Vilas na eerste set al zeker van overwinning JANSEN OPPERMACHTIG IN LISSE Aanvallende Drost een set op dreef PAGINA 12 MAANDAG 22 JULI 1974 Traditionele wegloop over 25 kilometer van De Spartaan LISSE De Amsterdamse atleet Geert Jansen heeft zaterdag met overmacht de traditionele 25 kilome terloop in Lisse gewonnen. Jansen trok er direct na het startsignaal tus senuit en maakte in het verloop van Door Bert Paauw de race zijn favorieten-rol volledig waar. Op regelmatige wijze bouwde hij een voorsprong op die aan de fi nish ruim twee minuten op de naas te concurrentie bdroeg. Op het snelle, geheel geasfalteer de parcours van 5 kilometer dat door de organiserende Lisser vereniging De Spartaan in de omgeving van het sportpark aan de Spekkelaan was uitgezet verschenen 158 lopers aan de start. Onder hen bevonden zich behalve Jansen ook andere bekende kilometervreters als Cor Vriend, Dirk de Bruin en Ben van Sijtveld. Jansen liet er zaterdag echter geen moment twijfel over bestaan dat hij op het ogenblik Nederlands sterkste wegloper is. In de eerste twee van de totaal vijf ronden zette Jansen er zo stevig de pas in dat diverse toe schouwers al voorzichtig aan een Ne derlands record gingen denken. Dat kwam er echter niet van. Dat was te wijten aan de stevige wind die de deelnemers in het tweede gedeel te van de wedstrijd tot een lager tempo dwong. Achter Jansen speelde zich aan vankelijk een interessante strijd om de tweede plaats af. De Eindhoven- se onderwijzer Cor Vriend, eerder dit jaar in Leiden winnaar van de Zil veren Molen, besliste het gevecht toch nog vrij gemakkelijk in zijn voordeel. Ben van Sijtveld uit Die- men, die naar veler verwachting met Vriend om de tweede plaats zou duelleren, draaide niet best en be landde tenslotte op een magere vijf de plaats. Onooglijk Hij moest Rotterdammer Dirk de Bruyn en de verrassende Zeeuw Van Houten voor laten gaan. Vooral een knappe prestatie van De Bruyn die nu al vele Jaren, weliswaar in een onooglijke loopstijl, in de voorste gelederen van wegwedstrijden is te vinden. Ook vooraan zat oud-Leide- naar Robert Strik (tegenwoordig uit komend voor het Bussumse Tempo) die langzaam maar zeker aanslui ting begint te krijgen bij de natio nale lange afstands-top. Een klasse apart bij de veteranen, die 15 kilometer moesten afleggen, was Amsterdammer Piet van Alphen. In zijn bekende hoge beentempo, kwam hij ruim binnen de 50 minuten over de streep. Een vierde plaats in deze categorie was weggelegd voor de in Ter Aar woonachtige AV Hol land-atleet Jac Smits die ondanks een maandenlange afwezigheid toch nog over veel conditie bleek te be schikken. De uitslagen: Heren, 25 km: 1. G. Jansen <AAC) 1.19.40.8: 2. C. Vriend (PSV) 1.22.02.0 3. D. d. Bruin (AVR) 1.22.50.2; 4. A. v. Hou ten (Hulst) 1.23.37.0; 5. B. v. Sijt veld (AV'23) 1.23.56.0; 6. .J Pulles (PSV) 1.24.29.0; 7. R. Strik (Tem po) 1.24.36.0; 8. L. Polak (Metro) 1.24.59.0: 9. A. Handgraaf (Holland H) 1127.050; 10. J. v. d. Akker (Suomi) 1.27.26.0; 36. W. v. Gerven (Spartaan) 1.34.07.0; 40. J. Went (AV Holland) 1.35.13.0; 46. J. d. Zwart (Spartaan) 1.35.55.0; 50. J. Kraan (Bataven 1.37.11.0. Veteranen, 15 km: 1. P. v. Alphen (AAC) 48.56.0; 2. P Schcone (Dion) 5216.0; 