Makarios geeft Athene schuld van terrorisme Bestedingsbeperking in Israel Verwarring na „aanslag op G. Ford „Nixon tegen Amerika" Jeruzalem praktisch afhankelijk van V.S. NEW YORK In Washing- ton begint vandaag een his torische confrontatie: die van zoals de officiële titel luidt United States of America versus Richard M. Nixon" en van Richard M. Nixon versus the United States of America". Het komt op het volgende neer. Amerika dat wil zeg gen de Amerikaanse regering wil de president dwingen 64 geluidsbanden over te dragen aan de speciale aanklager in de Watergate-affaire: Jawors- ki. Richard Nixon, dat wil zeg gen zijn juridisch adviseur St. Clair, houdt vol dat dit niet zomaar mogelijk is. Men kan zo is de redenering van St. Clair de president niet be handelen als een medeplich tige in een misdadig complot, zonder hem eerst zelf van die misdaad beschuldigd te heb ben. Dit lijkt handige advocaten- praat, maar dat is het toch niet. Want het gaat hier om de scheiding van drie machten: de wetgevende (het Congres), de rechterlijk (Justitie) en de uitvoerende macht: de presi dent. Waar ligt de grens van de presidentiële macht? Dat is de kern. Het is de hoogste gerechte lijke instantie in Amerika die dit zal gaan uitzoeken: het Amerikaanse hooggerechtshof. Dit hof bestaat uit negen rech ters. Vier daarvan zijn door Nixon benoemd. De uitspraak van deze negen is zo belang rijk, dat daardoor ongetwijfeld de hele Watergate-zaak zal worden beïnvloed, vooral de mogelijke impeachement van Nixon, die na zijn recente buitenlandse successen er op dit moment beter voor staat dan voorheen NICOSIA (Reuter/AP) President Makarios van Cyprus heeft de tekst van een brief gepubliceerd waarin hij Griekenland ervan beschuldigt te pogen de staat Cyprus te doen verdwijnen. Hij spreekt van „een hand die zich zichtbaar vanuit Athene uitstrekt om mijn menselijk bestaan de liquideren". De brief, die Makarios afgelopen, woensdag naar - de Griekse president Gizikis stuurde, is de laatste in een reeks aanvallen van de aarts- bisschop op de Griekse steun aan de guerrillastrijders van de Eoka-beweging (die aan- - sluiting bij Griekenland nastreeft). Twee dagen geleden beschuldigde Makarios de Cypri sche nationale garde (die Griekse officieren herbergt) ervan „een broeinest en leveren- cier" van de Eoka-beweging te zijn. MAANDAG 8 JULI 1974 Autoruit verbrijzelen De publicatie van de brief ver- breedde dire kt de kloof in de moeder- dochter verhouding tussen Grieken land en Cyprus. Die verstandhouding stond al onder zware druk na soort- I gelijke beschuldigingen van Maka- 1 j rios, vrijdag op een persconferentie. De brief, gedateerd op 2 jul^ hield - de eerste officiële bevestiging in van het feit dat Makarios de terugroe- 0 ping heeft geëist van alle officieren d van het Griekse leger die de com- mandostruktuur vormen van het uit e dienstplichtigen bestaande Cyprische •r leger, de nationale garde genoemd. J3 „Als zij in de nationale garde zou- den blijven en die strijdmacht zou- den blijven commanderen, zou dat •'schadelijk zijn voor de betrekkingen tussen Athene en Nicosia." aldus Makarios in zijn brief. Hij zed voorts j dat de nationale garde van het begin af de belangrijkste leverancier van i\manschappen en materieel is geweest - voor Eoka-B. Eoka-B. is de uiterst rechtse Grieks-Cyprische onder grondse terroristische beweging ide r; is gesticht door wijlen generaal Ge- rs orge Grivas. aat De afgelopen drie Jaar heeft Eoka- 6> B. verscheidene mislukte pogingen ui gedaan om Makarios te vermoorden. 