Militair premier Portugal? LEGER ETHIOPIE JAAGT OP 6 MAN Smith zal verkiezingen winnen Woordenstrijd tussen Dean en St. Clair Regering ontslagen Adviseur van keizer is zoek Rhodesiers gaan deze maand naar stembus VRIJDAG 12 JULI 197^ WATERGATE - AFFAIRE WASHINGTON John Dean, voormalig juridisch adviseur) van Nixon, en James St. Clair, de advocaat van de Amerikaan se president, hebben het gisteren met elkaar aan de stok ge kregen over de vraag of Nixon wist dat er zwijggeld werd be taald aan de inbrekers in het Watergategebouw. LISSABON President Antonio de Spinola heeft alle leden van de op 16 mei gevormde voorlopige Portugese regering ontslagen. In een vraaggesprek voor de Portugese radio heeft de president De Spinola gisteravond gezegd dat hij morgen de samenstelling van een nieuwe regering be kend zal maken. Hij zei al een nieuwe premier uitgezocht te hebben, maar hij wilde diens naam nog niet noemen. Wel deelde hij mee dat het een coalitieregering met militairen zal worden. Volgens politieke kringen in Lis sabon zullen in het nieuwe kabinet de drie grootste partijen de Socia listen, de Communisten en de De mocraten vertegenwoordigd zijn. Algemeen wordt aangenomen dat de 44-jarige oud-minister van Defensie Miguel, een vriend van De Spinola, premier zal worden. Miguel zei in een dagbladinterview dat hij zijn portefeuille ter beschik king had gesteld omdat hij het als vertegenwoordiger van de strijdkrach ten onjuist vond lid van een kabinet te blijven waarvan de leden allen tot linkse partijen behoren. Hij wilde de strijdkrachten niet betrekken bij de partiolitiek. De ontslagen werden bekendge maakt nadat De Spinola eerder op de dag de tien overgebleven leden van zijn kabinet op het presidentiële paleis bijeen had geroepen. Aan de besprekingen namen ook de andere leden van de militaire Junta deel. Dinsdag hadden premier Adelino da Palma Carlos en vier ministers van het centrum hun ontslag ingediend. De kabinetscrisis zou het gevolg zijn van onenigheid binnen de rege- Een politieman en een soldaat maken in Belfast twee 15-jarige, kaalgeschoren meisjes los, die aan een lantaarnpaal waren vastgebonden. De IRA had de meisjes borden om de hals gehangen waarop stond dat zij spionnen waren. ADDIS ABEBA (Reuter/AP) Het Ethiopische leger opent vandaag de jacht op zes mannen onder wie een naaste ad viseur van keizer Haile Selassie die worden gezocht om te worden ondervraagd over vermeende corruptie en andere strafbare daden. De zes staan op een lijst met 27 namen van gezochten. De meerderheid had zich gisteren op de laatste dag van overgave gemeld, op twee na die ziek zijn. Belangrijkste onder de zes voort- vluchtigen is „Ras" Mesfin Silesji, een invloetryk grootgrondbezitter en vertrouweling van de keizer. Ras Mesfin is ook een held van de Ethio pische verzetsbeweging tegen de Ita liaanse inval in de jaren dertig. Hij zal zich waarschijnlijk niet zonder slag of stoot overgeven, wat het le ger in een lastig parket manoeu vreert, want het zegt bloedvergieten te willen voorkomen. De vijf anderen zijn drie broers, ook rijke grootgrondbezitters en ex- gouverneurs-generaal, nog een ex- gouverneur-generaal en het hoofd van 's lands ongemakkelijke politie ke politie. Het militiaire comité dat de macht in Ethiopië in handen heeft meldde gisteren de arrestatie van vijf pro- Dure Bentley Een vierpersoons Bentley uit 1930 is gisteren op een veiling van de veilingfirma Christie in het kasteel Beaulieu, in het zuiden van Engeland, voor 20.000 pond ster ling (ongeveer 188.000 gulden) door een particulier gekocht. De auto-ve teraan werd drie Jaar geleden ont dekt en daarna gerestaureerd. minente funktionarissen, onder wie het hoofd van de belastingdienst en de landelijke chef van het recherche- apparaat. Daarmee zijn nu sinds februari "71 figuren uit het politieke en maat schappelijke establishment door het leger gearresteerd in het kader van een aktie die Ethiopië vanuit het feodale tijdperk naar een begin van de democratie moet voeren. Terwijl de strijdkrachten hun klopjacht op ultra-reactionaire ele menten en van machtsmisbruik en corruptie verdachte overheidsdiena