Leger jaagt op aanhangers m president Makari „KISSINGER VROEG FBI-CHEF TOCH OM AFLUISTEREN België krijgt ander nummer James St. Clair probeert Nixon toch te redden Bijna 100 doden bij aanvallen van N.-Vietnam Huiszoekingen en arrestaties op chaotisch Cyprus VRIJDAG 19 JULI 1974 Rookwolken boven het valeis van president Makarios op de dag van de staatsgreep. Een leger-jeep patrouilleert door de straten van Nicosia. WASHINGTON (AP) De toenmalige directeur van de Amerikaanse federale recherche, Edgar Hoover, heeft tot drie maal toe verklaard dat Henry Kissinger persoonlijk toestem ming had gegeven voor het afluisteren van de telefoongesprek ken van regeringsfunctionarissen en journalisten, zo blijkt uit bewijsmateriaal dat gisteren door de juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is bekendgemaakt In separate memoranda, die geda- lekken van teerd zijn op 13 mei 1970 en betrek- derzoeken. king hadden op twee verschillende functionarissen geheim materiaal te i de personen veiligheidsraad, schreef Hoover de toenmalige minister John Mitchell: de nationale van de telefoongesprekken werden afgeluisterd zijn niet vermeld in de Justitie, vijf delen van bewijsmateriaal die door de commissie zijn gepubliceerd, in het kader van het onderzoek, naar de mogelijkheid om president Nixon tionale 'Veiligheidsraad mi] verteld "1 staat van beschuldiging te stellen, dat dr. Henry Kissinger het Kissinger heeft onder ede ontkend verzoek had gedaan dat zo spoedig dat hij ooit persoonlijk opdracht of mogelijk de telefoongesprekken dien- toestemming had gegeven afluisteren van de telefoongesprek- i ken van 13 functionarissen en vier Journalisten in 1969 en 1970. Hii deed den te worden afgeluisterd Bijna 1969, heeft Hoover tegen Mitchell ge zegd dat "Kissinger heeft verzocht ^a^owr^bSJSiJ ZTLT. -I» benoeming als minister ADVERTENTIE eerder gedreigd af te treden, nadat was bekend geworden dat Hoover deze memoranda had geschreven, tenzij zijn naam van alle blaam zou worden gezuiverd. Zowel de voormalige minister van Justitie Elliot Richard als William Ruckelshaus, in 1973 plaatsvervan gend directeur van de FBI, hebben Kissinger gesteund en president Ni xon heeft persoonlijk de verantwoor delijkheid op zich genomen van de bevelen voor het afluisteren van de telefoongesprekken. 5 PK 997,60 INCL B.T.W. Ook op het water bewijst Yamaha z'n klasse. Yamaha snel startend, kompakt, licht in gewicht, zuinig met brandstof, 2 jaa garantie en de prijzen van motoren en onderdelen zijn voor iedere beurs^ betaalbaar. BUITENBOORDMOTOREN VAN 2 TOT 55 PK \watersparf\ Hofweg 39 Protesterende boeren eten feestlunch op PARIJS (UPI) Franse boeren die protesteren tegen de dalende land bouwprijzen hebben gisteren de in gebruiknemingsplechtigheid voor een nieuwe weg in de war gestuurd door tonnen mest op het wegdek te depo neren en zich te goed te doen aan het buffet dat voor de autoriteiten aangericht was. Het incident vond plaats ten noor den van Tours aan de Loire. De boe ren bleken zich niets te hebben aan getrokken van een verzoek van de regering zich koest te houden en on danks het woensdag genomen besluit van de regering 600 miljoen frank extra aan landbouwsubsidie uit te keren. Devaluatie Zuid-Vietnam heeft met ingang van vandaag zijn munt eenheid gedevalueerd van 630 tot 640 piasters voor een Amerikaanse dol- ar. Het is de zevende keer sinds het begin van dit Jaar dat de piaster is gedevalueerd. Bij het begin van het jaar was de waarde 550 voor een Amerikaanse dollar. HENRY KISSINGER luister af Israël blaast Libanese woningen op TEL AVIV (Reuter) Israëlische troepen hebben vannacht drie hui zen in het zuiden van Libanon in de lucht laten vliegen, aldus heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. Volgens Israël warende huizen schuilplaatsen van Arabische guerrillastrijders. De bewoners wa ren voor het opblazen uit hun wo ningen gehaald. NICOSIA (Reuter) De Grieks-Cyprische troepen heb ben nu al'le delen van het eiland onder hun controle en zijn een grootscheepse jacht begonnen op linkse politici en aan hangers