Twintig doden in weekeinde-verkeer We wer den er stil van bejaardentehuis ramp Onderzoek gedrag verpleegster in ...en gisteren C/RlÖt mmmma} H DODELIJKE INSPUITING REUZENHAAI GEVANGEN Brand in oliefabriek TV morgén] DUITSE TV DEN HAAG Niet alleen tij dens de voetbalfinale tussen Ne derland en West-Duitsland wa ren de straten uitgestorven, maar ook gisteravond maakten de centra van de grote steden een verlaten indruk. Op de Dam in Amsterdam stond gister avond maar een ijscoman en die deed nauwelijks zaken. De Am sterdammers die er zouden heb ben gedanst en gezongen als Ne derland wereldkampioen zou zijn geworden schitterden door afwe zigheid. Nauwelijks had het eindsig naal in München geklonken of werklieden begonnen op de Dam de grote overkapte muziektent af te breken, die het middelpunt had moeten zijn van een glans rijk festijn. Verkopers van oran je-souvenirs werden wegge hoond en het concert dat was gepland werd afgelast. Het ge meentelijk vervoerbedrijf be hoefde het speciaal ontworpen schema van de trams niet uit de la te halen. Ook iin Den Haag was de situa- J tie identiek. Bij de Lange Voor- m. *S <r g| zet en waarop stond dat er niet JjgF geparkeerd mocht worden in ver- 'vi' band met de te verwachten fes- \J* MW tiviteiten. Toni Boltini gelastte f J x JBF 2?^^ gisteravond in Wageningen zijn ih voorstelling af. „De mensen heb ben nu toch geen zin om naar Twee foto's door een fotograaf gemaakt tijdens de WK-finale op de televisie. Boven de vrije trambaan het circus te gaan", aldus de op de Amsterdamse Marnixstraat die gistermiddag wel heel erg "vrij" was. Onder de Lijnbaan in Rot- circusdirecteur. terdam, anders op zondagmiddag een druk bezochte wandelpromenade. AMSTERDAM In het Binnengast huis in Amsterdam is gisterochtend vroeg de 25-jarige E. H. uit Luxem burg overleden. Volgens zijn vrien den had hij zich de avond tevoren met een injectiespuit een verdovend middel toegediend. Dat gebeurde in een pand aan de Wittenburgergracht waar hij ver bleef met twee andere mannen en een meisje. WORMERVEER Een felle I brand heeft zaterdagmiddag grote I schade aangericht bij de oliefabriek "De Tijd" in Wormerveer. Het I grootste deel van de olievoorraden en van de machines ging verloren, aldus de politie te Zaanstad. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De brand heeft voor enkele tonnen schade aangericht. Zij woedde in de afdeling waar palmpitten worden ver- werkt tot olie en veekoeken. Op die afdeling is zaterdagmiddag tot kwart voor een overgewerkt door l twee bankwerkers die een afsluit- kraan vernieuwden. Zij hebben daar bij echter geen lasapparatuur ge bruikt of iets dergelijks. Over de oorzaak tast men nog steeds in het duister. Het bedrijf, een onderdeel van Wes- tanen BV, werd tien Jaar geleden ook al door brand getroffen. Het zal geruime tijd buiten bedrijf blij ven. De schade aan productieverlies zal nog eens in de tonnen lopen. DEN HELDER Schipper Leen Griek van de Helderse kotter HD 26 heeft zaterdag een ongebruikelijke vangst bij de visafslag van Den Hel der aangevoerd. Een reuzenhaad van viereneenhadve meter lengte met een gewicht van r:aar schatting 350 kg, 25 mijl uit de Deense kust ter hoogte van Esbjerg uit het water gehaald. Het gevaarte is overgedragen aan het Nederlands instituut voor onderzoek van de Zee op TexeL De 21-jarige A. Pirovano uit Be verwijk is zaterdagochtend vroeg in Uitgeest verongelukt. Hij is met zijn auto in de wegberm geraakt en te gen een boom gebotst, waarna de wagen in een sloot terecht kwam. Zaterdagmorgen is de 19-Jarige P. J. Hendriks uit Boxmeer veronge- Boksen De Nederlandse licht- welter Gerard Bok