Ongeïnspireerd Polen grijpt de troostprijs Met 2-1 verliezen van de kampioen is toch niet gek VEEL LOF VOOR ORANJE De welp van Nederlandse leeuw heeft alles gedaan „ER STAAT ONS NU HM 74 WAT TE WACHTEN Brons na lauw duel tegen Brazilië MAANDAG 8 JULI 1974 Door Nico Scheepmaker Zo goed als ik niet graag het bin nentrekken van de Canadezen had gemist in 1945, zo goed had ik ook niet graag het binnentrekken van de Duitsers in 1940 willen missen. Als ze niet gekomen waren was het me wel zo lief geweest, daar niet van maar nu ze toch kwamen wilde ik het zien ook. Zo was het ook giste ren in München. Je moet er zelf bij geweest zijn om er over te kunnen meehuilen. Bovendien: slechts met 2—1 van de wereldkamDioen ver liezen, dat is toch geen slechte pres tatie, zoals een collega terecht op merkte. Leuk Ook mogen we niet uit het oog ver liezen dat deze wedstrijd, die in een ^Vreugdesprong van het balkon LOERRACH Een 33-Jarige man uit Weil am Rhein bij Loerrach ge raakte na afloop van de wedstrijd West Duitsland - Nederland zo bui ten zichzelf van vreugde dat hij tij dens zijn buitelingen op het balkon van de derde etage op straat viel en dodelijk gewond werd. In Hoehenrain bij Starnberg in Oberbayern stikte een kind van negen maanden tussen de tralies van een box, terwijl de ouders naar de televisieuitzending van de voet balwedstrijd zaten te kijken. Een reddingshelicopter van het Roode Kruis werd te hulp geroepen, maar het kind was niet meer te redden. O Bij de ziekenhuizen in Twente was het tijdens de wk-finale bijzon der rustig. De telefoons zwegen van vier tot zes bij de ziekenhuizen in Hengelo en Enschede. In Almelo raakte een man gewond naar aanleiding van een twist over de wedstrijd. Na verbonden te zijn in het ziekenhuis kon hij naar huis terugkeren. In Hengelo kon een toeschouwer de spanning van de wedstrijd niet langer dragen. Hij liep het huis uit en zakte in zijn voortuin ineen. Hij kon spoedig weer worden bijge bracht. overwinning voor de Duitsers en een nederlaag voor de Nederlanders eindigde, voor een boel mensen toch grote betekenis heeft gehad. De wed strijd was bijvoorbeeld leuk voor: 1. René van de Kerkhof, die nu eigenlijk eens mocht meespelen: 2. De Westduitsers: 3. De Oostduitsers, omdat zij de enigen zijn geweest, die van de reldkampioen gewonnen hebben: 4. Johan Cruijff. die alle corners mocht nemen, zodat hij zich niet kon blesseren: 5. de Duitse boulevardbladen, die het van de losse verkoop moeten hebben: 6. Johan Neeskens. die nu Neder lands topscorer is geworden: 7. Bertie Vogts. die zich het ape zuur schrok, toen Crudjff hem met een in het begin al via die penalty aftroefde, waardoor de superkop in Bild "ich stoppe Superstar Cruijff" ineens een gotspe leek: 8. Franz Beckenbauer. die de vedet ten-tweekamp met Cruijff duidelijk gewonnen heeft, zeker in de ogen van de Duitsers. Hij mag er nu op rekenen dat hij het predikaat Euro pees voetballer van het Jaar van Cruijff overneemt; 9. Helendo Herrera, de duurste trai ner ter wereld, die zonder kennis van zaken verklaard had dat Ne derland met Cruijff en Neeskens, maar twee spelers van wereldklas se had, tegen Duitsland met Becken bauer, Maier, Mliller, Höness, Breitner en Bonhof liefst zes dat kan hij nu rustig blijven volhou den: 10. Ben de Graaf van de Volks- Horst Blankenburg lelijke eend Ik heb niet gehuild. Het is natuurlijk wel jammer, erg jammer zelfs dat we het af zichtelijke kleinood niet heb ben mogen beroeren, maar ja, zo is het leven. Kreten als ,Jaja, we winnen wel" en Jongenhoe kan je nou nerveus zijn?" hebben me dagelijks achtervolgd. En hoe dichter we naar gisteren toe kwamen, hoe vaker ik dit hoorde. Een duidelijk voorbeeld van nervositeit vanachter de IJsselliniesdunkt me. Ik heb Nederland zien ver liezen met een kleurenbuis voor en twee Duitsers