„Paus Paulus weet dat hij een bedrieger is..." Tilburgse lederfabriek in grote moeilijkheden ÏÏ'ïsS Geest van tegenpaus Clemens XV regeert Geen Haagse werk- hond aan 11 President rechtbank gaat aan paardemest ruiken gelegenheid Alphen a.d naar Rijn Een jaar geeist voor marteling geestelijk onvolwaardige man Subtiel orgelspel Klaas Jan Mulder WOENSDAG 24 JULI 1974 «JJUIJIIIIUDJ.'» Het vooraanzicht van de tot basiliek verbouwde schuur. Klein-Vatikaan. Michel Collin tegenpaus Clemens XV. NOMENY Enkele honderden Rooms-Katholieken in Nederland zijn pausloos geworden na de dood van tegenpaus Clemens IV. Al is hij dan wel volgens zijn aanhangers slechts een lichamelijke dood gestor ven, toch lijkt het aannemelijk dat zijn geest niet voldoende zal zijn om zijn „vernieuwde kerk" bijeen te houden. Voorlopig zal er dan ook wel stilte heersen in het piepkleine postkan toortje in het dorp Nomény bij Nan cy van waaruit dagelijks pamflet ten, manifesten en telegrammen over Door Albert Stol de gehele wereld werden uitgezonden met een inhoud die niets te raden overliet; in Rome zetelt een bedrieger op de stoel van Petrus. Zijn plaats moest zo spoedig mogelijk worden ingenomen door Michel Collin, beter bekend als Clemens IV. De tegenpaus stond niet alleen in zijn strijd om de heerschappij van de RK Kerk. Behalve zijn "Pontificale Familie", bestaande uit de tegen paus zelf, 24 priesters en nonnen uit Frankrijk, Duitsland, Italië, Zwitser land en Nederland, kon Clement nog rekenen op de steun van enkele dui zenden aanhangers. In de verbouw de boerenhoeve in het gehucht Clé- mery tussen Nancy en Metz waar de wapperende pauselijke vlaggen het "petit Vatican" aangeven, sprak men enige tijd geleden zelfs over vijf tigduizend aanhangers in de gehele wereld onder wie ongeveer driehon derd in Nederland. De volgelingen van de tegenpaus in Nederland zijn vooral te vinden in Den Haag, het Gooi, Amsterdam en Utrecht; gees telijk leidsman is priester Harry Ier- schot uit Nijmegen. Nederland Is altijd een belangrijk zendingsterrein voor Clemens ge weest omdat hij pogingen in het werk stelde de duizenden gelovigen die, ondanks de niet-erkenning door Ro me, bleven geloven in de Maria-ver- schijningen in een kerk in de Am sterdamse Rijnstraat graag tot zijn aanhangers wilde rekenen. Mystiek Het leven van Michel Collin, die op 13 september 1905 werd geboren in 't dorpje Béchy in Lotharingen, is een aaneenschakeling geweest van mys tiek en goddelijke openbaringen. Zijn moeder, Catherine Collin-Beur- ton werd volgens de door het Kleine Vaticaan uitgegeven levensloop door een goddelijke openbaring op de hoogte gebracht van de toekomst van haar zoon terwijl Michel zelf op ze venjarige leeftijd van Christus zelf gehoord zou hebben: "Je zult eerst priester worden, daarna bisschop en tenslotte paus". Sedertdien noemden zijn broers hem alleen nog maal Hei lige Vader. De goddelijke gesprekken namen in de puberteit in aantal toe al kon Collin zelf nog niet inzien waarom hij de uitverkorene zou zijn en wees hij zijn hemelse gesprekspartner eron dat die een fout beging door hem aan te wijzen voor de pauselijke missie. Natuurlijk ging Michel voor pries ter studeren en in 1925, tijdens zijn opleiding in ïssoundun. bleef hij vol gens zijn zeggen een nacht voor het altaar zitten om het lijden van Chris tus te delen. Die beproeving kwam in de vorm van een ernstige long ontsteking die zowel door Michel als zijn moeder geëxalteerd werd beleefd en volgens zijn tegenstanders het be gin betekende van zijn godsdienstige waanvoorstellingen. Op 9 juli 1933 werd hij door kardi naal Lienart van Lille tot ongenoe gen van velen tot priester gewijd. De vele visioenen en gesprekken met Christus ,waar hij veel