Onderzoek hart 1300 Leidse ambtenaren ''Leiden is onmogelijk voor circus Leiden in '85 volbouwen LEIDSE KANTONRECHTER Gemeente werkt preventief „MUZIKALE" DIEFSTAL 'DOORRIJDEN KWADE DAAD' Vergadering welzijnsraad Wonen in Leiden (3) LEIDEN Indien de gemeenteraad ermee akkoord gaat, zullen nog dit jaar naar schatting 1300 gemeente-ambtena ren van 35 jaar en ouder worden onderzocht op risicofac toren voor hart- en vaatziekten. Dit preventief onderzoek zal worden uitgevoerd door de G.G. en G.D. in samenwer king met de afdeling cardiologie van het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Blijkens een ontwerp-voorstel van B. en W. aan de raad wordt er naar gestreefd het onderzoek in drie maanden uit te voeren en voor het einde van het jaar af te ron den. Daarna, zo wordt verwacht, zal vermoedelijk een derde van de onderzochte ambtenaren verder moeten worden begeleid. B. en W. baseren deze veronderstelling op er varingen die elders met dergelijke onderzoeken zijn opgedaan. Voor het onderzoek zelf zal vol gens B. en W. extra mankracht moeten worden aangetrokken om dat de G.G. en GJ5. te kampen heeft met een toenemend tekort aan personeelsleden. Dat is trou wens ook één van de redenen ge weest er is ook onvoldoende in strumentarium waarom de G.G. en G.D. tot dusver iniet in staat was voor wat de bedrijfsgeneeskun dige zorg van het gemeenteperso- neel betreft preventiever te wer ken. B. en W. delen de raad mee dat er zowel voor wat het onderzoek als voor wat de begeleiding betreft ge rekend kan worden op de steun van de afdeling cardiologie van het AZL. Van meet af aan zullen er even wel ook personeelsleden van de G.G. en GD. getraind moeten worden om na het eind van dit Jaar de dan op gang gekomen begeleiding voort te zetten. Als de eerste onder- zoeksgolf verwerkt is en de deskun digheid is overgedragen zal de ei gen bedrijfsgeneeskundige dienst de verdere begeleiding ter hand moe ten nemen. De totale kosten van het onder zoek. inclusief de kosten van de tij delijke extra mankracht worden blij kens het ontwerp-voorstel geraamd op f 136.500. De raad wordt ge vraagd een krediet ter hoogte van dit bedrag beschikbaar te stellen. Overigens moet het ontwerp-voor stel eerst nog behandeld worden in de commissie personeelszaken, de commissie maatschappelijke aan gelegenheden en gezondheidszorg en de commissie financiën. Voor GOUDEN en BRILJANT Kwaliteits- Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Grote keuze en vak-service. LEIDEN De weggebruiker, die achter een vrachtauto met op legger aan rijdt, hoeft er niet voor te vrezen dat de wielen er ineens afrollen, en de oplegger kantelt. Wanneer de constructie namelijk dergelijke neigingen gaat vertonen staat het hele geval, via een ingebouwd beveiligingssysteem, in één klap stil. Of dit nu wel zoveel verkieslijker is, officier mevrouw Van Schaik trok het gisteren in de za'ak-L. noal in twijfel. Waarover wél zekerheid bestond is, dat zoiets niet mag gebeuren. En waar dit toch het geval was geweest waren zowel chauffeur L. als zijn werkgever, die daarvoor verantwoordelijk is, gedagvaard. Gevaarlijk voor medeweggebruikers had de situatie niet kunnen worden, dat bleek al gauw. Het volgende was namelijk gebeurd: bij het oprijden van een weg hoorde de chauffeur een vreemd geluid. Hy stopte, zette zijn wagen aan de kant, en was nog juist op tijd uit de cabine, in strijd met iedere verwachting, zijn linkerachter wiel om te zien