Uit Cyprus zijn eerste Nederlan ders terug NA REGEN: ZONNIGE INTOCHT VOOR VIERDAAGSE-LOPERS Van der Stoel: Turkije wil vreedzame oplossing Onbekende 'dokter' zaait paniek onder Haagse vrouwen Aantal beveiligde banken verdubbeld KNVB en NOS eens ZATERDAG 20 JULI 1974 SCHIPHOL (ANP) De Nederlandse toeristen in Fama- gusta aan de oostkust van Cyprus zijn geen moment in pa niek geweest toen zich maandag j.l. in Nicosia de staats greep afspeelde. Dit vertelden de eerste toeristen die gister avond uit Cyprus op Schiphol arriveerden. Er was een uitgaansverbod, maar niemand weerhield hen ervan op het strand voor het hotel van zon en zee te genie ten. De teruggekeerde Nederlanders maakten de reis in het eerste lijn toestel van de KLM, dat sinds de staatsgreep op het vliegveld van Nicosia mocht landen. Minister van Buitenlandse Za ken M. van der Stoel is optimis tisch over de houding van Turkije inzake het conflict rond Cyprus. Volgens hem streeft Turkije naar een vreedzame oplossing. Nederlandse toeristen hebben na hun terugkeer uit Cyprus verklaard dat het stadion van Nicosia dienst doet als gevangenis. Zy zagen zelf gevangenen binnen brengen en hoor den zeggen dat er wel tweeduizend arrestanten in het stadion waren. Deze vakantiegangers het gezin Van Olffen uit Smeermaes in Lim burg (foto) zagen maandag uit hun raam in een hotel in Nicosia de tanks door de straten ryden. zy wa ren getuigen van straatgevechten en zagen ook diat daarbij mensen sneu velden. Het gezin Van Olffen moest twee dagen in het hoteü biyven. Minister Van der Stoel heeft gis termorgen in de Turkse hoofdstad Ankara tydens een uur durend ge sprek met de Turkse minister-presi dent Bulent Ecevit geconstateerd, dat Turkye als het enigszins kan een vreedzame oplossing in het geschil met Griekenland over de situatie op Cyprus nastreeft. Dit heeft de Nederlandse bewinds man gistermiddag op Schiphol na zyn aankomst uit de Turkse hoofd- Mr. Van der Stoel heeft met de ontmoeting met de Turkse premier een reis van twee dagen naar Iran en Turkye besloten. „Ik ben in myn overtuiging gesterkt dat het bepaald noodzakeiyk zal zyn dat van Griekse zyde de nodige concessies worden gedaan. Er kan natuuriyk geen spra ke van zyn dat vanuit Griekenland eenzydig een bepaalde formule aan het volk van Cyprus wordt opgelegd", zo herhaalde minister Van der Stoel op Schiphol nadrukkeüjk zün me ning, zoals hy die afgelopen dinsdag ln een regeringsverklaring al tot uit drukking had gebracht. Minister Van der Stoel noemde de situatie rond Cyprus „zeer ernstig", hoewel hy niet wilde spreken van een directe oorlogsdreiging. „Ik wil bepaald niet vergeten dat er een zeer ernstige situatie bestaat. Maar ik ge loof dat een grotere verantwoorde lijkheid ligt in Athene op dit mo ment. Men weet dat het Griekse of ficieren zyn geweest, die deze coup hebben uitgevoerd. Athene ontkent de verantwoordeiykheid voor het ontstaan van de ooup. Maar Athe ne kan niet de verantwoordeiykheid In 'werkkledij'' op straat gezet ARNHEM (ANP)] Een ruzie over het verbreken van samen werking met haar beschermer, heeft er toe geleid dat een Jon gedame uit Arnhem's rosse buurt zich op het politiebureau meldde. De vrouw was slechts 'gekleed' in een laken. Dat was het enige aan katoen dat haar overbleef na de onenigheid met haar beschermer, die uit woede over het staken van die samen werking al haar kleding had af gepakt. Twee politiemannen ontfermden zich over de vrouw en togen naar de beschermer, die na eni ge overredingskracht bereid bleek wat kleding terug te ge- NIJMEGEN (ANP) De tippel voor de wandelaars aan de 58e Vierdaagse van Nijmegen zit er weer op. Vier dagen lang hebben zij door de fraaie omgeving van de Keizer Karelstad gezworven daarbij regen en wind trotserend. Vooral op de twee eerste mars- dagen was het voor het wandelleger zeker geen pretje. In een tem peratuur, die voor de tijd van het jaar ver onder de maat was moesten zij veelal in de regen lopen. Donderdag ging het iets beter en gisteren was het bijna traditioneel schitterend intochtweer. Er