jtlsqKK Muurflora bedreigd door onderhoud aan Leidse wallekanten „Collecteren daar word je pas echt moe van agenda VRIJDAG 19 JULI 1974 Ontvangst in het stadhuis. LEIDEN Na achtereenvolgens Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwol le, Arnhem. Venlo, Eindhoven, Bre da. Utrecht, Delft en Den Haag te hebben aangedaan, waren ze gister middag dan in Leiden: tien (derde jaars) studentes uit Groningen, dié gedurende veertien dagen op 4 tan dems en in één volgauto het land doortrekken om in samenwerking met de Nierstichting geld in te zamelen voor de bouw van een kinderniercen- triun bij het Rotterdamse Sophiazie- kenhuis. Een nobel streven derhalve, waar voor de tien dames (plm 23 jaar), zich bijkans de ranke benen uit het welgevormde lijf trappen. Hoewel.. "Dat fietsen gaat nog wel", sprak één van hen gisteren, "daar krijg je op den duur zeemansbenen van. Maar dat collecteren, daar word je pas echt moe van". Waaruit niet af geleid mag worden, dat de studentes het rammelen met de collectebus thans moe zijn, want daarvoor ver loopt de actie te soepel. Het streef bedrag, 35.000 gulden zal wel wor den gehaald. De tocht is zon- Vrijdag Geversstraat 65 Oegstgeest. socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden, 812 uur nam. Konlngskerk, rullclub. 7.3010 uur Oude Singel 140. open huisavond, van de Leldse Werkgroep Homofilie/ COC. 8 uur nam. Breestraat 19, Twentwel, aocl8telt Avifauna Braaseemtocht. Poseren voor het Gulden Vlies. 01710— 2109543655. Jeugd vakantiedorp (Zuid-West). Voorschotsrwog maast zwembad "De Vliet"), vakantiebezigheden voor kin deren van 4 tot 13 Jaar, 9,30 uur Zaterdag der schokken afgelegd tot nu toe. Weliswaar zakte één van de tandems vijftien kilometer na de start in el kaar, maar alras werd toen een fiet senmaker opgespoord, die het karwei gratis klaarde. Onderweg worden de dames begroet met kreten als "Pret tige vakantie hoor", maar daar trek ken ze zich niets van aan. In elke stad wordt op drukke punten gecol lecteerd, en de nacht wordt doorge bracht in verpleegtehuizen (afgelo pen nacht in Leythenrode), uitgezon derd in 's Gravenhage, waar de da mes een luisterrijk bed en boven dien een vorstelijk diner in Des Indes bleek te wachten. In Leiden werd het fietsende tien tal bij De Vink opgewaoht door jeug dige coureurs van Swift, waarna de vélocipédistes zich naar het stadhuis begaven, alwaar burgemeester A. J. Vis hen een vriendelijke ontvangst op het bordes bereidde. Ook gingen de meisjes nog even mee naar bin nen om iets in ontvangst te nemen, maar daar mocht de pers niet bij zijn. Na vervolgens even uitgeblazen te hebben in het Gulden Vlies (Bree- straat) gingen de studentes over tot de orde van de dag: collecteren. En collecteren. Bij C. en A. en in de Hoogstraat. Hopelijk heeft Leiden met gulle hand gegeven. En wie dat nog niet gedaan heeft, kan daar als nog voor zorgen: giro 3152425, ten name van "Fietsen wij-geeft U-le ven zij", zoals het motto van de ac tie luidt. De pédaleuses hebben vandaag rich ting Haarlem koersgezet. Morgen fi nishen ze in Amsterdam. (Foto's Jan Holvast) landse Kerkgracht 48, dansen, Vink. danoon van 9—2 i vanaf De Burcht. Autlekmarkt. 