LEIDSCH DAGBLAD Coup op Cyprus PRESIDENT ZUIVERT HENRY KISSINGER VS-keuze belangrijk voor vervanging Starfighters vandaag KANTOORRUIMTE Makarios zou dood zijn LEIDSCH mDAGBLAD Rotterdam kreeg niet meer gastarbeiders FOTO LINDHOUT MAANDAG 15 JULI 1974 OPGERICHT I MAART I860 34372 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nixon aanvaardt verantwoording van opdracht tot afluisteren WASHINGTON (Reuter/AP/ DPA) Een zegsman van het Wit te Huis heeft bevestigd dat president Nixon een brief heeft geschreven aan voorzitter William Fulbright van I de senaatscommissie voor Buiten- j landse Zaken waarin hij de verant woording op zich neemt voor het af tappen van telefoons en verslagge vers en autoriteiten tussen 1969 I en 1971. Pulbrights commissie is op ver- itoek van minister van Buitenlandse Zaken dr. Kissinger begonnen aan een onderzoek naar de juistheid van beweringen dat de minister op dracht tot het aftappen gaf. wat hij ontkent. Dr. Kissinger koos Salzburg uit, om op een emotionele persconfe rentie de beweringen te ontzenuwen. Fulbright weigert Nixons brief te publiceren voor alle commissieleden er kennis van hebben kunnen nemen. Wel zei hij dat de president het af tappen verdedigde met een beroep op de nationale veiligheid en om lekken naar de pers te stoppen. Nixons woordvoerder Ronald Zieg- ler zei dat de brief, die 12 Juli was gedateerd, moet worden gezien als een bewijs dat Kissinger de waarheid vertelde en dat de president volledig vertrouwen in hön had ondanks ge ruchten dat zij onenigheid hadden, over het buitenlands beleid .De be trekkingen tussen de president en dr Kissinger zijn "sterk, vast en goed" zei Ziegler. De geruchten over onenigheid tus sen Nixon en Kissinger doken zater dag op toen columnist Tom Braden, een goede vriend van Kissinger, schreef dat de minister van Buiten landse Zaken in ernstige moeilijkhe den was omdat hij de president dui delijk in nationale achting overtrof. Braden zei dat het Witte Huis verbitterd was over Kissingers spec taculaire diplomatie in het Midden- Oosten, over zijn dominerende posi tie in het buitenlandse beleid en over het feit dat hij naliet het leiderschap van de president te benadrukken. Funktionarissen in San Clemente meenden dat de brief van Nixon door de commissie zal worden geaccep teerd. en dat Kissinger van blaam zal worden gezuiverd waardoor hij een dreigement om af te treden niet ten uitvoer zal brengen. Over de in houd van de brief is niets meege deeld. Op 22 mei 1973 had de president al meegedeeld dat hij een speciaal pro gramma voor afluisteren in werking had gesteld in verband met wat hij zei was het uitlekken van nieuws dat zeer belangrijk was voor de nationa le veiligheid. Kissinger was toen de voornaamste adviseur op het gebied der nationale veiligheid van de president. De eni ge rol die hij bij een en ander had gespeeld, verklaarde hy onlangs, was het verstrekken van de namen van de leden van de nationale veilig heidsraad die toegang hadden gehad tot de inlichtingen die waren uitge lekt. NICOSIA/BEIROET/RHODOS (AP, AFP, UPI, Reuter) Het leger van Cyprus h=eft onder leiding van Griekse officieren een staatsgreep uitgevoerd en de macht op het eiland overgenomen. Volgens radio Cyprus is aartsbisschop Makarios dood. Kort voor alle verbindingen met het eiland werden verbroken meldden correspondenten dat in d- hoofdstad wilde schietpartijen aan de gang zijn. In het gebied van het presidentiële pa leis hoorde men machinegeweervuur en explosies. „Hier is de hel losgebroken", seinde een correspondent naar Rhodes. Volgens diplomatieke kringen in de jjersoneel werd opgeroepen zich te eieren uitgewezen, omdat zij een Griekse hoofdstad Athene is het pre- melden. Groot-Brittannië heeft nog staatsgreep tegen zijn bewind voor- sidentiële paleis in Nicosia omringd bases op Cyprus, door tanks. Ook het vliegveld is door tanks bezet. Luchtvaartkringen in Beiroet melden dat het luchtverkeer de situatie meester is. "Er zijn nog ijvert voor"~aanïuittng"vao Cyprus Bgj *- enkele verzetshaarden. maar het le - - - is paraat