'Hoe rijp is Leiden voor top- basketbal?' rijp Iden top- tbal?' Waarom kreeg Van der Hart geen lintje? Ook Melkhuisje is afgeroomd Onverwachte triomf Arnold v.d. Capellen BS Leiden wil naar ee wil naar eerste drie in nieuwe seizoen ROLF THUNG (NAAR AMERIKA) GROTE AFWEZIGE VRIJDAG 12 JULI 1974 PAGINA 13 Wie is van alle Nederlandse be trokkenen bil het wereldkampioen schap nu eigenlijk de grootste ache nebbisj-figuur geweest? Fadrhonc omdat hij opzij geschoven werd door Michèls? Piet Schrijvers omdat hij als „zekere" keeper na het weg vallen van Jan van Be veren toch nog gepasseerd werd door oubaas Jan Jongbloed? Rinus Israel, die zichzelf „nog juist bijtijds" uit zijn blessure omhoog worstelde, om toen toch nog Door Nico Scheepmaker door outsider Arie Haan voorbijge streefd te worden? Barry Hulshoff, die als zeer zekere voorstopper door een blessure werd weggetreiterd, evenals trouwens Jan van Beveren en Aad Mansveld? Of Jan Mulder en Willy Brokamp, die op het laatste nippertje alsnog werden afgevoerd? U merkt het wed, keus genoeg. Wat dacht u bijvoorbeeld van Piet Keizer, die mocht verwachten dat hij, op de uitlijn van zijn carrière, nog een keer internationaal de aandacht zou kunnen trekken, maar zichzelf over troefd zag door Rob Rensenbrink (wat vermoedelijk nog net te verte ren was), en het daarna zelfs moest aanzien dat Rensenbrink in een stoomcursus werd genezen van zijn spierblessure (blijkbaar onder het motto: „AiLles liever dan Piet Kei zer"), en toen als klap op de vuurpijl ook nog vanaf de tribune moest mee maken dat rechtsbuiten René van de Kerkhof in de tweede helft linksbui ten Pensenbrink mocht vervangen, da.t zijn geen leuke dinigen voor een voetballer van zijn klasse en reputa tie. ook al was het allemaal (objec tief gezien) heel logisch en begrijpe- ljk. Toch is mijn favoriete acheneb- bisj-figuur van dit wereldkampioen schap Cor van der Hart. Voortijdig naar huis gestuurd, officieel omdat hij per 1 juli in dienst trad van zijn nieuwe club Standaard Luik. maar dat is natuurlijk een nogal doorzich tige smoes als de supervisor onder tussen per Jet-vliegtuig heen en weer pendelt tussen Oranje en Bar celona. Akkoord. Cor van der Hart had het aan zichzelf te wijten. Hij is een stevige drinker, die er bovendien niet zo goed tegen bestand schijnt te zijn. en ik heb me laten vertellen dat hij in de nacht van de befaamde „naaktzwempartij" tot diep in de nacht knap afgeladen door het hotel struinde, af en toe met flessen wer pend. Dus als dat waar is (Je moet in dat soort zaken nu eenmaal af gaan op verhalen, er worden helaas geen notulen voor de pers van ge maakt die geparafeerd worden door de supervisor), mag inderdaad ge zegd worden dat hij zich weinig „la dylike" gedragen heeft. Sterker nog: dat hij zich behoorlijk heeft „mis dragen", terwijl hij toch wel kon vermoeden dat het in zijn positie niet in de bedoeling lag dat hij zich zou bedrinken. Genade Maar ja, er bestaat ook nog zoiets als „genade voor recht" en „kijk naar je eigen" etc.. In Vrij Nederland wordt deze week beschreven hoe Pieter van Vollenhoven, ook sterk bo ven zijn theewater vertoevend, op de afscheidsavond in het Hiltonhotel als jolige korpsstudent met broodjes naar misprijzende ministers gooide, en die bijeenkomst was meer open baar dan in het Waldhotel waar Cor van der Hart al dan niet met zijn flessen gooide. Nu hebben Rinus Mi chèls en Frantisek Fadrhonc allebei een lintje gekregen, en Cor van der Hart is overal buiten gevallen (zelfs buiten de huldigingen), hoewel de spelers altijd vol lof waren over de