'Tour de Frats' van start gegaan Vier daagse- kruis aan volle wandel- wand DE WEG NAAR DE BRUG ZESTIG DEELNEMERS IN WIELERRONDE LEIDEN In een huis vol bloemen gekregen bij de intocht en ontvangen erna heeft mevr. Leemans zater dag het kruis van de Nïj- meease vierdaagse gesveld ov de wand vol wandelme dailles, die haar huis in de Bartokstraat siert. Het cijfer 16 van de vierdaagse prijkt er nu. Mets meer jaren is mevr. Leemans wat ze zelf noemt "wandélgek"En ze hoopt dat nog lang te blijven. De 66-ja- rige voelt zich er wel bij. Een kleine greep uit de 500 medailles: 19 van de Oranje loop en 17 van de Leidse avondvierdaagsetwee me dailles, die ze alléén heeft. Ze heeft gewandeld in Luxem burg, in Zwitserland en in België, maar ook in Leiden, o.a. achtmaal bij de Leidse politie en vier maal de Mo lentocht. (Foto Jan Holvast) Vergadering commissie onderwijs LEIDEN De gemeenteraads commissie voor het onderwijs verga dert op dinsdag 30 Juli van vier af in het stadhuis, waarbij o.a. de vol gende agendapunten ter sprake zullen komen: extra kredieten openbare scholen, hekwerk rond openbare Dr. van Voorthuysenschool aan de Mar- nixstraat, vergoeding kosten admi nistratieve hulp aan bijzondere scho len voor buitengewoon onderwijs, ontwikkelingen op de VBO-LOM- school en (zo mogelijk) bouw twee de scholencomplex Merenwijk. LEIDEN "Jongelui ik kom Jul lie even starten" klonk burgemeester Vis vanmorgen om tien uur precies microfonisch. De 39ste Tour de Frats een wielerronde voor de kleintjes stond op het punt om te beginnen. Zestig deelnemers (waaronder voor 't eerst zes meisjes) hadden zich ver zameld op het stadhuisplein voor de éérste van tien etappes, die naar Am sterdam voert. En terwijl Tourdokter Ome Joop Vervoort (ook bekend van het wijk- comité Plan Noord) even daarvoor nog had uitgeroepen: "Wie heeft een sigaar voor me? Zonder sigaar ben ik geen mens", nam Leidens eerste burger het pistool ter hand en loste 't startschot. Ziezo, Merckx heeft de Tour de France gewonnen, nu kan het grote werk beginnen. De afgelopen nacht is door de tour- caravaan doorgebracht in het Vijf- bovenhu-s. "De laatste sliep om half vier en de eerste was om half zeven weer wakker", zei ome Joop, die let terlijk en figuurlijk goed gemutst was. "Het wordt één van de leukste tours, die we tot nu toe hebben ge had", is zijn overtuiging, Juist om dat het aantal deelnemers wat min der is dan in voorgaande Jaren. Dat ligt trouwens niet aan Leiden van de zestig deelnemers komen er 23 uit de ze stad. De etappe van vandaag voer de naar Amsterdam. In eerste in stantie werd koers gezet naar Voor hout. waar plaats werd gemaakt voor het rijden van een tijdrit. Met Ben nie Berends uit Arnhem in de gele trui. Als troost, want zijn fiets is een paar dagen geleden gestolen. Rond vijf uur, zo verwachtte Ome Joop zou de Tourkaravaan in Amsterdam aankomen, waar de nacht wordt doorgebracht in een school. Maar zeker van een tijdschema is hij nooit. "Het is bij ons nu eenmaal zoals we ergens een leuke speeltuin tegenko men, dan gaan we er in". Hekwerk school Marnixstraat LEIDEN De gemeenteraad wordt gevraagd een krediet van f 16.900 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een hekwerk rond het terrein aan de Dr. Van Voorthuijsenschool aan de Marnix straat. Volgens B. en W. is dit laag spijlenhek noodzakelijk in verband met de veiligheid van de leerlingen en mogelijke ongewenste betreding vaai het terrein tijdens de school uren. In het kader van de aanleg van de Gooimeerlaan, die de Meren wijk verder moet ontsluiten, wordt langs de westzijde van het terrein van