van Makarios. Sinds de staatsgreep van afgelopen maandag zijn meer dan 1000 mensen gearresteerd. In Ni cosia en andere steden en dorpen voeren militairen syste matisch huiszoekingen uit. Het laatste verzet tegen het nieuwe bewind van Nicos Sampson werd de kop ingedrukt met de val van Pa phos, het laatste bolwerk van presi dent Makarios aan de westkust van het eiamd, waar de afgezette aarts bisschop een tijdelijke toevlucht vond voor zijn vertrek van Cyprus. Van het platteland worden nog steeds schoten gemeld. Maar het nieuwe hoofd van de regeringsvoorlichtings dienst. Spyros Papageorghioe, gaf daarvoor als verklaring„De schoten die u hoort zijn Slechts uitingen van vreugde van de nationale garde. Onze revolutie is een volledig succes en er is geen georganiseerd verzet". Regeringswoordvoerder Papageor ghioe: „Alle arrestanten worden menselijk behandeld. De dagen van de tirannie zijn voorbij". Over het aantal slachtoffers dat is gevallen in drie diagen van de strijd tussen de nationale garde en Makarios-aan- hangers is niets bekendgemaakt. Maar Papagearghiiou erkent dat het aantal .groot" is. Een verpleegster in het algemeen ziekenhuis van Nicosia zed dat daar alleen al 200 doden en gewonden zijn opgenomen. Diploma tieke kringen menen dat de VN- schatiting, waarin wordt gesproken van dertig doden in Nicosia, veel te laag is. Walt de buitenlanders betreft zijn voor zover bekend alleen een Ame rikaanse vrouw en een zesjarig Ame rikaans meisje door kogels getroffen. Hun toestand is niet ernstig. Militairen met machinegeweren posten op controlepunten in Nicosia en staan langs' de weg naar het vlieg veld, waar de afgelopen 24 uur drie Griekse vliegtuigen met hoge func tionarissen uit Athene zijn aangeko men. Het uitgaansverbod was giste ren voor acht uur opgeheven. Onder de 120.000 inwoners van Nicosia heerst een ware hamstermoede. De supermarkten en kruidenierswinkels zijn al door hun blik voorraden heen. Boeren hebben opdracht gekregen om melk te leveren. Voor de politie bureaus staan rijen mensen om wa pens en munitie in te leveren. Radio- Nicosia heeft gewaarschuwd dat mensen bij wie wapens worden aan getroffen een proces voor de krijgs raad te wachten staat. Overtreders van het nachtelijke uitgaansverbod zullen ter plaatse worden doodge schoten, evenals plunderaars. Het bewind heeft donderdag een strenge perscensuur ingevoerd. „Wij zullen geen kritiek op de regering toelaten. Vanaf vandaag moeten berichten van buitenlandse corres pondenten de censuur passeren", al dus Papageorghioe. De Grieks-Cy prische kranten verschenen gisteren weer voor het eerst, maar de redac ties zijn gewaarschuwd dat alleen „bekendmakingen van de president en de nieuwe regering gepubliceerd mogen worden". Voor de buitenlandse Journalisten zullen soortgelijke be perkingen gelden. De regeringswoordvoerder zei te verwachten dat deze maatregelen slechts tijdelijk zijn. Hij kondigde ook een volledig verbod af op het maken van foto's en televisiefilms. „De enige foto's die in de Cyprische kranten mogen warden afgedrukt zullen door de regering worden verstrekt". Twee fotografen, onder wie een Oosters diplomaat, maakten woens dag al kennis met deze maatregelen. NEW YORK iIn advocaat St. Clair's jaszak zit een klein be scheiden ontvangertje. Als dat een bescheiden, maar duidelijk hoor baar zoemtoontje ten gehore brengt, gaat hij naar de dichts- bijzijnde telefooncel. De oproep zou weieens kunnen zijn van zijn enige cliënt, de president van de Verenigde Staten. James St. Clair's officiële titel is speciale raadsman. In werkelijk heid is hij de man achter het gro te tegenoffensief, dat het Witte Huis heeft ingezet, sinds hij zijn welbetaalde baan bij het bekende advocatenkantoor Hale en Dorf' in Boston opgaf om op verzoek van Richard Mulhouse Nixon naar Washington te komen. St. Clair vertegenwoordigt de Amerikaanse president voor de juridische commissie van het huis van afgevaardigden. Hij moet er voor zorgen dat die commissie a's het enigszins kan niet tot een imolachment-voorstel besluit. Als dat niet tegen te houden