Uitgedund legerkorps maar met 'zwemvest' "Opzet Europese defensie is van de gekke" NORIT Defensie afgewogen tegenover de andere nationale belangen DIENSTTIJD KORTER EN MINIMUMLOON Dodelijke steekpartij in Arnhem na problemen over huisvesting Defensieminister ir. Henk Vredeling: DINSDAG 9 JULI 1974 DEN HAAG In de defensieno- voor de korte termy-n (1974/1975), de middellange termijn (1974/1973) en voor de daarop volgende vijf ja ren (1979/1983). Minister Vredeling en zijn staatssecretarissen Stemer- dink en Van Lent zeggen over de fi nanciering van de belangrijke mid dellange termijn, datdeze is beoor deeld „op grond van de huidige in ternationale politieke situatie, na af weging van de nationale prioritei ten en een kritische beschouwing van de plannen van de krijgsmacht delen." De bewindslieden komen dan uit op een noodzakelijk geacht financie ringsniveau dat loopt van 6,2 mil jard gulden dit Jaar tot bijna 6,6 miljard in 1978. Daarna wordt net moeilijker om een schatting te ma ken, maar voor 1979 is de begroting geraamd op 6,7 miljard, oplopend tot net 7 miljard in 1981. Gewaarschuwd wordt, dat als de ontwikkeling van de internationale politieke situatie in de tweede helft van de totale planningperiode tot handhaving van het nu voorziene takenpakket zou noodzaken, aan zienlijk grotere jaarlijkse verhogin gen (circa 145 miljoen) nodig zullen zijn. Als dat geld niet beschikbaar wordt gesteld, zal de marge voor nieuwe investeringen vernauwen. „In feite zou het dan voor Neder land niet meer mogelijk zijn om, ge geven de omvang van de huidige de fensietaken en de kosten van de ver eiste moderne wapensystemen, het bestaande takenpakket ongewijzigd, voort te zetten", zegt de nota. „Diit is slechts te ondervangen door enerzijds een herstructurering van de bondgenootschappelijke verdedi ging en anderzijds door specialisatie van de defensietaken en standaar disatie op materieelgebied". In een voorafgaande beschouwing over de grondslagen van het defen siebeleid wordt gesteld, dat militai re veiligheids- en détente-politiek niet strijdig zijn, maar elkaar die nen aan te vullen. Nederland zal daarbij het beleid moeten richten op het instandhouden van goed toege ruste mobiele eenheden om oorlog te kunnen voorkomen en crises te kun nen beheersen. DEN HAAG De diensttijd wordt in de loop van volgend jaar bekort. Hoeveel staat nog niet precies vast. De nagestreefde be korting met vier maanden zal over drie Jaar worden uitge smeerd. waarbij de onderhande lingen over troepenvermindering In Midden-Europa van invloed zullen zijn. In 1977 zal het gros van de dienstplichtigen echter slechts een Jaar onder de wape nen hoeven te komen. Lichtpuntje voor 't (kleinere) aan tal dienstplichtigen dat dan nog de klos is. is dat de wedde zo ver zal worden opgetrokken, "dat de bestedingsmogelijkheden ongeveer overeenkomen met die van hun leeftijdgenoten op wie de wette lijke regeling inzake het mini mumloon van toepassing is". Ook deze verbetering wordt stapje voor stapje uitgevoerd. De bedoeling is om in de eerste fase t nog bestaande verschil in wedde tussen dienstplichtigen die jonger dan 24 Jaar zijn (409 gulden per maand) en ouderen (436 gulden) op te heffen. "Vervlechting met de burger- naatschappij", noemt de defensie aota, "de hoeksteen van het per soneelsbeleid". Uitingen daarvan zijn de instel ling van een centrale commissie van overleg voor zowel het vrijwil lig dienende als het dienstplich tige personeel van de krijgs macht. Deze commissie zal be staan uit