Leider Merckx neemt erg veel risico Connors (21) verslaat „geheel Wimbledon" Tour in cijfers PoulidorSterk genoeg om strijd aan te gaan op krachtniet op gevaar9 Charles Asselbergs slaat hard toe... MAANDAG 8 JULI 1974 PAGINA 13 AIX LES BAINS Eddy Merckx heeft de regie van de Ronde van Frankrijk straks in handen. De Belgische leider in het algemeen klassement won het afgelopen weekeinde twee bergritten en heeft nu een voorsprong op zijn naaste belager, Raymond Poulidor, van twee minuten en één seconde. Gistermiddag heeft Merckx de Daarom heb ik aangevallen. Mis- schrap voor de goede zaak. De zaak grootste risico's genomen in zyn schien had ik na de top moeten van Merckx. Hy hield de snelheid zo loopbaan. In de afschuwelijk slechte doorzetten. Maar ik vond het te ge- hoog mogelijk en de echo van zyn afdaling in de Mont du Chat, op vaarlijk. Als het de laatste berg in ijver klonk door het hele peloton. Al de finish, ging hy omlaag de ronde, mijn allerlaatste kans. goed geweest, dan misschien wel. Ik de compacte 1 kilometer klimmen i veranderd in de gele trui-drager met in zyn de stryd voel mij op dit moment sterk genoeg met grote gaten geperforeerd lint. te gaan op kracht, niet De selectie bleef scherp. Het leek of Het tweegevecht Pouli- Merckx een erkende voetballief hebber de vaart erin wilde houden om de finale van het wereldkam pioenschap te zien. De Kattenberg echter kon de gaten niet zo groot maken als zaterdag was gebeurd. De op gevaar, dorMerckx, waarin AJa, Agostinho en Panizza zich durven te mengen, heeft het weekeinde bepaald. Een weekeinde dat gezorgd heeft voor een klassement op kwaliteit en niet lan- iel Mariano Martinez Aja Poulidor achterhalen. Merckx was geschrokken van de voorsprong, die Aja en Poulidor op hem hadden ge nomen. Hy bekende zonder schroom. ..Toen het verschil met Aja was gegroeid tot anderhalve minuut", vertelde Merckx, „moest er iets ge beuren. Ik wist zeker dat Poulidor by dagen zyn met harde hand uit de rast. Op de tweede berg geraken. AJa is geen echte top van de algemene rangschikking verdwenen en tenminste vyftien ren ners danken de verlenging van hun tourleven aan de rust die in het veld AJa concurrent voor my. Hy is te gelmatig en zal misschien het berg- klassement winnen, meer niet. Pouli dor echter rydt geweldig. Rekening heerste, nadat de Cote des Rousses i de weg zaterdag voor sensationele afschei- houdend met de toestand ben ik zo snel als mogelyk omlaag dingen had gezorgd, gegaan. Ik geloof niet dat ik eerder ger op toevalligheid. De meeryders eerste echte berg na acht vlakke rit meesprinters van de eerste acht ten had velen in de karavaan ver- i be ter voorbereid, er was enige gewen ning, er waren lichtere versnellingen gemonteerd. Zelfs onder de aandrang van Bru- yère, later Merckx en tenslotte AJa verloren de slechtste klimmers niet dan veertien minuten, zaterdag was ik niet ongerust. Op AJa's aan- Saleve, zy wensten val heb ik niet gereageerd. Poulidor een van de zwaarste cols maakte my eerst ook niet bang. Ik ronde zelf. Na de afdaling van de regelde myn snelheid naar hun Cote des Rousses kregen tientallen tempo. Ik heb my geenszins gefor- renners, die grote achterstand had- ceerd in de