Er is nergens meer plaats voor de tweede luchthaven EXPLOSIE EN BRAND BIJ CHEMIE-CONCERN Jongens blijven meer zitten Marten Bierman: (Vereniging Behoud IJsselmeer): Hillegoms bedrijf in beroep tegen de heffingen van het produktschap „EG-verdra*en Radar-controle in belang duivenhouder Weduwnaars in weduwen wet? Groningen reageert op besluit over dijk Dollard WOENSDAG 17 JULI 1974 BINNENLAND PAGINA 7 "Het zijn allemaal enorme werken, die door de feitelijke situatie worden achterhaald. Door schade en schan de worit men pas wijs. Dat ls de tragiek van al die grote werken. De omstandigheden wijzigen zich zo snel, dat Je daarmee bijna altijd ach ter loopt. Voorlopig ls de beslissing echter nog lang niet rond". Marten Bierman zegt dat het open baar vervoer over land door het luchtvervoer uit de markt wordt ge prijsd. 'Dat kan alleen maar door een enorme concurrentievervalsing. En dat gebeurt weer uit de algeme ne middelen. Anders was de ge luidshinder nooit veroorzaakt". Uiteindelijk is Bierman best blij met het rapport Seegers. "Maar het is niet genoeg, om te garanderen dat de Juis+e beslissing wordt genomen". "Je blijft echter hopen dat het ge zonde verstand de overhand zal heb ben. En ik ben daarover niet pessi mistisch, gezien hetgeen op het ogenbliK allemaal mogelijk blijkt. Bovendien weegt het belang van de staatsknip zwaar. Het gaat tenslotte om ontzettend grote bedragen". AMSTERDAM ,,Er is in Nederland nergens plaats voor een tweede nationale luchthaven. Ook niet in de Marker- j waaird. Maar ik verwacht trouwens niet dat er in ons land ooit een tweede nationale luchthaven zal worden aange- I legd. Want de geluidshinder is in het luchtverkeer een te grote rol gaan spelen". Dit zegt Ir. Marten Bierman, woordvoerder van de Vereni- I ging tot Behoud van het IJsselmeer, als reactie op het rapport Seegers. Uit dit rapport, dat volgende maand zal worden ge- I publiceerd, blijkt onder meer dat de Markerwaard de grootste I voorkeur geniet als vestigingsplaats voor een tweede nationale luchthaven. "Op zich zelf heb ik veel bewon- dering over de omvang van het I rapport Seegers. Vergeleken met het i rapport Falckenhagen verschilt het als de dag met de nacht. Het punt is echter dat het Rapport Seegers leen kosten-baten analyse is En dan |is het dus maar net de vraag, hoe (men tot een bepaalde conclusie komt. Als men de Markerwaard de beste vestigingsplaats vindt, dan is (dat dus een aanvechtbare conclusie". "Men trekt nu eigenlijk de conclu sie dat de Markerwaard de minst (slechte plaats is. Mijn conclusie is, dat er helemaal geen geschikte plaats fan ons land is voor een tweede lucht haven". "Het *s maar net wat voor normen je aanlegt. Zodra Je de norm aan- Begt dat het grondtransport meer prioriteit moet hebben dan het luchttransport, kom je al op heel an dere uitkomsten. Neem nu bijvoor beeld de verbinding Tokio-Osaka in Japan. Finds een snelle spoorlijn de- Be twee steden, met een onderlinge Afstand van 550 kilometer, verbindt, ls het luchtverkeer met tweederde afgenomen". "Men baseert de verwachte groei van het luchtverkeer op gegevens uit het verleden. Een groot deel hier van is van de traditionele vormen pan het vervoer weggezogen, omdat Vliegen door rijkssteun kunstmatig roedkoop is gemaakt. Dat gebeurt [oor overheidssteun op t gebied van research, aankoopkredieten, de over leid is aandeelhouder in de lucht- 'aartmaatschappijen in de luchtha- rens. Met andere woorden we finan cieren onze eigen geluidshinder" al- jlus