Keerpunt heeft gewonnen van gezond verstand REINDERTKAMPHORST EN ZIJN RUBBEREN KASTEEL NYV wil veiligheidsman bij kruitfabriek Muiden Boete voor schot op hond Vliegers bedreigen vliegers VEEL TIPS OVER DODE JAPANNER Oud-minister De Koster over de defensienota: Waar je ook kijkt, afgedankte autobanden. „Kijk toch: het is puur natuur, prachtig toch? Dit is het buitenle ven, niemand stoort je of hoort je. Je hebt hier geen rood licht en geen groen licht en het is allemaal m'n eigen grond". Reindert Kamphorst (66) baant zich, aldus pratend een weg door een onwezenlijk landschap. Rechts en links van hem staan metershoog, autobanden opgestapeld. Hij gaat bezoekers voor, in grachten, die een dragline heeft getrokken door een 8.500 vierkante meter groot stuk land, torenhoog bedekt met afge dankte autobanden. Het zijn er meer dan een miljoen; het is hier de grootste bandenstort plaats van Nederland. Hier woont, eenzaam, ex-veehouder Reindert Kamphorst en werkt hij stug door aan de „ontginning" van het stuk land, dat hem in 1945 door zijn vader als erfdeel was toebe dacht. Kamphorst's land ligt in Zwarte- broek, een agrarische vlek tussen Nijkerk en Hoevelaken, nog net op de Veluwe. Wie het land over de verharde weg nadert, door het groen van het landschap snijdt en de koeien in de weiden aan weers kanten van de weg doet vluchten, ziet opeens aan de horizon een hoogte, die doet schrikken. Duizenden en nog eens duizenden zwarte autobanden steken in keuri ge ronde kolommen omhoog - de wallen en kantelen van het rubbe ren kasteel, dat boer Kamphorst bewoont. Het is er van gekomen, doordat Reindert Kamphorst acht Jaar lang, vanaf 1966, zijn perceel land be schikbaar stelde als stortplaats voor autobanden. In het begin kreeg hij er vijf gul den per vracht „stortgeld" voor; het groeide echter aan tot vijftig gul den per stort. Kom maar op met die banden, zei Reindert Kamphorst al die Jaren. Zodat er nu meer dan een miljoen autobanden op zijn boerenland lig gen opgestapeld. Zodat voorts de gemeente onlangs een verbod heeft uitgevaardigd om nog vérder auto banden bij Kamphorst af te leve- keer be- i,Maar let daar maar niet op, want het is een overtreding en geen mis drijf en dan kunnen ze Je maar weinig doen", zegt Kamphorst, „mijn bandenstapel zou landschap-ontsie rend werken. Hóóor nou toch! Ik hinder niemand, laten ze blij zijn dat ik de maatschappij van dit af val afhelp en er nog lol in heb ook". Lol: Kamphorst beleeft die in het door hem bedachte, hoogstmerk- waardige landontginningsproces, waar hij dagelijks mee doende is. Als hij maar voldoende autobanden egaal over zijn lap land uitstrekt, hoogt hij het ermee op. „Autoban den", zegt hij, „zijn negentig pro cent lucht en tien procent produkt, ziet u?' Zand erover, redeneert Kamphorst, en dan heb ik mijn eigen land- 6trook een meter bóven het Veluwse maaiveld uit. Het land is dan kost baarder geworden. Reindert Kamphorst, die woont in een grotendeels door autobanden be dolven tramwagon, die hij voor een prik kocht op de Betuwe; waarin het stikt van de insekten en, de wind vrij spel heeft (maar: „Ik heb schik in de buitenlucht en een huis interesseert me niks...") kreeg het idee om zijn land op te waarderen door een club van nudisten. i,Die lui zochten een Jaar of wat geleden een mooi stuk land om er een naaktloperskamp te stichten", vertelt hij, „nou, mijn land was mooi, maar het lag te diep. Als Je er tenten, huisjes of caravans op zou neerzetten, zou Je te gauw aan het grondwater stoten, puur agra* •kReindert Kamphorst: "Waarom maken de mensen zich zo druk?" risch is het hier ,puur natuur, be grijpt u?" De nudistenclub zag van de aan koop af. „Maar ze hadden me wel aan het denken gezet", aldus Kamphorst, „ik was toen toch al met die bandenstort begonnen en opeens zag ik de combinatie: als ik nou maar genoeg banden heb, gaat het land omhoog, draglines er over heen, desnoods puinstort e rbtf en dan gaat de nótuur vanzelf weer groeien. Daar ben ik nu mee bezig. Maar Ja, zo'n dragline kost me wel 2000 