Toestand op Cyprus verward Ooggetuigeverslag Turkse invasie op Cyprus Veel belangen betrokken bij conflict op Cyprus S LEIDSE SPAARBANK Nog zware gevechten Acht partijen in strijd ^Belsggingeii Commissie krijgt gepredateerd stuk Turkse soldaat: „Op deze dag heb ik lange jaren gewacht99 MAANDAG 22 JULI 1974 (Van onze correspondent) TEL AVIV Zware gevechten worden vooral uit de Cy prische hoofdstad Nicosia en het district Kyrenia gemeld, de plaats waar de Turkse troepen zaterdagochtend zijn ge land. De afgelopen nacht zouden Turkse transporttoestel len opnieuw parachutisten in de buurt van Kyrenia hebben neergelaten. Tevens zouden 30 Turkse helikopters met ver se troepen en voorraden ten noorden van Nicosia zijn ge land. Het Turkse opperbevel meldt gro te successen, die door de militaire woordvoerders van de Griekse na tionale garde op Cyprus zoveel mo gelijk worden afgezwakt. De toe stand blijft buitengewoon verward en onoverzichtelijk. Van officiële be richten, die elkaar vaak tegenspre ken, is geen bevestiging te krijgen. De toch al schaarse berichtgeving uit Cyprus, die via Israël liep, is sinds gisteravond verder beknot, na dat de twee open gebleven telefoon lijnen tussen Tel Aviv en Cyprus evenals de telexverbinding, opnieuw ziir» verbroken. Het was vanmorgen nog onduide lijk of het door Washington aange kondigde staakt-het-vuren werkelijk vanmiddag zou ingaan. In ieder ge val heeft de Griek-Cyprische ra dio nog geen melding van deze wa penstilstand gemaakt. Intussen be richt de Turkse legerleiding dat haar eenheden Kyrenia hebben ingeno men. Griekse wijken van Nicosia zou den zijn gebombardeerd. De meeste militaire communiqué's die door radio Cyprus worden uitge zonden, maken melding van het neerschieten van vijandelijke toe stellen. De Grieken zouden vanaf 't begin van de Turkse invasie tot en met vanmorgen een totaalscore van 18 neergehaalde Turkse toestellen hebben bereikt. De Grieken melden dat zij Pavos in handen hebben en artilleriebom- bardemeniten op een aantal Turkse dorpen hebben uitgevoerd. Gister avond laat werd militair communiqué nummer 26 door de Grieken uitgege ven. "Onze glorieuze strijdkrachten hebben de hele dag met onovertrof fen heldhaftigheid gevochten. On danks het overwicht van de vijan delijke luchtmacht hebben zij niet alleen standgehouden in gebieden die gedurende de nacht zijn veroverd, maar zij zijn er povendien in ge slaagd de weerstand te breken van de overgebleven vijandelijke strijd krachten in Limasol Larmaka en Pa- vos. In het Platania-gebied in het district Kyrenia staan de vijandelij ke strijdkrachten die daar zijn ge land, van alle kanten onder druk van onze strijdkrachten en zullen leder moment terug in zee worden gewor pen". Na dergelijke voor de Grieks-Cy prioten bemoedigende mededelingen, waarvan het waarheidsgehalte ove rigens wordt betwijfeld, laat de Cy prische radio marsmuziek en Griekses trijdliederen horen. Enkele uren eerder hadden de Grieken toe gegeven dat zij ernstige hinder on dervonden van de voortdurende Turkse luchtaanvallen op verschil lende delen van Cyprus. Desondanks zouden de Griekse strijdkrachten op alle fronten "aanzienlijke successen" hebben geboekt. "Onze strijdkrach ten blijven het initatief houden en oefenen druk uit op de vijand, die wanhopig weerstand biedt", aldus de Gftekse legerleiding. Ontploffing Bij een ontploffing in de ethyleen-afdeling van een pe trochemische industrie in Noord-Bo- hemen zijn veertien personen gedood, en 79 gewond', aldus het Tsjechische persbureau CTK. De ma teriële schade aan de fabriek, ge- gevestigd in Zaluzi by de Stad Most, werd „groot" genoemd. De produktie viel nagenoeg stil. Flat ingestort In Alexandrië in Egypte zijn zaterdag negentien per sonen om het leven gekomen bij de instorting van oude huizenblokken. Dertien bewoners werden gewond. ADVERTENTIE BEIROET Bij het conflict op Cyprus zijn acht partijen direct be trokken: Griekenland, Turkije, Turks Cyprioten, Grieks Cyprioten pro- Makarios, Grieks Cyprioten anti- Makariios, Engeland, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Wat willen zij? Griekenland: an- hexatie van Cyprus, waar vier-vijf- de van de bevolking van Griekse af stamming is. „Enosis", aansluiting van Cyprus bij Griekenland is een oude droom der Hellenen. De mi