De angst om te verliezen overheerst weer SCHITTERENDE STUNT OUDE POULIDOR Vijf Nederlanders gewipt wmmM 1 T oekomstronde lijkt beslist... APPIE HAPPIE LUZ Lopez Carril: "Ik was bang dat ik kapot zou gaan Ronde cijfers in DINSDAG 16 JULI 1974 Saint Lary-Soulan - „Wat een etap pe", steunde iedereen vlak nadat de oude Raymond Poulidor weer eens een schitterende stunt had uitge haald en vervolgens een volkomen verbrokkeld peloton naar boven was komen zwalken; met Eddy Merckx pas op de vdjfde plaats en Luclen van Impe op zowat een kwartier ach terstand. Maar toen de nuchtere cij fers op de communiques waren ge- Door Fred Racké rangschikt, kon Je het ook anders zien. Zo; er was gedurende tien ki lometer een prachtig stuk wielersport te zien geweest en gedurende 199 km. niet. Vijf cols - en dat waren de minste niet - vermeldde voor maandag de „dienstregeling", twee in Spanje en de rest net over de grens. Nog meer dan de zondagsrit naar Seo de Urgel het terrein voor de Spanjaarden om van stonde af aan te attaqueren. Beurt om beurt desnoods, om leider Merckx af te matten en hem in de laatste klim door de beste represen tant van Iberia te laten vermorze len. Maar dat gebeurde niet. Bijna 50 coureurs vonden elkaar nog na de afdaling van de Peyresourde in Lu sion terug en dat is voor zo"n rit teveel. Natuurlijk, Lopez Carril volgde als derde de wonderbaarlijke Raymond Poulidor. die in de recente fietsge- schiedenis nog maar een voorganger heeft: de „Italiaanse Belg" Pino Ce- rami, die op 38-Jarige leeftijd nog Parijs-Roubaix op zijn naam schreef. Lopez Carril pakte ook ruim een mi nuut terug op Merckx die na afloop van een slechte dag sprak en maar weer eens een oude blessure tevoor schijn haalde, zoals altoos in zulke gevallen. Maar om deze Tour nog in teressant te maken, had het verschil tussen Lopez en Merckx niet een mi nuut, maar vier, vijf minuten moe ten zijn. En vandaag, als u dit leest, nog eens vijf. Had dat gekund? Tja, dat is natuurlijk ook weer een moei lijke kwestie, want - slechte dag of- niet - Merckx verzette in de voor gaande kilometers tot aan de beslis sende helling weer bergen werk. Ik zag hem bijvoorbeeld de beklimming van de Peyresourde na 170 km. van begin tot top leiden in de branden de zon. Als Lopez Carril of Aja toen weg waren gegaan - maar ik betwij fel of ze het konden. Of ze ook niet blij waren, dat men het net als in zovele voorgaande dagen weer eens op de laatste kilometers zou laten aankomen. Maar wat, zult u dan tegenwer pen, was er dan nog over van het uit stekende moreel waarmee Merckx daags tevoren de rit had afgesloten en waarover ik in mijn stukje repte? Wel, toch wel veel. Laten we in de eer ste plaats vaststellen, zoals al eerder is gebeurd, dat dit de oude Merckx niet is. Gaat de leeftijd meespre ken? Waarschijnlijk. Heeft hij in acht Jaar beroepsfietsen zoveel gege ven, dat hij dat nu langzamerhand echt moet gaan bezuren? Waarschijn lijk. Ma.tr dan nog was er ook op de ze maandag een Merckx bezig, die dan toch nog goed was om vrijwel iedereen tot het laatste moment in bedwang te houden. Je kuit het ook andersom stellen: als het waar is, dat Merckx deze ron de zo voorzichtig mogelijk rijdt om dat door allerlei omstandigheden ver val van krachten gaat meespreken, waarom "vliegt de