Nederland is in de ban van tragedie op Cyprus GASTARBEIDERS EISEN VERBETERING PENSION Vakantie doorbrengen in eigen land EVACUATIE UIT CYPRUS KOMT TRAAG OP GANG Veel extra werk voor touroperators Bevolking daalt binnen tien jaar DINSDAG 23 JULI 1974 DEN HAAG Nederland is in de ban van de tragedie op Cyprus. Het Nederlandse Rode Kruis heeft maandagavond per vliegtuig honderd sets bloedplasma en bedieningsappa- ratuur bestemd voor Cyprus naar Génève gestuurd. Het Internationale Rode Kruis zal voor verdere verzorging zor gen. Gistermorgen s er ook een me- .disch Nederlands Rode Kruis team op Cyprus aangekomen, bestaande uit 14 mensen, waaronder drie art sen. ZdJ hebben een medische uit rusting en radio-apparatuur bij zich. Het Rode Kruis wil wel graag fi nanciële bijdragen, waardoor men de slachtoffers van het conflict op Cyprus verder kan helpen. Het giro nummer is 777. Ook de Turkse gastarbeiders in Ne derland zijn actief. Ze hebben in alle Turkse gemeenschappen in het land dit weekend geld opgehaald, om hun land te steunen in de strijd tegen Griekenland. Voor de touroperators, luchtvaart organisaties en reisbureaus bete kent het Cyprische conflict handen vol extra werk, overboekingen en zorgen voor de reizigers die in de conflictgebieden logeren. Airtour- Eurotours, Fit, Hotelplan, De Mag neet, Centouri en Silverjet hebben gistermorgen voor alle in Grieken land aanwezige reizigers een mol est- verzekering afgesloten. (De norma le reisverzekering geldt namelijk niet voor mobilisatietijd). Deze reis organisaties hebben toeristen zitten op de Griekse eilanden, in Athene, en in het Turkse Ismir. Vliegtuigen van Martinair en KLM staan op Schiphol klaar om de onge veer 2300 vakantiegangers die daar nog toeven zo snel mogelijk naar Nederland terug te brengen na her- str van de luchtbrug. De touroperators en reisbureau's, zi1i inmiddels naarstig op zoek ge gaan naar andere bestemmingsoor den voor toeristen die nog moeten vertrekken. Iedereen spant zioh tot het uiterste in om vakantiegangers toch iets in de sfeer van "zon- lucht en water" te bieden. Hoewel dit in het toeristenhoogseizoen geen een voudige opgave is. De heer W. Bakker, hoofd afde ling planning van de Nederlandse Reisvereniging vertelde: "We heb ben de reis van afgelopen zondag naar Rhodos afgelast en ook voor de komende zondag is dat het geval. Zoals ik het nu zie zal het über haupt voor de nabije toekomst heel moeilijk worden om Griekenland als reisdoel te handhaven. De situatie is té onzeker. Alle mensen krijgen van ons een ander bestemmingsoord. Afgelopen zondag is dat met de 47 Rhodosreizi- gers uitstekend gelukt. De medewer king was fantastisch. We konden ze dit keer allemaal in Spanje onder brengen. Maar dat zal in de toe komst niet altijd lukken". Ook Hotelplan heeft tot september alle reizen naar Rhodos gecanceld. De heer J. Kloosterziel, adjunctdi recteur, vertelde gisteravond: "We hebben de reizigers die het afgelo pen weekend zouden vertrekken ge lijk «en alternatief geboden. Ons uit gangspunt daarbij is: "Gaat het om een zonnevakantie of ook om het landseigene?" In dat laatste geval, proberen we bijvoorbeeld voor Joe goslavië te boeken. Over de reizen naar Turkije zal woensdag een be slissing vallen via de Zwitserse moe- ONTMOETING NA 64 JAAR DEN HAAG Voor het eerst in 64 jaar heeft de 79-Jarige Adriaan Westdorp uit Tiel in Amerika zijn zus weergezien. Voor het laatst za gen zij elkaar in 1910 toen zijn thans 35 Jarige zuster in het Bra bantse plaatsje Zeeland in het hu welijk trad. Zij vertrok met haar man naar Amerika. Nu zit mevrouw Van der Weele-Westdorp in een ver zorgingstehuis in Sturgis (Michi gan). Haar broer kwam haar daar met zijn vrouw bezoeken. Sigaretten nu pas de 15de duurder DEN HAAG Sigaretten zullen pas met ingang van 15 augustus duurder worden. De streefdatum van 1 s ugustus was onhaalbaar in verband met de vervaardiging van nieuwe banderollen op de pakjes. Met ingang van de 15de worden de pakjes van 1,75, 2.,- sigaretten