voor het herstel bereidden. De of if eieren zouden de In een communiqué van radio-Nico- steun hebben van de Cypriotische sia werd meegedeeld dat het leger terroristische organisatie Eoka, die met Nicosia is gesloten. In Tel Avlv zijn berichten opgevan- I gen van de radio van de Britse strijd bij het Griekenland van de kolonels Eerder deze maand bekortte Maka- orde. Iedereen die verzet biedt, zal rios de diensttijd op Cyprus krachten op Cyprus, waarin militair worden doodgeschoten". De radio tot 12 maanden. In Athene werd hier zond marsen uit. die werden onder- felle kritiek op geleverd. In pamflet- broken met de mededeling: "Hier is ten die kennelijk met goedkeuring, de Hellenistische republiek Cyprus", van het militaire bewind in het een- De radio noemde de gebeurtenissen trum van Athene werden verspreid, od Cyprus "een zuiver binnenlandse werd Makarios beschuldigd van "ver zaak" die slechts de Griekse Cvprio- raad aan de natie" en er stond ook ten aangaat. De nationale garde zou in dat zijn "honger naar de macht de macht op Cyprus in handen heb- schadelijk is voor het Griekse volk". EEL NAZI'S LEVEN STIL IN NEW YORK ben genomen "om het eiland te be hoeden voor een burgeroorlog". Hoe aartsbisschop Makarios om het leven is gekomen maakte de In de laatste maanden is duidelijk naar voren gekomen, dat Makarios tegen vereniging van Cyprus met Griekenland was. Op Cyprus is het NEW YORK (Reuter) Het dag blad New York Daily News bericht dend dood is. dat 123 van oorlogsmisdaden ver- i dachte personen in de Verenigde I Staten een „vreedzaam en dikwijls I welgesteld leven" leiden Het gaat ex-nazi's of leden sympathiserende bewegingen dio niet bekend. Er werd slechts verzet tegen Makarios en de strijd meegedeeld dat de 59-Jarige presi- - Verwacht De greep r "J;' Griel[se officieren werd al geruime met de nas s tljd verwacht Dc offlcleren zl]n door het bewind in Athene aan ge- de opleiding van het Cy- Het blad waarschuwt dat zijn lijst wezen k,verre van volledig" is, en het haalt Priotische leger. Makarios heeft emigratie-autoriteiten en andere des kundigen aan, volgens wie het aantal van oorlogsmisdaden verdachte per sonen dat in de Verenigde Staten leeft, .duizenden" zou kunnen be dragen. De 123 op de lijst van de New York Daily News zijn volgens de krant verantwoordelijk geweest voor of me- deplicnrig aan de dood van honderd duizenden Koel vereniging met Griekenland ge voerd onder leiding van generaal George Grivas, de man die eerder het ondergrondse verzet tegen de de macht van de Pmtcn ha^ aangevoerd. Grivas is in Januari an dit Jaar overleden. In de strijd tegen de Britten wa ren Makarios en Grivas bondgeno ten. maar Grivas weigerde zijn droom van enosis, eenheid met Grie kenland, op te geven toen Cyprus eenmaal onafhankelijk was gewor den. Makarios was behalve president van Cyprus ook hoofd van de Grieks- orthodoxe kerk op Cyprus. Die dub belfunctie bracht hem in moeilijk heden -net zijn medebisschoppen. Zo eisten drie Cyprische bisschoppen rig Jaar het aftreden van Makarios, omdat naar hun zeggen de functies van geestelijk leider en staatshoofd onveremgbaar waren. Tegelijkertijd ROME (AP) Op het centrale verweten deze pro-Griekse bissphop- spoorwegstation van de Italiaanse Pen Mikarios echter dat zijn beleid der deze maand 600 van de 650 offi- BOMAANSLAG OP STATION VAN ROME Zestienjarige jongen huwde vijf meisjes MEXICO (AP) De politie in 3e zuidelijke Mexicaanse staat Guerrero heeft dezer dagen een polygamist van 16 Jaar gearres teerd en zoekt nu uit. wat men met dit heerschap aanmoet. Hij wordt ervan beschuldigd In de afgelopen twee Jaar vijf maal getrouwd te zijn, zonder eerst gescheiden te zyn, en ln die tijd zes kinderen te hebben ver wekt bij diverse echtgenoten. De brulden waren ook nog niet op Jaren: Margarita Aguero Garcia was 15 Jaar oud. Ernesta Arbaial Escobedo 14 en de leef tijd der vipr anderen varieerde van 13 tot 15 Jaar. Als de Jongen schuldig wordt bevonden aan alles wat hem ten laste is gelegd kan hij worden veroordeeld tot ten hoogste vijf Jaar en een