Vicariaat vreemdelingen moet wel, maar kan niet Honkballers de Cubanen 'goed' weg komen tegen Radicale feministen negeren strijd christenvrouwen Pleidooi commissie Justitia et Pax Beroepingswerk Synode: doop niet aan t.v.-kijkers weigeren GEREF. KERK WORDT FRANS JJWIJIIIJHMJa traditie en achterhaalde bijbelse in terpretaties". "Als ae Zuidafrikaanse Brigalia Bam, die in Genève bij de Wereld raad directrice is van de afdeling voor vormingswerk onder vrouwen haar stem laat horen, weerklinkt die in geen enkel radikaal feminis tisch blad. Ze heeft gezegd: 't Chris tendom en het kapitalisme zijn nauw verbonden geweest met de discriminatie van de vrouw. Waar om nemen vrouwen uit de radicaal- feministische hoek zichzelf zo se rieus en zien ze niet dat de kerk ook bezig Is?" Dit schrijft Mink van Rijsdijk in haar bij Kok te Kampen verschenen boekje "Hoor haar eens" over de (Nederlandse) christen vrouw en de emancipatie. Het boekje verscheen kort voor dat in Berlijn onder auspiciën van de Wereldraad van Kerken een vrou wenconferentie werd gehouden over "Sexisme in de jaren zeventig". (Sexisme is veel erger dan het al klinkt: onderdrukking op grond van sekse, zoals racisme onderdrukking op grond van ras is. Van het laatste sprak een Nederlandse kerk, die vrijwel geheel uit blanke leden be staat dat het een "roepende zonde" is; over het eerste is in die kerk, die voor meer dan de helft uit vrou wen bestaat, nog nooit iets gezegd) Mink van Rijsdijk heeft meer ge lijk gekregen dan zij zelf had ge hoopt. In Nederland althans is de Berlijnse conferentie vrijwel onge merkt gebleven, afgezien van enige publiciteit in christelijke periodie ken, en een innemende tv-impressie van hot IKOR. Men krijgt niet de indruk dat men van buiten de kerk de christenvrouw aan de slip van de Jurk trekt om van haar te vernemen wat haar aandeel is in de strijd. Dat is trouwens een algemeen ver schijnsel. De vroeger beperkte ge- zischtskring van de protestanten en katholieke "zuilen" in ons land is de laatste Jaren ontzaglijk verwijd. Men draagt kennis van wat er bui ten eigen kring gebeurt en neemt daaraan ook deel. Het omgekeerde is niet het geval. De stelling kan gewaagd worden, dat de horizon van mensen die tot de zgn. neutrale en de rode "zuilen" beho ren nauwelijks wijder is geworden. Er kan gesproken worden van een zekere geborneerdheid, waardoor een belangrijke sector van de maat schappij (zeker drie miljoen kerk gangers per weekeinde bijvoorbeeld) overgeslagen wordt. Zo zou de con clusie bereikt kunnen worden, dat christenen eigenlijk veel algemener ontwikkeld zijn dan niet-christenen. Onecht Mink van Rijsdijk doet dezelfde waarneming als zij schrijft: "De kerk heeft (tegenover de vrouw) fouten gemaakt. We weten dat maar al te goed. Maar ik kan me niet onttrek ken aan de indruk dat door eens ge maakte fouten, vrouwen die bij die kerk willen blijven door veel femi nisten «ven discriminerend worden behandeld zoals het met Mina Druc- ker (door de kerk) gebeurd is "Ik heb het gevoel dat er al te vaak tegen ons gezegd wordt: Je zegt je teksten wel mooi op, maar Je bent een on»cht kind, daarom mag Je niets zeggen. Of: Je wilt wel eman ciperen, maar omdat je bij de kerk hoort en dus wed traditioneel ge bonden en bekrompen zult blijven geven we jou geen beurt. En als je dan toch wat zegt, luisteren we niet naar je". We willen, schrijft zij, "wel se rieus genomen worden, al