Leidenaar kan krant niet missen en voelt niet voor radio/tv Streek op stap Leidse voetganger af snelle accelleratie bij iedere snelheid, dank zij deVariomatic gebouwd uit veiligheid DE WEG NAAR DE BRUG DONDERDAG 18 JTJLI 1974 Vierdaagse-reportage 2 van Jan Holvast en Hans Melkert de heer en mevr. v. d. Weijdën uit Leiden, die hun vakantie besteden aan de vorige week ook in Apeldoorn. Zij liep dit seizoen 900 en hij 800 kilometer. In het uniform van de rijkspolitie wandelen o.a. de wachtmeesters Seegers (vierde maal) en Korbee derde maal) uit Sassenheim (op foto boven) en Heemskerk uit Alphen a. d. Rijn, die voor de zevende maal viermaal 50 km loopt. Even aandacht voor de „wandelomlijsting". Links en rechts de heer en mevr. Keuzenkamp uit Leiden, oud-ioandelaars en -ver zorgers en nu in de organisatie, in gesprek met sergeant Vink uit Zoeterwoude, de verzorger van de Nationale Reserve. De groep onder leiding van de Alphense kapitein Van Brakel was al door Met o.m. soldaat Van Eden uit Leiden. Noordwijker Schipper (71 en voor de zestiende maal zonder een centje pijn in de vierdaagse) in gesprek met sergeant De Fisser uit Lisse van het vliegkamp Valkenburg, die hier voor de derde maal is. De Wassenaarse dames Bakker (links) en Brand zijn overal tot in Israël toe te vinden waar wordt gewandeld. En dus ook hier, resp. voor de elfde en de dertiende maal. Verlovingsringen De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure. Uw Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Vader Florijn uit de Leidse Rijndijkstraat (foto links) is er voor het eerst, evenals zijn zoon Peter (13), die op de foto rechts staat naast zijn even oude Leidse vriend Marcel van Fulpen. Het drie tal heeft flink getraind. ,Jk heb ze afgeknepen", zegt vader. Half vijf- bliksemstart om later 't gemiddelde wat te kunnen laten zakken. Achteraf misschien niet he lemaal verstandig: regelmaat lijkt geboden. Tien voor zeven eerst rust. Lopen gaat goed. Schoenen uit, wat ten vernieuwen, wat eten. Zit lekker tegen een huis aan, waarvan de gor dijnen nog zijn gesloten, goedemor gen. Tien over negen- tweede rust. Laatste uur steeds meer moeilijkhe den met de voetzolen. Er blijkt ook nog een blaar bijgekomen te zijn, ter plaatse doorgeprikt en met behulp i hier ook rustende Duitser bepleisterd. Zijn kameraad vraagt klagelijk hoe ver 't nog is, vervalt bij het ant woord in een somber stilzwijgen. In» middels nadert de groep Zuidmoluk- kers, maar helaas! Waar is de bazi ge tamboerijn gebleven, het krijgs haftig gezang, de opgeheven hoof den? Een zielig troepje sjokkers trekt voorbij. Later. Op een "rustplaats voor bur gers en militairen", naar de EHBO- post. Een aardige, Belgische legerarts zet zich aan het karwei: "Die voet is kapot". Masseert ook knieholte met Midalgan- een onwillige spier. Kapot of niet, het loopt nu weer lekker. En als je in zo'n bui bent ga je ook steeds harder: haal Rugzak in, de KNIL en 'n uur later zelfs Gele Trui! Het gaat geweldig, de kilometers schieten voorbij, loop nu samen met Gele Trui (vierentwintig jaar, tien de vierdaagse), die gisteren dan wel heel hard ging, maar het vandaag toch ook moeilijk heeft gehad. Ver telt gisteren al om vier uur naar bed te zijn gegaan, is er niet eerder uit gekomen dan om half drie 's nachts. Intussen blijven we maar inhalen met z'n tweëen, passeren gearmde paren, kreupelen en ouden van da gen, groepjes van drie waarvan de middelste op de twee buitenmannen steunt (wat verboden is en met de gele kaart kan worden bestraffc) Kwart voor, twee- nog zes kilome ter, even rust. Ga op een stoeltje zit ten langs de weg, dat de eigenaar wegens de regen heeft ontvlucht. Ge le Trui loopt inmiddels door. Voel plotseling heel erg de moe heid, afmatting. Voeten branden, ste ken. Knie is niet meer te strekken. En de bange voorgevoelens worden even later bewaarheid: het tempo is er totaal uit. Schuifel, strompel: jongens, hier kom ik aan! De laatste zes kilometer kosten me ruim twee uur. Mensen langs de weg, en in stromen passeren de tochtgenoten "doorzetten hoor, het is nog maar een paar kilometer, kom op." Nóg maar een paar kilometer? Een rot stuk is dat. verdomme. Hoe moet je dat nou ooit klaarspelen als je maar voetje voor voetje vooruitkomt? Nog maar een paar kilometer. Barst. Gele Trui