1 cue veilig WM veiligheidstips vleesrecepten Houtskool is te slecht voor veilig barbecuen De Grill half uur leeg laten branden Kleren kopen als hobby DINSDAG 16 JULI 1974 Joke van den Berg, het char mante 21-jarige serveerstertje van het Skyway Motel bij Zes tienhoven, is helemaal "weg" van kleren. Als ze even vrij is kan Je haar vinden in de leukste modewinkeltjes van Rotterdam, waar ze uren zoetbrengt om op vallende truitjes, pakjes en pantalons bij elkaar te zoeken. Maar Joke wil dan ook dol graag beroeps-mannequin wor den. Tot dusver is haar dat door een hernia-behandeling nog niet gelukt. Ze houdt echter voorlo pig vol. En vandaar dat het Schiedamse meisje dat nog bij haar ouders woont, het grootste gedeelte van haar salaris aan kleren uitgeeft. De combinatie waarmee ze hier op de Rotter damse Lijnbaan loopt, kwam haar op ruim vierhonderd gul den. Het "patch-work" spijker pakje vond ze voor f 159 bij de Rotterdamse boetiek Marchal. Evenals het met glinsterende steentjes geborduurde debar- deurtje van f40. De bijpassen de denim laarzen (f 160) zijn van de boetiek Puck en Hans en de tas (f60) kocht zij bij de Bijenkorf. "Ik ben dol op romantische wat glinsterende kleren" zegt Joke en vandaar dat de kleren die ik 's avonds draag over het algemeen nog wat duurder zijn. Maar kleren kopen is dan ook naast het verzorgen van dieren mijn belangrijkste hobby". "Universeel" wijnproefglas DIJON Franse wijn kenners hebben kennis gemaakt met een glas dat geschikt is voor het proeven van alle soorten wij- Het glas, ontworpen door tech nici van het nationaal instituut voor handelsnamen op wijn gebied, is gemaakt van kristal en heeft een gerekte bolvorm met aan de bovenkant een doorsnede van 46 mm en een hoogte van 100 mm. Voordat het glas aan het oordeel van leden van de „Confrererie des Chevaliers du Tastevin" in Clos Vougeot bij Nuits St. Georges werd onder worpen, waren er twee jaren proeven mee genomen. Bij de vormgeving is gezocht naar een ideale verhouding tussen het op pervlak van het glas en de hoe veelheid vloeistof, terwijl men voorts de geur van de wijn zo goed mogelijk wil kanaliseren. Wijn in Franse proeflokalen vaak te duur Wijn in Franse proeflokalen le vert zelden echt voordeel op. Men kan zelfs duurder uit zijn dan wanneer de wijn in een Fransse supermarkt wordt ge kocht. Alleen voor iemand die zich volledig thuis voelt in de wijnhandel zal dit niet gelden. Dit konkludeert de Consu menten Reisgids. Bovendien wordt ervoor gewaarschuwd dat sommige wijnen niet tegen transport kunnen. Het is zuur om bij thuiskomst te moeten konstateren, dat de wijn hele maal verzuurd is en daarom maar beter in de gootsteen kan verdwijnen. Niettemin is het ge woon een leuke ervaring om tij dens de tocht door het Franse land eens wat meer van de wijn bereiding te zien en misschien een paar flessen te kopen. Het beste kan men dan de kleine familiebedrijfjes opzoeken. Daar wordt tenminste geen toeristen show opgevoerd. Bouter gaat beeldhouwen in Griekenland DEN HAAG De Haagse mo de-ontwerper Leon Bouter sluit nog deze maand zijn boetiek en vertrekt in september naar Griekenland om zich op het schilderachtige eilandje Tino helemaal aan het beeldhouwen te gaan wijden. Bouter, die Jurken ontwierp voor prinses Margriet, talrijke diplomatenvrouwen en voor aanstaande actrices onder wie Willeke van Ammelrooy Liselo- re Gerritsen en Sylvia Kris tel, stopt met de couture omdat er in Nederland in het modevak volgens hem te weinig ruimte is om echt creatief bezig te zijn. De Haagse ontwerper, die zich specialiseerde in romantische avondjurken, die hij het liefst inspireerde op de sprookjes van "D iizend-en-een- nacht", moest om zijn boetiekje draai ende te houden op den duur te veel concessies doen aan zijn klanten. En omdat Bouter er nooit veel voor heeft gevoeld om als kunstenaar commercieel te moeten zijn, hakte hij de knoop door en besloot om één keer ln zijn leven iets te gaan doen wat hij altijd dolgraag heeft gewild: beeldhouwen in sneeuwwit mar- HiJ gaat daarvoor voorlopig op het eilandje Tinos wonen, waar de beeldhouwafdeling van de kunstacademie van Athene gevestigd is. Leon Bouter, die de Paasdagen in Griekenland door bracht, kwam bij toeval op het eilandje Tinos terecht. 