2® Het heeft een campagne gevoerd om de regering omver te werpen en de Enosis. de aansluiting van Cyprus by Griekenland, uit te roepen, „Om geheel duidelijk te zijn, ik verklaar dat het kader van het mili taire regime van Griekenland de ak- tiviteit van de terroristische Eoka- organisatie steunt en leidt", aldus de brief. „Dit verklaart ook dat Griek se officieren van de nationale garde zich hebben beziggehouden met on wettige aktiviteiten, samenzwerin gen en andere ontoelaatbare daden." Makarios beweerde dat „de schuld van de figuren uit het militaire re gime wordt bewezen door buitge maakte Eolka-B documenten." De Cyprische president zei het altijd zijn plicht te hebben geacht samen te werken met elke regering in Athe- „Ik kan niet zeggen dat ik een voorliefde heb voor militaire regimes, vooral niet in Griekenland, de ba kermat en wieg van de democratie, maar zelfs in dit geval heb ik mijn principe niet overboord gegooid", zo schreef hij Gizikis. „Ik wil mijn samenwerking met de Griekse regering niet afbreken, maar men moet er ter dege rekening mee- houden dat ik niet door de Griekse regering op Cyprus ben aangesteld maar dat ik de gekozen leider ben van het Hellenisme. Ik eis dan ook dat het Nationale Centrum (de Griekse regering) zich daarnaar Je gens mij eedraaet" De Junta heeft nog niet ofXieel op de brief van Makarios gereageerd. Volgens pro-Junta en anti-Makarios kranten op fcyprus echter, zal de Griekse regering echter mogelijk een coup organiseren om Makarios te wippen, liever dan op zijn eisen in te gaan. BANGKOK Een glimlachende Boeddhistische monnik loopt langs een gewapende soldaat op een kruispunt in de Chinese wijk van de Thaise hoofdstad Bangkok, waar de afgelopen dagen overal troepen waren gelegerd om gewelddadigheden te voorkomen. De bloedige on geregeldheden begonnen woensdag nadat de politie een taxichauffeur arresteerde die fout geparkeerd had. 28 mensen kwamen om het leven en er zijn bijna honderd mensen gearresteerd. De rust schijnt inmiddels weer te zijn teruggekeerd. De winkels in de Chinese wijk waren gisteren zo als gewoonlijk weer open. De jongen op de foto onder zal daar niets meer van merken: hij kwam om bij een schiet partij met de politie. DALLAS (Reuter, UPI) Een gesprongen ruit van een politieauto uit het escorte van de Amerikaan se vice-president Gerald Ford heeft zaterdagmiddag voor paniek gezorgd. De politie deelde aanvankelijk mee dat het een aanslag op Ford betrof, waarbij het doel door een sluipschut ter was gemist en de kogel was te rechtgekomen in de voorruit van de laatste politie-auto uit het escorte dat de president begeleidde van het vliegveld naar de stad Dallas, waar Ford het nieuwe wereldhandeüscen- truim zou openen. Later herriep de politie de ver klaring en zei dat de ruit vermoede lijk door een opspattende steen of door expansie als gevolg van de hitte was gesneuveld. De vice-president gaf in Dallas een persconferentie, maar repte niet over het incident. In november 1903 werd de toen malige president John F. Kennedy in Dallas vermoord. Volgens een nadere mededeling van de politie is niet de voorruit van de auto geraakt maar een zijruit aan de zijde waar de chauffeur zit. Na een onderzoek van een half uur was geen kogel gevonden. Het gat in de ruit was ook groter dan van een kogel kan worden verwacht. Het onderzoek wordt echter voort gezet totdat men er helemaal zeker van is dat er geen aanslag is ge pleegd. Tientallen van de federale politie, de staatspolitie en de ge meentepolitie van Dallas onderzoe ken het terrein langs de verkeers weg 114 waar bouwwerkzaamheden plaatsvinden. De temperatuur in Dallas, op het moment waarop het incident plaats vond, was tussen de 30 en 35 gra- Ontvoerder bekent Een van de belangrijkste initiatiefnemers van de ontvoering van Aboe Jaoed, hoofdredacteur van het Libanese blad „An Nahar", heeft zijn mis daad bekend. Dit is gisteren in een communiqué van de Libanese vei ligheidsdienst meegedeeld. Hij werd met twee medeplichtigen gearres teerd. Doden in Cambodja Cambod jaanse regeringstroepen hebben za terdag bij een gevecht in de