"Komende jaren opleving in de bouw verwacht" Officier eist tien jaar wegens moord op vrouw Straks landelijk ongevallennummer "RIVIERBRANDEN ZUN EEN TAAK VOOR HET RIJK" NVSH verwerpt de actie tegen abortusklinieken iSSr rSSSaSS sHSSSS fH~~= Mr. K. v. Rijckevorsel lid van Raad v. State Man lag elf dagen in auto op parkeerplaats Minister Gruyters: 18 deze stlJginB nlet 10618 vanaf 18 juli, Hasselman Pander VRIJDAG 19 JULI 1974 DEN HAAG Minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) verwacht een opleving van de werkgelegenheid in de bouw in 1975 dié zich tot in 1978 kan voortzetten. Omstreeks die tijd kan de situatie weer slechter worden. De minister stelt dit in een „verkenning" van de bouwproduktie in de periode 1974 tot en met 1978. Hij heeft dit stuk aan de Tweede Kamer toegezonden. Inkrimping bij Bescherming Bevolking DEN HAAG In de toekomst de regionalisatte van de brand- Vol/gems de nota zal de brand- haafd te blijven. In de nieuwe op gevallen rampen een uniform, meldnummer (0011) worden ingevoerd. Dit blijkt uüt een otnitwerp-nofca „hulp verlening bij ongevallen en ram pen", waardin minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) zijn voornemens hierover mee deelt. De taak van de hulpverlening zall in de toekomst worden opge dragen aan de nog te vormen be stuurlijke gewesten. Deze moeten de risico's binnen het gewest ki en plannen moeten die organisatie worden bevorderd. Waar nodig zal de centrale overheid overgaan tot het aanwij zen van regio's voor dit doel, zo dat er een sliuïbemd geheel van brandweerregio's ontstaat. Voor deze regionalisatie zad het rijk de financiële middelen beschikbaar stellen. Voor de uitvoering van de taken, die de regionale brandweer te vervullen heeft, zal het be- worden uitgebreid met ruim 200 man. Bovendien zal naast een uit breiding van het verbindingen- net bijzonder materieel en uitrus ting oa. voor het bestrijden van de hulpverlening. Zolang er nog ongevallen met gevaarlijke stoffen geen gewesten zijn gevormd zal worden aangeschaft. weer de kern zijn van de organi- zet van de hulpverlening in oor- satie van die hulpverlening in vre destijd, dit m gecoördineerde sa menwerking met andere organi saties, zoalls politie en ambulance- De taak van de ,3B nieuwe stijl" blijft primair hulpverlening in oorlogstijd. Er wordt echter ge- de huidige regeling zal de brandweer in oor logstijd niet meer opgenomen zijn in de BB, maar daarmede en met de overige hulpverleningsdiensten in gecoördineerde samenwerking optreden. De organisatie BB zal worden gestroomlijnd: door ratio nalisatie zal het noodwachtersbe- stand kunnen worden ingekrom pen van 88.000 tot 45.000 man. De noodwaohberspdiicht dient gefcuand- destijd aanvullende hulp te ver lenen. Evenals thans het geval is, haar geheel in geval van zeer bijzondere omstandigheden. In een begeleidende brief zegt de minister: de toekomst van de bouw nijverheid behoeft niet in "een te somber perspectief" te worden ge zien. De bouw zal nog vele Jaren aan zeer velen een goede bestaanszeker heid en een bevredigende levensver vulling kunnen bieden. De minister voegt er "aan toe dat deze uitspraak de zorg en zeker heid, die nu merkbaar zijn, niet zal wegnemen. Meer inzicht in de ko mende ontwikkelingen kan daartoe wel een bijdrage leveren. Zijn "ver kenning" is bedoeld als een aanzet I tot dit meerdere inzicht. De "verkenning" gaat er van uit dat de daling van dp