Tikje op neus van wereldraad Vrouwelijke priesters nog niet aan de orde Kwestie Hans Kueng in beraad bij bisschoppen Belgische Scholen werven leerlingen in het Limburgse Teleurstelling bij Roemeense minister VRIJDAG 12 JULI 1974 3RUSSEL De Belgische kardi- aaal Suenens gelooft niet dat de Rooms-Katholieke kerk snel vrouwelijke priesters zal kennen. De kardinaal is bereid te pleiten iroor een grotere rol van de vrouw .n de kerk, maar het priester schap van de vrouw is iets anders. Hij heeft dat verklaard in een uitvoerig vraaggesprek met "Pas toralia", het mededelingenblad voor priesters van het aartsbis dom Mechelen-Brussel. Redak- teuren van dit blad spraken met de kardinaal naar aanleiding van diens aanstaande (16 Juli) zeven tigste verjaardag. Kardinaal Suenens zegt te me nen dat er theologisch gezien geen bezwaren zijn aan te voeren te gen vrouwelijke priesters. "Maar Ik geloof niet dat het vraagstuk >pportuun is", aldus de kardinaal. "Het huidige priesterschap is op ;oek naar een nieuwe identiteit. •Iet heeft geen zin die moeilijk heden die zich daarbij voordoen te vergroten met het probleem van le vrouwelijke priester". De Belgische kardinaal zegt in 't vraaggesprek dat zijn betrek kingen met de paus "zeer goed" zijn. "Op sommige punten zijn we het niet met elkaar eens, maar dat belet niet dat we goed met el kaar opschieten. Veel mensen denken dat als de paus eenmaal gesproken heeft de dialoog is afgesloten. Ik heb al jaren lang een permanente dialoog met de paus". Over de kerk zegt de kardinaal dat die moet evolueren van een kerk met passieve tot één met ak- tieve leken. "De leken moeten tot verantwoordelijkheid ontwaken, vooral nu er zich een tekort aan priesters voordoet en men een toenemende vermoeidheid en pessimisme bij de clerus kan waarnemen, aldus de kardinaal. Kardinaal Suenens zegt ook: "Het zou me niet verwonderen als we voor het einde van deze eeuw voor een oecumenisch concilie staan, oecumenisch in de brede zin van het woord. Er bestaan mo- ;elijkheden voor een toekomstige 'intercommunie" tussen sommige terken", aldus de Belgische kar- iimaal. «I14UIIHIM1 Beroepingswerk Nederlands Hervormde kerk Beroepen te Bruinisse: J. B. Cats te 's-Gravendeel: Beroepbaarstelling: B. A. Dubbeldam, kandidaat, Leid- seweg 94 te Utrecht. Beroepbaar per 1 september 1974: J. van de Kettery, kandidaat. Roemer Visscherlaan 74 te Zeist. Beroepbaar per 12 augustus 1974: drs. R. Oost. kandidaat, Spi- nelstraat 46 te Groningen: J. van Oostende, kandidaat. P. C. Hooft- straat 15 te Putten. Gereformeerde kerken vrijgemaakt Beroepen te Avereest-Dedemsvaart en te Oegstgeest-LisseM. J. C. Blok, kandidaat te Leiden. Christelijke gereformeerde kerken Beroepen te Opperdoes: B. de Graaf, kandidaat te Apeldoorn: te Gereformeerde gemeenten Beroepen te Gouda: M. J. van Gel der te Enkhuizen: te Corsica (USA): A. Vergunst te Veen. Gereformeerde gemeenten in Neder land Synode van Engelse kerk bot en hoofs tegelijk De algemene synode van de Kerk van Engeland heeft de Wereldraad van Kerken een tikje op de neus toe gediend. De bijdrage van de angli- i caanse kerk aan de Wereldraad j werd wel met het oog op de assemblee van volgend Jaar verhoogd met 5800 j pond sterling, maar vervolgens ver laagd met duizend pond (6500) als uiting van twijfel aan het werk van het antiracismefonds van de Wereld raad. Britse kranten spraken van een 'botte weigering" (The Times) of "te rechtwijzing" (The Guardian),maar beide dagbladen voegden hier I merkwaardigerwijs het woordje •gentle" aan toe. Dat laatste kan be tekenen: mak, zacht, hoofs, min zaam of zelfs teder. Waarschijnlijk begrijpen allem Engelsen hoe je te gelijk bot en hoofs te werk kunt gaan. De synode, die in York vergaderde, I nam haar besluit met een grote meerderheid. Een