vertegenwoordigers van alle in de bestaande commissies van militaire ambtenaren en de WDM. Toelating van andere or ganisaties is mogelijk, maar hangt af van het ledental. "Het oordeel over de waar de van de overlegorganen bij de krijgsmacht op onderdeelsniveau is verschillend, maar zelden ent housiast", zegt de nota. Daarom wordt een nieuwe regeling opge steld. waarbij uitgegaan wordt van vrije verkiezingen bij de samen stelling van de commissies en mo gelijk een gekozen voorzitter. Dit sluit dan niet uit dat de comman dant bij de vergaderingen aanwe zig zal zijn. Al naar gelang het onderwerp zal onderscheid wor den gemaakt tussen beslissende, bevoegdheden van de commis sies. Bij de bestudering van deze zaken zal rekening worden gehou den met de wet op de onderne mingsraden. Een aparte ombudsman vooi militairen wordt niet nodig ge acht omdat er een algemene, on afhankelijke ombudsman komt. maar mogelijk wel een "substi tuut-commissaris van onder zoek". Man en vrouw moeten in dienst gelijkwaardig kunnen func tioneren en er zullen daarom ook meer functies voor vrouwen wor den opengesteld. De ontslaggron den huwelijk en zwangerschap, «uilen zo spoedig mogelijk geheel vervallen. Demonstraties in uniform binnen of buiten de kazerne zijn in prin cipe toegestaan, als ze zijn gericht op verbetering van de arbeids voorwaarden. Politiek getinte tij- eenkomsten in de kazerne wor den ook toegestaan en daar mo gen zelfs niet-militairen aan deel nemen, mits de commandant jeen gevaar voor de interne orde of veiligheid ziet. ARNHEM Gisteravond is de 26- Jarige uit Suriname afkomstige me vrouw Irene Baboe uit Arnhem in het gemeenteziekenhuis van die stad overleden aan de gevolgen van een groot aantal messteken over het he le lichaam. De steken werden haar toegebracht door haar eveneens uit Suriname afkomstige schoonvader, die met vrouw en kind enige weken geleden zijn intrek in de flatwoning van zijn zoon had genomen. Volgens de Arnhemse politie moe ten problemen rond de huisvesting aanleiding tot de ruzie en de daar opvolgende steekpartij zijn geweest zo is uit een eerste onderzoek ko men vast te staan. In de flat aan de Maaslaan ln de Arnhemse wijk Presikhaaf woonde oorspronkelijk de familie Baboe, be staande uit man, vrouw en twee kin deren. Ongeveer vijf weken geleden kwamen de ouders van de heer Ba boe met een kind naar Nederland en vestigden zich in de betrekkelijke kleine flatwoning. Vermoedelijk door de enge behuizing zijn de spannin gen tussen schoonvader en schoon dochter zo hoog opgelopen dat de schoondochter moet hebben laten merken naar mogelijkheden te zoe ken haar schoonvader het huis uit te werken. Na de ruzie en het oplopen van de messteken is de vrouw net huis uit gelopen en ln het trapportaal in el kaar gezakt. Zij werd met spoed naar het ziekenhuis gebracht, waar zij enkele uren later is overle den. De schoonvader, de 47 jarige S.B. hoeft zich na zijn daad tot familie leden in Arnhem gewend en zich daarna op het politiebureau aange geven. „De éne minister heeft Landbouw een staatssecretaris Middenstand, maar als minister van Defensie sta je voor die hele clubde veilig heid van het hele Nederlandse volk. Dat is iets anders dan 'n discussie of prijs van de melk wel met één cent omhoog moet. Ik heb de serieusheid van het onderwerp defensie wel Ie ren kennen. Daarom ook is de titel van de defensienota geworden: „Om de veiligheid van het bestaan, en de ondertitel „De vrije mens kent de waarde der dingen niet Minister ir. H. Vredeling