woningbouw - j 5000 woningen per Jaar tot een ni- 120.000 per Jaar - geheel i hoger niveau ko- delijk wee men - een geleidelijke expansie in de bouw voor het voortgezet en beroepsonder wijs. Negen Ghanese verstekelingen in Rotterdam ROTTERDAM Het Liberiaanse schip "Volta Wisdom" is gisteren aan de Lloydkade in Rotterdam gearri veerd met negen Ghanese versteke- zal worden goed gemaakt door stij- lingen aan boord. De Afrikanen gende activiteiten in de andere ge- bouwen sectoren. Door de toenemen de woningverbetering zal dan een totale verbetering optreden in de burgerlijke en utiliteitsbouw. Een I lichte stijging van activiteit wordt verder verwacht bij grond-, weg- en waterbouw. I Een andere prognose: een toene- I mende en op het westen gerichte pendel van bouwvakkers in de Taren 1975 tot en met 1978. i De vraag of er nu sprake is van een structureel overschot aan pro- duktie- en arbeidscapaciteit is met het huidige beperkte inzicht in de ontwikkeling van de behoefte aan bouwwerken niet te beantwoorden, zo zegt de minister. Een grotere ken- f nis op dit gebied is nodig. Enkele andere uitspraken in de Ghanese havenplaats Te- ma aan boord gegaan. Tien dagen geleden werden zij op zee ontdekt. De mannen zijn in afwachting van hun uitwijzing in handen gesteld van de Vreemdelingenpolitie in Rot terdam. De leeftijd van de versteke lingen varieert van 16 tot 36 Jaar. Gelderse gedeputeerden ARNHEM De kleine gemeen ten aan de oevers van grote rivieren zijn absoluut niet in staat om op die rivieren een goede brandbestrijding te verzorgen. Ze hebben daar het geld en de middelen niet voor. Daar bij is de steeds drukker wordende passage door him gebied waar zij als gemeenten direct niets mee te maken hebben. Het rijk moeten zorgen voor werkelijk goede voorzieningen en zal ook financieel verantwoordelijk moeten zijn. Dit is de strekking van een ant woord van twee leden van gedepu teerde staten van Gelderland. Er wa ren vragen gesteld naar aanleiding van een brand op de Waal ring van twee schepen. Rijkswaterstaat heeft in 1971 15 i biele brandbluseenheden schaft, omdat blusmateriaal op oevers praktisch geheel ontbrak. Deze eenheden zijn overgedragen aan enkele gemeenten die daarmee TanTjZ m eTsdShTeTzUn "^hulfbij ^tejéLTkuZéï alarm- jaa'rvïrslag" Verdere plannen om goede blusbo ten in sommige riviergemeenten te De 35-jarige C. Pijnenburg uit Eindhoven en zijn dochtertjes KNZHRM redde vorig jaar 406 mensen AMSTERDAM Vorig Jaar zijn er 406 mensen van de verdrinkings dood gtred door de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse reddings- maatschappij (KNZHRM). Daarmee aange- het totaal aantal geredden door de maatschappij op 11.368 gebracht. De reddingsmaatschappij bestaat nu 150 jaar. Vorig Jaar is de KNZHRM 309 soort maal uitgevaren voor reddingen gekomen bij een autobotsing Duitsland. Mevr. Pijnenburg werd r gewond, Duitse "politie buiten levensge vaarHet ongeluk gebeurde bij Kaiserslautern. De familie was met vakantie. De auto van de heer Pijnenburg schrijven aan de steeds drukker wordende wa tersport, maar aan een groter aantal •xenourg wera ten in sommige rmergemeenten ve hulnwrlernmrpn nan is volgens de stationeren zijn nog niet uitgevoerd. koopvaardij- periode 1974-1978 schijnlijk alleen aftekenen in sector van de gebouwen ter- en basisonderwijs Zowel de vorige als huidige mdssaris van de Koningin in Gelder land hebben er bij Binnenlandse Za ken op