ren voortzetten, hielden de gunstige reacties uit de bevolking aan. De Ethiopische staatsradio meldde dat 6000 oud-strijders ten gunste van het leger hebben gedemonstreerd in Dessie, de hoofdstad van de pro vincie Wollo. De vier sleutelfiguren die thans nog door het leger worden gezocht moeten zich krachtens een ultima tum vandaag vrijwillig melden op- straffe van verbeurdverklaring van al hun bezittingen. De strijdkrach ten hebben gezegd dat de soldaten en het volk hen onverbiddelijk zul len opsporen en dat hun lot „ver schrikken jk"zal zijn. SALISBURY (AP) Op 30 juli zullen in Rhodesië algemene verkiezingen worden gehouden. Het parlement telt 66 zetels: 50 voor blanken en 16 voor negers. Nu reeds staat vast dat het een grote overwinning gaat worden voor de P.hodesische front partij van premier Ian Smith, in weerwil van pogingen van linkse en rechtse politici om te trachten iets van haar macht af te knabbelen. Sinatra sluit vrede met pers in Australië SYDNEY Frank Sinatra en de Australische vakbonden hebben hun geschil bijgelegd met als resultaat, dat "the voice" zijn tournee kan voortzetten. Bob Hawke, voorzitter van het verbond van Australische vakverenigingen, verklaarde dat een "minnelijke schikking" was ge troffen na gesprekken met de advo caat van Sinatra over de deining, die de Amerikaanse zanger door zijn ongezouten kritiek op de pers in Australië had veroorzaakt. In de 'vredesovereenkomst" wordt gezegd dat Sinatra accepteert dat de Australische Journalisten him be roepsplicht zouden verzaken als ze niet alles zouden doen om het pu bliek op de hoogte te houden om trent het bezoek van era internatio naal bekende Lguur. Het was niet zijn bedoeling geweest bet morele pe'l van de leden van de Australische media in twijfel te trekken. Sinatra, aldus de verklaring wenst zich echter wel het recht voor te behouden commentaar te leveren op de wijze waarop de leden van de ze media hun taak uitvoeren. ADVERTENTIE MERCURY DEALER HAAGSE CARAVAN CENTRALE B.V. Rijksweg 179, Wassenaar. KAMSTEEG Watersport Hofweg 39 Voorschoten ring over voorstellen tot bestrijding van de economische crisis. De raad van state weigerde voorstellen hier over goed te keuren. Voorts zouden een rol hebben gespeeld de arbeids onrust en het vraagstuk van de over zeese gebieden. De ontslagen minister zonder pr- tefeuüle Pereira De Moura heeft aan verslaggevers verteld dat de presi dent nadat hij het ontslag van pre mier Da Palma aanvaard had geen andere keus over bleef dan het ge hele kabinet te ontslaan. Er was na melijk een besluit van de militaire junta van 14 mei waarin de proce dure voor het vormen van een re gering nader is omschreven en waar bij de eerste minister het recht krijgt zijn eigen ploeg samen te stellen. Sommige eenheden van het Por tugese leger in Mozambique heb ben de wapens neergelegd en weige ren hun kazernes te verlaten om de oorlog tegen de bevrijdingsbeweging Frelimo voort te zetten, zo is uit militaire kringen in Beira verno men. Eenheden die de strijd willen sta ken hebben een delegatie naar het opperbevel in Beira gestuurd met de mededeling „onze mannen willen naar huis" en een boodschap waar in bij de regering in Lissabon wordt aangedrongen de onderhandelingen met het Frelimo te bespoedigen. In villa Gouveia wedgert een heel bataljon de strijd voort te zetten. Ook troepen in het gebied van Cabo Del Gado, bij Tanzania, hebben de anti-guerrilla-operaties stopgezet en uit Niassa, grenzend aan Rhodesië, wordt zelfs een verbroedering tussen Portugese militairen en Frelimo- strijders gemeld, compleet met voet balwedstrijden en feestjes. Het Portugese leger bestaat naar schatting voor 60 procent uit Afri kaanse militairen. Zij hebben reden te meer om de strijd te staken omdat ze repressaillemaatregelen zouden vrezen in een eenmaal onafhanke lijk geworden Mozambique, wanneer ze nu nog doorgaan met het bestrij den van het Frelimo. De guerrilla duurt overigens nog voort. Gisteren bliezen Frelimo-guerrilleros delen op van een spoorweg. Stnith, 55 Jaar, had de campagne zoals de wet voorschrijft 10 maan den voor het houden der verkiezingen ingeleid. Hij wenst nieuwe