ruchtbaar heid aan gaf, waren zijn mede priesters wat al te gortig geworden en men had hem al eens een tildje in afzondering gezet in een klooster om hem tot bezinning te laten komen. Op 29 april 1935 vindt in Vaux een mis plaats die door Christus werd gecelebreerd en waarin deze Collln wijdde tot bisschot). Op bevel van zijn Heer stichtte Collin dezelfde dag de "Orde van de Apostelen van On eindige Liefde". Zijn kerkelijke su perieuren probeerden hem weg te stoppen in kleine, afgelegen gemeen ten maar steeds bleef hij nieuwe or den stichten die de weg tot het wa re geloof moeten voorbereiden. Met twintig "Kruisvaarders van de Ro zenkrans" trok hij het land door om te bidden voor de kerk. Als tijdens één van deze tochten gedurende de oorlog een vrouw uitroept dat Collin de paus zal worden die al honderden Jaren is geprofeteerd laat de bis schop van Valence Collin vallen uit angst voor een volksbeweging die de bezetters onwelgevallig zou kunnen zijn. Paus Zijn aktiviteiten hadden reeds de aandacht getrokken van paus Pius XII maar Collins grote dag kwam op 7 oktober 1950 toen tijdens een be zoek aan Sorrento in Zuid-Italië de hemel zioh opeens opende en Collin zichzelf bij de hand genomen zag worden door Jezus die hem naar Gods troon leidde en zei; "Heb ik niet het recht Mij een paus te schep pen die de rechten van mijn heilige moeder wil verdedigen nu Rome niet meer in de verschijningen van mijn heilige moeder gelooft". Na in Napels verkondigd te hebben dat God hem bij die gelegenheid tot paus had gekroond greep het Vati- kaan In. schorste hem als priester en zette hem terug in de lekenstand. Volgens Collin zelf was zijn schor sing het gevolg van een samenzwe ring waar zelfs Pius XII niets aan kon doen. integendeel, de paus zou hem nog in 1956 hebben gezegd dat hij hem door zijn afscherming door kardinalen niet kon helpen en dat Collin alles alleen moest volbren gen. Hij hield Rome op de hoogte van zijn vorderingen en volgens Collin berichtte paus Johannes XXIII hem in 1961: "Zet uw kruistocht voor de waarheid en de lief-d» Gods in dee moed voort. Gebruik ml1n naam echter niet meer om de echtheid van deze missie te bewijzen. Ik geloof in Je maar als dat bekend wordt is mijn positie hier in Rome erg moeilijk". Op 25 maart 1961 onthulde Chris tus aan Collin het derde geheim van Fatima waarin wordt aangekondigd dat miljoenen zullen sterven in een derde wereldoorlog. In 1960 had dit derde geheim van Fatima door Ro me geopenbaard moeten worden maar volgens Collin gebeurde dit niet, omdat Rome de wereld immers niet wilde laten weten dat in dit der de geheim van Fatima tevens wordt gezegd dat het een Franse paus met de naam Clemens IV zal zijn die de kerk zal redden en de derde wereld oorlog zal tegenhouden. Waarom wilde Clemens XV wel samenwerken met Pius en Johannes maar noemde hij de huidige paus Paulus een bedrieger? Volgens Col lin had de huidige paus toen hij nog kardinaal Montini was, het geheim van Fatima gelezen als secretaris van Pius XII. Ook zou Pius aan kar dinaal Montini gezegd hebben dat na een paus Johannes geen conclaaf meer gehouden moest worden omdat de dood God gekozen paus al ge kroond was. Ondanks het feit dat Paulus VI dus wist dat Clemens de enige echte paus was nam hij zijn benoeming aan, volgens Collin dus een valse rol als onwettige paus. Röntgenfoto's In afwachting van de verdwijning van Paulus VI trok Clemens zich te rug in het gehucht Clemery. Daar waar de smalle landweg wordt on derbroken door een kruising staan vier huizen op de hoeken, twee boer derijen, het café "Aux quatre fers" en het Kleine Vatikaan, de verbouw de hoeve die Clemens op goddelijke aanwijzing kocht. Vlaggen, borden, overdadige beel den in al dan