vallen. Politie erbij, proces-verbaal wegens rijden met een ondeugdelijk voertuig, dagvaarding. Terechtzitting. „Hoe kon zoiets dan gebeuren?", kantonrechter-plaatsvervanger mr. Sprey wilde dat dan wel eens horen. "Iets dat ook voor de meegekomen technisch expert van de firma een raadsel belek. Maar men had maatregelen genomen om herhaling te voorkomen, en bovendien, gevaarlijk was het niet ge weest. Want: ,,'t Is een dieplader", zei de chauffeur; „Technisch helemaal ongevaarlijk": de technicus; „De kogellagers(onbegrijpelijk), vond de werkgever; alle drie op het rijtje af, alsof het ingestudeerd was. Officier en kantonrechter vonden beiden dat de heren geen ver wijt kon worden gemaakt, maar dat er toch gestraft moest worden. Ze waren immers verantwoordelijk? Tweemaal vijfenzeventig gul den, „als aansporing voor de toekomst", vonniste de kantonrechter. Teleurgesteld trok het trio af. De kantonrechter laatst hoorde ik iemand over hem praten. Hij wilde weieens weten of de kantonrechter altijd zo ernstig was, „hij leek zo streng, zo overserieus". Een uitspraak die tijdens de zitting ineens weer boven kwam, tegelijk met de vergelijking met de hardloper die niet zoveer tegen zijn (te verwaarlozen) tegenstand loopt, als wel tegen de klok. Het lijkt wel, wil ik zeggen, alsof mr. Sprey voor zichzélf een model-rechter wil zijn, waartoe hij strak zijn eigen schema volgt. Een paar uitspraken: „Geheel glad! Ge vaarlijk hoor, gevaarlijk! Mevrouw de officier, ga uw gang". „De tenlastelegging luidtnou Ja. u hebt hem gelezen, die tenlastelegging". „U kunt gaan". Als de kantonrechter zich met de eis van de officier kan ver enigen lijkt dat wel toevallig, en inmiddels krijgt iedereen uitvoerig de gelegenheid zijn zegje te doen. Een modelrechter, jawel, en ik ben benieuwd naar het cijfer dat hy zichzelf heeftgegeven. Typerend was ook zyn vonnis in de zaak-H. Rydend op de Stille Mare was deze ineens van rechts geschept door een uit de Haarlemmerstraat tevoorschijn schietende G. die, naar omstanders verklaarden, de tachtig wel had gehaald. Uitstekend gedocumenteerd, foto's, artikelen uit de wegenver- keerswetgeving erby, verdedigde H. zich. Hy oogstte dan ook te recht een compliment van de officier, die zich door zyn betoog overtuigd toonde en ontslag van rechtsvervolging vorderde. Mr. Sprey zag het anders. Er was in de tenlastelegging over een kruising van wegen gesproken, en de Haarlemmerstraat ..is geen weg maar een trottoir". Verdachte werd vrijgesproken. FLORIS BAKELS DINSDAG 16 JULI 1974 LEIDEN Het Franse circus pj Bouglione, dait tot oktober een tour nee zou maken door Nederland en in augustus zou optreden in Ledden, l" is gisteren van Haarlem naar Frank- ryk teruggekeerd. Naar Bouglione - ons meedeelde, heeft hy dit besluit lt I genomen vanwege de enorme kosten i. in Nederland van plaatsgelden, pre cariorechten, waarborgen wateraan- sluitingen, beperkingen ten aanzien - van het plaatsen van reclamebord jes en hoge vermakeiykheddsbetlas- 'e ting. Door Peter Onvlee u Op de dag dat de 40-jarige Franse I circusdirecteur Emilien Bouglione in a Haarlem de vroegtyidige aftodht I blies en met zyn algemeen als I klasse-circus betitelde spullen zijn a toevlucht elders zoekt, bewyst zyn r Nederlandse tegenhanger Toni Bol- tini zo'n twintig kilometer verderop in de Bollenstreek, dat er toch nog - wel veel belangstelling voor he>t cir- l cus bestaat. Vijfduizend bezoekers het merendeel ervan in de