is (en daar ziet het op dit moment naar uit) moet hij proberen om de zaak ln het huis vast te laten lo pen. Mocht dèt niet lukken, dan dient St. Clair de Senaat tot vrij spraak te bewegen. Als dat ten slotte ook spaak loont, wordt het zijn taak om de president van de Verenigde Staten voor de rechter uit de gevangenis te houden Artikel II. lid 4 van de Ameri kaanse grondwet zegt dat de pre sident alleen maar uit ziin ambt ontzet kan worden als hij zich schuldig heeft eemaakt aan ..ver raad. omkonerij, of andere vormen van misdaad en misdrijf'. Dat is vril algemeen gesneld en dus kan het eebeuren dat in- temretatie van deze omschrijving kan verschillen. John Doar, de raadsman van de juridische commissie van het huis van afgevaardigden, legde 20 februari in een memorandum vast dat volgens hem een president kan worden afgezet voor „ernstige vergrijpen (overtredin gen) die de structuur van de re gering, de integriteit van het pre sidentschap of de constitutie aan tasten". Maar St. Clair repliceerde dat de president alleen maar kan worden afgezet ingeval hij een misdaad of een misdrijf heeft be gaan. De Juridische commissie heeft deze wat al te enge inter pretatie van de Amerikaanse grondwet niet aanvaard, maar St Claire blijft er zich in vastbijten Het is immers moeilijker om de president van een misdaad of een misdrijf te beschuldigen dan van een ernstig vergrijp, gericht tegen het democratische proces of van een schending van het vertrouwen van het Amerikaanse volk. Hij geeft ge enmillimeter toe. blijft doorvechten en staat nog steeds door een allerbeminnelijkst ontreden, op goede voet met de ners. Als eniee in het Witte Huis Tot nu toe heeft, hij weten te be werkstelligen dat de balw d'e sterk in hpt nadeel van zit" Cliënt rtoorsiopcr. weer wat. is te- ruwPTwnaid Dat on is zuiver pro^salnnepl «rP7i«»r| ee" niet te onderschatten orestatie. Het is niet voor niets dat St Claire 300 ono dollar per Jaar ver diende bil Hale en Dorr in Bos ton. De 42.500 dollar d'e hij van zijn huidige werkgever krijgt, ziin daarbij vergeleken niets. Maar geld speelt op dit moment voor de 54-Jarige Jurist geen rol van be tekenis. Als hij deze zaak mocht winnen is hij niet langer een der grootsten, maar De Grootste. En dat is een uitdaging die St. Claire niet kon weerstaan. Leden van de nationale garde sme ten him fototoestellen stuk toen ze probeerden foto's te nemen van het door brand verwoeste presidentiële paleis. Papageorghioe deelde mee dat de telefoon- en telexverbindingen tussen Cyprus en de buitenwereld donderdag hersteld zullen worden. De pasbenoemde minister van Bui tenlandse Zaken, Dimis Demetriou, heeft woensdag onverwachte bezoe ken gebracht aan de Amerikaanse en de Britse ambassade. Officieel is niets bekendgemaakt over het be sprokene. maar er schijnt hem duide lijk te zijn gemaakt dat de vooruit zichten op diplomatieke erkenning van hot nieuwe bewind niet rooskleu rig zijn. Papageorghioe deelde ver der mee dart, wordt bestudeerd wat er zal gebeuren met de huidige Cy prische ambassadeurs in het buiten land. De Cyprische VN-ambassadeur Zenon Rossi des is al ontslagen, maar hij heeft zijn ontslag niet aanvaard en wordt door de VN nog als Cy prisch vertegenwoordiger erkend. Kanaal gestremd Bij Bramsche- Engter (Nedersaksen) is gisteren een brug over het Mittelland-kanaal ingestort. Men was bezig de brug af te breken in verband met verbre ding van het kanaal. Een arbeider verloor het leven en negen werden gewond. Het scheepvaartverkeer op het kanaal zal vijf tot zeven da gen gestremd zijn. SAIGON (AP) Bijna 100 per sonen zijn gewond of om het leven gekomen toen vandaag voor zonsop gang een raketaanval werd uit gevoerd op de luchtmachtbasis Da Nang in het noorden van Zuid-Viet nam, zo is in militaire kringen ver- Ten zuiden van Da Nang, de op een na grootste stad in het land, en in het centrale hoogland, waar Noordvietnamese troepen naar bericht werd een strategisch belang rijke regeringspost onder de voet hebben gelopen, worden felle gevech ten geleverd. Het is de eerste maal dit Jaar dat de