DOEZA STRAAT: BOMEN- LES CDA wil met CPN, SGP-GPV en VVD praten VOLGEND JAAR HERSTEL „Bio-wetenschappen en Maatschappij" komt naar Leiden Positieve van Leiden in een nieuwe folder DINSDAG 23 JULI 1974 LEIDEN De naakte waarheid van de Doezastraat is die van een oudere striptease-danseres in een tweederangs-nacht club. Die naakte waarheid is lelijk. De straat heeft nood gedwongen haar kleding afgelegd. Het groene lover, dat haar kenmerkte, is helemaal verdwenen. Wie het voor het eerst ziet, krijgt een schrikreactie in de geest van "Wat is hier ge beurd?". De winkeliers van de Doezastraat. moeten mij vergeven, dat ik ne gatief over hun straat schrijf. Ik vind de Doezastraat een fijne win kelstraat met actieve winkeliers, die hun spullen op straat zetten. Het is een goede uitlbper van het winkelgebied in de Leidse binnen stad. Maar het verdwijnen van de bomen heeft het kenmerkende weg gehaald. Het enige vbordeel is, dat de Pieterskerk nu uit de straat goed te zien is, maar daar houdt, het helemaal mee op. En het zal lang duren voordat de Doezastraat weer een groene straat is, al komen er min of meer volwassen bomen. Pas volgend voorjaar wor den ze geplant en wanneer "ogen" ze? Dat is te zien in tal van andere straten, waar en dat is gelukkig opnieuw bomen zijn geplant na een aantal kale jaren. Een voor beeld daarvan is de Mare. Hoe lang duurt het voordat forse bomen zich hier in het water zullen spiegelen? Forse bomen stonden in de Doezastraat. Met grote groene krui nen. Maar oud. En gevaarlijk. Deskundigen waarschuwden voor de eerste de beste storm. De raad beeft het er moeilijk mee gehad, maar kon niet anders beslissen dan: bomen weg. Wie durft het risico nemen, dat iemand wordt getroffen? De Doezastraatbomen houden een les in. De vraag moet pan de orde komen of dit niet te voorkomen is. Dat vraagt om een plan matige aanpak. Het groenbestand in de stad zou regelmatig gecon troleerd moeten worden. Dan kan vroegtijdig worden ontdekt, dat groen van vitaal belang binnen een aantal jaren moet verdwijnen. En dan kunnen ook vroegtijdig maatregelen worden getroffen door nieuwe aanplant of wat dan ook. Daar kan over worden gepraat. Dat kan zeker bij het in te voeren systeem van geïntegreerde beleidsvoorbereiding, waarbij bij wijze van spreken iedereen van Over collegevorming en verhouding raad-college LEIDEN De op één na grootste fractie in de nieuwe gemeenteraad, die van het Chr. Dem. Appèl, waarin KVP, ARP en CHU z\jn samengegaan, wil met CPN, SGP-GPV en WD praten over collegevorming, de verhouding raad-college en andere daarmee samenhangende onderwerpen. Het CDA heeft deze partijen, die niet behoren tot het linkse blok (PvdA en Progressief Lelden), dat de meerderheid heeft en heeft besloten een programcollege te vormen, uitgenodigd voor een bijeenkomst op 7 augustus in het stadhuis. Het CDA wijst erop. dat het tot nu toe gebruikelijk is geweest om voor afgaande aan de verkiezing van een nieuw college overleg te houden tussen alle fracties in de nieuwe raad. In afwijking van dit gebruik heeft de groot ste fractie, die van de PvdA, ditmaal niet voorgesteld met alle andere fracties in overleg te treden over collegevorming. Daarom doet het CDA het, naar het in de brief schrijft "in het belang van de bestuurbaarheid van Leiden". De brief is ondertekend door Bosch (ARP), Driessen en Stroink (beiden KVP) en Vink (CIIU). Hoe lang duurt het voordat uciciuouuiuoxcjujug, wttttiuy wij wijac vau opic&cn tcucicen van het begin af betrokken wordt. Dan kunnen ook ideeën van andere z"n' en kanten worden ingebracht