week ben ik generaal én ridder geworden "IK BEN DEZELFDE ALS EEN MAAND GELEDEN" 'Finale zege voor het voetbal' APPIE HAPPIE Israël diep teleurgesteld; Braziliaanse pers: DINSDAG 9 JULI 1974 Wim Rijsbergen: "De mensen willen zo graag een vedette van je maken" Wim Rijsbergen (staand achter Koningin Juliana en Rinus Michels) met zijn ploegge noten tijdens de ontvangst op Huis ten Bosch. LEIDEN. Hulde aan onze ve dette", "Welkom thuis". De Gre- venstraat voelt zich duidelijk één met haar belangrijkste bewoner Wim Rijsbergen, getuige deze spandoeken. Van een serenade komt echter niets terecht. De man, die als "toeschouwer" naar de wereldkampioenschappen ging, komt als coryfee in de avondlijke uren op zo'n onverwacht mo- (ment thuis dat hij rustig het 'ouderlijk huis kan binnengaan. Alleen op de andere oever van de Door Jan Preenen Oude Vest voeren Leidse suppor ters een dans uit als ze de surpri se van de zilveren prijswinnaar Nederland uit zijn wagen zien stappen. Voor het overige is de versierde Grevenstraat verlaten. Oranje's voorstopper is er niet rouwig om. Terwijl broer Ge in het oranjetenue van Wim trots door de met vele bloemen versier de huiskamer paradeert, ver zucht nummer 17: „Ik ben ver sleten. Het is niet best met mijn been, zie Je. Er moeten eerst fo to's van gemaakt worden. Mor genochtend (dinsdag) zal ik naar een specialist in Rotterdam gaan. Ik hoop dat het meevalt. Ik ben bang dat het een meniscus is. De dokter heeft gezegd dat het de banden zijn" Voor Wim Rijsbergen hoeft het dan ook geen Dolle Dinsdag in Leiden te worden: "Zo'n huldi ging, die ik vandaag heb meege maakt is zwaarder dan een wed strijd. Ik kon me er niet zo druk om maken. Ik dacht steeds maar, was het maar afgelopen De men sen willen zo graag eec vedette van Je maken. Maar volgende maand gaat het fout en dan wordt gezegd, wie is hij nu eigen lijk? In een maand heb ik een geweldige naam gekregen. Ik heb maar rustig aan gedaan en me niet zo op de voorgrond geplaatst. Dan kun Je ook niet zo diep val len". Buiten roept inmiddels een vrouw: "Komt hij morgen pas? Nou dan kunnen we wel weg gaan'. Wim Rijsbergen, die duidelijk vermoeid is, klinkt het niet bepaald als muziek in de oren: "Ik verlang naar mijn va kantie. Woensdag hoop ik weg te gaan naar Luxemburg" Impul sieve reacties van een voetballer, die aan rust toe is. Intussen is on der meer ook Joop Rietaoven bin nengekomen. Hij wil graag nog het een en ander weten, of liever gezegd kwijt over de huldiging in Leiden. En Riethoven zou Riet hoven niet zijn als hij de present jes niet aanbood in eer) humoris tische verpakking. "Rook je? Nee? Drink Je? Ik heb nog connecties bij Nutricia". Het zijn speelse op merkingen, die Wim Rijsbergen doen besluiten nog niet de (nacht)rust in te gaan. De witte neger, of te wel de wit te Jairzinho (de bijnaam, die hij overhield aan het duel tegen Bra zilië) wil nog wel even teruggaan naar het Olympiastadion in Miinchen. Nadat zijn vader nog eens heeft benadrukt dat het "een grandioze gebeurtenis is geweest, die je nooit meer in Je leven mee maakt", ontkent Wim Rijsbergen dat hij erg teleurgesteld was toen hij het veld moest verlaten. "Al na een kwartier voelde ik dat ik er uit zou moeten. Toen al "viel" Müller op mijn knie. Ik heb nog volgehouden, maar het ging niet. Ook niet met zwachtels. En als 't oiiet gaat dan gaat het niet. Dan valt een ander in". Op dat mo ment is hij de nuchterheid zelve. Zelfverzekerd is. hij als hij op merkt: "De tegenstanders, die ik heb gehad kende ik niet. Achter af zeg ik, het was een makkie voor me". Kritisch is hij als hij zijn analyse geeft over de wedstrijd: "In de eerste helft stond Van Ha- negem op Uil Hoeness. Dat klop te helemaal niet. Hoeness kreeg teveel vrijheid. Na tien minuten hadden we toen ook eigenlijk al moeten wisselen. De buitenspelers kregen ook teveel ruimte. We had den dit zelf moeten veranderen. Na rust üep Jansen op Hoeness. Vanaf dat moment ging het veel