Advocaat van Nixon contra Jaworski Parijs en Bonn contra inflatie Bolivia krijgt militair bewind Palestijnen dreigen met vergeldingsactie In Hooggerechtshof Na beschieting van kust Libanon Schmidt en Giscard bespreken problemen van E.G. IHNSDAG It JULI 1974 WASHINGTON (AP) Buitengewoon aanklager Leon Jaworski heeft gisteren verklaard dat indien president Nixon of welke president ook het recht krijgt zonder toezicht van het hooggerechtshof de grondwet naar eigen inzicht te in- terpeteren de Amerikanen niet langer volgens de wet gelijk zijn. Jaworski zei het in het bijzonder ongepast te vinden indien president Nixon een dergelijke bevoegdheid zou krij gen „in een persoonlijk delicate zaak met betrekking tot klachten wegens vergrijpen, gepleegd door twee zijner vroe gere naaste medewerkers, John D. Ehrlichman en H. R. Haildeman". Na mislukte staatsgreep Nixon's advocaat, James St. Clair betoogt, dat de president niet lan ger baas in eigen huis zal zijn in dien hij wordt gedwongen een bevel van de federale rechtbank op te vol gen om bandopnamen en dokumen- ten over 64 gesprekken in het Wit te Huis af te staan als bewijsma teriaal voor het komende Watergate- proces. Jaworski was de eerste die aan heï woord kwam voor de rechters en een volledig bezette publieke tribune De zaak roert fundamentele vraag stukken van de macht van de pre sident aan. St. Clair heeft altijd ge steld dat de president bevoegd is mogelijk bewijsmateriaal in de zaak Watergate achter te houden. Het hooggerechtshof van de Ver enigde Staten is gistermiddag in openbare zitting bijeengekomen om zich voor de eerste keer bezig te houden met de zaak Watergate. De hoogste rechtsinstantie van het land moet uitmaken of president Nixon het recht heeft te weigeren, de spe ciale aanklager Leon Jaworski de stukken over te dragen die Jawor ski nodig acht voor het voortzetten van zijn onderzoek. Het hoog gerechtshof moet eveneens bepalen of de „Grand Jury" (voor het in staat van beschuldiging stellen) haar bevoegdheid heeft overschreden door president Nixon te kenschetsen als k,niet-vervolgde medeplichtige van een groep rechtsschenders" op grond van zijn rol bij de pogingen van het Witte Huis, de Watergate-zaak in de doofpot te doen. De zitting van het hooggerechts hof van gistermiddag bestond in hoofdzaak uit een uitwisseling van argumenten tussen de speciale open bare aanklager Jaworski en James St. Clair, de voornaamste advocaat v? -» president Nixon. St. Clair verzocht het hoog gerechtshof Nixon „voor honderd procent" tot president te maken door te bepalen dat hij het door Jawor ski opgeëiste materiaal niet behoeft vrij te geven. Jaworske's dupliek kwam by monde van Philip Lacovera, een van de pleiters voor het bureau van de buitengewoon aanklager. Lacovera verzocht het hof by vonnis vryge- ve af te dwingen omdat de bewus te gesprekken „niet plaats vonden tijdens een wettige uitoefening van het ambt, maar tijdens de bevorde ring van een misdadige samenzwe ring tot bedrog tegen de Verenigde Staten en een poging tot het belem meren van de rechtspleging". Inmiddels heeft president Nixon's voormalige adviseur voor Binnen landse Zaken, John Ehrlich man, voor de rechtbank in Washington beschuldigingen van de hand gewezen, dat hij deelgenomen had een samenzwering tot inbraak In de praktijk van Daniel Ellsbergs psychiater. Als getuige in zijn eigen zaak zei Ehrlichman, dat hij zich op advies van president Nixon reeds ongeveer twee maanden vóór de inbraak op 4 september 1971 uit de affaire-Ells- berg teruggetrokken had. Winnaars Gisteren ls ln Ham burg bekend gemaakt, dat in de lot to-trekking van het afgelopen week einde twee winnaars uit de bus zijn gekomen, die zes Juiste getallen in gevuld hebben. Zij krijgen leder 1,5 Afgetreden De Griekse minis ter van Buitenlandse Zaken Spyri- don Tetenes is „wegens gezondheids redenen" afgetreden. Uit betrouwba re bron is echter vernomen dat het aftreden van Tetenes het gevolg is van diens teleurstelling over de ver slechterende betrekkingen met Tur kije en Cyprus en over het toene men van de rol die de militairen tairen spelen in het bepalen van de landse politiek. Samengaan Het weekblad van een progressieve rooms-katholieke organisatie en dat van de Italiaan se evangelische kerk hebben besloten samen te gaan, zo hebben de eige naars van beide weekbladen bekend