Vandaag begint grote uittocht vakantiegangers [Tang Anderhalf miljoen Nederlanders op pad TWEE DAGEN ZIEK ZIJN VOOR EIGEN REKENING Kabinet spaart Dollard Vermiste vrouw bleef weg Extra kosten uit de schatkist Daders van dubbele I moord krijgen een speciale behandeling Woningbouwvereniging mag het houden van huisdieren verbieden Pleidooi voor hogere gasprijs Laat'ns wat van je. VRIJDAG 12 JULI 19'4 DEN HAAG Vandaag met de bouwvakantie voor de deur zullen naar schatting anderhalf miljoen Nederlanders met vakantie gaan. De ANWB heeft daarom gemeend de tienduizenden automobilisten nog eens ernstig te moeten waarschuwen. j gangers vooral het volgende op het kantieseizoen in herinnering. In de hart drukken i Rust voldoende uit onderweg '(twee uur rijden, een kwartier rus- ten). Zorg voor een goede reisverzeke ring. zen naar Spanje is teruggelopen. Als vermoedelijke oorzaak van dit alles noemt men de gestegen benzi- maanden Juni, Juli en augustus vie- neprijs en het feit dat velen de len vorig Jaar 836 doden en ruim 20.000 gewonden op de Nederlandse wegen! Minder ver Laat geen bagage op de im- Overigens schijnen de Nederlandse periaal liggen en sluit de auto goed vakantiegangers, die er met de auto laf op uit trekken, het dit Jaar dichter Neem behalve wat contant geld kij huis te zoeken. Vooral landen ook reischeques, girobetaalkaarten als Spanje en Joegoslavië lijken Prijsstijging in Nederland minder populair te worden. j Wat betreft de verzekering is vol- ANWB-directeur Engelen zegt bij tl of bankcheques i vrij gering DEN HAAG (ANP) Nederland uc Aiuuieucniouvu wcfiiugcu behoort tot de landen, waar de prys- J sommigen hun reisverzekering twee SpanJ® dit„ Jaar sterk Is teruggelo- stijging de afgelopen twaalf maan- of drie lagen na het begin van hun P011- Opvallend is namelijk dat wij den het geringst was. De inflatie be droeg hier 8,8 Nog gunstiger was die situatie in ..ww.» - Duitsland (7,2%), Luxemburg en trieste gevolgen gehad", aldus ?and terug te halen. Terwijl elders Zweden (beide 8,6 Maar in de rest van het Oeso-gebied (Noord- Amerika, Europa, Japan, Australië en Ndeuw-Zeölanid) was de inflatie groter dan 9 gens drs. Engelen gebleken, dat uit voorbeeld: „Wij hebben de indruk verkee-de zuinigheidsoverwegingen dat de Nederlandse interesse - 1 vakantie hebben doen ingaan. „Deze ,de afgelopen twee weken geen Nederlandse krenterigheid bi] de kel<!melding hebben gekregen om heen- en terugreis heeft al weer tal beschadigde auto jde ANWB-directeur. in Europa het aantal gestrande Ne- Voorts regent het klachten van au- rlandse automobilisten hoog is." tomobiiisten, van wie bagage is ge- J®. ^^B heeft ook aanwijzingen Suggestie oud-minister Veldkamp: DEN HAAG Keer zieke werk nemers een of twee dagen geen ziekengeld uit door in de Ziekte wet wachtdagen in te voeren. De ze suggestie doet oud-minister dr. O. M. J. Veldkamp in het blad De werkgever van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Veldkamp vindt daarnaast af schaffing van kinderbijslag voor het eerste kind aanvaardbaar. Beide maatregelen zouden naar zijn mening zoden aan de dijk zetten als men wil bezuinigen op bestaande sociale voorzieningen. Dr. Veldkamp vindlt een her waardering van het totale pakket van de sociale voorzieningen noodzakelijk, met het oog op andere verlangens als een pen sioenvoorziening en een volksver zekering tegen arbeidsongeschikt heid. De oud-minister die sinds 1967 is belast met de Juridische vorm geving vaneen herziening van de sociale verzekeringswetten, doet in het artikel een reeks voorstellen: - breng de premiebetaling by één lichaam, bijvoorbeeld de belas tingdienst en maak de grondslag voor de heffingen gelijk; - laat iedere Nederlander onder één werkloosheidsregeling vallen; - de kinderbijslag