T egenover Ajax was ik altijd correct Honkballers zakken naar vierde plaats APPIE HAPPEE Stuy teleurgesteld: „VOETBALLEN VOOR EEN HABBEKRATS WIL IK NIET" PSV: 9-1 in Zweden LOTTO PAGINA 14 MAANDAG 22 JULI 1974 Het moet in de tijd zijn geweest, waarin een boulevardblad Knobels hoofd onder de guillotine schoof, dat het Amster damse opperste bevel er toe is overgegaan zwakke plekken te localiseren van het elftal dat jarenlang als het sterkste van Europa gold. Lang voor de vedetten zich, aldus het schandaalartikel, ver slingerden aan drank en vrouwen, propageerde Ajax, ge groepeerd rond het wereldtalent Cruijff, het totaalvoetbal. Met 'n even gedurfd als idealistisch aspect, een in de praktijk brengen van het gezegde dat de aanval de beste verdediging is. Wie bedenkin gen had in die tijd, ten aanzien van verdedigende kwaliteiten van die of gene, vond geen gehoor. Zoals in die dagen Ernst Happel in Rotterdam redeneerde dat een kapitale investering in ster-keeper Jan van Beveren slechts een handvol tegendoelpunten minder aan rente per seizoen zou opleveren, zo becijferde men bij de aartsrivaal luchthartig dat er geen sprake van een doelmansprobleem zou zijn, zolang de boom maar dermate vol bleef, dat men die paar vruchtjes niet zou missen. Met een dreigende energiecrisis, nu Johan Neeskens eveneens door het CF de Barcelona van Michels is ingelijfd, is er in de Watergraafs meer plotseling het besef dat ieder tegendoelpunt er straks een zal zijn. Heinz Stuy heeft het via de krant moeten vernemen. Zijn patroon, die hij zeven jaar trouw was, heeft Piet Schrijvers geëngageerd. Geen uit leg, geen dank, geen bemoedigend woord, niets. Heinz Stuy meldt zich vandaag op het werk met de weten schap dat niet hij, maar Piet Schrij vers, Ajax' eerste doelman zal zijn. Stuy heeft eveneens in een krant gelezen dat Hans Kraay de beste van de twee onder de wapenen roept. Maar hij realiseert zich bitter dat zijn werkgever niet een man voor bijna een miljoen koopt om hem op de reserve-bank te zetten. Officieel heeft hij nog een (goed) contract van een Jaar. Dat Jaar zal hem moeten leren of zijn bange vermoedens Juist zijn. Of Ajax inderdaad - zij het noodgedwongen - van een minder aanvallende conceptie gebruik zal gaan maken. Het Nederlands elftal, dat in West-Duitsland het nationale trots- gevoel van vooral zoveel miet-voetbal. liefhebbers streelde, opereerde, zoals Ajax ooit Europa veroverde. Dat wil zeggen rondom Cruijff. Op een wijze die de opponent geen gelegenheid bood enig initiatief te ontwikkelen. Wie weet dat Michels Heinz Stuy selecteerde bij de laatste veertig. Wie zich realiseert -at Michels in West-Duitsland de voorkeur gaf aan een soortgeSyike doelman als Stuy (Jan Jongbloed) boven de lijnkeeper Schrijvers, weet dat Stuy in het Ajax dat wereld-furore maakte geen zwakke stee was. „Ik had drie jaar bankervaring voor ik het werk van Michels mocht doen. Dat klinkt gek, maar het is zo. Tijdens de training heb ik al die tijd mijn ogen uitgekeken op Gert Bals. Op hem werd net zoveel kritiek geleverd als op mij later. Wat ik van hem heb geleerd is om mezelf in het Ajax zoals dat ten tijde van Cruijff draaide, ondergeschikt te maken aan de taktiek. Dat is vooral voor een keeper moeilijk. Verbaasd Ik heb gelezen dat ze in het buitenland nogal verbaasd zijn geweest