Marten Bierman. "Het zit als het ware in het hele geleid ingebakken, dat vliegen goed Maar nu zijn we op het punt aan gekomen. dat men daar anders over begint te denken. De reden is dat Ie geluidshinder een steeds grotere rol is gaan spelen. De geluidsmetin- |en tonen aan dat nergens in ons 9 n i plaats is voor 'n nieuwe nationale (uchthaven van deze omvang". "Daar komt nog bij dat een gebied [ls de Markerwaard op het ogenblik plstroomt met nieuwe bewoners uit let gebied rond Amsterdam". "Wij zijn voorstanders van uit leiding van het railvervoer", zegt tfarten Bierman. "De brandstofprijzen bepalen de irijs van het vliegen. En de brand- tofprijzen zullen ln de toekomst ze- ier nog gaan stijgen, waardoor het liegen duurder wordt. Zodra er ech- er iets gebeurt, zal het toerisme te- luglopen Hoe conjunctuur-gevoelig, et vliegtoerisme is zie Je aan Ame- Ika. Dit Jaar zijn aanmerkelijk mln- ier Amerikaanse toeristen naar airopa gevlogen. De omvang van iet vliegverkeer kan dus zo om- laan". tarten Bierman vergelijkt de voor- ènomen aanleg van een tweede na- Ion ale luchthaven met de Amster- amse metro. Dezer dagen behoeft er geen grond verzet te worden. Misschien zullen de kinderen van de bouwvak kers eens een zandwalletje opwerpen aan het strand, maar daarvoor heb je dat zware materiaal niet nodig. Overigens ziet het er met een blik naar de lucht niet naar uit dat het binnenkort strandweer wordt. Europees hof moet nu een oordeel uitspreken DEN HAAG Stroken de sur- komt het college vooral door plusheffing bloembollen en de argument van Van der Hul vakheffingen van het Produkt- Nederlandse boUenkweker schap voor Siergewassen wel met zijn bollen gebruikt het EG-recht? Het hof van Justitie van de Eu ropese gemeenschappen in Luxemburg krijgt deze vraag zelf bloemen mee te telen, hoeft over die bollen geen heffing te betalen. De bolbloementeler elders in de EG, die met Nederlandse bollen voorgelegd door het college van be als grondstof werkt, moet de hef- roep voor het bedrijfsleven in Den Haag. fingen in beginsel wel in de prijs oor die bollen meebetalen. Wat het college ook wil weten: EG-marktordemngs-verordening voor levende planten en bloemis- terijprodukten in, dat Nederland se wetgevende instanties nu geen =endr"JpTSS^«ó;: ^kt-ordentoBsreee'en^i> Tegen aanslagen in genoemde heffingen vennootschap P. J. van der Hulst en Zonen uit Hillegom bij het col lege in beroep gekomen, met als argument strijdigheid van de des- ueureueiiue pi uuuM-stuapsvciui - deningen met het EG-verdrag en ^uiSing van"£ EG-regeling), zodat de beide hef fingsverordeningen ook daarom onwettig zijn? Tenslotte vraagt het college 'n toetsing aan de verdragsbepalin gen inzake nationale steunregelin gen, die volgens de EG-sierteelt- verordening ook op de sierteelt van toepassing zijn. Al in februari 1972 heeft de Eu- de EG-siergewassen-verordening. Het college in Den Haag wacht nu met het doen van een uitspraak tot het weet hoe het Europese hof erover denkt. Uit de surplusheffing financiert het produktschap het bloembol- lensurplusfonds, uit de vakhef fing bloembollen voedt het finan cieringsfonds algemene vakdoel einden (voor o.m. wetenschappe- lijk onderzoek en onpersoonlijke ropese commissie in een brief aan reclame) en betaalt het zijn appa- de Nederlandse minister t raatskosten. Het college van beroep wil van het Europese hof met na weten of deze produktschapshef- tenlandse Zaken als haar mening te kennen gegeven, dat de vakhef fingen