ra- I zenddrukke matinee met, hoe kan het byna anders, veel vakantievie- 1 rende jeugd maakten Boltind's korte stop in de streek tot een zeker bevredigende en onderstreepten genlyk ook de woorden, Bouglione in Haarlem afscheid nam. Want naast zyn emotionele „Nederland is geen land voor grote circussen, dat weet ik nu wel zeker", klonk er ook bewondering voor de volhouder Boltini. „Ik heb grote be wondering voor Boltini. die ondanks de moeiiyke situatie in Nederland toch door biyft gaan. Mün respect Toni Boltini heeft die uitspraak van Emilien Bouglione óók verno men. Zegt iin zyn rydenid onderko men in het Satssenihedmse plan Was. beek (vandaag alweer verruild voor Hoek van Holland, maar volgende week maandag en dinsdag in de streek terug, wanneer hü zyn 85 meter lange tenlt opslaat aan de Noordwykse Adriaan Mauritsweg en de Katwykse Hoorneslaan) de hele zaak van Bouglione „diep tragisch" te vinden. „Ik kan natuurlijk wel zeggen, fijn dat het oircus hier weg is. want dan heb ik geen concurren tie meer, maar zo ligt de zaak na tuurlijk niet. Bouglione is het werken in Nederland gewoon volkomen on mogelijk gemaakt. En het is teke nend voor het werkklimaat dat zelfs de grootste en meest gerenommeer de circussen het niet kunnen red den. Want Bouglione is werkeiyk een klasse-circus." In dat .slechte circusklimaat" houdit Boltdmi zich al jaren staande. Ondanks zyn voortdurende gevecht met de „overheden", waarvan vooral de Leidse hem büzonder hoog zit. „Leiden is byna onmogelijk. Pas wanneer je niets meer weet, wanneer Je geen kant meer uilt kunt, ga je naar Leiden. Maar daJt is dan wel een noodsprong." Die „overheden" zijn er volgens Boltini ook de oor zaak van geweest dat Bouglione (een circus dat zes generaties om vat; vier broers beheersen 't circus dat op het ogenlblik ook nog een tent in Frankryk heeft en de vaste bespeler van het Cirque dliiver, het winteircircus in Parys) de stryd in Nederland heeft moeten staken. Zelfs de al direct by het begin uit gevoerde noodmaatregel om een ge deelte van de dieren (8 olifanten en een 20-tal paarden) naar Frankryk terug te sturen baatte niet, omdat gemiddeld niet meer dan 500 bezoe kers per voorstelling de kassa's passeerden (in plaats van de ge middeld noodzakelijke 2000). Bol tini: „Een gevolg van het praktisoh ontbreken van reklamemogelijkhe- den. Het is mij bekend dat Boug lione vrywel geen reclame-mogelijk heden bezat. Aanplakken en heit plaatsen van borden was niet moge. iyk en een reclamebureau inschake len is een veel te kostbare zaak. Wij kampen vaak met dezelfde moeilijk heden al zyn de kleinere gemèenten vaak wat soepeler wait betreft het plaatsen van borden om de licht masten. Soms gebeurt het echter ook illegaal. Maar andere mogelijk heden zyn er nauwelyks." Boltini zegt niet te weten, hy er wel jaair-in-jaar-uit in slaagt met de nodige moeite de tent dry- vende te houden en een circus als RougliionJe niet. Bekendheid van naam, lagere kosten, goedkoper programma? Boltini: ,De kosten zullen elkaar niet zoveel ontlopen. Wy hebben ook een 200 wagens die dagelijks moeten lopen. En dat ge beurt niet op water. Qua programma zullen de verschillen ook niet zo groot zyn." Boltini ïykt met zyn zo'n vyf, zes jaar geleden doorge voerde keuze voor het dag-princi pe" een voorlopig winnende keuze te hebben gedaan, „wy zoeken de mensen in hun eigen omgeving op en dan blylet er wel degelyk be langstelling te bestaan. Het is ech ter wel een zekere vorm van si aver- ny. 