Ronald Woutering onder de limiettijd voor Wenen Langeweg wint ondanks verschrijving Knap record van José Damen op 800 m. vrije slag Zwemresultaten uit Den Hommel MAANDAG 22 JULI 1974 PAGINA 11 Zwemtitelstrijd West Duitsland: vijftien records REGENSBURG De estafettes zul len West-Duitsland aan een kwan titatief grote ploeg moeten helpen by de Europese zwemkampioenschappen in Wenen. Hoewel de kwalificatie- eisen voor de persoonlijke nummers lager lagen dan die in Nederland (de achtste Europese tijd bij het wereld kampioenschap gold als norm Ne derland nam de zesde) kwalificeer den zich bij de Westduitse kampioen schappen in Regensburg slechts vijf tien zwemmers en zwemsters. Bij de wedstrijden vielen vijftien nationale records, waarvan enkele van Euro pese klasse: de 18-jarige Peter Nocke won de 100 meter vrije slag in 52.28 seconden, nadat hij eerder al de 200 meter gewonnen had in 1.54.6. Klaus Steinbach zegevierde op de 100 en 200 meter rugslag (1.00.63 en 2.10.71), maar kondigde aan dat hij zich in Wenen op de crawl zal specialiseren. Bij de meisjes kwam de 14-jarige Beate Jasch naar voren. Zij won de beide vlinderslagafstanden in resp. 1.04.65 en 2.22.44. Het predikaat we reldklasse verdiende ook haar ploeg genote Dag mar Rehak met tijden van 1.15.75 en 2.42.96 over 100 en 200 meter schoolslag. Vijftienjarige José Damen in het Utrechtse zwembad Den Hom mel op weg naar een nieuw Ne derlands record op de 800 meter vrije slag. UTRECHT HU zegt Jong: 20, hooguit 22. Zijn leeftijd-zegt hij - doet er niet toe. "Ze praten toch al over die jonge trainer". Het is zon dagmiddag tien over twee, de gemaakt. Het was helemaal nieuw voor haar. Ze moest toen niet al leen helemaal van voren af aan be ginnen, nee eenmaal terug kreeg ze in de allereerste wedstrUd schijnt. In het zwemstadion Den leurstelling te verwerken. Het feit Hommel klinkt schor het geroep, dat Enith Brigitha het Nederlands nadat de dames - vier stuks - zich record op de 200 meter wisselslag voor het nummer 800 meter vrije van haar af naam, gaf haar psy- slag te water hebben begeven. Anke chisch een klap. Daarom ben ik RUnders is niet onder hen. Haar blü met die nieuwe tUd". komt weliswaar voor in het programmablad, maar bij nader in zien heeft Wout Gerritse het ver standiger geoordeeld zijn pupil gre tig te houden voor de kortere num mers. Tevoren heeft José Damen, Buiten heeft Yolanda Aggenbach de 800 meter voor dames gewonnen. De muziek, die de ceremonie protoco- laire omlijst, klinkt door Den Hom mel. Eerste en kampioene van Ne derland bij de meisjes onder zestien Jaar, José Damen, dreunt de vijftienjarig talentje uit Den Bosch, crofoonstem. In de nieuwe Neder- in de categorie meisjes beneden tien Jaar, een nieuw Nederlands re cord opgezet. Het stond met 9.11.5 op van Hansje Bunschoten; het landse recordtijd van 9.7.40. Applaus. Pa Damen knipt af. Hij neemt er een extra voor de zeker heid. Later nog één. is nu van José, die beduidend korter Ger van Dijk maakt dat niet over de 800 meter deed: 9.7.40. nabij "Het is een kwestie De vader van José wordt ongedul- elkaar aan voelen", zegt hij op dat dig. Hij heeft zijn camera in de moment. We trainen vrU hand. Wil een tastbare herinnering van het moment, waarop zijn doch ter als Neerlands snelste dame op de 800 meter vrij, wordt gehuldigd. i "Die 800 meter dames zit er zo op. Kom mee", roept Damen nerveus. Hij gebaart dat hij er aan komt. Vraagt hoe lang het nog duurt. José heeft het besef dat ze weet dat ze alles moet doen op topzwem- men te bedrijven. Er is veel samen spraak met Bert Sitters. We hadden drie schema's opgesteld die lager waren dan de tijd waarop ze nu is uitgekomen. Maar ze ging veel har der. Ik denk dat de duurtraining UTRECHT Ronald Woutering, zijn naam werd zater dag plotseling met ontzag genoemd. Niet ten onrechte want de in april I 5 jaar geworden knaap dook, als was het de ge woonste zaak van de wereld, op de 1500 meter vrije slag vlot beneden de limiet voor Wenen. Niettemin verwierf Woutering zich met zijn 16.31.34 nog geen ticket naar de Oostenrijke hoofdstad. De KNZB namelijk, verordonneer de dat slechts tijdens de zogenaamde atl-in finales aan de limiettijden voor de Europese kampioenschappen kan wor den voldaan. Die all-in finale voor de 1500 meter vindt van avond plaats. Door Ger Stolk Woutering in het bezit van het na tionale aspirantenrecord op de 1500 meter vrij. Iets moois derlandse Atleaiek Unie gebeurt als ring moeten geloven, blijft het daar de internationale toernooien ston- blijken aldaar sinds 1 juli officieel den onze deelnemers doorgaans te bibberen van de zenuwen. Wat we met deze regel hopen te bereiken is elkaar dat onze zwemmers en zwemsters len zich onder controle leren krijgen. Dat te zijn gesmolten. Waar ooit rerd gekibbeld, waar bestuursleden het ronse- leden beschuldigden, wordt vanaf die gedenkwaardige dag geen die tijden ook zwemmen wanklank meer gehoord. Zeemacht dat van ze wordt ver- en de Noordkop gaan hand in hand verder, er is een trainer Weem- hoff voor de dames. De Wijn De naam Woutering werd tijden» kneedt de heren en woutering sr. de persconferentie, die de Neder- neemt de Jeugd voor zlJn rekening, landse zwemkampioenschappen Zoon Ronald woutering blijkt trou- langd". voorafging, al genoemd. Dat wil verhaal apart te zijn. Hij zeggen. Joop van Duyne, voorzitter zwemt, aiduE m0eder, nog niet van de zwemtechnlsche commissie, z0 gelc ]ang De reden daarvan is sprak bij die gelegenheid over De dat WJ ata zuigeling ademhalings- Wouteringen. Het gemiddeld aantal moeilijkheden kende en in een hos- i waarop de deelnemers aan pitaai cen speciale techniek heeft de nationale doorgaans te water moeten leren om zuurstof in zijn gaan. bedraagt drie. zo becijferde iongen te krijgen. Moeder Woute- Van Duyne. En José Damen en De ring: „Vanaf zijn tiende zwemt hij. lan" Af en toe heeft hij nog hoofdpijn. Ronald zit in de tweede klas van Ter informatie: onder De Woute- de HAVO en hij heeft zich de ringen worden Ronald en zijn twee sportacademie als doel gesteld. Jaar oudere broer Robin verstaan. Trainer De Wijn blij: „En hij kan Het mag dan ook nauwelijks toeval nog harder in de „all-in". Wat was worden genoemd dat de Jongste hij geconcentreerd. Ik zeg dan van- Woutering en José Damen zich als af de kant altijd: wat ligt hij lek- enigen onderscheidden op de dagen, ker lui in het water", die Bert Sitters graag ontkoppeld Op de afstand waarop Spreekt, terug bij het onderwerp, de zijn resultaat afwerpt." vorige trainer van José Damen, Buiten praat Sitters afstandelijk, tegen, die altoos klaagde dat José "José kan harder", zegt hij nuchter, zo'n