'Ik voelde mij in het dorpje net beeldschone wit gekalkte buisjes en allervriendelijkste mensen direct 'thuis' aldus Leon Bouter. Tien hoeden In zijn nieuwe film „Borsali- no en co" draagt de Franse film ster Alain Delon tien speciaal voor hem gemaakte vilthoeden, van 't type Borsalino met brede randen en in de kleuren zwart, grijs, bruin en donkerrood. Toen weekblad Elle hem vroeg om ze voor een fotoreportage op te zet ten werd Delon erg nijdig. „Ik ben geen cover-boy. Ik werk, ik speel, ik maak een film van tien miljoen". Heldinnen in Russische De „cover-girls" van de Russi sche damesbladen zijn geen mooie fotomodellen. Het zijn gewone werkendt vrouwen. In tegenstel ling tot damesbladen in het Wes ten, brengen de Russische geen verhalen over de vrouwen van be roemde politici of over het liefdes leven van actrices. In plaats daarvan brengen zij sob?r geschreven artikelen over heldinnen van het volk: kraan- drijf sters, straatveegsters, tractor bestuurders, fabrieksvrouwen en geleerden. Mevrouw IwanovitsJ kan geen adviezen krijgen over de oplos sing van haar huwelijks-, sexue- le, of identiteitsproblemen. Alle aandacht is gericht cp de bijdra ge die de vrouw kan leveren aan de opbouw van de Sowjet Staat. Niettemin vinden deze bladen gretig aftrek zo gauw ze inde kiosken verschijnen. De oplage loopt in de miljoenen. Populair Een reden waarom de dames bladen zo populair zijn is dat de Russische vrouwen voor verhalen die hen zelf betreffen uitsluitend van deze bladen afhankelijk zijn. In tegenstelling tot kranten in het Westen hebben de Russische dag bladen geen vrouwenpagina's. In sommige opzichten lijken de Russische damesbladen op hun Westerse zusters. Zij brengen spe ciale pagina's met mode, haarstij- len en cosmetica, geven tips over de opvoeding van kinderen en be vatten mode-patronen. Ook zijn-er verhalen over hy giëne in de huishouding en per soonlijke hygiëne. In een van de laatste nummers van „Rabotnit- sa" (De werkende vrouw) staat bijvoorbeeld dat men na het eten van uien het beste een kop sterke, hete koffie kan drinken of op koffiebonen kauwen om de nare geur kwijt te raken. De inhoud van de drie grootste damesbladen - Rabotnitsa, Kres- tyanka (De boeren vrouw) en Russische vrouw) weerspiegelen het feit dat de meeste Russische vrouwen hun taak als huisvrouw In een onlangs gepubliceerd ar tikel in Sowjetskaya Zjensjtsjina stond een verhaal over een vrouw die in Leningrad werkzaam is als patent ingenieur. Eerst wordt verteld hoe ze bakt, kookt, bood schappen doet en de huishou delijke taken verdeelt met haar moeder en echtgenoot. Op kantoor worden alle zaken van huishoudelijk aard naar de achtergrond geschoven en is ze bereid aan de slag te gaan. Meer dan 12.5 miljoen Russische vrou wen lezen Rabotnitsa en zes mil joen ontvangen Krestyanka, die allebei afkomstig zijn uit het be drijf van de Prawda, het commu nistische partij-orgaan. De bla den kosten per stuk 10 kopeken of 30 cent Sowjetskaya Zjenjtsjina wordt in tien andere talen vertaald en naar meer dan 100 landen uitge voerd. In het land zelf kost een nummer 60 kopeken of een gul den tachtig. De oplage van het blad is niet bekend. Iedere Sowjet Republiek heeft zijn eigen damesblad. De bladen verschillen in taal, stijl en plaat selijke invloeden met de grote da mesbladen uit Moskou. Volgens het blad Moscow News worden ongeveer 40 damesbladen met een totale oplage van 254 van het volk damesbladen miljoen in de Sowjet-Unie gepu bliceerd. Behalve op hun eigen bladen zijn de Russische vrouwen ook gebeten op modebladen uit Oosteuropese landen als Polenen Bulgarije. Deze bladen zijn zeer onregelmatig verkrijgbaar en wanneer ze er zijn, verdwijnen ze binnen enkele minuten uit de kiosken. De prijzen variëren tot enkele roebels per exemplaar. Geen advertenties Soms zijn vrouwen in de gelegenheid Westerse mode bladen van buitenlandse toe risten of buitenlanders die in Moskou wonen te krijgen. Het gaat hun niet zozeer om de inhoud van de artikelen dan wel om de foto's van nieuwe haarstij- len en cosmetica. Want in hun eigen bladen staan geen adver tenties op dit gebied. In de Russische damesbladen wordt de gelijkheid van man en vrouw voortdurend benadrukt. "De rol van de vrouw in de geschiedenis is groot en moet nog groter worden, want de vrouwen maken de helft van de mensheid uit en vrouwen hebben samen met de man de geschiedenis gemaakt", zo verklaarde de Moskouse historica Militsa Nesjkina onlangs in een interview met Rabotnitsa. Moederschap "Er zijn op de wereld te veel dingm te doen en de mannen al leen kunnen dit niet aan", zo voegde zij eraan toe. Tegelijker tijd idealiseren de damesbladen de rol van het moederschap, het geen geheel in overeenstemming is met de Russische