klim. Na de top heb ik den opgelopen, weer gelegenheid aan inderdaad risico's genomen, maar geen moment het gevaar uit het oog verloren". Dat gevaar voor Merckx school niet alleen in de afdaling, maar ze ker ook in de kracht van Poulidor. De 38-larige Fransman, professional De groten echter wilden hun stryd lag tussen Aja en Poppe e dan een half uur. In de afda- de Col du ling zyn de verschillen nog gegroeid, gevecht op want zy die de moed hadden om door te zetten op zaterdag en zondag zich kansloos weten deiyke klassering, wilden de weg naar Parijs niet zien afgesneden door een onnodige val. Dat Fedor den Hertog en Gerrie Knetemann na de top meer achter in het peloton. Af- stand kregen dan op het hoogste tiental wezig waren onder andere de Frisol- ryders Poppe, Van Katwyk Allan en Alaimo. Alleen Panizza, Poulidor, Agostin- de door twee lekke banden punt uit de ronde tot nu was te wy- ten aan pech. Knetemann moest zelf repareren in de afdaling, omdat alle aandacht van zyn ploegleiders ge- Rind« iqftn nntwiikt ript ni<s in Ha HiH no en ae aoor ick-k.» uaiiuen richt was op Poulidor, Perin en San- van AnaLtTde striid mef de ge- kansloos maakte Spanjaard Lopez ty. Den Hertog werd na z;jn lekke Carril hielden de stryd met Merckx band geholpen door ploegleider Lie- en AJa vol. Merckx won de sprint in bregts, die hem geen moment uit het Gaillard gemakkeiyk. Anquetil de stryd doodverfde winnaar niet. Raymond Poulidor heeft bovendien de macht om het gevecht aan te gaan. Zater dag was hy een van de vyf die Merckx byhield op de Saleve en ont dekte toen. dat zijn reserves niet wa- aangetast. Gisteren heeft hy De Mont du Chat oog verloor. Maar het kostte hem gisteren toch anderhalve minuut. Veel minder NEGENDE ETAPPE (Fra, Lapebie) 3.49 49 39. Den Her- 1. Merckx (Bel-Albani) 241 km in 7 tog (Ned-Liebregts) 3.52.29; 53. Wim 9 minuten en 58 secoaden; 2. Panizza (Ita-Cribiori) z.t.; 3. Pouli dor (Fra-Caput) z.t.; 4. Agostinho (Spa-de Muer) z.t.; 5. Aja (Spa- Prinsen (Ned-Liebregts) 3.54.10; Karstens (Ned-De Muer) 3.54.10; 72. Henk Prinsen (Ned.-Liebregts) 3.55.47 75. Vianen (Ned-Oaput) Barrutia) z.t.; 6. Lopez-Carril (Spa- 3.56.06; 89. Bal (Ned-Caput) 3.56.58; (Fra-Caput) z.t.; 11. Pingeon (Fra- Lapebie) z.t.; 12. Van Impe (Bel- Stalbliinski)13. Oliva (Spa-Moreno) z.t.; 14. Caldos (Spa-Barrutia) z.t.; 15. Martinez (Fra-Stablinski) z.t. 24. Knetemann (Ned-Kaput) z.t.; 32. Bal (Ned-Caput) op 5.07 min.; 37. Den Hertog (Ned-Liebregts) op 5.59; 43. Vianen (Ned-Caput) op 7.23; 58. Karstens (Ned-de Muer) op 8.30; 72. Wim Prinsen (Ned-Liebregts) ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Merckx (Belg-Albani) 53 uur, 21 minuten en 30 seconden; 2. Poulidor (Fra-Caput) op 2.01; 3. AJa (Spa- Barrutia) op 2.12; 4. Agostinho (Port-De Muer) op 2.16; 5. Panizza (Ita-Cribiori) op 3.04; 6. Lopez-Car ril (Spa-Barrutia) op 3.20; 7. Mar tinez (Fra-Stablinski) op 4.38; 8. Pollentier (Belg-Schotte) op 6.13 9. 