MERCKX TOCH WEL ECHT BLIJ BLIJDSCHAP BIJ TOUR-VEDETTEN Pijnlijke ereronde Zoetemelk Renners maken vak kapot" VANDAAG Ondanks veel gekritiseerde vijfde zege Tour de France Sercu na protest vierde ritzege ontnomen MAANDAG 22 JULI 1974 PAÓINA SPORT SPORT Oud-Leidenaar Gerben Kar stens ils wel tevreden over zyn optreden in Frankrijk: „Het is mijn beste Tour geweest", ver telde bij na afloop in Parijs. PAGINA 10 Roneild Woutertng is tijdens de Nederlandse kampioenschap pen zwemmen in Utrecht onder de limiet voor Wenen gebleven. PAGINA 12 Henk Heinz Stuy: „Tegenover Ajax was ik altijd correct". PAGINA 14 PARIJS Meer dan honderd de 130 renners, die in Brest vertrokken, hebben de eindstreep van de Tour, na ruim 4100 km, te Parijs gehaald. Meer dan hon derd renners in Parijs is een uni cum itn de Tourgeschiedenis. Een aantal dat met dirie cijfers wordt geschreven, werd aflleen bereikt in 1970. In dat jaar voltooiden precies honderd van de 150 de wedstrijd. Absoluut gemeten het aanltal uitvallens kleiner in 1934, namelijk 21. Vesrtig jaar geleden werd het vertreksein slechts gegeven aan zestig man. Het kleine aantal uclövallers is voor Jan Janssen, de winnaar van .1968 het bewijs dat er onvoldoen de strijd is gelovend. Janssen: ..„Zoals er nu is gekoerst zijn de bezig hun eigen vak te vernietigen. Ik ben geen verbit terde oude man, die het vroeger allemaal zo veel beter vond.. Tien jaar geleden echter werd er wel gekoerst, men durfde op avontuur te gaan. Het risico van een dag terugslag na 'n geleverde presta tie werd genomen. Deze generatie wielrenners werkt er alleen maar voor m Parijs te komen1". Een ondanks de vele kritiek toch erg gelukkige Eddy Merckx wuift na afloop van de Tour de France opgetogen naar het Parijse publiek. De minstens even gelukkige Franse "vete raan" Raymond Poulidor (links) die de wat zuinig kijkende Spanjaard Lopez Carril (rechts) in de slotdagen juist de tweede plaats afsnoepte, steekt zijn blijdschap ook niet onder stoe len of banken. AMSTERDAM De voorzitter van de Westdiuditse schaakbond, de heer L. Schneider, heetft tij dens een bezoek aan de heer Pachman in Groningen mede gedeeld, dat Pachman opgesteld zal worden in het team van vier Duitse grootmeesters, dat de bondsrepubliek zal vertegenwoor digen in heit Noordeuropese zes- lartdentoernooi, dat in augustus g^Men zal worden. Dfljb jaar lijkse toernooi, waaraan behalve die vier Scandinavische landen ook IJsland deelneemt, wordt Sinds enkele jaren georganiseerd op initial bief van de Westduitse schaakbond. Verder heeft de Westduitse schaakbond toegezegd, dat de heer Pachman aangemeld zal worden voor het zone toernooi '75, dat in heit kader van de strijd om het wereldkampioenschap gehou den zal worden. Daarna vond een bespreking plaats tussen de jheren Pachman, Schneider en Evertz, die het toer. nood in Solingen organiseert. In 'n gemeenschappelijke verklaring veroordelen zij het optreden van de schaakbonden uit de Sowj et- Unie en de DDR, die hun schaak meesters in Solingen tot een dis criminerende houding tegenover die heer Pachman dwongen. PARIJS Voor de vijfde maal in zijn carrière heeft Eddy Merckx de Tour de France gewonnen. Hij evenaarde het record van Jacques Anquetil en hij was daar erg blij mee. Maar de waarde van zijn zege kan in de verste verte niet worden vergeleken met die van de vier vorige overwinnin gen, zelfs niet die, welke werd behaald toen Louis Ocana in de gele trui onderuit ging. Eddy Merckx won de 61 ste Tour omdat hij de beste renner was in een veld vol matige cou- Door Fred Racké di. Maar ook Louis Ocana was er niet, slecht voorbereid als hij aan de Vuelta was begonnen om daar zelfs nu nog de tol voor te