komt ineens voorbij, heeft in een café een bui uitgezeten, "kom op, joh, het is nog maar een paar ki lometer." Daar gaat Rugzak voorbij, en kijk, daar in de verte, als je het hoofd optilt, een trein. We zijn dus dicht bij het station, dat weer vlak bij de finish is. Onder het viaduct schallen de lie deren: "you're right, you're left, you pick up your steps...". Nog een grote winkelstraat, en dan de fi nish. Controlekaart voor de derde dag gehaald, en dan meteen doorlo pen naar de bus omdat zitten fataal zou zijn. Thuis. Schoenen uit. Douche, Voe ten en knie verzorgen. Naar bed, Arie ligt er al vanaf twee uur in, hoor "ik. Is erg hard gegaan, maar heeft wel een paar gemene blaren opgelopen. Is nog niet onverdeeld optimistisch, hoopt er het beste van. De volgende ochtend om kwart voor drie weigeren mijn voeten normale dienst, bereik met moeite de WC. Vierdaagse '74 is voor mij afgelopen. Met de wallen onder de ogen. rug zak vol medicamenten bij zich gaat Arie in de ochtendkilte alléén over de lampverlichte wegen naar het bus station. FLORIS BAKELS ADVERTENTIE VAN ULDEN AUTO'S B.V. SHOWROOM: VERDAMSTRAAT 6 - LEIDEN TELEFOON 23041 GARAGE B. BAKKER: POPULIERENSTRAAT 26A, TE ROELOFARENDSVEEN, TELEFOON 01713—2650. LEIDEN Bij het onderzoek onder 600 Leidse burgers is gebleken, dat vrijwel iedereen regelmatig een plaat selijk of regionaal blad leest. De be langrijkste zijn het Leidsch Dagblad en de Leidse Post. Ruim de helft van de ondervraag den leest een landelijk dagblad. De Telegraaf/Nieuws van de Dag wordt het meest gelezen, op geruime afstand gevolgd door de Volkskrant. Het zijn ook kranten en weekbla den, die men in eerste instantie noemt als informatiebron voor wat er zoal in Leiden gebeurt. Het Leidsch Dagblad wordt regel matig gelezen door 79 pet. van de ondervraagden. Op de tweede plaats komt de Leidse Post met 53 en op de derde de Leidse Courant met 11. De Nieuwe Leidse Courant komt aan 4 pet. Van de ondervraagden vindt 57 pet. het zeer belangrijk, dat de kranten veel aandacht besteden aan wat er in Leiden gebeurt. Tamelijk belang rijk vindt 33 pet. het en enigszins belangrijk 5. Volgens 73 pet. is het Leidsch Dagblad een krant, waar voldoende in staat over wat er alle maal in Leiden gebeurt. Van de Leidse Courant vindt 9 pet. dat, van Leidse Post en van Nieuwe Leidse Courant 3. Van de gezagsdragers (wethouders, raadsleden en ambtenaren) vinden vrijwel alle ondervraagden het tame lijk tot zeer belangrijk, dat de kran ten veel aandacht besteden aan het plaatselijk gebeuren. Gemiddeld wist men twee bladen te noemen waar voldoende in staat over wat er in Leiden gebeurt. Het Leidsch Dag blad werd 19 maal genoemd, de Leid se Courant 16 en de Nieuwe Leidse Courant 15 maal. De meerderheid van de interme diaire kaders vindt, dat de plaatse lijke pers een rol speelt voor hun taakvervulling. De rol van de pers wordt in de eerste plaats geschetst als informatie in het algemeen. In het onderzoek vind ik mijn eigen terug. Er staat „Uit een ge sprek met een redacteur van een plaatselijk blad bleek, dat kranten een belangrijke rol spelen in de rela tie tussen burger en overheid. Plan nen van de gemeente worden gepu bliceerd. Soms wordt in een redactio neel artikel duidelijk stelling geno men voor of tegen een bepaald plan of besluit van de gemeente. Kortom, het is geen officiële doelstelling van de krant iets te doen aan de afstand burger-overheid, maar door veel groepen gelegenheid te geven aan het woord te komen en verschillen de probelemen nader te belichten, vervullen zij een belangrijke functie". Ruim de helft van de ondervraag den vindt het niet overdreven, dat er c televisie-omroep zou pet. is voorstander. De inwoners van Zuidwest staan er het meest gunstig tegenover, die van het Morsdistrict het minst. Het vóór of tegen een lokale om-, roep zijn, blijkt niet samen te hangen met de mate van interesse, die men heeft voor gemeentelijke politieke zaken. De meerderheid van de gezagsdra gers vindt het overdreven of niet no dig, dat er een plaatselijke omroep komt. De intermediaire kaders daar entegen zouden het in meerderheid „wel leuk vinden". (Foto Jan Holvast). nodig of zelfs t lokale radio/ komen. Een 30 De eerste stap van de krant op weg naar de lezer

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3