bij het oplossen van een probleem als dit. a mare. HANS MELKERT (Foto's Jan Holvast) Kale Doezastraat: TENNIS Roemenië heeft zich ge plaatst voor de finale van het toer nooi om de Davisbeker in de Euro pese zone A. Het won van Frankrijk. In de eindstrijd komt Roemenië uit tegen Italië, dat in de halve finale Zweden had verslagen. In zone B won Tsjechoslowakije met 3—2 van West-Duitsland. LEIDEN De Stichting Bio-we tenschappen en Maatschappij, ge vestigd in Utrecht, heeft aanslui ting gezocht bij de Gezondheidsor ganisatie TNO. Tot de samenwer king is besloten omdat de adminis tratieve werkzaamheden van de stichting een onevenredig groot ge deelte van het budget ging opslokken. De stichting zal waarschijnlijk eind dit jaar worden gehuisvest in het gebouw van het Nederlands Insti tuut voor Praeventteve Geneeskunde aan de Wassen aarseweg in Leiden. De overeenkomst is voorlopig aan gaande tot 1 januari 1976. TNO heeft zich tot die tijd verplicht bepaalde administratieve faciliteiten aan de stichting te verlenen. De in 1969 opgerichte stichting Bio-wetenschappen en Maatschappij, waarvan me), dr. M. A. M. Klompé voorzitter is, stelt Zich ten doel even wichtige voorlichting te geven over LEIDEN Bij het Nederlands Drukkerij Bedrijf zijn gisteren de eerste exemplaren van een nieu we VW-folder over Leiden van de persen gerold. Hetgeen sinds jaren niet meer is gebeurd. De bestaan de folders gaven slechts een ver geeld beeld van de Leidse beziens waardigheden. Voor WD-direc- teur Dekker was het gisteren dan ook een verheugende dag, omdat er nu. dank zij financiële mede werking van de gemeente en het bedrijfsleven, wel geld voor een nieuwe uitgave was. Aan de voor avond van gebeurtenissen, waar bij velen naar Leiden zullen ko men: Spel zonder Grenzen, de Drie Oktoberfeesten, 't eeuwfeest van de universiteit. Misschien daarom was er van bestuurlijke zijde veel belangstel ling voor de totstandkoming van de nieuwe folder. Burgemeester Vis was er, wethouder Düyverman, wethouder Lijten en ook het raadslid Van Aken, toekomstig wethouder en bovendien bestuurs lid van de VW was aanwezig. De folder ("die het positieve van Lei den tot uitdrukking brengt", aldus Dekker) zal in een totale oplage van 200.000 worden verspreid: 60.000 in het Nederlands, 60.000 in het Duits. 45.000 in het Engels en 35.000 in 't Frans. Het Nationaal Buren u voor Toerisme zorgt voor een distributie over een groot deel van dp wereld, VW-steunpunten verspreiden hem in het land en in Leiden kunnen bedrijven en de gemeente hem aan de man bren gen. De folder bevat foto's met begeleidende teksten van rustiek Leiden: molen De Valk, hofjes in- terieuren van musea, t Gemeen- landshuis van Rijnland, het standbeeld van Van der Werf (wiens naam in de folder ten on rechte met dubbel "f" is geschre ven) de universiteit, 't pand aan het Rapenburg waar Boerhaave heeft gewoond, De Burcht, het stadhuis, de Pieterskerk, het Gra vensteen en de Waag. Verder ac tuele beelden van de warenmarkt, de Breestraat en de veemarkt in de O"oenoordhal. ontwikkelingen in de medische en biologische wetenschappen en hun mogelijke gevolgen. Zij houdt zich bezig met maatschappelijke, sociolo gische, religieuze, ethische en politie ke kanten van natuurwetenschappe lijke vragen. De verstrekkende gevolgen van de snelle ontwikkelingen van de medi sche en biologische wetenschappen in de afgelopen 25 Jaar hebben ge- leid tot problemen die tot voor kort nog onbekend waren. Een voorbeeld daarvan is de mogelijkheid om bij 't ongeboren kind vast te stellen of het ernstige afwijkingen