Kersverse prof Roy rijdt Schuiten wereldtijd ADSPIRANTENRECORD NA FEL GEVECHT GESNEUVELD Vier koplopers IBM-toernooi Nederlandse tennistop in Noordwijk APPIE HAPPIE Explosie op poursuite tijdens baankampioenschappen DINSDAG 23 JULI 1974 Henk Elzerman en Ronald Woutering voldoen op 1500 meter aan limiet voor Wenen UTRECHT Jan Schouten is een man van zijn woord. Henk Elzer man trouwens ook. Zoals eerst gistermiddag bleek, schijnt bonds coach Bert Sitters zaterdag nogal bedenkelijk het hoofd te hebben geschud, toen Elzerman op het nippertje in het zwembad Den Hommel arriveerde om de 1500 meter te doen. Elzerman beriep zich bij die gelegenheid op over macht. Er was een kettingbotsing geweest, hijgde hij. Er had zich een file van vele kilometers ge vormd. Ergens tussen Den Haag en Utrecht. De feiten zijn inmiddels bekend. Henk Elzerman zwom zaterdag die 1500 meter, die hij zelf zijn Bterks'e nummer noemt, in de voor zijn doen matige tijd van 17.0158. Ronald Woutering diende zich via een magistrale 16.31.34 definitief aan. En Bert Sitters achynt te horen te hebben gekre gen toen hy naar h kwam informeren, dart; het allemaal wel goed zou komen. Zoals gisteravond bleek, zei trai ner Schouten geen woord te veel. toen nij Sitters poogde gerust te stellen. Tijdens de all-in finale ontspon zich een adembenemend gevecht tussen de man die het za terdag maakte en de man. die het had laten liggen. Even mocht An- dré in 't Veld een bijrolletje spe len. maar nadat de ZPA-zwem- mer de eerste honderd meter het snelst had gedaan, duelleerden Woutering en Elzerman ver voor de rest op het scherpst van de snede. De Hagenaar keerde na 300, 400, 500 en 600 meter als eerste, iedere keer slechts op een vingerlengte gevolgd door Woutering. Die Wou tering leidde de dans echter na 200 meter, nam de fakkel bij 700 over, stond die op 800 meter weer af en keerde na 900, 1000 en 1100 meter toch weer als eerste. Nog één keer kreeg Woutering een vingerlente voorsprong, daar na pe„*ste Henk Elzerman er defi nitief een paar centimeters meer uit. Verschil na 1500 woelige me ters: zeven honderdste 'deel van een seconde. Elzerman had Wou tering bedwongen, het Nederland se aspirantenrecord veranderde er eveneens mee van eigenaar. Nieuwe tijd: 16.31.10 Niettemin dient gesteld dat Ro nald Woutering lager dan op 16.31.17 had kunnen eindigen. Zijn keerpunten bleken aanmerkelijk minder goed verzorgd dan die van Henk Elzerman. Jan Schou ten: ..Dat klppt. Maar we hebben er dan ook wel wat aan gedaan in de ioop van de maandag. Zater dag waren ze namelijk hopeloos. Maar laten we niet meer over za-' terdag praten. Henk heeft in die gezeten. Hij was niet goed voorbereid. Wat de all-in finale betreft, we hebben geen speciaal schema vastgesteld. Henk is zo hard mogelijk wegge gaan. We zijn er vanuit gegaan dat oij Woutering voor moest blij ven, meer niet". Bert Sitters kreeg door de verheu gende ontwikkeling dat én Henk Elzerman én Ronald Woutering beneden de limiet voor Wenen bleven in ieder geval geen extra moeilijkheden. Jan de Wijn, de trainer van Woutering: „Ik ben vanmorgen naar Elzerman toege