bloembollen en bloemen en de bloembollensurplusheffing fingen beschouwd moeten worden het produktschap steunmaatrege- als heffingen met gelijke werking ils uitvoerrechten. Zulke heffin jen worden «namelijk in het Eg verdrag en in de EG-sierteeltver- regelingen in te trekken of ordening verboden. Tot deze vraag passen. len zijn, die zouden moeten den aangepakt. De commissie ver zocht toen, voor 1 april 1972 deze CAR: Rijnmond aan ramp ontsnapt In Waalhaven-Zuid in Rotterdam zijn gisteren een lege ertstrein en in botsing gekomen. Enkele wagons ontspoorden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. ROTTERDAM Een explosie, ge volgd door een flinke brand, heeft gistermiddag "Oxirane Chemie Ne derland" aan de Merseyweg in het Botlekgebied lam gelegd. Een perso neelslid raakte, toen hij vluchtte, aan een vinget licht gewond. Een woordvoerder van het bedrijf kon gisteravond niet meedelen hoe hoog het schadebedrag is, omdat nog niet bekend is welke installaties moe ten worden gerepareerd. Door de schade en het produktieverlies zal 't schadebedrag wel enige miljoenen hoog zijn. Door nog onbekende oorzaak is op het bedrijf, dochteronderneming van het Amerikaanse "Oxirane" een gas wolk vrijgekomen. Deze gaswolk be landde bij de fabriek waaruit isobu- tyleen en zuiurstof-alcohol wordt ge maakt. In deze fabriek is volgens de brandweer een overdrukflens ge sprongen, waarna een explosie volg- containertrein met elkaar de, die kilometers ver in de omtrek te horen was. loessein in Egypte Koning Hoes iin van Jordanië is gisteren in Egyp- aangekomen. Hij zal er besprekin- ?n voeren met president Sadatvoor e coördinatie van hun politiek op e vredesconferentie in Genève over et Midden-Oosten. De conferentie ordt waarschijnlijk in oktober her- it. Hoesseins bezoek is het eerste nds de oktoberoorlog tegen Israël. ntevreden Barones Stocks, een l-Jarige econoom in het Britse Ho erhuis, is gisteren uit de Labourpar- j getreden omdat zij niet tevreden over partijleider Wilson. Zij zal in it Hogerhuis voortaan een neutra positie innemen. Vorige week is i vroegere minister van Marine, hristopher Mayhew, uit de Labour- 'actie in het Lagerhuis getreden. - In eerste klassen lagere school Over ongeveer 50 meter afstand ontstond een grote vuurzee, die en kele kleine explosies en brandjes veroorzaakte. Alle installaties bij Oxirane werden onmiddellijk stilge legd. De brandweer rukte met groot materieel uit. Om tien over vijf was men de brand meester. "Oxirane Chemie Nederland" legt zich toe op de vervaardiging van propyleen-oxide en glycolen. Beide stoffen worden gebruikt als bestand deel van schuimplastics. De glycolen tevens in de voedingsmiddelen- en cosmetische industrie. Volgens de woordvoerder van het bedrijf wor den er geen giftige stoffen gebruikt. Het Centraal Actiecomité Rijn mond (CAR) vindt dat de Rijnmond bevolking aan een ramp is ontsnapt doordat de brand bij Oxirane. die op de explosie in het mengstation volg de, zo snel onder controle was. Vol gens het CAR, die onmiddellijk na de brand met een reactie kwam, moet de fabriek snel verdwijnen uit de di recte omgeving van Geervliet, Heen vliet en Maassluis. "Het mengen van de zuurstof met buteen en propeen is zo gevaarlijk en zo oncontroleerbaar, dat in de Ver enigde Staten dergelijke processen al leen in de woestijn mogen plaatsvin den", aldus het CAR. Het comité wil dat Oxirane wordt verplaatst naar 't uiterste puntje van de Maasvlakte. Handhaven van de fabriek op de huidige