Gerrie Knetemann: Poulidor van nature geen aanvaller DRUGGEBRUIK OPENDE WEG NAAR RELIGIEUS LEVEN Zestien Nederlanders op t evangelisatie-congres "Ik heb hem nog nooit een glas wijn zien drinken Arnold v. d. Capellen veel kwaliteit, maar MEER LOON VOOR ETHIOPISCHE PRIESTERS Russische leider baptisten dood? DINSDAG 9 JULI 1974 Toernooi Leidse Hout AIX LES BAINS Gerrie Knetemann was de beste Ne derlander tot op de top van de Mont du Chat, zondagmid dag. Een lekke band in de afdaling en zelf repareren kostte hem tijd en precies 25 plaatsen in het algemeen klassement- Hij zakte van 25 naar 50. Knetemann treurt er niet om. Hij is geen zeveraar. Hij is realist, weet dat hij zich door zijn plaats in de ploeg van Gan-Mercier kan weren in het vak dat hij heeft ge kozen. Hij is een goed betaalde knecht in de ploeg van Ray mond Poulidor en Joop Zoetemelk en is bereid de prijs van het leergeld te betalen. Hij weet zich voor alles in deze ronde de hulp van Raymond Pouli dor. Een man, die hij bewondert om diens kwaliteiten, maar niet als winnaar van de ronde ziet, omdat hij hem te weinig aanvaller vindt. De ex-stratenmaker uit Amsterdam- West heeft zeer bewust voor zijn wielervak gekozen. Twee Jaar gele den, na zijn vierde plaats in Olym piad Ronde meende hij de stap naar de professionals al te moeten doen. Herman Krott, zijn ploegleider bij Amstel, raadde het hem af. "Ik dacht dat ik een klap voor mijn kop kreeg, toen Herman het zei. Maar achteraf heeft hij gelijk gehad. Vorig jaar na de wereldkampioenschap pen in Barcelona ben ik gegaan. Naar de ploeg van Joop Zoetemelk. Als Joop bij Gitane was gebleven, zou ik daar nu ook hebben gere den". In een minder voroaanstaande ploeg zou hij meer bescherming genieten dan beschermer van de kopman zijn. Dan zou hij zonder twijfel in het algemeen klassement van de Ronde van Frankrijk dichter komen bij de plaats die in overeenstemming is, met zijn kwaliteiten en met zijn eer zucht. Die eerzucht namelijk is voor hem een grotere drijfveer dan geld. "Ik fiets om drie redenen: ten eer ste om de eer, dan omdat ik het ver schrikkelijk leuk vind en daarna pas om het geld. Als ik rijk was ge weest zou ik misschien amateur zijn gebleven en waarschijnlijk ook onbe kend. Als amateur bereik je een ni veau, goed of niet, daarna blijf je stilstaan en word vervolgens gepas seerd door anderen. Ik was straten maker, werkte hele dagen en train de daarna. Ik heb in die periode toch de Kersenronde gewonnen, een goe de Olympia's Tour gereden en een étappe-overwinning in het circuit des Mines behaald". Gerrie Knetemann heeft geen moeilijkheden gehad met de over stap van de amateurs naar de profs. Joop Zoetemelk, Gerard Vianen en Cees Bal hebben hem opgevangen. Raymond Poulidor zelf heeft gepro beerd Vlaams tegen hem te spreken toen Knetemann's Frans nog in al les te kort schoot. Het is hem niet alleen daarom meegevallen. "De Ronde van de Toekomst van vorig jaar was zwaarder dan deze Tour de France tot nu toe. Het rijden bij de professionals ligt mij beter. Ama teurs knallen er meteen bij vertrek tegenaan. Hier gaat het wat rusti ger. Ik heb geen momenten gehad tot nu toe dat ik dacht de benzine is op, de motor draait geen slag meer. In de bergen is hard gereden, maar klimmend kun je niet tot op het bot gaan. Als Je dat doet val Je om, dan moet je gaan lopen. In de vlakke ritten is het vaak veel zwaarder. Als je dan uit de waaier gaat, zit je misschien uren te sterven op Je fiets". Voor Knetemann is Raymond Pou lidor een wonder. "Ongelooflijk, wat die man kan op zijn 38ste jaar. Mis schien is het eigenlijk toch niet zo'n mirakel. Hij leeft alleen voor zijn sport. Hij is serieus tot en met. Ik heb hem zelfs nog nooit een glas wijn zien drinken en hij moet na tuurlijk beresterk zijn "Een tourwinnaar? Dat geloof ik niet", aldus Knetemann. "Hij heeft alles, behalve één ding. Hij is geen aanvaller. Eddy Merckx en Joop