Zo gaat het in de voetbalsport Defensieve teams gaan roemloos ten onder Beste wint niet altijd Schon: 'Gelukkig ontbrak Cruijff' Als Oranje nu eens... VMM 74 Westduits elftal drijft nog steeds op onverzettelijke vechtlust PAGINA 10 MAANDAG 8 JULI 1974 München De vraag is natuurlijk of het tiende wereldkampioenschap voetbal naast het fantastische suc ces van Nederland ook elders op de wereld bij de miljoenen liefhebbers van dit spel annex bedrijf heeft ge bracht wat men zich van zo'n toer nooi pleegt voor te stellen. Niet al leen de spanning omtrent de resul taten, die de diverse ploegen beha len, telt daarbij voor de ware lief- Door Fred Racké hebber, maar toch ook het spelpeil, het spektakel, de verandering of vernieuwing van allerlei tactische aspecten van het spel. Een vergelij king met het negende toernooi, vier jaar geleden in Mexico, dringt zich op. Maar die vergelijking is om al lerlei redenen moeilijk te maken. Van Mexico resteert in het bijzon der de indruk, dat daar het aanval lende voetbal triomfen kon vieren. Het zou iets te ver voeren om te beweren, dat het in dit toernooi precies zo is geweest, maar wel valt vast te stellen, dat de vrees, dat in negen Duitse stadions het defensie ve voetbal de overhand zou krijgen, gelukkig niet bewaarheid is gewor den. Het totaal-aantal doelpunten, dat werd gescoord minus dan logische uitschieters in diverse par tijen waarbij Haiti en Zaire waren betrokken spreekt niet helemaal voor het „alles op de aanval", maar daar staat tegenover, dat de waar lijk defensief opererende teams het toernooi al na de eerste ronde roemloos moesten verlaten. Waar Uruguay en Italië vier Jaar eerder nog tot de laatste vier be hoorden, werden genoemde landen ,plus Chili hier zonder omwegen uit de wedstrijdenreeks gewipt. Eigen lijk alleen Brazilië bracht 't met zijn ontkrachte elftal, dat zo erg zwaar op de achterste lijn leunde, nog re delijk ver. Maar het sneuvelde ten slotte toch - niet alleen dankzij Ne derland, maar ook dankzij Polen, dat met de derde plaats tcreeg waar het recht op had. En dat, het door dringen van Nederland en Polen tot in het Münchener stadion, was toch eigenlijk wel het „nieuws" dat dit toernooi bracht. Tooh bespeurde men in het elftal van Gorski de bekende „Nederland se trekjes": snel spel over de vleu gels, veel voetballers, die men op vrijwel elke plek van het veld kon vinden, de durf om risico op het persoonlijke vlak te nemen, een ruimschoots aanwezige techniek alleen m tactisch opzicht ging de ploeg hier en daar mank. en men taal schortte er nog het een en an der aan: de Polen gingen, naarmate ze meer wonnen, slechter en vooral ook „gewoner" spelen de frisheid vloeide uit het elftal weg. Hoe anders was dat met Nederland. Maar dat wisten we toch eigenlijk al een paar jaar en het feit, dat Nederland nu eens op het wereld podium heeft getoond, dat men bij ons uitstekend met het voetbal over weg kan, is voor een aantal voet balfans toch kennelijk nog erg frappant geweest. Het Nederlands elftal was eenvou dig nimmer tot dezelfde prestaties als de belangrijkste clubs in ons voetbal gekomen. Men had er in Mexico al bij moeten zijn, nu was het eindelijk zo ver en nu moest men wel constateren, dat Nederland in dit tijdsbestek interland - en toch - het beste voetbal speelt. Het modernste, het bijna optimale voet bal, steunend op individuele tech niek, conditie, een naar de perfectie reikende scholing in