informatie die zij vooraf over de te genstander kregen (en die kwam voornamelijk van Cor van der Hart af), en hoewel het tandem Haan-Rijs- bergen een idee van Cor van der Hart geweest schijnt te zijn, als betere op lossing voor Michels' eerste keus: Is- raël-Strik. Ik zou het absurd hebben gevon den als Michels wel een lintje zou hebben gekregen en Fadrhonc niet, maar ik vind het even absurd dat Fadrhonc wel een lintje krijgt („Je merkte weinig van hem," zei een van de spelers, „hij trad alleen maar op als het niet nodig was") en Cor van der Hart niet. Ik kan wel meevoelen met de gedachtengang dat Cor van der Hart „de naam van Oranje" geen eer heeft aangedaan, in die nacht in het Waldhotel. maar het was toch al tijd nog een affaire die binnenska mers had kunnen blijven, evenaüs die naaktzwemmerij of wat daar voor doorging. Persoonlijk trek ik me Cor van der Harts' gedrag (misschien mede voortgekomen uit de frustatie dat Rinus Michels alle eer kreeg voor het werk waaraan hij ook zijn deel had) minder aan, en ben ik er min der door geshockeerd, dan door het mallotige gedrag van Fadrhonc op de afscheidsavond in Hilton. Frits Barend en Henk van Dorp van Vrij Nederland waren er (deels im T-shirt en met Adidatasje) met de hulp van enkele spelers en offi cialis, en oogluikend en grinnikend getolereerd door de stoet ministers, als pseudo-staatssecretarissen dn ge slaagd tot het heilige Hilton door te dringen .De enige die zich daar mate loos over opwond was Fadrhonc. „Jullie horen hier niet, jullie hebben geen kaart (die hadden ze dus wel- dieven zijn jullie allemaal, schoften van de linksè pers, socialisten, alle maal leugens en bedrog," Enfdn, de normale wartaal, terwijl die Jongens toch ook heel geanimeerd met me vrouw Den Uyfl, de echtgenote van de linkse sooiaJlólStisohe premier die ook nog redacteur van Vrij Nederland is geweest (Ja, dat is in orde, deze he ren horen hier," zei ze tegen een wantrouwende functionaris), hebben zitten praten. Tja, dan denk ik: waar om Fadrhonc wel een lintje, en Cor van der Hart eigenlijk niet? Het is natuurlek toch al 'n beetje komisch, dat twee van de drie trainers een lintje krijgen, en een van de 22 spelers. Van Frans Bersch van de Nederlandse sportpers hoor de ik, dat toen het ministerie van CRM de KNVB vcor de finale pols te over „het gebaar" dat men dien de te maken, de KNVB in eerste in stantie gezegd schijnt te hebben: ..of alle 45 een lintje, of niemand". Een stringent standpunt, want tot die 45 behoorden ook de kok, en Zwikstra en Van Santen en Van Wamelen, en voorzitter Meuleman en diens doch ter die secretaresse was van het Ne derlandse WK-bureau, enz. enz. Blijkbaar heeft men later toch nog liters water bij de wijn gedaan want het bleef tot die vier lintjes voor Michels, Cruijff, Van den Akker (de verzorger) en Fadrhonc beperkt. Ik kan me dat overigens wel voorstel len, want moet Je dan aan alle 22 spelers een lintje geven, ook (of juist?) aan de spelers die niet ge speeld hebben? Ook aan invallers als De Jong en Israël en René van de Kerkhof? Ook aan Piet Keizer, die één wedstrijd matig speelde? Ja maar, hij heeft er voor gezorgd dat we naar de eindronde gingen dat is zo, maar toen „bestond' Harry Vos nog niet, en die heeft in West Duitsland ook nieit meegespeeld, moet hij dan toch een lintje? Nee. hij natuurlijk niet. Maar wie dan wel? Cruijff wel, die zich in de fi nale zo onheus tegen d'e scheidsrech ter gedroeg (als aanvoerder), dat hij in de rust een gele kaart kreeg? U ziet, het was een gordiaanse knoop, die door CRM radicaal is doorge hakt. Mijn