TOEN LEEK HET NOG ZO MOOI. MAARZO GINGHETMIS Met champagne in bad In tijd dat bal in ploeg wordt gehoudenkan West-Duitsland zich opladen9 MAANDAG 8 JULI 1974 Een dolblije Helmut Schön merkte na afloop van het voor zijn ploeg zo succesvol verlo pen duel tegen Nederland vol ironie op: „Gelukkig deed Cru ij ff niet mee, anders had Berti Vogts het nog lastig ge kregen ook". PAGINA 10 Cruijff zelf was niet bepaald tevreden over zijn ploeg: „Er schortte teveel aan de menta liteit, sommigen vatten het te licht op**. PAGINA 11 Troostprijs voor ongeïnspireerd Polen na lauw duel tegen schotloze Braziliaanse ploeg. PAGINA 12 t De 21-Jarige Jimmy Connors heeft „geheel" Wimbledon ver slagen. PAGINA IS i Ciska Jansen was in Engeland goed op dreef tijdens een vijf kamp. PAGINA 14 Een verrukkelijk Oranje-feest lijkt aangebroken. Johan Neeskens (13) heeft al in de eerste minuut vanaf de penaltystip voor 1-0 gezorgd en wordt daarvoor door Johnnie Rep (links) en Johan Cruijff gehuldigd. toren schuim schampagne- i de hand voor zijn kamera den en zei: "Ik kom van vrouw Holle". Wolfgang Overath stond klaargezet. Na een half uur moest het schuim op de mondh|j stond veel veranderen want voetbal er al weer een nieuwe voorraad zich voor de spiegel te scheren om niet mijn leven", worden aangerukt. Terwijl de spe- netjes aan het slotbanket te ver- cuj>" zongen, vierde de Westduitse scheen hij met i Mannschaft op gepaste wijze de op het hoofd overwinning in de kleedkamer. Men had tevoren uit voorzorg drie kisten met champagneflessen schijnen. "De weg naar dit susses was lang en zwaar", zo zei hij. "Als wereldkampioen heb ik de critici wel afdoende antwoord ge geven, dacht ik zo. Ik ken mijn pappenheimers". "Je hebt tijd nodig om zo'n succes volledig be wust te worden. Aan de andere kant zal er in mijn leven niet zo- is DEN HAAG Koningin Julia na heeft onmiddellijk na de af loop van de finale in het wereld kampioenschap voetbal een tele gram gezonden aan het Neder landse voetbalteam. De tekst daarvan luidt: Heb grote bewondering voor de zo eer volle tweede prijswinnaars. Was getekend: Juliana. Prins Bernhard zei na afloop van dè wk-finale het, gezien de kansen die Nederland in de twee de helft heeft gehad, onbegrijpe lijk te vinden dat het Nederlandse elftal toen geen doelpunten meer heeft gemaakt. De Duitse bondskanselier Hel mut Schmidt: "Het was een mee slepende wedstrijd. De overwin ning van Duitsland is gelukkig, maar niet onverdiend. De Neder landers waren na rust in de meer derheid en' maakten indruk door him sterke conditie. MUNCHEN De minuten tikten weg. „Korte" minuten, maar er waren er toch nog voldoende. Het kon niet anders: Nederland zou gelijk maken. Weggespeeld werd het Duitse elftal, eenzaam stond Gerd Müller nog ergens in de verte, met Wim Jansen bij zich en Nederland viel maar aan. Bij hoe veel mensen tegelijk kwam toen diezelfde ge dachte op? Deze: dit begon .op de finale van 1966 op Wembley te lijken. Toen ook stond de thuis spelende ploeg, stormachtig gesteund door de tribunes, met 21 voor. Toen ook raakte die ploeg de controle op de wedstrijd en over de tegenstander jawelhet ver beten vechten West-Duitsland kwijt. En zelfs in de laatste minuut gebeurde het nog: 22. Plus een verlenging. Hoevelen in het Olijmpia-stadion van München wogen gedu rende al die minuten dat