beseffen we dat de (kerkelijke) blunders nog welig zullen tieren en al beseffen we niet minder dat velen van ons ge remd zijn door te sterke binding aan Over dat laatste handelt het boek je. Een paar vraagpunten in het maandblad van de Nederlandse Christenvrouwenbond leverde een vloed van brieven op, waaruit twee dingen blijken: 1. veel vrouwen doen zich pijn aan een kerk, die van "on ze" God lijkt te maken "der keerlen God"; 2. veel andere vrouwen zeg gen er best gelukkig mee te zijn dat hun "baas" het voor het zeggen heeft of ze vinden dat ze er geluk kig mee behóren te zijn, omdat God het zo heeft gewild. Daar gaat het boekje tegen in. De toon is soms wel eens zó los, dat het mij het veerkeerde keelgat in schiet, maar misschien is dat de ge wenste manier om vlot, modern, Christelijk en geëmancipeerd de zusters te bereiken. En zo'n uitdruk king als "der keerlen God" is na- I tuur lijk een juweeltje. In het voorbijgaan worden Dolle li- na, Man Vrouw Maatschappij, 'et tijdschrift Opzij en nog zo meer .in bescherming genomen, hoewel r»'et heilig verklaard. Kuyper, Waterink I. A. Diepenhorst gaan vrolijk voor de bijl. En onuitgesproken gebeurt hetzelfde met Fenna Diemer en haar emancipatie-hoofdstuk Ir het hervormde anti-abortuorspport. Mink van Rijsdijk, Hoor haar eens, Kok, Kampen, f 8,50. De Nederlandse commissie Justitia et Pax bepleit in een rapport over de buitenlandse werknemers in Neder land de instelling van een apart vi cariaat voor het kerkelijk werk on der deze vreemdelingen. Maar bij de aanbieding van het rapport werd te kennen gegeven, dat zo'n vicariaat in de eigenlijke kerkelijke zin er niet in zit. Het zou hebben betekend dat alle p iesters die onder deze buitenlan ders werken hiërarchisch vanuit één punt geleid worden en daarvan ook hun zending en opdracht ontvange. Een ambtelijk netwerk voor heel Nederland dus, dat min of meer los van de zeven autonome bisdommen zou kunnen opereren. Zoiets kan wel en het gebeurt ook. zoals in de geestelijke verzorging van de krijgsmacht, waarvoor één mili tair vicariaat bestaat. Kardinaal Al- frink is niet alleen aartsbisschop van Utrecht, maar legerbisschop van Ne derland Het is dus wel denkbaar, zo'n apar te ambtelijke structuur voor het werk van de 45 aalmoezeniers en pastora le werkirs onder de gastarbeiders. Het rapport vindt het ook nodig. Er is thans sprake van een grote ver brokkeling. Gebleken is zelfs. dat priesters dit werk doen. zonder precies te weten in wiens opdracht zij het verrichten. Er moet. aldus het rapport een goed personeelsbeleid ko men en er dienen duidelijke pasto rale richtlijnen te worden opgesteld. Voor de zielzorg van de katholieke gastarbeiders is een welomlijnde structuur nodig; zij dient een duide lijke plaats in het geheel van de kerkprovincie te hebben. Toch zal zo'n vicariaat er niet ko men. Gezegd wordt dat „niets vast staat". Er zitten (kerk)-Juridisch nogal wat haken en ogen aan. Hoewel hierover niet wordt uitgeweid kan men zich voorstellen dat het ont koppelen van priesters van hun eigen bisschop en koppelen aan een natio naal vicariaat niet zo eenvoudig is. Vooral ook omdat een dergelijke ver huizing tegenwoordig niet meer een formele zaak is, maar thans wellicht ook een verplaatsing betekent van uit de ene sfeer van geestelijke lei ding nair een gans andere. Dat -taat natuurlijk niet in het rapport van Justitia et Pax. Daar staat alleen