Jeugd-oase 'Jeugd vereenzaamt en verruwt'' Sociaal-economisch redacteur KROLeiden maakt meest trieste indruk van alle Nederlandse steden DINSDAG 9 JULI 1974 LEIDEN /HILVERSUM De schoolvakanties zijn begonnen. Vele duizenden kinderen staan weer op het punt om met ma en pa mee te gaan kamperen, in Zuid-Limburg of in het Zwarte Woud. Minstens een even groot aantal stapt met heel het huisgezin in het vliegtuig naar Benidorm of de Bloemenrivièra, brandstoftoeslag of niet. Dan is er nog het contingent kinderen dat uit logeren mag bij het neefje en nichtje in Nigtevecht of in Nibbixwoude. En wie in het dure deel van Wassenaar op school gaat wacht misschien wel een fijne vakantie op het warme strand van Waikiki in plaats van dat ene weekje op de ivinderige Wadden. Maar hoe het ook zij, er blijven ook veel kinderen in deze vakantie periode gewoon thuis. Teveel kin deren zelfs. Kinderen van de wel vaartsrekening bijvoorbeeld. Kinde ren, die geen "echte" vakantie kun nen vieren, omdat pa zich zo nodig een kleurentelevisie moest aanschaf fen en ma met haar nieuwe wand- meubel zo graag mooi weer voor de familie wilde spelen. Kinderen, die, gesteld dat het inderdaad mooi weer is, niet verder komen dan het speelveldje om de hoek of het zwem bad aan de andere kant van de stad. Droevig is vooral ook dat er nog steeds bleekneusjes in de bin nenstad wonen, voor wie de wel vaart maar een schijnwelvaart is. Wimmie bijvoorbeeld zal zich we kenlang moeten vervelen, omdat er van vaders vakantiegeld een nieuwe vloerbedekking gekocht moet worden voor het vierkamerwoninkje dat bo vendien nodig aan een verfbeurtje toe is. En Marleentje, wier moeder uit werken moet, omdat manlief met die meid van de overkant er vandoor is, mag ook thuis blijven. De problematiek van deze "thuis- blijvertjes" wordt deze maand aan de orde gesteld in een aantal afleve ringen van de KRO-radiorubriek: "Echo". In deze uitzendingen waar van de eerste vanavond tussen half zes en zes uur te beluisteren is. wor den kinderen uit Leiden, min of meer als sociale probleemstelling, verge leken met die van het platteland. Maker van deze serie kinderpor tretjes is Echo's sociaal-economi sche redacteur Ferry Franssen. die er met zijn bandopname-apparaat enkele malen voor naar Leiden is getrokken. Waarom Juist naar Lei den? Ferry Franssen geeft het ant woord nog voordat die gesteld is. "We hebben voor deze plaats gekozen, omdat van alle Nederlandse steden Leiden gewoon de meest trieste in druk maakt. Leiden staat nu een maal in het hele land bekend als een arme stad, waar de verkrotting erg groot is en de sociale ellende 03k niet gering is. De troosteloosheid vooral van de Leidse binnenstad kent haar weer ga niet. er is nauwelijks enig groen en er valt hoegenaamd niets te be leven. Het is echt niet gezellig om in een rotstad als Leiden te moe ten leven en als kind te moeten spe len. En het afschuwelijkste van alles is nog, dat de meeste Leidenaars zelf daar geen weet van hebben. Voor de kinderen zijn er onvoldoende op vangmogelijkheden met als gevolg dat er in Leiden agressieve jeugd wordt gekweekt, die haar driften alleen maar op straat kan uitleven. Om een balletje te kunnen trappen moe ten ze naar een van die vele braak liggende veldjes, die Leiden wel rijk ls. En als ze dan bij gebrek aan betere accommodatie op straat spelen Door Pieter C. Rosier Foto Jan Holvast worden ze nog boos aangekeken, door de buren, door de buschauffeurs, door de brigadiers van politie. Het is als Je het zo beziet toch ook geen won der dat de jeugdbaldadigheid hier in Leiden zo'n enorme vlucht neemt. Radioman Ferry Franssen durft zelfs de uitspraak voor zijn verant woording te nemen, dat er in ons land weinig plaatsen zijn, waar de jeugd zo vereenzaamt en zo verruwt als in Leiden. Ook het percentage Leidse kinderen dat in deze maan den met de vakantie nergens naar toe gaat is volgens hem in vergelij king met andere jeugd vrij groot, een rechtsstreeks gevolg van de ar moe in deze stad. Ferry Franssen was gisteren ook in het jeugddorp aan de VoorschoCerweg om er voor zijn radioserie wat vraaggesprekjes met de Jeugd te voeren. Hij noemt dit jeugddorp de enige uitwijkmoge lijkheid voor de Leidse stadsjeugd, waarvan de ouders zich geen vakan