9.30 Morsweg clëteit voo van plm U Breestraat 19, Twentwel. sociëteit gevorderden kamerbewoners, vanaf 9 Blauwpoortsb rug/Kort Galgewi *- salon» 1015 n.. vertrek inschlp Braaseemtocht. Te- 17.30 uur. 43055. Zondag Clubhuis, dansen. 8—11 uur jjlandee Kerkgracht 48. dansen. Geverstraat 65^ Oegstgeest. vanaf f Maandag Planten op het nippertje gered door actie Rijksherbarium en raadslid alleenstaan- Rehoboth. LEIDEN Op aandrang van enkele medewerkers van het Rijksherbarium en het gemeente raadslid M. van Aken (PvdA) zijn gisteren de onderhoudswerkzaam heden aan de wallekanten van het Rapenburg en de Vliet ge staakt. Door deze werkzaamhe den. waarbij gebruik werd ge blaakt van hoge-druk spuiten, dreigde een schat aan zeldzame muurflora die zich op de walle kanten heeft gevestigd, verloren te gaan. Er kon evenwel niet wor den voorkomen dat een deel van de muurplan ten werd weggespo ten. Naar alle waarschijnlijkheid zal de gemeente nu in samenwerking met deskundigen van het Rijksher barium gaan bekijken waar zich de jnuurvegataties bevinden, opdat daarmee in het vervolg rekening kan worden gehouden. Ook is het niet denkbeeldig dat bij het voegen van de wallekanten voortaan gebruik zal worden gemaakt van kalkspecie in plaats van, zoals tot dusver gebrui kelijk was, Portlandcement. Volgens deskundigen blijven muren die met dit oement zijn behandeld, tiental len jaren kaal, terwijl door kalkspe cie de vestigingskansen van muur- vegataties behouden blijven. Uiterst zeldzaam Het vernielende effect van de on derhoudswerkzaamheden werd gis teren bij toeval ontdekt door mejuf frouw R. van Crevel, tekenares op het Rijksherbarium. Deze schakelde het raadslid Van Aken in, die op zijn beurt de directeur gemeentewerken benaderde. Inmiddels hadden me juffrouw Van Crevel en de bioloog G. J. Baaljens van de werkgroep Milieu beheer aan de Leidse universiteit 'n brief opgesteld met de bedoeling de ze naar B. en W. te sturen en erop aan te dringen de onderhoudswerk zaamheden te beëindigen. In deze brief wordt uitdrukkelijk ge wezen on de waarde van de muurve- getaties, waarvan er enkele uiterst zeldzaam zijn geworden. De reden daarvan moet volgens de opstellers van de brief worden gezocht in het gebruik van het Portlandcement bij restauratie of het herstel van walle kanten. In de brief wordt verder gesteld dat de niet-gerestaureerde of opnieuw ge voegde muren vaak kaal worden ge houden door de op deze muren voor komende vegetaties periodiek te ver wijderen. „Het argument daarvoor is dat de muren door de plantengroei worden aangetast. Nu is het zeker zo daitde planten een rol speten bij de chemische verwering, maar voordat er van plantengroei sprake is, moet er al een zekre mate van verwering hebben plaastgevonden door de in- Rapenburg 10. gebouw Leidse Amateur Fotograf jelvrtenden, SB /Kort Galgewater. 'otografen Veren 1- r 6. ru 11avond Leidse Posfc- vertrek salonschip, __i Braaseemtocht. Te- 17^30 uur. Inl. tel. 01710— Jeugdvakantlodorp Zuid Weet Voor- "D# 6 13 Jaar, 9.30 1 kin- Artsen Lelden Wijk I: Morswegkwar- tier, binnenstad tot Cltyrlng. F. Kruis. Paganlnistraat 17, tel. 42504. Wijk II Groen oord, Kool en Merenwljk: A. van Luyk, Thorbeckestraat 5, tel. 22622 Wijk III: Waard. Professoren wijk en Tuinstadswijk: H. Albers. Noordelnds- pleln 2a. tel. 22268. Wijk IV: Zuid West Haagwegkwartler: J. van Wingerden, Boshulzerkade 28. tel. 