buurt van Oedong ruim 400 „rode Kmers" gedood, zo meldt het hoofdkwartier in Phnom Penh. De troepen staan op een kilometer van de stad, die op 18 maart in handen van de guerrilla strijders was gevallen. De provincie- hoofdplaats Oedong ligt 30 km ten noorden van Phnom Penh. Brunello voorzitter Duih" Brunello, een 49-jarige journalist die in de verschillende peronistiscne re geringen sedert 1946 hoge functies heeft vervuld, is benoemd tot voor zitter van de „Nationale Justieialis- tische beweging". Het voorzitter schap werd uitgeoefend door generaal Peron, geassisteerd door zijn vrouw Maria Estela Martinez als vlce- voorzitter. Kiezerslijsten De militaire re gering in Chili heeft opdracht gege ven tot vernietiging van de kiezers lijsten waarop ongeveer 3 5 miljoen Chilenen voorkomen. Dit is zondag van officiële zijde in de hoofdstad vernomen .Volgens de autoriteiten wa ren deze lijsten door linkse elementen van het vorige regime vervalst. Gerald Ford den Celsius. Normaliter zou dit niet heet genoeg zijn om schade te doen aan een auto, maar functionarissen zeiden dat natuurlijk de mogelijk heid bestond dat er een fout in de nieuwe wagen zat. In Washington zei een woordvoer der van de geheime dienst dat wij ons „op dit moment niet gaan uit laten over de vraag of het steen was, of een raket, hitte of kogels of wat dan ook". NIXON GAAT NAAR JAPAN KEY BISCAYNE (Reuter) Pre sident Nixon is voornemens weldra *n staatsbezoek aan Japan te brengen, zo heeft het westelijke Witte Huis meegedeeld. De Amerikaanse president hoopt ook nog dit jaar West-Europa te be zoeken en een afzonderlijk bezoek aan Frankrijk te brengen. De reis naar West-Europa zou kunnen sa menvallen met een Europese topcon ferentie als de veiligheidsconferentie in Genève de impasse weet te door breken. Overstroming in India 41 doden NIEUW DELHI (AFP) Bij overstromingen na overvloedige re- genval zijn in de afgelopen week in het gebied van Bombay 41 mensen j omgekomen. Dit is in Nieuw Delhi De hevigste moessonregens in een eeuw tijd ontwrichtten voorts de j spoorwegen en de wegverbindingen. Er werd grote schade aangericht aan de graanreserves. Haven Port Said De haven van Port Said aan de noordelijke punt van het Suezkanaal zal binnen tien dagen voor de scheepvaart worden ge opend. Dat is voor het eerst sedert de juni-oorlog van 1967, zo schrijft het semi-officiële dagblad ,A1 6chip „Aboe Simbel" zal op 10 iuli de haven aandoen om een lading vaa 2.500 ton te lossen. JERUZALEM— Sinds de stichting van de staat heeft de Israëlische economie er niet zo slecht voorge staan", zei een sombere minister van Financiën eerder deze week. En hij liet deze verklaring gepaard gaan met een programma van be stedingsbeperking, dat al tot grote woede van de Histadroet het machtige verbond van vakverenigin gen heeft geleid. Hoe slecht de Israëlische economie ervoor staat bleek uit de reactie van de rechtse oppositiepartijen, die zich niet tegen de noodmaatregelen van de regering hebben verzet. Wel tekenden zü be zwaar aan dat het nieuwe economi sche beleid te laat komt en nog steeds te weinig rigoureus is. Daarin volgt de oppositie het oordeel van de bekende econoom professor Don Patenkin, die de inflatie voor dit jaar op veertig procent schat. Door de overheidsuitgaven te be snoeien, de belastingen te verhogen en de loonstijgingen (waarover pas twee weken geleden overeenstemming werd bereikt) te beperken, wil de regering de inflatie te lijf gaan; de betailngsbalans verbeteren en de noodzakeiyke fondsen voor de de fensie in handen krijgen. Inflatie De nu aangekondigde maatregelen komen, nadat de voormalige minis ter van Financiën, Pinhas Sapir slechts enkele maanden geleden had bezworen dat er geen nieuwe belas tingen zouden worden opgelegd, waarmee het vertrouwen in de be loften van de regering nu niet