beter. Maar er zou niets aan de hand zijn geweest als we na die 1—0 meteen 2—0 hadden ge maakt. Daar hadden we op moe ten spelen. Dan was het gebeurd. En over de Duitse strafschop: "Als Ik die foto's zo bekijk geloof ik wel dat het terecht was dat die werd gegeven. Ze hadden die Jongen al leen op het middenveld al een schop moeten geven". Dan was 1 oiet zo ver gekomen". Nederland was wel degelijk we reldkampioen zo leek het gisteren. Rinus Michels, gistermiddag in de tuin van het Catshuis: "We hebben kennelijk iets gedaan!". Hij zei dat, nadat Nederland er "vier beste rid ders" had bijgekregen: Hijzelf, de supervisor/coach, de dokter, de masseur en de aanvoerder. Minis ter-president Joop den Uyl had aan hun moed borst het metaal beves tigd; Michels, Fadrhonc, Van den Acker en Cruijff waren opeens rid der in de Orde van Oranje Nassau. Door Aad Wagenaar bescheen het feest, het gras in de tuin kleurde oranje. En Snabbel zei tegen Babbel: "Waar ligt dat land dat Néérland heet?" Waar ligt dat land, waar de kater zo snel in een roes kan verkeren? Waar de eerste minister een polo naise trekt over het gazon van z*jn ambtswoning, met een militaire pet op zijn anders zo dienstweigerende hoofd? Het land, waar we opeens in CRM-bestuurder Van Doom een ''minister van sport" hebben? Waar ze van een nederlaag een overwinning kunnen maken, of er in ieder geval een titel aan kunnen overhouden: ''Reserve-wereldkam pioen", zoals de Amsterdamse loco- burgemeester Verhey had bedacht? "We zijn er tóch nog ingetuind!" had de televisie-commentator de middag tevoren vertwijfeld uitge roepen, toen het elftal van de Duit se Bondsrepubliek koelbloedig en de finitief een sprookje verstoorde. Nou, we zijn er weer uitgetuind ook. Bedeesd Het Nederlands elftal kreeg giste ren een ontvangst, die verraste. Hén verraste, óns verraste het land, waarin dat mogelijk was, lag aan het einde van een Schipholse landings baan. Hoewel daar, naar gewaarschuwd was, niets te beleven zou zijn, wa ren er toch zo'n 3000 mensen om Mi chels, de verkoren 22 en hun belang rijk gevolg in te halen. Ze waren allemaal beduusd. München toch geen Waterloo? Be nepen had Oranje de thuisreis aan- TennJs Marijke Schaar heeft zich geolaatst voor de tweede ronde van de open Zweedse tenniskam pioenschappen van Baastad De Ne derlandse kampioene won met 7—6, 62 van de Zweedse Jeugdspeelster Helena Anliot. Schaken De in ballingschap le vende Tsjechische grootmeester Lu- dek Pachman is gisteren uitgeslo ten van het internationale toernooi van Solingen, nadat de voormalige wereldkampioen Boris Spasski had gedreigd het toernooi te boycotten. vaard. Zondagavond was het al tot een twist gekomen of de spelers wel zouden deelnemen aan "een feeste lijke terugkeer". "We zagen er tegenop", zou Rinus Michels later verklappen, "we had den het idee dat we de mensen tot wuiven zouden moeten dwingen". Maar het was anders. Nederland wilde hoe dan ook helden begroeten in de mannen, die in hun blauwe, oranje-afgebiesde kostuums uit de Boeing van Transavia kwamen Mi chels voorop, Cruijff er vlak achter. Ze schrokken van het supporters- geweld, deinsden terug van de open Mercedes-sportwagens, waarmee van de luchthaven naar de Amster damse Stadsschouwburg op het Leid- seplein gereden werd en, kijk toch aah: een heuse menigte, gelijk aan die van de dagen dat Feyenoord en Ajax de Europese bekers mee naar huis brachten. Het Leidseplein was afgestampt. Het uur vertraging in het vliegplan speelde in de kaart; de lunchpauze maakte het velen in het Amster damse centrum mogelijk om zich te voegen bij de tot dan voornamelijk uit kinderen bestaande mensenmas sa op het plein voor de oude schouw burg. Rinus, Johan en Nees daar riep men om. Op het balkon gingen ze op de schouders. Rijsbergen, die aan een persoonlijk album "WM '74'" werkt, maakte alsmaar foto's, met een minischuif, Harry Vos "zo'n kans heb je maar één keer in Je carrière" filmde er op los. Daar ging ook Jan Jongbloed