tribunecorrespondent Bert Edens uit Spaarndam schilderde mij het volgende tafereeltje na afloop vain Nederland—Brazilië (2—0). Men bevond zich op een station in de buurt van het stadion. Op het ene perron stonden de Nederlandse sup porters. in Oranje oorlogskleuren, en aan de overkant van de rails ston den de Braziliaanse supporters. Bei de strijdkrachten „bekogelden" el kaar met leuzen, spreekkoren, strijd liederen en wat dies meer zij. De Van der Hart. twee gangmakers bij de Brazilianen hadden zich in de Braziliaanse vlag gehuld ,en toen het spervuur van spreekkoren zijn hoogtepunt had be reikt, haalde een der Brazilianen een door hem aangeschaft oranje hemd te voorschijn en veegde er, met de theatrale gebaren van het volkstoneel, zijn gat mee af. Zon der, gelukkig, zijn broek uit te trek ken. Minder uit Victoriaanse preuts heid, dan wel omdat zij naar een climax toewerkten, zoals even later bleek. Want toen maakte die andere Braziliaan, aan de overzijde van de rails, voor het front van de Neder landse supporters zijn broek los, trok zijn onderbroek omlaag en haal de... een oranje petje te voorschijn dat hij met opgetrokken neus tussen duim en wijsvinger voor zich uit hield... In tennistoernooi Leidsche Hout LEIDEN „Hoe rijp is Leiden voor topbasketbal?" Het lijkt een hautaine vraag, maar zo is hij bepaald niet be doeld. BS Leiden-voorzitter Ton Menken legt 'm alleen voor, omdat het er meer dan breed inzit dat vanaf (7) september in de Vijf Meihal inderdaad weer op hoog niveau aan die spec taculaire zaalsport zal worden gedaan. De kennismaking met de gecontracteerde Amerikanen Jim Maloney (coach), Richie Cornwall en Joe Gaines en het contact met de Canadese Ne derlander Bob Smeenk is BS zo goed bevallen dat Menken nu al durft te zeggen: „We nemen geen genoegen meer met een zevende plaats. We moeten nu toch tenminste bij de eerste drie kunnen eindigen en wellicht doen we nog een goede gooi naar het kampioenschap". en voor topbasketbal?" naar zo is hij bepaald niet be- n Menken legt 'm alleen voor, Ik Ben van Cleef (links) en Ton Menken: Hoe rijp is Leiden voor top-basketbaVFoto Jan HolvastJ Door Paul de Tombe Chauvinistische overmoed?. Voor wie zich de problemen herinnert met eerder aangetrokken basketballers uit de States, kan het daarop onge twijfeld lijken. Maar zo overdreven is het toch bepaald niet. Menken im mers, zal er (evenals andere BS-le- den) wel voor waken al te boute prog noses te doen voor het seizoen, waar in de Leidse vereniging juist van plan is voor eens en voor altijd een goede naam te vestigen. En Menken zal dan waarachtig wel uitkijken die nieuw op te bouwen reputatie op een breed gebied, al bij voorbaat de basis té ontnemen. De voorbereiding heeft ook teveel tijd gevergd om die maar met een paar wilde kreten aan het wankelen te brengen, Nee, Menken meent gewoon wat hij zegt, vooral nu BS na het tumultueuze slot van de vorige basketbaljaargang, wel een aantal "groeistuipen" uit te wissen heeft. "We moeten het verleden doen ver geten. opnieuw beginnen. In de on derhandelingen stond daarom voorop dat we in geen geval meer zo moch ten miskleunen. We moesten nu Jongens hebben die zich volledig wil len inzetten voor de vereniging, maar ook voor het basketbal in het alge meen. Daarom hebben we streng ge selecteerd en we kunnen zeggen dat we een coach en een paar spelers hebben die er zijn mogen. Maloney, maar ook Cornwall en Gaines zijn mensen die de know-how bezitten om (zelf) training te geven. Om ons kader op te leiden - en niet alleen ons kader, nee we willen zelfs