30791. Leiderdorp F. Kemme, Merel straat 184a. tel. 91000. Oegstgeest J. B. Hugenholt®, Wll- helmlnapark 2, tel. 51390. Voorschoten F. Swen, Veurseweg 20. tel. 2356 (zaterdag). J. Vrljenhoek. V. d. Oyslaan 38. tel. 6421 (zondag). Warmond A. de Gijzel, Swelland- straat 16, tel. 2866 (zaterdag). F. Wa lenkamp, Dorpstraat 45, tel. 2220 (zon dag). Apotheken De Vlietbrug, waar gisteren onderhoudswerkzaam heden werden uitgevoerd en door middel van hoge- orm—2625. druk s-puiten de wallekanten werden gereinigd. Het werd er schoon, dat wel. Maar er moesten wel enkele muurplanten voor wijken. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken ln de regio Lelden wordt B waargenomen door: Apotheek Beker, H LIJtweg 4. tel. 55482. Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 7, tel. 99211, Leiderdorp. Apotheek Voor schoten, Leidse weg 66, Voorschoten teL (Foto Jan Holvast werking vam' vocht en temperatuur- gegaan. zou ik willen weglaten. Want ik laan verschillen. Het is zelfs niet uitgeslo ten te achten dat door een begroei ing het microklimaat op muren zo danig gunstig wordt beïnvloed dat schrift daarvan een conserverende werking notes uitgaat. Blijkens onderzoek zijn de plan- Dr. Ooststroom onderstreepte het vind dat dit in het algemeen belang van de muurvegetaties nog geldt", door te wijzen op een proef- dr. S. Segal ("Ecological wall-vegetation", 1969), waarin wordt aangetoond dat muur vegetaties in Nederland vooral gedu- Wijkverpleging ïrghoon 20613. Zr. E. v. d. Kooit ten voor hun voedselvoorziening ook rende de laatste tien a vijftien Jaar "telefoon 25260 Vis Bij benoemingen v gers worden tegenwoordig gauw na men genoemd. Werd Leidens bur gemeester Vis kortgeleden getipt als burgemeester van Utrecht hij Spordt dat niet, zo is inmiddels ge bleken - nu valt zijn naam rondom Sé benoeming van een nieuwe com missaris der Koningin in Zeeland. Wij ontlenen het volgende aan 'n hoofd artikel in de provinciale Zeeuwse Courant: „Het is bekend, dat men Jp Wl)-kring denkt aan de burge meester van Leiden, dr. A. J. Vis. Weliswaar heeft hij niet gesollici teerd hij heeft zijn eerste ambts termijn in Leiden nog niet volge- maakt maar de WD heeft wel de minister op deze burgemeester en oud-gedeputeerde van Noord-Holland attent gemaakt. IEMCO Het is ons niet helemaal duide lijk. /orige week plaatsten wij een bericht, ontvangen van de nieuwe di rectie, dat het elektro-technisch be drijf van IEMCO BV verplaatst wordt naar het industrieterrein m Zoeter- woude. Vervolgens reageerde de Elek- tro Combinatie Nederland met de me dedeling, dat de winkels aan de Nieuwe Rijn en Nieuwstraat onder de naam IEMCO blijven bestaan. De directie van IEMCO zegt nu, dat dit nief juist is. Het elektrotechnisch be drijf van IEMCO blijft in afwachting van verplaatsing weliswaar draaien, maar de winkels zijn op 22 april door de ECN overgenomen en zullen on der die naam warden voortgezet. De IE \fCO-directie deelt voorts mee, dat er ran de Nieuwstraat nooit een winkel is geweest. Bloemen voor ouderen, die niet met vakantie zijn, organiseert het dienstencentrum „De Kooi" woens dag 7 augustus een bloemschikdag in het centrum Driftstraat 49a. Alle ouderen uit de wijk en de aangren zende gebieden zijn welkom. De kos ten zijn f 1,50 en men moet zich