concurrentie er dan niet in", om in wielertermen te blijven. Waarom test men dan niet keer op keer de mogelijkheden van de leider? Waarschijnlijk omdat wat achter Merckx rijdt niet durft of. niet kan. Het was de oude Pouli dor, die weer het initiatief nam. Toen kwamen er ook anderen in zijn spoor. Toen verraste de kleine Pollentier, toen liet Alain Santy zich zien, toen sloeg Lopez Carril toe. Te laat. Op I7JULI _18e ET. I KM nieuw was deze rit, hoe spannend de finale ook verliep, tekenend voor een ronde die zoveel kwaliteit moet ontberen. Ook al rijdt Merckx min der goed dan in andere Jaren, ook na een zware rit in de Pyreneën, die hij verloor, draagt hij nog altijd het geel met ruim twee minuten voorsprong. Dat is natuurlijk zijn verdienste, want wie altijd maar op de voorste rang strijdt, vindt zijn naam auto matisch aan de top terug. Maar het gebeurt aan de andere kant ook dankzij de onwil of de onmacht van de anderen. Misschien heeft Merckx op weg naar de Tourmalet weer een slechte dag. Dan moet hij er tegen 't eind van deze week toch bliksemsnel een goeie tegenover gaan zetten en op die manier kan het op weg naar Parijs nog leuk worden. Maar dan alleen op die manier A berg PAU IGELOS }Pieiai225m ^EsquilloP (Q2m ^ASSON BAGNÊRES J ARTHEZ (Soulor ARGÈLES lTourmaleh2114n» A «Soulor1445rr HA 402m WkL fieH SAINT LARY SOULAN „De Ronde zal ik -niet winnen, maar als het zo blijft gaan, haal ik misschien nog een étappe". Raymond Poulidor was tevreden. Maar gistermiddag, hoog in de Pyreneeën zat vlak achter zijn gerechtvaardigde voldoening over 'n grote over winning de teleurstelling van een dag in de Alpen. „Als ik op de Galibier niet zo n ver schrikkelijk slechte dag had gekend, zou ik nog een van de kanshebbers zijn geweest. Nu bijna een week later, begrijp ik nog niet, waardoor het toen is misgegaan. Vandaag voelde ik mij geweldig". toch moeilijker dan deze aankomst, die Als de kracht blijft, val ik nog i rige dagen of eerdere Ronden was. op deze manier, misschien dins- Hij maakte zich kwaad op zijn ploeg- makkers, die hem te veel van het Raymond Poulidor heeft het gepro- werk hadden laten opknappen, hij beerd, zoals ook Van Neste en Pol- zocht naar verontschuldigingen voor lentier duidelijke aanvalsdriften hebben getoond en dat maakte hem pe, waarin de zwakkeren zich l etap- k0Q hebben gedaan. Dit Saint Lary: "Ik had lang hebben kunnen koesteren In de last van mijn spieren in de bil. Ik vredelievendheid van hen die als heb dat wel vaker, waarschijnlijk een matigen worden beschouwd. Vrij wel niemand durfde risico te nemen tekenend voor de rit die in gevolg van een valpartij jaren gele den op de baan van Blois. Ik heb paar keer van fiets verwisseld verleden door de ware wat gemakkelijker te kunnen roule- ZEST1ENDE ETAPPE klimmers zou zijn gebruikt voor een ren. Ik had gewoon geen beste dag. 1 .Poulidor (Fra-Caput) 7 uur, 53 machtige aanval, was dat Ouimard 111 v«el werk moeten doen om minuten en 29 seconden, 2. Lopez op de twee Mrst<! cols even voor het de groep by elkaar te houden en te peloton uitdraafde. Perurena, leider weinig steun van mijn ploegmaten het bergklassenient dank 'zij de phad- °P 5*** 1.02 4. Santy (Fra-Caput) op U7, door hem veroverde punten op de t«Whaaden ieder bluft maar aan 5. Merckx (Bel-Albani) op 