heeft, waarbij dan de vraag kan worden gesteld of dit een gegronde reden is voor abor tus. Een ander voorbeeld is de mmoge- lijkheid om tevoren het geslacht van kinderen te bepalen waardoor ouders kunnen kiezen of ze een zoon of een dochter willen krijgen. Daarbij is het niet denkbeeldig dat men in de toekomst in staat zal zijn zelfs de erfelijke eigenschappen van de mens te veranderen. De principiële vragen die daarbij aan de orde komen, wil de stichting onder de aandacht bren gen van het grote publiek, ma^r ook onder de aandacht van diegenen die. uit hoofde va«i hun functie hierover beslissingen moeten nemen. Onderzoek naar gebruik van vervoermiddelen in regio Leiden LEIDEN De Werkgroep Fiets en de Adviesraad voor de Binnenstad zoeken één of twee sociologen die in het kader van hun afstudeerproject willen deelnemen aan een onderzoek naar het gebruik van vervoermidde len in de regio Leiden. Bij dit pro ject zal o.a. een onderzoek worden ingesteld naar motieven en mogelij ke veranderingsprocessen. Een en ander blijkt uit het mededelingen blad van het Sociologisch Instituut in Leiden. Grootemolen wacht op drukbezette molenmakers LEIDEN De Rijnlandse Mo lenstichting deelt mee dat de voor bereidingen voor het herstel van de Grootemolen in Zoeterwou- de, die tijdens de storm van 2 april 1973 werd vernield, thans in volle gang zijn. De Vereniging Oud- Zoeterwoude en de Rijnlandse Molenstichting hebben een actie op touw gezet om geld in te zame len voor de wederopbouw van de molen. De actie had een goed re sultaat; een bedrag plm. f 15.000,- werd ontvangen. De minister van C.R.M. heeft subsidie in de her- stelkosten toegezegd, hetgeen in houdt. dat ook een provinciaal en een gemeentelijk subsidie mogen worden verwacht. Daardoor is de financiële kant in hoofdzaak rond. Er zijn echter enkele factoren, die er toe leiden dat het herstel niet zo snel kan worden afgewerkt. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg, die van overheidswege toezicht op de restauratie houdt, Is zeer belast met werk, mede door de omvang van de schade, die de molens opliepen tijdens de stor-' men van 13 november 1972 en 2 april 1973. Voor al deze gevallen moest een bestek worden opge maakt en het aantal ervan was zo groot dat een zekere vertraging niet kon worden voorkomen. men en vervolgens toegezonden aan een molenmaker voor het be rekenen van de herstelkosten. De molenmakers in deze streek zijn evenwel overbelast, omdat zij veel werk buiten Rijnland uitvoe ren hetgeen ook weer veroorzaakt dat het enige tijd kan duren voor dat de prijsopgave verwacht mag worden terwijl het daarna weer enige tijd kan duren voordat met de werkzaamheden kan wor den begonnen. Gehoopt wordt dat in de a.s. win ter of in het voorjaar van 1975 zal kunnen worden begonnen. De molen zal dan in de tweede helft van dat Jaar weer volledig her steld kunnen zijn. Intussen is deze zomer enige herstelwerk aan het rietwerk uitgevoerd. Hoewel door de giften en de sub- sidietoelegging de zaak wel bijna rond is, blijft er toch nog een ,gat' over van ettelijke duizenden 'guldens mede omdat er ook werk zaamheden te verrichten zijn die niet subsidiabel zijn. De Vereni ging en Stichting doen daarom nogmaals een beroep op een ieder die belangstelling heeft voor een volledig herstel van, de Grootemo len om een bijdrage te storten op postrekening 9013 van de Al gemene Bank Nederland N.V. te Leiden met vermelding „Groote molen Fonds". Notabelen bekijken de nieuwe folder, die zojuist van de pers is gerold. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3