veel verder strek kend voorstel werd verworpen. Maar staan blijft dat voor het eerst de I Kerk van Engeland één van de voortrekkers in de oecumenische be weging —zich tegen de Wereldraad I heeft gekeerd. De bezwaren richtten zioh voorna melijk tegen de activiteiten van het programma ter bestrijding van het racisme, en vooral het feit dat uit het i speciaal fonds voor dit doel ook bij dragen gaan naar bevrijdingsbewe gingen die gewapenderhand hun doel trachten te bereiken. Voorgesteld werd het hele extra bedrag voor de kosten van de as semblee te weigeren. De Wereldraad had immers, door zo luid bezig te zijn met bestaand en verbeeld racisme en door haat te zaaien, meer gedaan ter verscherping van de verhouding tus- Onbehouwen sen de rassen dan ter verbetering zal de raad wel dingen doen, waar de Kerk van Engeland het niet mee eens is. De oplossing is dan niet, dat men uit de raad treedt, maar dat men de opvattingen van deze kerk met klem onder de aandacht van de andere kerken brengt. Er was zelfs een spreker die vond dat de Engelse kerk maar helemaal uit de Wereldraad moest treden. Van de kant van de Wereldraad werd gezegd, dat de aandacht zo sterk op het antiracismeprogramma wordt gevestigd in de publiciteit, dat velen denken dat de raad niets anders doet. In werkelijkheid is het pro gramma maar een klein onderdeel van het werk. Doordat het gefinan cierd wordt vanuit een speciaal fonds en niet uit de algemene mid delen van de Wereldraad wordt de contributie van de aangesloten ker ken niet voor dit doél gebruikt. Het anti-racismefonds steunt 26 organisaties, waarvan er zes guerril la-activiteiten ontplooien, maar het geld wordt voor niet-gewelddadige doeleinden gegeven. De blanke, westerse kerken, aldus lord March and Kinrara in de syno de, hebben niet langer de meerder heid in de Wereldraad. Zo nu en dan Het zal er volgende maand in Ber lijn, waar de Wereldraad de Jaarlijk se vergadering van zijn centraal co mité houdt, waarschijnlijk warm toe gaan. De staf van het anti-racisme- programma heeft een nota opgesteld, waarin nogal onbehouwen gepleit wordt voor het plan. Dat ligt dan wel in het verlengde van de forse taal die de conferentie van de Afrikaanse kerken dit voor jaar heeft gesproken. Algemeen wordt aangenomen, dat nog voor het einde van deze eeuw niet het westen, maar het Afrikaanse continent de meeste christenen zal tellen. In de Geneefse nota wordt o.m. ge zegd, dat er ook wel niet-blank racis me is, maar dat het blanke racisme de meest verbreide en gevaarlijkste vorm is..Zuid-Afrika, de Verenigde Staten en de andere NAVO-landen worden genoemd als belangrijkste on dersteuners van het racisme. De weerstand in de wereld groeit wel, maar ook de reactionaire krachten nemen toe. Genève stelt de Ber- lijnse vergadering voor, het jaar- lijkst bedrag aan uitkeringen van 200.000 tot 300.000 dollar te verho gen. In Berlijn zelf, waar de Evangelische Kerk van Berlijn en Brandenburg in augustus gastvrouw van de We reldraad is, neemt de weerstand te gen de komst van het centraal comité met aanhang (500 man) toe. De Westberlijnse synode is er lang durig mee bezig geweest, zonder een duidelijke uitspraak te doen. Van con servatieve zijde is er luid tegen de Wereldraad gefulmineerd. De Springerpers, die tijdens de we reldkampioenschappen voetbal de Duitse publieke opinie in on-Neder- landse zin bespeeld heeft, laat zich niet onbetuigd. Hoe men in blank Zuid-Afrika tegen de Wereldraad en Verenig de Naties aankijkt laat de voor lichtingsdienst van de Zuidafri- kaanse ambassade zien. De sleu telfiguren in WCC (Wereldraad) en UN zien er precies anders uit dan de Sunday Express ze ty peert: WCC-secretaris-generaal Waldheim is een Oostenrijkse blanke. VATICAANSTAD De hoof den van de Zwitserse bisschops conferentie