gemaakt. Vanaf oktober zullen bei de weekbladen „Con" van de pro gressieve katholieken en Nuovi Tem pi. Nieuwe Tijden, van de Evangeli sche kerk verschijnen als één blad, met de titel „Con-Nuovi Tem- Pi". Kissinger moet toch getuigen WASHINGTON (UPI) Dls- triotsrechter Gerhard Gesell heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, gesommeerd als ge tuige decharge te verschijnen in het proces tegen John Ehr- lichmann, Nixon's voormalige adviseur voor Binnenlandse Za ken. Kissinger moet morgen hier zijn, aldus Gesell. In de loop van het proces tegen Ehrlichman hadden zijn verdedigers gesteld het "noodzakelijk" te achten dat minister Kissinger als getuige gehoord wordt. Het was vandaag in vrijwel heel Europa warm tot zeer warm. Deze foto is gemaakt in de Italiaanse hoofdstad Rome, waar een boekverkoper zijn overhemd maar heeft uitgetrokken en probeert wat te slapen omdat toch niemand iets wil kopen. ADVERTENTIE Voor tante Heieen waar de kinderen zo heerlijk hebber BEIROET (UPI) De Israëlische vlootbeschieting van een aantal visserij havens op de kust van Zuid-Libanon zal niet ongestraft blijven, zo verklaarde een Palestijnse woordvoerder in Beiroet na de Israëlische actie van gisteravond. *„De Pales tijnse revolutie zal op de Israëlische aanval reageren door aan vallen op Israëlische doelwitten van binnen uit ons bezette land", aldus de woordvoerder van het Palestijnse persagent schap Wafa. Israëlische kanonneerboten dron- het bekendmaken van de aanval gen gisteravond kort na negen uur waarschuwde het Libanese opperbe- klaarden Arabische Journalisten in tegen het Palestijnse vluchtelingen- in streek van 26 kilometer met Sidon op tynse vluchtelingenkampen op 18 mei 93 kilometer ten noorden raëlische grens. In het Libanese militaire commu- qué had gestaan dat de Israëlische aanval 21 boten vernietigde, waar onder één in de haven van Sidon. de Is- en 20 Juni doodden Israëlische vlieg tuigen ruim zeventig mensen en ver wondden er ruim 200. In een commentaar op de vlootbe schieting van gisteravond zei Wafa dat zy „duidelyk aantoont, dat Is- Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleurop- bloemist zorgt VTT^oV ervoor! Fleurop Interflora Nederland. Gegarandeerd goed. Israëlische helikopter rade pleegt". vlugschriften vallen waarop Libanese vissers werden gewaarschuwd tegen het uitlenen van hun boten lestynse commando's. ,De Israëlische vüand is de bron voert dit soort aan- Pa- vallen uit om de aandacht af te lei den 1 acties binnen de be- Volgens het communique werd één zetten gebieden", aldus Wafa. dende auto een handgranaat gewor pen naar het Israëlische militaire hoofdkwartier in de bezette Gaza- strook, kort nadat een Palestynse guerrillastrijder uit een gevangenis in Gaza was ontsnapt, zo heeft het Israëlische militaire opperbevel be kend gemaakt. De granaat ontplofte voor het ge bouw waarin het hoofdkwartier is gevestigd, maar richtte geen schade aan en niemand werd gewond, zo zei een woordvoerder. De ontsnapte gevangene, Sabar El Aloul (24) werd een paar uur na de ontploffing weer gevangen genomen op het strand van Gaza. Dagblad verboden De militai re autoriteiten op Kreta hebben het leidende dagblad in Khania voor 'n periode van zes maanden verboden, blijkbaar als bestraffing voor de te gen de regering gerichte houding van het blad. Vliegende schotel Gisteravond hebben Italianen op een honderdtal meter van de autosnelweg Bologna- Canossa in de buurt van Ravenna een „vliegende schotel" gesignaleerd. Het lichtende en geen geluid ma kende voorwerp bewoog zich op 15 meter van de grond en landde bij ce weg. Onderzoek door de politie le verde niets op. miljoen mark uitgekeerd. LA PAZ (AFP/Reuter) In de Boliviaanse hoofdstad La Paz is gis teravond een nieuwe, geheel uit mi litairen bestaande regering gevormd, beëdigd en in functie getreden. Kort tevoren had het zittende kabinet aan president Hugo Banzer zyn ontslag aangeboden. De nieuwe regering zou algemene verkiezingen in de loop van 1975 gaan voorbereiden. In het nieuwe kabinet is generaal Alberto Guzman Soriano minister van Buitenlandse Zaken. Op Binnen landse zaken zetelt kolonel Juan Pe- reda Asbun en op Defensie generaal René Bernal Escalante. In een toespraak bij de beëdiging van de nieuwe ministers zei presi dent Banzar dat hy de natie in 1975 terug zou voeren naar constitutioneel bewind. Bolivia