Enith Brigitha wil rugslag nu laten schieten Martin Venix nieuwe ster in stay er sport Hans Ree: remise met Toekmakov Mitton heeft in Noordwijk grote plannen APPIE HAPPIE Eervolle tweede plaats op kleine afstand van Gaby Minneboo Alle aandacht gericht op de 100 en 200 meter vrije slag SPORT AGENDA DONDERDAG 25 JULI 1974 PAGINA 13 Amsterdam - Niemand twijfelde aan de grote klasse van Gabi Minneboo als amateur-stayer. De Nederlandse titel, die hy vorig jaar voor het eerst veroverde, moest worden geprolon geerd. De vliegende postbode uit Door Hans Coalegem Geervliet voldeed aan deze verwach ting. Ook al kon hij het spel, dat hij vorig Jaar op de kleine Uibrechtse baan van stadion Galgenwaard speel de, op de grote piste van het Olym pisch Stadion in Amsterdam nieit herhalen. Omdat er een nieuwe ster in het kleine besloten wereldje van de stayersport is binnengestapt. De 24- jarige Martin Venix, die op een tien tal meters van Minneboo achter gangmaker Joop Stakenburg bijzon der eervol het zilver veroverde. Martin Venix, zes weken geleden voor het eerst achter de handelsmo toren gedebuteerd, reed in diiit kam pioenschap een bijzondere wedstrijd. De ex-Rotterdammer, die in de win termaanden al volop slag had gele verd met Minneboo achter de Javan- ti-motoren in het Rotterdamse sport paleis "Ahoy", volgde de titelverde diger als een schaduw. Slechts één maal kon hij de combinatie Walra- ve-Minneboo aanvallen. Een attack, die resoluut werd afgeslagen. "Het was mijn bedoeling om Min neboo alleen maar op te jagen", wist zilveren Venix, die in deze titelstrijd zijn kandidatuur voor de wereldkam pioenschappen in Montreal heeft ge steld. "Als Minneboo in elkaar zou klappen, was mijn kans er. Maar het gebeurde jammer genoeg niet". Minneboo, die met gangmaker Bru no Walrave, na acht van de vijftig te rijden kilometers de kop nam. had geen zwak moment. Constant regelde hij het tempo, al was aan zijn bewe gingen te zien, dat hij niet to de vorm stak, waarmee hij al tweemaal een bronzen medaille op het wereld kampioenschap veroverde. Het gtog iets minder en de oorzaak is gemak kelijk te raden. Want niets dan tegenslag heef t het paradepaardje van Automatic Hol land dit seizoen gekend. Met als triest hoogtepunt in de talrijke tuimelingen een gebroken sleutelbeen. Met de des kundige hulp van de Brabantse dok. ter Simons is deze blessure in record tijd genezen, maar conditioneel on dervindt de 28-jarige Minneboo nog steeds een terugslag. "Dokter Simons ben ik erg dankbaar", aldus de nieu we kampioen. "Hij heeft gezorgd, dat ik dit weer kon bereiken." Een nieuwe triomf, die door de on heilspellende mededeling van de UCI, dat de stayerprogramma's met in gang van 1975 van het wereldkam pioenschap moeten verdwijnen, bijna voor niets is geweest. Immers, alleen in Montreal, half-augustus, krijgt Minneboo en waarschijnlijk ook Mar tin Venix en de als derde geëindigde Jan de Jong, nog een kans op de regenboogtrui. Minneboo: "Ik heb dit seizoen al bijzonder veel in negatieve zin mee gemaakt. Nu ik ook weet dat de UCI de stayersport de nek om wil draaien, moet het dit jaar maar gebeuren." Voor R-tous Langkruis, de sprint kampioen, was er evenals vorig jaar weer een nieuwe kampioenstrui. Op de tandem met Laurens Veldt, was dit duo oppermachtig. Langkruis reed ditmaal niet met Ponsteen, die door de "moeilijke' 'indeling van het wereldkampioenschap niet °P het tandemnummer kan uitkomen. Des ondanks toonde Ponsteen met part ner Slot zijn klasse en werd tweede voor het Haagse duo Chris Kipptog- Ben ten Tije, die Ny-huis-De Vries achter zich liéten. Bij de dames veroverde Keetie van Oosten-Hage haar negende