en -aftrek kan ook in één regeling worden on dergebracht; - maak ook voor geneeskundige verzorging één regeling. Deze voorstellen ?ijn volgens dr. Veld kamp vrij snel en eenvoudig te verwezenlijken. "Dan heb Je in één slag een enorm stuk vereenvoudi ging met alle kostenbesparing van dien doorgevoerd," concludeert hij. stolen. Tenslotte heeft de ANWB de ln- "jdruk, dat sommige automobilisten, 3 als ze de Nederlandse grens over ziln en zich niet meer behoeven te houden aan de voor hun eigen land geldende maximum snelheden, zich als „losgeslagen honden" gaan ge- dragen, terwijl deze mensen hele- maal iie+ meer zijn ingesteld op hogere snelheden. Bovendien is het weggedrag in bij- voorbeeld Frankrijk en West-Duits- fc land anders dan men in Nederland gewend is. aldus drs. Engelen. dat de belangstelling voor vllegrei- DEN HAAG Er komt geen af wateringskanaal voo: door de natuurrijke zeearm de Dol lard. Het kabinet heeft gisteren be-u r<J Veilig Verkeer Nederland wil de sloten geen toestemming te geven Jaar zal optreden. Volgens het pro- Kvoor het grave a van zo'n buitendijks vinctaal bestuur van Groningen zou Spelregels De beslissing van het kabinet houdt Drenthe dwars tevens in, dat bij de voorbereiding en uitvoering van een afwateringska naal een vertraging van vier tot 'werknemers in de bouw- en textiel industrie en alle andere vakantie- kanaal, - gangers, die deze dagen -op pad t gaan. de volgende „spelregels" voor- 1 houden: 3 Vergeet het inhalen op drukke lieuactiegroepen en bijvoorbeeld ook [wegen. (Verkeerde inhaalmanoeu- vres veroorzaken jaarlijks - 45 000 ongelukken) volksvertegenwoordigers in het circa Europese parlement. Een buitendijks kanaal zou grote schade hebben t Houd u op niet-autosnelwegen gerioht op de vogelstand, die volgens I aan de voorgeschreven 80 km per deskundigen uniek is in Europa. uur in ons land. (Elk Jaar vallen op Tegelijk met de beslissing liet het dit soort wegen de meeste slachtof- kabinet aan het provinciaal bestuur iters). r Draag altijd uw autogordel, t Houd rekening met kinderen, fietsers en voetgangers. j# Voor bromfietsers: [hoofdzaak. Groningen weten bereid te zijn de extra-kosten voor een binnendijks kanaal voor rekening van het rijk te laten komen. De extra kosten schat- valhelm te minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat op 44 miljoen gulden. Onvoorwaardelijke t.b.r. de vertraging zeker tien jaar bedra gen, maar minister Westerterp heeft een optimistischer voorspelling ge daan op basis van een recent on derzoek van het laboratorium voor grondmechanica in Delft. De weigering van het kabinet be tekent. dat een eerder gedane toe zegging wordt ingetrokken. In 1966 heeft de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat J. G. Suur- hoff per brief toestemming beloofd. Hij stelde wel nadere voorzie ningen in het vooruitzicht met het oog op het milieu. Nadat al met de aanleg van het kanaal was begonnen zijn de protes ten van milieu-actiegroepen losgeko men. Voor drs. B. J. Udink, minis ter van Waterstaat in het kabinet- Biesheuvel, waren zij aanleiding de werkzaamheden in het voorjaar van 1973 op te schorten. De Rijkspla nologische Commissie heeft vanwe ge de gerezen bezwaren daarna een nader advies uitgebracht. Dit week af van het advies, waarop de toen malige minister Suurhoff zich had MIDDELBURG De rechtbank in handen van het departement (in Middelburg heeft de 15-Jarige G.J. Justitie. De Jongens verblijven J.M. I. uit St. Jansteen en de 16-jari- menteel in jge B.F.M.N. uit Kloosterzande con- [form de eis van de officier veroor- Ideeld tot onvoorwaardelijke ter- [beschikkingstelling van de regering. rechtbank achtte bewezen dat de lijkheid Gerard I. op 2 maart J.l. gens het landbouwersechtpaar De Cock Jongens Minister