Zoetemelk, die gaan in een klap een heleboel mensen voorbij. Die demar De rustdag in\de Tour de France was voor sommige renners aanleiding om zich in de boot te laten nemen: vl.n.r. Hoban, Genet, Knetemann, Cees Bal en Gerard Vianen. reren Poulidor kan dat niet, hij is zondag gewoon bij Merckx weg ge fietst. En als hem dat gelukt is, gaat hij niet door. Hij kan natuurlijk ge weldig bergop gaan, maar aan de kop van een groep rijden lukt hem niet. Om dezelfde reden. Hij kan niet ver snellen. Het is gek eigenlijk, als ik op kop ga, komt hij naast me, maar niet voorbij me. Je moet gewoon inhouden om hem de eerste positie te laten nemen. Als hij zover is, gaat hij door met precies dezelfde snel heid, waarin wij hebben gereden. Gespannen ronde Het is net als in de Dauohiné Liberé. toen hij ook dicht bij de overwinning was. Je ontdekt dan kleine dingen. Hij is een beetje ner veus. Gespannen. Zijn sleutel van zijn koffer is weg en dan is er plotselig herrie in de hut. Een vergelijkbare stemming is er nu ook een beetje. Normaal merk je weinig van Pouli dor. Hij is geen gangmaker in de ploeg zoals Berry Hoban, Christian Raymond of Jean Pierre Genet. Hij plaatst zich nimmer op de voor grond. Nu merk Je zijn aawezig- heid wel. Wij - ik tenminste - pra ten er weinig met hem over. Het zou hem nerveus maken. Maar voor mij is hij toch wat van plan. Als Merckx een dag minder ploegmakkers om zich heen heeft, als de aankomst van een rit boven is, zal Poulidor het proberen. Indien hij dan slaagt krij gen wij veel werk. Dan zal in de laatste dagen naar Parijs geknokt moeten worden. Voor een vent als Poulidor zal iedereen zich daar voor 100 procent geven. Dat is toch lo gisch". Zeilen De Braziliaan Reinaldo Conrad heeft de eerste race voor de strijd om het wereldkampioenschap in de Flying Dutchmanklasse op de Noordzee nabij Weymouth gewon nen. Fred Imhoff werd twintigste. Arnold van der Capellen kan een b- toernooi winnen en dat behoeft be paald geen onderbezet toernooi te zijn. Maar dan zal hij wel met een andere instelling binnen de lijnen moeten stappen. Gisteren, in het Leidse-Houttoernooi, stond hij te genover Hans Schuller. die technisch zijn mindere is. maar echt wel weet hoe hij zijn racket moet hanteren. Arnold van der Capellen won. dat wel. met 6-4, 2-6, 6-4, maar het had een nederlaag kunnen zijn. Schul ler had prachtige passeerslagen en dito volleys. Arnold van der Capellen bestond het om en dat gebeurde her haaldelijk, een 40-0 voorsprong prijs te geven. Met gemiste volleys, terwijl het veld open lag. Van 5-1 in de der de set werd het zowaar nog 5-4 voor dat hij de partij uitmaakt. Erwin Sanders leek tegen Erik de Boer op een hele snelle zege af te gaan na 6-0 en 5-3, 40-30', maar laatstge noemde mag dan ten opzichte van de Unicummer in kwaliteit tekort schieten, in vechtlust deed hij dat stellig niet. Het matchpunt van San ders ging de mist in op een van alle overtuiging gespeende smash en als De Boer op 30-30 in het volgende spel geen eenvoudige backhand had gemist zouden we het nog niet heb- bene geweten. Nu miste hij en op het volgende matchpunt 30-40) vond Sanders de bevrijdende smash (6-4) hetgeen hem, een grapje van de familieraad Sanders vader en broer Loek Sanders in ieder geval niet zonder avondeten liet. "Een boterham met aardbeien" was de waardering van Sanders sr, na Tweede record Ulrike Richter ROSTOCK Na haar 2.18.41 over de 200 meter rugslag heeft de 15- Jarige Ulrike Richter uit Dresden op de laatste dag van de Oostduitse zwemkampioenschappen in Rostock ook een wereldrecord gezwommen op de 100 meter rugslag. Met een tijd van 1.04.43 haalde zfj volgens de ver wachting het wereldrecord dat de Canadese Wendy Cook haar afhan dig had gemaakt (1.04.78) terug. De uitslagen van de laatste dag: Dames: 800 meter vrije slag: 1. Cor nelia Doerr 9.02.86; 2. Gudrun Weg- ner 9.04.95. 