gouden medaille op de achtervolging. Zij ver sloeg in de finale Willy Kwantes, die speciaal voor dit onderdeel de sprint had laten schieten. Derde werd Mi- nie Nieuwenhuis-Brtokhoff. UTRECHT Bert Sitters heeft zich weer uitgesproken. De bondscoach houdt tot op de dag van vandaag staande dat de kracht van Enith Brigitha ligt op de rugslag. In het bij zonder op de 200 meter zo sprak hij nog dinsdagavond nadat de pupil van Wil Storm haar wereldtijd op de 100 meter vrij had gezwommen. Sitters is daarnaast overigens weer zoveel realist, dat hij zich goed kan voorstellen dat Brigitha het Europees en wereldrecord van Ulrike Richter op die afstand op zijn minst als vrij scherp ervaart. Ter informatie: de tijden van Richter en Brigitha luiden offi cieel 2.18.41 en 2.20.27. - Een verschil van bijna twee secon den. Na de 100 meter rugslag, die gisteravrnd in het gure zwemsta- dion Dm Hommel werd afgewerkt, zou vermoed kunnen worden dat Enith Brigitha het helemaal niet meer zo ziet zitten op de rugslag. Haar tijd van 1.06.11 was weliswaar neit zo gek veel boven die, waarmee ze Nederlands recordhoudster werd (1.05.09) maar ze liet weten de all-in finale op deze afstand zondag te zul len laten schieten. Officieel om zich beter op de andere nummers te kun nen voorbereiden. Dat de gedachte aan die all-in fi nales trouwens de strijdlust aan zienlijk heeft beïnvloed gisteravond, is zeker geen overdreven veronder stelling. Die instelling zij bij deze niet goed gepraat, maar begrijpelijk is ze wel. Immers, slechts tijdens de all-in tinales kunnen kwalificaties voor de Europese kampioenschappen in Wen;n worden bevochten. Het feit dat Enith Brigitha haar zin gezet lijkt te hebben op de 100 en 200 meter vrije slag, is er ook de oorzaak van geweest dat Veronica Stel zich niet louter wil concentre ren op haar beste afstand, de 200 meter vrije slag. Veronica, die NOORDWIJK De als eerste ge plaatste Zuidafrikaan Bernie Mitton liet er gisteren tijdens zijn party te gen Blau in het geheel geen twyfel over bestaan wie de sterkste was van deze twee. Ondanks het feit dat Blau toch wel degelyk probeerde om deze partij tot een goed einde te brengen, werd hy door Mitton kansloos aan de kant gezet met tweemaal 6—0. Het ziet er dan ook nu al naar uit dat Mitton, die ook vorig jaar dit toernooi won, grote plannen heeft. Eveneens büzonder gemakkeiyk won de als derde geplaatste Zwitser Stalder zijn party tegen Panman, die deze ronde had bereikt via een walk-over. Met de cyfers 6—1, 6—1 liet ook Stalder blijken dat zyn plaatsing zeer terecht is geweest. Jan Hordyk had het wel iets moei- ïyker dan de twee bovengenoemde winnaars. Hoewel hy slechts twee sets nodig had moest hy in deze voor het publiek bijzonder aantrek kelijke party, toch nog in het totaal 6 games aan Kristensen afstaan. Met zyn bijzonder imponerende harde service kon Hordyk met een over winning van tweemaal 6—3 opge lucht van het gravel stappen. Ten- nisleraar Scholtes, die vooral eergis teren by zonder goed op dreef was, had gisteren heel wat minder in te brengen. Nadat hy de eerste set van zyn tegenstander met maar liefst 6—0 had verloren zag het er aan be gin van de tweede set naar uit dat hy nu wel wat meer games zou gaan maken, want tot 22 gtog de stand geiyk op. Toen was het ech ter afgelopen en Schneider stond geen enkele game meer af, zodat hy op vrij gemakkeiyke wüze de twee de set met 6—2 binnen kon halen. De als tweede geplaatste Judith Salome kwam gistermiddag tegen Marjan Krediet in de strijd. De eer ste set kon Judith dankzy haar vast heid en groter spelinzicht vry ge makkeiyk met 6—2 op haar naam schrijven. In de tweede set had zij het echter wel wat moeiUjker. Toch slaagde Marjan er niet in om op de beslissende momenten door te druk ken zodat de tweede set met 63 naar Judith Salome gtog, alhoewel deze uitslag niet geheel representa tief is voor het verloop van de strijd in deze set. Ineke v. d. Meer moest gisteren aantreden tegen Els Veent- jer. Els, die al heel wat jaartjes meedraait in de Nederlandse tennis wereld, had het niet byzonder moei- ïyk in deze party. Met 6—2. 