heeft er nu ruim een Jaar opzitten. Hij begon destijds zonder enige animo, zelfs met enige weerzin, op Defensie, hoopte voordien op Landbouw en ver wachtte die post nadat „men" hem had gezegd dat hij aan regerings verantwoordelijkheid toe was. Henk Vredeling bracht 17 Jaar door in de Tweede Kamer. Vele hiervan wer den gecombineerd met het Europees Parlement. Die Jaren noemt hij „de mooiste van mijn leven". Zijn ministersja ren zullen dat voor hem nooit wor den. De combinatie Den Haag- Straatsburg betekende eveneens hard werken, maar na dat werk in de late uurtjes trok hij met een clubje nog al eens de stad in om ergens een borrel te gaan drinken. Nu wacht zijn auto met chauffeur om hem met twee koffertjes werk huiswaarts te rijden, waar hij nog eens een keer opnieuw aan de slag kan. En als hij 's avonds laat dan nog eens ln het Haagse wordt ge signaleerd, gebeurt het niet zelden dat een dag later de verhalen al lo pen over de gevleugelde woorden vain Vredeling. Een minister blijft altijd nieuws. Het zijn dingen waar hij weliswaar zijn schouders over op haalt, maar die toch niet geheel langs hem af glijden, gezien zijn typering van „Tussen de 31 en 48 had ik de mooi ste jaren van mijn leven. Het minis terschap is dot niet". Henk Vredeling is een gezelligheids mens. Een harde werker, maar daar na, daarbuiten, wil hij met een mi- nisberimago niets te maken hebben. „Toen een Jaar geleden Burger en Den Uyl vonden dat ik maar Defen sie moest gaan doen, zeiden ze als verdediging: „We hebben iemand nodig die er van buitenaf tegenaan- kijkt". en wie ben ik dat ik het dan beter zal weten. Maar ik had er he lemaal geen zin in. Voor mezelf vond ik het een waagstuk, maar voor Burger en Den Uyl die het me vroegen was het risico nog veel gro ter". Onderhandelaar Hoe komt hij aan de naam een goed onderhandelaar te zijn? „Ik weet het niet. Mijn opleiding bin nen de vakbeweging bestond welis waar bij gratie van onderhandelen, maar ik betwijfel of ik het ben. Een ding weet ik zeker: ik weet exact waar de streep ligt en waar ik noodt overheen zal gaan. Dot prin cipe staat helemaal los van het feit of Je wel of niet goed bent. Je moet die streep kunnen trekken en het moet Je ook niet al te veel kunnen schelen als Je verliest". Henk Vredeling kan terugkijken op een zeer intensief arbeidsjaar. Toen hij kwam moest het generaalscon- flict nog in volle hevigheid losbars ten en was het contact met de WDM verbroken. Beslist geen main voor intimidatie gaf hy elke generaal die er om vroeg zijn ontslag en herstelde hij vrij snel de contac ten met de Vereniging voor Dienst plichtige Miitairen. Maar ook de laatste groep zal zich wel wat op de structuur van Vrede ling hebebn verkeken. Tot geruststel ling van de legertop en teleurstel-' ling van de bond bleek de bewinds man beölist niet het zachte ed waar alles mee te ritselen viel. „Toen ft kwam, was de WDM in feite een vertrouwd verschijnsel voor my, doordat ik zelf uit de vakbe weging kom. Tijdens de onderhande lingen op het departement heb ik aan tafel by de ambtenaren wei eens de angst gevoeld: „Wait zal hy nou weer gaan zeggendan was ik niets van plan. maar het amu seerde me wel". Tydens zy<n missie naar Bergen en Brussel hebben de bladen vol ge staan van uitlatingen van en be richten over de defensie. Er was geen touw meer aan vast te kno pen. De ene minister zei dit en de ander dat. Vredeling doet het af met: „Ik ben alleen verantwoorde lijk voor wat ik zelf zeg". Terugkomend op die NAVO-onder- handelingen. Onze