85. Henk Prinsen (Ned., Liberegts) op oliva (Spa-Moreno) op 6.24; 12.06; 120. Alaimo Ita-Liebregts) op Santy (Fra-Caput) op 6.27; 11. Lasa 42.30; 121. Van Katwyk (Ned-Lie bergts) op 43.00; 122. Allan (Aus- Liebregts) z.t.; 123. Poppe (Ned-Lie bregts) z.t. Niet van start zyn gegaan: Tollet (Fra-Stablinski). Huizebosch (Ned- LiPbregts), De Vlam (Ned-Liebregts) en Gualazzini (Ita-Cribiori). TIENDE ETAPPE Spa-Barrutia) op 7.18; 12. Danguil- laume (Fra-Plaud) op 7.23; 13. Gal dos (Spa-Barrutia) op 7.29; 14. Perin (Fra-Caput) op 7.32; 15. De Witte (Belg-Schotte) op 7.53; 27. Bal (Ned- Caput) op 11.13; 33. Den Hertog (Ned„ Liebregts) op 13.41; 39 Kars tens (Ned-De Muer) op 16.07; 50. Knetemann (Ned-Caput) op 19.03; S.'3?;Ma7PvS1n<NmedL-'S^S op 3 uur, 46 min. en 44 sec.; 2 Marti nez (Fra-Stablinski)3. Poulidor (Fra-Caput); 4. Aja (Spa-Barru tia) allen in dezelfde tyd als Merckx; 5. Agostinho (Port-De Muer); 3.47.23; 6. Bertoglio (Ita, Cribiori); 3.47.46; 7. Pannizzo (Ita- Cribiori)8. Lopez- Carril (Spa-Barrutia); 9. Pollentier Karstens 104*; 4. Guimard 92: 5. Es- 26.19: 101. Wim Prinsen (Ned-Lie bregts) op 35.46; 115. Poppe (Ned- Liebregts) op 52.45; 118. Van Katwyk (Ned-Liebregts) op 1.03.20. PUNTENKLASSEMENT 1. Sercu 176 punten;2. Merckx 109: 3. bleek niet zo moeilyk als de Col du Caleve, zelfs niet na een snelle aan loop van honderd kilometer. Toen de de eerste 25 van het algemeen klas- wHleiTweten óf hy"voMoendfkracM hemng begon' 261,6 Jos Bruyère 2lch 561,16111 versP6elde- Eddy Merckx gaat als winnaar over de eindstreep in Gaillard, aankomstplaats van de negende plaats. Gisteren in Aix les Bains zou hij andermaal de zege opeisen. (Belg-Schotte) allen in dezelfde tyd: 3.47.46; 10. Perin (Fra-Caput) 3.48.40; 11. Santy (Fra-Caput); 12. Oliva (Spa-Moreno); 13. Janssens (Belg- Albami) allen 3.48.40; 14. Galdos (Spa-Barrutia) 3.49.49; 15. Romero had om Merckx aan te vaHen. Pou lidor had die kracht. Raymond Poulidor heeft echter in de afdaling het gevaar ver van zich gehouden. „Er komen nog meer bergritten. Dit keer heeft Bruyère by het begin van de beklimming byna al het werk voor Merckx kunnen doen. Er zyn momenten dat die mo gelijkheid er niet zal zyn. Ik merkte, nadat AJa was weggegaan, dat Merckx een beetje moeilyk zat. £>e ■/fówi' m 8JUU RUSTDAG 9 JULL11 e ETAPPE-199 hm Henk Poppe door de hel AIX LES BAINS Henk Poppe is een week nadat hy zich in Plymouth als ritwinnaar liet bejubelen, door de hel gegaan. Henk Poppe uit Nyverdal, rede- ïyk bekend met de HoLterberg. voelde zich zaterdag volslagen machteloos op de Col du Saleve en gisteren evenzeer op de Mont du Chat, Urenlang vlak voor de bezemwagen rydend, heeft hy herhaaldelijk willen afstappen. Henk Poppe wilde echter niet uit de ronde stappen, omdat hy de overtuiging had dat met hem Don Allan, Lorenzo Alaimo en Piet van Katwyk naar huis zou. den gaan. „Dat", vond Poppe, Jcon ik ploegleider Piet Lie bregts niet aandoen. Huizebosch en De Vlam waren al vertrok ken. wy zouden dan op één dag van een negenmansploeg terug zyn gevallen op een drie tal". bergts niet aandoen. Huizebosch bezemwaren rydend, heeft hy De tweede keer leek voor Poppe de laatste te zyn. Hy wilde niet opnieuw in het zadel worden geholpen. „Laat maar", schreeuwde hy tegen soiigneur Lambert Toeback en verzorger Tony Barten, „ik ga wel lopen". Want omhoog wilde Henk Poppe wel. „Natuurlyk, ik fiets geen zeven uur om halverwege de berg er mee op te houden". Voorlopig tenminste niet. „Als het