gulden huur per week". Daarom is Reindert Kamphorst nu al heel lang zelf aan het sjouwen met zijn duizenden autobanden. Soms laat hij een put graven om de banden er in te storten, en de aarde van de put houdt hij dan over om er een dijk mee te bouwen. De tankgrachten in zijn banden stortplaats hebben een verende bo dem. .Prachtig toch", roept hij ten- zove.elstemale, als wij boer Kamp horst nazweven, „en rubber is een Met ongewoon grote belangstelling werd die defensienota van het kabinet Den Uyl tege moet gezien. Defensie was reeds een moeilijk probleem bij de formatie voor het kabinet Biesheuvel, hetgeen volgens goed Oudhollandse gewoonte leidde tot de instelling van een commissie (de zgn. commissie Van Rijckevorsel)die in een achttal maanden defen sie op bekwame wijze doorlichtte. zichtsbedrog. Het percentage van de investeringen gaat wel omhoog, maar in werkelijke koopkracht ge meten blijven de investeringen be neden het minimum-noodzakelijke. Daartoe heeft men het middel van het uitstel gehanteerd. Een voor beeld: mijns inziens had reeds in 1973 'n 72-tal vliegtuigen ter vervan ging van de Starfighter besteld moe- ton worden. Een uitstel van één Jaar als gevolg van de kabinetswisseling had men kunnen billijken. Nu wordt voorgesteld slechts 25 pet. van het be- nodige bedrag in de periode '74—'78 aan de vervanging te besteden, waar door de Starfighter onverantwoord lang in dienst wordt gehouden Keerpunt '72 heeft helaas gezege vierd over het gezond verstand. Het is geen wonder dat de fractieleider van de PPR, wiens partij bij de vol gende kabinetsformatie zal eisen dat we de NAVO verlaten, de plannen nog net aanvaardbaar vindt. Een eerste stap op dit pad zou wor den gezet indien het parlement de plannen goedkeurt. H. J. DE KOSTER. De belangstelling werd er niet min der om toen bleek dat de huidige po- litiek-verantwoordelijken wel veer tien maanden nodig bleken te heb ben om hun plannen op schrift te stellen. Wel heel lang Wie zou de strijd winnen? Keer punt 1972 (het programma van de progressteven), dat een bezuiniging eist van 1500 miljoen of het gezond verstand, gebaseerd op de huidige in ternationale toestand en de aange gane bondgenootschappelijke ver plichtingen, die ook door het kabinet Den Uyl zijn erkend? Veiligheid stip-eerlijke zaak. Dat kan in de bodem nooit geen kwaad doen! Als de banden allemaal onder de grond zitten, heb ik hier puur natuur. En dan mogen ze het terrein van me kopen, hoog verstoken van het grondwater". Maar boer Kamphorst is dan zijn ed- gen geliefde plek grond kwijt.... „Ach", zegt hij, „ik koop dan zó wel weer iets anders. Ik ga wel weer er gens rotzooien, ik ben een avontu rier. Mijn grond kunnen ze kopen, maar mijn streken nooit". Wanneer men de titel van de no ta ziet: "Om de veiligheid van het bestaan, dan wordt de indruk ge wekt dat Keerpunt 1972 op defensie terrein althans naar de prullemand werd verwezen. Dat gevoel wordt versterkt bij het lezen van de analyse van de laak die de NAVO zich heeft gesteld: "Veiligheid en ontspanning, waarvoor een Atlantisch verdedi gingsstelsel (waarin de Verenigde Staten t onmisbaar tegenwicht vor men tegen de Sowjet-Unie) noodza kelijk is.' De conclusie van deze heldere ana lyse kan niet anders zijn dan de on verkorte uitviering van onze NAVO- taken en wel op een wijze die door onze partners als voldoende wordt aanvaard. Zou dit kabinet afstand nemen van de fractie van de PvdA, die tegen de defensiebegroting 1972 stemde, zoals in de dertiger Jaren de S.D.A.P. ver schillende defensiebegrotingen on aanvaardbaar achtte? In de nota die ik in november 1972 publiceerde onder de titel: 'Defensie, waarheen in de komende 10 Jaar?" somde ik ten behoeve van de kabi netsformatie de middelen op," die no dig waren om achterstanden, die bij de «nvesteringen in het verleden waren ontstaan, weg te werken. Ook minister Vredeling erkent dat er vóór 1972 achterstanden zijn ont staan. In zijn nota staat daarover een interessante beschouwing: "Aan de in 't verleden voor defensie-finan