6-1 wandelde zy zonder al te veel in spanning de volgende ronde in. TON CRÉPIN voorts Anke Rijnders, de Jongere Ada Pors en zelfs Annelies Maas van de Rijn moet vrezen, dook der halve gisteravond te water op de 400 meter vrij. in 4.28.44 maakte ze de beste tijd van de avond. In de groep beneden zestien Jaar diende José Damen zich als een tweede kandidate aan voor Wenen. Voorts viel er niet zo gek veel te genieten in Den Hommel. De 15-Ja- rige Corianne Heymans noteerde een Nederlands aspirantenrecord op de 100 meter rugslag (1.07.37) en Haagse Henk Elzerman werd op de 400 meter afgeklokt op 4.14.43, wat eveneens een aspirantenrecord ople verde. Dit keer wel ver voor Ronald Woutering, die er 4.20.50 over deed. Wielrennen De Ronde van Al- blasserdam voor amateurs heeft gas teren een overwinning opgeleverd voor Gerrie Sint Nicolaas uit 's-Gra- vendeel (22). Hij toonde zich de snelste van een grote groep die op de eindstreep afstormde. Tweede werd Jan Klomp uit Groot Ammers en derde Jan Hordijk uit West maas. De rit ging over 100 km. tyd winnaar: 2 uur 18 min. 12 sec. Bolding loopt wereldrecord TURIJN De Amerikaan Jim Bolding heeft gisteravond in Turijn een nieuw wereldrecord gelopen op de 440 yards horden. Bolding noteer de een tijd van 48,7 seconde en was daarmee één tiende seconde smeller dan zijn landgenoot Salph Mann, die deze tyd vier jaar geleden in des Moines op 20 Juni 1970 realiseer de. Behoudens het wereldrecord van Jim Bolding werden mog enkele uit stekende prestaties in Turijn ver richt. Zo realiseerde de Amerikaan Steve Williams tot tweemaal toe een tijd van 10 seconden rond op de 100 meter. Zijn landgenoot Jones bleef in de finale slechts 0,1 seconden achter hem. Op de 400 meter liet de Cubaan Juantonera een tijd af drukken van 44,7 seconden, de beste wereldprestatie van dit seizoen. Ko gelstoter Woods liet het ijzeren ding 21.28 meter van zich in het gras neerkomen, een afstand die ook Feuerbach overbrugde. Op de 1500 meter noteerde de Nieuwzeelander Walker de schitterende tijd van 3.35.7, waarmee hij slechts 0,3 se- Amerikaan Hüton 3.36.0. Nederlander koerst op score van negen punten Tennis DAG ZONDER VERRASSINGEN IN ALKEMADE Alkemade De derde dag van het tennistoernooi in Alkemade heeft geen verrassingen gebracht of het zou de 3 sets- nederlaag moeten zijn die mevr. van der Berg leed tegen de in het damesenkelspel C no 1 ge plaatste Maya de Boer. Maar het setverlies was eerder het gevolg van het "welwillende" tennis van Maya de Boer (begrijpelijk bij de stand 6-1, 4-1) dan van het sterkere tegen spel van mevr. van der Berg. In dt derde set trok de speelster van de Leidsche Hout de zaak wel even recht. 