hebben de afgelopen dagen met de Vaticaanse congre gatie voor de geloofsleer persoon lijk overleg gepleegd over de con troverse rond de Zwitserse theo loog, Hans Kueng. Op pater Kueng is van Vati- kaanse zijde herhaaldelijk kritiek uitgeoefend wegens zijn progres sieve ideeën en met name wegens zijn opvattingen met betrekking tot de onfeilbaarheid van de paus. Bisschop nestor Adam van Sion en bisschop Adam Haneggi van Bazel zijn verleden week naar Rome gekomen om persoonlijk de zaak Kueng te bespreken. Het Zwitserse rooms-katholie- ke persbureau Kipa meldde in 'n communiqué, door het Vatikaan verspreid, dat de beide bisschop pen hebben verklaard, dat de stap pen van de Zwitserse bisschops conferentie en de copgegratie voor de geloofsleer "hoop geven op een rechtvaardige oplossing" van de kwestie. De publieke opinie zou eenzijdig zijn ingelicht over de zaak Kueng. De congegratie zou de bisschop pen hebben medegedeeld, dat Kueng nooit heeft geantwoord op een brief die de congregatie hem in maart heeft geschreven. In deze brief werd Kueng uit genodigd naar het Vatikaan te ko men voor besprekingen. De congregatie heeft de bis schoppen laten weten dat Kueng nog altijd naar Rome kan komen met een advocaat naar keuze voor het gesprek met de congre gatie. In de aankondiging werd gezegd, dat alle punten waarop 't onderzoek van de congregatie naar Kueng was gebaseerd "ter hand zijn gesteld van professor Kueng". De secretaris van de congrega tie, mgr. Jerome Hamer, is bereid naar Zwitserland te komen voor een gesprek met de Zwitserse bis schopsconferentie. MAASTRICHT Middelbare I scholen in Belgisch Limburg zijn in Maastricht en omgeving een wer vingsactie begonnen omdat voor een te klein aantal leerlingen wordt ge vreesd wanneer in september de school weer begint. Zo voert de pro- vinciale middelbare school van 's-Gravenvoeren een wervingsactie Hotelboekingen buitenlanders toegenomen DEN RAAG Aan de daling van het aantal overnachtingen door bui tenlanders in Nederlandse hotels is thans een einde gekomen. Voor het eerst sinds een jaar is dit aantal I overnachtingen nu gestegen i De toename vond vooral plaats bui ten de giote steden Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht. Het totaal aantal overnachtingen van bui tenlanders in Nederlandse hotels be droeg in het eerste kwartaal van dit I jaar 813.000. Vorig jaai was dat in die periode 782.000. Deurwaarder kreeg klap met fles via advertenties in de Limburgse bla den waarin behalve kosteloos onder wijs en een voordelig boekenfonds ook gratis busvervoer wordt beloofd. Een woordvoerder van de school zegt dat door het werven van leerlingen in Nederlands Limburg is besloten omdat de voerstreek maar een kleine Nederlandstalige regio vormt in een Franstalig gebied. De school heeft nog geen 100 leerlingen en dat is te weinig om van een voortbestaan ver zekerd te zijn. Er zouden zich al en kele leerlingen uit de regio Maas tricht by de school hebben aange meld. In Maasmechelen en Maaseik in Belgisch Limburg studeren al ja ren leerlingen uit Nederlands Lim burg. Het zijn overwegend kinderen van ouders die het onderwijs in Bel gië prefereren omdat er nog tucht heerst. „Hier moeten ze harder wer ken. Bij ons wordt nog echt gestu deerd", aldus directeur Van der Meu- len van het college in Maastricht. TURK HOORT VIER JAAR EISEN VOOR DOODSLAG HAARLEM —De officier van Jus titie oij de rechtbank in Haarlem heeft gisteren wegens doodslag vier jaar gevangenisstraf met aftrek ge ëist tegen de 34-jarige Turkse arbei der Mustapha K. De man had od 2 maart van dit Jaar in Zaamdam zijn ex-vriendin door messtreken om het leven gebracht. De verdachte vertelde dat hij ge ruime tijd omgang had gehad met het slachtoffer en dat hij in 1972 va der was geworden van een