„Enkelen vatten het te „HET ZIJN TOCH GOUDZOEKERS" Haan: licht op" „Tijd ging zo snel" IAIM 74- Cruijff: 'Er schortte teveel aan de mentaliteit' Van Hanegem: 'Wimke was er kapot van dat hij eruit moest' MAANDAG 8 JULI 1974 MUNCHEN Wim van Hanegem zoekt in de catacomben van het imposante Mün- chener Olympiastadion naar de uitgang- Een groepje Duitse spelers, waarvan Bert Vogts het vrolijke middelpunt is, loopt hem in de lange gang tegemoet. Plotseling klinkt uit het uitgelaten spelersgroepje op: „Jammer dat Cruijff vandaag niet meedeed, want nu had Berti helemaal niets te doen". Door Rob Vente De reactie van Wim van Hanegem, die Je toch al geen grote verliezer kunt noemen, is ongemeen fel „Jullie zijn gek. Stapelgek", roept hij naar de mannen tegen wie hij net heeft gevoetbald. Het zit Wim van Hanegem een paar uur na de finale nog steeds ontzettend dwars dat Duitsland de hoogste eer heeft gegrepen. „Mazze laars zijn het. Goudzoekers. Twee derde van de wedstrijd zijn ze niet aan de bal geweest. Slechts met ge luk bleven ze overeind. Of was het soms geen geluk dat Breitner twee maal redde toen Sepp Maier al was gepasseerd? Trouwens, Sepp Maier is de enige Duitser waarvoor ik be wondering koester. Hij deed het grandioos. Hij, en hij alleen, redde Duitsland". Over Berti Vogts is Wim van Ha negem totaal niet te spreken. „Hij is gemener dan de Brazilianen wa ren. Hij was even erg als Perfumo, maar die kon er tenminste nog goed bij voetballen. Vogts kan wei nig". Ook over Gerd Muller spreekt de Feyenoorder bepaald niet met be wondering. „Wat een komediant is dat. Hij gaat. als de bal allang weg is, op mijn voet staan. En als ik hem dan een duwtje geef, laat hij zich lang uit op de grond vallen. De aan steller. Later dacht ik: had ik hem maar een flinke tik op zijn kaak gegeven, dan had hij tenminste een reden gehad om neer te gaan". „En heb Je gezien hoe hij Wim Rijsbergen pakte? Hij schopte naar achteren en raakte hem tegen zijn knie. Wlmke was er kapot van dat hU eruit moest". Horizontaal Maar de man die gisteren Wim van Hanegem het meest had geïrriteerd, beette John Taylor, de arbiter uit Engeland. „Die kerel is van beroep slager. Nou, ik denk dat hij in Duitsland zijn braadworsten slijt. Hij was finaal tegen ons. Nadat hij ons die strafschop had meegegeven - onder die penalty kon hij natuur lijk onmogelijk uit - heeft hij er constant op lopen loeren of er een kansje zou komen om er Duitsland óók eentje te geven. Nou, er ging tenslotte een Duitser horizontaal en Jawel hoor. meneer had zijn zin. Op de stip". „En hoe trad hij nou tegen Berti Vogts op? Goed. hij gaf hem on middellijk een gele kaart. Dat leek sterk van hem gedaan. Maar daar na liet hij alles van Vogts toe en dat vond ik enorm zwak. Nee ,voor Nederland was hij een uitgesproken rot scheidsrechter". Niet alleen op tegenstanders en scheidsrechter had de verbitterde Van Hanegem veel aan te merken. Hij gaf ook eerlijk toe dat Oranje veel fouten had gemaakt. „Nadat we zo snel op 1-0 waren ge komen, hadden we twee dingen kunnen doen. Of fel gaan aanval len. drukken, pressie uitoefenen, óf ons ver op onze eigen helft laten terugzakken: die Duitsers laten ko men en dan proberen om te coun teren. Dat voetbal ligt ons trouwens het beste. Dus hadden we dat vol gens mij moeten doen". „Maar nu gebeurde geen van beide. We speelden elkaar op de middel lijn de bal toe, al maakte dat vaak een nogal verkrampte indruk. Maar goed. hij ging soms keurig in het rond. We schoten er alleen geen bliksem mee op. We verdedigden' niet en we vielen niet aan. En door deze manier van voetballen werd onze aanval ook van de verdediging afgesloten. Bovendien speelden we daarmee Duitsland precies in de kaart. Want nu konden zij afwach ten. konden zij counteren. Werke lijk, we hebben na die voorsprong gewoon erg stom