Friese Regenboogzeilers in Kaagweek naar recordzege Baanrecord duo Vosmaer/Dusseldorp cBeleggingeri Wereldrecords Rich ter/Sch o tt ANGST BU ZWAAR WEER APPIE HAPPIE LEIDSE SPAARBANK, MAANDAG 8 JULI 1974 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Door Gertjan Onvlee De marge van tien punten, ge- voegd bij het al bestaande totaal van 35. leverde de Friezen een re- zorgzege op van maar liefst 45% pnt. De Friese victorie tekende zich al na één ronde duidelijk af. Bart de Vries mocht dan wel de leiding heb ben van het twaalf Regenbogen tel lende veld. maar achter hem werd het een volledig Friese aangelegen heid. Luut Hof werkte zich naar de tweede plaats op. Ter Beek volgde en tenslotte slaagde ook teamleider Jack ie Wilde er nog in de twee de Hollander Hein de Goederen voor te blijven. En omdat Puck de Vries, Ulrich Jager en Harrie Amsterdam eveneens hun concurrenten de loef afstaken was de vierde nederlaag- op-rij een feit. Hein de Goederen nam in de in dividuele Regenboog-strijd enigszins revanche Een knappe serie van een eerste plaats, twee tweede plaatsen en een zevende plaats maakte hem onbreikbaar voor „good-old" Bouw van Wijk (1, 1, 2. op) en Rob van Asten. De eerste Fries was dit keer Ter Beek op een vierde plek. Verrassing De grootste verrassing van deze Kaagweek vond in de Valkenklasse plaats. Egon Rolf van den Baumen, al Jaren vrijwel superieur op de Ka- gerplassen, moest dit keer Karei van Asselt voor laten gaan. „Een", zo vond „Kaag-voorzitter Hans Gail- lard, „goede zaak. Niet omdat het Egon niet Is gegund, maar omdat het voor welke klasse dan ook al leen maar goed Is als er een brede toplaag wordt gevormd". De Yn«- lings zage deze dagen een „uitste kende" Gert Pauli aan het werk. Vier eerste plaatsen waren z'n ver diende beloning. Opvallend was ook het optreden van Henk van Gent. Deze zeilde niet allee in de Vrijheid (resultaat een tweede plaats in het eindeklasse ment. maar ook bij de Iiasers. In deze klasse behaalde hij eveneens 'n ereplaats, de derde. Een knappe pres tatie, zeker gezien het zware weer van de afgelopen dagen. De Vauriens aorgden in de laatste wedstrijd voor de nodige opschudding. Een handje vol zeilers voer onrechtmatig door de startlijn en werd dan ook door het wedstrijdcomité uit de race ge protesteerd. Voor de op dat mo ment als nummer een geklasseerde A. Schaaf bleef dit zonder gevolgen in het eindklassement. Zijn broer duikelde echter van een tweede naar de vierde positie. De Koek -van Leeuwen was onge naakbaar bij de FJ's (vier maal een) en ook Barnhard (Schakel), Dietz (420); De Vos (Solo A). San dra van der Horst (Cadet), Prohn (Randmeer, Vintges (Solo C) en Daniels in de Twaalf Voetsjollen B bleken in hun een klasse apart Nederlands kampioen Guido van den Elshout stelde bij de 12 voets jollen wat teleur. De titelhouder gaf in de laatste race „de boot aan Maarten" en zakte daardoor naar een vierde plaats in het klassement. De zege was voor Simo van As selt, gevolgd door Hans Reyers en Floor Daniels. BIJ de Pampussen tenslotte toonde