moeilijk karaktertje heeft. Ger Ze staat nog niet bU de eerste tien v. DUk, deh uidige trainer van José op de wereldranglijst." Pa Damen mag dan zijn leeftijd liever niet ge- hoort het niet Die heeft zijn came- publiceerd zien, hij weet waarover hij praat. Als afgestudeerd CIOS- man verkeert hij in de gelukkge omstandigheid dat hij aanvoelt dat zwemmen aan een kwestie is van conditie, dat de psychische gesteldheid de pupil minstens "Er is sprake geweest rugval", zegt hij. Als gevolg schouderblessure kon Waterskieën België heeft Ne- de top niet louter derland met 3.979—3.461 punten ver slagen en zich daardoor voor de kwartfinales van de Europa Cup wa- belangrijk is. fcerskiën gekwalificeerd. De Belg Ludo van Nunen won de slalom. De Nederlander Struyck werd de interland kampioen schansspringen, en de tegen Canada niet doen. Begrijp Belg Veys won het onderdeel figu- goed, José had dat nog nooit mee- ren. Tjitte Brouwer onbedreigd ELSHUIZEN Tjitte Brouwer heeft zUn leidende positie by het 60 jachten skutsjesilen opnieuw versterkt door zeild in zaterdagmiddag bij El ah ui zen de waarvan vyfde wedstrUd in de strUd om de laat verschynen afvielen, begeerde titel op zyn naam te bren gen. Achter de man uit Heerenveen werd Ulbe Zwaga uit Grouw tweede en Jan van Akker uit Sneek derde. Dit tweetal bezet in het algemeen Klaver "(L^iiwarden). 45 kilometer en er verschenen de start. Er werd ge verschillende klassen, de platbodems wegens te De uitslagen zyn: Kleine vrije klasse: 1. (Sneek). Kleine I-O-R klasse 6, 7 i 8: 1. J. klassement de tweede en derde plaats. Op het IJsselmeer is gisteren een zeilwedstrijd gehouden, georga niseerd door de koninklijke zeilver eniging Sneek. De wedstrUd ging Vrede (Aerdenhout). Nederlandse kruiserklasse: 1. M. Bergsma (Sneek). Grote vrije klasse: 1. S. T. Velda (Sneek). I-O-R klasse 4 t willen zien. Op de eerste Woutering al diegenen die het goed tweede dag, die vooral in het teken met hem menen gelukkig maakte, stonden van de strijd tussen de al- daar stelde Henk Elzerman met zijn lerjongsten. verbeterde José Damen 17.01.58 nogal teleur. Er was trou- Karlm bleef daar niet alleen Meisjes onder 10 jaar: 100 meter muth (Zweml-Hom) 116 42 vrije slag: Yvonne van der Hurk Meisjes onder 14 jaar: (Zweml-Hom) 1.11.87. 800 meter vrije siag: 1. Anneliea 100 meter schoolslag: Reggy de Maas (De Rijn) 9.33 23; 2. Linda Jong (HZC-de Robben) 1.32.35. Paber (VZCR) 9.40.66 - 3 Lenny van 100 meter vlinderslag: Reggy de Kraay (PSV) 9 45.70: 4. Johanna Jong (HZC/de Robben) 1.21.87. Wijnands (VZCR) 9.51.79 100 meter rugslag: Inga de Lange Meisjes onder 16 Jaar:' 1. Jose (Aquarijn) 1.20.58. Damen (BZV Fortuna) 9 07 40- 2. Meisjes onder 12 jaar: Ada Pors (VZC) 9.19.12: 3. Mano 100 meter vrije slag: Agnes Jansen van der Bree (Zweml-Hom) 9.41.36- (ZPA) 1.05.18; 2. Ineke Ran (KAZ- 4. Corianne Heymans (Zeester—. HDZ) 1.05.69 3. Jouliska Paymans Prinssen) 9.41.61. (VZCR) 1.07.51. 800 meter vrije slag dames: 1 Yo- 100 meter schoolslag: 1. Marian landa Aggenbach (Zeemacht/Noord- ters daar opvallend luchthartig laten gaan. Sitters: „Karim is een staat. Al zou daar volgens Sitters Eding (PSV) 1.22.16: 2. Jolanda kop) 9.27.87; 2. Atie Radersma (DSZ) over. Als enige senior ingeschreven gelegenheidszwemmer op 1500 toch geen kans op zijn geweest. Braakman (Zeemacht-Noordk.) 