de tactiek. Het klinkt misschien een beetje verve lend om dat van het eigen land te moeten zeggen, maar het is wél zo. Wat bracht dit toernooi nog meer? De „defensieven" zijn al verdwenen, geconstateerd mag worden dat de Duitsers onveranderlijk hun peil hebben gehandhaafd maar dat ze in specifieke voetbalzaken niet vooruit zijn gegaan. Hun elftal drijft nog altijd op de onverzettelij ke vechtlust, die de Westduitse voetballers bij evenementen als deze ook nog eens van allerlei kanten wordt meegegeven: Achteruit Op dat punt is het Schön-team zelfs wat achteruit gegaan. Toen de ploeg in '72 het Europees Kampioen schap behaalde, ging dat allemaal met veel meer raffinement gepaard dan de manier waarop men zich nu naar de finale worstelde. Natuurlijk, de mentale druk van nu zal daar aan niet vreemd zijn geweest, maar Paul Breitner vatte het een paar dagen geleden erg scherp samen: „We zijn drie jaar bezig geweest om een ander team op te boawen, dat meer „spielerisch" optrad en nu, in deze finale-ronde, komt toch weer alles op de „kampfgeist" aan. Een andere zaak is het met Oost- Duitsland Met verbazing neeft men hier de vooruitgang van het voetbal „van de andere kant" ondergaan, en terecht. Het ambitieuze plan van Georg Buschner heeft alvast gedeel telijk gewerkt. Het Oostduitse voet bal is uit het slop van hollen en vliegen en meer niet, maar er moet nog meer gebeuren. De individuele techniek en het tactische inzicht zijn ste-k verbeterd, maar nog al tijd on voldoende om op beslissende momenten de doorslag te geven. Toch is het frappant, dat men in zó korte tijd zo ver is gekomen, zij het dan, dat op alle mogelijke ma nieren faciliteiten werden verleend. Dat kan nu eenmaal in een staat, waarin de sport van overheidswege wordt geregeld. Toen aanvoerder Bransch met' zijn ploeg Chemie Halle degradeerde werd hij bijvoor beeld „overgeplaatst" naar Carl Zeiss Jena, omdat men hem niet wilde laten ondergaan in het „hob by-voetbal van dé tweede liga", (al dus een Oostduitse verslaggever) en nu Chemie weer is gepromoveerd mag hij weer terug. Verder is men van plan veel meer aan schoolvoetbal te gaan doen, want „daar leert men de techniek, die later niet meer is bij ce brengen en dat is met conditie wél het ge val", aldus opnieuw de - vooraan staande - reporter. Zodat van Oost- Duitsland steeds meer mag worden verwacht,. Geschrokken Datzelfde moet natuurlijk ook voor de Zui-Jamerikaanse ploegen gelden - met de organisator van '78, Ar gentinië voorop. Men kan ongetwij feld heftig zijn geschrokken van de afgang, die de Europese ploegen hun hebben bezorgd. Niet è,lle Europea nen, dat moet toch ook worden ge zegd. Schotland droeg niets nieuws bij, leu.ide daarentegen toch nog te veel op de Britse traditie, was als vertegenwoordiger van hei „eiland- voetbai" nog wel op zijn plaats in de eindronde, maar het oude ver haal, dat het isolement n gevallen als deze tot niets leidt, bleek ook nu op zijn plaats. Bulgarije beantwoordde aan de ver wachtingen - ook daar veranderde nauwelijks iets ten goede of het zou een lichte tactische vooruitgang moeten zijn, Joegoslavië viel tegen. Het startte goed, maar toen wist nog niet iedereen, dat Braziué wer kelijk zo „zwak" was en daarna be gonnen de Slavische balmeester? te sukkelen met het moreeJ met ie schotvaardigheid, met de --enheid in hun team Dat culmineert tenslot te in een nederlaag tegeo de Zwe den, die men van tevoren ook wel