heeft zaterdag in het Belgische Kalken in een gevecht over acht ronden van drie minuten onbeslist gebokst tegen de Belg Me- ganck. In het lichtgewicht werd Wul- lens op punten verslagen door Jean Pierre Meganck. Het gevecht ging over drie ronden van drie minuten. Zeilen De Braziliaan Reinaldo Contad heeft de eerste wedstrijd voor het wereldkampioenschap zeilen in de Flying Dutchmanklasse by Wey- aouth in Engeland gewonnen. DEN HAAG De Inspectie voor de bejaardenoorden van de provin cie Zuid-Holland stelt een onderzoek in naar de gedragingen van de 38- Jarige mevrouw R. M. uit Rijswijk als nachtverpleegster in het bejaar dentehuis Marienpark in Leidschen- dam. De verpleegster, drie maanden geleden bij het tehuis in dienst ge nomen, is door het bestuur van de Stichting Marienpark geschorst om dat zij de aan haar zorgen toever trouwde bejaarden zo ruw en ontac tisch heeft behandeld dat zij niet te handhaven viel, aldus dr. S. P. Per- quin, voorzitter van het bestuur. Voor de verpleegster is inmiddels ook een ontslagvergunning bij het gewestelijk arbeidsbureau aange vraagd. Volgens de heer Perquin is door het gedrag van de verpleegster, angst ontstaan bij de bewoners van Marienpark, van wie zij er veertig van de 110 onder haar hoede had. Naar de mening van de heer Per quin is het gedrag van de verpleeg ster deels toe te schrijven aan over spannenheid, doordat zij naast haar nachtdienst teveel andere werk zaamheden zou hebben. De verpleeg ster ontkent zich te hebben misdra gen. Zij heeft van haar kant bezwa ren tegen het personeelsbeleid op Marienpark en heeft aangekondigd, zich tegen ontslag te zullen verzet ten. DEN HAAG In het Keskisuomi Ziekenhuis in het Finse Jyvaeskyla is gistermiddag de heer J. Reest- man uit Arnhem overleden, het elf de slachtoffer van de busramp vrij dagmiddag ten noorden van Jyvaes kyla. De heer Reestman raakte bij het ongeluk ernstig gewond. Zijn moeder werd bij het ongeluk licht gewond. Op het ogenblik be vinden zich nog dertien van de twin tig overlevenden in het ziekenhuis. Twee van hen bevinden zich nog in een ernstige, maar niet levensge vaarlijke toestand. De anderen gaan vooruit, aldus het Finse persbureau. De officiële commissie, die een on derzoek naar het ongeluk instelt, heeft gisteren haar werkzaamheden voortgezet. Leden van de commissie hebben verklaard dat, voorzover zij het nu kunnen bezien, het duidelijk lijkt dat de Nederlandse chauffeur de schuld heeft van het ongeluk. De chauffeur kwam bij de botsing om het leven. Volgens de commissiele den haalde de bus een serie auto's in en reed daarmee op de verkeerde weghelft, toen hij op de tegemoetko mende vrachtwagen botste Daar naast reed de bus te hard, aldus de commissieleden. In Finland mogen de bussen niet harder rijden dan 80 km/uur. Op de tribune in München waren gisteren heel wat politici aan wezig. Hier een plaatje van minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel minister-president Den Uyl en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger. DEN HAAG Twintig zijn het afgelopen weekeinde in het Nederlandse verkeer om het leven gekomen. Tijdens het weekeinde is een massale stroom van Nederlan ders op vakantie gegaan. Dat zorgde vooral zaterdagochtend voor grote drukte op de Nederlandse wegen. Rond vier uur in de nacht van vrij dag op zaterdag trokken de eerste vakantiegangers de grens over by de grenspost de Bondsrepubliek binnen, naar in de richting West-Duitsland. Daarna ging een ononderbroken stroom auto's twee rijen dik via deze grenspost de bondsrepubliek binnen. De drukte heeft overigens niet tot al te veel moeilijkheden op het Ne derlandse wegennet