Turkse gastarbeiders zamelen geld in Toeristen in Griekenland kunnen niet vertrekken VERKEER EIST WEER VELE MENSENLEVENS Branden in café en boerderij Souteneur dreigt te schieten op agenten vandaag ...e/7 gisteren TV morgen] MAANDAG 22 JULI 1974 UTRECHT In het hele land hebben dit weekeinde Turkse Gastarbeiders geld bijeen ge bracht als bijdrage voor de strijd van hun land op Cyprus. De voorzitter van de "Turkse culturele maatschappij" in Neder land, Thaiir Ejdier, zei gisteren: „Zo lang wij nog niet worden opge roepen om in het leger dienst te nemen, willen wij ons land op al- ke mogelijke manieren helpen" Bij bliksemacties in de Turkse pensions zijn grote bedragen in gezameld. In Utrecht hebben 500 Turken f 100.000 bijeen gebracht in Amersfoort is f 60.000 opge haald en in Zaandam f30.000. In andere plaatsen zijn de inzame lingen nog niet afgesloten. "De meeste mensen hebben spontaan hun maandsalaris af gestaan. Sommigen zijn zelfs be reid alles weg te geven voor de oor log", zo zei de heer EJder. De Turkse culturele maat schappij wil ook de organisatie ter hand nemen van de inzame ling van bloed voor oorlogsgewon den. De heer Ejder hoopt dat het Rode Kruis in Nederland daar aan wil meewerken. In de ko mende week wil hij daarover con tact opnemen met het Rode Kruis. In Ankara is een gironummer opengesteld voor giften van Tur ken in het buitenland. In een telegram aan de Turk se premier Ecevit heeft de "Turk se culturele maatschappij", een landelijke organisatie waarbij 'n groot deel van de 21.000 Turkse gastarbeiders zijn aangesloten, la ten weten dat de gastarbeiders klaar staan om met gezin en geld naar Turkije terug te keren en mee te strijden als de regering daarom vraagt. De voorzitter zed overigens te geloven dat het Cyprische con flict ook zonder oorlog op te los sen moet zijn. beiders werken kan ontstaan, zei Ejder: "Ik ben wel bang dat er paniek kan ontstaan, iedereen is erg nerveus. Maar onze maat schappij heeft de landgenoten opgeroepen om zich rustig te ge dragen. De Turkse ambassade heeft ons dat zaterdag gevraagd. Er mogen door ons geen reacties uitgelokt worden. Overigens ho pen wij van harte dat de Neder landse regering wil bemiddelen in het conflict rond Cyprus", aldus de heer Ejder. DEN HAAG De vakantie van vele duizenden Neder landse toeristen is door de ongeregeldheden rond Cyprus in de war gestuurd. In Griekenland verblijven momenteel on geveer vierduizend Nederlanders die onmogelijk kunnen terugkeren omdat alle verbindingen van en naar Grieken land zijn weggevallen. Op internationaal niveau is overleg gaande om bij een verslechtering van de situatie in Zuid-Oost-Europa onmiddellijk te kunnen over gaan tot evacuatie van de meer dan honderdduizend buitenlandse toeristen. Volgens het Nederlandse minlste- ie van Buitenlandse Zaken behoeft ïr geen tezorgdheid meer te bestaan In de binnenstad van Helmond is gistermorgen omstreeks half zes een café met erboven gelegen woning ge heel uitgebrand. Eigenaar, vrouw en twee kinderen konden zich ternau wernood via het dak van een aan grenzend pand in veiligheid stellen. Twee panden naast het café liepen geringe water- en rookschade op. De brand vermoedelijk ontstaan door een na sluitingstijd achterge bleven smeulende sigaret heeft 'n schade veroorzaakt van ruim hon derdduizend gulden. Hij werd ont dekt door een buurman. Aan de Meentweg in Eemnes bij Hilversum is zaterdag een uit de achttiende eeuw daterende, maar drie Jaar geleden vrijwel geheel ge restaureerde boerderij door brand verwoest. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor, maar de materiële schade wordt door brandweer en politie geraamd op ruim twee ton. De boerderij stond op de monumentenlijst. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De bejaarde bewoners van de boer derij. de fam. Wiggerts, waren zo overstuur, dat zij onder medische be geleiding bij familieleden moes ten worden ondergebracht. over de situatie van Nederlanders op Cyprus. "Griekenland verontrust ons veel meer. De ambassade heeft op dracht gekregen ieder die in geld- moeilijkheden komt onmiddellijk te helpen". De toerist Johan Verhagen uit Vlaardingen verklaarde gister middag tegenover de Nederlandse journalist Ab Courant echter dat de ambassade ook niet over geld kan beschikken omdat alle banken geslo ten zijn. "Veel toeristen moeten op straat slapen, omdat hotels en jeugdherbergen dicht zijn, treinen worden alleen gebruikt voor het ver voer van militairen. Geprobeerd wordt om een deel van de toeristen met bussen en auto's uit Griekenland naar het vliegveld van Skolpje in Joegoslavië te bren gen. Vakantiegangers die dit week eind naar het gevaarlijke zuidooste lijke deel van Europa zouden ver trekken hebben in de meeste geval len nog op tijd een andere reisbe- stemmtng aangeboden gekregen, on der meer in Joegoslavië. Dat geldt ook voor de groep mensen die Cy prus al vroegtijdig verliet. De meeste van hen wilden echter liever meteen naar huis. De bagage- en ongevallenverzeke ring die de meeste vakantiegangers voor hun vertrek afsluiten, geldt niet voor schade of letsel veroorzaakt door oorlogsgeweld. Dat heeft de heer C. van Zwijndregt, de voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus, vandaag verklaard. Hij sprak uitsluitend over reizigers die hun reis via een reisbureau heb ben geboekt. Een groot aantal reis organisatoren heeft wel aan het ein de van de vorige week voor hun cliën ten op Cyprus en in Griekenland 'n zogenaamde molestverzekering afge sloten, zonder dat zij dat wissen, maar we1 in hun voordeel. Deze krij gen straks thuis de rekening gepre senteerd van de polis van die verze kering, maar kunnen dan wel aller lei dinjm claimen, zoals verlies van bagage, omdat de koffers moesten worden achtergelaten. Toeristen die in de omgeving van het stadje Limassol op Cyprus nuttigen in de kantine op de Britse militaire basis in Episkopi hun maaltijd alvorens ze naar Engeland geëvacueerd worden. DEN HAAG Ook dit weekeinde heeft het verkeer weer vele levens geëist. Op de Mauritskade in Am sterdam deed de 23-jarige Amster dammer H. L. Schenkel met zijn auto tegen een boom en was op slag dood. De 19-Jarige heftruckchauf feur H. J. van Soest uit Amsterdam kwam bij een verkeersongeval in II- pendam om het leven. De auto waar in hü als passagier zat reed met gro te snelheid tegen een brug op. In de nacht van zaterdag op zon dag raakte de 19-jarige M. Kuypers uit Bakel bjj Heeze van de Rijks weg met zijn auto en sloeg over de kop. Hy overleed onmiddellijk aan de opgelopen verwondingen. De 66- Jarige J. Welles uit Dalfsen (Ov.) was zaterdagavond op slag dood toen hy in zijn woonplaats met grote snelheid van de weg raakte en tegen een boom botste. De 72-jarige barones Hardinxma toe Slooten uit Amsterdam