100 meter rugslag: 1. Ulrike Richter 1.04.43 wj.; 2. Kornelia Ender 1.06.01 200 meter wisselslag: 1. Angela Fran ke 2.21.50; 2. Ulrike Tauber 2.21.50. 1500 meter vrije slag: 1. Pfuetze 16.26.12; 2. Berger 16.28.53. 100 meter vlinderslag: 1. Pyttel 56.62; 2. Matthes 56.72. het laatste punt. Wat vechtlust ver mag, liet Rob van Wijngaarden zien in zijn partij tegen de technisch zonder twijfel betere Bub van der Zee van Roomburg. Rob van Wijn gaarden won door zijn gevaarlijke, ondergewaardeerde gesneden back hand met 6-1, 4-6, 6-3. Kooreman won zonder moeite van F. van der Loo. 6-3, 7-5 en de no 1 geplaatste Madera gaf Elpert Ploos van Amstel geen kans om meer dan de eer te redden: 6-2, 6-0. In het damesen kelspel bleek Maureen Meijer met haar loopwerk meer gewicht in de schaal te leggen dan Co van Berge- Henegouwen met haar nog immer gevaarlijke fore- en backhands (2- 6, 4-6). MirJan Mulder was niet op gewassen tegen L. van der Bij, 4-6, 3-6. In het gemengd dubbelspel C bevestigde Bas Ploos van Amstel zijn reputatie als dubbelspelspeler met Margreet Prager te winnen van het duo Mla Smit/Goris, 1-6, 8-6, 6-3. Mieke v. Doorn benadert vijfkamp-limiet LEIDEN De Lisser atlete Mieke van Doorn heeft zich het afgelopen weekeinde tijdens de vijfkamp-inter land tussen Engeland, Denemarken en Nederland in Middlesborough uit stekend geweerd. Met 4136 punten kwamen zij niet alleen tot een per soonlijk record, maar bleef zij ook slechts weinig punten verwijderd van de limiet voor de Europese kam pioenschappen, die in september in Rome worden gehouden. Die limiet is 4200 punten en hoeft maar één keer te worden gehaald. De individuele, prestaties van de Spartaan-atlete in Middlesborough waren: 100 m. hor den in 14.6 sec., een kogelstoot van 10-76 m.; in een hoogtesprong van 1.77 m.. een vertesprong van 5.96 m. en een 200 m. in 25.5 sec. Overigens is Mieke van Doorn vrijwel zeker van uitzending naar Rome. omdat zij de limiet voor 't hoogspringen (1.80 m) dit seizoen al diverse malen heeft ge haald. Twee andere leden van De Spartaan, Peter en Nico van Noort. kwamen het afgelopen weekeinde in het Brabantse Steenbergen ln actie op het nummer kogelslingeren dat de laatste tijd aan populariteit wint. Peter van Noort slingerde de kogel naar 44.56 m. en plaatse zich daar mee bij de Junioren als tweede op de nationale seizoenranglijst, terwijl Ni co van Noort tot een afstand van 37.20 m. kwam. Zonder het druggebruik is de religiositeit van de subcultuur niet te begrijpen. De toenemende belang stelling voor oosterse religies is alleen te verklaren via de drugs. Met name Marihuana en LSD hebben een geweldige invloed gehad. De aan deze geestverruimende middelen ontleende psychedelische ervaring liet gebruikers dingen meemaken, die „geduid" moesten worden. Geen westerse religie kan zoiets (meer) beiden. Het Oosten bood passende alternatieven. De gereformeerde predikant R. Kranenborg (32) is drie Jaar dominee van ruim vierhonderd gelovigen, ver spreid over de dorpen Gauw, Goënga, Goëng ami eden, Offingawier, Poppin- gawier, Rauwerd, Sybrandaburen en Terzooi - allemaal onder de rook van Sneek. Hij vond ook tijd om een omvangrijk proefschrift te voltooien, waarin hij de oosterse religieuze bewegingen die zich hier vertonen beschrijft, en nagaat waar de tamelijk plotselinge aanhang aan te danken is. Het begrip religie wordt door Kranenborg ruimer genomen dan aan zijn Vrije Universiteit gebruike lijk is: het zich betrokken weten van de mens op een hoge transcendente (boven de mens uitstijgende), niet tot deze werke lijkheid behorende macht, die als richtinggevend voor het leven van de gelovige wordt beschouwd en die deze gelovige een uitweg biedt uit de situatie waaruit hij bevrijd wil worden. Subcultuur noemt hij de groep Jongeren die ook wel langharig werkschuw tudg worden genoemd, „underground" waarbij hij vooral bezig is met de groep rondom het Amsterdamse meditatiecentrum Kosmos. Het