3. H. Hendriks (Vet. Ned.) 52 28.0; 4. J Smits (AV Holland) 52.47.0; 5. J. de Langen (Vet. Ned.) 54.33.0. Dick v. d. Vijver Geert Jansen klasse apart Dick v. cl. Vijver (AV Holland) in Den Haag snel op sprint LISSE Aan de finale van het herenenke'lspel van het tennistoernooi in Lisse kwamen geen Leidse spellers te pas. De enige, die daan* dicht bij was, Blommendaal, moest in de halve finale na een vlot gewonnen eerste set, 6-2, duidelijk afhaken tegen de goed manoe- vrerende Drent Bouma, 3-6, 3-6. Laatstgenoemde drukte notabene door op Blommen- daals sterkste kant, de backhan. ,,Op die forehand, waar hij in het begin nog al wat mis te, liep ik stuk" aldus Douma. In de andere halve finale won Drost van de tweede Drent, Bergsma, met 6-4, 6-3. De finale viel enigszins tegen. By Douma wilde de service niet vlotten hy bleef daar de hele party mee tobben en Drost kan met zijn aan vallende spel alleen in de eerste set indruk maken. In de tweede set schakelde Douma over op schaken uit het achterveld en goed passeren als Drost, het slytage-duel kennelijk vrezend, het net zocht. Als in die tweede fase van de strijd Drost had de eerste set met 6—1 op zyn naam geschreven de service van Douma goed zou hebben uitgepakt het voor Drost misschien toch wel een te zwaar karwei zijn geworden. Nu bleef de service van Douma ma tig en dat betekende voor Drost ten slotte een verdiende toernooizege: 64. Douma boekte met Bergsma wel een zege in het herendubbelspel. Bob van Overbeeke en Benjamin Ruyse- naars, die in de halve finale op hardhandige wijze hadden afgere kend met het „onverslaanbare" duo Blommendaal/Pasma (6—2. 6—1) le ken met een 4—2 voorsprong op weg naar een sensationele overwinning. Maar de twee Drenten zetten zich 6chrap, vonden enkele malen door hun prima velddekking een oplossing voor zeer moeilijke opgaven en daar mee haalden ze de overtuiging uit het spel van Van Overbeeke en Ruy- senaars. Een 24 achterstand bogen Douma/Bergsma om in 64 winst en daarmee was de zaak eigenlijk wel bekeken, want v. Overbeeke/Ruyse- naars konden zich niet over de te leurstelling van het verlies van de eerste set heenwerken. Douma/ Bergsma wonnen dan ook de tweede set met 6—2. Annette van der Meij won het da mesenkelspel B. Conform de ver wachting. Niet conform de verwach ting was de wijze waarop. Elly Trom- pert bood de Lissese nummer een van Roomburg 1 hardnekkige tegen stand. 61. 61, Mochten er nog twyfels zyn dan nam Annette van der Mey die wel weg in de finale van het ge mengd dubbelspel. Een party, die ze overigens wel verloor. Het waren in deze finale de dames, Annette van der Mey en Ellen Gerrese. die met goed ingrjjpen aan het net de han den van het publiek vaker op elkaar kregen dan de heren Charrel Assel- bergs en Blommendaal. Na winst van de eerste set voor het duo Blommen daal Gerrese, 6—3, leek de tweede set niet meer aan Annette van der Meij Asselbergs te zullen kunnen ontglippen, 4—1. Maar geweldig knokken van Blommendaal/Ellen Gerrese bracht hen toch langszy. 44. Toen dat eenmaal was gebeurd lukte het by Annette van der Meij/ Asselbergs niet meer: 64 voor Blommendaal/Ellen Gerrese. In C triomfeerde bij de heren Ben jamin Ruysenaars via een 6—2. 