naast me. Met een superieure glim lach betrad ik het pand. Ner vositeit, zoals al die anderen. De Duitse dame had een oranje rok aangetrokken. Pla gerij? Of zag ze het ook hele maal zitten voor ons? Ze glim lachte wat lief, maar deed er verder het zwijgen toe. Geregeld kiosk het „Also los, gib ag, Mensch!" Dat is dan Duits voor: ,,Niet treuzelen, knaap". Maar ik schrok me wel rot toen ik het in de huiska mer hoorde en niet vanaf de tribune. Het klinkt zo dwin gend. En dat kan Beckenbauer wel ten dienste zijn, maar ,J)e Heer Van Hanegem" (Kuip hof) heeft daar niks aan. Ook het woord ,JSckéball" werd van tijd tot tijd m'n oren ingetoeterd. En „Der Sepp" had grote klasse. Schön, hoor. Der Sepp, terwijl Jan Jong bloed aan z'n gezin en de win kel denkt. Kenners zeggen dat na 26 minuten de wedstrijd pas echt begon. Ik heb geschaterd om het eerste doelpunt. De Duitse meneer naast me werd stil en kleintjes. ,J)at ist ja kein Fussbal, mein Lieber" zei hij tegen me. En toen gaf ik hem gelijk. Iets dat al die belangrijke mannen ook wel moesten toe geven. Joop den Uyl, die Johan Cruijff op de schouders sloeg, P. van Vollenhove die een pot sierlijk „bravo" riep vanaf zijn ereplaats en Prins Bernhard, een natuurpenning armer. Alles wat we deden, ook het op verzoek van een bankorga- nisatie collectief Hup Holland Hup roepen om pakweg 18 mi nuten over vier, alles was voor niks. De welp van de Nederlandse leeuw, Michels, en de god in z'n doel (of de engel tussen de palen). Jongbloed, hebben al les gedaan. Cruijff had zijn dag niet, dat zal het zijn. Tegenover de Duitse gasten, die de moed hadden hier te ko men kijken, heb ik herzliche Glückwünsche uitgesproken. Breedstralend werd ik be dankt. Auf Wiedersehen. zei den ze nog. Beim nachsten Kampf? Ja, hoor. Tot dan blijft de bal wel rond. PAUL WOLFSWINKEL Boze Francisco Marinho: krant, die na lang wachten uitein delijk toch nog gelijk gekregen heeft. Suggestie voor kop in de Volks krant: "Oranje kopje onder"; 11. Ons kleine landje, dat dan toch maar tot de finale ds doorgedron gen. en met slechts een goaltje ver schil van dat grote landje verloor. Vervelend Die wedstrijd, en die uitslag, is natuurlijk ook voor veel mensen vervelend geweest. Ik som ze even voor u op: 1. Den Uyl en zijn twaalf minis ters, die voor aap zaten. Den Uyl gaf als aanvoerder van de regering, Cruijff als aanvoerder van Oranje, nog met zijn rechterhand een klop je op de linkerschouder, toen de spelers het veld betraden. Dat had hij dus beter niet kunnen doen. 2. Anton Witkamp van de Telegraaf die met zijn foto erbij in Bild am Sonntag uitlegde waarom Neder land zou winnen. 3. Horst Blankenburg, die drie weken lang als Duitser partij heeft gekozen voor het Nederlandse voet bal. en door de nederlaag als het le lijke eendje in het zwanennest is ontmaskerd. 4. Van Hanegem, die immers niet tegen zijn verlies kan. 5. De Barcelonezen, die in een klap drie "wereldkampioenen" aan hun neus voorbij zagen gaan. 6. Bobby Robson. de manager van Ipswich Town, die verklaard had: "De Hollanders zullen de Duitsers vermoorden". 7. Brazilië dat nu niet eens in het vaderland kan terugkeren met de mededeling dat het door de wereld kampioen wérd uitgeschakeld. 8. Hans Molenaar en Cees van Nieuwenhuizen. wier boek over het wereldkampioenschap straks toch minder kopers zal trekken dan bij een overwinning het geval zou zijn geweest. 9. Al die Nederlanders die in een Oranje T-shirt de terugtocht naar Nederland moesten aanvaarden. 10. De toekomst van het internatio nale voetbal, hoewel. 