plaats in de Botlek achtte 't CAR onverantwoordelijk. DEN HAAG In de laagste klas sen van het lager onderwijs blijven naar verhouding aanzienlijk meer Jongens zitten dan meisjes. In de hogere klassen komen de Jongens geleidelijk wat zitten blijven betreft op gelijke voet met de meisjes. Dit blijkt uit de publicatie "Statistiek, van het gewoon lager onderwijs 1972/ 1973 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal leerlingen dat een leer jaar doubleerde was in 1972 het hoogst in de eerste klas. Bij de jon gens was dit 7,8 pet en bij de meis jes 4,5 pet. In de vijfde klas was dit percentage bij de Jongens terugge lopen tot 1,4 pet en bij de meisjes tot 1,3 pet. In Januari 1973, toen het CBS zijn telling verrichtte, volgden bijna 1,5 miljoen leerlingen gewoon lager on derwijs op 8326 scholen. Het aantal onderwijzers bedroeg 50.182, een aantal dat evenals het aantal leerlin gen nagenoeg gelijk was aan de aan tallen van 1972. vergelijking met 1952 is het aantal klassen met 20—29 leerlingen meer dan verdubbeld tot 42 pet van alle klassen. In 5 pet van het aantal klas sen zaten in 1971 40 en meer leerlin gen. Bijna alle leerlingen, die de zes de klas hebben doorlopen, gaan voortgezet onderwijs volgen, zo blijkt verder uit de gegevens van het CBS. Bij de Jongens ging in 1972 61,5 pet naar de havo, mavo of vwo en 37,5 pet naar het beroepsonderwijs. Bij de meisjes lagen die percentages Gemiddeld was er in 1973 een on- resp op 64,2 en 35,0. derwijzer op ruim 29 leerlingen. In Volgens het onderzoek werkte in het schooljaar '72/'73 meer dan een kwart van alle scholen met taakver- lichters. veelal part-time onderwij zers die als taakverlichter van het hoofd van de school aan scholen met zeven of meer onderwijzers kunnen worden aangesteld. Verreweg het grootste deel van de taakverlichters (82 pet) waren gehuwde vrouwen. Het aantal kinderen van buiten landse werknemers dat gewoon la ger onderwijs volgt, was in het on derzochte schooljaar met een kwart toegenomen in vergelijking met het jaar daarvoor. Zij komen voorna melijk uit landen rond de Middel landse Zee. BITTARD Controle met radar n het luchtruim voordat postdui- n gelost worden tijdens wedvluch- a zou rampen met duiven kunnen orkomen, aldus de Nederlandse Vooral dit Jaar werden de duiven- juders gedupeerd doordat tiendui- aden postduiven niet zijn terugge- erd in Nederland. De Nederland- postduivenorganisatie en het KMI in De Bilt hebben sedert een land goede ervaringen met radar- rkenning. In Brussel wachtte een bot contingent Jonge duiven op los- lg. Aangezien het KNMI geen slui tende prognose kon geven over het weer werd via Schiphol de atmos feer verkend met de radarinstallatie. De vlucht verliep daarna voortref felijk. Bijzonder tragisch is de afgelopen weekeinde uitgespeelde wedvlucht vanaf München verlopen. In de Beierse hoofdstad werden 6250 Ne derlandse en 19.000 duiven uit andere EG-landen gelost. De duiven troffen abnormaal slechte weersomstandig heden waardoor 's avonds in Neder- lapd pas twee duiven aankwamen. In postduivenkringen verwacht men nu een verlies van minimaal vijftig procent van de geloste duiven. DEN HAAG In een brief aan de Sociaal Economische Raad heeft de „crisisgroep weduw naars" aangedrongen om de we duwnaars met kinderen te laten vallen onder de Algemene We duwen- en Wezenwet (AWW). Een opname van deze groep zou volgens eigen berekening een verhoging van de AWW-premie van 0,1 tot 0,16 procent beteke nen. De Nederlandse gezinsraad