3—6, 6—2 zege op Alfred Gelevert in de finale. Micky Albers had het in de finale van het damesenkelspel C niet zo moeilyk tegen Wil Trompert. 63. 6—2. Het Leidsche Hout-duo Kiki Oost en Mia Smit moest zich door een hele lange eerste set heenwerken om in het damesdubbelspel C de winst te kunnen pakken tegen Els Kales/mevrouw Van der Berg, 11—9, 62. Het dubbelspel in C was voor de gebroeders Benjamin en Mike Ruy senaars, die voor de combinatie Tib- boel/Grimbergen teveel power had den, 64, 62. Mevrouw Van Buul en Niels Blok ker brachten het gemengd dubbel spel in C op hun naam via een 6—2, 7—5 zege in de finale tegen Kales/ mevrouw Van der Berg. Amsterdammer ivint tennistoernooi in Lisse Italië wipt Zweden uit de Daviscup MELKHUISJE BEDREIGD HILVERSUM De grote vraag na een week internationaal tennis in Hilversum was ook ditmaal: komt er volgend jaar weer een Melkhuisje? Een definitief 'ja' of 'nee' is niet te geven. Daarvoor is de situatie in de intenationale tenniswereld te gecom pliceerd. Vast staat dat Hilversum dit jaar het streefgetal van 10.000 be zoekers niet heeft gehaald er kwa men plusminus 7000 kijkers, vooral door de recordtoeloop op de laatste dag. Maar het is even zeker dat de sponsors, AMRO-bank en AVRO, in principe bereid blyven tot het geven van steun, hoewel AVRO-directeur Siebe van der Zee zaterdag meende: 'Als er volgend jaar niet tenminste drie grote namen komen, stoppen we ermee.' in het midden latend wie hy dan wel zou willen hebben. De grote namen. Daarom draait alles in het tennis. Door het uitge breide toernooienpakket is het onmo gelijk alle vedetten voor één evene ment te contracteren. Wat dit betreft heeft niet alleen Hilversum het moei lyk. Maar met de bezetting blykt het ook dit keer achteraf nog weer te zyn meegevallen, hoewel de tegelykertyd gespeelde halve finales Davis Cup en de zich in Amerika voltrekkende WTT-competitie de spelersspoeling onaangenaam dun maakten. Maar Kitzbühel, de concurrent van het Melkhuisje, mondde uit in een finale Taroczy (Hong.)— Parun (NW.Zeel.) Dublin had vorige week een eind strijd Steward (VS) Dowdeswell (Rhod.). "Daar steekt het duo Vela/ Philips Moore zonder meer gunstig by af. John Beddington, vertegen woordiger van de internationale ver- zekeringsmaatechappy Commercial Union, de grote sponsor van de toer- nooienreeks om de grand prix van de ILTF: Beddington: "Neem de afge lopen week. Van de 90 spelers die voor de Grand Prix spelen, zaten er 25 in de VS, 20 speelden Davis Cup, 15 waren in Kitsbühel, lOin Hilver sum. 14 spelen voor de WIT en zes deden niets. Voor de toernooien in Europa- en de meesten spelen echt liever hier dan in Amerika is het zaak deze verhoudingen te verande ren. Dat zal een moeilijke stryd wor den'. HILVERSUM Guillermo Vilas heeft de eindstreep zege vierend gehaald. De 21-jarige Argentijn, die wordt be schouwd als een aankomende ster in het tennisvak, bracht gisteren op de banen van het „Melkhuisje" het internatio nale kampioenschap van Nederland op zijn naam door een overwinning in vier sets op Barry Phillips Moore6-4, 6-2, 1-6, 6-3. Villas, de opvolger van Tom Okker, heeft twee en een half uur moeten werken om deze cijfers op het bord te krijgen. Zijn beloning was 3000 doillar, ongeveer 