niet verlichte nissen la ten de pelgrim geen twijfel bestaan dat hij zijn doel heeft bereikt. De nonnen zijn in een vrolijk wit-blauw habijt gestoken, de priesters in het wit. Tot de Pontificale Familie be hoort ook broeder Franciscus uit Barneveld, voormalig Karmeliet en retraiteleider die Rome de rug heeft toegekeerd. Volgens hem sliep Cle mens de laatste Jaren slechts een uurtje per nacht omdat hij vrijwel de gehele nacht met Christus sprak over het lot van de wereld. Daarbij leed hij veel pijn omdat de Satan hem kwelde. Het bloed stroomde dan over zijn gezicht. Volgens mijn gids schenen stigmatische bloedin gen over zijn gehele lichaam voor te komen terwijl op röntgenfoto's de doornenkroon die hij op het hoofd droeg duidelijk te zien zou zijn Vragen om een dergelijke foto eens te mogen zien bewees slechts de ongelovigheid van de bezoekers. Overal waar Clemens verscheen was volgens zijn aanhangers sprake van wonderen zoals in het Italiaanse Carpegna waar de kerkklokken zon der geluid te worden hun lied begon nen te zingen toen Clemens het dorp bezocht. Het verschijnsel lokte eind 1970 duizenden gelovigen naar Car pegna. Uitgebreid bericht over deze won deren het in vijf talen verschijnende maandblad La Vérité van deze Ver nieuwde Kerk" (in het Frans, Duits, Italiaans, Engels en Nederlands). Wie zijn de duizenden die hem on voorwaardelijk steunen en hem een riant bestaan bezorgden in Cleme ry? De aantrekkingskracht van zijn kerk moet worden gezocht in het feit dat zijn opvattingen een samenraap sel vormen waarin elke onwetende, teleurgestelde of verbitterde gelo vige wel iets van zijn gading vindt. De "Vernieuwde Kerk" is daardoor een vergaarbak geworden van afge zette priesters en al degenen die zich om de een of andere reden niet met Rome kunnen verenigen en nieuwe ontwikkelingen binnen de officiële kerk als pure afgoderij beschou wen. Voor zijn aanhangers staat ech ter voorop dat Clemens door Chris tus zelf is gekozen en gekroond door God terwijl paus Paulus slechts een aantal kardinalen achter hem heeft staan. Clemens vond zijn missie zwaar en zei daarover: "Toen ik wil de opgeven troostte Jezus mij met de woorden "mijn zoon, geen enkele missie is zo bestreden als de Jouwe. Je bent veroordeeld, vernederd en door Rome veracht. Maar Ik blijf bij Je". Volgens broeder Franciscus is de kerk van Clemens de enige echte kerk in deze wereld omdat ze voor waarts gaat onder leiding van de Heilige Geest, de behoudenden in Rome blijven echter stilstaan terwijl de progressieve vooruitgaan zonder steun van de Heilige Geest. Nu zijn aanhangers geloven dat Clemens ook na zijn dood zijn kerk blijft leiden, zal zijn dood voornamelijk gevolgen hebben voor het café aan de over kant van het Kleine Vatikaan dat een aardige klandizie boekte van de nieuwsgierigen die het echte Vati kaan wel eens wilden zien zonder daarvoor een verre reis naar Rome te ondernemen. Het W ijde Blik straks alleen O van Noord Holland vinden c B en W van Den Haag: Aap Valt TILBURG De al jaren bestaan de structurele problemen in de leder industrie hebben ook lederfabriek Willem Vos BV (130 man perso neel) niet onberoerd gelaten. Het be drijf heeft surseance van betaling aangevraagd. Als geen verdere (overheids) hulp komt opdagen, zal tot sluiting moeten worden overge gaan, aldus de directie. De vakbonden zijn inmiddels inge licht. Aan het personeel is de vakan tietoeslag bepaald en zijn de vakan tieionen uitgekeerd. Willem Vos heeft getracht zich aan de veranderde omstandigheden aan •te passen door diepte-investeringen en hogere omzetten, met als doel de versterking van de positie van het be drijf. Door tal van oorzaken (proble- ARNHEM De president van de Arnhemse rechtbank, mr. J. Schaafsma. zal