1.49, 6. cols van de vterde cateeorie kwam nuin r,,den- 111 dan veel werk 1T4* d.l Li o nc n n:„ VioK ftnrrnlrnc nt irlinemn 7ii loncrc mil SAINT LARY SOULAN —De Ronde van de Toekomst lijkt beslist. De leider in het algemeen klasse ment, de Spanjaard Enrique Marti nez heeft gisteren in de zware berg- étappe van Bort naar Saint Lary op grootse wijze zijn slag geslagen. Hij liet de gehele concurrentie achter zich en vergrootte zijn eerste posi tie in het algemeen klassement. In de beginfase bleef het overgeble ven rennersveld in gesloten forma tie bij elkaar, maar na ongeveer 35 kilometer zette Martinez zijn eerste mayer wachtte niet af en trok vier renners mee in de achtervolging. Bij de finish had Martinez echter nog kracht voldoende om te zegevieren. Twee seconden na hem kwam de Fransman Charlier, die er in was geslaagd in de laatste kilometers de rest te lossen. De renners moesten in de drie slotkilometers vele seconden aan elkaar prijsgeven. De inspan ningen van de zwaarste bergétappe waren voor velen kort voor de eind streep te veel geworden. Door zijn triomf verbeterde Martinez zijn lei offensief in. Hij kreeg de Oostenrij- derspositie in het algemeen klasse- ker Spindler mee, maar die weiger de ook maar één moment kopwerk te verrichten. Martinez liet zich daar na weer terugvallen in het peloton, wachtend op een nieuwe mogelijkheid Het tempo werd, met de zware ber gen in het vooruitzicht, door de Po len Szurkowski en Szozda hoog opge voerd. maar laatstgenoemde moest voor zijn inspanningen de tol beta len. Gedesillusioneerd staakte hij de strijd. Martinez, die angst had voor deze prooi, was op dat ogenblik in ieder geval een rivaal kwijt. Bij de beklimming van de "Col du Portil- lon" brandde de strijd pas goed los. De Spanjaard Lopez-Carril sprong razendsnel weg van de ove rige renners. Nog altijd reageerde leider Martinez niet. Hij stond toe. dat zijn landgenoot een winst van meer dan anderhalve minuut kon opbouwen, in de wetenschap, dat hij dat in de afdaling wel teniet zou doen Martinez kreeg gelijk, want zo rap als Lopez-Carril naar boven snelde, zo geforceerd daalde hij. Nog even was Lopez-Carril alleen, maar aan het einde van de afdaling had een achtervolgersgroepje door Martinez en de Pool Kowalski. de vluchter te pakken. Pas op zes kilometer van de eindstreep durfde Martinez te de- De Oostenrijker Stein- ment aanzienlijk. Hij heeft voorsprong van 3 minuten en 25 se conden op Steinmayer. De Nederlanders zijn er gisteren niet aan te pas gekomen. Reeds bij de beklimmingen van de eerste cols moesten zij afhaken en hadden bij de finish grote achterstanden opgelo pen. De enige, die zich in het geweld nog enigszins staande kon houden, was Bert Pronk. UITSLAG 1. Martinez (Spa) 165,5 kilometer in 5 uur, 31 minuten en 32 seconden. 2 Charlier (Fra) op 2 seconden, 3. Steinmayer (Oos) op 29 sec., 4. Mir- ri (Ita) op 35 sec., 5. Leleu (Fra) op 1.11 min., 6. Lopez Carril (Spa) op 3.09, 7. Kaczmarek (Pol) op 3.32. 8. Linart (Fra) op 4.16, 9. Kuhn (Zwi) op 5.52, 10. de Gueverra (Spa)' op 6.31, 12. Pronk (Ned) 5.39.51. 24. van Dongen (Ned) 5.44.25, 27. Lan gen (Ned) 5.46.16, 37. Schuer (Ned)' 5.49.30, 43. Dohmen (Ned) 5.56.11, 51. van Houwelingen (Ned) 6.00.26. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Martinez (Spa) 20.37.26, 2. Stein- Panizza (Ita-Crtblori) op 2.05, 7. Pin- op de eerste drie passen als geon (Fra-Lapeble) op 2.34, 8. Rome- voerder van het veld boven. Van het ro (Fra-Lapebie) op 3.31, 9. Perm moment echter dat de sterken zich sassTA-st S"«Sa== k°L3 A oo 12;oM^,rtin.?f laar' die in de slotfase bijna een half tfüw_of«Kn«.w\ A*m 7 o t,— moest prijsgeven. heb opgeknapt vliegen zij langs mij heen". Eddy Merckx, nog bijna twee en '(Fra-Stablinski) op 4.22, 13. Zurano tSpa-Moreno) op 6.28, 14. Agostin- bo (Por-de Muer) op 6.32, 15. Jans- Sens (Bel-Albani) op 6.54. 24. den Hertog (Ned-Liebregts) op 9.37, Wachten ben om Poulidor en Lopez Carril te zeker van de overwinning", op zijn naas- weerstreven. Ik heb te veel moeten Merckx heeft zelfs na deze slech te "concurrent" Lopez Carril, ver- geven om na de Peyresourde terug te te dag nog maar vier concurrenten, vleugellamme ade- de waarheid op zjjn manier, komen, maar het blijft toch een vol- Lopez Carril op ruim twee, Aja, die Tot op twintig kilometer van Saint doening als gi) van Merckx kunt weg- gisteren terugviel op vier Lary heeft Ward Janssens zich ge- "Men. Ik geloof niet dat Merckx nog forceerd om zijn baas van dienst te i Poulidor hebben ligt al op bijna de dubbele afstand. De strijd lijkt beslist, omdat het ge vecht wordt geschuwd, zelfs in een ware bergrit met vijf toppen. Merckx is de enige die niets verweten kan worden. Hij heeft tenslotte de zeker- Panizza heid in deze week, in de twee tijd- mayer (Oos) op 3.25, 3. Mirri (Ita)' op 4.14, 4. Kaczmarek (Tsj) op 5.17 5. Leleu (Fra) op 8.46, 6. Kuhn (Zwi) op 11.07, 7. Nazabal (Spa) op 11.14, 8. Pronk (Ned) op 11.27, 9. Linard (Fra) op 11.58. 10. Brezny (Pol) op 13.01, 18. van Dongen (Ned) op 20.16 22. Langen (Ned) op 22.33, 23 Schuer (Ned) op 23.07, 39. van Houwelingen (Ned) op 39.44, 48. Dohmen (Ned) op 52.54. ALGEMEEN PLOEGENKLAS- SEMENT: Frankrijk 62.59.31, 2. Spanje iets zal kunnen gebeuren. Hij lijkt minuten te overbruggen. Agostinho zijn voorsprong te vergroten. ritten, over vijftig kilometer samen, 63.03.30, 3. Polen 63.04.14, 4. Oosten rijk 63.07.11, 5. Nederland 63.25.04. Wim Prinsen (Ned-Liebregts) op heerste De angst om te verliezen over- langzaam gefietst Later, veel later, zal dat de bezemwagen bij de beklim ming 1 l de eerste drie cols slechts 11.24, 46. Knetemann (Ned-Caput) Lopez Carril kunnen vertellen dat hij op 17.54, 54. Vianen (Ned-Caput) op in een van de Ronden van Frankrijk enkele minuten na de winnaar over 21.44. 57. Karstens (Ned-de Muer) die Merckx heeft gewonnen, als twee- het hoogste punt ging. Pas na Lu- op 22.13, 102. Henk Prinsen (Ned- de is geëindigd. chon, na de afdaling Liebregts) op 28.48, 103. van Katwijk Merckx zal nog altijd in de herin- Portillon, die nog (Ned-Liebregts) op 29.15, 106. Allan nering een grote zijn, niemand tale hergroepering bracht, begon de '(Aus-Liebregts) op 30.47, 107 .Alaimo zal zich dan nog voor de geest kun- strijd. Het gevecht spitste zich toe (Ita-Liebregts) op 30.52. Kees Bal halen dat Vicente Lopez Carril binnen een groep In voorronde internationale tenniskampioenschappen heeft de strijd gestaakt en de Span- in de meest Spaanse van alle étap- twintig renners, die pas in de be- HILVERSUM Het vaderlandse belhandig geslagen backhand vast- Hornman: „Dat moet kunnen in 'n damesteam voor het drielandentoer- Jaard Galdos is niet vertrokken. ALGEMEEN KLASSEMENT: L Merckx (Bel-Albani) 92 minuten en 18 seconden, 2. Lopez Carril (Spa-Barrutia) op 224. 