Nederland aanviel, blééf aanvallen, de kansen van beide ploegen in de onvermijdelijk lijkende verlenging af? Het moeten er veile duizendten zijn geweest. Door Fred Racké Een verlenging. Het zou wellicht te Kreel z|Jn geweest voor dit Neder lands elftal, dat immers niet meer [kon beschikken over reserve-krach ten, waar Helmut Schön er nog twee achter de hand had. Wim Rijsbergen, een schitterend toernooi bekronend met een prachtige finale, was geblesseerd verdwenen. Rene Van de Kerkhof had al in de rust de plaats van de mentaal vér weg gezakte Rob Rensenbrink ingeno men. En Wim Jansen was bezig de wedstrijd die ook hem zoveel lof had gebracht, geblesseerd uit te hinken Een verlenging. Wellicht ook teveel Voor een toeschouwer, een betrokke- he bij welke van de twee tegen standers ook, die al bijna teveel had moeten meemaken. De wereld- Finale van 1974 werd een sensatio nele thriller, tweemaal drie kwartier lang en méér kon eenvoudig niet. gen wedstrijd met penalty's en gele kaarten, met eenvoudige missers en Dijna-benutte kansen, een spekta kelstuk, dat in de herinnering zal blijven hangen. Te laat Te beginnen bij de eerste minuut. (Toen Johan Cruijff Bertie Vogts al kast eens even wilde laten zien wie flan wel die vedette was, die hij te genover zich had gekregen. Cruijff ^tartte een rush, Vogts was ruim schoots te laat met de beslissende m sleiding en Uli Höness plaatste de tijne op het verkeerde moment en légen de spelregels: penalty. Johan Neeskens scoorde koel en pederland zou op weg gaan naar de Wereldtitel. De Oranje-ploeg deed het nog éven. Genoeg om uit de fcanvallende acties nog het morele Overwicht te peuteren, dat Bertle Itogts een gele kaart kreeg toebe- fleeld. Nederland controleerde, Vogts liieid weliswaar Cruijff wat beter in Oedwang, maar elders was ruimte én men moest nog maar zien of de Duitsers ook nog slim konden voet ballen met al hun vechtlust en h de inspiratie, die ze aan de ge luidsorkaan op de tribunes konden uitlenen. (nsoiratie, die zelfs nog extra werd .gevoed door de helse fluitconcerten baar Oranje, als dat bezig was het spel voorlopig maar even te bevrie zen. „Bal in de ploeg houden", was bet motto en Rijsbergen, Krol en Buurbier. Ja, ook vele anderen, roetbalden in de breedte dat het een \|ieve lust was. Tien minuten, langer lolihog. Nauwelijks drie, vier combina- n ties konden de Duitsers sluitend r vjnaken, slechts Beckenbauer, Breit- enber. Bonhof en de veel te vr|j voet- k rtallende Höness droegen het elftal, anipat alweer op beide vleugels hinkte, rkePmdat Hölzenbein en Grabowski it tifih niet alleen zelf doodliepen, gWnaar ook no^ met voorspelbare ac- gefcies. met passes „uit het boekje" verden aangespeeld. Verbeten "HToen, in die periode, tussen de kiende en de twintigste minuut deed waarschijnlijk Nederland zichzelf de Beckenbauer met de Cup das om. Want hoe aardig men ook de steeds verbetener hollende tegen stander in bedwang hield, men ver gat, dat de Duitsers in die bedrij ven hun zaken op orde konden brengen. En dat ze zich hoe langer hoe meer konden opladen. Dan hoe vaak is het al geschreven is, een Duits elftal het gevaarlijkst. En dit Schön-team wérd het dan ook. Eerst trapte Taylor in een buiteling van Müller en bedeelde Van Hane- gam daarvoor met een gele kaart. De eerste tik. De tweede was har der. In de 24ste