gaan en ik heb gezegd: Jongen jij haalt het vandaag. Ik ben blij dat Henk en Ronald beiden onder de limiet bleven". Ruimschoots beneden de limiet (9.45.6), niettemin minder snel dan zondag, werd José Da men, zoals verwacht kampioene bij de dames op de 800 meter vrije slag all-in. Het vermoeden dat het Jon ge talentje hét niet twee maal binnen 24 uur zou kunnen opbren gen om te exploderen kreeg ten slotte een bevestiging in haar 9.10.68. Een tijd die overigens toch beneden het tot voor zondag op naam van Hansje Bunschoten staand Nederlandse record bleef. Minder ver dan zondag raakte Ada Pors achter op José Damen. De Vlaardingse, die toen volgens eigen zeggen te gretig van start ging. had na 200 meter de leiding en eindigde uiteindelijk op 9.16.07. Bert Sitters tot slot: „Ik heb nooit aan Henk Elzerman getwijfeld. Dat van zaterdag was overmacht.' Het is gewoon zo dat Je een uur nodig hebt oni je klaar te maken voor de wedstrijd. In San Remo bewees Henk al wat hij kon. Wat José Damen betreft, het was op vallend dat ze op een gegeven moment terug viel op één minuut tien over de honderd meter. Wij zullen er straks in Wenen voor moeten zorgen dat dat niet weer gebeurt." All-in finale 1500 meter vrije slag heren: 1. Henk Elzerman (Zian/Vitesse) 16.31.10 (nieuw Ne derlands adspirantenrecord)2. Ronald Woutering (Zee- macht/Noordkop) 1631.17; 3. Fred Eefting (Vechtstreek) 17.14.76; 4. André in 't Veld (ZPA) 17.18.67; 5. Piet Stegink (Naarden) 17.18.73; 6. Stanley van der Helm (BZV/Fortuna) 17.28.28; 7. Ernst Bekkering (HPC) 17.34.54: 8. Mike van de Vijver (Surae) 17.39.51. All-in finale 800 meter vrije slag dames: 1. José Damen (BZV/For tuna) 9.10-66: 2. Ada Pors (VZC/Vlaardingen) 9.16.07; 3. Yo- landa Aggenbach Zee macht/Noordkop) 9.20.53; 4. Anne- lies Maas (De Rijn) 9.21.55; 5. Corrfanne Heymans (Zee ster/Prinsen) 9.28.99; 6. Marjo van de Bree (Zwemlust/Den Hommel) 9.35.10; 7. Linda Faber (VZC/4itmeester) 9.40.09; 8. Len ny van Kraay (PSV) 951.03. 400 meter vrije slag meisjes on der 10 Jaar:. 1. Reggy de Jong (HZC De Robben) 5.20.82. 400 meter vrije slag jongens on der 10 Jaar: 1. Allard de Groot (DZPC) 5.19.65. 800 meter vrije slag meisjes on-* der 12 jaar: 1. Agnes Jansen (ZPA) 9.50.17; 2. Madeleine de Graaff (VZV) 10.14.27; 3. Daph ne Demuth (Zweml./D.H.) 10.17-96; 4. Jouliska Paymans (VZC/Ritm.) 1051.15. 800 meter vrije slag Jongens on der 12 Jaar: 1. Ceesjan Winkel (ZPC) 9.45.39; 2. Peter Kuy- laars (Surae) 10.02.43; 3. Wilfred Hansen (Zweml./DH.) 10.0555. AMSTERDAM De Achtervolgers Roy Schuiten en Herman Ponsteen hebben op de openings dag van de Nederlandse baankampioenschappen hun grote klasse op de poursuite gedemon streerd. Schuiten, de gevierde amateur, die vorige week bij de professionals debuteerde, zorg de in zijn kwalificatierit tegen Klaas Balk voor een sensatie, door de snelste tijd, ooit op de piste van het Olympisch Stadion gereden, af te laten drukken: 6.07,86 over de vijf kilometer. Omdat men jarenlang niet de juiste afstand van één baanronde hanteerde is een vergelijking met an dere grootheden op de achtervolging niet mogelijk. Feit