12.500 gulden. Vorige week won Vilas in Gstaad het open kampioenschap van Zwit serland door onder meer El Shafei, Emerson en Orantes te verslaan. Dergelijke namen kende Hilversum dit jaar niet. In plaats van de te breken kracht van de tegenstanders was er voor de Argentyn op het Melkhuisje de druk eerste te moeten wonden; een taak waarvan hy zich, ondanks een dreigende vormcrisis, uitstekend heeft gekweten. Vorm Men kan zich op het trage gravel van de Hiüversumse Lawn Tennis Club namelijk bttere tegenstanders wensen dan Barry Phillips Moore. De 36-jarige Australiër is geen voor. stander van het in zyn vaderland zo gepropageerde ruwe service- en volleywerk, doch tracht zyn „vyan- den" te ontredderen door eindeloos manoeuvreren, van links naar rechts en van voor naar achter. Quillermo Vilas, die aanvankelijk zyn eerste opslag niet in kon krijgen, had niet de vorm om door het omzichtige, doch zeker niet ongevaarlijke ge- schaak van Moore heen te slaan. Maar na de zwaar bevochten 6—4 van de eerste set de Argentyn had een kwartier nodig om zyn ser vice voor 53 door te drukken stond de winnaar eigenlijk vast. Phillips Moore mocht dan een serie feilloze dropshots slaan en qua anti cipatie zonder meer de overhand hebben, de Australiër bleef verdedi gen, maakte te veel fontein, waar hy had moeten scoren en serveerde, vooral aan de „zonkant" zwak. Zeldzaam Vooral Sn de tweede set liet Moore het afweten. Vilas probeerde daaren tegen op 51 echt te gaan slaan, kwam prompt op 040. verloor de game, pakte met enig geluk nog wel de set, doch verloor ontmoedigd de derde reeks kansloos met 1—6. Een wel spannend, zij het nimmer dra matisch partijverioop. Te veel rallies eindigden met een fout, volleys wa ren uiterst zeldzaam, Vilas: „De baan was zo traag en slecht, er viel echt niet aanvallend te spelen. Ik heb echt wel een sterke arm, maar met deze zware ballen was er geen beginnen aan. Voor een betere finale konden Barry en ik niet zorgen." Commentaar na een met 6—3 gewonnen vierde set. waarin de eerste opslag naar behoren functdo- Guillermo Vilas in actie tijdens de finale van het herenenkelspel, had zich een betere tegenstan der kunnen wensen dan Phillips Moore. Desondanks was hij na de eerste set al zeker van de Rust De uit Mar dea Plata afkomstige Argentyn, die in zyn carrière twee keer van Tom Okker heeft verloren, is. naar eigen zeggen „pas de laatste zes maanden goed gaan tennissen". Vilas: „tydens het WCT-circuit is het begonnen. Myn service ging plot seling veel beter, evenals het vol leren. Maar nu ben ik erg moe. Ik heb vyf weken onafgebroken ge speeld". Rust krijgt Guillermo Vilas evenwel voorlopig niet. Vandaag reist hy naar Washington met in zyn bagage een paar klompen om daar deel te nemen aan een lOO.OOO-doliartJoernjooi. Pas na Forest Hills (begin september) keert hy te rug naar Argentinië. De winsommen, 21.500 gulden in Gstaad en nu 12.500 gulden in Hil versum, vergoeden echter veel, zo niet alles. Hot herendiubbelspel leverde een zege op voor de Argentijnen Guiller mo Vilas en Tito Vasquez. Zy ver sloegen him landgenoten Ganzabal en Alvarez met 6-2. 3-6. 