's-Midldags en 's-avonds optre den, 's-nachts afbreken en 's-och tends weer opbouwen. Dag-in-dag- uit. Dat valt met zo'n rydend dorp niet mee. Vanuit Sassenhedm naar Hoek van Holland byvoorbeeld is zo'n zestig kilometer en er zyn man nen by die deze afstand vier of zelfs vyf keer moeten ryden. Heen en weer dus zo'n 540 kilometer, ruim de afstand naar Parys." Boltini moet om de zaak voor elkaar te krygen; in de tent heeft hy de leiding uit handen gegeven, hy houdt zich nog wel met de orga nisatie bezig daarvoor wél pro grammatische concessies doen. Hoe wel dat onderwerp liever verm ij - denid waren gisteren in Sassenheim van het dierenprograimma Slechts de Olifanten en de paarden aanwezig. Het succes van „zyn" circus was er evenwel niet minder om. Vooral in de middaguren niiet. „In deze weken zyn vooral de middagvoorstellingen met de jeugd erg belangryk." Toni Boltini nauwelyks twee weken terug uit Israel, waar hy met zyn circus drie maanden toerde en tot de aanslag op de school waarbij een twintigtal kinderen werden ge dood, dagelijks volle tenten trok gaat op zyn bekende en veel publi citeit trekkende manier verder. Ba lancerend op méér dan één slap koord. „Toch is het een teken aan de wand dait mensen ails Bouglione met hun klasse-circus hier kapot gaan. Het achtervolgt je." LEIDEN Een 30-Jarige jeugdleidster uit Leiden kon aan de Haagse politierechter geen duidelyke verklaring geven, waarom ze in een zelfbe dieningszaak langspeelplaten en washandjes had gestolen. Van die was handjes ontkende zy en de rechter bleek bereid haar geloof te schenken, doch het feit van de grammofoonplaten bleef bestaan. „En je kunt die niet rekenen tot eerste levensbehoeften", zo constateerde de rechter, afgezien nog van de vraag, of diefstal dan wel is geoorloofd. Verkoopsters hadden verdachte wat zien rondscharrelen by de platen- afdeling en vertrouwden haar niet. De officier van Justitie wilde volstaan met een geldboete van f 150 en voorwaardeiyk een week gevangenisstraf. Het vonnis werd f 100 boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf met proeftyd van een Jaar. LEIDEN Volgens een 21-jarige chauffeur had hy er niets van bemerkt, dat hy in de Lange Schoolsteeg in Leiden met zyn auto een geparkeerde auto had aangereden, doch dat kwam de officier van Justitie by de Haagse politierechter erg onwaarschyniyk voor. „Iedere goeie autobestuurder merkt er iets van, als hy ergens tegen aan botst", zo stelde hy vast en hy vond het een kwade daad, om er dan van door te gaan. Verdachte had wel weer iets goed gemaakt, door de aangerichte schade te vergoeden en daarom luidde de eis f 150 boete en nog geen intrekking van het rybewys, omdat verdachte nog niet eerder ,1e veroordeeld. Het von nis werd conform die eis. k Leiden verpaupert, maar hier en daar wordt er geluk kig ook opgeknapt. De foto's van twee gerestaureerde ge vels getuigen daarvan. Doven die van het bruidshuis Sloos in de Haarlemmerstraat, rechts één op de Nieuwe Beestenmarkt. 