over de wijze waarop Jongbloed speelde. Als een soort ausputzer. Omdat Jongbloed zichzelf wilde wegcijferen heeft Michels hem genomen. Ik weet uit eigen ervaring dat dat ten koöte van je eigen prestaties gaat. Ik heb geleerd om het strafschopgebied te beheersen. Heb mijn doel vaak verlaten om de bal tegen me te laten aanschoppen en niet om die bal met bravoure te pakken. Geloof me, dat is vooral voor een keeper erg moeilijk". In de meeste gevallen waarschijnlijk geen ëeinz Stuy meer bij Ajax onder de lat. Vier seizoenen was kritiek zijn deeL Niettemin creëer de hij de image dat hij tijdens duels waarin het er op of er onder was. een top doelman is. Lang voor Dino Zoff meer dan duizend minuten achtereen ongeslagen was, kon hij zich al in verband met een soortgelijk record op de borst slaan. Na 1068 minuten klopte Ove Kindvall hem pa sin 1971. Geen woord over dat alles uit de mond van de AJax-notabelen, Geen nlrhpt.nigingen. Door Ger Stolk Voorbij Stuys enige leidraad een krantebe- richt, nauwelijks tien regels: „Ajax koopt Schrijvers". „Ajax is een bedrijf", zoekt hij naar woorden. „Professioneel, Je weet wel. Zulke dingen kan een ieder verwachten. Ze gooien het op een andere boeg". En: „Je denkt dat ik dieze zinnen fraai formuleer. Dat vind ik zelf ook. Maar wat ik van binnen voel, kan ik toch niet uitdragen. Ik heb altijd aan Ajax gedacht. Heb nooit nadelige interviews verstrekt. Ben altijd correct geweest. Dat had ik van Ajax ook verwacht. De publieke opinie heb ik nooit meegehad. Het publiek verwacht spektakel. De keeper, die een stap opzij doet en een duik op de schoen doet, wordt toegejuicht. Wanneer Je Je in dienst van het elftal 6telt, noemen ze Je een ballenvanger. Ik ben sober in mijn werk. Ik houd de bal zo kort mogelijk bij me. Ik heb in Mu nchen tegen Bayern eéeén keer de bal zo snel uitgetrapt dat Piet Keizer in één keer voor Sepp Maier stond, nadat Breitner zo verrast was dat hij de bal miste. Daar hoor Je nooit iemand over. „Ik heb weieens ballen losgelaten, dat geef ik toe. Het spel van Ajax was vaak zo in de Nederlandse competitie, dat ik na 20 minuten de eerste bal kreeg. Een hard schot, dat ik soms losliet, dat dk niet klem kreeg. Je gaat Je daar op instellen. Je gaat dat schot doelbewust in twee fasen stoppen. Probeert de bal, zoals ik aa zei, tegen Je aan te laten schoppen. Dan sprlngt-ie weg. Komt er een volgende situatie. Het is het gevolg van het feit dat Je in Ajax speelt. Waarom wordt er anders een warming-up gehouden Het gev voel voor de bal, dat Je er als keeper mee hoopt te krijgen, is na die twintig minuten verdwenen". Vier seizoenen lang stelde Heinz Stuy zich aldus in dienst van het altoos aanvallende Ajax. Was lof van de vakman (Michels) zijn deel maar werd hij door het grote publiek als Heinz Kroket aangespro ken. Ajax' voorgenomen angstiger speltrant is er de oorzaak van dat hij niet als eerste doelman aan een vijfde sedzoen begint. „Ik ben me niet bewust fouten te hebben gemaakt", zegt hij. .Nadat ik ook al via de krant vernam dat Leen Barth zou worden gekocht, ben ik naar Van Praag gestapt. Niet zo zeer voor me zelf, maar voor Sies Wever. Persoonlijk was ik niet beducht voor Barth, maar een jongen als Wever hoonde het wel donderen in Keulen. Zo'n jongen wordt als amateur uit Drenthe gehaald, koopt in het Westen