betalen. En Joop Zoetemelk, de man die Merckx echt had kunnen bedreigen en wellicht onder deze omstandig heden verslaan, was midden in de I Niet omdat hij de Eddy Merckx in zijn oeste doen was, want die Merckx heeft men in deze ronde niet gezien. Dat Merckx niettemin voorbereidingen gesneuveld. •deze Tour op zijn naam kon schrij- Jonge, Italiaanse vedetten zoals Ba- ronchelli en Moser bleven thuis om dat de Italianen meer ln hun ei_ ronde dan in Frankrijk hebben te zoeken en het eens zo machtige de" moed wielerland Frankrijk heeft niets te bieden om het kcersbeeld te verle vendigen: Regis Ovion reed mee en meer niet. En Bernard Thevenet stapte af. Geen Jongere kon zich aandienen, zelfs al was het maar een nieuweling, die op een punt de besten de baas kan zoals met het klimmen. tegenstand ook eigenlijk is, moet bezig zijnde aan een min der goïd wielerjaar kunnen opbrengen zich fce manifes teren, de wedstrijd te controleren, zijn (zwakke) ploeg tot daden aan te zetten, nederlagen (zoals twee maal tegen Poulidor en een keer teg^n Lopez Carril) mentaal ver werken en er toch weer iedere keer staan. Op dat erepodium, om het a x geel aan te trekkken, dat op zulk JSüü?* moment niet anders is dan de °"a mg^gg|g het bergklassement won. Tekenend niet alleen voor de organisatorische fout die was gemaakit (men strooide op de kleine helllnkjes teveel met dar'Merckx"^sTcÜen punten) maar ook voor de zwakte van bijna een compleet ge- loton in het hooggebergte. Want daar kon zelfs de oude Poulidor, hoe kerngezond ook nog, schitteren. tol die Merckx moet betalen alle imponerende dingen die hij in voorgaande Jaren heeft laten zien. Vandaar toch wei echt blij is met deze over winning. Ondanks het feit, dat ook hij zien dient te realiseren, dat dit een van de' zwakste ronden sinds Jaren is geweest. Een Tour, waarin niet anders gebeurde dan sprinten en vechten om seconden. Een Tour, die zo ontzettend veel etappes ken de, waarin alleen de laatste twintig kilometers van belang waren. Een Tour waarin geen groten e echte „kleintjes" rondreden. Een Tour van de grauwe middelmaat, Misschien Hoewel Patrick Sercu (rechts) als eerste de finishlijn in Parijs passeert zou hem wegens hinderen van de nauwelijks achter hem zichtbare van Roosbroeck de etappe-zege worden ontno men. Een zege die nu terecht kwam bij natuurlijk Eddy Merckx (links). Vlei er in deze Tour dan helemaal niets te ontdekken? Misschien, is vooral Maar ook bij de opkomst in de neo-prof Knete- volgend Jaar flinke verdienste. Cees aanslagen en kleine Belg Michel Pollentier moet Bal daarentegen loste de belofte danks de steeds verder verblekende or> men een vraagteken zetten. Want niet in. Natuurlijk: hij stapte ziek allure. Maar het wordt wel tijd dat wat heet een „opkomst", wat is een van de fiets, maar legio was het Felix Levitan de concurrentie met Daarin vermocht ook Eddy Merckx revelatie bi« ".^veél middelmatig-' aantal trouwe volgers, dat zijn op- Vuelta 'SÏÏS t brïngen1' held? Men moet Pollentier, die lm- geven wat aan de gemakkelijke Geen to|»nerende scdo/gren sensa- - tionele vluchtpogingen. Geen de- marragen van de Meester, die voor heen Kwaad werd als het peloton de gemakkelijkste weg koos. Merckx ^moMookn£e\k°n he' dit laW 'traditie "te i Giro i forser aanpakt. Hot wordt wel t(jd, dat ook de het voordeel van de twijfel geven.' Trouwens, wie deden het verdër al- Tour-directie zich gaat realiseren, Maar (nog) niet meer dan dat. lemaal i Voor Nederland viel ln deze Tour erg veel lemaal niet „op het geraak"? Veel, dat men ln deze tijd met leunen op in deze Tour. Een traditie zeker niet: Patrick Sercu. lang Is het geleden, dat de ware Gegrepen door het feit, dat hij de