zo moeilyk blyft gaan, moet ik er gewoon mee stoppen", ver klaarde Poppe. ,,Ik sta aan het begin van mijn carrière als prof. Misschien maak ik mijzelf hier voor een jaar kapot". LONDEN Tegendraadse Jimmy kon als laaJtste ladhen. Dwars tegen de 14.000 Rosewall-supporters op het centrecourt in. Na de droomoverwin ningen op Newcombe en Smiith liep Rosewall, Wimbledon's „held van gis teren" zich sük op de laatste kanon bal serveerder, die nog tussen hem en de fel begeerde titel. stond: de achttien jaar jongere Amerikaanse lefthander Jimmy Connors. Het mo ment van de waarheid was ontnuch. terend. Connors, die niets anders aan (en in) het hoofd heeft dan hoe hy nog scherper en verwoestender tegen een bal kan slaan en te jong is om iets te begrypen van de WimWedon- sentamenten, fungeerde als scherp rechter: 6—1, 6—1, 6—4. De meest eenzydige finale sinds de match Newcombe—Bungert van 1967. Het was voorby voor het goed en wel begonnen was. In de derde set deed Rosewall een laatste poging terug te vechten. Het publiek reageerde gre tig. Had d)e kleine Australiër niet een dag tevoren vanuit dezelfde uit zichtloze positie Stan Smith ver slagen? Rosewall's racket zong mee. Hy compenseerde een vroege break en had twee kansen voor 31, toen het Amerikaanse serveergeweld even iet» verflauwde. Boterzacht Connors spuwde in de handen en smash te ze weg. Onmiddeliyk viel hy de service van de Australiër aan, die allengs boterzacht was gewor den. De inzet waarmee hy hat deed. was bewonderenswaardig. Eenanaal werd hy overlobt, rende terug naar de achterlijn en was weer aan het ne»t terug om Rosewall's return weg te volleren. Connors dwong er zo veel respect mee af, dat toen Rose wall even later op het derde match point de bal in het net had gesla gen een welwillend applaus opklonk. Terwyi Jimmy zyn racket huizen hoog de lucht insmeet, huilde moe der Gloria met hoge uithalen, kneep verloofde Chris Evert de ogen dicht en klapte manager Bill Riordan zich de handen stuk. De „Jimmy Connors reizende opkiikkers-show", zoals Rior. dan zyn spektakelstuk in de kleine plaatsen aan de Amerikaanse oost kust pleegt te noemen, had heel Wimbledon verslagen. Terwyi de hertog vain Kent onder het oog van vyf prinsessen in de royal box een goudkleurige vaas, die zo van groot moeders schoorsteenmantel leek weg gehaald van de met de Britse viag bedekte driepoot had genomen en aan Jimmy Connors had overhan digd, kon men de huwelijksklokken als het ware al horen luiden. Jimmy en Chris: talent by talent, geld by geld. Jimmy verdiende hier op Wimbledon alleen al 65.000 gul den, Chriis 45.000 en voor beiden een roomkleurige auto: die van Chris gesierd met het nummer Wim 74. Samen kwamen ze naar de pers conferentie om de grote datum aan te kondigen: eind november in Fort Lauderdale. Terzyde zat de man, die Connors heeft gemaakt. Eén van de grootsten aller tijden door wiens adviezen die andere grote: Ken Rosewall ook in zyn vierde Wimbledon-finale sinds twintig jaar met lege handen bleef staan. Pancho Segura, bruingebrand en tien jaar jonger ogend dan zijn 52 Jaar. „Jimmy volleerde beter dan hy oodfc heeft gedaan. Wat een timing, wat een precisie. Toen hy een jaar of zes geleden by me kwam, was hy het sterkst aan de achteriyn. En nu: hy wint door zyn service en volley. Hy Jimmy Connors en Chris Evert: talent bij talent, geld bij geld. Zij bewezen het in dt Wimbledon. Jimmy Connors veroverde de titel bij de heren door winst op Ken Rosewall versloeg bij de Dames de Russin Olga Morazova. classan 84; 6. Van Springel 65; T. Van Katwijk 64; 8. Hoban 62. BERGKLASSEMENT 1. Perurena 56 punten: 2. Abillera 36; 3. Aja 33; 4. Oliva en Merckx 31. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1 Barrutia 161.12.39; 2. Caput 16118.00: 3. Albani 161.18.09: 4. Cri biori 161.18.49; 5. De Muer 161.22.00; 6. Stablinski 1612559; 12. Liebregts 161.57.26. Voetbal Voor het begin van de finale heeft de politie van München enkele telefoontjes ontvangen, waar in werd meegedeeld, dat er bommen zouden zijn geplaatst in het stadion. De politie heeft echter geen onder zoek laten instellen, omdat men der gelijke "tips" had verwacht. Het Olympiastadion was namelijk zater dag na het duel tussen Polen en Bra zilië grondig onderzocht en 's nachts scherp bewaakt. Er konden, aldus de politie onmogelijk bommen zijn ge plaatst. Davis Cupteam tegen Finland of Hongarije DEN HAAG Nederland komt in het Davis Cup-toernooi van 1975 uit tegen Finland, waarvan dit jaar met 41 werd gewonnen, of tegen Hon- garye. Dit was het resultaat van de loting, die in Londen werd verricht, Hongarije en Finland hebben het recht de keuze van de baan te be palen. De wedstryd moet vóór 4 mei worden gespeeld. Nederland, uitko mend in groep "B, komt voor het eerst in actie in de derde ronde. In de eerste twee ronden zullen in groep B de teams van Nigeria, Kenia, Turkije, Ierland, Monaco, Finland, België en Bulgarye op de baan ver- schynen. Slechts drie van deze teams kunnen tot de derde ronde door dringen. WIMBLEDON De Amerikaan - Stan Smith, op Wimbledon uitge- is het moorden aars typeWil altijd schakeld in de halve finales door winnen. Een sterk karakter. wordlt beslist net zo'n groite als Rod Laver en Lew Hoad" De Connor sela n liet Segura woens dag overkomen vanuit Monte Carlo, waar hy een erewedstrijd had ge speeld. Hy stond Jimmy by in da cruciale vyfSebter tegen titelhouder Kodes, die de ommekeer betekende Tevoren was Connors allerminst overtuigend geweest met setverlies tegen Begtson en een penibele zge (10—8 in de vyfde) op Phil Dent. Segura kent Rosewall alls geen an. der. Hy stopte Connors vol met ad viezen: „Blyf meer achterin dan service door het midden en op zyn tweede naar de forehand. Biyf in ieder geval van zyn backhand af Daarmee kan hy wonderen doen". Wonderwel Het werkte allemaal wonderwel en Rosewall schatte dat Connors zo ongeveer een wereldrecord had ge vestigd, wat betreft ballen, die net de iyn of de netband raakten. „Er was weinig wat ik eraan kon doen". Of Connors, nu hy Australië en Wimbledon heeft gewonnen (aan Rome en Parys mocht hy niet mee doen), niet tot de allergrootsten moet worden gerekend. Zyn reactie: „Een man als Rod Laver heeft twaalf jaar lang zyn stempel op het inter- nationele tennis gedrukt. Connors komt pas kijken. Hy heeft mogelijk heden. Hy slaat niet alleen hard, maar loopt ook goed en is wendbaar. Ken Rosewall, heeft momenteel de leiding