zover gaan dat ook trainers van andere verenigingen de gelegenheid wordt geboden om stage te lopen bij die mannen. Dat ze op scholen het bas ketbal zullen gaan propageren, dat ze straks basketbalkampen kunnen organiseren, waar iedereen kan ko men." Toekomst Met dat genereuze aanbod hoopt fis zich een goede reputatie te ver werven, maar voorop staat natuurlijk het belang van de eigen vereniging. „Zoiets heeft een dubbel indirect ef fect. Althans daarop gokken we: We geven die Amerikanen wat te doen en als ze op scholen training gaan geven, zullen hun leerlingen toch wel ooit de trainers aan het werk willen zien. Dan hopen we dat ze ouders, broertjes of vrienden meene men. Bovendien zijn deze overeen komsten op de toekomst gericht. Zelfs al blijven die Amerikanen maar één Jaar, dan nog hebben we met de opleiding van het kader voldoende kunnen profiteren van de know-how die ze hebben. En geloof me, deze Amerikanen hebben een veel betere indruk gemaakt dan de spelers die eerder overkwamen. Spelers als Butch Webster en Reggie Royals waren probleemmensen. Dat zijn deze Jongens niet. De eerste keer bijvoor beeld dat ze gingen kijken bij de apartementen in Noordwijk (waar ze zullen worden ondergebracht buiten het zomerseizoen) toonden ze zich al verrukt over het feit dat het strand zr dicht bij was. Om te trai nen. En toen ze het parkeerterrein ontdekten, riepen ze onmiddellijk dat daar baskets moesten komen. Deze mensen leven echt met basketbal. En ze zijn ook niet zo dat ze voor iedere stap die ze doen direct geld willen zien. Ze reageren vanuit een bepaald idealisme. Anders waren ze ook niet gekomen, want als Je ziet wat ze in Amerika kunnen krijgen, zeg Je: waarom blijven ze daar in hemels naam niet? Ze willen het basketbal in Europa omhoog brengen. In Ame rika is de markt verzadigd, hier wil len ze een nieuwe markt creëeren. Wij kunnen van dat streven profite- Ervaring Het eerste profijt van de verbinte nis trekt BS volgende maand al. Dan reizen Peter Kop, Hans van Rooden en waarschijnlijk Chris Verhoekx, begeleid door BS-coördinator Ben van Cleef af naar het basketbal kamp „All Pro" in de VS. Een kamp dat wordt gerund door Howie Landa, de coach van het Ned. team, goede kennis van de BS-Amerikanen, van wie Cprnwall aan het kamp „mee werkt". In zestien dagen tijd kan 'b BS-trio daar een schat aan ervaring opdoen, nu ze persoonlijk onder handen zullen worden genomen. Er varing die BS over enige tijd hard nodig heeft. Want de overeenkomst met de Amerikanen (contract voor één jaar, optie op het tweede jaar) wordt slechts gezien als de overbrug ging vaa een moeilijk tijdperk. „We hebben geweldige Junioren, maar die missen die ervaring. We hebben het alleen nog zo ge daan omdat het onverantwoord zou zijn om nu af te haken in de ere divisie. Dan kom je er nooit meer in terug". Rif BS (naarstig op zoek nog naar 'n grote, of een aantal kleine sponsors) heeft alleen het contract met Bob Smeenk nog niet rond. De Canadese HILVERSUM De Europese ten nistoernooien devalueren met het jaar en ook het internationale kam pioenschap van Nederland, beter be kend als het Melkhuisje-toernooi. is er niet aan ontsnapt. „We zijn slechts Mij. dat we alsnog een toer nooi op poten hebben gekregen, al Door Peter Dijkgraaf zijn er uiteraard geen topspelers bij", verzucht Piet Mulder, organisato risch de grote man achter het ten- nisevenement in Hilversum, dat nog wel op de Grand Prix-lijst staat, maar van B- tot C-toernooi is ge degradeerd. Nederlander, waar de club "toeval lig tegenaan is gelopen", wordt ge test door Maloney. Het