luchtmachtbasis van Da Nang onder vuur is genomen. Vernomen werd dat eenheden van de Vietcong en Noordvietnamezen 34 raketten van Russische makelij op de luchtmachtbasis afvuurden. waar door 16 personen om het leven kwa men en 73 werden gewond. Het opperbevel in Saigon zei dat volgens de eerste berichten een aan tal van de raketten terecht kwam op de onderkomens van de gezinnen van op de basis gelegerde militairen. Vijf woningen zouden zijn vernield. Ver der zou een helicopter zijn ver nield en een olieopslagplaats in brand zijn gevlogen. De eenheden van de Vietcong en de Noordvietnamezen vuurden ook Vanavond om acht uur verandert PTT telefoonsysteem BRUSSEL (ANP) De Belgi sche telefoondienst wacht met angst en beven de avond af. Acht uur precies krijgen 1,7 miljoen Belgen een nieuw telefoonnum mer. Ook verscheidene netnum mers in het land worden veran derd. De telefoondienst verwacht, een grote overbelasting van de lijnen, als gevolg van het feit dat veel abonnee's nog oude nummers zul len kiezen. Weliswaar wordt er in België al sinds vorig Jaar een voorlidhtingsaktie gevoerd, die in de laatste weken nog geïntensi veerd Is, maar de ervaring is dat soms vele Jaren later nog gepro beerd wordt verbinding te krijgen via de oude nummers. Voor de vanavond (en de komen de dagen) is er dan ook veel extra technisch personeel in de centra les in dienst. Ook de informatie diensten zullen tijdelijk versterkt zijn. De omschakeling kost de Belgi sche staat 57,5 miljoen gulden. Ze werd noodzakelijk omdat de Belgi sche geautomatiseerde telefoon verbindingen al enige tijd verza digd waren. Met de nieuwe num mering (en vanzelfsprekend de technische uitbouw die daar ach ter staat) Komen er nieuwe moge lijkheden. Het Belgische telefoon-abonnee bestand groeit jaarlijks met zo'n 100.000 abonnee's. De telefoon dichtheid in België is 17 op 100 in- De nieuwe telefoonboeken die pas zijn uitgekomen bevatten blad zijden met tabellen waarmee de nieuwe nummers "berekend" kunnen worden. Door stagnatie bij de drukkerijen is hier en daar vertraging in de bezorging van de gidsen opgetreden. Een aantal abonnee's kan dus de num mers niet zelf "berekenen", en daarom heeft de PTT tijdelijke, nieuwe inlichtingendiensten in het leven geroepen waarvan de num mers in de nieuwe telefoonboe ken vermeld zijn. De telefoondienst is speciaal be vreesd voor de mogelijkheid dat velen ln België vanavond zullen gaan "proberen of het nieuwe nummer al werkt". Dat kan, door overbelasting, ernstige storingen opleveren. Na de nieuwe numme ring verschijnen er in Brussel voor het eerst abonneenummers van zeven cijfers. meer dan 100 granaten af op de dis- trictsstad Due Due, ongeveer 30 km ten zuidwesten van Da Nang. aldus het opperbevel. Hier werden zes bur gers gedood, negen burgers en militie mannen gewond en 200 huizen ver woest. aldus het opperbevel. Verder hebben noordelijke troepen meer dan 1000 granaten afgevuurd op het basiskamp bij Da Trach. ongeveer 40 km ten zuidwesten van Da Nang, waar rangers en infanteristen van de regeringstroepen waren gelegerd. Na de beschieting volgde een infanterie- aanval. Overgenomen De uitgeverij Riz- zoliv heeft de volledige zeggenschap ver "—ven in de Corriere della Sera, het lotste dagblad van Italië. Riz- zoli eeft het 30 procent belang van Fiat in het dagblad overgenomen na eerder reeds de aandelen te hebu-»n gekocht die in het bezit waren van mevr. Giula Maria Mozzoni Crespi en de oliemagnaat Angelo Moratti. Hoeveel Rizzoli heeft betaald voor de aandelen van Fiat is niet bekend gemaakt. Voor de aandelen van me vrouw Crespi en de heer Moratti zou Rizzoli 14 miljard lire of 67 miljoen gulden hebben neergelegd. ADVERTENTIE KAMSTEEG Leiderdorp presenteert de GOLF en vele andere modellen van V.W. Tevens aangeboden diverse OCCASIONS TOYOTA Corolla 1200 coupe 1972 OPEL Ascona 1,6 1972 FIAT 127 1972 VAUXHALL Viva combi 1971 V.W. 1303 1972 V.W. 1300 1970, 1971, 1972, 1973 V.W. Karman Ghia coupe 1968 KAMSTEEG v. d. Valk Boumanweg 2, LEIDERDORP, 01710—99212

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9