3. Aja 1974 heeft ge- klimming van Pla d'Adet werd ge- contingent in het deelnemersveld beraden naar de hoeken te sturen, pas op het al- spleten. Daarvoor probeerde Willy van de internationale tenniskam- Gontreras raakte geheel de kluts van Neste tevergeefs zo veel voor- pioenssohappen van Nederland, die kwijt sprong op de rustig rijdende groep gisteren op de banen Êen aanval, mede gedragen door te pes uit de Ronde wacht en gewacht 4Q lerlaatste moment zijn aanval heeft tennistoernooi" In verband met de frekwent val lende regenbuien, waardoor het tegen Zweden eerste ten Nederland Poulidor. i o Kac-équipe had KPor-de Muer) op 10.54, 7. Pollentier [(Bel-Schotte) op 13.53, 8. Martinze KFra-Stablinski) op 14.16, 9. Santy '(Fra-Caput) op 15.07, 10. van Sprin- gel (Bel-van Vaerembergh) op 18.08, 11. Pingeon (Fra-Lapebie) op 19.37, 12. Ferin (Fra-Caput) op 20.03, 13. brengen, want de vijftiende werk- van de Ronde was een slechte Merckx. Maar Lopez Carril viel Mindere dag pas kort voor de aankomst aan. Waarom? Lopez Carril: "Ik durfde In de laatste en xuomeier scnooc Kirmeayr Buise kreeg niet eerder aan te vallen. Tussen de ook Michel Pollentier, die het per 'hetgeen hem tijdelijk bergen zaten grote stukken. Ik was traditie het best doet op de zwaarste blindde én tot. roeven dwone öpzsbriaif',naar-voren^1.]a?terhaaIdi te. maakte nog precies het Melk- games: 6—1 6—3 voor Visscher, die toeschouwersaantal op de dat hij zijn winst tot bo- huisje in Hilversum zijn begonnen, het nu mag opnemen tegen Jean dag onder de maat bleef, schoot het kunnen vasthouden. Zijn is zoals gebruikelijk op de eerste dag Paul Meyer. De Franse ranglijst- programma niet op. De als nummer i drie minuten werd te niet gedecimeerd. Voor vijf Nederlanders speler rekende hardhandig af met één geplaatste 21-Jarige Argentijn magistrale opmars viel het doek in de eerste voorronde, Fried Schmitz (6-0, 6-2) en bewees Guillermo Vilas hoefde dan ook te weten Peter Soeters, Niek Fleu- dat hij zeker niet in de voorronde niet in allerijl ui te Gstaad te ko- 6-1, Tine Zwaan-Marianne Kind- thuishoort. Ten koste van Klaas nooi met 6-0 van Zwitserland ge- Dinsdag speelt Zwitserland woensdag ontmoe- i Zweden elkaar. Enkelspel: Judith Salomé-Martine Jeanneret 6-4, 6-3, Ada Bakker- Annemarie Ruegg 6-3, 6-3, Elly Guillermo Vilas hoefde dan ook Appel-Evagreth Emmenegger 6-1, hij gisteren tijdens de Ier 6-0,6-3. wijze ten onder tegen de Braziliaan gen élke speler heb je Visscher moet Meyer het hoofdtoer- open kampioenschappen van Zwit- Dubbelspel: Salomé/Appel-Ruegg het heren- Jeanneret 6-0, 6-2, Zwaan/Bakker kans, enkelspel won. Vilas die in Gstaad Kindler/Emmenegger 6-3, 6-0. speler, ging op uiterst ongelukkige nooi zien te bereiken. Vissoher: „Te- seriand de finale het percentage is dit keer El Shafei, Emerson en Orantes wel erg klein". Guido Hornman ontdeed zich vele mate forser uitgevoer- die op Wimbledon van Mar ty Riessen won, moet de vedette deze aflevering van het Melk- Delisle (Fra-Plaud) op 21.35, 15. Zu- (Spa-Moreno) op 25.42. 