volmach ten in verband met de onzekerhe den aangaande pogingen era rege ling, te treffen in het acht-en-een- half Jaar oude geschil met Groot- Brittannië over de status van de voormalige Britse kolonie. „Deze toestand van onzekerheid speelt in de kaart van onruststokers en ondermijnt onze toekomst," zei Smith op 19 Juni in het parlement, „Daarom moet hier iets aan worden gedaan, zo spoedig mogelijk en de enige manier om dat te bereiken is het uitschrijven van algemene ver kiezingen. Die zullen het volk van Rhodesië in staat stellen te beslissen welke kant het wil opgaan, welke party het wenst die aan de regering komt". In Rhodesië wonen ruim 5 miljoen negers en minder dan een kwart mil joen blanken. Van al deze mensen hebben er slechts 89.652 kiesrecht: 79.846 blanken, 6.938 negers, 1.516 mulatten en 1.352 Aziaten. De oppo sitie die zal trachten zich teweer te stellen tegen het Rhodesische front wordt gevormd door drie partijep. De voornaamste daarvan is de Rhodesische party, die geleid wordt door Timothy Gibbs, de 35-Jarige zoon van de laatste Britse gouver neur Sir Humphrey Gibbs. Timothy Gibbs is de enige verte-. genwoordiger van zijn partij in het parlement. Laatst zei hij tot een Journalist: „Smith heeft het land gegeven wat dat 't meeste nodig heeft de kans om van hem af te komen. De Rhodesische partij is te vreden dat er algemene verkiezingen komen, en is er voor gereed." Gibbs wil kandidaten benoemen in alle 50 blanke kiesdistricten. Zijn po litieke beleid ligt ietwat ter linkerzij de van dat van premier Smith. Dan is er de ultraconservatieve Rhodesische nationale partij, die wil trachten ze ker 15 zetels te bemachtigen. Deze partij wil dat in de wet een beleid van rassenscheiding, volgens Zuid- Afrikaans voorbeeld, wordt opgeno men. Rhodesië vormt nog steeds, of ficieel althans, een multi-raciale maatschappij. De derde oppositiegroepering is de centrum- partij, waarvan de leden blanken zowel als negers zijn en die een grotere zeggenschap in het par lement van de negerbevolking na streeft. De leider ervan, Pat Bash- ford, zou willen samengaan met de Rhodesische partij. „Als de heer Gibbs een nationaal front zou willen vormen dan zal ik overwegen mee te doen," zei' hij dezer dagen in een te lefonisch vraaggesprek. Volgens hem waren de verkiezin gen het gevolg van de overname van de macht in Lissabon door de militai ren, en de onzekere toestand in het buurland Portugees Mozambique IAN SMITH volmachten Rhodesië, dat niet aan zee ligt, is af hankelijk van de havens van Mo zambique, Beira en Lourengo Mar ques. „Hy (Smith) heeft klaarbiyke- ïyk tot verkiezingen besloten om de mensen te verrassen," aldus Bash- ford. „De volle klap van de gebeurte-s Geen politie In Baltimore, Ma ryland zijn plundering en brand stichting het gevolg van aansluiting van politieagenten bij een staking over een loonsverschil door gemeen teambtenaren. Tientallen winkelrui ten werden gisteravond ingegooid en etalages leeggestolen. Het sterk ge dunde politiekorps had in vele geval len het nakijken. Op verscheidene plaatsen ontstonden branden. Vakkundig De hoofdcommissa ris van politie van Bamberg heeft gisteren aan den lijve ondervonden dat althans de honden in zijn korps hun taak verstaan. Karl Pedall werd door politiehond Prinz aangevallen toen hij diens baas tijdens een in spectie begroette. Commissaris Pe dall moest óch met een vleeswond aan de arm en een gescheurde mouw terugtrekken. nissen in Portugal heeft de gewone man hard getroffen. Het publiek als geheel heeft niet helemaal het drin gende van de toestand kunnen in zien. De minister-president zal om een blanco cheque vragen en het is al haast zeker dat hij die zal krijgen ook." Veiligheid Alle vier partyen verwachten dat de veiligheid der blanke bevolking het voornaamste probleem gaat vormen, en elk zal eigen en van elkaar ver schillende methoden uitdenken om te trachten te komen tot een regeling met de zwarte meerderheid die voor al de laatste tijd rusteloos is gewor den. Militante negerleiders willen pogen de verkiezingen te boycotten. Zy zul len hun kandidaten zoeken onder onafhankelyken, negerleden der