defensie heeft toch eigenlijk nog dezelfde opzet als van na de Tweede Wereldoorlog, dat vind ik dwaasheid en dat heb ik ook gezegd. Er moet een andere fi losofie komen. Het gaat er nu toch duidelijk om die hele defensie in een toekomst perspectief te zien en hoe het ge loofwaardig is om de krijgsmacht voort te zettenmet welke spullen en investeringen. Voor de marine en luchtmacht heb lk getracht dit voor elkaar te krijgen. Voor de landmacht ls dat het moeilijkst, die is ook het duurste. De problematiek rond het wel of niet mechaniseren van de 5de devisie is niet voor hier en nu, maar voor over een aantal Jaren. De opzet van de Europese defensie ls als Je het goed bekijkt van de gekke". Hy draagt de democratie hoog in het vaandel. „Daarvoor ben ik bereid tot mijn laatste snik te vechten. Democratie is: vrij zijn om te zeg gen wat mensen menen. Dat is niet alleen de rood-wit-blauwe vlag in top. Persoonlijk vind ik dat we door het oosten worden bedreigd. Niet via wapens, maar door de salami tactiek (schijfje-voor-schijfje, gelei delijke indoctrinatie). Het gaat he lemaal niet om niet lelijk doen te gen de landen van het Warschau pact. Als het er op aan komt zal de Rotterdamse haven de eerste zijn die concessies doet, vanwege de ei gen belangen?" Vredeling vindt dat de Benelux één krijgsmacht zou moeten hebben, „Maar na 1830 is dat wat moeilijk", zegt hij cynisch, Minister Vredeling (Defensie) Hij vindt het ministerschap verge- ïykbaar met het wethouderschap van een middelgrote stad. .Alleen is het nu: kmiteselen aan de landelijke politiek". Henk Vredeling gebruikt geen sa- lontaal bij het uiteenzetten van zijn ideeën. Vaak maakt hij de indruk alsof hij van buitenaf tegen zijn el- gen ministerschap staat aan te kij ken; alsof het een ander overkomt. Zijn gevleugelde woord: „Deze mi nister denkt., „pratend over zich zelf, kan hij niet meer onbevangen gebruiken, sinds men hem hier op opmerkzaam heeft gemaakt. Blijft hij de volle vier jaar? Voor de eerste keer valt hij stil ln het gesprekVol? Nou. 't is wel lang! Ik wéét het niet. De lust ont breekt me soms. Ik zal mijn best doen wél door te gaan... als ik niet op mijn bek val". Nota Terugkomend op de nota. die zes maanden later uitkwam dan was beloofd. ,Ik was te optimistisch. Het kon niet. Het is in feite nu noe te vroeg. Belachelijk. Ik zou nu pas moeten beginnen". Over de gistin gen binnen eigen acherban en PPR, die er in 1977 helemaal als NAVO- partner de brui aan wil geven. „Soms vraag Je Je weieens af. weten ze wel. waarover het gaat. Ze wor den niet op de proef gesteld. Ge lukkig". Hij ziet de komepde partij raad van de PvdA, die gewijd zal zijn aan de defensienota als een ri sico „maar ik ben er niet bang voor". Zegt bedachtzaam: „In miin geloofsbelijdenis komt het woord ..NAVO* niet "voor. Het is niet het al leen zaligmakende veiligheadstelsei. Je ontdekt dat meer landen er zo over denken: die willen zich ook geen oren aan laten naaien, want onaf wendbaar komt Griekenland op ons af en Griekenland hoort niet in de NAVO thuis. Zoals het nu ls deurt er geen klap van". Henk Vredeling voelt zich soms geïrriteerd door de wijze waarop de 3 krijgsmachtdelen hun eigen waarde niet relatief we ten te stéllen „want elck meent zijn uil een valk te zijn". Weet vanzich- zelf dat hij anderen soms Irriteert door zijn volkomen vrijblijvende op-* stelling. Zegt grijnzend bril met een karakteristiek gebaar naar het voorhoofd schuivend op de vraag of hy ooit twyfelt: „Twyfel? Nee, ken ik eigenlijk niet. Wel