proefschrift bespreekt achter eenvolgens de psychedelische bewe ging (met name de LSD-profeet Tomothy Leary), de makrobiotiek, de .yoga naar de Stichting Yoga Nederland, en de Healthy-Happy- Holy-organisatie (afgekort 3HO), de Toegangscendente Meditatie van Beatle-leraar Maharasji Mahesj Yogi en de Hare Krisjnabeweging. Druggebruik opende dus de weg naar de oosterse religies. Maar wie lid wordt van dergelijke bewegingen wordt vrijwel altijd ex-druggebrui ker. Hij zweert de drugs op den duur af. Sommige bewegingen raden trou wens druggebruik ten stelligste af, zoals Makrobiotiek, Yoga-beweging en Transcendente Meditatie. Die waarschuwing vindt Kranenborg wel op haar plaats, want juist deze bewegingen hebben de grootste aantrekkingskracht op druggebrui kers. Het is niet toevallig dat de Beatles en andere popgroepen terecht zijn gekomen bij de oosterse meditatie. De geestverruiming die zij dankzij de drugs gewaar werden, maar die met de uitwerking van het produkt weer verdween, was van dien aard dat men een dergelijke toestand graag langer (en zonder akelige bijwerkingen) wilde handhaven. Westerse vormen van godsdienst zijn daartoe niet in staat. Bovendien zijn ze ook uit anderen hoofde niet aantrekkelijk (afgezien van enkele comtemplatieve kloosters) Protestantisme en katholicisme heb ben een kerk opgeleverd, die voor de subcultuur niet meer is dan een achterhaalde zaak. hoogstens goed voor verstarde en oude mensen. Haar onverdraagzaamheid, haar dogmatische verstarring, haar steun aan de rijken en haar onderdruk king van de armen en haar goedpraten van allerlei oorlogen hebben haar voor deze Jongeren onaanvaardbaar gemaakt. Maar Jezus komt er goed af. Dat merkwaardige verschijnsel vindt men trouwens ook in het „westerse" westen. Toen God enkele jaren geleden dood werd verklaard (tijde lijk, zoals later bleek), klonk er geen kwaad woord over Jezus. Ook bij hen die de weg dn het oosten zoeken staat Jezus hoog genoteerd. Dat geldt niet alleen voor westerse bekeerlingen, het geldt ook voor die godsdienstige bewegingen zelf. Zij beschouwen hem alleen min of meer als één van hen. Maar de kerken hebben Hem nooit goed begrepen, dat wel. Wat voor mensen sluiten zich aan bij Oosterse religieuze bewegingen? Volgens het onderzoek van Kranen borg zijn de meeste ondervraagden „zoekers", die het niet meer konden vinden in de sfeer waarin ze waren opgegroeid. Ze hebben veel andere dingen geprobeerd (drugs en andere bewegingen, dan die waarin ze nu gelukkig zijn) De opleiding van velen van hen is tamelijk hoog, meestal een middel- bare-schoolopleiding met daarach- teraan of een al dan niet afgemaakte studie óf een beroep dat hun een zekere mate van vrijheid bood. De gemiddelde leeftijd ligt even boven de twintig. Opgemerkt zij, dat Hare Krisjna en de 3H0 volledige inzet en dus ophouden met s tudie of beroep eisen. Uit het toetreden tot deze bewegin gen blijkt ook een groot stuk maatschappelijke onvrede. De huidige westerse cultuur wordt afgewezen, al is de kritiek binnen de bewegingen niet overal even sterk. Hare Krisjna en de makrobiotiek wijzen deze maatschappij tot in haar grondstructuren af. Yoga en transcendente meditatie gaan niet verder dan bezwaren tegen bepaalde aspecten van de westerse cultuur, niet tegen haar Kranenborg denkt dat dit laatste verband houdt met het feit dat deze twee bewegingen niet meer volledig tot de subcultuur behoren. Er doen ook veel „burgers" mee, die een baan hebben. De kritiek gaat er bij de subcultuur goed in. Maar hun aanhankelijkheid aan het oosten is even massief als hun kritiek op het westen. India is het einde en er is geen kritiek of zelfs aarzeling over mogelijk. Leary Afzonderlijke bespreking vereist Timothy Leary, die na zijn bekering tot de oosterse religie, psychedeli sche drugs bleef gebruiken en daarmee een uitzondering in dit wereldje is. Leary heeft oosters-religieuze tek sten vertaald, maar