Peter French zich veruit de sterkste. Drie eerste en een vierde plaats brachten de oud- Vrijheid-zeiler voor Dekker en Van Tongeren de zege. Teamwedstrijden Friesland - Hol land: (vierde dag) 1. B. de Vries (H) 2 L. Hof (F); 3. A. ter Beek (F)4. J. de Wilde (F) 5. H. de Goederen (H) 6. J. Metzelaar (H)7. H. de Vries (F); 8. U. Jager (F); 9. H. Amster dam (F); 10. R. van Asten (H>; 11. P. Kempeneers (H); 12. P. Booy (H). Eindstand: 1. Friesland 134 3/4; Holland 180 1/4. Seriewedstrijden - daguitslag en eindstand: Yngling: 1. G. Pauli: 2. Hansen; 3. G. Rat- raan. Totaal: 1. G. Pauli (1,1,1,1) J 2. Hansen. Spanker: 1. H. Frankema; 2. B. Brandt: 3. N. Markus. Totaal: 1. H. Frankema (2,1,1,)2. B. Brandt; 3. N. Markus. Vrijheid: 1. B. Vink; 2. H. van Gent: 3. Chr. Thomas. To taal: 1. B. Vink (1,1,2,2); 2. H. van Gent; 3. Chr. 'Tomas. Schakel: 1. G. v.d. Bent: 2. W. Soederhuizen: 3. Gebr. de Vrijer. Totaal: 1. K. Barn hard (1,1,1,4); 2. G. v.d. Bent; 3. L. Both. Vaurine: 1. P. v. Riet; 2. W. Lubberink; 3. R. Croël de Koek. To taal: 1. A. Schaaf (1,1,1); 2. P. v. Riet; 3. R.W. Lubberink. Flying Ju nior: 1. J. de Koek van Leeuwen: 2. T. Remmerswaal; 3. R. v.d. Wilk. To taal: 1. J. de Koek van Leeuwen (1. 1,1,1); 2. F. Brons; 3. T. Remmers waal. 420-klasse: 1. T. Dietz; 2. P. Schillebeeckx; 3. W. la Prooze. To taal: 1. T. Dietz. Solo A: 1. F. de Vos; 2. D. Zweers: 3. R. van Hel- vert. Totaal: 1. F. de Vos (1,4,1,1); 2. D. Zweers: 3. R. van Helvert. Stern 1. W. Nagel; 2. H. Kuyper; 3. TJ. Swart. Totaal: 1. H. Kuyper (3,2,1.2); 2. W. Nagel; 3. A. Hable. Jeugd A: 1. J. van Goeverden; 2. J. Croon. To taal: 1. J. van Goeverden (1,5,1,1) 2. J. Croon. 12 Voetsjollen: 1. G. Moes: 2. F. Daniesl: 3. S. van Asselt. Totaal: 1. S. van Asselt (1,3,3) 2. H. Reyers; 3. F. Daniels. Cadet: 1. MeJ. S. v.d. Horst; 2. mej. J. Blok. To- Ondanks de spanning is er nog even tijd voor de fotograaf G J klasse, waarin hij beslag legde op de derde plaats. taal: 1. MeJ. S. v.d. Horst (2,2,1,1); (1,2,2,7); 2. B. van Wijk; 3. R. van 2. MeJ. J. Blok; 3. R. de Groot. Val- Asten. 16m2: 1. R. Breur; 2. R. Kag- ken: 1. K. van Asselt: 2. E. Rolf van chelland; 3. L. Willemsen. Totaal: 1 den Baumen; 3. N. v. Buren. Totaal: H. Könst en J. de Ruijter (1,3,4,6); 1. K. van Asselt (2,4,1,1); 2. E. Rolf 3. R. Breur. Laser: 1. L. van Óver- v.d. Baumen; 3. M. Hoogenboom. meire; 2. J. Vos; 3. H. van Gent. To- Randmeer: 1. H. Prohn; 2. M. Vis- taal: 1. J. Vos (2,1,4,2); 2. L. van ser; 3. M. Kamermans. Totaal: 1. Overmeire: 3. H. van Gent. Pampus- H. Prohn (1,1,1,op); 2. M. Visser; 3. 1. N. Dekker; 2. J. v. Tongeren; 3. A. M. Kamermans. Regenbogen: 1. B. van Baaien. Totaal: 1. P. Frech van Wijk; 2. A. ter Beek; 3. H. Am- (1,1,1,4); 2. Ny Dekker; 3. J. van sterdam. Totaal: 1. H. de Goederen Tongeren. Solo B: 1. R. Frauenfel- Ritman in actie in de Yngling- der; 2. P. H oogend am; 3. F. Moerman. Totaal: 1. R. Frauenfelder (1,1,2,1); 2. P. Hoogendam Jr; 3. F. Moerman. Solo C: 1. F. Vintges; 2. MeJ. D. Kool. Totaal: 1. F. Vintges (1,1,1,1); 