kind. De verhouding werd echter verbroken en hij mocht het kind niet meer zien. De president van de rechtbank her innerde eraan dat dè politie de ver dachte dikwijls had gewaarschuwd niet meer naar het huis van de vrouw te gaan, omdat er al zoveel moei lijkheden waren geweest. De raadsman, mr. Tanger, stelde dat de Turk de vrouw niet opzettelijk heeft gedood. Wel zou er van mis handeling sprake zijn. Daarom vroeg hij vrijspraak van doodslag. De rechtbank doet od 25 Juli uitspraak. SCHIPHOL Een teleurgestelde Roemeense minister van Buitenland se Handel Ion Patan is gisteren van Schiphol vertrokken na een bezoek van drie dagen in Nederland. Tijdens het bezóék zou hij een verdrag teke nen voor economische, industriële en technische samenwerking. De ondertekening hiervan is ech ter uitgesteld, omdat er op het laat ste moment op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag ontdekt werd dat de verdragstekst in strijd was met de EG-bepalingen. De directeur-generaal Buitenland se Betrekkingen van het mnis- terie van Economische Zaken, dr. W. P. H. van Oorschot, die de Roe meense bewindsman uitgeleide deed. zei dat het uitstellen een teleurstel ling was voor de Roemenen omdat de ondertekening van een verdrag altijd een feestelijke gebeurtenis is. De Roemenen toonden aldus de heer Van Oorschot volledig begrip voor de moeilijkheden, die hij om schreef als van zuiver redactionele aard en hebben voorgesteld de on dertekening uit te stellen en de on derhandelingen in Boekarest voort te zetten, waar minister Lubbers dan het verdrag kan ondertekenen. EINDHOVEN Gistermiddag is Einöhovense deurwaarder J. van Lit tijderu. een beslaglegging dusda- jïiig met een fles op het hoofd gesla gen, dat hij moest worden overge bracht naar het ziekenhuis. Het in cident deed zich voor toen de deur- Jwaarder na een uitspraak van de [kantonrechter beslag wilde leggen lop de nboedel van de Eindhovense familie F Aanvankelijk keerde de woede van de familie en de buurtbe woners zich tegen de deurwaarder, en kater stadium ontstond een massale vechtpartij toen de politie ter assistentie verscheen Hierbij raakte de deurwaarder gewond. Er KU9 geen aanhoudingen verricht. Ecuador verbiedt verkiezingen voor vijf jaar QUITO (AP) De president van Ecuador, generaal Guillermo Rodri guez Lara, heeft bekendgemaakt dat in de eerstkomende vijf Jaar in het land alle politieke activiteiten en verkiezingen zullen worden opge schort. Hij verklaarde dit op een perscon ferentie na een onderhoud van twee uur met de Mexicaanse president Luis Echeverria. In Ecuador zal een ontwikkelingsplan worden uitgevoerd dat vijf Jaar zal duren en gedurende die tijd zullen er geen politieke acti viteiten worden gedoogd, aldus de president. „Wij vormen een revolutionaire en nationalistische regering en kun nen ons thans niet bezighouden met luxe zaken als het houden van ver kiezingen". Rodriguez Lara is aan de macht sinds 16 februari 1972, en na het om verwerpen van de wettig gekozen re gering van president Jose Maria Ve- lasco Ibarra. VICE-PREMIER VAN JAPAN TREEDT AF TOKIO (AFP) Vice-premier Takeo Miki van Japan, ook direc- teurgeneraal van het Japanse milieu- bureau, heeft vandaag meegedeeld dat hij aftreedt. Miki had in de afge lopen dagen afstand genomen van de wijze waarop premier Kakuel Tana- ka campagne heeft gevoerd voor de LEIDEN De heer en mevr. Nobelen waren gisteren veertig jaar getrouwd. Omdat de bruidegom met senaatsverkiezingen van zondag. De een gebroken heup in het ziekenhuis ligt, iverd het feest verplaatst naar het Diaconessenhuis. De vice-premier deelde zijn besluit aan familie schaarde zich om het bed en genoot vervolgens van een dinerdat door de zusters werd aange- Tanaka mee kort voor het begin van bodffi. 