waren toch nog 89 lopers, die op de laatste dag uitvielen. De 58e Vierdaagse van Nijmegen werd door 12.164 mensen volbracht. Dat is 1.197 minder dan er gistermorgen vertrokken voor de eerste dag. De intocht op de Sint Annastraat was voor het legioen weer een groots feest. Toegejuicht door tienduizenden mensen was het voor de meesten van hen niet zo moeilijk deze Vierdaagse tot een goed einde te brengen al waren er toch bij die duidelijk aan hun eind waren. Een onvoldoende training vooraf was hier zeker debet aan. De intocht op de Sint Annastraat had er nog een extra attractie bij gekregen door het feit, dat de filmploeg voor "De Vijf van de Vier daagse" bezig was met de laatste opnamen. Acteurs als Kraaykamp, Blaaser en Jongewaard trokken veel bekijks. Ondanks een waardig slot kon men toch niet aan de indruk ontkomen dat de intocht in zijn geheel minder sfeervol was dan voorgaande jaren. Een waar schijnlijke oorzaak is, dat er minder muziekkorpsen waren. Wande laars, vooral zij, die het moeilijk hebben, willen nog wel eens een extra stimulans krijgen als zij zich achter een muzikaal gezelschap kunnen aansluiten. De wandelaar op de foto had over de intocht niet te klagen: hij werd door maar liefst drie bewonderaarsters bedolven onder de bloemen. voor deze officieren ontkennen. Athene heeft een bepaalde invloed op deze officieren en kan dus op dit beslissende moment voorkomen dat zeer ernstige moeilijkheden ont staan", aldus de heer Van der Stoel. Minister Van der Stoel zal vermoe delijk maandag en dinsdag zyn col lega's van Buitenlandse Zaken, die hy dan in de EG-raad ontmoet, ver slag van zyn indrukken uitbrengen. Ook zal hy in de NAVO-raad zyn bevindingen in Turkye meedelen. Ten aanzien van de berichten over de landingstroepen die onderweg naar Cyprus zouden zyn, verwees minister Van der Stoel naar de reis van de Amerikaanse onderminister Sisco, die na een gesprek met de Griekse leiders in Athene in Ankara is aangekomen. „Ik verwacht dat ook hy zal zoe ken naar een formule die ernstige moeiiykheden kan voorkomen. Maar daarvoor zal het noodzakeiyk zyn de eenzydige veranderingen in de struc tuur van Cyprus die zyn opgetreden, ongedaan te maken". Over de aktiviteiten van de Turkse vloot, die als een oorlogsdreiging zou- De familie Van Olffen uit Lim burg met hun dochtertjes Pa>- mela (10) en Joyce (8), behoorde tot de eerste groep Nederlandse toeristen, die na de staatsgreep op Cyprus weer in ons land terug keerde. Volgens hen zitten in het stadion van Nicosia een paar dui zend mensen gevangen. Zij ivaren maandag getuige van straatge vechten in de stad, waarbij men sen sneuvelden. den kunnen worden uitgelegd, rea geerde de heer Van der Stoel: „Er kunnen wel boten op zee zyn, het is iets anders af er van die boten be paalde activiteiten worden onidenno- Mr. Van der Stoel noemde het „zeer moeilyk te voorspellen" wat er in de toekomst zal gaan gebeuren. „Ik ga er alleen van uit dat, gezien de wijze waarop het verdrag van Zii- rtóh de status van Cyprus heeft vast- glegd, er van een ouhouiden van een erkenning van Makarios als verte genwoordiger van het wettige re gime in Cyprus geen sprake kan zyn". DEN HAAG De politie zoekt naar de man, die de afgelopen maanden tenminste zeventig Haagse vrouwen de schrik op het Ujf heeft gejaagd door hun telefonisch mee te delen dat by de jaariykse röntgenfoto een af- wyking is geconstateerd in de buikholte, op een plaats waar de vrouwen vroeger zijn geopereerd. De man blykt over operatiege- gevens van de vrouwen te be schikken, waarvan de politie niet begrypt hoe hy daaraan is ge komen. In zyn telefoontje aan de vrou wen doet de man zich voor als arts en maakt met de vrouwen een afspraak om 's middags thuis by de vrouwen een nader onder zoek te komen instellen. Omdat hy precies weet waaraan de vrou wen geopereerd zyn en dat altyd ter sprake brengt, geloven zy de „dokter". Ook klopt het meestal wel dat de vrouwen „vorig jaar" een röntgenologisch borstonder zoek hebben ondergaan ter con trole op tuberculose. Veel van de opgebelde raken