'tZiet er goed uit. (Foto's Jan Holvast). LEIDEN Het algemeen be stuur van de welzijnsdraad vergadert weer op dinsdag 6 augustus, van des avonds acht uur af, in het bu reau van de raad aan de Stations weg 28. De agenda vermeldt om. be handeling van de begroting 1975, statutenwijziging, nota informatie blad welzynsraad, discussienota over de sociale aspecten van de stads vernieuwing en samenstelling van het bestuur van de welzijnsraad. De vergadering is openbaar en derhal ve voor ieder toegankelijk. De stuk ken die op de vergadering betrek king hebben liggen ter inzage op het bureau van de welzijnsraad. rri I ry f r,/iDe Milanenhorst in ie Meren- 1 ot en met ly/o JzüO woningen per jaar ZZZnTdoor met' (Foto Jan Holvast). Wonen in Leiden is een serie, die gebaseerd is op de nota inza ke het volkshuisvestingsbeleid, die is samengesteld door wethou der Ham en zijn dienst. De nota is geen beleidsstuk van het huidige college van B. en W.: dat moet nog met een officieel standpunt komen. De verwach ting is, dat het nieuwe linkse col lege zich wel voor een belang rijk deel met de uitgangspunten van de nota zal kunnen vereni gen. LEIDEN In 1985 zal Leiden volge bouwd zijn. De sociaal-economische achterstand ten gevolge van de on evenwichtige bevolkingsopbouw is <*an voor de helft ingelopen. Om dat te bereiken dienen er in de periode 1974-1976 ruim 1200 woningen per jaar te worden gebouwd. In latere jaren kan worden volstaan met de bouw van circa 850 woningen. Het is voor dit uitgangspunt, waar in de nota inzake het volkshuisves tingsbeleid uit een aantal alternatie ven wordt gekozen. Waarby voor de •orrectie van de sociaal-economische opzicht wordt volledig gehonoreerd (met andere woorden: woningzoe kenden van buiten Leiden krijgen hier onderdak ten einde een „rijke re" bevolking tot stand te brengen wil men aan de doelstelling voldoen. Voor dit laatste heeft de Merenwijk een functie, zo beeft de praktijk de laatste jaren bewezen. Want hoewel bijv. de Arendsnorst en de Condor horst primair bedoeld waren huis vesting te bieden aan de eigen bevol king zijn de inwoners toch voor res pectievelijk 23 en 35 procent van buiten Leiden afkomstig. Voor de Kiekendiefhorst en de Milanenhorst. die later opgeleverd zijn, bedragen deze cijfers respectievelijk 32 en 35 procent. Consequenties De bouwmogeüj kheid op nog niet bebouwde gronden (inclusief het gebied Herengracht-Zylsingel) be droeg per 1 Januari 1974 10.917 wo ningen. Om aan beide doelstellingen te voldoen zouden er 13.860 gebouwd moeten worden. Omdat de Merenwijk en het Waardeiland al aan tal van inwoners van buitenaf (zullen) woon ruimte bieden, dient er in de Stevens hof voor de Leidenaars te worden gebouwd. Dat heeft een aantal con sequenties. Dat de in sociaal-economisch opzicht onevenwichtige opbouw van de bevol king niet door nieuwbouw gecorri geerd wordt, benadrukt de noodzaak van onderwijs en vorming. Het bouwtempo in de Stevenshofsjespol- der moet niet autonoom worden vast gesteld, maar moet aangepast worden aan de vraag van Leidse woningzoe kenden. Méér woningen bouwen zou Immers tot gevolg hebben, dat in het overschot vestigingen van elders gaan wonen. Aan woningzoekenden van buitenaf kan slechts toestem ming worden gegeven in de Stevens hof te wonen, als er door vertrek wo ningen vrij komen. De nieuwbouw dient er voorts zodanig te zijn. dat er een niet te hoge huurprijs ontstaat - achterstand wordt gedacht aan de nieuwbouw in de Merenwijk en op het Waardeiland. De woningen in de Stevenshofpolder zullen ten dienste van de huisvesting van de eigen be volking worden benut. Kiezen voor dit beleid is zoeken naar een even wicht tussen twee uiterste doelstel lingen: alle beschikbaar komende woningen worden volledig benut voor de opvang van de eigen bevolking of de achterstand in sociaal-economisch

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3