cen- trum-Dartij en in enige tamelijk tam me negerpartijen die ieder voor zich op weinig steun uit eigen kringen kunnen rekenen. De Afrikaanse Nationale Raad (N. A.R.) heeft doen weten niet aan de stemming te zullen deelnemen. De ze partij was drie jaar geleden ge sticht met het doel zich te verzetten tegen een regeling voor Rhodesië die was voorgesteld door Smith en de toenmalige Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Sir Alec Douglas- Home. De N.A.R. geldt thans als de be langrijkste „stem" van de zwarte meerderheid in het land. Een groot aantal Jeden zit thans in arrest. Een van hen is Edson Sithole, die met de voorlichting is belast en die op 20 Ju ni voor de derde maal werd opgeslo ten. Op 20 Juni heeft de uitvoerende commissie van de NA.R. een voorlo pig plan tot regeling van de toe stand, dat was opgesteld door voor- Volgens leden van de commissie van justitie van het Huis van Af gevaardigden kwam het tot een felle woordenwisseling tussen beide man nen op een besloten zitting van de commissie waar Dean als getuige op trad. Dean zou verklaard hebben dat hij er bijna zeker van is dat Ni xon en hij voor 21 maart 1973 heb ben gepraat over het betalen van zwijggeld. Nixon heeft altijd volge houden da/t hij nooit akkoord is ge gaan met het betalen van zwijggeld aan hen die bij de inbraak in het Watergate-gebouw betrokken waren. Dean was door St. Clair als getuige opgeroepen. De commissie voor Justitie van het Huis van Afgevaardigden heeft gis teren en omvangrijk boekwerk van 4.136 pagina's gepubliceerd met ma teriaal over de pogingen van het Witte Huls om de politieke schade van het Watergate-schandaal zoveel mogelijk te beperken. De acht boek delen bevatten in hoofdzaak al eer der gepubliceerde stukken en bren gen geen grote verrassingen. Het rapport vergelijkt het verzamelde materiaal van getuigenverklaringen en de uitgetikte geluidsbandjes met de verklaringen van president Ni- Leemte Daaruit blijkt onder meer dat een bandje waarop Nixon filosofeert over Watergate een leemte van 57 se conden vertoont Juist als hij be spreekt hoeveel er aan het publiek onthuld zou moeten worden. Deze opname dateert van direct na het beruchte gesprek van 21 maart 1973, de dag waarop in het Witte Huis werd overlegd over het betalen van zwijggeld, dat werd geëist door Wa- tergate-samenzweerder Howar Hunt. Het enorme pak feitenmateriaal is verzam.eld door de staf van de com missie voor Justitie van het Huis van Afgevaardigden, die zich drie maan den lang achter gesloten deuren met deze gegevens heeft beziggehouden. Veel materiaal is bijgedragen door de senaatscommissie voor Watergate en de grand Jury voor Watergate. De 8,4 kilo documenten, uitgetikte ge luidsbandjes, presidentiële verklarin gen en dagboeken bevatten als nieuw materiaal een 240 pagina's tellende "infor matieve verklaring' van Nixons ad vocaat James St. Clair. een uitgetikt geluidsbandje van 13 april 1973 van een telefoongesprek tussen de ex-medewerker van het Witte Huis Highby en Magruder, de plaatsvervangend campagneleider van de herverkiezingscampagne voor Nixon. Daarin waarschuwt Higby Magruder dat deze niets te winnen heeft door zich tegen het Witte Huis te keren. de tekst van een gesprek de vol gende dag, waarin Magruder onthult dat hij van plan is meineed te beken- premier Smith, van de hand gewe- Toen 8mith destijds had bekend gemaakt dat er algemene verkiezin gen zouden worden gehouden had hij tegelijkertijd opgeroepen tot het hou den van een ronde-tafelconferen tie met alle sectoren der Afrikaanse bevolking. Die bijeenkomst moet nog worden gehouden, maar de N.A.R. heeft al verklaard niet van de partij te zullen zijn. De Rhodesische partij van Smith kwam aan de macht in december '62. In mei 1965 behaalde de partij van Smith opnieuw een ruime meerder heid oij de verkiezingen, en in no vember van dat Jaar verklaarde Smith het. Britse regerende gebied van ZUid-Rhodesië tot een onafhan kelijke staat. In april 1971 veroverde Smith's par tij alle 50 „blanke" zetels van het parlement. Van de 16 „negerzetels" gingen zeven naar de Centrum-Par tij. een naar de nationale Volksunie en acht