2. MeJ. D. Kool. Jeugd B: 1. P. Tol; 2. J. de Ruyter; 3. B. Vreugdenhil. To taal: 1. KeJ. C. Vogelznag (op 4,1,4); 2. B. Vreugdenhil; 3. P. Tol. 12 Voets jollen B: 1. D. Koster; 2. H. Daniels. Totaal: 1. H. Daniels (1,1,1,2); 2. D. Koster; 3. Th. Stradman. WARMOND Hoewel Wang Gaillard, de jeugdige voorzitter van de Koninklijke Watersport vereniging "De Kaag", zaterdag na alfoop van de prijsuitreiking die het serieuze gedeelte van de Kaagweek afsloot, tevreden te rugblikte "De organisatie is weer goed verlopen, er is geen wanklank geweest en de sfeer was opperbest" wilde hij toch even ingaan op een wat minder positief punt: "Tijdens de afgelo pen dagen is weer eens gebleken dat er bij veel zeilers een zekere angst bestaat om met wat zwaar der weer het water op te gaan. In sommige klassen lieten teveel deelnemers te vaak verstek gaan en dat was voor mij toch wel een teleurstelling. Maar hieruit is wel gebleken hoe groot de noodzaak is voor iedere zeiler om Juist bij min der florissante weersomstandighe den, al is het maar een half uur tje. ook de plas op te gaan om te trainen". Behalve de traditionele pret-wed- strijden, die gisteren volgden op de weer bijzonder geslaagde nachtwedstrijd, werd er gisteren op de Kaag ook nog "echt" ge zeild. Bij de zestien-kwadraten, waren Henk Könst en Joop de Ruijter met een gelijk puntenaan- tal bovenaan geëindigd en beide zeilers besloten sportief een ex tra race te laten beslissen over de winst. Luid aangemoedigd door vele, met spandoeken gewapende, supporters vochten de twee zei lers een spannende tweekamp uit. Joop de Ruijter won met klein verschil. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor „Naarden". Hij zwom aeze marathon, die als officieus langebaankampioen- schap van ons land wordt be schouwd, in de nieuwe recordtijd van 3 uur 33 minuten en 47 seconden. Het oude record stond op naam van Aiko van Diffelen met 3 uur 52 min. 06 sec. De tweede plaats was voor Lotty ten Veen van „De Vechtstreek" uit Utrecht. Zy bleef ook nog binnen de vier uur en finiste in 3 uur 58 min, 38 sec. Hans Prins van „Njord '59" uit Haarlem tikte als derde aan. De drie Engelse deelnemers kwamen als laatste respectievelijk 7, 8 en 9 over de finish. Zaterdag waren op het Oude Veer in Anna Paulowna drie kilometer wedstrijden gehouden. De uitslagen daarvan zijn: 3 km vrije slag heren: 1. Ronald Woutering (Zeemacht/ Nordkop, Den Helder)2. Piet Ste- gink (Naarden); 3. Bart Brieffies (KZC, Beverwijk). 3 km vrije slag dames: 1. Yolanda Aggenbach (Zeemacht/ Nordkop, Den Helder); 2. Diane Edeliyn (VZC, Vlaardlngen)3. Cora van Drunen (Zeemacht/Nordkop. Den Helder). 3 km schoolslag heren: 1. Robin Woutering (Zeemacht/ Nordkop. Den Helder); 2. Cees Bo- beldijk (Zwempho, Hem); 3. Gerrie Hogendoorn (BZC, Bodegraven). 