als een verrassing in dit toerooi had <unnen bestempelen want sinds jaar er dag besonikt dan Scandinavische land over uitsteken de voetballers. Het is alleen de vraag noe ze bij elkaar te halen in een goed team. De Joe^oslaven gingen tenslotte ten onder uan het moreel, aan de schotvaardigheid en ook aan de eenheid in hun team Misschien ,s door nun optreden toch wel duide lijk gewerden, dat een „fainerscol- lectief" niet het Juiste begeleidings apparaat voor een nationaal elftal is, want duidelijk is wel gebleven, dat de Joego6laven stuk voor stuk Individueel erg goed kunnen voet ballen. En dat is dan het laatste punt van dit resumé: hoe goed moet een trainer zijn? Het ant woord is eenvoudig: zo goed als de vele ln Nederland op hoog niveau opererende clubtrainers en zo uit stekend als Rinus Michels. MÜNCHEN Stemmen uit de zwaarbewaakte VTP-room van het Olympia-stadion na de Duitse vic torie. Wim Jansen, die als een zielig hoopje mens onderuit in een fau teuil ligt: „Ik heb erg veel pijn aan mijn enkel. Ik ben er volmaakt doorheen gegaan. En zeg nu alsje blieft op het ogenblik niet dat ik zo goed speelde, want wat koop ik daar nu voor? Alleen de uitslag telt Immers". Johnny Rep: „Ik geef het toe, ik had er wel een of twee kunnen ma ken. Maar na die voorzet van Sum-- bier kreeg ik bijvoorbeeld de bal verkeerd op mijn schoen. En wat ons grote probleem was? Ons doel punt. dat viel te vroeg". Ruud Krol: „Het is vandaag weer eens bewezen: de beste wordt niet altijd wereldkampioen". Bert! Vogts: „Oh, bent U een Ne derlandse verslaggever? Dan moet ik allereerst mijn verontschuldigin gen aanbieden voor al de overtre dingen dsie ik tegen Johan Cruijff heb gemaakt. Maar ik was ook ont zettend nerveus. Vooral nadat Cruijff me in de eerste minuut zo vlot voorbij glipte. Maar uiteindelijk ben ik er erg trots op dat ik, als eenvoudig voetballertje, zo'n feno meen m bedwang heb kunnen hou den". Schwarzenbeck: „Dat Nederland na die 1-0 niet aandrong, was erg ge lukkig voor ons. We puttet) er moed uit. En dat René van de Kerkhof bij mij meer kon uithalen dan Rensenbrink. was vrij logisch. Toen Van de Kerkhof er in kwam, was hij nog fris en ik al hehoorlilk Gerd Müller: .Ik was 'oor deze partij erg geprikkeld geraakt door de uitspraken van de Nederlandse voetballers in de Duitse kranten. Ze zouden over ons beenlopen En al waren die uitspraken misschien ver zonnen, toch deden ze me wat. Tij dens de wedstrijd werd ik zelfs hels van woede toen Nederland zo arro gant op balbezit ging spelen. Ik dacht over mijn lijk, maar van die lui moeten we winnen. Duitsland had verier het geluk dat mijn goal op een psychologisch uitstekend moment kwam. Zo vlak voor rust, bedoel ik" Paul Breitner: „Ik stond derde op het lijstje van Helmut Schön voor het nemen van strafschoppen. Nummer één was Gerd Müller, twee Franz Beokenbauer en daarna kwam mijn persoontje oas. Maar toen Taylor naar de witte stip wees was ik zó zelfverzekerd, dat ik ge woon de bal pakte, hem neerlegde en raak kanjerde. Verder geef ik toe da)t Nederland in de tweede helft erg veel kansen heeft gehad. Dat was zo Maar ik gelooi dat alle Nederlanders nu vergeten, dat wij na rust via counters ook heel dicht bij een derde goal zijn geweest" Waarom werd Wim van Hane- gem op Uli Höness gezet? De ver houdingsgewijs trage Feyenoorder op de razendsnelle aanvallende middenvelder van Bayer n Mün chen? En al leverde Van Hanegem bepaald