van 1,60 gaan 1,85 kosten en een fakje van 1,40 wordt 1,60. derorganisatie van Hotelplan. Het meest vervelende is dat we op het ogenblik nog geen contact hebben, met onze twintig reizigers op Rho dos. We doen ons uiterste best om ze zo snel mogelijk terug te halen". Verder geldt voor alle reizigers die waar dan ook reizen in het conflict gebied hadden geboekt om konitakt op te nemen met hun reisorganisa tie Gisteren is door de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbu reaus (ANVR) vergaderd over de te rugkeer van toeristen uit de oorlogs gebieden en de bestemming van toe risten die hadden geboekt voor Grie kenland en Turkije. De heer C. van Zwljndregt, voorzit ter van de ANVR waarbij 430 reis bureau's zijn aangesloten, deelde mee dat iedereen het uiterste doet, om de vertrekkenden toch nog een bevredigend reisdoel te geven. "Men zal wel ïekening moeten houden met de mogelijkheid dat er extra kosten bij komen", zei hij. "Al zal die kos tenberekening met de uiterste re serve woiden toegepast. Als men on der moet worden gebracht in een viersterrenrestaurant kan dat wel wat extra gaan kosten". Het is de heer Van Zwijndregt en hem niet alleen opgevallen, dat als eerste alternatief voor Grieken land door de toeristen Spanje wordt genoemd. Italië wordt praktisch niet verlangd. Om de chaos compleet te maken, vertrekken ook nog veel Duitsers via de verregende Nederlandse kust naar Spanje. Alleen politiek Den Haag is kalm. Amper een reactie op het gebeuren in Cyprus. Alleen de Communisti sche Partij Nederland heeft een tele gram gestuurd aan de partijbesturen van de PvdA, PPR, D'66 en DS'70. De CPN wil met deze partijen er bij de redering gezamenlijk op aan dringen dat deze zich snel uitspreekt voor een onmiddellijk en onvoor waardelijk herstel van het parlemen taire stolsel op Cyprus. Zij wenst de terugkeer van de wet tige president Makarios. De Neder landse regering moet volgens het te legram energiek optreden, opdat geen «-egelingen tot stand komen buiten de veiligheidsraad van de Verenigde Naties om. Gisteren zijn op Schiphol zes Nederlandse evacuees van Cyprus via Londen in Nederland aange komen. Na het onverwachte, overhaaste vertrek van Cyprus zien we hier in de aankomsthal op Schiphol de familie Smeek (links) uit Maastricht en daarnaast de familie Bijlsma uit het Friese Marssum met hun zoontjes Hans en Marcel. bank hebben gisteren drie bewoners AMSTERDAM Tijdens een kort Tijdgeest" geëist dat de exploitant dan wonen? Er is woonruimte genoeg geding voor de Amsterdamse recht- het pension bewoonbaar zal maken, in Amsterdam". Het drietal treedt op namens hun De president van de Amsterdamse De dertig huisgenoten. Zij eisen dat de rechtbank zal op 2 augustus uit- exploitant op straffe van een dwang- spraak doen. som van 25.000 gulden per dag het nodige zal doen aan het sanitair, keuken, beddegoed, telefoon, bel, ramen, verwarming, verlichting en brandveiligheid. De Amsterdamse brandweer heeft het pension al in '66 onveilig ver klaard. De gemeente dreigde daarna in 1971 in te grijpen door het pen sion te ontruimen vanwege de verre gaande onhygiënische toestanden waarin 145 gastarbeiders waren ge- volkingstoeneming is vrijwel op SCHIPHOL De evacua tie van de op Cyprus verblijven de Nederlanders verloopt nogal traag. Tot nu toe is er slechts een twintigtal Nederlanders in geslaagd vanuit Cyrpus ons land te bereiken. Opgelucht stapten gistermiddag twee echtparen en twee kinderen uit de Caravelle van Trans Avia, die hen uit En geland had opgehaald. Vrijdag waren er al veertien toeristen met een lyntoestel van de KLM uit Nicosia op Schiphol aangeko- veel gekomen. Vanaf vorige week maandag zijn we nauwelijks bul ten geweest. Er werd op alles wat bewoog geschoten. En iedereen liep met een geweer in Limasso. waar we logeerden". Het echtpaar Smeets had de reis naar Cyprus geboekt via het Rotterdamse reisbureau Bel Air. Directeur J. Boer van Bel Air. die met Transavia naar Engeland mee was gevlogen: "Er zaten 23 