de school een brede sloot gegra ven. Aan de zuid- en oostzijde is het terrein begrensd door een ondiepe sloot. Het hekwerk zou aan de bin nenzijde van de sloot moeten worden aangebracht. LEIDEN Een 17-jarige Leidenaar raakte gistermiddag gewond toen hij met zijn brommer op de hoek van het Rapenburg tegen een andere bromfietser botste. Hij kreeg een hoofdwond en een her senschudding en moest door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. De jongen die van het Noordeinde in de richting van de Breestraat reed zou geen voorrang heb ben verleend aan een van het Rapenburg komende bromfiets, bestuurd door een 53-jarige in woner van deze stad. Deze bromfietser kwam er zonder kleerscheuren af. (Foto Jan Holvast)4 LEIDEN De meesten van de 600 bij het onderzoek betrokken Leidse burgers hebben de indruk, dat men in het stadhuis of bij een gemeentelijke dienst in de regel prettig behandeld wordt. Twintig pet. is van mening, dat dit niet het igeval is. Men heeft een negatievere houding ten aanzien van ambtenaren naar- (mate men: meer sociaal geïsoleerd is; minder tevreden is over de dingen in het leven; minder vertrouwen in mensen heeft; meer autoriteitsvrees heeft; Jonger is; meer de voorkeur geeft aan link sere partijen; een lager welstandsniveau heeft. De argwaan ten aanzien van amb tenaren maakt volgens de onderzoe kers deel uit van iets, dat het best als algemeen onbehagen kan worden omschreven. Gezagsdragers blijken de behande ling door ambtenaren iets gunsti ger te taxeren. Ambtenaren zelf zijn geneigd meer te onderstrepen, dat je burgers nu eenmaal niet alles kunt uitleggen, ontkennen vaker dat overheidsfunctionarissen beter zou den moeten weten hoe ze met publiek moeten omgaan en eveneens, dat burgers te onpersoonlijk worden be handeld. Ruim 20 pet. heeft betrekkelijk kort voor de ondervraging contact gehad met iemand van de gemeente. In Noord zijn relatief veel mensen, die nog nooit contact met de gemeente hebben gehad. De ipeeste contacten betroffen wo ningzaken, op enige afstand gevolgd door paspoorten. De wijze, waarop men bij het laatste contact is be handeld, wordt in het algemeen als positief beoordeeld. Nog geen 10 pet. stelt, dat het contact (niet prettig was. Contacten over gas/water/elektra, woningzaken en rijbewijs worden wat minder prettig ervaren dan die over abonnementen/actes, sociale voorzieningen en huwelijk/aangifte, geboorte en overlijden. Eén-vijfde zegt in het verleden wel eens geprobeerd te hebben iets te weten te komen over gemeentelijke zaken of plannen. Deze informatie zoekers worden aangetroffen in de hogere welstands- en opleidingsni veaus, onder Jongeren en onder per sonen met weinig autoriteitsvrees. Eén op de vier zegt de gevraagde in formatie niet te hebben gekregen. Bij de lagere welstandsgroepen is dat vaker het geval dan bij de meer wel- gestelden. Veel burgers hebben ook contact gehad met actiecomité's en buurt- en clubhuizen. Voorts worden veel ge noemd de politieke partijen en de wets winkel. Gemeenteraadsleden en hoge ambtenaren hebben aan zienlijk vaak minder contact met burgers dan wethouders en lage ambtenaren. Dat zeggen ze zelf, maar de burgers geven op ongeveer even vaak contact te hebben én iets minder met raadsleden. Volgende keer (a.s. vrijdag) op nieuw over ambtenaren, maar dan een specifieke groep: het gemeente lijk bureau voorlichting. Burgemeester Vis wutft de deelnemers uit. Zesde van twaalf artikelen van Hans Melkert, gebaseerd op het onderzoek naar de relatie tussen Leidse burger en gemeentelijke overheid

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3