is, dat Roy Schuiten, die moest optor nen tegen een flinke bries, vroegere prestaties van specialist Roger Rivière, "het wonder" Tie- men Groen, de pas gestopte wereldkampioen Hugh Porter en vorig jaar nog Eddy Merckx, zonder meer devalueerde. "Ik heb nooit het idee gehad, dat ik nu een kilometer meer moest af leggen, wist Schuiten, die nog steeds van de trainingsfaciliteiten van de amateurbaanploeg pro fiteert. Hetgeen nadrukkelijk naar voren kwam in zijn tussentijd over vier kilometer (de af stand van de amateurs)"Ik wil bij de profs niet tegenvallen, maar ik krijg nu de angst, dat nu van mij teveel wordt verwacht." Door Harts Coolegem Omdat Ben Janbroers en Gerrie Knetemann zich alsnog terugtrok ken, was de tijd van titelverdedi ger René Pijnen, 6.22.,26 tegen Gerard Kamper voldoende, om niet tegen zijn nieuwe ploeggenoot in de halve finales uit te komen. Door de tijden ontmoet Schuiten nu opnieuw Balk en Pijnen weder om Kamper./ Herman Ponsteen kwam in de zijn eerste rit tegen Jan Lenferink tot de snelste tijd van de ama teurs. De vier kilometer ging in 5.00,33. Omdat de Nijverdaller ook belangen had op de sprint, was zijn tweede rit tegen Emie Nieu- wenhuis aets minder (5.05,-). Nochtans plaatste hy zich met Peter Nieuwenhuis, Gerrie van Gerwen en Frits Schür, die wei nig last had van zijn inspanningen ln de Ronde van de Toekomst, voor de halve finales. De belangrijkste uitslagen: Pro fessionals kwalificatieritten ach tervolging over 5000 meter: eerste rit: 1. Roy Schuiten 6.07,86 2. Klaas Balk 6.39.87. Tweede rit: 1. René Pijnen 6.22.26. 2. Gerrie Kamper 6.25.57. Amateurs kwart-' finales, tussen haakjes de tijden gemaakt in de kwalificatieritten, over 4000 meter: Eerste rit: 1. Herman Ponsteen 5.05.- (5.00,33) 2. Emie Nieuwenhuis 5.16.02 (5.14,64). Tweede rit: L Peter Nieuwenhuis 5.04,49 (5.04,14); 2. Bert Scheuneman 5.07,05 (5.14,15). Derde rit: 1. Gerrie van Gerweq 5.07,12 (5.08,07, 2. Jan Lenferink 5.16,53 (5.13,05)Vierde rit: 1. Frits Schür 5.14.20 (5.08,52). 2. Gerrie Slot 553,56 (5.08,52). Kwartfinale print amateurs: Eerste serie: Rinus Langkruis wint in twee ritten van Rob Zuyd- weg. Tijd over de laatste 200 me ter: 13,1 en 13.4. Tweede serie: Laurens Veldt wint in twee ritten van Peter van Wijk. Tijd: 12,9 en 13,2. Derde 6erie: Ben ten Tije wdnit in twee ritten Slot 12,6 en 13,4. Ponsteen, 13,0 (voor Ponsteen), 11,7 en 12,0. Halve finales sprint dames. Eerste serie: Truus van der Plaat wint in twee ritten van Sonja Methorst. 15,6 en 14,4. Tweede serie: Minie Nieuwen- huis-Brinkhoff wint in twee ritten van Betsie Smit, 13.9 en 15,1. Om de derde plaats: Betsie Smit wint in twee ritten van Sonja Methorst 13,7 en 14,1. Om de eerste plaats: Minie Nieu wenhuis Brinkhoff wint in drie rit ten van Truus van der Plaat. Zuidafrikaan Mitton eerste geplaatst lijks toernooi in Noordwijk aan Zee, als wel meer bij Marinus is gebeurd byzonder aantrekkelijk tennis te dacht hij ook ditmaal weer dat hij één is geplaatst in het he- nutten renenkelspel A. Als alles volgens de Via eer voorspelling verloopt, zal Mitton, die de tie-break haalde