ciering gemaakte meerjarenafspra ken kleefden ernstige bezwaren. De verwachtingen ten aanzien van de prijsontwikkeling waren vrijwel nim mer te optimistisch. Zo werd bij de laatste maal dat deze afspraak werd gemaakt nl. voor de periode 1969-1972 uitgegaan van een gemiddelde prijs stijging van 2 k 3%. terwijl achteraf alleen al voor het Jaar 1969 die stij ging tussen de 7 en 10 procent bleek te liggen. Op deze wijze ontstond een niet voorziene en niet gewenste ver mindering van de reële defensie-in spanning." Hier heeft Vredeling de koe inder daad bij de horens gevat, hetgeen voor hem als bekwaam landbouwin genieur niet moeilijk moet zijn ge weest. Naast de hoge kwaliteitseisen heeft de politieke top ook ingrijpen de wijzigingen aangekondigd, die po sitief klinken, zoals een verkorting van de diensttijd met 25% Dat bete kent wél dat de dienstplichtigen niet meer in aanmerking kunnen komen voor functies, die een naar verhou ding lange opleiding vergen. Het aan tal dienstplichtigen bij de marine en de luchtmacht zal drastisch vermin deren als in 1975 deze verkorting in gaat. Ook de geleidelijke verdere optrek- H. J. de Koster. Exclusief voor ons gaf de vo rige minister van Defensie H. J. de Koster (VVD) zijn eerste reactie op de vorige week ge- publceerde defensienota. Eén dag na ontvangst van deze nota stuurde hij deze analyse vanuit Zuid-Frank rijk. Ook De Koster publiceerde destijds een nota over de toe komst van onze strijdkrach ten. In november '72 ver scheen: "Defensie, waarheen in de komende 10 jaar?" Na het aftreden van het ka binet Biesheuvel werd oud minister De Koster weer lid van d$ VVD-fractie van de Tweede Kamer. UTRECHT De Industriebond NW wil in de kruitfabriek in Mui den een veiligheidsofficier hebben. De ervaring heeft geleerd dat men-, sen vrij kort na een ramp zich wel aan de veiligheidsmaatregelen hou den, maar dat de aandacht verslapt als er lange tijd geen ongelukken gebeuren. De neer H. Vos, districtsbestuurder van de oond, vindt dat de fabriek verplicht moet worden elke drie maanden rapport aan de arbeidsin spectie of het ministerie uit te bren gen. Hnrin moet dan de situatie van het bedrijf worden beschreven, ge toetst aan de veiligheidsnormen. Hiermee zou men een speciale vel- ligheidsofficier moeten belasten; *n onafhankelijke deskundige die niet aangesteld wordt door het bedrijf, maar wel betaald. De man zou de be voegdheid moeten hebben om de pro ductie te stoppen als hij vindt dat de normen niet in acht worden geno- De Industriebond NW staat posi tief tegenover de kabinetsbeslissing om ae Muidense kruitfabriek te handhaven. Het kabinet wil wel vei ligheidsvoorwaarden worden gesteld. Tijdens een voorbespreking met mi nister Boersma van sociale zaken over het kabinetsbesluit heeft de bond al aangedrongen op de aanstel- bij Muiden Chemie, in de gehele che- ling van een veiligheidsman. 'Dit mische industrie worden gevolgd", voorbeeld kan, als het mogelijk blijkt aldus de heer Vos. de tuin zienderogen achteruit gingen, doordat er steeds honden tegenaan plasten. Op een zondag werd de aan blik van de plassende pincher van zijn buurman hem te machtig. Hij schoof het ontbijt van zich af en los te een dodelijk schot op de pincher. De politierechter vond het optreden van de aannemer echter te honds. UTRECHT De 44-Jarige aanne mer Anton van V. uit Zegveld moet voor een schot op een plassende hond in zijn tuin 75 gulden boete betalen. De Utrechtse politierechter veroor deelde de aannemer tot 150 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. De aannemer had met lede ogen geconstateerd hoe zijn boompjes in king van de wedde (thans 2 h 3 maal zo hoog als in de ons omrin gende landen) tot de besteedbaar- heidsmogelijkheden van het mini mumloon is een kostbare operatie, temeer wanneer de dienstplichtver korting zou leiden tot het oproepen van 25 pet. meer dienstplichtigen. Daarnaast heeft de krijgsmacht te kampen met sterk gestegen energie prijzen. Al het bovenstaande zou doen vermoeden dat defensie een behoor lijke