vakantiegangers van Bel Air op Cyprus. Daarvan zijn er nu twee terug in Nederland. Waar de an deren precies zitten weet ik niet. Maar ik verwacht dat een deel al onderweg is naar ons land en dat de rest in de Britse kampen op vervoer wacht. Ze zijn allemaal in ieder geval in goede gezond heid". Trans Avia had verwacht een aanzienlijk groter aantal Neder landers die vanuit Cyprus in En geland waren gekomen te vinden. Maar het vliegtuig moest bijna geheel leeg terugkeren. Aan boord bevonden zich slechts het echt paar Bijlsma-De Vries uit Fries land, met hun twee kinderen Hans (3) en Martin (4 maan den) en het echtpaar Smeet-Pie- ters uit Maastricht. Met een overvol troepentransportvliegtuig van de Britse RAF werden zij gistermorgen vanuit Cyrpus op een luchtmachtbasis in Zuid- Engeland afgezet. „We waren dolblij dat we uit Cyprus weg konden", vertelt mevrouw Bijls- ma-De Vries (27). „De binnen stad van Farmagusta waar wij woonden, werd zwaar gebombar deerd. We zijn toen vrijdagoch tend naar de Britse basis Dheke- lia gereden. De verzorging op de basis was geweldig". Het gezin Bijlsma woonde al drie maanden op Cyprus. De heer Bijlsma (34) werkte daar als echter pas ruim°een etmaaMater Een door het Eindhovense reis bureau Sdndbad gecharterde DC 9 van Martin Air heeft vanmor gen vroeg rond 5 uur 91 Neder landse toeristen teruggevlogen, die een drieweekse vakantie in Grie kenland hadden doorgebracht. Er was hier sprake van een soort bliksemactie van Sindbad Tours en Martin Air omdat het er op begon te lijken dat de. groep aan 't eind van hun vakantie in Grie kenland voorlopig niet meer naar huis zou kunnen terugkeren. De 91 toeristen zouden op basis van het oorspronkelijke reissche ma zondag door Martin Air van uit Athene naar huis zijn gevlo gen. In verband met de gespan situatie begond de thuisreis technicus bij de aanleg waterzuiveringsinstallatie. Hij zegt. ,We hebben nog geluk ge had. Want in de tuin huis achter ons kwam een gra naat neer, die door een wonder niet ontplofte. Verder hebben we bij ons vertrek gelukkig vrijwel niets achter hoeven te laten". "Het is wel e se kampen", Smeets (26), die met haar man op Cyprus haar zuster bezocht, die getrouwd is met 'n Britse mi litair. "Maar de organisatie van de Engelsen is geweldig We zijn nooit bang geweest. En we hebben nergens gebrek aan ge had. Van vakantie is echter niet Toen de DC 9 van Martin Air even na middernacht op het vlieg- Skopie landde stonden veld het de 91 juichend in de vertrekhal van de luchthaven. „We wilden graag weg uit Griekenland omdat we niet wisten wat ons boven het hoofd hing", aldus een van de reizigers. Hoewel geen van de 91 chaos in de Brit- getuige is geweest van gevechts- aldus mevrouw handelingen, vond iedereen de si tuatie in Griekenland erg gespan nen. De activiteiten rond de mo bilisatie van het Griekse leger hebben de meesten als angstaan jagend ervaren. Geruchtend over een op handen zijnde staatsgreep in Griekenland hebben de toeris ten niet bereikt, vertelden rij. Twee jongens verminkt door ontploffing Nederland nu op het keerpunt UTRECHT De Nederlandse be- hij futurologisch geanaliseerd, cRnFmiirEir *aowuucmaa waieu volkingstoeneming is vrijwel op een als hij al eerder de veel te hoog ge- JrirrGf Tydens het ex- huisvest. De exploitant zette toen het keerpunt. Binnen 10 Jaar begint de bleken bevolkingsprognoses voor het perimenteren met chemische stoffen pension voort als „kamerverhuurbe- daling zyn gisteren twee jongens verminkt drijf" en bracht het aantal bewoners ten zware ^ontploffing, tot ongeveer 50 terug. tie - Mr. W. J. van Bennekom die na- de huurders optrad, noemde 32,5. Rond de wisseling zal, zo is de trend van de ze cijfers, de „huwelijksvruchtbaar- de eeuwwisseling zit- magische jaar 2000 op de korrel heid" van Nederland dus nog niet geraakt door De 17-jarige R. C. uit Groesbeek werden beide handen afgerukt (afgezien van de immigra tie van rijksgenoten en gastarbei ders) onder de 13 miljoen inwo- derde zijn van