dat tot stand koming van een goedwerkend centrum voor dit werk van de hoogste urgentie is en dat daarom iedere andere juridi sche vorm, die hetzelfde effect kan garanderen met beide handen wordt aangegrepen. Welke taak heeft de kerkgemeen schap tegenover de buitenlandse werknemers? Het rapport vermijdt de term "gastarbeiders", want ze wor den in ons land niet als gasten be handeld. Met waardering voor wat er plaat selijk wordt gedaan en voor wat de aalmoezeniers doen, stelt het rapport dat de Nederlandse R.K. Kerk als ge heel zien maar weinig laat gelegen liggen aan de problemen van da vreemde werkers. De voornaamste taak van de kerk gemeenschap zal dan ook op korte termijn moeten zijn, het meer in houd geven aan het begrip gastvrij heid. Daarvoor is wel een mentali teitsverandering nodig. De kerkelijke leiding zou zich duidelijker moeten uitspreken dan zij in de vastenbrief van vorig Jaar deed. Dat het onderwerp op de landelijk pastoraal overleg eind augustus aan de orde komt is mooi, maar het zal ook in de bisdommen, dekenaten en parochies terf sprake moeten komen. Er moeten meer werk- of actiegroe pen komen om mensen dichter bij elkaar te brengen. Oecumenische werkgroepen zijn gewenst. Vooroordelen tegen islamietische werknemers dienen verkleind te wor den door rechtstreekse contacten. Het rapport schrijft een deel van de voor oordelen toe aan de eeuwenlange vijandschap tussen christendom en islam. NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Bijlmermeer, wijkge- meante Amsterdam - Bij lmermeer dr. J. van Slageren, zendingspredi kant te Kameroen, met verlof te Oegsbgeest; te Rekken: toezegging M. den Draak, kandidaat te Vlaar- dingen. Aangenomen naar Oldebert (Ca.): R. van de Beid, kandidaat te Lettel- bert; naar Hierden: P. P. J. Mon ster te Zwijndrecht. Bedankt voor Vriezenveen: toezeg ging L. G. Zwanenburg te Huizen. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Hoogkerk (Gr) H. Langenburg te Vlaardingen. Bedankt voor Groningen-Zuid: als evangalisatiepredikant voor Groot- Groningen, P. Kooij te Amsterdam- Slotermeer-Geuzenveld. Beroepbaarstelling: T. Zoutman. 2e Schinkelstraat 7.- te Amsterdam. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Hooghalen-Beilen en te VlissingenM. J. C. Blok kandi daat te Leiden. "Het dopen van kinderen uit gezinnen, waar een televisietoe stel staat, mag niet achterwege blijven". Dit is het oordeel van de particuliere (regionale) synode van de Gereformeerde Gemeenten in Zuidwest-Nederland. Zoals be kend is de televisie een in deze kring en nog verderop in de rechterflank van het protestantis me niet aanvaard maatschap pelijk verschijnsel. Uit het feit, Nodig achtte dat het punt toch steeds terug- prediking keert in de kerkelijke vergade ringen zou men kunnen afleiden, belijdende leden die in het bezit zijn van een toestel hun kind willen laten dopen. In de discussie werd gezegd, dat een kerkeraad het gehele levens patroon der ouders voor ogen moet houden en dat hij "een weg behoort te zoeken om het kind gedoopt te krijgen". In het algemeen, zo vond men, wordt er te weinig gewaarschuwd. ïen bewogen aanhoudend, liefdevolle vermaning. Tenslotte kwam de regionale sy- dit punt gemakkelijk laat leiden. Op de Zuidwestelijke synode dat niet ieder gemeentelid zich op node tot het advies aan de ker keraden, "tegen het kwaad van de verwereldlijking, waarvan het bezit van de televisie o.a. een