3 km schoolslag dames: 1. Wij da Mazereeuw (Zwepro, Hem); 2. Lucien Reinders (Zeemacht/Nord kop, Den Helder»; 2. Brigitha Walma (Zeemacht,'Nordkop, Den Helder). Roland Matthes: op dreef in Rostock. ROSTOCK Drie wereldrecords, één Europees record en zeven beste wereldprestaties van dit seizoen, dat is ie tussenbalans van de Oostduitse zwemkampioenschappen na vier van de vijf wedstrijden. Na Kornelia Enders indrukwekkende 57.51 secon den op de 100 meter vrije slag waren het het afgelopen weekeinde, de 14- Jarige tot dusverre nauwelijks be kende Annekatrin Schott en dg 15- Jarige Ulrike Riohter, die de domine rende positie van het Oostduitse zwemmen onderstreepten. Anneka trin Schott verbeterde het oudste wereldrecord, dat van de Amerikaan se Catie Ball op de 200 meter school slag (2.38.5 uit 1968) tot 2.37.89. Ul rike Richter, die in Belgrado reeds wereldkampioene werd op de 100 me ter rugslag, stelde het 200 meter re cord van de Amerikaanse olympische kampioene Melissa Belote scherper: van 2.19.19 naar 2.18.41. En passant verbeterde Ulrike Rich ter ook het Europees record. Dit stond sinds 26 april van dit jaar op naam van Enith Brigitha met 2.20.27. Enith maakte deze tijd tijdens de zeslandenwedstrijd in Coventry. Met 2.0525 verbeterde Angela Franke voorts het Europees record op de 200 meter vrije slag. Met vier titels is tot dusverre Roger Pyttel de meest suc cesvolle deelnemer aan de Oostduit se kampioenschappen. De prestaties van Roland Matthes en de 18-Jarige Christian Lietzmann moeten inter nationaal echter hoger worden aan geslagen. Matthes maakte 57.39 en 2.04.84 op de 100 en 200 meter rug slag. Lietzmann kwam met 2.08.35 en 4.34.74 tot de bese wereldprestaties van dit Jaar op de 200 en 400 meter wisselslag. ANNA PAULOWNA De 16 km RABO - bankzwemmarathon. die gis teren voor negende keer in Anna Paulowna werd gehouden is verras send gewonnen door de 16-Jarige Piet Stegink van de zwemvereniging ADVERTENTIE WARMOND De Friese regenboogzeilers, die in de eer ste drie wedstrijden al geen twijfel hadden laten bestaan over hun grote kracht, hebben'zaterdag ook de laatste race vrijwel volledig beheerst. Weliswaar ging de eerste plaats opnieuw aan hun (Friese) neus voorbij Bart de Vries veroverde evenals vrijdag deze erepositie op de sterke ploeg uit het noorden, maar in het dagklassement kwam de over macht van de Frieven weer duidelijk tot uiting. Lustrumwedstrijden Proteus/Eretes op de Bosbaan AMSTERDAM De organisatoren van het Proteus/Eretes- lustrum, dat het afgelopen weekeinde op de Bosbaan is gehou den, stonden voor de niet eenvoudige taak een week na de „Koninklijke" en een week vóór de drie-landen wedstrijd tus sen West-Duitsland, Frankrijk en Nederland in München, na tionale roei wedstrijden op stapel te zetten. Door de afwezigheid van ploegen, die deze lustrumroeiwedstrijden niet in hun sche ma hadden opgenomen en omdat velen de wereldkampioen schappen voetbal prefereerden boven de roeisport, was er slechts een geringe belangstelling. Ingrid Dusseldorp. Desondanks een goed verzorgd pro gramma, waarin opgenomen de na tionale jeugd-kampioenschappen, sprintwedstr ijden en gisteren de strijd om de SteMa Arfcois Cup, als nieuw initiatief. Deze beker werd ge wonnen door de eerstejearsploag van Triton, die zich m de acht, vier en twee, over