is zater dag na een verkeersongeluk op de Afsluitdijk overleden. Zij raakte in haar auto de macht over het stuur kwijt, kwam in een slip en sloeg over de kop. Zij werd uit de auto geslin gerd en kwam in het IJsselmeer te recht. Een Juist passerende arts haalde haar uit het water maar de levensgeesten bleken al te zijn ge weken. In het Utrechtse Houten is zaterdagmiddag de 68-jarige J. Vink op de brommer door een auto ge schept. Hy overleed op weg naar het ziekenhuis. De 35-jarige G. van de Weerd uit Ede ramde zaterdagochtend in Ben- nekom met zijn auto een lantaarn paal in de bocht van den weg en kwam daarbij o™ het leven. Na za terdagavond in Schoorl een verkeers ongeluk te hebben gehad is gisteren de 18-jarige B. C. Regeling uit Brammen gestorven. Hij botste met zijn bromfiets op de kruising van een weg tegen een paal. Na een ruzie over geld reed de 22-jarige C. J. W. van der L. uit Schiedam in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto op het Ma- thenesserplein in Rotterdam op een groepje voetgangers. Een van hen, de 36-jarige B. van der Spoel uit Schie dam. werd met ernstige verwondin gen opgenomen in het ziekenhuis. De in de parochiekerk van Lignières in Frankrijk is za terdagmiddag het jongste kind van prinses Irene en haar man, prins Carel Hugo van Bourbon Parma, gedoopt. In tegenwoordigheid van de ouders van bruid en bruide gom werd het sacrament van het doopsel toegediend door pater Gincosa de Carbonell van de universiteit van Tar ragona in Spanje en de pas toor van Lignières, Abbe Se- vau, die ook de mis concele breerden. Meter was prinses Marie des Neiges van Bourbon Par ma, peter prins Claus. In Lignières werden vele rode baretten gezien, ken merkend voor de Carlisten. De vader van prins Carel Hu- go, prins Xavier van Bourbon Parma, is hun verbannen pretendent naar de Spaanse troon. AMSTERDAM De afgelopen nacht heeft een ploeg Amsterdamse politiemensen een aantal waarschu wingsschoten moeten lossen tijdens de arrestatie van de 33-jarige soute neur O. van A. De man dreigde van uit een zolderraam in de 2e Ooster parkstraat in Amsterdam de agen ten neer te schieten. Na een omsingeling door de politie wist de buurt de man over te halen zich over te geven. Persoonlijke gelukken deden zich niet voor. De politie was uitgerukt nadat 'n man aangifte was komen doen dat hij na een bezoek aan een prostituee onder dreiging van een vuurwapen was beroofd. Toen de politie met een man of vijftien het pand betrad dreigde van A. door een gesloten deur te schieten. Hierop trokken de agen ten zich buiten terug. Bende jeugdige bromfietsdieven gearresteerd AMSTERDAM Door een toeval heeft de Amsterdamse politie dit weekeinde een bende jonge brom fietsdieven kunnen oprollen. Agen ten van het bureau Leidseplein zagen zaterdagmiddag twee jongens met een gesignaleerd staande zware brommer rondrijden. De knapen wer den aangehouden en bleken bij ver hoor deel uit te maken van een groep van tien Jongens uit Amster dam-noord. variërend van zestien tot achttien jaar, die zich de afgelopen weken bezig hadden gehouden met het stelen van voornamelijk zware brommers. Die werden verkocht, door de knapen zelf bereden of gesloopt om onderdelen te gebruiken. Vol gens de politie zijn op die manier de laatste weken in Amsterdam zeker tien van dergelijke bromfietsen, die in prijzen variëren van f 1600 tot f 2000, verdwenen. De tien