heeft op dit voorstel al positief De weduwnaars willen in feite een verschuiving binnen de wet waardoor verkeersweduwen zou den moeten vallen onder de kos ten gemotoriseerd verkeer. Zij zouden moeten worden onderge bracht by „kosten van de weg". In Nederland is 15% van de we duwen verkeersweduwe. In 1973 kreeg deze groep via de AWW in totaal ongeveer 80 miljoen uit gekeerd. De „crisisgroep weduw naars" is van mening dat indien in de AWW een verhaalsrecht wordt ingebouwd de weduw naars met kinderen zelfs voor niets onder de AWW kunnen worden ondergebracht. De afschriften van dit advies zUn naar vyf departementen ge stuurd. Japanse verdacht van wurging van pasgeboren baby AMSTERDAM De Amsterdam se politie heeft de 27-Jarige Japanse M. F. aangehouden, die ervan ver dacht wordt haar pasgeboren baby door wurging om het leven te hebben gebracht. De Japanse werd zondag middag dpor dri® landgenoten (twee mannen en een vrouw) in het Sint Lucasziekenhuis in de hoofdstad af geleverd nadat zij op het tollet van haar woning in de Lumeystraat een voortijdig geboren baby ter wereld had gebracht. De anderen, die niet op de hoogte zouden zijn geweest van de zwan gerschap van de vrouw, waren ver ontrust over de toestand van moe der en kind. Toen het gezelschap in het ziekenhuis aankwam bleek de baby reeds te zijn overleden. In het ziekenhuis werden onregelmatighe den geconstateerd waarna de politie werd gewaarschuwd. Bij sectie bleek, dat de baby door verstikking om het leven was gekomen. Op het keeltje van het jongetje waren sporen van geweld te zien. Daarop is de moeder, die evenals de andere Japanners in een Japans restaurant in Amsterdam werkte, in hechtenis genomen. Behalve de aanwezigheid van drie woongebieden in de directe omgeving van de fabriek wijst het comité op de aanwezigheid van Oxirane buur man ICI, die het gevaarlijke fosgeen- gas produceert en opslaat. Dicht by Oxirane staan ook de opslagtanks van de nieuwe Matex, waarin oa. het uiterst giftige en explosieve acryl- nytriel is opgeslagen. ^GRONINGEN Het is niet uitge sloten dat provinciale staten van Groningen hun voorkeur handha ven voor de aanleg van een buiten dijks kanaal in de Dollard. Dit heb ben de gedeputeerden van deze pro vincie meegedeeld in een brief aan minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat). Deze brief is een reactie op het be sluit van de regering voor het behoud van het milieu in de Dollard door 't aanleggen van een binnendijks ka naal. Gedeputeerde Staten geven zelf (nog) geen oordeel over de beslissing van de regering. Wij achten het niet uitgesloten dat provinciale staten hun voorkeur voor het trace zullen handhaven en dit willen bevorderen met de middelen die hun ten dienste staan, zoals een beroep op grond van de Wet ad ministratieve beslissingen, zo schrij ven de Groningse gedeputeerden. Zij vragen in dit verband om een forme le met redenen omklede beschikking op de zgn. concessieaanvrage van de staten van 3 augustus 1971. De Gro ningse staten spraken zich toen uit voor een buitendijks kanaal. Het provinciale bestuurscollege vraagt de minister een aantal zaken te verduidelijken. Het wil weten of de beslissing van de regering inhoudt dat het aan te leggen afwateringska naal voor rekening van het rijk ge schikt zal worden gemaakt voor scheepvaart met schepen tot 1350 ton. Ook willende gedeputeerden het standpunt van de regering vernemen over de alternatieve trace's.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7