geleid. BU de grenspost Bergh-autoweg bleef ern stige vertraging voor de vakantiegan gers uit. omdat de douaniers zich be perkten tot steekproefsgewijze con troles. In de middag keerde de rust by de grenspost terug. Bij de andere grensposten langs de Nederlands-Duitse en de Neder lands-Belgische grens constateerde men geen byzondere drukte. Ook gis teren bleef het de gehele dag rustig op het eNderlandse wegennet en de den zich nergens moeilijkheden voor. De afgelopen nacht is de 27-jarige S. J. de R. uit Zwijndrecht met zijn auto op de Veerse Dijk in het Zuid hollandse Hendrik-Iido-Ambacht uit de bocht gevlogen en terecht geko men op het dak van een woning op de onderdykse rijweg. De bestuurder van de auto en de bewoners van het huis bleven ongedeed. Het dak van het huis en de auto werden zwaar be schadigd Gisteravond is by een verkeerson geval in de Vliegveldstraat in het Overijsselse Weerselo de 34-jarige G. Spooldsr uit Hengelo om 't leven ge komen. De man vloog met zijn auto uit de bocht, sloeg over de kop en kwam in een sloot terecht. Hij was op slag dood. lukt, toen hy by Beugen (NB) een auto rechte wilde inhalen. Zijn mo tor kwam in aanraking met de uto en vloog daarna tegen een boom. De 17-jarige Johan Kroos uit Rot terdam is bij een verkeersongeluk op de Walenburgerweg in de Maasstad om het leven gekomen. De Jongen slipte met zijn bromfiets en botste daarna tegen een bus. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis Bij een verkeersongeluk op de pro vinciale weg in Vinkeveen is zater dag de 21-jarige Otto Dol uit Aals meer om het leven gekomen. Hij zat in een auto die in botsing kwam met een tegenligger die door onbekende oorzaak in een slip was geraakt. Drie andere inzittenden werden gewond evenals de bestuurder van de slip personenauto. In de nacht van zaterdag op zon dag is de 26-jarige N. T. M. Klever laan uit Rotterdam bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. De man botste in de gemeente Eg- mond met zijn fiets frontaal tegen een uit de tegenoverliggende richting komende bromfietser. De 44-Jarige H. W. Carls uit het Limburgse Heythuijsen is zaterdag in zijn woonplaats om het leven ge komen. Het ongeluk gebeurde, toen hij met zijn personenauto op de linkerweghelft raakte in een bocht en daarbij frontaal in botsing kwam met een tegenligger. De bestuurdr van de tweede auto werd zwaar ge wond. In de nacht van zaterdag op zon dag raakte de 17-Jarige bromfietser J. A. Podt uit Holten bij een ver keersongeluk om het leven In de gemeente Markelo met zijn bromfiets op het linkerweggedeelten en kwam hierbij frontaal in botsing met een prsonenauto. In Nieuw-Bulnen (gem. Borger Dris gisteravond de 9-Jarige Rulof Tamminga uit die plaats om het le ven gekomen. De jongen zat als duo passagier op een bromfiets die door zijn 17-Jarige broer Wubbe werd be stuurd. Deze verleende op een krui sing geen voorrang aan een perso nenauto, waardoor de bromfietser werd geschept en zün broertje op slag werd gedood. Hy zelf werd ern stig gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Stadskanaal. De afgelopen nacht is de 19-Jarige H. Pouwes uit Uffelte om het leven gekomen. De man stond met z'n auto op de brug stil toen hy van achteren werd aangereden. De stilstaande auto werd hierdoor in de Drentse Hoofd vaart gestoten waarbij de bestuurder verdronk. De 16-jarige J. Meijn uit Amster dam-noord is gisteravond in Purme- rend met zijn bromfiets in frontale botsing gekomen met éen NZH-bus en even later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. NEDERLAND I 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 AVRO's Super King Size