9 (Foto Jan Holvast), het kabinetsberaad^ Ambtenaar sleept minister naar rechter BRUSSEL (ANP) De secretaris generaal van het Belgische ministe rie van Economische Zaken, André Bayens, heeft zijn minister, André Oleffe, voor de rechtbank gesleept. Bayens is boos omdat, toen Oleffe minister werd, deze hem een aantal van zijn bevoegdheden heeft ontno- Minister Oleffe moet nu op 5 sep tember verschijnen voor de recht bank in Brussel. Zijn secretaris-ge neraal eist van hem onder meer een "schadevergoediiig" van 350.000 gul den. Bayens baseert zijn eis op "scha de die hemzelf en het algemeen be lang" is berokkend door de beknot ting van de bevoegdheden. De secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken had in de loop van de Jaren zoveel bevoegdheden en macht weten te verkrijgen dat daar van tijd tot tijd met toenemende onrust in de Belgi sche kranten over werd geschreven. Toen minister Oleffe zijn minis ters ambt aanvaardde was een van zijn eerste beleidsdaden de bevoegd heden van zijn secretaris-generaal terug te draaien. Duiven niet teruggekeerd GRONINGEN Het afgelopen weekeinde zijn bijna 2000 Jonge post duiven van hun tocht naar Frankrijk en Duitsland niet op hun posten in de provincies Groningen en Drente terug gekeerd. De schade wordt ge schat op tienduizenden guldens. Ver moed wordt dat onweerstoringen bo ven deze landen de nog Jonge duiven hebben afgeschrikt. Waarschijnlijk zijn de dieren naar zee afgedreven. De heer K. Oosterhof in Tinaarloo heeft meer dan de helft van zijn Jon ge duiven verloren, evenals de heer J. Mulder uit het Drentse Dalen. De ze zegt dat honderden postduiven- houders van de Nederlandse Algeme ne Bond van Postduivenhouders door de rampvluchten zijn getroffen. Vol gens de postduivenhouders bestaat er niet veel kans dat de dieren op hun basis zullen terugkeren. Griekse kerk ontslaat bisschoppen ATHENE (Reuter) De hiërar chie van de Grieks-orthodoxe kerk beeft negen bisschoppen ontslagen omdat zij de eenheid van de kerk in gevaar brachten, aldus een woordvoerder van de heilige syno de in Athene. De hiërarchie, het hoogste orgaan van de kerk, samengesteld uit de aartsbisschoppen van het land, had eerder deze maand de bevoegdheid gekregen bisschoppen te ontslaan vanneer deze door hun daden de orde en eenheid van de kerk in gevaar brachten. Een der ontslagen bisschoppen is de metropoliet van Saloniki, Leonidas De bisschoppen hebben geen recht op .hoger beroep. Ruzie binnen regering van Engeland LONDEN (Reuter) In de Britse regering is gisteren een heftige dis cussie uitgebroken in verband met 't uitlekken van een vertrouwelijk rap port met kritiek op minister van Bui tenlandse Zaken James Callaghan. In dit rapport, dat gisteren door de Londense Times is gepubliceerd, wordt erover geklaagd dat Callag han. blijkens de politieke verklaring die hij op 4 Juni op een bijeenkomst van de ministerraad van de Europe se Gemeenschap aflegde, akkoord gaat met een besnoeiing van de be voegdheden van het Britse parlement inzake het industriële en regionale beleid. De kwestie van de verminderde soevereiniteit in verband met Enge- lands lidmaatschap van de EG is 'n fel omstreden zaak binnen de Britse LAbourpartiJ. Het rapport is opgesteld op het hoofdbureau van de Labour- partij en woensdag goedgekeurd door de partijcommissie die toezicht houdt op zaken betreffende de Euro pese gemeenschap. Vele vooraanstaande tegenstan ders van Engelands lidmaatschap van de EG. onder wie enkele minis ters, woonden de bijeenkomst van de commissie bij. Minister Callaghan en andere kabinetsleden zouden woe dend zijn. Zij eisten een onderzoek. Hangende dit onderzoek zou geen en kel lid van de regering meer een bij eenkomst mogen bijwonen van de commissie die het rapport heeft goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15