die in 1972. De heer Verkade heeft becijferd, zijn 16-Jarige vriend J. K. verloor de situatie „werkelijk onhoudbaar", hand en kreeg zware verwondin- De eigenaar-exploitant zei dat hij gen aan zijn gezicht. De Jongens waren proeven aan het nemen op de zolder van K's ouderlijk huis. wacht op over het pension eraan toe: Als het pension blijven die Tot deze slotsom komt marketing- aantal babies gemeentebeslissing deskundige Jan H. E. Verkade In het len vergeleken met het verslagj voegde reclameweekblad .Adformatie' op' 1972. Wel zullen i slecht basis van de Jongste DOS-bevolkings- Volgens de prognoses van Jan in het begin van de volgen- Verkade zal de Nederlandse bevol- niet meer de helft van het king (thans ruim 13.5 miljoen) nog peuters zullen tel- toenemen tot 1987, maar in dat jaar begint de ommekeer via kwart 13.295.202 en 13.068.635 in 1992 naar cijfers. Deze momentopname heeft vruchtbaarheid zal gedaald zijn hun 12.887.441 2002. 1997 12.547.785 't Is druk in ons kikkerland. „Er zijn dit Jaar iets in eigen land gebleven om vakantie te vieren, dan in de voorafgaande jaren", vertelt de heer C. Roorda van het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag. „Er zijn natuurlijk verschillende re denen aan te wijzen voor dit ver-' schijnsel. De algemene malaise van de energiecrisis en de prachtige zo mer van vorig Jaar zijn er onge twijfeld debet aan'. Jammer dat de ontdekkers van het lage land de eerste weken van hun vakantie met slagregens werden overspoeld en bibberend wegwaai den. „Voor volgend Jaar zal de verregen de vakantie van nu ongetwijfeld ge volgen hebben. Veel mensen zullen het risico niet meer nemen en de zon tegemoet rijden of vliegen", al dus de heer Roorda. Vooral de provincies Drente en Brabant liggen dit Jaar goed in de vakantiemarkt. In Drente zitten alle bungalows propvol. Voor pas santen is het erg moeilijk 's avonds nog onderdak te vinden. „We hebben veel vraag gehad naar auto-routes. Duizenden mensen wandelen onder het dichte blader dak van de mooie Drentse bossen naar de verschillende expositieboer derijen. Op de campings was het de laatste weken ten beetje soppig, maar de meeste zijn toch constant vol', al dus de VVV in Assen. Met extra treinen tot Hoogeveen komen ce mensen naar het pony park Slagharen, dat iedere dag 20.000 bezoekers trekt. In Brabant trok de Efteling in Kaatsheuvel dit seizoen al een half miljoen dagjes mensen. In de vier grauwe weken van juni en Juli werd er dankbaar gebruik gemaakt van de schuilgele- genheden op het terrein en het sprookj-sbos was ook zo nat nog niet. Het elektronisch walhalla Evo- luon in Eindhoven heeft iedere dag zo'n 4000 mensen op bezoek die geïnteresseerd zijn in allerlei tech nische snufjes. De Nederlandse Spoorwegen hebben het er maar druk mee. Vorige week moesten zij vaak extra treinen in zetten om de stroom dagjesmensen, op weg naar een plaats „waar iets te doen valt", te vervoeren. Deze week zal het niet anders zijn. De belangstelling voor de Zeeuwse wateren neemt nog steeds toe. In Veere zijn alle boten steeds ver huurd. De campings op de vette drassige klei zijn boordevol. In Domburg wist men in de natte tijd niet zo goed raad met de dui zenden toeristen, die gehoopt had den lekker aan het Noordzeestrand te bakken. Canadese dansgroepen zorgden daar voor wat afwisseling. Een Domburgse patates boer vertelde in zijn radde Zeeuws dat hij niet te klagen had: „Gouden tieden hoor". In het hoge noorden van ons land Ja is het aanmerkelijk drukker dan vorig Jaar. Veel toeristen die op doorreis zijn naar Scandinavië blij ven even hangen in Groningen voor een overnachting en een klimpartij naar he topje van de Marinitoren. Vanuit Pieterburen en Uithuizen vertrekken groepen stoere wadlopers op hun hoge gymschonen om onder leiding van een gids de oversteek naar Rottum of Ameland te maken. Een tocht van zo'n drie uur. Voor de beginners zijn er ook kortere trajecten waarbij de angst voor het kerend getdj niet zo groot is. „In de topweken van de