9.50.43. voor de 1500 meter vrij, diende Ka- meter. Hij heeft deze 1500 meter als 1.26.53 3. Ia.-a van der Donk (DSZ) Jongens onder 10 jaar: Ronald rim K^ssang met de Jongens bene- een training opgevat. Ik denk zelfs n 1.26.59. 100 meter vrije slag: Allard de den de achttien mee te zwemmen, dat hij niet eens start in de all-in 100 meter vlindtrsla«: 1 Aemes Groot (DZPC) 1.10.20. Met 17.20 zou hij Nederlands kam- finale'. Gonzales heeft zaterdagavond in t Jansen (ZPA) 1.12.42; 2. Martine ioo meter schoolslag: Arnold Non- Italiaanse Lignano Sabbladoro zijn van Zuilen (De R«n)_1.13.61; _3. Mo- nekes (Rotterdam) 131.62. 100 meter vlinderslag: Raymond Twee kampioenes op de 800 meter vrije slag: rechts Yolanda Aggenbach die bij de dames de sterkste was en links José Damen die bij de meisjes onder 16 jaar als eerste aantikte. het Nederlands record op de 800 nog iemand, die onder de boven (17.28), hij moest zelfs Bra meter vrije slag en kwam Ronald maat bleef, al oordeelde Bert Sit- bantse Stanley Waarmee de bizarre stiuatie dat wereldtitel boksen in het vlieggewicht nique Rosbergen (DES) 1.16.16. Ressang, die zich zelf bij de senio- met succes verdedigd. Hij sloeg zijn ioo meter rugslag: 1. Agnes Janse ren versloeg, all-in kampioen op de uitdager, de Italiaan Franco Udella (ZPA) 1.14.31; 2. Lenie Meulensteen de Helm voor 1500 meter zou worden, niet ont- in de tiende ronde knock-out. (BZV Fort) 1.15.68; 3. Daphne De- AMSTERDAM Gisteren standen de, dat hU, indien er Dhl op nauwkeurigheid. Daarmee is deze golven hoog zouden lopen bij het zijn blaadje kunnen JoegoSlaviër mede-kanshebber ge- perkte bedenkt yd. Dat bleek niet het geval, worden, want zUn hangparty tegen Ivkov toonde zich na afloop v Timman (Ned) Langeweg (Ned) 0—1; Jansa (Tsj) Takmakov (SU) Planinc (Jsl) Geiler (SU) der Heyden (MZPC) 1.22 76. 100 meter rugsla*: Sylvester Claas- sen (AZPC) 1.23.10. Jongens onder 12 jaar: 100 meter vrije slag: 1. Cees Jan Winkel (HZPC) 1.4.29; 2. Peter Kinj- laars (Surae) 1.05.19; 3. Roger van der Heyden (MZPC) 1.05.23. 100 meter schoolslag: 1. Peter Gee- len (Stryen) 1.22 79 2. Ed van Tuil (TZC '70) 1.24.28 3. Evert Reemst (VZC Ritmeester) 1.24.64. 100 meter vlinderslag: 1. Riger van Stand na 5 ronden: 1: Popov 3^; der Heyden (MZPC) 1.13.26; 2. Edwin 2/5: Enklaar. Har toch, Ligterink, Ma- Kooyman (DWT) 1.13.33; 3. Wilfred karisjev 3; 6: Debarnot 2V* en 1 af- Hansen (Zwembad Hom.) 1.13.89. kov, met 3% uit 5, gedeeld op kop. Langeweg liet weten, dat hij Kapten staat gunstig; remise heeft eerste zitting zeer ontevreden. HU Velimirovic (Jsl) Knaak gebr.; 7/8: Boey, Vogel 2%; 9: Böhm 100 meter rugslag: l. Peter Kuy- Vier afgebroken partyen zorgden Df4 had ingesloten. Ook die zet zou Velimrovic aflltyd. Knaak moet inmid- had Sosonko in overwegende stelling (DDR) 1—0; Ree (Ned) Kaplan 2 tot winst reiken. Wie schetst echter dels alle hoop laten v laten glippen. Hoe nu het toreneind- de verbUstering van Langeweg, toen De puntendelingen in de middag- spel zou moeten aflopen wist de Joe- bacle van vrijdag te boven bleek te arbiter Piet Bakker de zet Df6 zitting zyn gekomen en hardhandig van de uitvoerde. Langeweg bleek zich te Wat 5 manoeuvrerende hebben verschrevenAldus wer- wekt is het matte spel van de Ameri- den beiden voor compleet