Gelevert de twee- dit Jaar ook op Wimbledon speelde en de set binnen. In de beslissende set zijn land reeds in verscheidene Da- Brooshooft in het eeheel geen vis Cup wedstrijden vertegenwoordig- risicq en hield de bal alleen de, het in de finale op moeten men tegen Jan Hordijk, die als num mer twee is geplaatst. Verder zijn als nummer 3 en 4, Stalder uit Zwit serland en Igbal uit Pakistan getipt. In het H.E.A. is dit jaar de hele Ne derlandse top vertegenwoordigd: in het spel. Dat deze taktiek de Juis te bleek te zijn werd duidelijk: 6—3 voor Brooshooft. Heel wat makkelijker had Lisselot v. d. Bijl het gisteren in haar D.E.B. partij tegen MeJ. K. Peeters 6—2, 6—1. Bijzonder gemakkelijk. (Hemmes, Sanders, Koek en Lau- schreef MeJ. Lempers tegen mej. V. din). Niet alleen de heren zijn bijzon- Driest de eerste set met 6—0 op der sterk vertegenwoordigd, bij de haar naam. De tweede set pakte ech- dames zal de strijd er niet minder ter heel anders uit Vooral door het om zijn. De Belgische mej. Guerdal feit dat haar tegenstandster rusti- is als toekomstig finaliste getipt. Ti- ger ging spelen, ging de stand gelijk TON CRéPIN - ïstïscs; jj=.v=r.-Tïr: gisteren reeds gespeeld. Als een van naam' de kanshebbers uit het district Lei den kwam de Noordwijker Ronald Blommendaal tegen Hof in de strijd. Zonder al te veel moeite wist Blom- ZWEMMEN Op de tweede dag mendaal zich voor de volgende ron de te plaatsen. De 17-Jarlge Brooshooft haalde de eerste set tegen Alfred Gelevert met 6—1 snel binnen, in de tweede reeks kwam hij op 3—0. Gelevert kwam terug en haalde op tot 3—3. Toen de Zweedse zwemkampioen- schappen zijn nationale records ver beterd op de 100 m vrije slag (Diana Olsson - 59.97), de 200 m schoolslag (Britt-Marie Smedh - 2.44.05), de 200 m vlinderslag (Gunilla Andersson - 2.23.82) en de 200 m wisselslag (Leif Eriksson - 2.10.57). Ree stapje dichter bij grootmeesterresultaat wintvin drie ritten Studenten leiden Vitesse Ponsteen redde het uiteindelijk op de vitesse niet, toen hij in een „belle" door de pure sprinter Ton Raaymakers aan de kant werd gezet. Slechts de manier waarop Ponsteen trachtte Raaymakers af te matten, sprak de duizend toe schouwers aan. Voor de halve fi nales plaatsten zich ook titelver dediger Rinus Langkruis, Veldt en Haagse Ben ten Tije, die Schaaktoernooi nog meer aan snelheid schijnt te pioenschap vo( hebben gewonnen. De sprint bij de dames werd vol- ledig afgewerkt. Minie Nieuwen- West Duitsland. Twee" partijen wer- huis-Brlnkhoff werd de opvolgster den afgebroken. De uitslagen Willy Kwantes, die zich volle- eerste ronde zijn: AMSTERDAM In de zesde Gerrie de van het IBM-toemool hebben in wege het middenspel pijnlijk de grootmeestergroep alle koplopers licht kwam. Na materiaalver li es Vierde serie: Ton Raaymakers gewonnen. Ree verschalkte Knaak, pituleerde de Nederlander. nogal verplichtend, hetgeen halver- derlijkste wijze de dame ontfutselen. Velimirovic 2% 2 afgebr.; 8: Gd- (Hong) Ghizdavu (Roem) „Tweede klas schaak" zei men in de Ier 2% 1 afgebr.; 9/13: Langeweg, Debarnot (Arg)) afgebr.; Enklaar wandelgangen. Het viel niet