LEIDSCH DAGBLAD Nixon geeft toe aan eis van Hof OVERVAL OP BOERDERIJ IN ALPHEN Slasaus mm mm vandaag fles 0,75 liter nu Alle banden naar justitie LEIDSCH mDAGBLAD Gifwolk bij brand chemische fabriek VOOR NIETS VOORBURG "Jullie heb ben pech, de auto is leeg", zei de chauffeur van een post auto vanochtend in het Oost einde te Voorburg tegen drie gewapende mannen die hem hadden aangesproken met de woorden: dit is een overval - doe de wagen open. De drie mannen in de Jfief- tijd van 25 tot 30 jaar kregen dit teleurstellende antwoord voor het Voorburg se post agentschap, dat al drie keer eerder was overvallen. Juist waren de zakken met post in het agentschap binnenge bracht. De rovers zijn wegge reden in een Fiat die kort daarna in een zijstraat werd teruggevonden. Zij moeten zijn overgestapt in een ande re auto. De Fiat bleek in Am sterdam te zijn gestolen. BUIT VAN MEER DAN F 6.000.- ALPHEN AAN DEN RIJN Van morgen rond kwart voor elf is een gewapende overval gepleegd op een boerderij in Alphen aan den Rijn. De boer. de 33-Jarige J. G. Kraan, liep buiten op zijn erf aan de Land- lustweg, toen hij een blauwe auto, vermoedelijk een Simca, op de weg zag staan. Een Jongeman stond in de kofferruimte te rommelen. Hij droeg een bruin manchester pak en had, volgens de verklaring van de veehouder, waarschijnlijk een pruik op. De twee zeiden elkaar nog goe dendag. waarop de heer Kraan naar binnen ging voor een kop koffie- Binnen hoorde hij gestommel in de slaapkamer. Hij rook meteen on raad en pakte een bezem. Twee ge maskerde jongemannen kwamen te voorschijn. waarvan er één zei: "Kijk uit!" en meteen daarop een schot afvuurde, dat terecht kwam in de heup van de veehouder. Deze vluchtte in de kelder. De moeder van de heer Kraan werd door de mannen gedwongen de 6leutel van de brandkist af te geven. Zij maak ten zich uit de voeten met een buit van in elk geval f 6000. Daarnaast is er nog spaargeld ontvreemd van familie die aan de overkant woont. Mevrouw Kraan belde direct de politie, die de achtervolging inzet te. De overvallers zijn vermoedelijk gevlucht in de richting van Koude kerk. De heer Kraan moest naar het Rijnoord Ziekenhuis om de kogel uit zijn heup te laten verwijderen. De verwonding leek niet zo ernstig. ADVERTENTIE^ 500 gram FIJN BELEGEN KAAS f3,75 't Kaas en Notenhuisje Schoolstraat 30b, Voorschoten Bevrjjdingsplein 7, Leiden LEIDEN De belangstelling voor het vierdaags congres van de Jehova's Getuigen in de Leidse Groenoordhal blijkt buiten pro porties. Al op de eerste dag vandaag —Iwaren de hal en de op het terrein geplaatste tenten ge vuld met zo'n 12.000 bezoekers. Waarnemend directeur van de Groenoordhal, André de Jong, zei ons vanochtend dat de organisa tie van het congres zich nu al gro te zorgen maakt over de manier waarop a.s. zaterdag en zondag de belangstellenden moeten wor den opgevangen. Verwacht wordt dat de accommodatie dan ontoe reikend zal zijn. (Foto Jan Holvast) Jongen (13) stak vrouw neer VENLO Een 13-Jarige jongen uit Venlo is aangehouden nadat hij in zijn woonplaats een 58-jarige vrouw met een dolk in de hartstreek had gestoken en haar vervolgens met een hard voorwerp enkele malen hard op het hoofd had geslagen. Levensgevaarlijk gewond werd de vrouw door omwonenden gevonden. Het slachtoffer, dat in de zelfde straat als de dader woont, had de jongen reeds enkele malen in en rond haar huis zien rondscharrelen. Hij drong haar slaapkamer binnen, waar hij een klerenkast doorzocht. Toen hij gestommel op de trap hoor de kroop hij onder het bed, om ver volgens de vrouw neer te steken. Te genover de politie verklaarde de jeugdige dader, dat hij had gehoord dat de vrouw walkie-talkies in huis had. Hij wilde die dingen hebben. 119 DONDERDAG 25 JULI 1974 OPGERICHT I MAART I860 34381 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. 