onvermoe- kaan Lombardy, die, ofschoon hy de problemen gesteld. wit had, tegen Csom weinig venyn nogal planloos Kaplan won. Dit toch voor Nederland verheu gende feit bracht de gemoederen matig in beroering. Alle niet erg opwindend, goslaaf niet te voorspellen. Het is Daniner (Ned) V>. langzamerhand verbazing overigens al de derde party, waarin hy een stellingsplus heeft doen ver zanden. Het feit, dat hy gedurende Velimirovic, Ivkov 2% Het bleek evenwel, dat Langeweg vermocht op te brengen. De punten- kon daaraan wel e maanden geen toernooi speelde, 7/10: Timman Planinc, Gelier, Lan- dententeaims. dacht i- nog steeds kansen had, die hy al- deling Ribli—Donner geweg 2%; 11/13: Lombardy, Donner Na het uitspelen van de afgebroken rustige In de meesterafdeling wonnen de Csom 2; 14. Sosonko 1% en 1 af gebr. partyen won Nederland de wedstrUd Jan Timman contra lengs concretiseerde. Op een gege- affaire, doch JansaTakmakov Nederlanders Ligterink en Hartoch 15. Kaplan 1 en 1 afgebr.; 16. Knaak Langeweg. Timman had een dame r drie dames op vonkte door de tydnood heen. Er gedegen party en van respectievelijk i punt. het loperpaar en had het bord toen Timman nog even werd aanvankelijk zelfs afgebroken, de Roemeen Ghizdavu en de Belg nogal vage aanvalskansen. Na gokte op de tweede tydnood i vry korte tüd berustte men in de Boey. zy klommen erdoor tot de ge- MEESTERGROEP: 1 afgebr.; 10: Ghizdavu 2; 11: laars (Surae) 1.12.09; 2. Jetze Sipma (HZPC Heerenveen) 1.14.94; 3. Ge rard Bosman (Zweml-Hom) 1.16.26. Jongens onder 14 jaar: 1500 meter: 1. Richard van Kloos- om ter (Naarden) 17.26.86; 2. Frank van stu- Kesteren (Naarden) 17.47.05 2. Erik Kamphuls (De Rog) 17.58.68. Jongens onder 16 jaar: 1500 meter: 1. Robin Woutering (Zeemacht-Noordkop) 16.31.34; 2. Henk Elzerman (Zian-Vitesse) 17.01.58; 3. Fred Eefting (Vecht- Nederland heeft zich zaterdag 1 afgebr.; het wereldkampioenschap de vijfde en laatste voorronde tegen Israël met 31. Hierdoor ein digde Nederland in groep C als eerste spelen, waarin Langeweg het mis- Langeweg. Nadat de zwartspeler ook remise. Dat beiden evenwel een rol deelde tweede plaats. Veel blijft Enklaar (Ned) Ardyansjah (In- schien wat te aarzelend deed. kreeg die verschrikking had doorstaan, van betekenis zullen blijven spelen is evenwel afhangen van het kliekje don) Ligterink (Ned.) Voor de fïnalegróep plaatsten rich: - zeer uit de tweede ronde Böhm—Debarnot. Ghizdavu (Roem) 1—0; Debarnot Sovjet Unie, Finland, Hongarije, De Nederlander heeft in dit eindspel (Arg) Popov (Buig) 0—1; Dely Oostenrijk, Nederland, West-Duits- Helm (BZV-Fortuna) 17.26.11; 2. Ro ll et afbreken moest Langeweg zijn Velimirovic dringt verder op. HU De remise PlanincGelier was nog steeds kansen. (Hang) Vogel (Ned) Boey tend, Tsj echo-Slowakije, Denemar- bin Woutering (Zeemacht-Noordkop) zet insluiten. HU besteedde er royaal versloeg Knaak, ook ai na een tijd- nogal onvolledig, in die zin, dat men VUfde ronde, grootmeestergroep: (Belg) Hartoch (Ned) 0—1; Ma- ken, de Verenigde Staten en Enge- 17.41.65; 3. Mike van de VUver (Su« tyd aan. De analyse van derden leer- noodduel, in tweede zitting met grote de problemen niet aanpakte toen de Ivkov (Jsl) Sosonko (Ned) afgebr.; karisjev (SU) Böhm (Ned) 1—0. land. rae) 17.4839.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11