wegrenner starten in de Tour nog groene t?ui om de schouders had, als het grootste goed zag? En dat stuitte te heeft die vroegere wereldkampioen i kleine gaan „vrijbuiten", snel op de overmacht van al die in de sprint zich over de bergen grote hela maakte? Mogelijk renners, die dat helemaal niet in gewerkt. Zwoegend, met overleg zijn het kader van hun taktiek konden krachten verdelend, kwam hij in Dat kan nog allemaal terugkomen, Het most Immers toch allemaal wel passen Bovendien ontbrak de ploeg het vlakke land weer glorieus terug mogelijk zijn geweest. Met snel afhakende klimmer als Aja achter zich. Met een concurrent als de 38-jarige Raymond Poulidor. Met een achtervolger als Lopez Carril, uiteraard nog veel te veel ervaring, aan de kop Men heeft in deze Tour veel kim- kan veel waardering hebben nen leren en LIebregts is ei de man voor om zich van die lessen het een ander aan te trekken. Gerard die vroeger - zoals een Belgische v, en G<,rrl<, Knetemann deden collega dat treffend karakteriseerde verwacht „goed was voor een ritzege en een knappe zevende plaats in het eindklassement op 36 minuten ach terstand". Deze Tom ontbeerde de echte ve detten. Deze rondrit ging gebukt onder de concurrentie van andere ronden, die een mal als Fuente hadden gesloopt, teveel hadden ge vraagd van wereldkampioen Gimon- dan is eerst het woord het peloton. Men Levitan. Hij mag de mooiste wieler wedstrijd in de beste tijd van het jaar niet verloren laten gaan door er de middelmaat in te doen zege vieren, in de veronderstelling dat de Tour nu eenmaal altijd de Tour En verder? Ach, de ronde zal het blijft. Want dat is niet meer zo. die de Tour op punten Tijd Eddy Merckx wordt door zijn dochtertje Sabrina omhelsd voor zijn vijfde Tour-overwinning. Patrick Sercu - toch groene trui PARUS Voor het eerst sinds naar de wereldkampioenschappen twee maanden heeft Joop Zoete melk weer op de fiets gezeten. Gistermiddag voor de Ronde van Frankrijk op de "Cipale" van Vin- oennes aankwam, reed hij zijn ereronde ln het lang niet gevulde stadion. Een ereronde, die Zoete melk pijn deed. Het applaus dat hij "erdiende, de gekregen bloe men overhandigd aan zijn vrouw die haar tranen niet kon bedwin gen, maakten hem ten overvloe de duidelijk dat Frankrijk hem graag in deze Tour had gezien. Niemand liever dan hijzelf zou in Brest begonnen zijn en daar om Uoedde zijn hart toen hij de karavaan gistermiddag zijn Tour zag voltooien. Over 5 weken kan hij als eregast van de KNWU mee in Montreal. Hij zal het schijnlijk niet doen, omdat hij liever niet nog eens wordt gecon- ter mij. Het zou in ieder geval fronteerd met renners die door- heel andere Tour zijn geweest. gehad met zo'n sterke ploeg ach- val verschrikkelijk veel geluk ge had. In het ziekenhuis van Be- ziers wilde men mij de eerste dag gaan, terwijl hij door domme pech alles wat na eind mei dit seizoen had moeten gebeuren mist. Op de piste Municipale van Vin- Merckx zou het veel moeilijker hebben gehad". "Ik ga het heel kalm doen. Dit seizoen is voorbij. oennes klaagde Joop Zoetemelk Ik zal mij in geen geval forceren geen moment over de inkomsten, die uij dit Jaar moest missen, wel over dè ronde die hij van de tele visie had gevolgd en waarin hij zich - ondanks zijn bekende be scheidenheid - kansrijk achtte. "Merckx is niets beter dan in de Dauphiné Liberé. Ik heb toch gezien wat voor moeite hij op de bergen met Poulidor, Lopez Car ril en AJ a heeft gehad. Ik wil niet al laten gaan. Maar omdat ik hoofdpijn had ben ik langer ge bleven. Je kunt Je niet voorstel len hoe ik daar behandeld ben. Twee dagen heb ik in mijn shirt l de broek, nog wat wedstrijden te kun nen rijden. Wel zal ik er volgend Jaar