minuut werd Hölzenbein nu eens wél gevaarlijk. Hij struikel de pas over het laatste Nederlandse been, dat hem van een doelpunt af hield: dat van Wim Jansen. Penal ty? Taylor vond van wel, alle Duit sers ook. En Paul Breitner nam de taak van Höness en Müller, die wa ren aangewezen, over. Zijn sterke zenuwen bleken tegen de taak be stand, Jongbloed niet tegen het schot. En Nederland stortte in. Als Johnny Rep tóén bij een uitval niet tegen Maier had opgeschoten- Maar de Westduitse ploeg was nu ontketend en zij ontregelde de toch al niet zo strakke organisatie in de achterste lijn van Oranje keer op keer. Ook in wat later het beslis sende moment van de wedstrijd zou blijken. Toegegeven: Höness lan ceerde Bonhof bijzonder fraai en d« yoorzet kwam op tijd en op maat. Voor Gerd Müller. Toen de „Bom ber der Nation" gelegenheid kreeg om van kortbij te vuren, stond Jan Jongbloed al op het verkeerde been: 2-1. En drie minuten later eindelijk rust voor een aangeslagen Neder lands elftal. De ploeg kwam terug met René van de Kerkhof voor Rensenbink. Het zou moeilijk zijn de aanstaande „weltmeister" nog terug te dringen. Toch, begon Nederland aan het kar wei. 'Het rechttte de rug en begon vooruit te voetballen, brutaler ook, met veel meer risico dan voor de rust, maar hoe kan dat anders, als een achterstand - de eerste in dit toernooi! - moet worden ingelopen? Van Hanegem,'Cruijff. Rep h|j vooral Neeskens, Van de Kerk-' hof. Ze kregen kansen. Beckenbouer kon onmogelijk meer zo souverein optredaen als hij ge wend was te doen. Schwarzenbeck ging fouten maken, Breitner en Bonhof schoten links en rechts toe om ze goed te maken, zelfs Gerd Mülelr kwam van tijd tot tijd mee verdedigen. Nog een enkele Duitse uitval bracht gevaar maar ze kostten de „Mannschaft" tegelijk ook veel te veel kracht. Overath en Höness vielen ver terug, minuten-lang was Nederland aan de bal. Breitner had al eens op de doellijn gered, moest dat weer doen. Theo de Jong kwam (22ste minuut) de geblesseerde Rijsbergen vervan gen en beproefde pal na een Nees- kens-knal op z|jn manier Maier. Die overeind bleef en van de tribunes een bewonderend „Seppl, Seppl, Seppl" op zich hoorde neerdalen. Afzwaaier Nog altijd, ook toen het laatste kwartier was ingegaan, bleef Neder land komen. Overatt en Hoeness hadden het benul niet meer om een eenvoudige opmars van Krol door het midden te komen stuiten. Ze ble ven staan kijken hoe het schot van de verdediger een afzwaaier werd. Slechts Wim aJnsen, die soms op z|jn eentje een Duitse uitval klaarde, bleef Müller nog bewaken - de rest vil aan. Vructheloos. Johnny Rep schoot binnen 3 minuten in het zijnet en net voorlangs het doel. Van Ha negem kopte in de handen van een al liggende Maier en nog altijd was er tijd. Plus de verwachting, dat Nederland die tweede goal in ieder geval zou maken. Maar al korter werden nu de minuten, al geringer de kansen, hoe vriendelijk Taylor in deze bedrijven ook steeds richting Maier bleef wijzen als er een vrije schop moést worden uitgedeeld. Men kon tot in de allerlaatste mi nuut toe nog altijd beproeven die onverzettelijke Duitsers, die zo langzamerhand èrg hoe begonnen te worden, toch nog op de knieën te krijgen. Het lukte niet en Neder land moest met een tweede plaats uit München naar huis.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9