bracht de classis Ridderkerk het symptoom is. met ernstige, liefde- vraagstuk ter tafel. Zij wil trach ten te komen tot één gedragslijn in alle gemeenten en stelde daarom de vraag, hoe te hande volle vermaningen op te treden". Maar de synode oordeelde tevens dat het dopen van kinderen niet achterwege mag blijven. Een hele gereformeerde kerk is bijna onopgemerkt uit het kerkver band van de Gereformeerde Kerken in Nederland verdwenen. Het is de kerk van Chatillon-Coligny, in het Franse departement Loiret. Deze emigrantenkerk is eigenlijk ontstaan door de oliecrisis die in 1956 het gevolg was van de Brits-Franse actie om het Suezkanaal in Europese handen te houden. De benzine- dwong een groep naar Frankrijk geëmigreerde Nederland se boeren rondom Chatillon om zon dags thuis te blijven en niet naar hun kerk in Sens te gaan, in het buurde- partement Yonne, ten zuidoosten van Parijs. De eigen kerkdiensten bevielen zo goed, dat men het bleef doen, ook toen er weer volop benzine was. Eerst in een geïmproviseerde kerkzaal op een grote boerderij buiten de stad, na 1960 in Chatillon-Coligny zelf, waar de hal van een failliete ru'-bT- laarzenfabriek werd verbouwd fot kerkzaal. met steun van om. Prin ses Wilhelmina. (Louise de Cohgny was met Willem de Zwijger ge trouwd). De kinderen en kleinkinderen van de Nederlandse immigranten spreken nu Frans en zo is de Nederlandse boerenkerk die tot de classis Dordt behoorde toegegroeid naar opneming in de Eglise Reformée de France, de Hervormde Kerk van Frankrijk. Weinig niemv Romeinse modeweek ROME De staking by de stoffenfabrikanten, de lang- zaam-aan-acties van het atelier- personeel en de ontevredenheid onder de mannequins en fotomodellen, al deze zaken zfjn er de oorzaak van dat de traditionele Romeinse modeweek tot een mini-modemarathon is gedegradeerd. Modellen uit de tyd van de „Great Gatsby" voeren by alle ontwerpers de boventoon in de hoop dat de Amerikaanse modehuizen forse bestellingen zullen doen. De rokken worden volgens de Italianen langer, komen een handbreedte over de knie tot halverwege de kuit. Wijde aangerimpelde rokken nemen een grote plaats in by de Romeinse ontwerpers. Deze winter zullen er weer veel laarzen worden gedragen zoals hier op de foto waar een wollen mantelpak, met daarover voor de extra koude dagen een korte cape met niet al te hoge laarzen wordt gecombineerd. Haarlem „Cuba is nog beter dan ik had gehoord en verwacht. En nu spelen hun beste pitcher en slag- man nog niet eens mee. Van dit team kunnen er zo drie of vier en wellicht nog meer spelers mee draaien in de Major League, de hoogste honkbalcompetitie in de Verenigde Staten". Ernie Myers, de Nederlandse coach, hield na de 9-0 nederlaag van Nederland een uitge breide lofrede op de Cubanen en had daarnaast nog veel goede woor den over voor zijn eigen team. Terecht, want Oranje ging niet af, werd niet volledig weggespeeld. Fer ry Neuteboom, die door Myers als slachtoffer was aangewezen om als eerste de Nederlandse heuvel te be klimmen, deed dat met enige 6chroom de ADO-man: „Zelfs de vierde reliefpltcher was bij ons vandaag nog zenuwachtig" maar hield zich keurig staande. Een 4-0 achterstand na 6 innings met geen enkele keer meer dan een punt te gen per slagbeurt mag een keurige prestatie worden genoemd van de Hagenaar. Neuteboom had zich duidelijk voor genomen en was ook als zodanig geïnstrueerd om de Cubanen be paald