11. Voor mijzelf ten slotte was het ook vervelend, omdat ik na drie we ken oranje-drammen net die staat van vervoering had bereikt waarin ik voor de aanvang van de wed strijd het Wilhelmus binnensmonds begon mee te neuriën. T>T> MUNCHEN Zo moest de bittere beker der teleurstelling tot op de bodem worden leeggedronken. Verbijstering op de gezichten van de Braziliaanse vedetten na de smadelijke 10 nederlaag tegen Polen. Een geforceerd optimisme van coach Mario Zagalo: „Dit is mijn vierde wereldkampioenschap, de drie vorige heb ik gewonnen, twee als speler en één als coach. Dus een gek gemiddelde is dat niet. Daarbij: alle Braziliaanse coaches van het nationale team die faalden in hun pogingen hun land wereldkampioen te maken, leven nog". Francisco Marinho, de Monde felle vleugelverdediger van de Brazilia nen voor wie. zo wordt gefluisterd, Ajax grote belangstelling heeft nu Neeskens is afgereisd. Marinho: „Nu worden we straks vernederd als we terugkomen. Ze hebben Jairzinho, Paiulo Cesar en Zagalo al in het openbaar begraven voor deze schan de. dus je weet wat ons te wachten staat" Door Pim Stoel Jan Tomaszweski toch wel gelukkige doelman Toch. moest Mario Zagalo dat zijn huis in Rio onder zware politiebewaking staat, omdat dron ken fans verhaal kwamen halen bij de vrouw en de kinderen van hem. Hij weet dat de kritiek nu in volle hevigheid zal losbarsten. Een Braziliaanse reporter: „Zes miljoen. En dat terwijl er in het in het nationale team gepompt. Zes miljoen. En dat terwijl er in h/t noordoosten van ons land nog sen sterven van honger en at lerlei ziekten. Een dokter schreef me een brief. Hij zette daarin dat hy met de kosten verbonden aan één dag medische verzorging van de 22 geselecteerde Braziliaanse voet ballers 22 mensenlevens zou kunnen redden". Kritiek is er ook op de ondanks al les hoge beloning voor de spelers. Zij krijgen nu ieder 25.000 dollar en de fans vinden dat voor een vierde plaats veel en veel te veel. Er was er een die het allemaal maar moeilijk kon verwerken: Plotseling woedend: „Wat ons ont brak öegen Nederland en Polen. Guts. gewoon guts". Hij trekt zijn broekspijpen op. „Kijk: builen, krassen, schrammen. Zo is het nu eenmaal in het mo- al- derne voetbal. Maar kijk dan eens naar de benen van Jairzinho en Ri-' velino. Geen krasje. Dus ook geen inzet. Die dachten zo van een tikje hier. een tikje daar en dan winnen we wel. Na die nederlaag tegen de Hollanders klaagden ze er over dat ze geen ruimte hadiden gekregen en niet in hun spel hadden kunnen komen. En meneer Zagalo. die had tegen ons van tevoren gezegd: als Nederland in de kleur oranje speelt, dan persen we ze uit tot Jus d'o- range. Maar hij verzuimde te ver tellen op welke manier MÜNCHEN Twee jaar ge leden verlieten de staatsamateurs van Polen het Münchener stadion als grootse triomfators. Met het Olympisch goud op zak. Afgelo pen zaterdag stapten zij na de tweekamp tegen Brazilië wederom als overwinnaars het veld van dat imposante Olympia-stadion af. Ze hieven de armen ook ditmaal om hoog. Dat wel. Maar dit keer niet al té uitbundig. De discipelen van trainer Kazimierz Gorski beseften immers zelf ook wel dat „het brons" in dit WK-toernooi slechts /en troostprijs betekende. En bovendien onderstreepten de fluitconcerten die van de tribunes afroldén, dat die "eervolle plaats" was bereikt na een weinig verhef fend schouwspel. Polen—Brazilië wais zaterdag in München inderdaad een zwak voor programma voor de hoofdfilm, die de volgende dag West Duitsland Nederland heette. Beide ploegen konden totaal geen enthousiasme opbrengen voor het duel dat moest beslissen wie derde of vierde zou eindigen. Volgens de trainers va nde twee (uitgebluste) teams was dit begrij pelijk. Kazimierz Gorski: "De wed strijd tegen Duitsland had ons te veel kracht gekost. We waren naet meer fit. Dus voetbalden we nogal laks". Zijn collega Mario Zagalo: "Een ploeg als Brazilië, die al drie maal de wereldtitel heeft veroverd, kun je niet meer motiveren als het slechts om de derde plaats gaat. Na het verlies tegen Nederland was voor ons de lol er af". Grappen