van het verdiende geld een huis en is zélfs zakelyk geïnteresseerd hier. Dan leest-ie ineens dat Barth wordt gecontracteerd. Weg illusies. Waar moet zo'n Jongen heen? Normale zaak, zeg je, in de voetballerij. Maar ik vind dat er dan iets aan de persoonlijke begeleiding schort. Ik zelf heb moeten lezen hoe Ajax Schrijvers te duur vond, hoe Thie en Jongbloed op de nominatie stonden. Hoe Schrijvers uiteindelijk toch werd aangekocht. Normaal gesproken hadden ze me minstens kunnen verwittigen wat ze van plan waren. En Wever, die krijgt van de een op de andere dag plotseling een salarisverlaging van dertig, veertig procent. Dat is te gek". Heinz Stuy: Wat ik van bin nen voel kan ik niet uitdragen. Voor het eerst emotie in de stem. „Ajax is een bedrijf. Zakelijk. Denk aan wat ze met Mulder hebben meegemaakt. Die keurden ze na tien kniebuigingen goed. Een groot miljoen anderhalf jaar renteloos". „Als keeper sta je alleen. Ben Je eenling. Als Je een fout maakt kost dat geld. Zo wordt er geredeneerd al heb Je nog zo Je best gedaan- Het had anders kunnen zijn. Ajax heeft miljoenen. Van het verdiende geld in de Europa Cup hadden ze destijds Cruijff net zoveel kunnen bieden als Barcelona deed. Desnoods in verband met de HAARLEM De aanslag zwaardere belastingen hier. Hetzelf- Nederland op de tweede plaats de achtste Haarlemse honkbalweek mislukt in het laatste weekeinde. Eerst waren de mannen van coach Ernie Myers kansloos tegen een fel Suilivans, gistermiddag demonstreer de ook heit team van de Arizona ünti de geldt voor Neeskens, De spelers treft eveneens schuld. Een aantal dat middelmatig is werd door Cruijff en Keizer naar zo'n niveau gestuwd dat ze zelf dachten vedette te zijn. Tegen Bayern ^ralty zHn mach München bleef Cruijff thuis. Dat is dertamd opnieuw hem kwalijk genomen. Later bleek dat hij echt niet kon spelen. Niemand heeft geprobeerd dat recht begeerde" twééde ïositië. Hogër te zetten. Toen de rel rond het kon eigenlijk geen enkele ploeg ko- aanvoerderschap kwam, had Cruijff men. want Cuba bleef ongenaakbaar. het gezien, Coster naai weg". hoewel de ploeg van Usafe zater dagmiddag de wereldkampioen de rand van de afgrond bracht. Charles Uifoanus startte In de tweede ontmoeting tegen de Suili vans bijzonder zwak. Van de elf bal len, die hij gooide waren er tien wijd, wat impliceerde dat direct twee hon ken volliepen. Toch bleef de schade nog beperkt tot een run achterstand, maar de basis voor het onzekere spel, bezorgde Ne- dat de ploeg in de gehele wedstrijd nederlaag. Re- kenmerkte, was gelegd. Het team was danig aangeslagen en daar coach Mijers hardnekkig weigerde zijn wer per snel te vervangen dat gebeur de pas in zesde innings bij een stand van 7—0 is de zware 8—1 neder laag wel verklaard. Ray Pelouin, de man diie laJüer tot de beste werper van het 'toernooi zou worden gepro- Wim Rijsbergen had het er maar druk mee. Zaterdagmiddag had de voorstopper van Oranje er een middagtaak aan handtekeningen uit te delen. In de winkel van Wilms Floet aan de Leidse Haarlemmerstraat verstrekte Leidse Willem van 2 tot 5 foto's voorzien van zijn handtekening aan klanten. Meer dan 1000 foto's wisselden van eigenaar. Het shirt waarmee Willem in Duitsland had gespeeld werd bovendien verloot onder de mensen die iets hadden gekocht. De winnende kassabon was 