niet te gemakkelijke ballen te presenteren. Hij mikte op een rand je van de plaat en dat resulteerde uiteraard maar in slechts twee ho meruns. beide van zwaargewicht Antionio Munoz. Juist daarom was het zo jammer dat het Nederlandse team aan slag zo bitter weinig presteerde. In die openingsfase konden uitsluitend honkslagen worden genoteerd van Neuteboom en een fraaie van Al vin Troeman. maar scoringskansen kreeg Oranje niet. „In de zesde inning ging het al minder", vertelde Neuteboom na af loop. „Mijn fastballen, anders mijn sterkste wapen, kawmen niet meer omlaag en hadden, wat belangrijker is, ook geen vaart meer. Daarom moest ik me steeds meer tot curve beperken, ik had het karwei graag afgemaakt, maar in de zevende in ning ging het mis, omdat uitgere kend toen het veld ook nog eens in de steek liet". De gespannen Nederlanders gunden de Cubanen toen vijf punten op een rij en Myers greep in. Bouke Vakkers, pas dit seizoen van het Haagse Celeritas overgestapt naar Raak/Nichols mocht het geweld van de Caribische atleten gaan opvan gen en deed dat verrassend goed. Met de cijfers 2-0-1 voorkwam hij een nederlaag in zeven innings en Paul Koster mocht tenslotte Cuba la de laatste slagbeurt van de dub- de Jongens. Die pitcher kende pre cies mijn zwakke punt. Hij gooide uitsluitend curveballen op kniehoog te. Het is Jammer, maar er zat vandaag voor ons echt niets meer in. Laten we maar blij zijn dat we het negen innings hebben uitgehou den". En dat was dan voor het grootste deel de verdienste van de Cubanen, die wel de indruk maakten Neder land een beetje te hebben gespaard. De wedstrijd tussen de Sullivans en Usafe eindigde in een 75 zege voor de Sullivans. Stand: 1. Cuba 3 wedstrijden 6 pnt., 2. Arizona 3 4, 3. Sullivans 3 4, 4. Nederland 3 2, 5. Usafe 4 0. Planinc-Donner in eerste ronde IBM-toernooi Moment uit de wedstrijd Asaje-Sullivans. Ed Shroads 113) van Usafe komt veilig binnen op het eerste honk, want honkman John Rohde ziet de wild geworpen bal over zich heen vliegen. bele cijfers afhouden. En ook hij allemaal wel verklaarbaar. Daarvoor slaagde. was het klasseverschil te groot. Ha- „rnn milton Richardson, die andermaal Voor de so enthousiast gestarte 3500 s, helemaal niets presteerde: toeschouwers was het triest dat de puur professlonele benadering van Nederlandse slagmensen zo weinig vat hadden op de gevarieerde wor- pen van Pitcher Jesus Guerra. Ook niet in de laatste innings, toen Myers diverse pinchhitters in het perk bracht. Tot ongenoegen van Ernie Myers, die tegenover een re porter van San Francisco Radio, speciaal naar Europa gereisd om de prestaties van Cuba te volgen, als grootste verschil tussen het Ameri kaanse en Europese honkbal aan voerde het spektakel en de snelheid. „Het viel me ook van de Cubaanse werper tegen dat hij de zaak zo vertraagde en ook uit het veld de Jongens komt Onderscheiding Deense prins NIJMEGEN Prins Georg van Denemarken heeft gisteren aan de vooravond van de Vierdaagse de gouden verzorgingsmedaille gekre gen. Jonkheer mr. J. M. van RiJcke- vorsel reikte het eremetaal uit om dat de prins voor de zevende maal weinig geluid actief is bij dit wandelgebeuren. weinig beweging in. De Ook het hoofd van de medische ver zorging dr. D. A. van Avenarius, kreeg de medaille. Hij doet het al voor de veertigste keer. fans raken dan op, de duur veeld", aldus Myers. Maar voor deze wedstrijd was dat AMSTERDAM