in de stryd om de groite prys van de Internationale Tennisfedera- tie (ILFT), Tom Okker staat niet by de eerste tien. Bovenaan ziet de ranglyst er als volgt uit: 1. Stan Smith (VB.) 230 pt.; 2. Björn Borg (Zwe.) 228 pt.; 3. Hie Nastase (Roem.) 200 pt.; 4. Jimmy Connors (VS.) 192 pt.; 5. Manuel Orantas (Sp.) 152 pt. Dat alles by elkaar moet zeker er gens toe leiden". Dat laatste is wel zeker als Jimmy zyn manager Bill Riordan zyn gang laat gaan. Deze voormalige handelsreiziger heeft heel eigen methoden. De eis voor een schadevergoeding van hon derd miljoen gulden tegen Jack Kra mer is er daar één van. „Ik heb het al in Jimmy gezien toen hy een joch van een jaar of achit was. Ik zie het trouwens altijd goed. Ze zouden my beter baas van het spul kunnen maken", is één van zyn understatements. Overige uitslagen: Finales herendubbelspel: Newcom be/Roche (Austr.)—Lutz/Smith (VS) 8—6, 6—4, 6—4 Gemengd dubbelspel: Davidson/ Billie Jean King (Austr./V.S.)—Far- rell/Lesley Charles (G.B.) 6—3, 9—7. DamesdubbelspelEvomne Gooi- Toernooi Leidsche Hout Zowel in de finale van het dames- Margré Prager niet bedwingen. 5—7, enkelspel als het herenenkelspel C 4—6. maar het heeft, zoals de score toernooi Leidse Hout is sterk gespeeld al aangeeft, lang geduurd voor de Beide partijen lagen op niveau. Bij beslissing viel. De winst kwam overi- de heren stond Gelevert tegenover gens verdiend bij de speelster met de Charles Asselbergs en gelet op het grote variëteit in slagen. Als zij eer- "kanonneerwerk" dat laatstgenoem- der had overgeschakeld van kort op de In zijn voorgaande wedstrijden lang spel zou Mia Smit waarachijn- had laten zien was de verwachting lijk eerder door de knieeën zijn ge- dat hij ook in de finale het spel zou gaan, al weet men dat bij deze vecht- dlcteren. Dat pakte echter anders uit. Jas die over een prima looptechniek De goed plaatsende en af en toe ver- beschikt maar nooit. In D leek Van rassend aanvallende Gelevert won de Kuyk, na in de eerste set R. Loos eerste set tegen een hevig op zichzelf moeizaam te hebben bedwongen (7— mopperende Asselbergs met 6—3. 5). de weg naar de toernooiwinst de- Toen iedereen die deze finale als ee finitief te hebben geefeend. Het her- goede warmlng-up beschouwde voor stel van de Jeugdige Loos was echter de finale van het wereldkampioen- zo vol overtuiging dat het met 62. schap voetbal aan een verrassing be- S—0 tenslotte een kansloze affaire gon te denken sloeg Asselbergs hard werd. Helène van Paridon was de fa- toe. Weliswaar was hij nog steeds niet voriete in het damesenkelspel D„ in de finale tegen een niet agoog (Austr.)/Peggy Michel (V.S.) Ken RosewaU bleet ook in zijn —Helen Gourlay/Karen Krantzoke vierde Wimbledon-jintU» met (AustrJ 2—6, 66—3. lege handen staan. content over zijn spel getuige veelvuldig geslaakte kreten "Je kan er geen hout van", maar het geweld dat hij via zijn service en aanslul- tendnetspel ontketende was voor Ge levert teveel: 6—2, 6—2. Mia Smit kan ondanks moedige tegenstand imponeren mevrouw Piket kon zij haar zenuwen niet de baas blijven: 4—6. 2—6 voor mevrouw Piket, die met deze zege een voortreffelijke prestatie leverde.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13