litaire Junta in Athene deelt deze droom. Turkije wil niet dat Cyprus bij Grie kenland komt. Het eiland ligt slechts 60 km van de Turkse zuidkust en annexatie van Cyprus door Grieken land zou het toch reeds ongemakke lijke machtsevenwicht tussen de NAVO-partners Griekenland en Tur kije verstoren. Turkije zou eigenlijk graag een flink stuk van Cyprus willen hebben, teneinde de Turks-Cypriotische min derheid op het eiland bescherming te kunnen bieden. Turks Cyprioten willen wat Turkije wil. Zowel de Turks-Cyprioten als Ankara zijn bereid toe te sternen in een Cyprische federatie welke de Turkse minderheid ee ruime mate van aptonomie geeft in haar gebieds delen op het eiland. Anti-Makarios Grieks Cyprioten wil len wat Griekenland wil Enosis. Pro-Makarios Grieks Cyprioten be wijzen lippendienst aan het ideaal van eenheid met Griekenland maar zyn in werkelijkheid meer gesteld op hun onafhankelijkheid, met name sinds de kolonels in Athene aan de macht zijn. Met de Turks-Cyprioten was men onder Makarios een heel ednd gevorderd op de weg naar een Cyprische federatie met ruime auto nomie voor de Turks Cyprioten. Engeland wil zijn- souvereine mi litaire bases op Cyprus graag be houden maar wil verder geen, po litieke of financiële, last van de in gewikkelde situatie op het eiland. Met Griekenland en Turkije is En geland ondertekenaar van de verdra gen van Londen en Zlirich, waarbij Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor vy Nixon-banden kloppen niet WASHINGTON (AFP/Reuter) De Commissie voor Justi tie van 't Amerikaanse Huis van Afgevaardigden nam zaterdag kennis van een aan haar voorgelegd stuk van president Nixons advocaat James St. Clair, dat met één dag gepredateerd is. Het stuk gaat over een gesprek van de president met ex-raadsman Bob Haldeman op 22 maart over Gordon Liddy of Howard Hunt, twee der eerste beklaagden in de Watergate-affaire. Nixon zegt dat „de rechter hem 35 De speciale officier werd op 20 ok- Jaar gegeven heeft", rechter tober ontslagen. volgens Ri- Het tijdelijke Witte Huis in San Cle- op Cox en bereidde hij zich mente in Californië, vindt het voorval onbeduidend. „Men hoefde slechts de veranderde, kranteverslagen over het proces Hunt-Liddy te lezen om te conclu deren dat, Sirica de maximumstraf zou opleggen", verklaarde een woord voerder. Uit een stuk dat aan de commissie is voorgelegd door oud-minister van justitie Elliot Richardson, blijkt dat Nixon al weken voordat hij het offi cieel dieed, de eerste speciale officier van Justitie voor Watergate, Archi bald Cox. heeft willen ontslaan. confrontatie, tenzij de officier Twee doden bij rel in Franse gevangenis PARIJS (AFP, Reuter, DPA) On in 1960 de onafhankelijke republiek Cyprus in het leven werd geroepen. De verdragspartners waarborgen deze onafhankelijkheid, zij het dat zij de verdragsbepalingen ieder op een andere wyze interpreteren. De Verenigde Staten: op Cyprus, gelijk elders in de wereld, wil Wash ington de invloed van de Sowjet- Unie zo klein mogelijk houden. De Amerikaanse regering hecht voorts groot belang aan de Britse bases op Cyprus, aangezien deze ook worden gebruikt door de Navo. De Sowjet-Unie wil invloed op Cy prus. In 1964 en 1967 schreeuwde Moskou moord en brand toen de Turken dreigden Makarios uit het zadel te werpen. Makarios heeft al tijd goede betrekkingen onderhouden met de communistische landen. Nu slaat Moskou met welgevallen gade dat de Turken door gewapende in terventie pogen Makarios weer aan de macht te helpen. Cox niet wilde ontslaan - zegt in het stuk dat de president hem na het ge- ssktsi Tuirr^ hebben afgedaan, is de weg vrij voor het verwijderen van Cox". ont- Munra Alonso overleden Prof. Adolfo Munoz Alonso, een van Span- Je's vooraanstaande filosofen en een krachtig aanhanger van generaal zienlijk. Bij de onderlinge vechtpar- staan nadat er een ruzie tussen ge vangenen was uitgebroken en de partijen door bewakers werden ge scheiden. De opstand begon toen de aan stichters van de vechtpartij werden bestraft. De gevangenen richtten vernielingen1 aan. De schade is aan- hartaanval. Hij No® geen dag na die opstand in de schreef talrijke boeken en artikelen gevangenlis van Claörvaux is een op stand uitgebroken in de gevangenis van Nimes, waaraan bijna alle 450 gedetineerden meedoen. Busongeluk