gevoetbald. Het was dan ook niet zo vreemd dat Rinus Michels in de rust behoorlijk kwaad was". Gevaarlijk In de tweede helft viel Nederland wel fanatiek aan. kwamen er kan sen ,maar het offensief verbloemde toch niet dat er aanvallend nogal wat fouten werden gemaakt. En waarom speelde Johan Cruijff bij voorbeeld zelden in de spits? Wim van Hanegem: „Onze vleugels waren niet best. Rensenbrink viel tegen en ook uit Rep kwam heel wenig. Oh, als Rep die bal die hij in het zijnet schoot, nu eens rustig had voorgezet, had ik hem er zoó in kunnen tikken. De gevaarlijk ste vleugelspeler bij ons was na rust René van de Kerkhof". „En wat Johanin Cruijff betrof. Tja naderhand zeg Je: had meer in de spits moeten gaan lopen. Maar Ja, wat is wijsheid? En toch, ondanks alles hebben we een serie mooie kansen gehad. Die krijg Je trouwens meestal als Je, zoals wij deden, er een soort alles-of-niets-offensief uitperst. En als het inderdaad 2-2 was geworden, hadden we Duitsland daarna opgerold. Daar ben ik van overtuigd". En daarna: „Ik ben toch nog steeds niet kapot van het voetbal van Duitsland. Ik krijg het ook niet over mijn hart om spontaan te zeg gen: ik gun ze die titel. Nee. ik had eerder Polen het kampioenschap ge gund dat de Duiters". Van Hanegem over zijn eigen pres tatie: „Er hebben al veel mensen tegen me gezegd: „Wat had Je een moeite met die Höness, he?" Maar zó gevaarlijk vond ik hem voor rust niet. Ja, één keer kwam hij er goed door, maar verder kan ik me niet herinneren dat hij gevaarlijk werd". Wat ging er in Je om toen Frans Beckenbauer de wereldbeker om hoog hield? „Hij heeft hem verdorie en Johan Cruijff niet. En hoe ik mezelf nu voel? Als Jan Jansen toen die in De Tour de France tweede werd. Want de tweede plaats telt niet. Alleen de eindzege spreekt aan. En dus is dit toernooi uiteindelijk een afknapper voor ons geworden". MüNCHEN - Hij mompelt het heel zacht vooor zich uit. Zegt wanneer Uli Höness hem onder in de donke re gang van het Olympisch stadion passeert: „Ach, nu heb ik de pest in, maar over drie weken ben ik waarschijnlijk gelukkiger dan jij". Waarmee Arie Haan maar te ken nen wil geven dat hij snel kan ver geten. Even verderop een oude be kende. Stefen Kovacs, die Haan op beide wangen kust. En opmerkt dat Oranje zich in de tweede helft een waar wereldkampioen heeft getoond. Kovacks: „Daarom zijn Jullie het voor mij toch. Met Polen als tweede en West-Duitsland op de derde plaats". Arie Haan kan erom lachen. Zegt zelf dat hij erin is blijven geloven tot het bittere einde in die tweede helft. Haan: „Het kon toch elk mo ment gebeuren. Elk moment had er een bij hun in kunnen vliegen. Maar de tijd ging zo verschrikkelijk vlug. Toen hij afblies dacht ik. dat kan nooit, dat is te vroeg". Natuurlijk is hij teleurgesteld. Maar lang zal het niet duren. Arie Haan: „Het loopt zo raar in zo'n wereld kampioenschap, Men denkt, die Jonn MUNCHEN Johan Cruijff zei het tenslotte steeds scherper. Na zijn geslaagde vertolking van de vermoeide, enigszins te leurgestelde, maar in alle rust oordelende wereldster, richtte de rijkste voetbaler van het continent toch zijn pijlen op de zwakke plekken in het Nederlandse team. Culminerend in een: „Bijna twintig minuten lang liepen we in de eerste helft te voetballen als een schoolelftal". En scheidsrechter Taylor bleek tenslotte ook het nodige te hebben misdaan: „Hij floot veel vaker tegen mij dan tegen Bertie Vogts. Je moet mijn benen zien, ondanks het feit dat ik scheenbeschermers droeg". München Ook SJaak Swart, die vrijwel alle wedstrijden bewoonde die Oranje in dit toernooi speelde, maakte na de ontgoocheling in de finale negatieve kanttekeningen bij Oranje. De oud-speler van AJax' topelf, in München: „Nederland speelde in de eerste helft veel te langzaam. Heü had meer tempo in zijn spel moe ten gooien. En wat