op detail vragen". Dan spottend „Ik ben overtuigd van mijn eigen ge«« lijk". Een legerkorps (de parate troepen)' met een geringere sterkte in oor- logstyd, een beduidend geringere vredessterkte en een verhoudingsge wijs groter aantal direct mobilisabe le dienstplichtigen. Dat is de kern van het plan dat minister Vredeling in 1977 wil uitvoeren als de inter nationale situatie dat volgens hem toelaat. Het legerkorps zal door deze variant op het "zwemvest-mo del" van ex-commandant generaal Meijnderts op een mobilisabele in fanteriebrigade na geheel gemecha niseerd en volledig uitgerust zyn met „overwegend modern mate riaal". De oorlogssterkte wordt van 36 naar 30 bataljons infanterie en tanks teruggebracht. Terwijl nu de bestaande manoeuvre-eenheden rond 70 procent zijn gemechani seerd, zal dat pecentage by het nieuwe legerkorps 90 procent bedra gen. Volgens de defensienota wordt hier „duidelijk kwantiteit voor kwa liteit geruild". Toegepast wordt hiervoor het j RIM-systeem (Rechtstreeks instro mend Mobilisabel). Bij dit systeem wordt geoefend personeel dat aan het einde van de eerste oefening een parate „moedereenheid" met groot verlof verlaat, administratief ingedeeld bij een mobilisabele „dochtereenheid", die een zelfde or-* ganisatie en zelfde materieel Jieeft. Dit. personeel bbjft anderhalf Jaar direct oproepbaar. Hoewel het aan- UI parate barons van het leger- Luchtmacht Volgens de vandaag verschenen Defensie-nota wordt kwantiteit geruild voor kwaliteit. eenvoudiger type Jager kan worden gezocht. Behalve op personeel wordt voornamelijk als volgt bezuinigd: De vervanging van de Starfigh- korps dus wordt uitgedund, kunnen als dat nodig is .lege" mobilisabele Specialisatie ls het motto voor de bataljons snel als een zwemvest luchtmacht. Dat betekent een gelei- worden /opgeblazen". delijke accentverschuiving naar het ters wordt pas" in 1984 voltooid De huidige 5de (infanterie)-divisie met conventionele wapens aanvallen beperkt van 112 tot 102 Jagers- wordt opgeheven en daarvoor in de van gronddoelen naby het gevechts plaats worden drie „volledig geme- terrein en een overdracht aan chanlseerde moderne en snel inzet- bondgenoten van de luchtverdedi- raket-gordel tegen hoogvliegende bare brigades gevormd". Het door ging op grotere hoogte en diepe pe- vliegtuigen) worden opgeheven. deze reorganisatie vrijgekomen ma- netraties in vijandelijk gebied. Dat terieel verhuist naar de mobilisabele betekent ook dat voor de vervan- eenheden van de nationale sector. ging van de Starfighter lümaagstoormssen vyf HAWK-squadrons ter verde diging van de vliegbases tegen laag vliegers worden niet gekocht, maar teruggehaald uit West-Duitsland, Het aantal vliegers per jacht- squadron wordt beperkt, maar ook het aantal vlieguren; De basis Eindhoven gaat in vre destijd dicht Marine Tussen het afvoeren van verouderde Jagers van de marine en het be schikbaar komen van nieuwe stan daardfregatten zullen leemten ko men. Het fregat dat de kruiser De Zeven Provinciën, die half 1977 uit de vaart gaat, moet vervangen zal zelfs 6% jaar op zich laten wach ten. Een derde bevoorradingsschip wordt met gebouwd: een commer ciële tanker zal in de brandstof voorziening voorzien. De taak van de twee oudste driecylinder onder zeeboten zal liefst aan een bondge noot worden overgedaan. In grote ïynen wordt het bestaande vlooc- plan echter afgewikkeld, omdat an ders op langere termyn de gaten niet meer te stoppen zullen zijn.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7