1882-50, aanslagnummer 9370. (Foto Jan Holvast) clameerd, maakte het duel af, waar, in voor Oranje echter geen eer meei viel te behalen. Ook tegen de ploeg van Arizona leek Myers zijn mannen niet te kun nen inspireren. Nu was de startende wertper Leurs, doch ook hy vermocht geen overweldigende indruk achter te laJten. Het veld werkte nu wel wat accurater, maar duidelijk bleek dat een nederlaag opnieuw niet te ont lopen was. Het geloof was weg, het vertrouwen zpek. Dat keerde pas te rug in de allerlaatste slagbeurt, toen de stand inmiddels 8—0 was gewor den in het voordeel va® de Tucson- boys. Toen werd ineens de geest vaardig over de ploeg en zelfs sloeg pinch-hitter Paul Smit een schitte rende homerun. Het boeiende en zelfs opwindende slot dat daarop volgde resulteerde nog eens in drie runs, waarmee een draaglijke stand (8—4) was bewerkstelligd en de enigszins teleurstellende finish van de ploeg iets was weggevaagd. Zaterdagmiddag heeft even de sen. satie van een Cubaanse nederlaag boven het Pim MUlierstadion gehan gen. De Cubanen waren zozeer over tuigd van hun superioriteit dat zij de zo noodzakelijke warming-up praktisch verwaarloosden. „Het zou een snel partijtje worden van zeven innings", zo profeteerden zij. De mi. litairen van Usafe hebben zich ech ter formidabel geweerd en kwamen in de achtste innings via twee home runs van Steve Dudek en Ted Bur- zynski naast de Cubanen: 5—5. De Cubaanse dug-out was radeloos, de aanhang verstomde totaal. In de laatste slagbeurt sloegen de Cubanen echter toch nog toe en kwamen zo doende zy het pynUjk lachend toch nog als triomfator over de fi nish: 5-6. Die waarschuwing werd wel door hen ter harte genomen, hetgeen dui delijk werd aangetoond in het laat ste duél tegen de Suilivans. Reeds in de eerste innings vielen er vier honk- slagen. die goed waren voor twee runs. Sullivanswerper Mickey Knight wekte de Indruk niet goed voorbe reid te zijn, herstelde zich in de tweede slagbeurt en bleef daarna bijna ongenaakbaar tot de zesde in nings. De stand was toen 2—1 ge worden, maar daarin kwam snel een wijziging toen met twee honken be zet Maruetti de 47ste homerun van dit toernooi van knuppel liet vertrek ken en de Cubaanse zege, die opliep tot 8—3, veilig stelde. EINDSTAND: 1. Cuba 8—16; 2. Arizona 8—10; 3. Suilivans 8-8; 4. Nederland 8—6; 5. Usafe 8—0. Henk van Leeuwen: Rotterdam Henk van Leeuwen mag dan na afloop van het ze nuwslopende duel Roda JC—AJax hebben uitgeroepen dat het zijn laatste wedstrijd in Nederland was geweest, de situatie heeft zich ge heel veranderd. Toen Zuid-Limburg na de doelpuntloze deling jubelde om het gerolongeerde eredivisie- schap, leek het of de talentvolle ex-Feyenoorder slechts had te kie zen uit de Belgische werkgevers. Sindsdien echter liet FC Antwerp niets meer van zich horen en werd de manager van Beerschot, die het zo zag zitten in Van Leeuwen, ont slagen. Toen Haarlem plotseling geïnteres seerd raakte, was Van Leeuwen be reid om zijn ..emigratieplannen" op te geven. Aangezien de eisen, die Van Leeuwen stelde echter niet door Haarlem konden worden inge willigd was ook dat snel van de baan. Sinds de onderhandelingen tussen Henk van Leeuwen en Haar lem stuk liepen, bleek de voetballer inmiddels vader van Mirjam gewor den. bereid om toch nog een Jaar voor Roda JC uit te