jongens zijn aan de kinderpolitie overgege ven. NEDERLAND I 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 AVRO's Super King Size Toppop (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Alle Hens. tv-serie (AVRO) 21.25 Televizier Magazine (AVRO) 22.05 Helen, een vrouw van deze tüd. tv-serie (AVRO) 22.55 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Black Beauty, jeugdserie (NCRV) 19.30 Het geheimzinnige leven onder water (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Zo vader, zo zoon (NCRV) 20.45 Doc Elliot, tv-serie (NCRV) 21.35 Yehudi Menuhin speelt Haydn (NCRV) Begeleid door het Menuhin Festival Orchestra speelt de violist Yehudi Menuhin (in De Doelen in Rotter dam) „La Passione" (Symphonic nummer 49), van Joseph Haydn. 22.00 Falasha, de zwarte Joden van Afrika, documentaire film (NCRV) Reportage over de zo genaamde zwarte Joden die, voor de buitenwereld vrijwel verborgen, in het keizerrijk Ethiopië wonen. 22.25 Journaal (NOS) boze bestuurder werd door de politie aangehouden. De 21-jarige W. G. M. van der P. uit Rotterdam trof het niet, dat hij zaterdagavond laat bij een gewone verkeerscontrole in de Maasstad werd aangehouden. De politie vroeg hem naar zijn rijbewijs. Hy kon dit niet tonen. Het ken^ekenbewys klopte niet en de auto was niet verzzkerd. De remmen van de wagen deugden niet en tot overmaat van ramp ont dekte de politie een deuk aan de voorzyde van het voertuig. Deze bleek de Jongeman, die onder invloed van alcohol verkeerde, even tevoren te hebben opgelopen by een ver keersongeluk. Hy was daarna onmid- deliyk doorgereden. De politie had daardoor veel te schrijven. Omdat de 21e Juli, de dag dat Von Stauffenberg in 1944 zijn aanslag op Hitier pleegde, elk jaar blijkbaar plechtig herdacht dient te worden, zond de VARA op 20 juli het Duit se tv-spel „De 21e juli" uit. Dit spel, dat in Duitsland twee jaar ge leden al werd uitgezonden, ging uit van de veronderstelling dat de aan slag gelukt was, dus dat Hitier dood was, en dat er toen al volop televi sie was, zelfs kleurentelevisie, zij liet met zoveel storingen dat het bijna overeenkomstig moet zijn ge weest met de televisie die er met terdaad in 1944 in Amerika al was. Toegegeven moet worden dat de makers van het spel hun best had-' den gedaan het soort tv-programma na te bootsen dat het naziregime toen uitgezonden zou kunnen heb ben (met enige wijzigingen zendt de Russische televisie het nog steeds uiit, maar door al die kwasi-storin- ge,n keeg het toch iets kinderiyk- onbeholpens, niet als televisie anno 1944 maar als tv-drama anno 1974. Daar komt bij dat ik, door alle voorgaande programma's op de 21e Juli, in de loop der Jaren heb be-' grepen dat Hitier niet gedood werd bij die aanslag, en die voorkennis maakte het toch moeilyk erin te geloven, omdat het ons nu eenmaal niet als een surrealistische fantasie maar als een waar gebeurd verhaal werd voorgeschoteld. Bovendien kreeg het stuk zaterdag avond een handicap te verwerken die het by de heropvoering in Duitsland niet had: Cyprus. Brand punt maakte, in nauwe samenwer king met Achter het Nieuw, precies het soort programma vol onheilstij dingen, telefoontjes van buitenland se correspondenten, eerste reacties enzovoorts dat op de andere zender werd nagebootst. Grote verschil: de invasie van de Turken op Cyprus was waar gebeurd, de aanslag op Hitier weliswaar ook, maar de