geldboete van, om gerekend, 300 gulden. De zaak was gaan rollen toen Margarita en Ernesta elkaar op een dansfeestje tegen kwamen en ontdekten dat zij offlcëel, met dezelfde Jongeman waren getrouwd. MAKARIOS Veel bewolking en perloden i hoofdstad Rome is vanmorgen bom ontploft. Er ontstond paniek onder 3e reizigers, die VrJJ krachtige tot harde wind uit zuid straat op vluchten en de reinen bin- tot zuidwest. nenstormden, zo heeft de politie be- MinLmumtemperaturen ongeveer 13 Maxima morgei (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 juli Zon op: 04 Maan omstreeks 17 graden. Maan op: C Hoogwater te Katwi' 0.00 uur. laagwater 1 Het parlement betuigde zijn steun Makarios en de aartsbisschop wei- lukken is nog niets bekend. De poli- gerde zijn presidentschap neer te tie verklaarde dat de explosie oorzaakt werd door een bom en op heit spoor 'n brandje ontstond. De verwijdering tussen Cyprus „het moederland" (Griekenland) te weeg had gebracht en het „atheïsti- schiphol De keus die de sche communisme' In de taart speel- iuchtmach. vj zich zelf zal maken tussen de straalja- zelf een ander toestel zouden kiezen dan wij. Dat zou dom zijn. leggen. 'Mijn aftreden zou kunnen leiden tot een ontbinding i Northrop (YF-17 Cobra) het ontwikkelen zijn, zal ook be slissend zijn voor de vervanging van de F-101 Starfighters van de Neder- politie heeft het gebouw ontruimd en nale ramp'. De bisschoppen gaven If,"^efinmev^keus vta'l^dCTlanT het station gesloten. vervolgens een verklaring uit waar- N^gen hl ze elke oplossing van de kwestie- voor Amerikaans ontwerp, het Cyprus en elke overeenkomst dien- resuMaal worde„ afgewacht van de aangaande verwierpen, „dfe vereni- competiMe tussen de twee fabrieken. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 30 juli 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. ging met Griekenland uitsluit'. Zie >ok pagina 6: „Makarios ver- belangen versneld zal worden wachtte Griekse coup op Cyprus". gevoerd. Dit. valt op te maken uit de mede delingen die luitenant-generaal ir. H. K Stoxla, hoofd van de tien Neder- De NAVO-partners zijn geheel gers die General Dynamics (YF- landse specialisten in de gemeen- gewezen op hun enorme logistieke on schappelijke stuurgroep van de vier dersteuning Ook is de aanschaffings- Europese landen die naar een "ideale" straaljager, zoeken gisteren op Sch.ohol heeft gedaan De groep militaire specialisten en ambtenaren van met officiële buitenlandse za ken (voor de politieke kant van de zaak) beeft een bezoek gebracht de faorieken nische finalisten. In Washington is met het oog op de Europese de ja^rkeuze met de Amerikaanse defensieminister Schlesinger bespro ken. orijs lager als wij ons aansluiten' Zowel de Verenigde Staten als Klankrijk, dat al eerder de stuur groep op bezoek kreeg, zijn er vol gens generaal Stokla nu van door drongen, dat het niet meer om een ^Yw^UfT- -der van Nederland alléén gaat, 14 PAGINA'S Zoetermeerder licht bank op voor f 60.000 ZOETERMEER De 50-jarige J. J. P. uit Zoetermeer heeft de Rot terdamse AMRO-bank opgelicht voor een bedrag van 60.000 gulden. De re cherche zoekt hem ln het buitenland. Hij gaf zich uit voor een werkne mer van de Technische Handelsver eniging, toen hy telefonisch opdracht gaf het bedrag over te maken naar de Nederlandse Middenstandsbank in Zoetermeer. Dit moest gebeuren ten gunste van het technisch adviesbu reau Profit Counselors, een bureau waarvan hy directeur zou zyn. Hy verdraaide zyn stem zo. dat de bamk-employees inderdaad dachten, dat hy de werknemer van de Techni sche Handelsvereniging was. een zeer bonafide klant. Vermoedeiyk kende P., op dit mo ment „op vakantie", deze werknemer, aangezien hy zaken met de THV heeft gedaan. P. gebruikte een deel van het geld om zyn rekening aan te zuiveren, de rest nam hy mee. Het is nilet de eerste keer dat de Zoetermeerder in aanraking komt met de politie Hy moet nog voorko men wegens het verkopen van een peperdure huurauto. Ongeveer een Jaar geleden kreeg hy een ge vangenisstraf, omdat hy een bank voor veertigduizend gulden