ik helemaal niet kon begrijpen, was de houding van Johan Cruijff. Waarom voetbalde hy eigenlijk niet in de spits? Het is toch zo klaar als een klontje dat Cruyff in het strafschopgebied van de tegenpartij het gevaarlijkste is. Maar hij liliet zich er zelden zien. Ja, één keertje en dat leverde toen prompt een strafschop op. Waarom Johan niet méér voor het doel van Sepp Maier te vindien was, blijft voor mij echt een raadsel". „Al had het Nederlands elftal van daag ook geen greintje geluk. Met recht kun Je na deze'eindstrijd zeg gen: de gelukkigste heeft gewon- Gerd Miïller door Van Hane- yem een "komediant" genoemd wordt na zijn goal omhelsd door (v.l.n.r.) Grabowski, Beckenbauer, Overath en Breitner. gens beleven wat. Maar wat beleef je nou eigenlijk. Het verblijf in het trainingskamp. Afgesloten van de wereld. WK-koorts? Alleen als Je het veld opkomt. Lang over de wedstrijden nadenken? Helemaal niet, want Je hebt er nog miet een gespeeld of de andere staat al weer voor de deur". Zijn'grootste teleurstelling? Die ge lijkmaker. Weifelend: „Ik weet nu nog niet of het wel een echte pe nalty was. Die Hölzenbein heeft er een handje van zich fraai te laten vallen. Maar Je voelde dat Taylor er een penalty voor zou geven. Die tweede treffer? Ja, die had ook niet hóeven te vallen. Als we zo ge speeld hadden als na rust, was er niets aan de hand geweest. Spijtig: „Je speelt een heel toer nooi. Zeven wedstrijden. In die ze ven wedstrijden gaat het 20 minu ten lang even niet naar wens. Het klikt heel even niet en pats, Je ver speelt de titel. En dat terwijl Je er zo dichtbij bent geweest". Een tikje somber: .Misschien ko men we er nooit meer zo dichtbij. Hoewel...in de komende kwalificatie wedstrijden speelt Cruyff natuurlijk nog mee. Dus kunnen we het halen. En dan in 1978 in Argentinië, Ja, dan zijn wer er nog. Ik, Rep, Krol. Neeskens, De Jong. Allemaal zo'n 29 Jaar dan. Vol ervaring. Aangevuld met Jong talent blijf ik erin gelo- Het moet eens mogelijk zijn. En als het toch nooit lukt, ach, dan denk ik maar, Je kunt in het leven nu eenmaal niet alles hebben". Nerveus Johan Neeskens: "We speelden alle maal waardeloos voor rust. Niet een uitgezonderd. Het ging niet, het luk te niet, we raakten nerveus en toen begon het Toen kwamen die Duit sers en dat was fataal." Wat vond hij van zichzelf, die eerste helft? Neeskens: "Waardeloos ook. Ik heb toch geen bal goed geraakt voor rust". De nieuwe Barcelona-vedette kon geen verklaring geven voor de zwak ke eerste helft van Oranje. "Mis schien stonden we toch wel te snel voor. Dachten we even, oh, gaat dat zo hier in München. En je weet het bij die Duitsers ben Je nooit klaar. Die blijven alles proberen. Ze deden het daarbij zo slim. Bleven na die 1-0 achterstand toch achter hangen. Ons middenveld drong op en dan was er olotseling een te groot gat tussen onze verdediging en midden linie. Daar profiteerden ze van. Stom van ons achteraf, maar niets meer aan te doen. Daarbij, er zaten er een paar van ons helemaal vast voor rust. Na rust lag het allemaal an ders. Toen speelden we als vanouds. Met een tikje meer geluk hadden we ze toch weggespeeld. Met een tikje meer geluk wordt het toch vier, vijf nul voor ons?". nu Door Fred Racké den te weinig gebruik gemaakt. Het is helemaal niet erg om tegen die Duiters te gaan bevriezen, de bal rond te spelen. Maar dat moet dan wél goed worden gedaan. En wat het belangrijkste was: er schortte teveel aan de mentaliteit. Een paar spelers hebben het toen te gemak kelijk opgevat. We lieten ze toen te ver komen. We stonden in het strafschopgebied te verdedigen en we raakten te snel aangeslagen. Ook alweer een kwestie van metala- teit". Cruyff zelf droeg overigens zowel voor als na rust minder dan men van hem was gewend aan de aan vallende acties bij. „Maar dat", zegt hij, „kon ook niet