gedachte: hoe meer kinderen hoe beter. In een van de laatste nummers van Krestyanka stond een artikel met foto's van een boerenvrouw met 10 kinderen. Het blad bracht de lezers op de hoogte van het feit dat deze vrouw, Pelage Yegorwo- na nog niet eens 40 was toen haar de onderscheiding van „moeder heldin" werd toegekend. Deze on derscheiding wordt gegeven aan vrouwen die tenminste 10 spruiten ter wereld hebben gebracht. On danks haar gezinstaken bleef me vrouw Yeforowna zo veel moge lijk op de boerderij werken. Feestelijke folklore uit Columbia WASSENAAR De langste dag zit er al weer op. Maar ook zon der tuinfeest om dat te vieren is het plezierig om op een zomer avond zo fleurig en feestelijk mo gelijk voor de dag te komen. En wat kan er kleuriger zijn dan een Jurk, die in een berg dorpje in Colombia door her dersvrouwen geborduurd is. Een paar jaar geleden kwam in het afgelegen bergdorpje Chia, op de hoogvlakte van Bogota, maar één keer in de weex een dokter op bezoek. Nu staat er een heel ziekenhuis, zijn alle huizen aangesloten op de water leiding en beschikt het dorpje behalve over een schooltje ook over een kinderdagverblijf, waar er voor kleuters een ruime keus uit speelgoed is. Het zijn allemaal voorzienin gen, die door de bewoners met hun coöperatieve textielfabriek werd gefinancierd. De met de hand geweven linnen Jurxen en de Jumpers en gastvrouwrokken van machinaal acryl, worden door herdersvrouwen met fol kloristische motieven gborduurd en sindskort in kleine hoeveel heden naar Europa geëxporteerd Een show van Colombiaanse partykleding werd onlangs in Parijs een daverend sukses. En in Nederland zorgde de Colom biaanse ambassadeur voor een presentatie. De echtgenote van de Amsterdamse hoogleraar in de geologie prof. dr. Th. van der Hammen treedt in ons land als contactpersoon met de textielfa briek van Chia op Haar telefoon is 02159—19175. DAMESMODE in exclusief jonge stijL BREESTRAATI08°-II2 LEIDEN (maar lekker). C7 DEN HAAG De kwaliteit van de houtskool en houtskool briketten die in Nederland voor barbecuen wordt verkocht, is in het algemeen bedroevend slecht. Het duurt tien tot twintig minuten voordat ze goed brandt. Daar komen de vele ongeluk ken van, want de mensen gaan er dan spiritus op gooien en lopen door de steekvlammen lelijke brandwonden op. En dat, terwijl er heus wel goede (Zweedse) houtskool bestaat, die het in drie minuten goed doet. Maar die is in ons land niet te koop. De organisatoren van de barbecue-veiligheidsactie, die momen teel op grote school wordt gevoerd, doen er niets aan om in deze toestand verandering te brengen. Dit alles is naar voren gekomen bij een houtskoolonderzoek door het Konsumenten Kontakt en het Instituut voor Huishoud- technisch Advies van de Vereniging van Huisvrouwen. In zijn blad Koopkracht richt het Konsumenten Kontakt scherpe verwijten aan het adres van de organisatoren van de barbecue-actie: "De coördinatie berust bij de Stichting Voor lichtingsbureau Vlees. Vleesproducenten, slagers enz., hebben er geen enkel belang bij dat de barbecue-rage stagneert door verontrustende verhalen over de gevaren ervan. Wie gaat bar becuen, koopt bij de slager namelijk per persoon drie keer zo veel vlees als voor een normale maaltijd. En zo werd er een voorlichtingscampagne (voor een bedrag van anderhalve ton) in elkaar getimmerd, die wel waarschuwend, maar tegelijkertijd per sé niet afschrikwekkend mocht zijn." Koopkracht constateert dat de fabrikanten en importeurs van de gevaar-uitlokkende houtskool bij deze actie helemaal niet zijn betrokken. Nederlands enige eigen fabrikant van houts kool zegt daarover: "We vinden het erg jammer, dat we hele maal niet zijn benaderd." Een zelfreinigende grill moet na gebruik nog vijftien tot dertig minuten leeg aan blijven staan, omdat anders de vetresten niet de kans krijgen om te verdwijnen. Zo'n zelfreinigende grill heeft poreuse wanden, die rondspattend vet opzuigen. Dat vet wordt ver volgens verdampt door de hitte in het toestel. Als Je de grill onmiddellijk zou uitschakelen als het vlees gaar is, zou het apparaat niet lang genoeg heet blijven om ook de laatste restjes vet te kunnen weg werken. Het Duitse consumentenblad Test waarschuwt tegen het ge bruik van sopjes in zo'n grill. De huisvrouw die probeert de vetres ten met sop te verwijderen, ver nietigt het zelfreinigende vermo gen van de grillwanden. Ze zijn alleen tegen een doekje met warm water bestand.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11