vóór 1 augustus tussen 10 en 12 en 2 en 4 opgeven. Strandlopers Volgende week is de strandzes- daagse van Hoek van Holland naar Den Helder. De familie De Romijn Redactie Annemiek Ruygrok uit de Tiboel Siegenbeekstraat in Leiden heeft er 500 km voor ge traind. Vader J. J. (42) en zoon Peter (12) zijn er voor de tweede maal. Voor de eerste maal gaat neef Tony Himerling (14) mee. Vakantie Een vrolijk beeld van de eerste voorstell'ng in het kader van „Va kantievreugd voor de jeugd". De Stadsgehoorzaal was gistermiddag een geoouw vol blijdschap. Jan Holvast registreerde dat. niet zozeer aangewezen op de muur 'zelf als wel op het erlangs afstro mende straatvuil of het erop waaiende stof", aldus de brief. Blaasvaren Dr. S. J. Ooststroom. gepensioneerd wetenschappelijk hoofdmedewer ker en voormalig beheerder van de afdeling Nederlandse Flora van het Rijksherbarium (en volgens inge wijden dè florist in Nederland), zei gisteren in een commentaar de brief van mejuffrouw Van Crevel en de bioloog Baaijens volledig te on derschrijven. Volgens hem bevinden aan de walfókantèn en de gr acht muren van het Rapenburg en De Vliet inderdaad uiterst zeldzame soorten vegetaties. De zg. blaasva ren bijvoorbeeld komt in het westen praktisch niet meer voo ook landelijk nog maar plaatsen aangetroffen, noemde hij o.a. de muurleeuwenbek en de tongvaren, die al evenmin als gemeengoed kunnen worden schouwd. Overigens is er door vernieuwen van de wallekanten de Oude Singel en de Oude Vest al Lelden Zr. M. Burghoorn, Marls- an 7. tel. 20613. Zr. E. v. d. Kooit, Welterdreef 93, Voorschoten, tel. 64072. Leiderdorp Zr. C. van Santen, tel. 01710-64664 ;eest Interkruls, LIJtweg 7, STttR goed als uitgeroeid zijn. Een stel ling in dit proefschrift die tot over peinzing noopt is deze: "Muurvege taties vormen door him geaardheid dikwijls een uniek element in het gende straten: Burg. Veraèdep^rk, landschap, die terwille van cultuur Badhuisstraat, Parkstraat Noort- wetenschap bescherming behoe- heystraat, Stadwijkstraat, Sophia- kad'3. Nieuw Voordorpstraat, Prof. Zernikelaan, Prof. Einsteinlaan, Prof Lorentzlaan, Prof. Eykmanhof, Prof. Einthovenlaan, Prof. Debijelaan, Anthonie v. LeeuwenhoekkadeLord Baden Powellweg, Kamerling Onnes- plantsoen. Raadhuislaan (het gedeel te ten oosten van Vlietzicht), Prof. van der Waalslaan, Prof. van 't Hoff- laan, Curielaan, Molenlaan (het ge deelte ten oosten van de Prof. Asser laan), Prof. Zeemanplantsoen. Ge rard Douplantsoen, Carel Fabritius- laan, Anthonie van Dijcklaan, Jo hannes Vermeerplantsoen, Govert Flinckplantsoen, Rembrandtlaan, Al- Voorschoten Gezondheidscentrum, plein 308, Sassejihelm, tel. 02622 ven". Dr. Ooststroom: "Dat dikwijls Paardenmarkt feesten zeer uitgebreid Inf o-sentrum In het Kreatlef Sentrum ls het Info-sentrum op de volgende tijden voor ledereen geopend: donderdag avond van 20.30 uur tot 22.30 uur en zaterdagmiddag van 14.00 uur tot 16.00 uur. Kinderopvang Informatie bureau werkgemeenschap. Kindercentra Lelden. WelzUnsraad. Stationsweg 28. tel 46861 Geopend dl. 9.3012 uur - vi 9.80—12 t VOORSCHOTEN De Voorecho- wordt tense festiviteiten rondom de jaar- op enkele hjkse paardenmarkt worden vrij- ^rt Schweitzerplantsoen, Jan Daarbij dagmaddag 26 juli ingezet door de Goyenpiantsoen, Ferdinand