tiereis kunnen permitteren. En is vol lof voor de wijze waarop de vol wassen vrijwilligers en vrijwilligsters de kinderen daar hun gang laten gaan. „Maar", zegt Ferry Franssen, „het is wel tekenand, dat de mee ste kinderen zodra ze het jeugddorp binnen komen meteen net als jonge hondjes, het veld heen en weer ren nen". Hij vindt het ook typerend, dat oorlogje voeren tot een van de fa voriete spelletjes behoort naast het hutten bouwen, waar de kinderen in het jeugddorp zich overigens ook. graag mee bezig houden. Wat de te genstelling met het platteland betreft KRO's sooiaal-economische redac teur is voor de Echo-rubriek ook en kele malen in de gemeente Haaks bergen geweest. Zijn conclusie is dat de jeugd daar veel minder neiging tot agressiviteit toornt dan die in Lei den. Dat is ook logisch, want de kinderen in Haaksbergen kunnen er veel meer avonturieren dan in Lei den. ze kunnen er wandelen en ra votten in de bossen, ze kunnen er fijne veilige fietstochtjes maken en ze kunnen er volop vissen. Het is toch wel vreselijk triest dat wanneer lk aan een elfjarig jongetje, dat in Leiden aan het Levendaal woont, vraag wat hij in zijn vakantie doet als antwoord krijg: ik speel de hele dag thuis met de noes want on straat is het te druk". Een ander kind dat door Ferry Franssen is „ge ïnterviewd" is de negenjarige Hona. Ze woont met zes broertjes en zus jes in een flat in zuidwest. „Thuis kan ik niet spelen en op straat ls niks te doen", luidt haar voorzichti ge commentaar. Wie de stem van het Leidse volkje wil horen, moet maar goed luiste ren. Op 9, 12. 16, 19, 23 en 26 juli tussen half zes en zes uur in de rubriek „Echo" van de KRO. V Tong uit de mond, hamer in de broeksband en zagen maar, jongens. Het moet vandaag nog klaar. Eens even kijken wat ik vandaag weer in de Jeugdkoerier zal schrijven. LEIDEN Vakantie, vakantie. Het Jeugddorp in Zuidwest Leiden heet dan ook terecht: Jeugdvakantiedorp. Schoolvakanties duren nu eenmaal langer dan de vrije zomertijd van vaderlief. En dan moet je niet de he le dag thuis ziten lezen of gewoon lastig zijn voor de rest van de fami lie. Je wil naar buiten en met ande re kinderen spelen. Het beschutte terrein van het Jeugddorp is daar voor een ideale omgeving. We wilden de vorige week al een keer gaan küken. maar het weer hield zelfs mensen met een auto lek ker binnen. Een beetje heiig was het gistermor gen, maar dat nam niet weg dat er een helehoop kinderen aanwezig wa ren om zich te vermaken met van al lerlei. Met timmeren, kleien, schilderen en modder maken. Vooral dat laat ste is de droom van vele kleintjes: lekker kliederen en klooien met zand en water, zonder dat er vertwijfelde moeders omheen staan om boos op de vingers te tikken of verschikke- ljjke dreigementen te uiten. Zoals we eerder schreven, het is 'n creatief "dorp". Alles wordt door de kinderen zelf gedaan. En dat slaat in als een bom. Er zijn echte hamers en echte spijkers en geen doebiedoebiedoeb kant-en-kl aar spullen van "bij wie ook weer"? De peuteropvang is eveneens een succes. De kleintjes worden lekker beziggehouden en hun eigen plekje is een oase van rust en gezelligheid. Het Jeugdvakantiedorp is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30—15 uur. Kindere van 4— 13 jaar zijn er welkom. Tot 9 augus tus stain ongeveer 100 vrijwilligers klaar voor de begeleiding van de jeugdige vakantievierdertjes. Door Paul Wolfswinkel Foto's Jan Holvast Vblgendeweek start de seizoenopruiming. Daarom is Maison de Bonneterie morgen dicht. Donderdag 18 juli begint om 9 uur de seizoenopruiming. Om alles goed te kunnen voorbereiden zijn onze huizen in Amsterdam en Den Haag morgen 10 juli de gehele dag gesloten. Graag willen wij u erop attent maken dat om praktische redenen betaling gedurende de opruiming uitsluitend kontanf of met betaalcheques kan geschieden. Maison de Bonneterie. Amsterdam, Den Haag, Kalverstraat/Rokin, Gravenstraat/Buitenhof, tel. 020-62162 tel. 070-656844 Dwarsgebakken. Lekker dus. f Wat is dat nou weer voor iets vreemds? Gevonden in de modder. Even laten zien aan ..meneer". Jaja, 't leven kan best moeilijk zijn. Schatgraven? Of is het gewoon zomaar spitten om de spieren wat los te werken? 4

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3