binnenkort bij de mestops'ag van de manege T>e Sel- terskamp' in Bennekom een 'geur- proef' rt men. Enige bewoners van een Bemekomse villawijk, waarinde manege gelegen is, hadden een kort geding tegen de Selterskamp aange spannen, omdat zij zeggen grote over last van de mestopslag te ondervin den. Indringende stank en zwermen vliegen jouden het woongenot danig verstoren. Tijdens de behandeling va het kort geding, dinsdag, legde de ad vocaat var. de manege twee getuige- verklaringen voor, volgens welke de stank best mee viel. Daarom besloot de president er zelf maar eens een luchtje te gaan scheppen. Na zijn Uitstapje zal hij uitspraak doen. men bij de personeelsbezetting, ster ke fluctuaties in de grondstoffenprij- zen, daarmee verband houdende af- zetmoeilijkheden en concurrentie uit lage-lonenlanden en de valuta-on rust) bleek het niet mogelijk de fi nancieringslasten van de investerin gen goed te maken. De daaruit voort vloeiende liquiditeitsspanningen had den hun weerslag op de positie op de inkoopmarkt. Het algemene onbeha gen in de lederindustrie had ook haar terugslag op de mogelijkheid tot het krijgen van leverancierskrediet. In het voorjaar van dit Jaar slaagde het bedrijf er nog in nieuwe finan ciële middelen fe verkrijgen, waarin de overheid belangrijk bijdroeg. De- WATERGATE OP DE TV HILVERSUM De NOS zal van avond (woensdag), donderdag en vrij dag na afloop van het televisiepro gramma samenvattingen en com mentaren uitzenden van het debat van de Juridische commissie in het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden over het al of niet in staat van beschuldiging stellen van president Nixon (impeacnment) De uitzendingen bestaan uit een samenvatting van twintig tot dertig minuten, gevolgd door een commen taar vanuit de studio in Washing ton. De uitzending van vanavond begint met een door de Amerikaanse om roep CBS gemaakt overzicht van de Watergate-affaire, waarin een uit eenzetting is opgenomen van de gang van zaken bij een im peachment-procedure. De Watergate-uitzendingen begin nen vanavond om 22.30 uur op Ne derland 1, morgenavond om 23.20 op Nederland 2 en vrijdag om 22.50 op Nederland 1. Woning ontploft TERHORNE (Fr) In het Friese Terhorne is gistermiddag aan de Gravinnenweg een woning ontploft. Het huis, bewoond door de heer J. Bink, werd voor een groot gedeelte verwoest. De bewoner die alleen thuis was liep ernstige brandwonden op en is naar net ziekenhuis vervoerd. Over de oorzaak van de ontploffing, die waarschijnlijk op de bovenverdie- pint plaats vond, is nog niets bekend. ze middelen zijn echter niet voldoen de gebleken om het mechanisme van de bedrijfsgang weer op toeren te brengen, wat mede volgens de di rectie aan de algemene vertrouwens crisis in de branche moet worden toe geschreven. Door dit alles heeft de rentabiliteit van Willem Vos sterk geleden. De fi nanciële mogelijkheden lijken te zijn uitgeput. Waarschijnlijk kaïn alleen verdere overheidssteun het bedrijf nog op de been houden. zandwinning in het Wijde Blik in de gemeente 's Gravenland in de omgeving van de Loosdrechtse plas sen, binnen afzienbare tijd afgelo pen moet zijn. Daarom hebben zü dinsdag de vergunning voor het win nen van zand tot uiterlijk 31 decem ber 1978 verlengd. Het Rijksinstituut voor Natuurbe heer heeft al suggesties gedaan voor het veilig stellen van de natuurwe tenschappelijke en recreatieve waar den van het Wijde Blik. De totale omvang van het gebied is vier vier kante kilometer. RIJN* HFrGWKLP»EN AAN DEN dient wel uit het Haagse Stadsgewest RIJN - Er behoeft reen vree» te afkomstig te zijn of althanTin. Er behoeft geen zijn voor het verplaatsen gelegenheid uit Den Haag of de Haagse agglomeratie aan den Rijn. B. en .W van Den Haag antwoor den dit aan het raadslid W. du Cha- tinier (CDA) die zich blijkens begin februari ingediende vragen ongerust had getoond over een provinciale aanbeveling om Alphen als groèikern aan te wijzen. Hem wordt nu voorgehouden dat het provinciaal bestuur niet over in strumenten beschikt om bedrijfsves tiging in een bepaalde gemeente te «beïnvloeden. Gedeputeerde Staten, kunnen dus ook geen plannen hebben om werkgelegenheid naar Alphen aan den Rijn over te brengen, schrij- Sinkt als p Werk- nomische zin daarmee verbanden maar de gedeputeerden Alphen hebben daarbij niet in de eerste plaats het oog op de gemeente Den Haag en de Haagse agglomeratie, zo schrijven B. en W. WAGENINGEN Een halve me ter grote aap heeft gisteren een hond aangevallen in het Wageningse bos. Het beest kwam onbeschadigd uit de strijd. De aap vluchtte een hoge boom in. De eigenaresse van de hond deed aangifte bij de politie. Deze heeft het bos uitgekamd en vond de aap te zijn in de boom- Het beest vertikte het om naar beneden te komen. De po litie weet niet van wie de aap is, maar vermoedt wel dat hij by een particulier thuishoort. KATWIJK Klaas Jan Mulder i DEN HAAG De officier van Jus titie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren een jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest ge- eist tegen twee in Den Haag wonende Surinamers wegens een poging een 42-jarige geestelijk onvolwaardi ge Hagenaar f 1.500 af te per sen, waarbij zij de man urenlang ge marteld zouden hebben. De officier, mr. J. H. dé Wit. verweet het twee tal de 19-jarige Roy B. en diens 22- jarige neef Benny M., zich „wreed en onmenselijk" te hebbeh gedragen. Een derde verdachte in deze zaak. de 19-jarige Hagenaar Peter M., aan wie slechts eenvoudige mishandeling van het slachtoffer ten laste was ge legd. ontbrak gisteren op het appel voor de rechtbank, Hij is als enige van de drie verdachten op vrije voe ten en was op vakantie gegaan. De zaak had zich in de nacht van 3 op 4 april afgespeeld in een pen sion aan het Weteringplein in Den Haag. waar verdachten en slachtoffer woonden. Peter had van hem nog f 50 tegoed, vertelde de lichamelijk zwakke en geestelijk on volwaardige man de rechtbank. De drie waren 's nachts zijn kamer bin nengedrongen, Peter had hem de f 50 gevraagd en hem gestompt toen hij zei geen geld in huis te heb ben. Roy en BeDny, die niets van hem tegoed hadden, hadden hem ver volgens met stukken hout geslagen, aldus zijn verhaal. Volgens Peter, die had toegekeken. had dat een half uur geduurd. In de keuken had een van hen vervolgens pannetjes koud en heet water over de man uitgestort, nadat die zich op hun bevel had uitgekleed. Roy en Benny zuden f 1500 van hem ge- eist hebben en hem. toen hij dit niet kon geven opnieuw met stukken hout hebben afgeranseld. Met twee van zijn belagers moest hij vervolgens mee om elders in Den Haag te pro beren geld los te krijgen van familie. Toen ook dat op niets uitliep werd de martelpartij thuis voortgezet. Ten slotte lieten de drie de man, overdekt met bloeduitstortingen, achter, na hem eerst nog van zijn ring en hor loge te hebben beroofd. Drie dagen moest hij in een ziekenhuis doorbren gen om aan zijn' verwondingen be handeld te worden, aldus het relaas Benny ontkent aan de mishandeling te hebben meegedaan en Roy zegt alleen maar een paar klappen met de hand te hebben uitgedeeld. Peter's verklaring komt echter vrijwel over een met die van het slachtoffer. Eerder had Roy bij de rechtercom missaris toegegeven wel met een stuk hout op zijn medepensionbewoner te hebben ingeslagen. De raadslieden van Roy en Benny zagen teveel on zekerheden in de verklaringen om de pogingen tot afpersing bewezen te kunnen achten. De