onderzoek leert dat hij daarbij wel met een losse hand heeft gewerkt. Niet ontkend kan worden, aldus ds. Kranenborg, dat Leary met zijn interpretaties van de oosterse teksten diep en rechtstreeks doordringt tot de gevoels- en de gedachtenwereld van vele Jongeren uit de subcultuur, die niets moeten hebben van de rationale technocratie, het overheer sende normen- en waardenstelsel van de Westeuropese en Noordame- rikaanse wereld. In de oosterse religies die door de westerse subcultuur worden aan vaard en gevolgd ziet dr. Kranen borg een grote waardering voor het individu. Bij hen geldt: verbeter de wereld en begin bij Jezelf. Tegelijk is het een afzetten tegen de westerse levenswijze, die steeds meer en steeds hoger wil, „bigger en better". „Tegenover het westen, waarin schijnbaar alles kan, waar geen vaste moraal meer is, ten aanzien van de seksualiteit en de voeding, waar het besef van het gewone en gezonde verloren is gegaan en de mensen geen zelfdiscipline meer kunnen opbrengen, zodat ze licha melijk en geestelijk verward en i gedesoriënteerd zijn, biedt het oosterse voor velen een goed tegenwicht, want hier zijn de wegen en lijnen duidelijk". „In de oosterse bewegingen worden de religieuze drugervaringen een werkelijk religieuze ervaring, die echter nu niet meer in het luchtledige zweeft, maar nauw verbonden is met een duidelijke ethiek". De verlossingsweg van de oosterse religies noemt Kranenborg een weg van „zelfverwerkelijking" (de titel van het proefschrift) De mens is daarbij niet afhankelijk van een almachtige God, maar het geluk ligt in jezelf, je moet het zelf verwerkelijken. De oosterse religie biedt de subcultuur daarbij de helpende hand met zijn aanspreken de leefregels. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Arnhem H. B. Meyboom te Voorburg. Beroepen te Goudriaan-Ottoland G. Mulder, kandidaat te Nieuw-Loos- drecht. Beroepen te streekgemeente Maas en Waal (wijkgem. Wamel, Dreumel, Leeuwen), toezegging H. R. Elzenga te Roosendaal. Beorpen te Capelle aan den IJssel, toezegging G. Zonneveld te Valken burg (ZH.). Beroepen te Eindhoven, studen tenpredikant dr. N. D. Bakker, voor heen missionair predikant-docent te Kameroen, wonende te Oegstgeest, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Leerdam, derde nieuwe predikantsplaats C. S. Ver- woert te Menaidum. Aangenomen naar Serooskerke W. J. Rutges. kandidaat te Driebergen. Aangenomen naar Woubrugge drs. C. Blenk, kandidaat te Zoetermeer. Geref. Kerken Beroepen te Nijkerk C. J. van der Meulen te Drachten. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Rozenburg M. J. C. Blok, kandidaat te Leiden. Tweehonderdduizend lagere gees telijken van de orthodoxe kerk van Ethiopië hebben „loonsverhoging" ee- eist, omdat hun levensomstandighe den te bar waren. Abima Throphilos, hoofd van de kerk, is de geestelijken ten dele tegemoetgekomen. Hun LAUSANNE, ZWITSERLAND Zestien Nederlanders zullen deelne men aan het internationale evange lisatie-congres dat van 16 tot 25 Juli in het Zwitserse Lausanne wordt ge houden. Tot de Nederlandse afge vaardigden behoren o.m. de beken de reizende evangeliste Corrie ten Boom, ds. N. van Gelder (van NCRV's "Ander Nieuws"), prof. dr. K. Runia, dr. A. d. Kuiper en Jan van Capelle- veen van het Ned. Bijbel Genoot schap. In totaal komen er 2700 vertegen woordigers van ongeveer 150 landen naar het congres om zich te bezinnen op een effectieve evangelisatie-stra- tractementen gaan omhoog en zul len in de toekomst nog verder stij gen. Helemaal tevreden zijn ze echter nog niet. De patriarch heeft verder een ver klaring afgelegd, die vervat was in 16 punten. Doel ervan is de vernieuwing tegie voor de komende decennia. "Maar het zal weinig meer dan een grote picknick worden als er geen nieuwe betrekkingen ontstaan tussen zendingsgenootschappen en de ker ken van de derde wereld", heeft de Ni geriaanse evangelische leider