24. den 1^3^™ ie na .n Se verpersoonlijking het niet tot het einde zou kunnen eerst de groep van Merckx en reed gen Montrenaud) en klaas Vissoher de Fransman Bernasconi (5-6, 6-3, huisje worden. Wat Nederland be- volhouden. Vicente Lopez Carril is alleen door in de Jacht naar Poulidor overleefden de eerste „schif- 6-31. Waarna hij ten onder ging treft dient hij zijn faam nog geheel i deze Ronde, en Lopez Carril. "Merckx leek mi] ting". Vooral de comeback van de tegen de Deense Officiële start van Vierdaagse Hertog (Ned-Liebregts) on 36 08 40 verpereuoimjsmg van ueze ivonue. en ciiu. ivieieax ice». uuj ting". vooral oe comeback van de tegen de Deense nummer drie tijdens deze week op te bouwen. Een NIJMEGEN Met de traditionele Knetemann (Ned-Caput) op l.Ol.ie! Icdereen is bang stuk te gaan. Jaagt niet opgewassen tegen de zware stlj- 22-Jarige tenmsleraar uit Blaricum Christensen. De frêle TUburger, die gezien de in het plaatsingsschema vlaggenparade in het Goffert Sta- slechts op een incidenteel succes, en ging", vertelde Pollentier. "Hij had ri2,rr^nTsssSrt, oPp «n- 1.18.28, 69. Wim Prinsen (Ned-Lie bregts) op 1.24.12, 84. Henk Prinsen (Ned-Liebregts) op 1.38.49, 105. van Katwijk (Ned-Liebregts) op 2.26.26, 106. Allan (Aus-Liebregts) op 2.34.11, 108. Alaimo (Ita-Liebregts) op 3.01.47. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. Barrutia 279.23.12, 2. Caput 279.36.40. 3. Albani 279.52.04, 4. Cri- biori 280.03.12, 5. Stablinski 280.03.57, 6. de Muer 280.05.01, 13. Liebregts 282.21.57. PUNTENKLASSEMENT: 1. Sercu (Bel) 197 punten, 2. Merckx (Bel) 154, 3. Karstens (Ned) 122, 4. Esclassan (Fra) 117, 5. Gul- mard (Fra) 102, 6. Hoban (GB) 99, 7. Pollentier (Bel) 77, 8. van Sprin- gel (Bel) 76, 9. Van Katwijk (Ned) 73,10. Panizza (Ita) 66. BERGKLASSEMENT: 1. Perurena (Spa) 151 punten, 2. Merckx (Bel) 112, 3. Abillera (Spa) 88, 4. Aja (Spa) 86. 5. Lopez Carril (Spa) 75, 6. Poulidor (Fra* m Oliva (Spa). 61, opmerkelrik. Hij verloor de het steeds moest opnemen tegen voorkomende mindere dag, hij reed volgens ste set tegen de Mexicaan Gontreras zwaargewichten, vond het geen be- lijke opgave. OUICU&JD K0BQT 8£iM/-lOErt- Pm T£RÜ<& OP MO£D£G AARDE.. niet onmoge- dion is de 58ste internationale NiJ- meegse Vierdaagse gisteravond offi- het cieel van start gegaan. De ongeveer 25.000 bezoekers, onder wie minister van Justitie Van Agt en de commissa- mm ris in de provincie Gelderland Geert- sema «regen een geheel andere show voorgeschoteld dan voorgaande ja ren het geval was. Vormde toen het vlaggenspel of de gymnastiek uitge voerd door jongelui, de hoofdschotel, gisteren moest 't motorstuntteam van de Beriijnse politie de show maken. Zij zorgden inderdaad voor een per fect getimede show. Maar het was toch enigszins onbevredigend dat het jeugdig element in de vlaggenpara de niet voorkwam. Er heerste gisteren overigens de hele dag al een bijzonder gezellige drukte in Nijmegen. De wandelaars moesten zich toen namelijk melden aan de startbureau's bij de vereni ging. Vorige week rolde uit de com puter een aantal lopers van ruim 14000, maar de praktijk heeft uitge wezen dat het aantal wandelaars al tijd wat lager ligt, doordat enkelen het op het laatste moment om ver schillende redenen toch laten af weten.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9