Westerterp zei gistermid dag, dat de discussie in het kabinet zich tenslotte toespitste op de vraag hoeveel vertraging er zou optreden als alsnog tot de aanleg van een ge- heel binnendijks kanaal zou worden Het Paashuis in Utrecht was besloten. Een ander mogelijk alternatief, gistermiddag het eindpunt van de een kanaal door de Dollard dicht te- gen de bestaande zeedijk aan, is door etappe van een wielerronde die Jeugdgevangenis in het kabinet verworpen omdat ook dan het milieu ernstige schade zou tijden. De kosten van het aanvankelijk ge- Amsterdam, De rechtbank legt plaatsing in een inrichting voor buitengewone behan- tien medische studenten door on ze elf provincies houden ten "bate idan de Nederlandse Hartstichting. Goudse kantonrechter: WADDINXVEEN De heer H. P. den. Bautz (28) zal met zijn vrouw en Volgens de woningcoöperatie is twee kinderen hun flatwoning op de de verbodsbepaling tot het houden 5de etage in een nieuwbouwwijk in van huisdieren In het huurreglement Waddinxveen moeten ontruimen, destijds opgenomen, nadat aan de omdat zij weigeren hun nu 2 Jaar hand van steeds veelvuldiger voor oude hond Charlie de deur uit te komende klachten van flatbewoners doen. De Goudse kantonrechter mr in de praktijk was gebleken dat het J. H. Landwehr, heeft in een door houden van huisdieren in meerge- de woningbouwvereniging Waddinx- zinswoningen in steeds heviger ma- veen aangespannen proefproces in te leidde tot allerlei wantoestanden een schriftelijk vonnis bepaald dat o.a. met betrekking tot hondenvuü deze woningcoöperatie het recht heeft in gemeenschappelijke ruimten, en het houden van huisdieren te verbie- overlast door geluidshinder en als gevolg daarvan steeds groter worden- de spanningen tussen de flatbewo ners onderling. De heer Bautz heeft bij herhaling gezegd dat naar zijn oordeel de ver bodsbepaling tot het houden van huisdieren in strijd is met de goede zeden, aangezien zij inbreuk zou ma- keu op de persoonlijke levenssfeer. De kantonrechter bepaalde in zijn vonnis evenwel dat een dergelijke verbodsbepaling die is opgenomen in de huurovereenkomt ontworpen door de woningbouwvereniging Waddinx veen. niet gezien behoeft te worden, als strijdig met de goede zeden. "Immers het betreft hier het ge bruik van een woning (flat), welke deel uitmaakt van het gebouw, waar in de huurders aangewezen zijn op het gezamenlijk gebruik van trap pen, gangen en portalen en waar bo vendien gemakkelijk geluidshinder kan optreden, zodat enige beperken de regels nopens het gebruik van flats, ter verzekering van optimaal huurgenot voor alle bewoners, niet kunnen worden gemist. Voor de woningbouwvereniging Waddinxveen bestaat door dit proef proces nog beter de mogelijkheid, dan voorheen om tegen flatbewoners met honden op te treden. Op het moment dat het proces werd ge voerd had de woningcoöperatie in totaal een tiental gezinnen met huis dieren op het oog. De heer Bautz werd veroordeeld tot het betalen van de kosten van het geding (f 332.10) miljoen gulden. Een binnendijks ka- Rotterdam gestart naai zal ongeveer 96 miljoen gulden w 9 zelfde straf te moeten veroordelen, ondanks het feit dat hij op die be- |wuste avond niet heeft gescho- ALKMAAR De zes Jaar geleden over de vraag of haar zuster nog in ken, zonder dat iemand het gemerkt verdwenen natuurkundelerares Hele- leven is of niet. heeft. De rechter vonniste gister- ne Zandvliet heeft zich gistermor- morgen in Alkmaar dat de Haagse gen niet voor de rechtbank te Alk- Helene Zandvliet, toen lerares aan zuster van Helene nog eenmaal een maar gemeld om daarmee te be- het Petrus Canisius College in Alk- oproep naar haar zuster zal moeten en zal daar tenslotte ook weer wijzen dat zij nog leeft. Dit was de maar, verdween zes Jaar geleden, doen. Als Helene ook