be paald is toegenomen. Reeds twee maanden geleden wees de president van de Israëlische Na tionale Bank, Sanbar, op de schrik barende inflatie, waardoor 't prys- peil in zeer snel tempo werd opge schroefd. Bij de huidige regerings begroting werd al rekening gehou den met een gemiddelde prijsstij ging van 35 procent. Daarmee ver geleken was de enorme prijsstijging van 26 procent in het afgelopen Jaar slechts een kleinigheid. De verhoogde invoer heeft volgens Sanbar ten gevolge dat de geringe buitenlandse valuta-reserve op on aanvaardbare wijze slinkt en inmid dels onder het minimum van 850 mijloen dollar is gezakt. Het tekort op de Israëlische handelsbalans zal dit jaar de record-hoogte van 3,5 miljard dollar bereiken, hétgeen slechts ten dele door buitenlands kapitaal gedekt zal worden. De bui- tenlanse schulden zullen in 1974 dan ook met minstens 1,5 miljard dollar stijgen. De laatste twee jaar is de netto buitenlandse schuld van Israel met vijftig procent toegeno men. Als deze trend aanhoudt zal deze schuld over niet al te lange tyd zelfs het Israëlische bruto-na- tionaal produkt overtreffen. Defensie De regering heeft tot de bestedings beperking belsoten, niet alleen van wege de inflatiespiraal en de groeiende kloof tussen in- en uit voer, maar ook wegens de toegeno men defensie-uitgaven. De inflatie was al een euvel, waarmee de Is raëlische economie ook voor de ok- toberoorlog worstelde. Maar de in flatoire druk, de verhoogde invoer en de stijging van de olieprijzen hebben het pryspeil intussen nog verder opgedreven en de tekorten op de betalingbalans nog meer vergroot. Naast de defensie-uitgaven hebben ook de kosten voor de jaarlijkse op vang van 50.000 immigranten en de sociale integratie van Oriëntaalse 'joden inflatie-versnellend gewerkt. Door de Oktoberoorlog is Israël bo vendien met een financiële last op gezadeld, waar tegenover alle voor gaande defensie-uitgaven nietig schijnen. Ondanks een Amerikaanse schenking van 1,5 miljoen dollar voor wapenaankopen tijdens de oor log, drukt nog een bedrag van twaalf miljard gulden voor buiten gewone defensie-uitgaven op de economie. Vazalstaat Het g rootscheepse bewapeningspro gramma blijft handenvol geld op slorpen. De uiterst zwakke economi sche toestand waarin Israël zich mede door de gigantische oorlogs kosten bevindt, betekent dat men nu ook economisch bijna volledig afhankelijk van de Verenigde Sta ten is geworden en praktisch tot 'n vazalstaat is gedegradeerd. Wash- ingtong kan desgewenst economi sche druk op Jeruzalem gebruiken, ten einde de politieke doeleinden van de Amerikaanse regering in het Midden-Oosten te verwezenlijken. Sinds de huidige Israëlische begro ting van 23 miljard gulden in de cember 1973 voor het eerst werd ge presenteerd. zijn de overheidsuitga ven met drie miljard gulden geste gen tot een totaal van 26 miljard gulden. De inkomsten van de over heid zijn echter niet overeenkomstig toegenomen. De anti-inflatiemaatregelen van de regering omvatten onder meer de beknotting van de begroting met bijna 1,5 miljard gulden, een verho ging van de invoerrechten met 10 procent, een verhoging van de ver plichte oorlogslening, een eenmalige belasting van 5 procent op onroe rend goed en personenauto's en een belasting van 50 procent op de duurte-toeslag. Immigranten In de overheidssector wordt het mes vooral in de bouwnijverheid gezet, aangezien de activiteiten van deze industrie door de hele econo mie worden gevoeld. Behalve de be stedingsbeperking van de overheid, die geplande bouwwerken en ont- wikkelingsprojekten beoogt uit te stellen, zal de komende zes maan den niet met de bouw van openbare gebouwen en grote woningen mogen worden begonnen. Op deze manier wil de regering de uitvoering van de plannen bespoedigen voor de huisvesting van nieuwe immigran ten en van Jonge