om hoog. Zijn vrouw Dien oogde brutaal en verstoorde steeds het protocol. Danny Cruijff, niet ver van naar man vandaan op het schouwburg bal kon, onderging alles lijdzaam en frêle. Ze leunde tegen de muur. Truus van Hanegem verwierf zich ondertussen een best plekje op een zijbalkon: "Hier kun Je alles goed zien. Den Uyl Waarna Michels sprak! "Het Is nogal wat", zei hij, "om in deze weken Jezelf te blijven. In één week ben ik generaal en ridder tege lijk geworden en daarbij ben dk dan ook nog de sfinx". Michels verwierf zich de prijs der welsprekendheid in dat Catshuis Den Uyl, die toch ook goeie praat had verkocht deze dag, blikte eerbie dig naar de supervisor, toen deze zijn Jongens bedankte, en óók diegenen, die het hele toernooi op de bank had den gezeten of op de tribune, die an dere elf van de tweeëntwintig. "We hebben meer losgemaakt dan we zelf beseft hebben", zei Rinus Mi chels als bijzin in een voor hem on gewone woordenvloed. Hij hoorde toen naar de duizenden, die niet ver van het Catshuis, de intocht van Oranje stonden af te wachten bij 't Haagse Congrescentrum. Vermoeid Daar gingen de Oranje-helden ook nog naartoe maar hoe vermoeid reeds. Burgemeester Marijnen werd er het slachtoffer van, hij werd het gapen van Oranje niet de baas, met welke volzin dan ook. Toen volgde nog Rotterdam, na tuurlijk. De gladiatoren waren ten slotte binnen. Vijftigduizend mensen, zo schatte men, stonden op Coollsin- gel, Stadhuisplein en Lijnbaan om de gemankeerde wereldkampioen te bejubelen. Het liep toen tegen zeven uur .Al le Oranje-helden kwamen bezweet terug van het stadhuis-balkon, waar ze de langstdurende toejuichingen van die dag hadden onder gaan. Doodmoe. "Allemachtig", zei reserve-doel man Schrijvers uitgeblust, "van hier gaan we nou weer naar Zeist om on ze koffers op te halen De ontvangst op het Catshuis was zo spontaan dat het Neder lands elftal met premier Den Uyl op een gegeven moment aan een polonaise begon in de tuin. Ach ter de muzikanten v.l.n.r. Theo de Jong, Rinus Michels, Wil Michels, Den Uyl, Piet Schrijvers en Maya Suurbier. De premier is uitgerust met een uniformpet, die hem door Wil Michels achterstevoren op het hoofd is gedrukt. Zelfde Truus zat zo'n twee uur la ter ontspannen op het gras van het Catshuis. Minister-president Den Uyl was aan het spreken en Willem van Hanegem, naast Truus, op zijn brede zitvlak, hoorde toe, evenals het moe- en dolgespeelde militaire orkest, en al die andere aanwezigen. Er was een polonaise geweest, me vrouw Wil Michels had een soldaten- pet gejat en die aan premier Den Uyl gegeven, Wim Suurbier (Snab bel) had met bekkens geramd, Rob Rensenbrink wilde niet weten dat Piet Keizer in Amsterdam was ach-r tergebleven, "minister van sport" Van Doorn had een toespraak gehou den, die een gele kaart waard was, koningin Juliana was bezocht op 't paleis Huis ten Bosch en haar was 't konijn Ko Knal geschonken en thans sprak op de Jij- en Jullie-toer, de heer Den Uyl, minister-president. Ondertussen sloeg hij vier van Oranje tot ridder: Michels, Fadr-i hone, Van den Acker en Croif0* TEL AVIV Israël is diep teleur gesteld over de nederlaag van Neder land tegen West-Duitsland in de fi nale van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal. „Davar", het grootste dagblad in Israël opent het verhaal met de kop „Wy deden al les, maar het lukte niet. Het is jammer, maar wy moeten aanvaar den, dat de titel bij de gastheer is gebleven". Israël was zondag in de ban van het treffen. Alle winkels waren gesloten en een auto was een zeldzaam verschijnsel. „Davar" gaat verder met: „De hoop, dat het kleine Europese landje, waarvoor wy zoveel bewondering hebben, zou winnen is ydel geweest. Nederland moet niet wanhopen, met een goede voorberei ding wint het over vier jaar". De Engelse pers blyft Nederland ondanks de nederlaag bejubelen. De „Daily Express" schryft: „Nederland vergat slechts twintig minuten te spelen. Dat werd fataal. De favoriet