dan niet voor de tweede keer dat een zuster van de in overspannen toestand uit Alk- rechtbank verschijnt zal zij Juridisch steeds niet dat de mensen die hij Proces Zeven Amerikaanse toe- arriveren. Op de foto voeren Ba- Alkmaarse een dagvaarding aan He- maar. Zoekacties door de politie, dood worden verklaard. Na deze pro- lene Zandvliet liet uitgaan. Via de hebben geen resultaat gehad. Men cedure kunnen de erfgenamen van de rechtbank wil de Haagse lerares, vermoedt dat zij met haar auto er- lerares over het vermogen van de Adriana Zandvliet zekerheid hebben gens te water is geraakt en verdron- verdwenene beschikken. uit Sint Jansteen door geweerschoten dader Gerard beseft namelijk nog om het leven heeft gebracht. steeds niet dat de mensen die hij p De rechtbank heeft gemeend de 16- heeft vermoord nooit meer op zullen risten hebben gisteren een proces jjarige mededader Bennie N. tot een- staan. Hij houdt vol dat de slacht- aangespannen tegen de in Odessa rend Servet en mrAantjes het (ten. Wel achtte de rechtbank ook slachtoffers. De plaatsing f 200 offers in een tv-film toch ook weer na afloop het leven hervatten en dat hetzelfde zal gebeuren met zijn de gevestigde Scheepvaartmaatschappij groepje aan. „Zwarte Zee", op wier schip Maxim Gorki zij een cruise hadden gemaakt. De eisers willen een schadevergoe ding van 1.750.000 dollar voor eten en drinken aan boord van de Maxim ADVERTENTIE twee jongens in een bijzondere in- vuurwapen richting stelt het departement van [bewezen. De Jongens zullen tot hun Justitie, die voor uitvoering van de Gorki dat niet voor de consumptie jarigheid een bijzondere be- maatregelen moet zorgen, voor grote geschikt zou zijn geweest en hun de (handeling moeten ondergaan. Daar- problemen in verband met plaat- worden ze weer in vrijheid ge- singsmoeilijkheden, aldus de kinder- jeteld. De uitvoering van de straf ligt rechter. vaart van 24 tot 28 mei lichamelijk en geestelijk tot een hel zou hebben gemaakt. STRAATSBURG (ANP) Het [tweede-kamerlid A. van der Hek, [(PvdA) heeft gisteren in het Euro- bese parlement in Straatsburg - pleidooi gehouden - |van de prijs Het tweede-kamerlid sprak tijdens ductie van 1,3 miljoen vaten olie per Zonder Nederland een debat over voorstellen van verhoging Europese commissie, het "dagelijks bestuur" van de gemeenschappen, voor "een nieuwe strategie, inzake olieproducerende landen, indien zij de landen, het energiebeleid van de gemeen- geen lucratief emplooi vinden dag te veilen omdat de bieders niet hoog genoeg gingen, gesignaleerd in verband met de mogelijkheid dat de kiie Nederlands aardgas afnemen met schap", voorstellen die beogen de him kapitalen, de produktie opnieuw name te verklaarde hij dat mate van afhankelijkheid - piet "rampzalig" zou zijn indien - idoor "historische oorzaken" het gas - in vergelijking met andere energie- dragers te goedkoop zou zijn. Het zou "te gek" zijn indien men in de EG "bijan niets" voor eigen gas zou betalen, en men "tegelijkertijd kost bare contracten met Algerie, Rus- EG van buitenlandse energieleveran ciers van 60 tot 40 procent te vermin deren. Hij vroeg zich af, of de handelingen van de oliemaatschappijen in landen van de gemeenschap niet de zouden gaan verminderen. Da's mooi :.een ver weg wonen de jarige toch. mondeling feliciteren. Doet u dat al altijd Ook als 'tverre neefjes en nichtjes zijn 't Kan best hoor! Want na zessen en in 't weekend belt u voor half geld door heel Nederland. Schrijf dus voor 't gemak ook de tele foonnummers op de verjaardagskalender. Van der Hek suggereerde, dat het in het geval van Koeweit eveneens zou kunnen gaan om een koperssta- de king van de internationale oliemaat- >u- schappijen, gestimuleerd door be-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7