financiële injectie zou krijgen om te voldoen aan de eisen van de tijd, de sociale wensen, de NAVO- verplichtingen en het wegwer ken van de geconstateerde achter standen. Althans een financierings niveau, dat uitgaat van een prijs peil van 1974 dat aanzienlijk zou moeten liggen boven mijn voor stellen. die het prijspeil van 1972 als basis hadden en minder pretentieus Het lijkt echter wel of het twee de deel van de defensnenota door ge heel andere personen is geschre ven. Door personen, die geen ken nis hebben kunnen nemen van de eerste twintig gestencilde pagina's. Die alleen Keerpunt 1972 als basis van het beleid erkenden en moes ten streven naar de tot stand geko men bezuiniging van 1500 miljoen. Daartoe wordt op onverantwoorde wijze het mes gezet in het perso neelsbestand. Indien de diensttijd in 1977 met vier maanden is terugge bracht, zou men in dat Jaar een toe name van 't aantal dienstplichtigen mogen verwachten, althans eenzelf de aantal die op dat bepaald moment in actieve dienst is en/of mobilisa bel. Dit blijkt niet het geval te zijn. Voor het gehele legercorps, dat eeii taak vervult, is 'n totale personeels vermindering van 20 pet voorzien van de vredessterkte, terwijl hder slechts een beperkte toename van het mobilisabele aantal tegen overstaat. Hoewel steeds betoogd wordt dat eenzijdige vermindering van de strijdkrachten op dit moment onver antwoord zou zijn en dus het ge volg moet zijn van de besprekingen in Wenen over een evenwichtige vermindering van de bewapening, wordt reeds aangenomen dat deze onderhandelingen succesvol zullen zijn. De waarheid wordt geweld aan gedaan, want allen die maar eniger mate op de hoogte zijn, weten dat een eerste reductie beperkt zal blij ven tot Amerikaanse en Russische strijdkrachten. Gezichtsbedrog Ten gevolge van de te drastische ingreep in het personeelsbestand wordt de schijn gewekt alsof de in vesteringen omhoog gaan. Dit is ge* ARNHEM De levens van de vliegers van ie vliegbasis Deelen bij Arnhem worden in gevaar gebracht door papieren vliegers. Op de cam- pingrijke Veluwe laten in de zo mer vele recreanten een papieren windvanger het luchtruim kiezen. Voor de van Delen afkomstige heli kopters en piper cubs vormt dit ogenschijnlijk onschuldige speel goed echter een groot gevaar. Indien een vlieger verward raakt in de motor op propeller van een helikopter of vliegtuig kan dit een crash tot gevolg hebben. Dikwijls worden de papleren vliegers door de piloten rijkelijK laat opgemerkt, om dat ze niet tegen de achtergrond van bos of hei afsteken. De politie kan in beperkte mate optreden tegen het vliegeren, want het is namelijk verboden om in een strook van drie kilometer rondom een vliegveld een vlieger de lucht in te laten. Bo vendien mag men in zone van drie tot acht kilometer niet hoger ko men dan honderd meter en dit al les op straffe van maximaal 200 gulden boete of 14 dagen gevange nisstraf. De meeste mensen hebben echter nog nimmer van dit wetje gehoord. Onlangs deed zich het eerste „bij- na-ongeluk" voor. Bij Hoenderloo 'kon een piloot nog maar op het nip pertje een vlieger ontwijken, die op maar liefst 240 meter hoogte hing. Na dit voorval is de luchtmacht aan de bel gaan hangen. „Wij hopen, dat de mensen de gevaren van hun spel letjes inzien, voordat er ongelukken gebeuren", aldus een woordvoerder. AMSTERDAM Tientallen men sen hebben gisteravond de Amster damse politie gebeld, nadat deze via de televisie had gevraagd om inlich tingen over de Japanner Suzuki, wiens lijk vorige maand in een Am sterdamse gracht werd gevonden. "De telefoon stond roodgloeiend" aldus recherchewachtcommandant D. Brouwer. "Er hebben zeker 60 mensen opgebeld die zeggen de Ja panner voor zijn dood te hebben ge zien. Acht rechercheurs hebben de hele avond aan de telefoon geze ten". De heer Brouwer had de indruk dat er verschillende "waardevolle" tips bij waren. Naar aanleiding daarvan begint de politie vandaag een her nieuwd onderzoek. DINSDAG 16 JULI 1974

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7