Samuel O. Odunaike gewaarschuwd. Hij deed dat in zijn van tevoren al onder de deelnemers verspreide toespraak (waarop vóór het congres al reacties zullen worden ingezonden, die dan door Odunaike in zijn inleiding wor den verwerkt). Volgens Samuel Odunaike, die voorzitter is van de Nigeriaanse Svamgelische Gemeenschap, hebben van het kerkelijk leven te bevorderen, zodat de kerk nationaal en interna tionaal de haar toekomende plaats, aldus de geestelijke leider, zal kun nen innemen. Deze punten betreffen de mede werking van de kerk aan de ophef- zendelingen in het verleden vaak 't evangelisatiewerk gehinderd doordat zij weigerden met elkaar en met de inheemse christelijke leiders samen te werken. Dikwijls deden de zende lingen dat niet op eigen initiatief, maar in opdracht van hun "thuis front", betoogt Odunaike. Hij is van mening dat er een internationale or ganisatie van evangelische zendings genootschappen moet komen. Het congres wordt ook bijgewoond door een aantal waarnemers, onder wie vertegenwoordigers van de Rooms Katholieke Kerk en de Wereldraad van Kerken, fing van het analphabetisme, meer aandacht voor de evangelieverkon diging, decentralisatie van het kerke lijk apparaat, meer contact met zus terkerken en met de wereldraad, zorg voor de verbetering van de le vensstandaard van de bevolking, handhaving van de traditie, die ge biedt dat kloosters en kerken door bomen omgeven moeten zijn, dit in verband met de ontstellende omvang van de ontbossing, openbaarheid van het kerkelijk financieel beheer, ver betering van de sociale positie van de priesters en de stichting van een be stuurlijk orgaan, dat uit 12 personen geestelijken en leken zal moeten bestaan. Anthony Bloom weg als exarch Anthony Bloom is ontheven van zijn functie als exarch (persoonlijk vertegenwoordiger) van de patriarch van Moskou voor West-Europa. Wel blijft Bloom metropoliet van de Russ'sche orthodoxe kerk en belast mét de zorg voor de met Moskou verbonden orthodoxe gemeenten in Groot-Brit- tainië. Ook houdt hy zitting in de heilige synode van de Russische kerk. Maar het gezag over de gemeenten op het Westeuropese vasteland is hij kwijt. Bloom heeft enkele hedendaaas- stichtelijke boeken geschreven <-n trok de laatste tijd de aandaent door zijn onafhankelijke houding tegenover de SowJet-Unie. Hij sprak zich uit voor christenen die beknut worden in hun rechten, hield ten dienst ter nagedachtenis van ?en overleden Russische dissident en verdedigde in een ingebonden brief in de Londense Times de schrijver T Solzjenytsin. In kringen van de niet geregis treerde baptisten in Rusland, de Bgn. "hervormde baptisten", vreest aien voor het leven van de onlangs gevangen genomen leider Gecrgi Vins (46). Zijn kleding is zonder nadere toelichting afgeleverd bij zijn echtgenote. Dat bericht bereikte "Kruistoch ten", de in Oost-Europa werkende organisatie van de Nederlandse evangelist Anne van der Bijl. De verblijfplaats van de Russische baptistenleider wordt door de au toriteiten verzwegen. Ook zijn vrouw en kinderen zijn niet op de hoogte gesteld vein het adres waar Vins gevangen wordt gehouden. Eerder deze maand circuleerde het bericht dat hij in hongerstaking was gegaan. Georgi Vins werd gearresteerd ln Kiew, na Jarenlang op de vlucht te zfjn geweest. In 't geheim werkt hij voor de "hervormde baptisten", een groepering die zich in het be gin van de zestiger Jaren afscheid de van de officiële baptistenker- ken. Volgens de uitgetredenen lie ten de geregistreerde gemeenten zich teveel door het atheistische regime beïnvloeden. Georgi Vins werd in 1966 tot drie Jaar gevangenisstraf veroor deeld. Kort na zijn vrijlating werd een nieuw proces tegen hem aan gespannen maar hij weigerde voor de autoriteiten te verschijnen en dook onder. Op het moment van sijn arrestatie was zijn gezond heidstoestand erg slecht.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 10