pas echt in paniek blykt dat de „dokter" helemaal niet komt opdagen, zy gaan dan op onderzoek uit en merken dat niemand anders dan de onbeken de telefoondokter iets van een afwyking by het röntgenologisch onderzoek weet. Bovendien besef fen zy by nader inzien wel dat het geregelde borstonderzoek be perkt is tot het opsporen van af- wykingen in de borst en niet in de buik. Bij de Haagse politie hebben zich sinds november al zeventig vrouwen aangemeld, die door de onbekende „dokter" zyn bena derd. Het enige dat deze vrouwen gemeen hebben is dat zy wonen in de wyde omgeving van het Haagse Zuiderpark. Het politie onderzoek is vastgelopen. De vrouwen zyn niet in het zelfde ziekenhuis geopereerd, zy hebben niet dezelfde verzekerings- maatschappy en ook overigens heeft de politie nog geen centraal punt van overeenkomst kunnen ontdekken, waar de „dokter" zyn informatie vandaan kan hebben. De politie vermoedt dat het de onbekende man er alleen om te doen is de vrouwen angst aan te Jagen. Zy verzoekt wel alle vrou wen die een dergelyk telefoontje krygen, daarvan direct aangifte by de politie te doen. De politie en de Haagse vereniging tot be- stryding van tuberculose, waar van het tweejaariykse habeon- borstonderzoek uitgaat, wyzen er nog op dat van by dit onderzoek gevonden afwykingen uitsluitend via de huisarts mededeling wordt gedaan, dus nooit via voor de patiënten geheel onbekende art sen. Ook onderzoek aan huis is een nog voor het habeon gebruik te procedure. Betaling voetbalsamenvattingen APELDOORN (ANP) - De KNVB en de NOS zyn het gisteren in Apeldoorn eens geworden oVer het bedrag dat de NOS zal beta len voor het uitzenden van tele visiesamenvattingen van voetbal wedstrijden in het komende sei zoen. Het door de NOS te betalen bedrag is vastgesteld op f 700.000, gebaseerd op het contract van het afgelopen seizoen vermeerderd met een trendverhoging. De NOS betaalt geen vergoeding voor haar radio-uitzendingen op zondag middag. Het hoofd van de NOS- televisie, de heer Enkelaar, heeft dit bekendgemaakt. Het contraot tussen NOS en KNVB, dat 10 augustus van kracht wordt heeft betrekking op het uitzenden van wedstryden in de nationale oompetitie van de KNVB en de KNVB-bekercompe- titié. De NOS wil voor haar zondagse radio-uitzendingen geen vergoe ding geven, omdat, aldus de heer Enkelaar, dit ingaat tegen het recht van vrije nieuwsgaring. De voetbalbond bestrydt deze opvat ting. De KNVB heeft de NOS daarop gevraagd 'n commissie in te stel len, die het probleem van die ra dio-uitzendingen zal moeten be studeren, maar de NOS-delegatie is daar niet op ingegaan. De de legatie van de KNVB besloot toen zelf maar een commissie in te stellen, welke de Juridische en eventueel ander aspecten van dit probleem zal bekyken. De bond wil opnieuw met de NOS gaan praten over de vergoedingen voor de radio-uitzendingen van het programma „Langs de iyn" zo dra de commissie klaar is met haar onderzoek. UTRECHT (ANP) De acties van vakbondszyde voor betere beveili ging van bankgebouwen beginnen duidelyk vruchten af te werpen. Op 31 december van het vorig Jaar wa ren er van de 5392 kantoren die voor beveiliging in aanmerking kwamen 4096 stuks beveiligd, terwyl een jaar daarvoor nog slechts 1970 bankkan toren beveiligd waren. Het aantal beveiligde kantoren is dus in een jaar meer dan verdubbeld. De BVA, vakbond van onder andere het bankpersoneel, die deze cyfers publiceert, constateert dat er met de beveiliging goede voortgang is ge maakt. Maar anderzijds zyn er nog enorm veel overvallen en zyn ook nog lang niet alle kantoren van een beveiligingsinstallatie voorzien. De bond eist dat dat laatste alsnog in snel tempo zal moeten gebeuren. De BVA constateert dat het feit dat PTT en banken de laatste tyd meer hebben gedaan aan de veiligheid van het personeel, ook preventief heeft gewerkt. Uit de cyfers valt volgens de bond af te leiden dat de sterke BEZIERS (AFP) Een verkeers ongeluk bij de Franse stad Beziers gistermorgen heeft het leven gekost aan de 34-Jarige heer J. van der Knaap uit Oosterhout (NB). Zijn vrouw (33) en de kinderen Petra (8), Catharina (7) en Roel (4) zijn met zware verwondingen in een zieken huis opgenomen. Volgens de politie heeft de heer Van der Knaap een stop-signaal ge negeerd. De auto van het gezin werd geraakt door een vrachtauto die met volle vaart het kruispunt styging van het aantal overvallen op banken, PTT-kantoren, etc. die in de jaren '70 tot en met '72 kon worden gesignaleerd, in '73 nagenoeg tot staan is gebracht. In 1970 werden nog 'slechts' 85 over vallen geturfd, in '71 maar liefst 187 (buit f 2,7 miljoen) en 247 overval len (buit f 4,5 min) in 1972. In 1973 was de sterke groei eruit. Toen wer den 269 overvallen geregistreerd, een styging van nog 'slechts' 22. Vorig jaar werd tydens overvallen voor f 5,5 min. 'opgenomen'. Overigens is het percentage opgelos te overvallen van '71 tot en met '73 niet gestegen: in 1971 werd 44,9 pet. opgelost, in '72 48,9 en vorig Jaar zakte het percentage weer naar 43.-. Nu 13,5 miljoen inwoners in Nederland DEN HAAG (ANP) Nederland heeft nu meer dan 13,5 miljoen in woners. Het centraal bureau voor de statistiek heeft vastgesteld dat eind februari 13.504.000 mensen in ons land woonden. De tellingen wyzen uit dat de bevolking nu niet meer snel groeit. De toename varieerde tussen oktober en maart van ca. 6000 tot 9000 per maand. In 1973 is de bevolking met iets meer dan 100.000 gestegen. De cyfers lagen in de voorgaande Jaren hoger. 1969: 160.000, 1970: 161.000, 1971: 150.000 en 1972: 118.000. Autoverkoop met 1/5 teruggelopen De eerste helft van dit Jaar zijn bij na 50.000 personenauto's minder ver kocht als in de eerste helft van 1973. De autoverkoop is door de oliecrisis gedurende die periode bijna met 1/5 in vergelijking tot dezelfde periode in 1973 teruggelopen. Dit blijkt uit de verkoopcijfers van de afdeling kentekenregistratie van de RAI in Amsterdam. De RAI is er niet van overtuigd dat deze cijfers correct zijn, omdat er bij de rijksdienst voor het wegverkeer dn Delft enige ach terstand bestaat bij het verkrijgen van de basisgegevens. Volgens de RAI zouden er in werkelijkheid on geveer 10.000 auto's méér zijn ver kocht. Het dieptepunt in de autover koop is in elk geval de maand Janu ari geweest. Toen was de verkoop ten opzichte van dezelfde maand in 1973 gehalveerd. Pensioenen detailhandel 12 pet. hoger UTRECHT Het bedrijfspensioen fonds voor de detailhandel gaat de pensioenen van de 32.000 deelnemers en gepensioneerden met ingang van Januari met 12% verhogen. Het boekjaar 1973 leverde een over schot van 3,8 miljoen op. Door deze verhoging is het bedrijfspensioen fonds erin geslaagd om de ontwikke ling van de pensioenen gelijke tred te laten houden met de loonontwik keling sinds de start van het fonds in 1972, ROTTERDAM (ANP) Een tankauto met fenoleen giftige en zeer explosieve stof, is gistermiddag omge slagen op Rijksweg 21, die loopt ten zuiden van Rotter dam. Het ongeluk, waarvan de oorzaak nog onbekend is, had plaats ter hoogte van ki~ lometerpaal 73. De politie sloot de weg af voor alle ver keer. Dit werd omgeleid via Rotterdam. Volgens de politie lekte de fenol uit de tank auto. De brandweer was ter plaatse om verder onheil te voorkomen. De chauffeur van de tankauto bleef ongedeerd. Ook gemeentepolitie wordt uitgebreid DEN HAAG Na e van minister Van Agt (Justitie) om de sterkte van de rijkspolitie aanzien lijk uit te breiden, is nu ook een ver sterking van de gemeentepolitie toe gezegd door minister de Gaay Fort man van Binnenlandse Zaken. Nog dit Jaar en het komende Jaar zal de gemeentepolitie met 1400 man wor den uitgebreid, zodat de organieke sterkte op 18.672 man komt. In het najaar zal de bewindsman nog mededelingen doen over zijn voornemen om een soort verplicht keurkorps, gedistilleerd uit de grote gemeentekorpsen, te vormen. Die groep zal moeten dienen om de zwa re criminaliteit systematisch te be strijden. Voor de sterkte van de gemeente korpsen zal met ingang van 1 janua ri een nieuwe verdeelsleutel worden gehanteerd.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7