aangedrongen dat er maat regelen worden genomen. Begin dit jaar heeft een interdepartementale werkgroep de studie opgenomen of inspectie Volksgezondheid rikaanse legervrachtauto, die te dit nu een regering®- of provinciale zaken veel links zou hebben gehouden, zaak is. In de meerjarenplanningvan Bloemenhove, aldus -mevrouw die van de stichting Bloemenhove in vorming (NVSH) gisteren in Den op Bloemenhove aMus Heu" Heemstede handelt de overheid in Haag gezegd o en alflus "ta'dï^ariShê'llector zullen de 5triJd met de '"dividuele belangen zij lichtte daar het besluit in de agrarische sec or zullen de van de hulpvraagsters m in NVSH een hemikte met de belangen van de lichamelijke de staat a een oepersH! en geestelijke volksgezondheid. zal daarin an Door deze maatregelen dreigt abor- te Den. Haag een verbod de tus als deel van de geboortregeling overheid vragen zioh te mengen in »- weer in de criminele hoek te komen. <fc hulpverelening voor geboorterege- bouwactiviteiten geleidelijk imen, maar dit zal omvang zijn - de investeringen in gebouwen 'nijverheid en handel zullen na stagnatieperiode 1971-1973 veri Tromp. Zij zegt dat de overheid ,1. de ten onrechte het abortus-wetsartikel kort geding tegen weer uit de ijskast haalt> waarin het, te spannen. De NVSH gezien de nood van de hulpvraag- de rechtsbankpresi- sterSj moet blijven liggen, aldus me vrouw Tromp. ling, een hulpverlening waarbij abor tus naar de zienswijze van de NVSH overigens als een uiterst middel be schouwd moet worden. De actie van dé NVSH is Inge geven door de gedwongen sluiting van de kliniek in Amsterdam. Na het overlijden van een abortus-patiënte, en door het politie-onderzoek in de kliniek Bloemenhoven in Heemstede. In Bloemenhove worden vrouwen Rijcke- zijde van de minderheid in zijn com- geaborteerd, die langer dan twaalf n State missie. Zij waren voorstanders om weken zwanger zijn. Block voor de defensie-inspanning slechts Uitspraken van diverse bewinds- al staats- 3.95 procent uit te trekken. De meer- heden hebben de afgelopen Jaren derheid van zijn commissie wilde dit duidelijk aangetoond dat de overheid DEN HAAG Mr. K. v jvorsel, is lid van de Raad geworden. Hij volgt mr. I lop. Van Rijckevorsel was raad in buitengewone dienst. De 61-Jarige Jurist heeft zijn spo- bedrag opgevoerd zien tot 4,25 pro- Iren in de Nederlandse politiek wel cent verdiend. Gedurende vijftien Jaar was hij kamerlid voor de KVP; een jvan de weinigen die met voorkeur stemmen (in 1959 waren het er ruim 91.000) werd gekozen. Van Rijckevorsel heeft al een kleur rijk bestaan achter zich. Hij was pe- Iter van de tot het R.K.-geloof be keerde oorlogsmisdadiger Willy Lages. IZijn grootste succes was de verdedi- iging van de rechtmatigheid van het bestaan der Republiek Zuid-Moluk- fken. Het gerechtshof kwam in tweede [instantie tot die uitspraak. Een paar Jaar geleden kwam hij weer in het jnieuws als voorzitter van de naar !hem genoemde commissie Van iRijckevorsel die ons defensiebestel het nationaal inkomen. In Groningen schepen, transporten van zieken gewonden en assistentie van de mijn- opruimingsdienst. Burgemeester ziet af van koop bouwgrond OMMEN De burgemeester van Ommen, drs. Knoppers, ziet af van de aankoop van een stuk grond van bijna 1 hectare, bestemd voor het bouwen van een woning. Een besluit van de raad van Ommen maandag avond om de burgemeester voor de prijs van f 30.000 deze grond te ver kopen, leidde tot