af loop daarvan (en daar ging het om) was anders. Het was dan niet alleen uit plichts besef dat ik onmiddellijk overstapte van „De 21e juli" op de realiteit van de 20e juli, maar ook uit per soonlijke interesse. We werden telefonisch verbonden met Tel Aviv, Athene, Londen, Brussel en zelfs Den Haag waar minister Van der Stoel geduldig op wacht zat, twee officieren gaven hun militaire visie, drs. C. J. Visser gaf een helder eexposé van al het zeer dat tussen de Grieken en Tur ken in de loop der eeuwen is opge hoopt, en ook kregen we een ge sprek met woordvoerders van zowel de Turken als de Grieken in Neder land, die broederlijk aan een tafel tje zaten. Overigens liet Brandpunt wel een paar dingen liggen. Zo was het bij voorbeeld opmerkelijk dat Van der Stoel probeerde Makarios in het vergeethoekje te duwen, zeggende dat de Cypriotische bevolking in vrije verkiezingen maar moest uit maken of ze hem weer als president wilde. Maar die verkiezingen zijn vorig Jaar al gweest en waren on dubbelzinnig genoeg. Zondag was er weer een Duitse tv- film, „De eenzame jager", een sterke film die door de AVRO werd uitgezonden. De NOS liet ons on dertussen recente meningen uit het buitenland over Cyprus horen, en Televizier Magazine kwam na het laatste journaal nog met een Cy prus-extra. Daarbij een uitstekend gebracht overzicht van het laatste nieuws uit Londen door Ria Bre mer. en beelden vanuit het Ledra- hotel. Maar die werden toch nog overtrof fen door de beelden van ITN-cor- respondent Michael Nicholson in het Journaal. We zagen de eerste Turkse parachutisten op Cyprische bodem landen, Nicholson begaf zich naar de zojuist gelande parachutis ten, drukte de commandant harte lijk de hand en zei: „my name is Nicholson, how do you do?". Dat noem ik pas styi, Je zag de onze kerheid van die Turk, die vreesde dat hy, als hy achterom zou kijken, de krijtrotsen van Dover zou zien oprijzen. NICO SCHEEPMAKER. Buiten aangekomen zagen zij van A. uit het zolderraam hangen met 'n vuurwapen in de hand en bedreigin gen roepend. De agenten losten en kele waarschuwingsschoten en om singelden het pand. Na een kwartier wisten buurtbewoners de man zover te bepraten dat hij zich overgaf. Van A, is voor ondervraging ingesloten. Inbrekers hadden het gemunt op de zilveren munten AMSTERDAM Enkele inbrekers hebben dit weekeinde uit het Am sterdamse filiaal van de Amerikaan se muntenhandel Franklin Mint Ne derland b.v. voor een waarde van 40.000 gulden aan zilveren munten gestolen. De muntenhandel is geves tigd in een gedeelte van het kan toorgebouw „Rivierstaete" aan de Amsteldijk, waarin nog bouwwerk zaamheden worden verricht. Lasapparatuur van de bouw werd door de inbrekers benut om de drie brandkasten van de muntenhandel op een stille plek in het gebouw vak kundig open te branden. Zij hadden de pech dat toevallig vlak voor het weekeinde een bedrag van ongeveer f 100.000 uit de brandkasten was ge haald. Bij een inbraak in een fotozaak en een sigarénhandel in de binnen stad van Rotterdam is zaterdagavond voor een bedrag van f 62.000 aan goe deren weggehaald. De buit omvatte foto- en filmapparatuur ter waarde van f 47.000 en rokerij en aanstekers met een waarde van f 15.000. Van de daders ontbreekt elk spoor. Zaterdagmiddag na sluitingstijd heeft een nog onbekende jongeman een schoenenzaak aan de Amster damsestraatweg in Utrecht overval len. Hij zag kans er met een bedrag van bijna f 2.900 vandoor te gaan. De overval gebeurde na sluitings tijd toen de filiaalhoudster, mevrouw A. Smets, aan de toonbank bezig was met het tellen van de dagopbrengst. Maandag 22 Juli Hilversum I 402 m en FM-kanalen. 