had be nadeeld. De Kaag heeft gisteravond weer een miss gekozen. Twaalf schonen waren naar „De Bonte Koe" geko men om een gooi naar de titel Miss Kaag 1974 te doen. De ge lukkige was dit keer de zestien jarige Marjolein Snippe uit Badhoevedorp. (Foto Jan Hol vast). Haar zusje Lynda eindigde als derde terwijl Ilse Knaapen uit Leiden de tweede plaats ver overde. Zie elders in dit blad Het Groningse plaatsje Eext was zaterdag het centrum voor het „alternatieve vervoer". PAGINA 5 Een onbegrypeiyk snelle reactie heeft Eddy Merckx gisteren bui ten een valparty gehouden. Met de schrik in de benen, maar onge schonden kwam de Belg in Seo d'Urgel over de eindstreep, zyn vyfde overwinning in de Tour de France. In de Ronde van Toe komst doen de Nederlandse ren ners het nog steeds goed. Cees van Dongen was gisteren dicht by een overwinning. In de eindsprint werd hij echter afgetroefd door wereldkampioen Ryszard Szur- kowskL Dit en nog meer sport op PAGINA 8—11 ADVERTENTIE OfficJ ?e. is de keus i mogelijk om de start van multi-nationaal bouwprogramma voor i900 tot 2000 Jagers. De Ame rikanen hebben beloofd dat de Neder landse industrie vanaf de ontwikke- Ame- lingsfase tot en met de massapro- rikaans produkt nog steeds niet; ook duktie zal worden ingeschakeld. Fok- Frankrjk met de Mirage en Zweden met de Viggen staan nog kandidaat Maar generaal Stokla liet zich op mogen uitvoeren. Schiphol wel ontvallen: "Het is niet denkbaar dat de Amerikanen ker zou onder meer alle vermoeid heidspro* ven van de Jagertypen dit.op vragen uit de raad. Dit Jaar heeft, aldus B. en W. slechts één be drijf een aanvraag ingediend, toelatingsvergunning. Deze Volgens het Rotterdamse college wil de minister van Sociale Zaken een zeer stringent toelatingsbeleid Nederlandse bergbeklimmers verongelukt SAAS FEE Twee Nederlandse bergbeklimmers zijn in het afgelopen In september moet Stokla een aan beveling aain Defensie-minister Vre- deling doen. Vooral voor Fokker i6 het erg belangrijk dat de zaak niet opnieuw zal woeden uitgesteld, om dat dit bedrijf anders volgend Jaar gespecialiseerd personeel, dat spe ciaal met het oog op de Starfighter- vervanging wordt aangehouden, zal moeten inslaan. KLEURVERGROTING KADO By elke kleurenfilm die u met deze bon bij ons laat ontwikkelen en af drukken, krijgt u een kleurvergroting GRATIS HAARLEMMERSTR. 102 - LEIDEN Gevechten in Chinese steden HONGKONG (AP) Volgens het ln het Engels verschynende dagblad "South China Morning Post" zyn in verscheidene provincies van de Chi nese Volksrepubliek gewapende con flicten uitgebroken. Een aantal ste den is voor buitenlandse bezoekers gesloten. Het dagblad zei dit vernomen te hebben van mensen die de Volksre publiek hadden bezocht. De Morning Post noemde de namen van zyn in formanten niet en maakte duideiyk dat geen van hen de gevechten zelf had gezien. De zegslieden verklaarden dat zy door familieleden in de Volksrepu bliek van de gevechten op de hoogte waren gebracht. De conflicten zouden plaatsvinden in Yazan, Hopei. Tsje- kiang, Foekien en KiangsL gastarbeiders, weekeinde bij een tocht in het gebied aanvraag is afgewezen. Tussen eind waarbij uitsluitend de continuïteit van Mischal, in het Zwitserse kanton Wallis, om het leven gekomen. Volgens de politie zijn de omgeko menen de 39-Jarige Rudolf de Reu ver en de 33-jarige Jacobus Scholtens uit Leusden. Een derde bergbeklim mer, eveneens uit Leusden, is met dit Jaar aijn ad- verwondingen in het ziekenhuis van Visp opgenomen. tracten van ongerveer 1600 landse arbeidskrachten geprodu- arbeiders beëindigd, terwijl nieuwe ceerd, die inmiddels om advies aan aanvragen niet werden gehonoreerd, de Sociaal Economische Raad is De vragen aan B. en W. van Rotter- gelegd. De SER zal dam waren gesteld door mevrouw W. ting in de loop v Schuiten-Wilmont (D'66), naar aan- vies uitbrengen. verwach- Met SPOED te huur gevraagd zo mogelijk met opslagruimte, plm. 500 m2., in Leiden of directe omgeving (liefst Leiderdorp). Telefoon 01710—99204* Postbus 60, Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1