18 PAGINA'S Aartsbisschop Makarios is door het nieuwe bewind in Athene er kend als de enige wettige macht hebber op Cyprus. Dit zal de con ferentie over Cyprus, die van avond in Genève moet beginnen, vermoedelijk een minder gespan nen karakter geven. PAGINA 9 Een kykje achter de schermen van „Zomaar een zomeravond". PAGINA 5 Ook bij het hoger beroepsonder wijs is er geen plaats meer vrij. Integendeel, er zijn er heel wat tekort. PAGINA 7 Boeren op de Veluwe zien hun bedrijven bedreigd. Door zwijnen en grind. PAGINA 11 Wielrennen, schaken en zwem men. PAGINA 13 Van Katwijk behaalde in Chaam eerste prof zege. PAGINA 15 Gevluchte ex- Sufa-directeur aangehouden ROTTERDAM De naar Ibizra gevluchte ex-Sufa-directeur Albert B. is volgens niet bevestigde berich ten deze week in het havenstadje Porto de Portinaix op Ibiza gearres teerd. Zowel de Rotterdamse Justitie als de politie zijn officieel noch offi cieus van de arrestatie op de hoogte. Volgens de officier van Justitie mr.' J. D. de Jong, hoofd van het arron dissementsparket, is dat een normale zaak. „De autoriteiten in Spanje hebben alle stukken. Zij zullen de rechtbank benaderen een advies voor de regering te maken met het verzoek de uitlevering toe te laten. Wij worden pas op de hoogte gesteld als de man naar ons toekomt. Dat kan nog wel een paar maanden du- De heer B. die wordt verdacht van gegoochel met Sufa-gelden tot een bedrag van bijna 900.000 gulden, werd na het vooronderzoek vrijgela ten, omdat hij bereidwillig had mee gewerkt en had beloofd op de recht zitting te verschijnen. Hij vertrok naar Ibiza, waar zijn vrouw een souvenirwinkeltje heeft. Tot grote ontzetting van de Justitie liet B. zich in Rotterdam niet meer zien. WASHINGTON (Reuter/UP1/AFP) President Nixon heeft besloten zich neer te leggen bij de uitspraak van het Opperste Gerechtshof van de Verenigde Staten en de 64 opgeëiste band opnamen over de affaire Watergate ter beschikking van de jus titie te stellen. n Ik word abonnee per 9 augustus 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. r] Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. ARNHEM Bij de chemicaliën fabriek „Luxan" bv in Eist werd vannacht een loods met giftige grondstoffen voor gewasbescher mingsmiddelen volledig in as ge legd. Omdat hierbij giftige rook ont stond, hield men er enige tijd reke ning mee de bevolking in de omge ving te evacueren. De rook dreef echter tussen de wooncentra door en leverde later geen gevaar meer op. De brandweer van Eist, Arnhem, en de bedrijfsbrandweer van Luxan konden er na het uitbreken van de brand slechts voor zorgen, dat het vuur niet oversloeg naar nabij ge legen opslagplaatsen met chemica liën. De loods zelf was niet meer te redden. De bedrijfsveiligheidsdienst en een aanwezige vertegenwoordiger van het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne voerden voort durend overleg over de te treffen maatregelen. De politie van onder meer Eist, Huissen, Bemmel en Arn hem was erop voorbereid om huizen in de gevarenzone te laten ontrui men. Het gevaar week echter, toen duidelijk werd, dat de rook tussen de wooncentra door wegdreef. Men kon op he>t moment van de brand niet met zekerheid vaststellen wel ke giftigheidsgraad de rook had. Het was namelijk niet mogelijk de benodigde apparatuur waaronder "smiffelwagens" van de Rijks inspectie voor de Volksgezondheid tijdig ter plaats te laten komen. Voor alle zekerheid moesten de brandweerlieden zuurstofmaskers dragen. Later weer regen Heldere nacht met weinig wind en mi nimumtemperaturen van ongeveer 8 graden. Morgen van het westen nit toenemende bewolking met plaatselijk regen. Tot matig of vrU krachtig toe nemende zuidwestelijke wind. Maxi mumtemperaturen omstreeks 18 graden, (opgemaakt te 11.15 uur). 