Boiiaan, trden van Voorschoten. Om drie Jan Steenlaan, Ruijsdaelhof, Van teamen de bejaarden in „De Ostadehof, Paulus Pofcterdreef, Frans be- Werf" bijeen en daarna zullen zij Halsplantsoen en Nic. Maeskade. het gezamenlijk de kermis gaan openen, aan De kermis is vrijdagavond, zaterdag middag en -avond en maandag de Noord-Hofland, aan de Hofweg (het schat aan muurplanten verloren dag van de paardenmarkt, geopend. Voor de kinderen is er op paarden- markibdag gelegenheid o rijden. De manege var komt naar Voorschoten en op die Bloklaan zal een parcours worden uitgelegd voor de jeugd op de pony. Naast de paardenmarkt, die om 10 uur officieel door de burgemeester zal worden geopend door het plaat, sen van een houten kruis aan het begin van de Voorstraat, is er in de Schoolstraat een standwerkerscon cours en de plaatselijke midden stand haakt in met eigen markt- kraampjes. 's Middags om 2 uur begint de toorte- baandraverij op de Prins Bernhard- laan. Er is een bedrag van f5.000,— aan prijzengeld beschikbaar en te vens zijn er enige ere-prijzen in verband met het 50-jarig bestaan van het comité-Paardensport Voor schoten. gedeelte tussen Voorschoterweg Leidseweg), Leidseweg (het gedeelte pony te tussen Voorschoterweg en de Vink- Avifauna we8) van de grofvuilophaaldienst gebruik maken. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Leendert, z v. L van Holland van dj&r Stelt; Pleter Dirk. Brand in lading van vrachtauto LEIDEN De Leidse brandweer moest gistermiddag uitrukken naar 't Lammenschaaisplein, waar een he vige rookontwikkeling werd gecon stateerd in de lading van een vracht wagen uit Rotterdam. De vrachtwagen, die in karton ver pakte houten tafelbladen vervoerde, reed Juist het plein over, toen de chauffeur de brand ontdekte. De brandweer heeft het vuur geblust, maar kon niet voorkomen dat een aantal tafelbladen werden beschadigd Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. De chauffeur kon na de blus- singswerkzaamheden zijn weg ver volgen. i Rijn; Jan-Wiliem. willemlha Axiëninè, Dijk en k. Ouwehand. ONDERTROUWD: M. Jongejan en J. ter Wee, J. C. M. Waasdorp i der Tuin. L. G. Kien Jet Ongelukkige val Brugman jk en A. Herat W. Montag- Y. I Y. Kuneken, r'. Hulsbos. H. M'. graaf. A Lens en Tongeren en E C M. Montag- Brouwer en J A. N. Helfensteiji D. Stuart en C. Stoute. R. Ple- de Haseth W. Groene- LEIDEN Een 67-jarige Leidse vrouw kwam gisterochtend op het voetpad voor haar woning in de Le- gehuwd: liestraat plotseling te vallen. Ze viel J. H. M. Ammeriaan zo ongelukkig dat ze haar rechter- T m pols brak. De EHD bracht haar over naar het Academisch Ziekenhuis. J. Tops M P. M a E. var penzeei. OVERLEDEN: H. A. Stitz (72), man. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Witte Singel 1 - Lelden Postbus 64 - Gift) 67055 Telefoon directie en administra tie 01710-25041. Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Had Mulder Maandabonnement f 10 77 Kwartaalabonnement f 31.80 Per Post f34 20 Jaarabonnement 1116.20 Lo6se nummers f 0.46 AihKinrmeniageideo bfj vooruit betaling te voldoen BU «utoma- tisrne (verschrijving ^een ad ministratie- en incassokosten Na bezorging van 18.00—20.00 a Zaterdag van 16 00—18.00 a Telefoon 01710-30500

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2