en kinderrijke ge zinnen. Door al deze maatregelen zal ruim 2.5 miljard gulden extra in de schatkist vloeien en de koop kracht van particulieren verminde- Het hete hangyzer by deze anti-in flatie-politiek vormt de duurtetoe- slag van 20 procent, die met ingang van deze maand aan de 800.000 Is raëlische werknemers zou worden uitbetaald. De voormalige secreta ris-generaal van de Histadroet, Ben Aharon, verklaarde onomwonden in de Knesseth: „De duurtetoeslag moet worden uitbetaald, want het is een integraal deel van het loon van de arbeider. Aantasting van een deel ervan ls openlijke discrimina tie". Indien de Histadroet bij haar prin cipiële weigering biyft om afstand te doen van de helft van deze duurtetoeslag, kan het hele rege ringsprogramma in duigen vallen. De minister van Financiën zal in dat geval op een andere manier aan het geld moeten zien te komen en waarschijnlijk een nieuwe ver plichte lening willen uitschrijven, hetgeen als een verkapte belasting praktisch op hetzelfde zou neerko men. De vakbond zal zich bij zo'n maatregel ook niet zonder meer neerleggen. Als de duurtetoeslag niet volledig wordt uitbetaald, dreigt een con frontatie tussen regering en vak bond. Sommige economen hebben gewaarschuwd dat zonder de duur tetoeslag een economische recessie of een devaluatie van het Israëli sche pond onvermydeUjk zal zyn. Als de inflatie en de kloof tussen de in- en uitvoer niet aan banden gelegd wordt, hangt de Israëliërs het schrikbeeld van de werkloosheid boven het hoofd, zoals men die in de jaren 1965 tot '67 reeds heeft ge kend. Laatste Nieuw- Dennendallers zijn vertrokken UTRECHT De laatste Nleuw- DeamendiaHers hebetm gisteravond om elf uur de paviljoens 'De Witte Hull" "Van 't Hoff" en "Leeuwen hoek" van de zwakzinnigeninrich ting Dennendal verlaten. De groepen die daarna voor de nachtdienst op kwam, bestonden uit vervangend personeel uit andere inrichtingen en van andere hoofdafdelingen van de Willem Arntsz-stichting. Zoals gemeld hebben de Nieuw- Dennenciallers besloten zich terug te trekken om te voorkomen dat d* drie paviljoens evenals vorige week het paviljoen Lorentz zou den worden ontruimd. Het WA-be- stuur is er met de tiulp van de Ver eniging van directeuren van zwakzin nigeninrichtingen in geslaagd onge veer zeventig vervangers aan te trek ken die het work in ieder geval de eerstkomende tien dagen kunnen overnemen. De personeelswisseling is gisteravond. zeer rustig verlopen. Wapenroof Een wapendepot van de Nationale Garde in Los Angeles is beroofd van wapens en munitie, waaronder machinegeweren en gra naten. De diefstal is gepleegd 'n Compton, een voorstad van Los An geles op een tijdstip dat het gebouw niet werd bewaakt tussen woensdag ochtend en donderdagavond. De po litie meent dat een terroristiscne or ganisatie voor de diefstal verantwoor- deüyk kan zyn. Oo kde FBI is inge schakeld. Doorwerken Keizer Ha lie Se lassie van Ethiopië heeft het pare ment zaterdag verboden op reces te gaan in verband met de moeilijke problemen die moeten worden opge lost. Het zou vandaag beginnen aan een bijzondere zitting teneinde een grondwet op te stellen die een aantal hervormingen zal moeten brengen in het 3.000-jarige keizerrijk. Hier toe behoren de instelling van een constitutionele monarchie en ophef fing van het huidige feodale grond bezit Bahr weer minister Egon Barh, de voormalige Westduitse onderhan delaar met Oost-Europa, is zaterdag benoemd tot minister voor ontwik kelingshulp, in opvolging van de af getreden Erhard Eppler. Bahr. die minister zonder portefeuille wa- in de regering van de voormalige kan selier Brandt, zou vandaag ztjn nieu we functie aanvaarden. Bahr maakte geen deel uit van de nieuwe rege ringsploeg van kanselier Schmidt, die op 17 mei in dienst trad.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7