rechtbank zal dinsdag 6 augus tus vonnis wijzen. Liszt's hoofdmotief is bes-a-c-b, n naam geworden, die wat met B.a.c.h. overeenkomt, omdat -li d en w klok' HÜ weet dan 00k de Duitsers bes met b plegen aan De gedeputeerden hebben alleen in kIepels MePelen moeten. Hjj is niet te duiden en h gebruiken voor b ue gedeputeerden nebDen alleen in van het abstrakta type_ voelt eerder Mein Liszt ,aat dat moUef overvIoe_ voor verzinnelijking. Dit slaat op zijn dig afschuimen in groots virtuoze klankpalet. Een ..Erbarme Dicli", ko- elegantie. Liszt is er zo dronken van. hun verzoek aan de minister de ning uitgesproken, dat een toene ming van het aantal Haagse en Leid- forensen uiTAJphSTSewenS is raalvoorspel van Bach- m*akt h« dat hij in de fuga het aansluitende en STdte zZSi™» mooler San bedoeW kam z«n' wazi® deel ïan h®4 Bach-motief praktisch H?k *lf ïSk- troosteloos mysterieus. We hebben laat zwemmen. Mulder had hier een gelegenheid Die TcrkBelegeXeid "aar een passend, maar Duits woord paar fugaatjes van Schumann op gelegenheid. Die werkgelegenheid v00r. „schönmalerei". Een Lamen- hetzelfde B.a.c.h.-motief kunnen tation van Guilmant kan haast op laten voorafgaan. In plaats daar- gene andere wijze meer gepresen teerd worden. Mulder's sfeer en stemmingen scheppen, zoals in zijn eigen Inleidend Koraalspel, komt tigden nog evenzo voort uit een zeer subtiel concertgever kleurgevoel, leidend naar een geraf fineerd registerinzicht. - Bach werd verder geëerd met een BS eeu vi met universiteit VaaakkOi^ volgbare Fuga in g in pedaal, dat KUR verwacht weer problemen UTRECHT De directeur Kring van Utrechtse Repetitoren bv schikken IKUR), drs. J. F. T. Bergman, werden het Schumann's vier Schetsen op. 58, van welke we aan 1 4 de voorkeur geven. Deze beves- s de kunst van de sappig te registre- Het zijn in oorsprong stukjes pedaalvleugel, dat wil zeg gen een vleugel met een extra noot liggend kan uit- klassiek klimaat. De vijf overige pro- houden. Dupré verzorgde de grammanummers kunnen we bijeen- gave voor orgel van. rubriek „gezellige muziek". Een Allegro in F van Han- wacht dit jaar opnieuw moeilijkhe- del kon gerekend worden tot wat na den met de rijksuniversiteit in kamermuziekconceren in de speciali- Besloten is Utrecht. Hij zegt dat het instituut teit „toegiften" valt. De Toccata geschiedenis van de universiteit Dubois is KEES VERHOEF de tentoonstelling de collectie "Nederlands Palet die speelstukken, 1968—1971" in Brazilië niet te laten niet bereid is onvoorwaardelijk stu- die eerlijk niets anders willen dan doorgaan. Minister van Buitenland- denten te examineren die een ge- in een pikante briljante vorm luiste- schiedenisstudie bij de KUR gaan raars en speler zelf behagen te volgen. Deze studierichting gaat in schenken. Dat doen Vierne's Carillon woord od vragen van de tweede-ka- oktober van start. Vorig Jaar heeft de Westminster (laatst ook door Van merleden Coppes (PPR) en Kosto kort ge- Egmond gespeeld) en Liszt's Fanta- Fuga op de de KUR zijn studenten ding laten aanspannen tegen de fa culteit rechten van de Utreohtse uni versiteit omdat de faculteit de stu- PvdA) c-ver de bezwaren van twee Nederlandse kunstenaars tegen het veel knapper tentoonstellen van hun werk met het magistraler compositietrant. Als oog op het/politieke klimaat in Bra- denten "an de KUR een ander tenta- romanticus weet Mulder ook prach- zilië. Volgens de kunstenaars wordt men liet doen dan de eigen studen- tig party te trekken van de moge- met name de vryheid van uitings ten. De FUR heeft het kort geding ïykheden, die een goed orgel in het mogelijkheden voor Braziliaanse toen verloren. zwelwerk biedt. kunstenaars onderdrukt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15