6-2. Willemijn Tondrok, no 2 geplaatst, bleef zonder noemenswaar dige inspanning baas over mevr Grimbergen 6-3, 6-0. Basis van deze ondubbelzinnige winst was de aan merkelijk grotere vastheid op de drive. Marieke Oostrom kon in een gelijkopgaand duel mej. A. Snellen berg net niet van een zege afhou den, 5-7, 6-8. Volmaakt kansloos was verder Melanie van Deur sen tegen de geroutineerde mevr. Heeringa die het spel feilloos dicteerde en prak tisch geen missers had, 6-2, 6-1 voor laatstgenoemde. Als zij deze vorm weet te behouden kan zij zeker voor verrassingen gaan zorgen. Bij de he ren moest Hans Niehie zich 3 sets lang tot het uiterste geven om Rien van de Wetering aan de kant te zet ten. Dat lukte met de veelzeggende cijfers 3-6, 6-4, 6-3. Knol en Ale- wijnse maakte hun plaatsing als no 3 in het herendubbelspel C waar door zonder mankeren met 6-4, 6-0 te winnen van de combinatie Berendonk/Kaan. Toen de motor eenmaal op toeren draaide hadden Berendonk/Kaan geen enkel verweer meer op vooral het betere netspel van Knol/Alewijnse. Inge Stroek blijkt een betere dubbel- speelster dan enkelspeelster. In het gemengd dubbelspel boekte zij met Johan Boers een ruime zege op de combinatie Mevr Paridon/B. Strick- man, 6-2, 6-1. In deze zege had zij met haar harde forehands een groot aandeel. Anne van der Zwet en Frans van der Steen behoefden tegen Mar jolein Splinter en Rob van Leeuwen evenmin lang in de zenuwen te zitten. 6-3, 6-2. Alfred Verhoef AMSTERDAM In de avondzit ting van de achtste ronde van het IBM-toernooi is in de grootmeester- groep de belangrijkste partij Toek makov-Ree in remise geëindigd. Als resultaat hiervan heeft de Rus Toek makov de leiding gehouden, met 6 uit 8. Op de gedeelde tweede plaats staa nu Hans Ree en de Joegoslaviër Iv- kov, ieder met 5% punt. Voor Hans Ree is het gevecht om de toernooi-winst niet van het groot ste belang. Hij koerst primair op een score van negen punten, de norm van de wereldschaakbond, voor een zogenaamd grootmeesterresultaat. Er zijn -twee van dergelijke resultaten odig om de hoogste Fide-titel te ver- Er ward in deze omloop opnieuw enorm gestreden. Het felste tijdnood duel was Geller-Lombardy. De Rus sische grootmeester en de Ameri kaanse priester zijn overigens dikke vrienden. De hoeveelheid uren die zij als bridgepartners hebben doorge bracht vallen niet te tellen, maar gisteren moest en zou er worden "ge vochten". Lombardy kwam in af schuwelijke tijdnood. Hij moest 20 zetten doen in 5 minuten, voor de eerste 20 had hy 2 u. 25 min. ge bruikt. Natuurlijk ging de Rus in die kritieke lase tot de aanval over. Het bord schudde zowel door de aard van de attaqie als door de keihard neer- geplante stukken en de mishandelde klok. Lombardy bleek overigens een aalvlugge verdediger. Afgebro ken, vermoedelijk heeft Geiler winst kansen. Ook al een tijdnoodspektakel le verden Sosonko en Csom. De wit- speler heeft het betere spel behou den. Nog ien tijdnood, het lijkt eento nig maar is voor de honderden be zoekers pen niet aflatend sensatio neel kijkspel, ontwikkelde zich tus sen Lange weg en Velimirovic. De Ne derlander won op de 40e zet. Het pun tentetaal van Lange weg is er door gestegen tot vier welke score ook Jan Timman heeft verworven. Die won weer eens een fraaie par tij, op kosten van Jansa. Diens rol om de eerste plaats lijkt ons door deze uitslag uigespeeld. Samenvattend kan worden ge zegd, dat de Nederlandse equipe, met uitzondering van de zich ziek voelen de Donner, een volwaardige rol speelt in deze zware grootmeesterafdeling. In de meestergreep heeft de winst van de Jonge Rus Makarisjew op de favoriiet de Bulgaar Popov een ver schuiving op de ranglijst veroor zaakt. Makarisjew won ook zijn hangpartij tegen Vogel. Zijn kans op een toernooizege lijkt reël. Ligterink en Enklaar blijven de beste Neder landers. Grootmeestergroep, achtste ronde Sosonko (Ned.—Csom (Hong.) 4 —4, Kaplan (VS)-Donner (Ned) 4 4, Knaak (DDR) -Ribli (Hong) 4 —4. Giller SU-Lombardy (VS) afgebr. Toekmakov (SU)-Ree (Ned) 4—4, Langeweg (Ned)-Velimirovic (Joeg) i—0, Ivkov (Joeg)-Planninc (Joeg 4—4, Timman (Ned)-Jansa (Tsj.sl.) J—0. Stand: 1. Toekmakov 6, 2. Ivkov, Ree 54, 4. Jansa 5, 5. Ribli 4%, 6/8 Lange weg, Timman, Velimirovic 4, 9. Gel- Ier 3% en 1 afgebr. 