Zaterdagavond zijn De opstandelingen in Nimes in 't in het westen van Colombia twaalf zuiden van Frankrijk hebben kan personen levend verbrand en dertig tooaruiimitan in brand gestoken en de kantelde en in brand vloog. De bus vijftigtal gedetineerden na het avond afgehuurd voor een excursie in eten naar hun cellen te gaan. ten oosten van Bogota. i Cali op 500 kilometer meeste andere inwoners sloten zich al gauw bij hen s NICOSIA (AP) Straaljagers joegen door dikke rookwolken die zaterdag boven het eiland Cyprus hingen, parachutisten werden neergelaten en Turkse soldaten waadden aan land op stranden waar enkele dagen eerder de toeristen nog zonnebaadden. De invasie uit de lucht en I uit zee bracht dood en vernieling in de luxe hotel^ langs de Griekse noordkust. Grieks-Cyprio ten en buitenlanders moesten bescherming zoeken in de kelders van de getroffen gebouwen. Associated Press correspondent Holger Jensen was een van de I vier buitenlandse corresponden ten die de Turkse invasie op de noordkust van Cyprus hebben meegemaakt. Via de Turkse en Griekse linies is hij naar Nicosia gereden om vandaar uit zijn ver slag van de invasie door te zen den. Turicse oorlogsschepen beschoten de havenstad Kvrenia en dorpen ten westen van deze stad terwijl Sky- hawks van de Turkse luchtmacht wegen, bruggen, hotels en andere doe len bestookten met bommen en gra naten. De beschietingen en bombarde menten leken volledig willekeurig 'te worden uitgevoerd zonder respect voor burgerlijke doelen of slacht offers. Langs de wegen lagen de lij ken van omgekomen burgers naast uitgebrande particuliere auto's zo goed als vernielde legervoertuigen en gevechtswagenes van de Grieks. Cy prische Nationale Garde. Hele bos rijke berghellingen stonden in brand! Bomtrechters blokkeerden vele we gen in het westelijk deel van het eiland. Parachutisten Met drie andere buitenlandse cor respondenten Nicholas Profitt van Newsweek, George J. Price van de Baltimore Sun en Michel Laurent van Gamma, probeerde ik via de Turkse wijk naar Kyrenia te rijden. Grote transportvliegtuigen vlogen boven ons hoofd en tientallen parachutis ten landden in de velden naast de weg. Ongeveer 10 km buiten Nicosia werden wij aangehouden door Turk se militairen. Pas gelande parachu tisten zaten koffie te drinken in een café langs de weg. Enkele kilome ters verderop bestookten Turkse straaljagers het vliegveld van Nico sia en het daarbij gelegen kamp van de Nationale Garde. Wij zagen hoe grote zwarte rookwolken opstegen bo ven het vliegveld en het kamp. „Op deze dag heb ik lange jaren gewacht", zei Sami, een 29-jarige Turkse soldaat die onze auto aan hield. Ik ben blij dat wij nu die Grie ken kunnen bestraffen die ons zo lang hebben onderdrukt". Wij reden terug naar Nicosia en slaagden er la ter in via achterafweggetjeS door Grieks gebied de noordkust te be reiken. Straaljagers Turkse straaljagers scheerden over ons heen en enkele malen moesten wij de auto uit en dekking zoeken. Wij pikten een jonge officier van de Nationale Garde op die zijn eenheid probeerde te bereiken. Hij verklaar de dat de meerderheid van de bevol king achter aartsbisschop Makarios stond en de staatsgreep veroordeel de welke Nikos Sampson als presi dent aan de macht heeft gebracht. Hij sprak minachtend over Sampson. •Wij vroegen hem waarom hij ging vechten voor het nieuwe bewind als hij dat niet steunde. „Het is nu een maal mijn opdracht", antwoordde hij. „Wij moeten vechten tegen de Turken, maar ik denk niet dat wij het op eigen kracht kunnen winnen. Misschien ben ik vanavond ail dood". Een paar kilometer voor de kust bestookten Turkse straaljagers een autobus en twee particuliere auto's. De lijken van passagiers lagen langs de weg bij een verwoeste brug. Op een gegeven moment moesten wij zelf dekking zoeken tegen de vlieg tuigen die de weg beschoten. In de kelder van een klein café langs de weg troffen wij vijf Grieks-Ameri kaanse toeristen aan. ZdJ probeer den de hoofdstad te bereiken en had den een laken mot daarop in grote zwarte letters USA geschreven op het dak van hun auto bevestigd. „Help ons!" „Help ons hier weg te komen", schreeuwden zij ons toe terwijl op nieuw een golf Turkse straaljagers laag over kwam en een nabijgelegen brug beschoot. In net Klearsjos hotel in Karavas, 