komen. Temeer omdat met de komst van Bert. Ja cobs het aanvallende voetbal einde lijk van de grond lijkt te komen bij Roda JC. Opnieuw echter vlotte het niet. Van Leeuwen, in de veronderstelling le vend dat hij een gewaardeerd werk nemer was in de twee seizoenen dat hij onder contract stond, meende recht te hebben op een salarisver hoging. Het verschil blijkt echter zo groot dat de partijen het praten in middels gestaakt hebben. Roda JC heeft de gang van zaken herzien en heeft de status van full-prof die naast Van Leeuwen. Bish. Dijkstra Advocaat «n De Goede hadden, om gezet in die van semi-prof. Van Leeuwen teleurgesteld: „Trai ner Pfliska is ontslagen omdat hij I de ochtendtraining niet kon bijwo nen. Nu hebben ze in Jacobs een full-time trainer en nu worden een full-profs afgeschaft. Nee, ik ga niet voor een habbekrats lopen - voetballen. Het idee dat ik nog ooit voor Roda JC speel, heb ik al lang van me afgezet." De toekomstplannen van Henk van Leeuwen? In ieder geval keert hij terug naar Rotterdam waar hij in het bedrijf van zijn schoonvader denkt te gaan werken. Wanneer er geen club voor hem komt opdagen 1 gaat hy amateurvoetbal bedryven. I Voor een conditionele terugval is hij ook niet bang. Tijdens de afge lopen weken trainde hy terwyi zUn collega's zich bruin lieten bakken. Die collega's zijn inmiddels in een trainingskamp gegaan. Van Leeu wen zou er graag bij zijn geweest. Maar zoals gezegd, voor een habbe krats voetbalt hij niet. TROLLHAETTAN PSV, de Ne derlandse vertegenwoordiger' ln het toernooi om de Europa Cup voor be kerwinnaars, heeft zaterdagavond in I het Zweedse Trollhaettan een vriend schappelijke wedstrijd tegen de club van die naam met grote cijfers ge wennen: 9-1. Bi) de rust hadden de Elndhovenaren reeds een voorsprong I ran 5—0 opgebouwd. Willy van der Kuylen was de grote man met iter doelpunten. Ralf Edström en René ran de Kerkhof maakten ieder twee I treffers. Eén doelpunt werd door de Zweden zelf gescoord. Het doelpunt van Trollhaettan kwam op naam van Jan Aake Andersson. Het duel werd door ruim 5.000 toeschouwers bugewoond. De eerste divisieclub FC Den Bosch heeft zaterdagmiddag in het West- I duitse MUlheim tegen de plaatselijke PC verloren met 1—0. De slechts 500 toeschouwers zagen Osiek reeds na vi)f minuten scoren. Bil PC Den Bosch speelde doelman Verkerk een uitstekende wedstryd. De Eredivisieclub AZ '67 won gis teren een oefenwedstryd tegen het 'Polderselftal' met 9-0. Het Polders- elftal is een combinatie van ZAP en BKC. De doelpunten werden gemaakt, door Meister (2), Mulders, Wokkei Nygaard. Vosniair, Kist, Goedhart en' Vonk. De ruststand was 5-0. HAMBURG De winnende getal len in de Duitse lotto zyn: 1, 2, 26, 27, 33, 41. Reservegetal: 11. saitJUT OP li?? JOFFSOOU LUISTCRKUX: y De BAL SCH££KO£ Tu=- /£>r Heinz Stuy beseft het terdege. De hoogtijdagen zyn voorby. „Het is niet te beschrijven wat ik die Jaren heb gevoeld. De vreugde. Dat maakt het extra moeilijk om weer op de bank plaats te nemen. Ik ben 29. Heb alles meegemaakt wat ik mee kon maken". Schrijvers naar Ajax. Hoe zou het zyn afgekeurd. Keurt Ajax trouwens izjn afgekeurd. Keurt Aajx trouwens niet opvallend vlot af. De knie van Jan Peters is gezond, beweren de artsen die hem in Nijmegen behan delden".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 14