Toppop (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Alle hens, deel 2, tv-serie (AVRO) 21.10 Televizier Magazine (AVRO) 22.00 Helen, een vrouw van deze t«d, tv-serie (AVRO) 22.50 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De jonkvrouw van Avignon (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Zo vader, zo zoon (NCRV) 20.45 Doc Elliot, tv-serie (NCRV) 21.35 Nana Mouskouri (NCRV) Vanavond de laatste televisieshow rond de in Parys woonachtige Griekse zangeres, zy ontvangt ais gasten de gitaristen John Williams en Julian Bream, die een Spaanse dans uit „La viöa breve" en „Baja la Palmera" van Albeniz spelen, Fiona Fuller ton, die samen met Nana een lied uit .Alice in Wonderland" zingt, Mate Monro („Curiouser and curiouser" en „When you wish upon a stair"). Zelf zingt de zangeres „My colouring book", ,Dans le soleil et dans le vent", „Blow the wind southerly", evenals een aantal Griekse nummers. 22 00 Luisterend naar Oosterse godsdiensten (NCRV) Eerste aflevering uit de driedelige schooltelevisieserie over het boeddhisme, waarin vanavond aandacht wordt besteed aan de levensloop van Siddharta Gautama, de grondlegger van het boeddhisme. 22.25 Journaal (NOS) Ze hebben 22 rechtstreekse wedstrijden en nog een aantal samenvattingen volgepraat, de commentatoren van de NOS. en om met de vaderlandse dichter Karei Bralleput te spreken: Mien, het was niet goed. Heg heeft weinig zin om uit de immense verbale diarree waar mee het wereldkampioenschap voetbal werd begeleid te hooi en te gras te gaan citeren en de kennelijk van tevoren be dachte grapjes te herhalen (de afgelopen weken een geliefde beïigheid van een aantal tv- eritici waar ik niet aan mee heb willen doen, omdat het een te gemakkelijke manier is om Je verschrikkelijke gelijk te ha- en). Uiteraard mag men geen sier lijk geconstrueerde woorden reeksen verwachten van een commentator die 22 spelers, een scheidsrechter en een bal op de voet moet volgen, maar als hij in zijn haast om ons op de hoogte te houden vermijd bare fouten maakt, mankeert er «ets aan. Zoals bij Herman Kuiphof die keer op keer inworp riep als het een vrije schop (of omge keerd) was en menigmaal een uitbal voor een hoekschop (of vice versa) aanzag. Dan kun je gewoon beter een halve secon de wachten tot duidelijk is wat de scheidsrechter beslist heeft. En als Je spontane gevoel voor humor zo gering is dat Je de grapjes en woordspelingen op je manchet schrijft om ze te gelegener tijd te kunnen afle zen. zoals Koen Verhoeff ken nelijk doet, breekt het zweet me ook onophoudelijk uit. Tydens een studio-gesprek na afloop van de finale zei hij bijvoorbeeld: „In het begin was het voor mij een van de mooi ste dagen sinds 10 mei 1940". Wie zoiets achteloos van zijn lippen kan laten tuimelen deugt niet of is stupide. Beide kan ook, maar ik gun Verhoeff het voordeel van de keuze. Gezien de opmerkelijke kleef- kracht waarmee vooral NOS- sportcommentatoren op hun stoel biyven zitten, zullen we dit soort on-grappen ook 1978 uit Argentinië kunnen verwach ten. Het is geen vroiyk stem mende gedachte. Theo Reitsma deed het aan zienlijk beter, door nuchter commentaar te geven, zich niet te laten verleiden tot gefor- ce?rd tussenvoegen van leukig- heden en zich evenmin aan hysterie over te geven. Hij was, als daar aanleiding toe be stond, best enthousiast, maar zijn stem bezit een opgebouwde zin voor betrekkelijkheid die als vanzelfsprekend laat horen dat het tenslotte om een voet balwedstrijd gaat en niet om het voortbestaan van de we-' reid. De verzorgers van het randge- beuren voornamelyk Henk Terlingen Ruud ter Weij- den waren weliswaar zeer be