anders. Ik wist meteen, dat ik Vogts bij me zou krijgen. Je moet in zo'n geval even afwachten hoe dat gaat .Is de man slecht ,dan kun je hem uitspelen, maar draait hij behoorlijk en houdt hij goed vast. dan moet Je het op een andere manier doen. Je hebt dan maar vijftig procent kans, dat je hem voorbij komt en dat risico is te groot. Johan Cruijff wordt bij het verlaten van het veld na de eerste helft door scheidsrechter Taylc wuifd met een gele kaart. Dat hadden we van tevoren zo be dacht. Als ik Vogts kon binden - en dat is geloof ik aardig gelukt - dan zou er ruimte komen voor de ande ren. Met name was het de bedoe ling, dat Arie Haan dan veel op zou komen, maar van die mogleijkheden is ook alweer te weinig gebruik ge maakt". In de tweede helft hervond Neder land zichzelf. Cruyff: „Maar ook doordat we een ander syteem moesten gaan spelen. Dat was toch weer even wennen, vandaar dat we het laatste half uur pas op zijn sterkst waren. Je moet niet verge ten dat we met dit elftal nog niet achter hadden gestaan. Dat tegen een achterstand voetballen was voor deze ploeg zo nieuw, dat we nog even naar de juiste manier van drukken moesten zoeken. Maat toen hadden we ze ook hele maal te pakken. Logisch, dat je in de verdediging dan ook enig risico neemt". En over het Duitse elftal: „Ze hebben niet veel klasse, maar Wél mentaliteit, vechtlust. Wij wa ren kwa voetbal toch de betere ploeg. En als je eens even hun be slissende goal afweegt tegen al onze kansen, nou dan zijn we snel uitge praat". Te oud Wat nu. met Johann Cruyff? „Ik zal er bij het volgend wereldkam pioenschap niet meer bij zijn", denkt de vedette. Ten eerste heb ik mij voorgenomen tot ongeveer mijn dertigste te voetballen en ten twee de ben ik dan waarschijnlijk te oud voor zo'n toernooi". Stapt Cruff te vreden uit dit wereldkampioenschap? „Ik ben blij, dat het er op zit. Ik moet er niet aan denken, dat ik nog eens zeven weken naar zo'n toernooi zou moeten toeleven. Maar tevreden ben ik toch wel. Wij heb ben hier tenslotte het beste voetbal gespeeld en diat dan wel het hele toernooi plus in de finale. Boven dien krijg Je nu nog een hele lange/ discussie over het feit of de goeie wel heeft gewonnen. Dat wakkert de belangstelling voor het voetbal misschien nog wel meer aan dan een wereldtitel en dat is alleen Sjciak Swart: Cruijff voor mij 'n raadsel Aanvoerder Johan Cruijff was na afloop van het verloren duel tegen West-Duitsland niet te spreken over de inzet van sommigen van z'n manschappen: "Enkele spelers hebben het te licht opge vat". Daarvan werd het Nederlands elftal misschien wel de sigaar. Immer vrolijke Wim Suurbier voelde zich in ieder geval niet aangesproken en pufte er tijdens het slotfeest in het stadionres taurant stevig op los. Daarover blijkt de Nederlandse aan voerder dan ook ruzie met de En gelse slager ite hebben gehad, het geen hem een gele kaart kostte toen Taylor de eerste helft al had afgefloten. Cruyff: „Ik vond, dat hij te veel omzwaaide. Dan weer al les naar de ene kant, dan weer naar de andere. Maar ik moet toe geven, dat we hem in de slotfase ook wel weer méé hadden". De Slotfase, die Nederland minstens een gelijk spel (en dus een wellicht té zwaer verlenging) had moeten brengen - of zelfs een overwinning. Johan Cruyff: „In de tweede helft speelden wij natuurlijk zeer sterk. De Duitsers hadden niets in te brengen. Maar het leek wel of die ballen er niet in mochten. Daar kopt die Breitner een zekere goal van de doellijn, die Maier ligt al op de grond, krijgt hij nóg die kopbal in zijn handen". Bevriezen Maar gaf Nederland dan in die eer ste helft niet een zekere zege uit handen? Cruyff: „Ach, het is maar hoe je het bekijkt. Het spel liep wel zoals we ons dat hadden voorgesteld maar er is toen van de mogelljkhe-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11