leeft volgens hem voor een deel nog op zyn negentien- de-eeuws, zodat de nieuwe regering diepgaande veranderingen op poli tiek, sociaal-economisch en cultureel gebied zal uitvoeren. Banzer zei dat het aantal ministe ries met de helft was teruggebracht tot 14. De ministers van Gezondheid en Huisvesting moeten nog worden benoemd. Van de militaire ministers in het vorige kabinet, vyf, zyn er vier gehandhaafd. De vervangen mi litaire minister is Jaime Florentino Mendieta van Defensie. Volgens regeringskringen zal de militaire regering voorbereidingen treffen voor algemene verkiezingen in 1975. Dat, zouden dan de eerste „Zeevervuiling gevaarlijker dan atoombom' CARACAS (AP) Thor Heyer- dahl heeft de waarschuwing uitge sproken dat „het grootste gevaar dat de wereld bedreigt niet de atoombom is of de luchtvervuiling, maar de vervuiling van de oceanen". De Noorse ontdekkingsreiziger en schrijver, die op een vlot dat uit pa pyrusriet was vervaardigd, de Ra twee, in 1970 de Atlantische Oceaan is overgestoken, zei tydens een inter view dat hy zich ongerust maakt over de resultaten van de conferen tie over het maritiem recht die on der de auspiciën van de Verenigde Naties op dit moment in Caracas wordt gehouden. Duizenden gedelegeerden en offi ciële waarnemers uit 148 landen wer ken de gehele zomer aan de voorlo pige tekst van een verdrag waarby het gebruik van de zee in de gehele wereld wordt geregeld. „Ik ben van mening dat deze con ferentie de belangrijkste is die ooit is gehouden", zo zei de 59-Jarige Heyerdahl, „maar ik maak me onge rust omdat de gedelegeerden, waar van de meesten Juristen en politici schynen te zyn, overleg plegen over de beste wijze waarop een appel ver deeld kan worden en worden ge bruikt, die aan het rotten is". BONN (AP) De leiders van Frankrijk en West-Duitsland zijn gisteren in een twee-daagse topconferentie begonnen met de noodzaak vast te stellen van een gezamenlijke Europese anti-inflatie politiek om de economische moeilijkheden van de Europese Gemeenschap te boven te komen, zo heeft een woord voerder gezegd. De Franse president Valery Gis card d'Estaing heeft gedurende drie uur overleg gepleegd met zijn vriend en voormalig ambtgenoot als mi nister van Financiën, de West- Duitse kanselier Helmut Schmidt, kort na zijn aankomst voor hun eer ste formele topconferentie nadat bei den aan de macht zijn gekomen. De woordvoerder van de West- Duitse regering Klaus Boiling zei na afloop dat de beide leiders de over tuiging hadden dat zij beiden in hun eigen landen parallel lopende maat regelen hebben genomen om het hoofd te bieden aan de inflatie die wordt aangewakkerd door de sterk verhoogde olie-prijzen. „Hartelijke sfeer*' Bij hun eerdere, informele overleg op 31 mei in Parijs, heeft Giscard d'Estaing besloten het plan van Schmidt te ondersteunen om de moeilijkheden van de gemeen schap te bestrijden door de infla tie in eigen land aan banden te leg gen, in plaats van protectionistische maatregelen te nemen. Het openingsgesprek vond plaats „in een zeer hartelijke sfeer" en de beide leiders hebben zelfs niet eens de dossiers geopend die door him functionarissen waren verzameld, zo zei Boiling, waarmee hij de infor mele, gemakkelijke verstandhouding aangaf die is gevormd tussen de bei de mannen in hun ontmoetingen als ministers van Financiën. Bölling zei dat Giscard d'Estaing Scihmidt op de hoogte heeft ge steld van zijn voornemen om het Franse voorzitterschap van de mi nisterraad van de gemeenschap ge durende de komende zes maanden te gebruiken om een nieuw initiatief te lanceren betreffende de eenmaking van Europa. Topconferentie Frankrijk hoopt in het najaar een topconferentie te organiseren en de woordvoerder van Schmidt heeft eerder gezegd dat het succes van de ze conferentie voor een groot, deel zal afhangen van de vooruitgang op het punt van de Europese economi sche stabiliteit. Bölling zei dat de beide leiders opmerkten dat „er geen, maar ook werkelijk geen, bilaterale problemen bestonden" tussen Frankrijk en West- Duitsland. Verder hebben de beide mannen gesproken over de interna tionale monetaire problemen, de in ternationale samenwerking op het terrein van de energievoorziening en de Europese veiligheidsconferen tie waarbij zij „geen verschillen van mening" ontdekten, zo zei Böl ling. Schmidt en Giscard d'Estaing (hebben de eerste