kwaam in het opkloppen van 6chuim en het creëren van niet-nieuws, maar als er eens kans was op een redelijk Inter view met, toe maar weer, Ri- ntis Michels, lieten ze zich veel te snel ln de hoek zetten door de supervisor. Toen Michels namelijk na af loop bekende dat zich fouten ln de organisatie van het Ne derlandse elftal hadden voorge daan vroeg Terlingen naar de aard van die fouten. Zei Mi chels: „Ik ben niet gewoon daar over uit te weiden". En deemoedig boog Terlingen het hoofd, ln plaats van dóór te vragen. H. J. OOLBEKKINK maandag 8 juli NA 18.00 UUR: 18.00 Nieuws. AVRO: 18.11 Radiojour naal. 18.21 Jazz Spectrum. NOS: 19.00 (S) Wereldmuziekconcours Kerkrade 21.00 (S) Vrijspraak, Interviews. 21.50 Uitgebreide reportage. 22.15 Voor wet ln vakantlesfeer. 10.00 De wereld om ons heen. Informatieve rubriek. 10.2O (S) Aubade: klassieke o_. fvw zeprogramma. (12.22 WIJ slechtzienden. 22.25 land. 12.26 Mededelingen. Nieuws. 12.41 Echo. 13.00 Raden (S) Hobbyscoop, populair pro- electronlca. 23.20 (S) programma. Overheidsvoorlichting Jazz. 23.55—24.00 Nieuws. nieuws. 18.48 (S) Drie liederen Gogh, seriehoorspel. 19.30 (S) Drie .00 Nederlanders op de Nederlandse Antillen. KRO: 17.10 Voor de kleu ters. 17.30 .ieuws. 17.32 Echo. HILVERSUM III VARA: 7.02 Drie op Je boterham. 9.03 CS) Pep op i (S) Llterama. 20.00 Avondoverdenking. 20.15 de middag. 14.03 20!05 Pop-Kontakt. 15.03 Pop-Kon takt 16.03 (S) Mix. vlooi en klavecimbelKlassiek eert. 23.55—24.00 Nieuws NA 18.00 UUR: Nederland I OOS: 18.25 (K) Reportage Tour de 18.45 (F.) Fabeltjeskrant 18.55 "SL Eilanden (K) Journaal. VARA: 19.05 (K) De (K) James Onedln zingt. (S) Vanavond laat. 0.02 Radlojo naai. 0.05 Cees van Zljtveld. 1.02 (S) rt^rd^raramma Dat had je gedroomd 2.02 Continu programma^ de nacht door. 5.027.00 Voor dag 22.15 (K) Achter het dauw. (2.0 6.02 Radioiour- DINSDAG 9 JULI HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag met een gaatje. Met om 8.00 Nieuws. 8.11 Ra dlojournaal. 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) Het Romantisch Orkestconcert (IX). 10.00 (S) Kleutertje luister. 22.35 (K) Journaal Nieuws. NOS Nederland II NOS: serie'. NOS: 20.00 (K) Journaal. KRO: 20.21 Het begon met Eva (It started with Eve), spee.film met Chartee Laugh ton. 21.40 (K) De revolutie van de Keizer, documentaire. NOS: 22.30 (S en MONO) Arbeidsvitaminen, 12.15 MAANDAG 8 JULI 11.55 Beursberichten. NOS overheids voorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 (S) Joop Stokker- mans improviseert over kinderliedjes. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. Wuschels. 18.15 13.21 (S) Hedendaagse Kamermuziek falen. 18.05 <K) Die Wuffs und die (K) Betty und 15.15 (S) Licht en uitzicht en mentaar. 16.10 Nieuws. 16.03 Klank bord. actualiteiten. Informatie en commentaar. 16.10 (S) Eigenwijs voor de kinderen. 16.30 IS) Jeugdtoer, i. AVRO: 17.00 (S) Mobiel, beweeglijk program- Jongeren. _>eweef 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerie: klassieke muziek. (7.30 Nieuws. 7.40-7.50 Echo). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.36 .40 (K) Aktulalteiten. 19.20 (K) Betty und Alexander, öv- serie. 19.48 (K) Intermezzo. 20.00 (K) Journaal, en weerbericht. 20.15 (K) Aktuallteten. 21.00 (K) Amusement sprogramma. 21.45 (K) Dokumentaire film. 22.30 (K) Journaal, kummen- taar en weerbericht. 22.50 (K) Otto Klemperers lange Reise. TV-film. 030 (K( Journaal. DUITSLAND II 18.25 (K) Tekenfilm. 19.00 (K( Jour naai. 19.30 (K) Informatief program ma 20.15 (Ki Wetenschappelijk pro gramma^ 21.00 (K) Journaal. 21.15 23.05 (Kj Journaal.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5