6—2, 6—2. De eerste prys bedroeg 1200 dol lar (ongeveer 3000 gulden). Hat duo Tine Zwaan—Barcleay won de titel in het gemengd dubbel spel. Het tweetal versloeg Elly Ap pel en Vasques met 6—1, 6—2, en veroverden daardoor de eerste prys ter waarde van 800 dollar (ruim 2000 gulden). LEIDEN Diverse leden van de Leidse atletiekverenigingen kwamen gisteren tijdens regionale baanwed- stryden in actie. Aan de Haagse Zuldlarenstraat leverde de ln Rijns- burg woonachtige AV Holland-atleet Dick v. d. Vyver een goede sprint af. Van de Vyver. nogA-junior, kwam op de 100 m tot 11.5 sec. en liep voorts een 200 m in 24.1 sec. Zijn club- en plaatsgenoot Bert Paauw noteerde op deze sprintafstanden by de heren resp. 11.6 en 23.5 sec. Dré de Wit. eveneens AV Holland, liep een goede 3000 meter: 9 min. 10.0 sec. Van De Bataven zorgde Arie van Tol voor de beste prestatie door de 800 m heren in 1.58.5 af te leggen. Jan Hen driks liep de 3 km in 9.35.4 terwyi Hans Berkhout en Theo Brussche op de 200 m heren beiden 24.0 sec. lie ten afdrukken. Berkhout liep de 100 m bovendien in 11.7 sec. In Krom menie sprong B-Juniore Sandra v. d. Graaf (AV Lelden) 1.35 hoog en sprintte op de 100 m naar 13.7. By de dames sprong clubgenote Wilma Neuteboom 1.50 m hoog en kwam Marriet Boot tot 13.2 op de 100 m en tot 27.6 op de 200 m A-Junior Fol- kert Jan Geertsma sprong 1.55 hoog. Thea Kouwenhoven (Bataven) kwam erg goed voor de dag op de loopdriekamp100 m in 13.1; 200 m in 26.1 en 400 m in 59.5. Ook de pres taties van Mirjam Brugman, even eens Bataven, mochten er zyn: 100 m in 13.3; 200 m in 26.7 en 400 m in 60.4. Paardesport Het paard Marduk met Jockey Joan Pall won gisteren in Hamburg de 105e Duitse Renderby. De winstsom bedroeg 162.000 mark (ongeveer 180.000 gulden) voor eige naresse hertogin Batthany. Een fo tofinish besliste dat Lord Udo met Jockey Joe Mercer tweede werd. Marduk maakte over de 2400 meter een tijd van 2 minuten en 35.2 se conden. De drievoudige Derbywin naar Lester Piggot kwam met Wein berg niet verder dan de achtste posi tie. hoewel deze combinatie 250 me ter voor de finish nog de leiding had. DEN HAAG Italië heeft zich gis teren in Baastad geplaatst voor de finale van de Europese zone, groep a door Zweden met 3-2 te verslaan. In Donetz bereikte de Sovjet-Unie tegen Joegoslavië 'n beslissende voorsprong van 3-1, zodat de Russen de finale van de Europese zone, groep b, heb ben bereikt. De wedstrijd Roemenië- Frankryk (halve finale groep a) werd vandaag in Boekarest voortgezet by de stand 2-1 voor Roemenië en het duel West-Duitsland - Tsjechoslowa- •kije kreeg eveneens vandaag in Mün- chen een vervolg by de stand 2-2. Beide wedstryden zyn door regen vertraagd. Nederland heeft in Bussum in de finalewedstryd van de Nederlandse zone van het tennistoernooi om de Galeabeker tegen Zweden een neder laag van 1-4 geleden. Denemarken won met 3-2 van Polen. Eindstand: 1. Zweden; 2. Neder land; 3. België; 4. Denemarken; 5. Polen. Tsjecho-Slowakye is gisteren win naar geworden van het tennistoer nooi om de Coup Annie Soisbault, voor dames-landenteams samenge steld uit speelsters onder 21 Jaar. In de eindstryd in Le Touquet werd to^^^^ï^^iagen. De winnaar en de verliezer in Lisse: links de Amsterdammer Drost, rechts Douma (Emmen).

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 12