dag van hun ontmoeting besloten met een diner waarbij ook de Franse premier Jacques Chirac en de Franse en Westduitse ministers van Buiten landse Zaken Jean Sauvagnargues en zijn West-Duitse ambtge noot Hans Dietrich Genscher af- De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt rechtsin gesprek met de Franse premier Valery Giscard d'Estaing in het Gymich-kasteel in Bonn. De besprekingen tussen beide staatslieden, die el kaar al jaren kennen, zijn in een hartelijke sfeer verlopen, zo werd achteraf bekend gemaakt. zonderlijk overleg gepleegd. Hans Apel voor West-Duitsland en op de tekorten op de betalingsbalans In een ander afzonderlijk vertrek Jean-Pierre Fourcade voor Frank- van de Europese landen kunnen hebben de ministers van Fiaeaiciën, rijk, gesproken over de wijze waar-i worden bestreden. verkiezingen sinds 1966 worden. Banzer kwam na een bloedige drie daagse burgeroorlog in 1971 aan de macht, na de omverwerping van het linkse bewind van president Juan José Torres. Banzer beloofde aanvankelijk ver kiezingen voor 1974, maar stelde het tydstip na politieke moeiiykheden uit tot 1975. Vervolgens werd die be lofte, waarschyniyk onder druk van militairen, eveneens ingetrokken, maar een mislukte poging tot staats greep door een groep dissidente mili tairen zou Banzer opnieuw van ge dachten hebben doen veranderen. De leiders van die mislukte coup eisten algemene verkiezingen, het af treden van Banzer en de benoeming van een militair kabinet. Daarna maakte Banzer een reis langs de garnizoenen, om de eisen te bespre ken. Vervolgens hield hy een reeks besprekingen met de bevelhebbers van de strijdkrachten en politici, die zyn regering steunen. De conclusie van dat beraad zou de benoeming van een militaire rege ring en het uitschrijven van alge mene verkiezingen zyn geweest. Tegen leiders van de samenwerken de partyen in de „nationalistische revolutionaire beweging" de groe pering die de regering steunt zou Banzer hebben gezegd dat „de om standigheden vereisen dat de bewe ging wordt opgeofferd". Britse technici in ziekenhuizen in staking LONDEN (Reuter) De Britse natio nale gezondheidsdienst is door een nieuwe slag getroffen. Het 2.000 man tellende technische personeel van de ziekenhuizen dat de röntgen- en an dere ingewikkelde apparatuur be dient, is voor onbepaalde tijd in sta king gegaan ter ondersteuning van al drie Jaar geleden gestelde salaris eiseri. De chirurgische afdelingen van de ziekenhuizen zullen hierdoor goed deels stil komen te liggen. Spoedge vallen zullen echter wel worden ge holpen. Het is één van de vele acties van de afgelopen tyd by de nationale ge zondheidsdienst in Engeland, die bo vendien met financiële moeiiykheden kampt. Resten „Evita" terug naar Argentinië BUENOS AIRES (Reuter) Presi dent Maria Es tela Perón van Argen tinië heeft een wet ondertekend die voorziet in de terugbrenging naar Argentinië van het stoffelyk over schot van Eva Perón-Duarte, de tweede vrouw van wyien haar man, president Juan D. Perón. Mevrouw Perón ondertekende ook een wet die voorziet in de oprichting van een nationaal mausoleum voor de byzetting van grote Argentijnen, on der wie „Evita" Perón en waarschyn iyk generaal Perón. Het zorgvuldig gebalsemde lichaam van de legendarische, in 1952 aan kanker van het bloed overleden tweede vrouw van Perón, bevindt zich sinds 1971 in een zusterklooster in Madrid. Het werd daar naar toe ge bracht na vyf tien Jaar onder valse naam op een kloosterkerkhof in Mi laan in Italië te hebben gelegen. Het was na de militaire staatsgreep in Buenos Aires in 1956 tegen gene raal' Perón, dat het stoffelyk over schot van zyn vrouw het land uit werd gesmokkeld. Uit de vaart Het passagiers schip .France" zal voor het einde van het jaar uit de vaart worden genomen omdat de Franse regering geen subsidie voor he<t exploitatie tekort meer wil verlenen. Reeds maandenlang doen geruchten de ronde over een oplegging van de .France", het grootste passagiers schip van de wereld. Senghor-Spinola De president, van Portugal Antonia de Spinola en president Leopold Senghor van Se negal hebben gisterende gedurende 90 minuten overleg gepleegd ip net viegveld van Lissabon. Spinola heeft met Senghor gesproken in het vliegtuig van de Senegalese presi dent; Senghor was op weg van Da kar naar Parijs.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9