10 km 'en westen van Kyrenia, za ten vier Engelse toeristen en de di recteur van het hotel verscholen achter een barricade van bankstel len die zij in de lounge van het ho tel hadden opgeworpen. Overal lag gebroken glas en meubilair. Het ho tel was getroffen door een raket. wik heb hier in het Britse leger ge-» diend, vijftien Jaar geleden", vertel de Haydon Jones uit Londen. „Die bergen die daar gindè nu in brand staan heb ik op mijn vrije dagen be klommen. Mijn vrouw en ik dachten hier een vreedzame vakantie te kun nen doorbrengen. Een Zwitsers echtpaar had cognac uit de verwoeste bar van het hotel gehaald er. sloeg in een hoog tempo de drans naar binnen. „Wij gaan ier niet weg voor het weer rustig is", zei de man. Vlak bij het hotel begon nen de mitrailleurs weer te ratelen. Ik Keek uit op de kleine kreek bij het hotel waar mijn vrouw en ik het afgelopen weekeinde nog aan het strand hadden gelegen, gevaren en gezwommen. Nu zat mijn vrouw in de kelder van een hotel ln Nicosia en keek ik hier uit op torpedojagers, landingsvaartuigen, sleepboten en oorlogsbodems die dicht voor de kust lagen. De lucht was verVQld van het gedreun van dieselmotoren en het ge luid van straaljagers. Twee landingsvaartuigen met Turkse commando's kwamen aan op het strandje onder het hotel. Zodra zij aan land waren verspreidden zij zich onder dekking van het vuur van een ander contingent dat enkele me ters ver ier op was geland. Zij door zochten verlaten strandhuisjes en schoten zó nu en dan in het wilde weg met him machinegeweren. Met zijn vieren liepen we op hen toe, zwaaiend met een-witte vlag. Zij bevalen ons op onze buik in het zand van het strand te gaan liggen. De Turkse premier Ecevit wordt toegejuicht in de straten van Ankara nadat "bekend werd dat Turkse troepen op Cyprus waren geland. Een officier fouilleerde ons en con troleerde onze paspoorten. „U kunt gaan", zei hij tenslotte. „U heb niets te vrezen. Wij zijn niet wreed. Onze strijd gaat niet tegen u." De rurkse landingstroepen ont moetten slechts geringe tegenstand van enkele Grieks Cyprische sol daten op de kust Een stuk geschut beschoot landingsvaartuigen. Grote fonteinen schoten op uit het water maar geen der vaartuigen werd ge raakt. Mitrailleur en mortiervuur weer klonk van overal ln het rond. Een Griekse terugstootloze vuurmond in de bergen werd door Turkse straal ja- jagers tot zwijgen gebracht. Wij wachtten met de Engelse toeristen en het Zwitserse echtpaar enkele uren in het zwaar beschadigde ho- te. WU zagen hoe Turkse militairen op heft naastgelegen Mermaid -hotel de Turkse vlag hesen. De Turkse patrouilles die bij ons hotel aai. land waren gezet schenen op te rukken, heft binnenland in, naar de Turkse sector van het eiland. De politiechef van Kyrenia belde het 'hotel op en zei dat zijn man schappen zich met succes verzetten tegen de Turkse aanvallen. Na eni ge uren liet hij niets meer van zich horen. Later vernamen wij dat de Turken de stad hadden ingenomen. Tafellaken Op de terugweg naar Nicosia werd onze auw) opnieuw beschoten door Turkse straaljagers. Wij passeerden de Turks-Griekse linies. Wij hadden een wit tafellaken als een geïmpro viseerde vlag aan onze auto gebon den. Na een niemandsland van enkele kilomeiers te zijn doorgereden kwa men wij Grieks Cypriotische tanks en legervoertuigen met reservisten tegen die op weg waren naar het front. De reservisten droegen helmen uilt de Eerste Wereldoorlog maar wa ren ver Ier in burger. In hei dorp Kondemenos, 25 km den westen van Nicosia, was de weg versperd door bomtrechters en de brandende resten van een militair konvooi dat blijkbaar door Turkse straaljagers was aangevallen. Lijken lagen op en langs de weg Een van de slacntoffers was gekleed in het uniform van de EOKA guerrillo's. Kapotgeschoten legerwagens en ge pantserde personeelsvoertuigen ston den schots en scheef over de weg. Het dorp was op verschillende plaat sen zwa>,r gebombardeerd. Wij zagen geen enkele burger op straat Toen wij Nicosia naderden konden wij zien hoe Turkse straaljagers nieuwe aanvallen uitvoerden op het vliegveii Een napalmbom sloeg ln bij het radiorelayeringsstation van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse Zaken dat bij het vliegveld Is gelegen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7