18.00 Nieuws. AVRO: 18.11 Radiojour naal. 18.21 (S) Jazz-Spectrum. NOS 19.00 (S) Wereldmuzlekconcours Kerk- rade. 20.00 (S) Vrijspraak: journalis ten interviewen door hen zelf gekozen personen. 21.50 Reportage. 22.15 Voor blinden en slechtzienden. 22.25 Ultzen- 22.30 Nieuws. AVRO. 22.40 Radiojour naal. NOS: 22.50 (S) Hobbyscoop: po pulair programma over electronica. 2320 (S) N.O.S.-Jazz Jazz in Aktle. 23.65—24.00 Nieuws. U|J Hilversum II 298 m en FM-kanalen. 12.03 (S) Drie 8.00 (S) Bandstand. 18.30 Nieuws. 18.41 ToeLlchting olj het nieuws. 18.48 (S) NCRV-Vocaal Ensemble: klassieke. rubriek. 10.20 (S) klassieke muziek met om 10.30 Nieuws. 11.00 Gebak jes en een Beter leven - verhalen van wel en wee. 11.30 Bejaarden- programma. 11.55 MEDEDELINGEN. 12.00 (S) Van twaalf tot twee met om 12.22 WIJ VAN HET LAND: 12.26 Mededelingen; 12.30 Nieuws; 12.41 Echo en 13.00 Raden maar... 14.00 Voor de kinderen. 14.30 (S) Holida interlokaal: vakantieprogramma met om 15.30 Nieuws. HILV. Hl VARA: 7.02 Drie op 9.03 (S) Pep 12.03 (S) Diie buseen ae micid Een opvallend violijke gevarieerde ibiibtaiiuieftjAdoicn-c. uag (vervoig). i4.ua rop-tt.ontak liederen. 19.00 Vincent van 15.03 Pop-Kontakt II: Drie-draai igh, serlehoorrpel. 19.30 (S) Lltera- kroniek over boeken, schrijvers toneel. 20.00 Nieuws 20.05 Avond overdenking. 20.15 (S) Klassieke ziek (gr.). 21.50 (S) Dit is wat land geword het, debat. 22.25 (S) kamermuziek (gr.) 23.55 Ieder heel uur 2 minuten nieuws. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. AVRO 21.25 (K) Landleve 19.02 Drie loopt achter. 20.02 Radio- 22.15 (K) Achter het Nieuws. NOS journaal. 20.05 (S) Take the 8-tratn. 21.08 De negen-uur-show. 22.02 (S) Su perclean Dreammachine. 23.02 (S) Vanavond laat. 0.02 Radiojournaal NOA: 18.45 (K) Fabeltjeskrant 0.05 (S) Dat had Je gedroomd. 1.02 13.55 (K) Journ. KRO: 19.05 (K) De Cees van Zijtveld. 2.02 Continu de Voetbalkwis. 19.30 (K) naoht door. 5.027.00 Voor dag dauw: muzikale voltreffers. (2.02. 4.02 en 6.02 Radiojournaal). DINSDAG 2 3UJLI HILV. I 7.11 Ochtendgymnas- Charles Laughton. 22.15 (K) Goyi 23.05—23.10 (K) Journ. tlek. 7.20 (S) Dag (800 Nieuws. gaatje. Radiojournaal DUITSE TV programma's: NDR: 18.00 (K) TV-se- beldsvltamlnen: (11.00 Nieuw 10.26 (K) Vervolk TV-serle 19.59 bouw. 12.40 (S) Improvisaties over kinderliedjes. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Heden daagse kamermuziek. 14.00 Woord tuallteiten 19.20 (K) Betty und Alex ander. 19.48 (K) Intermezzo. 20.00 (K) Journ. en weerbericht. 20.15 (K) Re portages, data, beelden en achtergron- ien. 21.00 (K) Muzikaal programma. 17.55 Mededelingen. HILV. n KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) klassieke muziek (gr). (7.30 Nieuws: 7.41-7.50 Echo) 8.24 Overweging. 8.30 (K) Journ Duitsland 2 17.00 (K) Journ. 17.10 (K) Jerome en Isabelle, kinderserie. 17.35 (K) Ac- tuoliteiten en muziek. 18.25 (K) Te- 8.36 kenfilmserie. 19.00 (K) Journ. 19.30 de hulsvrouw 8.45 (K) Ridderspelen 20.15 (Ki Opvoed- 2100 (K) Journ. Is wet In vakantiesfeer. 10.00 De wereld om ons heen: informatieve

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5