ging ten onder, maar met ere". De krant vervolgt met: „Nederland mis te karakter, dat het in de voorgaande wedstryden zo nadrukkelyk had ge demonstreerd". De „Daily Mirror" laat via Frank Macghee weten, dat de aanvallen van Nederland schitte rend werden opgebouwd,v maar de juiste precisie in de kleedkamer was achtergebleven. „The Sun": „Achter af bezien is het doelpunt van de Ne derlanders te vroeg gevallen. Nu ver dween de concentratie en daar heb ben de Duitsers van geprofiteerd. Jammer voor een ploeg, die de we reld had laten genieten van klasse voetbal". RIO DE JANEIRO De Brazi liaanse kranten hebben gisteren de finale tussen Nederland en West- Duitsland een overwinning voor het voetbal genoemd. De vroegere coach van het Braziliaanse nationale elftal, Joao Saldanho, schrijft in O Globo: „Er had geen beter resultaat voor het voetbal kunnen zyn, zelfs voor het Braziliaanse voetbal. West-Duits land verdiende het te winnen en had in Nederland en Polen twee grote tegenstanders. Het waren de drie elf tallen, die met aanvallend modern voetbal de eerste drie plaatsen ver dienden". Joraal Do Brazil schryft: „Het was bovenal de overwinning van modern agressief voetbal. De beide finalisten hebben elk meer dan tweemaal zo veel doelpunten gemaakt als het Braziliaanse elftal. Van essentieel belang is dat Brazilië zyn les trekt uit dit toernooi". ROME De Italiaanse kranten zyn unaniem van mening, dat de Westduitsers de overwinning ver dienden, maar betreuren het, dat Nederland niet winnaar is geworden. Het Romeinse „Messaggero" zwaait de meeste lof toe aan Berti Vogts. „Vogts was de ster van het veld, want hy presteerde het om Cruyff af te stoppen. West-Duitsland won verdiend, maar met enig geluk". „Tempo", een andere krant uit Rome, spreekt over de onderschat ting van Oranje. „De kracht won van de klasse' 'is de kop. De krant gaat verder met: „De Nederlanders dach ten, toen zy na één minuut op 1—0 kwamen, dat zy er waren.. Tegen Duitsers moet je dat nooit denken. Nederland heeft alle slagen gewon nen, maar de oorlog verloren", be sluit .Tempo". „De slag van de prin sen" noemt het Milanese „Correire Delia Sera" de finale, wyzend op Beckenbauer en Cruyff. Nederland miste de ervaring van vorige toer nooien om de wereldtitel. De Duitsers hadden die wel. Daarom wonnen zy. Duitsland zegevierde, maar de sym pathie gaat naar de Nederlanders". Het Turynse „Stampa Sera" opent met een identieke kop: „Gastland triomfeerde, maar sympathie is voor Cruyff en co.". De Oostduitse pers vindt, dat de finale niet dramatischer had kun nen beginnen. „Deze eindstryd zal niet de geschiedenis ingaan als de briljantste. De twee ploegen gingen echter door tot het einde en zorgden wel voor een boeiend spektakel", al dus „Sport-Echo" uit Oost-Berlyn. De „Berliner Zeitung": „Onze buren hebben dan wel gewonnen, onze meeste bewondering gaat naar de Nederlanders, zy hebben in dit toer nooi grandioos spel laten zien en de- wereld weer enthousiast gemaakt voor deze tak van sport. Voor ons is Nederland de beste". De communis tische krant „Neues Deutschland" spreekt over een schlemielige zege voor de gastheer. De Westduitsers straften de fouten in de defensie van Nederland goed af, maar mochten niet klagen, dat Rep en Neeskens in de tweede helft enkele goede moge- ïykheden lieten liggen. Wy felicite ren niet alleen de Bondsrepubliek, maar vooral Nederland, fiet was een prachtige finale". De Joegoslavische pers heeft grote bewondering voor de Duitsers. „Sport" uit Belgrado: „Nederland werd in de eerste helft overspeeld. Na de pauze kwamen de mannen van Michels grandioos terug, maar had den de pech, dat Maier alles kon". De krant „Borbo": „Dit was de sen satie van het Jaar. Nederland versla gen. Op het beslissende moment kreeg Duitsland weer de geest. Dui- deiyk werd, dat Cruyff by Oranje het spel bepaalt. Als hy niet draait zyn de Nederlanders een klasse min der".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11