10. Planinc 3%, 11/12: Lombardy, Sosonko 3 en 1 afgebr., 13. CSOM 24 en 2 afgebr. 14. Donner 4 4 en 1 afgebr., 15.. Knaak 24,16. Kaplan 2. Meestergroep achtste ronde: Ardijansjah (Indon.)-Hartoch (Ned.) 6-1. Vogel (Ned.)-Böhm (Ned.) 0—1, Popov (Bulg)-Makaris- Jev (SU) 01, Ghizdavu (Roem- Boey (Belg) 1—0, Enklaar (Ned)- Dely Hong 4—4, Ligterink (Ned) -Debarnot (Arg.) 4—4. Uit de zevende ronde: Makarisjev (SU)- Vogel (Ned) 1—0, Boey (Belg) Po pov (Buig) 4—4.. Stand: 1. Makarisjev 54 en l, 2. Ligte rink, Popov 44,. 4. Enklaar 4 en 1 afgebr., 5. Hartosch, Boey 4, 7/8 Ghizdavu, Böhm 34 en 1 afgebr. 9. Debarnot 3 en 3 afgebr., 10/11. Dely, Ardijansjah 3. 12. Vogel 24 en 1 afgebr. Belangstelling bewindslieden voor topsport meter naar 10.9 sec. op beperkt FINALE IaECELDKAMPIO&J'SW LAATSTE MINUUT VAN D£ \1EJSLEW6IW6 penalty ee ploeö vau de yeeoji6d£ i/eeouit\j£rjoe a//!r>£r oe iet2- MT£ O'hJ/£ denkt tat HU Daab- mee iajorut bedoeld.. ..trillend van de ZENUWEN STAPT t)e2£ invaller waar uorem.» DEN HAAG De belangstelling die de Nederlandse bewindslieden tonen voor internationale prestaties in de topsport moet noodgedwongen beperkt zijn. Minister De Gaay Fortman (CRM ad interim) heeft dit gisteren ge antwoord op schriftelijke vragen van Eerste Kamerleden. Zij wilden graag weten waarom er geen be windslieden waren bij de slotronde van het wereldschaaktoernooi. Die beperking komt doordat er zo veel takken van sport zijn en men daarbij rekening houdt met het aantal sportbeoefenaren van een bepaalde tak. de publieke belang stelling en de praktische mogelijk heden van de ministers. De vragen werden gesteld nadat het kabinet een byzonder grote be langstelling voor de wereldkam pioenschappen voetbal aan de dag had gelegd. SPORTTOTO DEN HAAG De trekking voor de premie van sporttoto nummer 51 had tot resultaat, dat deze premie ten deel is gevallen aan de houder van formulier nr. a. 4145022. Deze winnaar ontvangt nu aan prij6 en premie oen bedrag van f33.137.24 brute. LISSE Tijdens de gisteravond in Lisse gehouden tostuifatletiek wed strijden, georganiseerd door De Spar taan, slaagde de Leidse sprinter Al fred Verhoef (AV Holland) er op de 100 m weer eens in onder de 11 se conden te lopen: 10.9 sec. Bij de da mes bracht Mieke v. Doorn (Spar taan) op deze afstand een mooie tijd op de klokken: 12.5 sec. Ook Dick v. d. Vijver en Frans Kroone, beiden AV Holland, kwamen snel uit de voeten: allebei 11.4 sec. Op de 1500 m heren werden be hoorlijke tijden afgeleverd door Piet Waantog (Spartaan) en Arie van Tol (Batavan)resp. 4.06.5 en 4.07.5. Gert Ooms (Bataven), na een blessure weer langzaam groeiend in vorm kwam uit op 4.10.0 terwijl zijn club genoot Clemens van Rooden het tot 4.11.4 bracht. Jammer was het dat de wind scherpe tijden op de 400m onmogelijk maakte. Bert Paauw (AV Holland) liep een tyd van 52.0 sec. en zijn clubgenoot Frans Kroone 53.2 sec. Cees Hoogenboom was met 55.0 sec. de snelste Bataven-atleet. Bij het verspringen passeerden de Spartaan-atleten Ab van Doorn en Nico van Steyn ruim de 6 meter: 6.41 en 6.28 terwijl Mieke van Doorn bij het hoogspringen 1.70m haalde. Theo Brusche (Bataven) stootte 11.37 m met de kogel en sprong 1.75 hoog. Ab van Doorn bracht het op laatstge noemd nummer tot 1.85m. Honkbal HOOFDKLASSE Kampioenspoule Sparta—ADO (27/7), ADOSpar ta Degradatiepoule Luycks Giants—OWO (27/7), Or- wo/HCAW—Feyenoord (27/7), OV- VOLuycks Giants, FeyenoordOr- wo/HCAW. Cricket HOOFDKLASSE HBS—UD, HCC II—Hercules, Rood en Wit—Quick Hg, VOC—HCC.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13