afgevaardigden werden af- zonderlUk gekozen door het „kiescol lege der stammen". Hij zegt tegen Haldeman, de ex- chef van de Witte Huis-medewer- kers: "Ik heb het lang genoeg uitge- 'i houden. Ik verkeer in een afschuwe- t lijke positie omdat ik meineed heb gepleegd, dat weet Je, vele malen, tij- J dens het proces en voor de grand ju- ry". Haldeman antwoordt koeltjes: 1 "Nee, daar weet ik gelukkig niets 1 Op een bandje van 21 maart 1973 i zegt Nixon dat hij die dag voor het eerst hoorde dat Ehrlichmann Hunt en zijn "loodgietersbende" had opge-j dragen de gangen na te gaan van Daniël. Ellsberg, de man die de Pen- 1 tagon-papers over de oorlog in Indo- china liet uitlekken naar de pers. J Hier zegt Nixon ook te hopen dat Mitchell iets kan bedenken als reac tie op Hunts eis voor 120.000 dollar zwijggeld. Vervolgens zegt Nixon „Het Ujkt me dat alleen maar te zitten afwachten f zonder een verklaring uit te geven, r echt, eh. te gevaarlijk is voor wat be- treft de president.en dan volgt de leemte van 57 seconden. 5 Zweverig j St. Clairs verklaring ter verdcdi- t ging van Nixon concentreert zich on diens bewering dat Nixon geen goed-J keuring heeft gegeven aan het beta-< len van 75.000 dollar zwijggeld aan 3 Hunt. Hij citeert Dean, die zei dat til- i dens het gesprek hierover op 21 maart 3 „de kwestie van het geld erg zwevig 1 bleef. Er werd niets opgelost". Leden van de huis-commissie, die k neigen tot impeachment (de afzet- p tingsprocedure op gang brengen)'^ van Nixon. menen dat de algehele i indruk van het nieuwe document be-^ langrijk is, ook al is er geen echt j "moordwapen". één enkel afdoend 1 bewijsstuk om de president de das i om te doen. t John Doar, de Jurist van de com- 1 missie voor justitie, zegt in het raD-'4 port dat Nixon zich op 17 maart 1973 bezorgd toonde dat de onthul- lingen over Watergate hemzelf in de 1 affaire zouden betrekken. Dat is vier dagen voor de 21ste maart, de dag 1 waarop Nixon naar eigen zeggen voorj' het eerst van de volle omgang van ty schandaal op de hoogte werd ge- 1 bracht. H Volgens Doar was Nixon bezorgd J dat twee medewerkers aan zijn ver- kiezingscampagne, Magruder en Sloan, onder de druk zouden bezwij- i ken en zouden samenwerken met de instanties die bezig waren met een onderzoek naar Watergate. "Dat zou het Witte Huis, de president, er bij betrokken", aldus Nixon. "We moe ten remmen. Dat moet verhinderd worden". Van dit gesprek heeft het Witte Huis geen bandje vrijgegeven en bo vendien is de passage geschrapt ini de wel gepubliceerde gekuiste versie! van de bandies. Doar zei dat de in- houd van Nixons woorden kon wor den gereconstrueerd omdat Nixon in een later gesprek zijn woorden! van de 17e maart herhaalt. Nog een gat Inmiddels Is gisteren nog een nieu- j we leemte in een van Nixons bandjes I. onthuld. Richard Ben-Veniste. as- sistent van Watergate-aanklager Ja- worski, verklaarde voor rechter Siri- ca dat er een leemte van 19 minuten li zit in een bandje van 20 maart 1973. j de dag voordat Nixon naar eigen zeggen over Watergate werd inge licht. Hij drong er op aan dat het L Witte Huis beter moet passen op de j; bandjes die nog in zijn bezit zijn. jj Een commissie van zes deskundi-J, gen. aangezocht door Sirica, heeft C vastgesteld dat de leemte is veroor- zaakt door vijf maal uitwissen en 't proberen de bandjes opnieuw in tei, spreken. Ben-Veniste zei dat de Wa-, tergate-aanklager heeft vernomen dat de originelen van sommige band- jes verloren zijn gegaan tijdens het uittikken door secretaresses van het Witte Huis. Aan de gTond Naar aanleiding van het tijdens een oefenvlucht ver- 1 ongelukken van een in de Sowjet- Unie gebouwde Toepolew Toe-154 op g woensdag heeft de Egyptische na-g tionale luchtvaartmaatschappy Egyp- - tair, al haar toestellen van het Rus sische type aan de grond gezet. Betoging Meer dan 6000 oud-mi- C litairen ln de door droogte geteister- j] de Ethiopische provincie Wollo b°b- E ben gisteren betoogd voor de stro- ming in het Ethiopische leger, die radicale wijzigingen wil aanbrengen in de dertig eeuwen oude absolute j; monarchie.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6