26 JULI Zon op 4.52 uur, onder 20.40 uur; Maan op 14.18 uur. onder 23.18 uur. Hoogwater te Katwijk 8.09 en 20.39 uur, laagwater 4.00 en 16.20 uur. deze uitspraak zijn geteld. Hij meldt dat in de Verenigde Staten alge meen wordt verwacht dat de Juri dische Commissie van het Huis van Afgevaardigden een „Wetsvoorstel, tot afzetting van de president" zal indienen. Een enkelvoudige meer derheid in het Huis zelf (de helft van 435 plus een) zal dit voorstel steunen, waarna het naar de Senaat gaat. De Senaat zal. fungerend als rech ter, vervolgens Nixon met de vereis te tweederde meerderheid schuldig oordelen aan „obstructie van het recht" en „machtsmisbruik". Onder deze noemers wordt namelijk ge tracht om alle mogelijke overtredin gen die de president mogelijkerwijs heeft begaan zoals Watergate, interne spionage, de Ellsberg-in- braak, zwijggeld en de weigering om tegemoet te komen aan gerechtelij ke vorderingen samen te brengen. Nixon, die in de Senaat de steun van 34 van de 100 senatoren moet hebben om vrijgesproken te kunnen worden, zou volgens ófficieuze tellin gen van gisteren slechts kunnen re keningen op de stemmen van dertig Als Nixon wordt afgezet, zal hij ook nog voor de gewone rechter moeten verschijnen. Tenminste als aanklager Jaworski over voldoende bewijsmateriaal beschikt om de „Amerikaanse staatsburger" Nixon in staat van beschuldiging te stel len. De president heeft zich wel bij die uitspraak van 't Opperste Gerechts hof neergelegd, maar zijn raadsman James St. Clair, die dit in San Cle mente bekendmaakte, hield toch nog een slag om de arm.- Het zou wel eens „een tijdrovende aangele genheid" kunnen worden, zei hij „om de banden te selecteren en te rubri ceren". Wat hij daarmee bedoelde werd allesbehalve duidelijk, ook al omdat St. Clair de aanwezige jour nalisten na aflooD van de be kendmaking niet toestond om vragen te stellen. Er wordt nu druk gespeculeerd over de vraag of uiteindelijk de ban den zelf op tafel komen, of dat het Witte Huis zal proberen er weder om van af te komen met uitgetikte samenvattingen. Elf van de' 38 leden van de Juri dische Commissie van het Huis van Afgevaardigen zijn gisteravond in het door de Amerikaanse televi sie uitgezonden debat, aan het woord geweest. Zevenentwintig volgen van daag nog. Dan moet er gestemd wor den, punt voor punt, over mogelijke gronden om de Amerikaanse presi dent af te zetten. Dat zijn volgens de Amerikaanse consitutie verraad, omkoperij, en andere vormen van misdaad en overtreding. Onder deze algemene omschrijving, valt, volgens de inter pretatie van de commissie zeker .^ob structie van de rechtspraak" en „machtsmisbruik". Recordtoespraak LONDEN (ANP) Met een non stop-toespraak van 3 uren en 16 mi nuten heeft het conservatieve lager huislid Sir Bernard Braine het tot dusver bestaande record van na de oorlog, 2 uren en 50. minuten, ge broken. Sir Bernard is tegen aanleg van een nieuwe spoorbaan naar twee op het eiland Ganvey aan te leggen olie raffinaderijen. Hij vond zijn mara thon-solo .nauwelijks toereikend" voor he: schilderen van de afkeer van zijn kiezers van dit plan. Het gelukte hem overigens niet het La gerhuis tot intrekking te bewegen. Dit deelde Nixons advocaat James St. Clair gisteravond mee nadat het Opperste Gerechtshof in Washing ton met algemene stemmen had be paald dat Nixon de door rechter John Sirica opgeëiste 64 geluids bandjes met presidentiële gesprekken en andere Watergate-documen ten aan de speciale aanklager Leon Jaworski ter beschikking moet stel len. Nixon's argument dat alleen de president kan beslissen welke gege vens ter beschikking worden gesteld voor de gerechtelijke procedu res werd door de rechters unaniem van de hand gewezen. De uitspraak van het gerechtshof wordt gezien als een zware, mogelijk fatale tegenslag voor president Nixon in zijn pogin gen zijn afzetting door het Congres te voorkomen. Onze correspondent in de-Verenig de Staten, Nico van Vliet, meent dat de dagen van Nixon als president na Breed lachend verlaat Leon Jaworski, de speciale aanklager in de zaak Watergate, het Ameri kaanse Opperste Gerechtshof in Washington. Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521-14642. Eigen parkeerterrein. LEIDEN <4ooo m') Lange Gracht 5Laan de City-Ring).Tel.01710-21646' bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1