te ont- Timman, Planinc, Csom en Sosonko (Ned) Ligterink (Ned) kennen. Inhoudrijk i Gelier—Veli- 2%; 14: Donner 2; 15; Kaplan 1 1 Tukmatov als mede-favoriet ge- mlrovic, afgebroken. De witspeler afgebr.; 16: Knaak 1. start, zal zijn reputatie wel waar miste in tijdnood enkele malen de MEESTERGROEP: maken. De wijze waarop hij het stel- betere zet. Zijn aanvankelijke voor- -— deel is vermoedelijk in rook vervlo- tegen Duitsers THORNABY Nederland heeft bE .5? k°u gisteren in Thoraaby tijdens Herman Jansa won snel Toekmakov Joeg in een tijdnood-] de gehele stand van Planinc flarden. By de groep koplopers sloot lingsvoordeel "tegen Planinc Ivkov later aan door winst in de hangparty tegen Sosonko. Interessant is, dat het grootmees terresultaat in deze groep op 9 pun ten ligt. In het byzonder Hans Ree Misschien niet, doch de Nederlandse in de demonstratie-zaal grootmeester meende in het eind- minuten gesteld Stand: 1: Popov 4; 2/6: Enklaar, Ligterink, Boey, Makarichev, Hartoch 3%; 7: Ardüansjah (Indon.)—Boehm (Ned) Debarnot 2^+2 afgebr.; 8: Vogel tiseerde naar een reeks genadeklap- gen. Het kon wel eens dë'ëde pun- HaTto+ <Ned) Makarichev 2%; 9/10: Ghizdavu. Boehm 2+1 pen deed de zaal verstommen. tendeling in successie worden van de i Vogel ^Ned) B°ey afgebr.; 11. Dely 2; 12. Ardyansjah. De zege van Sosonko op Donner crack uit Odessa. De vraag is „wat is 't positionele soort. Nodig? er met Geiler aan de hand", wordt i de 5 (Belg.) O—l; Popov (Buig) Dely het we rel dk am- studententeams ln KI^. zyn mede-koplopers bezit- spel een stukoffer te mogen brengen voor drie vrijpionnen. Sosonko nam het stuk en stopte de pionnen; Don ner had een finesse overzien. Ivkow bestreed de Aljechin-verde- dlging van Jan Timman op scherpe (DDR) - WVed>0-ü dig op de die achtervolging instelt. De nieuwe kampioene versloeg in drie vinnige duels Truus van de Plaat. Derde werd Betsie Smit, die in twee ritten Sonja Methorst versloeg. Tsjechoslowakye 21 voorlopig; Finland—Oostenrijk 0—1 voorlopig; Nederland—West Duitsland 2—0 ia.iic, uic wei ccii piaaiojc ui uc L'ï,. boeken "lie™- "etrof meiyk een ruil-variant van het Sla visch, een remise-wapen van wit, met wijze." Op de 15de zet, toen een kansje op initiatief. Doch er Denemarken— werd wat geamendeerd en Ree kreeg het loperpaar. Toen ontwierp hy GROOTMEESTERGROEP: Zesde ronde: Sosonko (Ned)—Donner (Ned) 1—0; Csom Hong) Ribli (Hong) Kaplan (VS)—Lombardy (VS) 0—1; venijnige val, meniyk al zo'n 3% uur bedenktyd verbruikt, bleek de positie van de Nederlander reeds inferieur. Hy blindeling inliep. Het kostte hem de Oostduitser kwam de achterstand niet Geiler (USSR) Velimirovic (Jsl) afgebr.; Tukmatov (USSR) Pla ninc (Jsl) 1—0; Langeweg (Ned) Jansa (TsJ) 0—1; Ivkov (Jsl) te Timman (Ned) 1-^-0. voorlopig Engeland—Sovjet Unie vol stuk. Langeweg kreeg tegen Jan- boven. Kaplan—Lombardy deed het hard- Stand: vochtige publiek nogal grinniken. 1/4: Tukmatov. Jansa, Ree en Ivkov Kaplan liet zich waariyk op de kin- 5: 1111)11 3^- 6: Lombardy 3; 7: 54-1o Hans Ree: grootmeesterreeultaatf

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9