moeilijkheden in de raad. Een raadslid verliet de raads zaal, de publieke tribune werd ont ruimd en het weggelopen raadslid vroeg aan G.S. het raadsbesluit met de kleinst mogelijke meerder heid genomen nietig te verkla- Mevr. Tromp-Meesters. GRONINGEN (ANP) Naar al- ziekenhuis vervoerd. Aanvankelijk le waarschijnlijkheid heeft de 49-ja- wend gedaohit dat de man voor een rige A. R. uit Westernieland in Gro- korte periode onwel was geworden, ningen gedurende elf dagen in een Bij een buurtonderzoek bleek ech- bestelauto op een parkeerplaats in ter dat de man waarschijnlijk reeds Groningen gelegen Woensdag werd elf dagen in de auto heeft gelegen, stellei de burgèmMster"«n "kléiner Perceel grond te verkopen. Op grond van al deze moeilijkhe den heeft de burgemeester besloten van aankoop van de grond af te zien. W. zullen de raad door de politie ADVERTENTIE ROERMOND „Natuurlijk, tien zijn. De politie concludeert dat de De voorgaande dagen wel, maar Daarom beveel ik ter beschikking- Von I,«éc Ho jaar «c! is veeI' maar wat meneer vrouw woensdag 25 Juli moet zijn niet die woensdagmiddag. In zijn stelling aan", ooornentte. van Kijcxevorsei koos ae de officier tegen me vordert is gedood, mede doordat zij die middag zelfgemaakte kalender heeft hij met Tijdens het requisitoir schetst de eigenlijk nog te laag. Als ik ten- om vijf uur nog door diverse men- betrekking tot die 25ste zitten knoeien officier enigszins het leven van Mon minste die vrouw inderdaad had ver- sen is gezien. Langs de Noorder- Dat wordt duidelijk op het moment V. Mr. Reijntjes: „In 1939 kreeg hij moord. Maar ik heb het niet gedaan, vaart, leunend op haar pas nieuwe dat niemand hem nog had verteld als 19-jarige jongen al een ter be- Ik had er trouwens geen enkele re- bromfiets, in gesprek met Mon V. daithij gezoohit wordt voor de op die schikkingstelling. In 1947 werd hij den voor". Daarna heeft niemand haar meer datum gepleegde moord. door de rechtbank in het Duitse Lu- Pas tijdens zijn laatste woord rea- levend gezien. Tijdens de behandeling wordt recht- nenburg veroordeeld tot levenslang geert de 46-Jarige Mon V. op de eis De politie komt al snel b« Mon V. bankpresident mr. H. J. te Strake vqor een roofmoord op een Jonge tien Jaar en ter beschikking stel- als mogelijke dader uit, niet alleen een beetje moe van het gedraai van vrouw. In 1960 krijgt hij een Jaar ling van de regering van officier zeggen drie getuigen er 100 procent Mon. De president: „U maakt als- wegens een diefstal die hij in de ge- van Justitie mr. J. M. Reijntjes. Op zeker van te zijn dat Mon V. die maar problemen over die 25ste vangenis pleegt. Vier Jaar later komt het moment dat mr. Reijntjes de woensdagmiddag in gezelschap was Juli, u verandert data, trekt verkla- hij wij. Er vodgen nog talloze ver- straf vraagt, blijft Mon uiterlijk on- van mevrouw Soeters, ook is bekend ringen herhaalde malen in en ont- oordelingen, voor diefstal, verboden bewogen. Hij is gewens aan forse dat Mon een Flobertgeweer met bij- bent dingen die vaststaan. Ik geef wapenbezit en een voor een roof- M, a straffen. De helft van zijn leven heeft behorende munitie had. u nu de gedegenheid alsnog met de overval in Stramprooi, waarbij hij Mi I hij achter de tralies doorgebracht. Dokter E. R. Groeneveld van het waarheid te komen". een bejaarde man aftuigt". tij Een ontkennende verdachte, 6 ge- gerechtelijk laboratorium in Rijswijk Mon V., onmiddellijk: „Ik spreek I. tuigen charge, en 8 decharge heeft op een stukje rib van het de waarheid". Mr. Reijntjes liet op de zitting 'I maakten gisteren een langdurige be- slachtoffer minuscule deeltjes ont- Een merkwaardig man, die Mon V. het primair ten lastegelegde, moord, handeling door de Roermondse recht- dekt van soortgelijke munitie. Mon Een fantast, liefhebber van de na- vallen. „De voorbedachte rade kan ik bank noodzakelijk van een lafhartige V. zelf maakt zich ook verdacht. Na tuur en van dieren. Vooral de bruine niet bewijzen", aldus de officier. Hij moord, die vorig Jaar veel beroe- de dood van de weduwe blijkt hij rat blijkt hem mateloos te boeien, hield het wat betreft de eis op het ring heeft gewekt in Limburg. spoorloos te zijn verdwenen. Hij is intelligent, heeft veel gele- Zaterdag 28 Juli omstreeks 10 uur Pas eind oktober duikt hij op in zen. „Schuld en boete" vond hij het in de morgen vinden ongeruste fa- West-Duitsland. Daar wordt hij ge- mooiste boek. Heeft /weinig vrien- milieleden goed verborgen in de arresteerd in verband met een vecht- den. rietzoom langs de Noordervaart in partij. Wanneer districtsrechercheurs De psychiater, die hem onderzocht, Nederweert het lijk van de 58-Jarige van de rijkspolitie in Roermond hem rapporteert: „Hij moet een angstig leest, denk je meteen hij heeft het weduwe J. E. Soeters-Bombeek. gaan horen, ontkent hij iets te ma£en man zijn, die geen echte relaties gedaan. Maar als je er wat dieper Sectie wijst uit dat de vrouw van te hebben met de moord op de we- met anderen kan aangaan. Hij is induikt en met hem praat, ga je er achteren van ongeveer een meter af- duwe. Hij bezweert dat hij de 25ste een man met verschillende maskers, al snel anders over denken. We moe- stand moet zijn neergeschoten. Een Juli niet bij de visfrlaatsen langs de Hij is een gedreven mens, gevoels- ten ons hoeden voor de schijn dat kogel heeft het hart doorboord. Zij Noordervaart, waar de weduwe haar arm, ernstig gestoord. Hij is ver- V., en V. alleen, het gedaan kan moet al langer dan twee dagen dood eigen stekkie had, is geweest. minderd toerekeningsvatbaar. het academisch rein aan de Korreweg in Groningen hadden elf dagen geleden al een bestelauto is het eigendom^ van Daders zaten al autoverhuurbedrijf in de stad. Dit be drijf vertelaarde dat de auto al ge- ,,,,L ti-tllitïc durende geruime tijd niet geschikt ULlllCr irUlieS was om te rijden. Omwonenden wis- dat t auto al eer" Inwoners van een huis aan de der als tijdelijk onderkomen was ge- Molenweg in Wissel (gem. Epe) DnuKt- werden gisteren met een enorme De politie te Wehe-Den Hoorn waar- ravage geconfronteerd. In alle onder Westernieland ressorteert had woonvertrekken was het interieur de man reeds sinds 25 juni Jl. als vernield. Het spoor van de inbre- vermist opgegeven gekregen door kers leidde naar een dierentuin. een buurman. Deze verklaarde dat Twee apen bleken de daders. hij R. met zijn fiets had zien weg- De directie van de dierentuin gaan en niet terug had gezien. heeft alle schade vergoed. ADVERTENTIE Drijvende CONSTANTE FACTOR Nieuwe Rijn 18 01710 40166 subsidaire doodslag. De raadsman van V., mr. Th. van 't Grunewold, vond dat er weinig echte overtuigend bewijzen waren V.'s schuld. „Als Je de stukken hebben". Wees er dus tijdig bij als u van de speciale prijzen wilt profiteren. Botermarkt 21-22/Breestraat 146, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7