misschien verschrikke lijk veel spijt van hebben. In 1975 gekeken. Onbegrijpelijk. Toen ik wil ik weer 100 procent zijn". "Ik moet een beetje geduld heb ben", constateerde Joop Zoete melk, "maar volgend Jaar zal ik helemaal bij zijn. Bij tuig een hersenbloeding had kun nen krijgen. Dan had ik nu waar schijnlijk niet hier gestaan." Joop Zoetemelk heeft de hele af faire in handen van zijn advo caat gegeven om na te gaan of er verhaal te krijgen is op de onoor deelkundige behandeling in het ziekenhuis van Beziers. Het 4s voor hem niet het belang- ik ben ge- rijkste. Hij is blij dat alles goed is afgelopen en hij weet zich zeker van een toekomst, die nog alles kan krengen. "Kijk maar naar moest liggen, had ik drie plaatsen Ik probeer net zo gezond i nodig. Er was er maar een. Die rieus te leven als hij doet. Ik heb vliegreis is daardoor niet doorge- gedacht over volgend Jaar, maar Gan-Mercier, het contract is nog gaan. Later hoorde ik dat ik met als Ik hem zie denk ik dat ik nog wel niet getekend, maar dat komt mijn schedelbreuk in het vlieg- wel tien Jaar kan doorgaan. PARIJS Patrick Sercu heeft gisteren de Ronde van Frankrijk af gesloten met een sprintoverwin ning op de baan van Vincennes. Zijn vierde ritzege. De overwinning werd hem echter letterlijk" en figuurlijk fel betwist door Staf van Roos broeck, die op het laatste rechte eind van de baan door Sercu in het gras werd gedrukt. Sercu wenste die overwinning eigenlijk nauwelijks. Hij wilde de eer laten aan Eddy Merckx, die echter op het laatste eind wel de macht had om over Sercu heen te gaan, maar zonder twijfel zou zijn versla gen door de onderdoor schietende Van Roosbroeck. Dat heeft Sercu voorkomen. Onreglementair volgens de Jury. Sercu werd naar de der de plaats teruggezet en Merckx kreeg zijn achtste ritoverwinning. Een evenaring van zijn eigen re cord uit 1970 en van het record dat sinds 1930 op naam staat van de Fransman Charles Pelissier. Het was de laatste daad van sa menwerking tussen de koppelgeno ten Sercu en Merckx in deze Ronde, die in het slotweekeinde nog net Raymond Poulidor op de tweede plaats van het eindklassement kreeg. Poulidor, derde in de Ronden van '62, '66. '69 en '72 was tweede in 1964 achter Anquetil en in 19"5 achter Gimondi. Poulidor veroverde zijn derde tweede plaats dankzij de tijdrit waarin hij meer dan twee en een kwart minuut won op Lopez Carril en daardoor de Spanjaard met eén seconde passeerde. De tijd rit overigens werd de eerste echte Eddy Merckx, die terecht de strijd- lustigste renner van deze Ronde van Frankrijk werd, in deze Ronde. Mi chel Pollentier die hem in Bordeaux had bedreigd, versloeg hem in Or leans met tien seconden. Merckx immers moest, vier minuten gestart 'na Lopez Carril, voortdurend in het blinde rijden, Pollentier had al s*iel Santy als richtpunt, die twee mi nuten voor hem aan de krachtme ting over bijna 38 kilometer was be gonnen. In de rit van gisteren van Orleans naar Parijs, heeft Poulidor zijn plaats zeker gesteld door als twee de te eindigen in de tweede premie sprint. Het leverde hem vier secon den winst op en hij vergrootte daar door zijn minimale voorsprong van een seconde op Lopez Carril tot een handvol. Geholpen door al zijn ploeg genoten kon Poulidor de seconden veroveren waar een ijverige Lopez Carril tevergeefs voor had gevoch ten. De Spaanse kampioen, probeer de door aanvallend te rijden in de slotrit de fout te herstellen. HIJ slaagde niet, omdat de ploeg van Gan veel te machtig was, zeker in de premiesprints, waarin Mourioux, Hoban, Vianen en Knetemann een ondoordringbaar scherm vormden voor de te laat actief geworden Spanjaard.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9