resultaat is nog niet bekend, maar als de 1.96 lan ge speler komt, kan hij met de 1.82 m lange guard Cornwall, de 2.09 lange center Gaines en de veelgevraagde Bob Heuts het rif van een ijzersterk team gaan vormen. Daarbij heeft de club nog de beschikking over Peter de Jong en Harry Stol (die evenwel nog gekeurd moet worden). Wim Pe- trici vertrekt naar Argos, Ane van Dijk is op een soort "uitleenbasis" overgegaan naar Luba "Zodra hij er hard tegenaan wil, kan hij zo terug komen". Ben van Cleef zal als coördinator optreden tussen de club en die bui tenlanders, van wie alleen Smeenk nog vrijgezel is, om problemen als met Webster en Royals te vermijden. Samen met Cornwall, die trouwens Alle topspelers zijn na Wimble don ijlings naar Amerika terugge keerd, waar achtereenvolgens de toernooien in Chicago, Washington en San Francisco worden afgewerkt, met prijzengelden van rond de f 200.000 dollar. Gelijktijdig met het Melkhuisje (dat maandag van start gaat) is er een C-toernooi in Kits- bühel, maar bijna fnuikend voor de „Nederlandse internationale" was, dat volgend weekeinde de semi-fi- nales in de Europese zone van de Daviscup worden afgewerkt, waar door nog eens 32 topspelers niet be schikbaar waren. „We hebben ook een zucht van verlichting geslaakt, toen dinsdag avond de bevestiging binnenkwam van de 19 profs van de ATP", aldus Mulder. Daardoor komen er nu wel ook de dames van BS gaat trainen, neemt Van Cleef verder de techni sche organisatie op zich. Wat de sfeer betreft: BS wil wat meer gezellig heid, waarvoor de supportersvereni ging zal gaan zorgen. BS lijkt aan alle voorwaarden te hebben voldaan om zich nog aan trekkelijker voor het publiek te ma nifesteren. Op grotere belangstel ling wordt in ieder geval al stevig ge rekend. „We zouden graag een tribu ne-uitbreiding willen tot 15, 1600 zitplaatsen. De sportstichting is daarmee bezig". Een toéloop zal óök nodig zijn, want de club draait, bij gebrek aan een sponsor nog voornamelijk op de recettes. Helbgeen teimgleöjdt tolt de funda mentele vraag: "Hoe rijp is Leiden inmiddels voor top-basketbal"? 38 buitenlanders op het gravel in Hilversum in plaats van de geplan de 24, doch daarbij zijn nauwelijks bekende namen. Bijna zekere winnaa van Het Melkhuisje is de Argentijnse kampioen Guillermo Vilas. Dit 20- jarige talent won dit Jaar al eens van Kodes. schakelde op Wimbledon Marty Riessen uit en staat als acht ste geklasseerd op de Grand Prix- lijst van dit jaar. Meeste tegenstand zal hij mogen verwachten van de Zuidafrikaanse routinier Maud, van de Japanse kampioen Kamiwazumi en de Engelse nummer vier John Lloyd. Pech Pech voor de organisatoren is ze ker, dat de enige Nederlandse trek pleister Rolf Thung ontbreekt. De Hilversummer is woensdag afge- LEIDEN In het herenenkelspel B van het Leidsche Hout-toernooi, maakten gisteren Adri van Leeuwen, Arnold van der Capellen en Hans Keizer de meeste indruk. Adri van Leeuwen stoeide wat met Scholten, die met 61, 63 kansloos was. Een surprise was de ondubbelzinni ge triomf van Arnold van der Capel len op Chiel Asselbergs. Zo sterk tenniste Van der Capellen, vooral ook zo geconcentreerd dat hij Asselbergs in de èerste set geen spel toestond. In de tweede set had de talentvolle, maar nog veel te onbeheerst spelen de Noordwijker meer te verbellen. Op een gegeven moment had hij nog maar een puntje nodig voor een 4— 1 voorsprong. Van der Capellen liet het echter niet zover komen, won het spel en werkte zich na 2— 3 eigenlijk weer gladweg naar de set- en wedstrijdwinst, 6—0, 6—4. Hans Keizer rekende af met Lode- wijk Kallenberg in een partij, die veel langer duurde dan de score doet vermoeden: 6—2. 