vakantie is het niet zo druk bij ons", vertelt de heer H. Dijkstra van de Waddenfe deratie. „Vooral scholieren wagen zich op de slibvlakten en die gaan veelal naar het buitenland op va kantie". Op de Friese meren dobberen aller lei „meerwaardige" gevaarten rond. „Alle boten en Jachten zijn ver- verhuurd. Het Skütsjesilen is in volle gang. Dat trekt altijd mensen uit het hele land en van 3 tot 8 augus tus wordt de Sneekweek gehouden. Dan kun je hier over de hoofden lopen", vertelt een VW-lnformator. De zeilscholen in Friesland lopen uitstekend. „Voor de jonge cursisten zijn aiet alleen de lessen interes sant", Jacht de VW-meneer. „Ze komen alleen, maar dat duurt nogal wat dagen waarop de huurders mistroostig naar buiten staren. vakantiehuisjes niet meestal niet zo lang; een zeilende partner is gauw gevonden". Op de eiianden is het gezellig druk. Texel heeft al ruim 38000 bezoekers gehad. Ze vissen op het wad, fiet sen het eiland rond, wandelen door bos, hei en duin of gaan met een kotter mee. „Wij hebben het hoogste aantal zon- uren van Nederland", zegt een deskundige van het eiland. „In het noordwesten beginnen vaak de op klaringen en daar zitten wij". De maximale opname hebben de el- landen nog niet bereikt, maar deze week komt de stroom bouwvakkers uit Duitsland los en dan worden Terschelling, Ameland en Texel be stormd. Nu zitten er al veel Duitse kinderen tussen de acht en zestien jaar op de kampeerboerderijen van Texel. In het lJsselmeergebied worden de Flevohof en het dolfinarium in Harderwijk druk bezocht. De heer J. Vet van de WV Arn hem had vorige week erg te doen met de bouwvakkers die in eigen land waren gebleven. „Ze zijn er niet zo voor beloond tot nu toe. Het is wel sneu als de re gen dag in dag uit op Je tentje neerplenst. Vaak komen ze op het WV-kantoor om te vragen wat ze nu in godsnaam moeten doen. Ge lukkig hebben we op de Veluwe nog al wat mogelijkheden. Aan de kust ben Je met slecht weer al gauw uit gepraat. Hier zijn nog bomen waar je onder kimt schuilen op safari tochten, musea waar je ook even droog kunt genieten". De heer Vet vond de moed van de kampeerders tussen de plassen bewonderenswaar dig. De verleiding om terug te ke ren n-jar het warme thuis werd koelblo ,'dig weerstaan. De jeugdherbergen zijn weer „in". „We halen dit jaar de 80.000 leden wel", vertelt een administrateur van de Jeugdherbergcentrale. In Bergen op Zoom worden de 95 bedden van de herberg iedere nacht beslapen. Toen de regen onbarmhartig neer- gutste trokken de mensen uit de openluchtgebieden naar de bevol kingscentra. In het Van Gogh-museum in Am sterdam verdrongen de kunstmin- nenden elkaar voor de doeken van de Nederlandse meester. Bioscopen waren uitverkocht, en dat in het zomerseizoen, de rondvaartboten voeren af en aan. Het NBBS-hote, waar studenten uit alle landen voor acht en een halve gulden onderdak vinden, is iedere nacht bijna vol. In de twee sleep-ins aan de Rozengracht is het ook druk. Toch s de trek naar ons ludiek Mokum niet meer zo groot. In het idyllische Vondelpark en op de Dam is het aanmerkelijk rustiger dan vorig laar. „Er komen dit Jaar veel minder Amerikanen, in verband met de olie perikelen en de dollarkwes tie", zegt een woordvoerder van de Amsterdamse vreemdelingendienst. Dwalend door Amsterdam kwamen we nog wel veel Amerikaanse toe risten tegen van het type „Europe in ten days", die de hoofdstedelijke souvenirswinkels met een bliksembe zoek verrijken. „Denkend aan Holland zie ik brede rivieren - traag - door oneindig laagland gaan", schreef Marsman. De klompenkopers uit de USA zien waarschijnlijk alleen maar stromen ingeblikte mensen over de wegen snellen en daarna door de steden kruipen. Bij de Dam spreekt de gids met schaapherder-allures, de toeristen in de bus toe: „Rechts ziet u het na tionale monument". Alle Amerikaanse hoofden draaiden. Klik-klak. Toch leuk voor de klein kinderen zo'n prentje van het hippe plein der lage landen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7