De twee favorieten by het veertiende internationale IBM-schaaktoernooi, dat vandaag in de glazen zaal van het RAI-complex begint, komen in de eerste ronde te gen elkaar uit. Het zyn de Joegoslaaf Planinc. die verleden Jaar met Pe trosjan de eerste prys deelde en Jan Hein Donner, tweede by het Jongste Hoogoventoernooi en goed op dreef by de Schaakolympiade. Planinc heeft wit. Van het succesvolle Ne derlandse team by de Schaakolym piade zyn verder in Amsterdam aan wezig de inmiddels tot grootmeester benoemde Jan Timman, Hans Ree en Sosonko. Hans Ree kwam in Nice slechts een half punt tekort voor een grootmeesterresultaat. Volgens de normen van de FIDE (wereldschaakbond) heeft de kracht meting de kwalificatie categorie elf. De eerste prys bedraagt 4000 gulden. In totaal zullen by het IBM-toer nooi in de diverse groepen (groot meester, meester, damesgroepen, tienkampen en vierkampen) meer dan vyfhonderd spelers uit vele lan den acte de presence geven. De loting voor de eerste ronde luidt: Grootmees tergrroep Tekmakow (SU)—G. Sosonko (Ned.), Langeweg (Ned.)—B. Gelier (SU), Ivkow (Joeg>J. Kaplan (Porto Ri co), Jansa (TsJ.)—S. Czom (Hong.), Planinc (Joeg.)—J. H. Donner (Ned.) Velimirovic (Joeg)—Z. Ribli (Hong.), H. Ree (Ned.)—W. Lombardy (VS). Toernooi Lisse met twee Drentse spelers LISSE De start van het tennis toernooi in lósse is bepaald niet door het weer begunstigd. Herhaal delijk moesten partyen worden on derbroken voor d"e regen. In het hoofdnummer, het herenenkelspeJ, Prijken weer de bekende namen op het wedstrydsohema. Geplaatst wer den in volgorde: Ronald Blommen- daal, Onno Ruysenaars, Har Meyer en Arnold van der Capellen. Har Meyer echter blykt niet van de par ty te kunnen zyn en dat is een mis rekening in de planning van de wedstrijdleiding. Gelukkig is er een acte de présence van twee corifeeën uit het district Drente, nameiyk Douma en Bergsma. Dat belooft dus toch een, niet verwachte, interessen, te krachtmeting. By de dames wor den Annette van der Mey en Lise- lotte van der Byi in de finale ver wacht. Blommemdaal en Pasma zyn uiteraard no. 1 geplaatst in het he rendubbelspel met de gebroeders Charrel en Kees-Jan Asselbergs als no. 2. Ook in het gemengd dubbel spel voert Blommendaal de Ujst aan, met als partner Ellen Gerritse. Op de tweede plaats staan Annette van der Mey en Charrel Asselbergs. In het herenenkelspel werden gisteren drie partyen afgewerkt. De party die stellig niet onvermeld mag biy- ven, is die tussen Robbert Ellenbaas en Han Bosch. Laatstgenoemde wist na verlies van de eerste set, 2—6. maar liefst 14 matchpunten tentet te doen. ai vorens op het vijftiende te capituleren. R. Drost won van Jan van der Lippe. 6—4, 6—3, en Jan Asselbergs wees Fred van der Loo terug, 6—4, 6—2. By de dames had Willemijn Tondrok weinig moeite met Marie Therese van Dlest, 64, 6—2. In de C-categorie leek N. Ruig- rok tegen R. van Leeuwen kansloos te worden weggeveegd. Hy verloor de eerste set met 06 Van Leeuwen moest echter in de tweede set aile zeilen bijzetten om zich te hand haven, 13—11. Een voortreffeiyke indruk maakte Ton Giberius, dte N. van der Linden met 63, 61 geen enkele illusie over het krachtsver schil liet. By de dames kon Kiki Oost in twee sets de winst pakken tegen mevrouw Grimbergen, 6—0, 64, en stond Barbara Heese maar één spel af aan mevrouw De Groot, 6—1, 6—0.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 8