6—1. Opvallend is hierbij dat Keizer, al is hij nog steeds geen grote aanvaller, veel agressiever speelt en vanuit het ach terveld het tempo aanzienlijk hoger opschroeft. Rob van Wijngaarden, bood Kruyt verbeten tegenstand en zijn sterk gesneden slagen gaven laatstgenoemde meer moeilijkheden dan hem lief zal zijn geweest: 6—4, 26, 61. In het herendubbelspel b kon het Unicum-duo Errie Sanders/ Wim Koelman na twee snelle sets triomferend van de baan stappen. Met 62, 61 stuurden zij de ge plaatste combinatie Hasenoot/Bon- te van het gravel. Bij de dames b, had Maya de Boer een goede dag, en Annelies Koole niet en dat resul- reisd naar Amerika, waar hij zich op uitnodiging van de WCT in drie toernooien moet bewijzen. Komt de Nederlander, die op Wimbledon de aandacht op zich vestigde, tot rede lijke prestaties, dan kan hij zo goed als zeker op een contract rekenen. Een mogelijkheid, die hij niet voor bij wilde laten gaan. De sponsors van het toernooi op het Me'khuisje (AVRO en Amro- bank) hoeven er dit jaar in ieder ge val minder geld in te stoppen. De prijzenpot is nu gevuld met 25.000 dollar tegen vorig Jaar (B-toernooi) 35.000. De winnaar int 5000 dollar en de spelers, die de laatste 32 ha len, waarvoor van de Nederlanders Hordijk, Hemmes en Sanders reeds zijn geplaatst, zijn al zeker van honderd dollar. Door het errote aan- teerde in een door Maya de Boer met een blijde lach begroete zege. In het gemengd dubbelspel voor de veteranen wisten Modderman/me vrouw Mulder een zwaar bevochten zege te boeken op de heer en me vrouw Meijer: 8—6. 3—6. 6-1. In het enkelspel speelde Joop van der Berg zich via 6—4. 6—2 tegen C. Teitler en 6—2, 6—3 tegen J. Wolters de kwartfinale binnen. Daar waren al gearriveerd Piet van Paridon, Jan de Groot en J. Rodenburg. Hillegom Bob van Overbeeke maakte giste ren zijn plaatsing als no 4 in het he renenkelspel b waar door Harry Verdegaal aan de kant te zetten. Gemakkelijk klaarde hij dat karwei niet. In de eerste set was het zelfs Harry Verdegaal die de lakens uit deelde en met goed gespreid spel en goed gekozen momenten voor de net- aanval de balans royaal naar zijn kant liet doorslaan: 6—3. Maar Bob van Overbeeke antwoordde met ge lijke munt, 6—3 in de tweede set. De derde gaf een gelijkopgaand duel dat Van Overbeeke door een grote re rust in de beslissende fase in zijn voordeel wist te beëindigen, 7 5. Voor vuurwerk zorgden Strijbis/ Reus in het herendubbelspel b tegen Bob van Overbeeke en Benjamin Ruysenaars. Strijbis/Reus, no 2 ge plaatst wonnen, met 6—4, 1—6, 6—2. In het herenenkelspel C speelde Pe ter Tibboel zioh in de kwartfinale via een aan duidelijkheid niet te wen sen overlatende 6—1, 6—0 zege op George van Engelen. tal deelnemers, moet er wel op maan dag een dubbele kwalificatieronde worden afgewerkt. Wedstrijdleider Piet van Eijsden zag volstrekt geen kans om een fat soenlijk damesveld bijeen te brengen. In overleg met KNLTB is daarop besloten op maandag, dinsdag en woensdag een officiële landenwed- strijd met Zweden en Zwitserland in Hilversum af te werken. De Neder landse damesploeg hiervoor bestaat uit Marijke Schaar, Tine Zwaan, Elly Appel Judith Saiomé en Ada Bakker. De plaatsingsvolgorde voor Het Melkhuisje: 1. Vilas (Argentinië). 2. Maud (Zuid-Afrika)3. Kamiwazu mi (Japan), 4. Lloyd (Engeland). 5. Vazques (Argentinië), G. Ganzabal (Argentinië), 7. Philips Moore (Au stralië) 8. Spear (Joegoslavië)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13