een afeta/nd van 1000 m gemiddeld de sterkste toonde, met op de tweede plaats Nereus. De confrontatie tussen de vief zon der stuurman van Dudok van Heel (terug van legeroefendngen) en Aso- pos, dat zich wegens de geringe voor bereiding deze week had teruggetrok ken, bleef uit. Zo zal pas volgende week in Münohen blijken of Asopos de stijgende lijn ten opzichte van Dudok heeft weten te continueren. Het nummer elite dubbel twee werd overtuigend gewonnen door de routiniers Van Drooge en Van Ernst Weliswaar ontbrak hier de (gewens te) tegenstand, maar dank zij hun ervaring voeren zij naar een tild van 6.45.18. Het hoofdnummer SA4+, waarin Njord geen finaleplaats wist te be machtigen, leverde een overwinning op voor De Laak. dat 1500 meter lang boord aan boord om elke centi meter streed met Proteus/Eretes, maar daarna resoluut de leading nam en won in een tijd van 6285 met Proteus en Triton resp. tweede en derde. Bij de lichte elite vieren zegevierde Orca/Triton, in de vier zonder stuur man vóór de dlireote rivalen Scada en Orca. In de vier met stuurman moes ten Orca en Scadl echter buigen voor de jeugdploeg van Het Spaarne, dat na een bijzonder felle eindsprint het tafje net iets eerder over de finish wist te zetten (6.4328). Opzien baarde nog een Spaarne- jeugdploeg, nJ. de twee zander stuur man in het senior A-veld. door Laga (Kamp en Joustra) en Asodos in de laatste meters geen schijn van kans te geven. De dames van Nereus/Aegir, mi met Ingrid Dusseldorp in plaats van Hette Boxrias. wonnen de elite vier met stuur vrouw niet alleen overtui gend van Nereus/De Hoop/Amstel, maar bleven met him tijd van 3.26.40 slechts één seconde boven het baan record. En dat na één keer oefenen. Wèl een baanrecord verbeterde het gelegenheidsduo Liesbeth Vosmaer en Ingrid Dusseldorp in de elite twee zonder, met hier op de tweede plaats Nereus/Triton. Aan de nationale jeugdkampioen schappen namen vele ploegen van Die Leythe deel (al dan niet in oom. binaties). De titel by de meisjes dubbel vier ging naar de oombinatie Ric/Die Leythe/Ondine, waarin M. Parmentiar en H. Korthof een groot aandeel hadden. De Willem III/Die Leythe-ploeg, met H. v. d. Brink moest by de jon gens dubbel twee Ric/Willem III voor laten gaan, maar finishte voor. treffelijk als tweede. PEVÏ VAN DOORN Henley-regatta HENLEY - De traditionele Hen- ley-roeirega/tta, die sedert 1841 voor de eerste maal de finales op zondag afwerkte, heeft de Russische supre matie weer onderstreept. Van de vyf eliitewedstryden wonnen de Russen er vier: de acht met Trud Kolomna, de vier zonder van Dynamo Moskou, de twee zonder van de Europese kampioenen Esjimov/Ivanov en de dubbel twee Korsjikov/Tünosjlnin. In de skifrace om de Diamond Sculls zegevierde de Ier Sean Dread. Van de Nederlandse ploegen haal de niemand de finale. Het verst kwa men nog de vier met stuurman van Nereus, de twee met stuurman Hat- suiker Stednhauser en de vier zonder stuurman van Aegir, die in de halve finales wenden uitgeschakeld.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15