Omdat de Polen, die ditmaal in Deyna en Gadocha geen opvallende spelers telden, de Zuidamerikanen weinig agressief tegemoet traden. De Pool Kapka (rechts) juicht Het doelpunt leverde Polen de di kon Brazilië in de eerste helft ove rigens nog aardige grappen uitha len. De heren Riveldno en Jairzinho kregen verbijsterend veel bewe gingsvrijheid en daarvan maakten zij gretig gebruik om de trucdoos nadat zijn ploeggenoot Lato weer eens doeltreffend heeft uitgehaald, •rde plaats in het wereldtoernooi op. vruchten wierpen hun sierlij- buiten Lato kreeg de bal mogelijkheden om de score open te bevond. Niet alleen de (sterke) Bra- trekken. Eerst schoot Rivelino tegen ziüaanse verdediging trapte er in, 'Nederland heeft stempel gedrukt op deze kampioenschappen' overigens goed spelende Ademir, vrij hoog stak. Lato sprintte evenwel al- op doelman Tomaszewski (ook nu leen door en scoorde behendig zijn voortreffelijk) af. Slechts door hem zevende treffer in dit toernooi: 1-0. van achter te "pakken" hield Kas- Een gaaf doelpunt, al protesteerde doeltref- Jairzinho ("de grensrechter heeft gevlagd") er fel tegen. Het kostte de Brazilaan het geel. Na de Poolse treffer verlieten dui- Door Rob Vente MÜNCHEN - MarLo Zagalo. de Bra ziliaanse trainer, wiens équipe niet hoger reikte dan de vierde plaats, meent dat Nederland door zijn bij zondere speltype zijn stempel op deze wereldkampioenschappen heeft gedrukt. De man, die in 1958 en 1962 als speler met Brazilië wereldkampioen werd en in 1970 als coach zijn landgenoten naar de allerhoogste titel voerde: „In de meeste vpor- gaande WK-toernooien is er een land geweest dat door een nieuwe stijl van spelen opviel; dat werke lijk iets nieuws bracht op de voet- baHmarkt. Mijn eigen Brazilië deed dat bijvoorbeeld in 1958 en in 1970. Andere landen hebben toen prompt onze, aanvallende manier van voet ballen overgenomen". „In dit toernooi werd „heit nieuws" echter door Nederland gebracht. Ik ben bijzonder onder de indruk van de opvallende wijze van spelen die het Nederlands elftal nu in het we reldvoetbal heeft geïntroduceerd. Het speelt snel, mooi en vooral erg efficiënt. Aanvallers in het elftal blijken ook te kunnen verdedigen en achterhoedespelers trekken mee naar voren. Vooral Jöhan Cruyff vind ik een zeer bijzondere voetbal ler. Cruijff is een vedette, maar te gelijkertijd stelt hij zich volledig in dienst van het elftal". Ook Kazimierz Gorski, de man die zaterdag na Polen—Brazilië de ge lukwensen van Mario Zagalo ont ving, is vol lof over Oranje: „Ne derland is volkomen terecht zo ver gekomen. En Johan Cruyff vind ik de beste speler van het hele toer nooi. Hij is voor mij de onbetwiste nummer één. Daarna volgt Franz Beckenbauer en dan Mazzola, die met Italië tegen ons erg sterk was. Vierde is in mijn ogen Paul Breit ner en vijfde... ach ja, mijn eigen Kazimierz Deyna maar". De Poolse spelmaker Deyna terug blikkend op de afgelopen weken: „Voor mij was Gerd Müller in dit toernooi de koning van het straf schopgebied en Johan Cruijff de keizer van het hele veld". De dank voor het feit dat hij zijn land voor een achterstand behoed de, was voor Kasperczak uitermate zenden Duitsers de tribunes. Zij hiel- klein. Arbiter Aurelio Ansonese uit den wel voor Bezien. Dus misten Italië hield hem de gele kaart zij het slotoffensief(je) van Brazi- ogen en Kazimierz Gorski besloot lië en zagen ze ook niet meer dat La- daarop onmiddellijk om de "zon- *0 op de valreep nog een riante mo- daar" naar de dug-out te halen! gelijkheid op 2-0 verprutste. Met Invaller Kapka (19 laar; vol- Kazimierz Gorski: "Maar met gens Poolse insiders moet hij beter worden dan Lubanski) erbij trok Polen daarna op de zege af. De be- tien goals uit zeven wedstrijden ben ik meer dan tevreden".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 12