geen slechte persoonlijke prestatie, het grootste gevaar bij Duitsland ging toch voor de rust van Höness uit. Dat Rinus Michels met „Van Hanegem op Höness" een verkeerde zet had gedaan, gaf hij in feite in de rust toe. In de tweede helft kwam Wim Jansen, met Wim Rijsbergen de grote uitblinker bij Oranje, op Uli Hönes te staan. Prompt was het gevaar geweken. Maar als Michels nu eens vanaf het POOLLATO TOPSCORER MÜNCHEN De Pool Grzegorz La- to. die zaterdag het winnende doel punt voor Polen maakte in de wed strijd om 3e en 4e plaats tegen Bra zilië is met zeven doelpunten topsco rer geworden van het tiende toer nooi om de wereldbeker voetbal. Op een gedeelde tweede plaats staat Jo han Neeskens met vijf doelpunten. De uiteindelijke topscorerslijst ziet er als volgt uit: 1. Grzegorz Lato (Pol) 7 doelpunten 2. Szarmach (Pol), Neeskens (Ned) 5 doelpunten, 4. Rep (Ned), Edström (Zwe), Müller (Wld) 4 doelpunten. 7. Bajevic (Joe), Rivelino (Bra), Dey- na (Pol), Cruijff (Ned), Houseman (Arg), Breitner (Wld) 3 doelpunten, 13. Jordan (Sch), Yazalde (Arg). Sa- non (Hai), Jairzinho (Bra), Karasi (Joe), Overath (Wld), Sandberg (Zwe), Sur jak (Joe). Streich (Old) 2 doelpunten. 29 spelers maakten 1 doelpunt, on der wie de Nederlanders Theo de Jong, Ruud Krol en Rob Rensen brink. In eigen doel schoten Curran (Aus). Perfumo (Arg) en Ruud Krol. MÜNCHEN De „buil" blijkt de beheerstheid zelve. Rinus Michels, de mondhoeken gekruld: „Mijne heren, gefeliciteerd". Applaus van de Westduitse verslaggevers, vooral ook omdat de Hollandse coach weer hun taal wil hanteren. Waarin hij eerst opmerkt dat het hele kampioenschap voor Nederland verrassend goed is verlopen* Michels: „Toch zal ik niet ontkennen dat we lichtelijk teleurgesteld zijn. We waren zo'n eind gekomen en om dan nog te verliezen, dat maakt toch verdrietig". De wedstrijd is afgelopen. Een teleurgesteld gebarende Rinus Michels en een sip kijkende dr. Fadrhonc hebben het verlies nog maar nauwelijks verwerkt. Hij is nuchter genoeg om over de zwakte van Oranje uit te weiden. Michels: „Na twintig minuten tai de eerste helft ging het mis. Toen ver loren we de greep op het spel, toen verloren we, naar later zou blijken, het wereldkampioenschap. Twintig minuten van zwak voetbal nekten ons, maar zo gaat het nu eenmaal vaak in deze sport. In de tweede helft' hebben we toen alles gedaan wat mogelijk was om de gelijkma ker te forceren. Dat het niet lukte lag aan de hech te WeStdudtse defensie, maar toch ook aan het geluk dat met name doelman Maier had bij verschillen de gelegenheden. Maar Ja, zonder dergelijk keepersgeluk win je geen finale. Overigens ben ik wel van mening, dat een wereldteam zich niet drie kwartier lang zo onder druk mag laten zetten als de West duitsers dat vanmiddag deden". Een vraag: wat vond meneer Mi chels van die gele kaart die Johan Cruijff nota bene in de rust opliep toen hij tegen de scheidsrechter Voetbal Lex Schoenmaker heeft zaterdag zijn contract met Feye- noord, dat afgelopen was, met een Jaar verlengd. De condities waaron der een en ander heeft plaatsgevön- den, zijn niet bekend gemaakt. München Hij komt binnen, de ogen toch lichtelijk rood omrand, de schaarse haren netjes over de glimmende schedel geplakt, een weifelende glimlach rond de lippen. Helmut Schön zacht: „Het laat zich begrijpen, ik ben een zeer gelukkig Instemmden geknik van zijn ge hoor. Men kan er in komen. Schön: „Na dat zwakke spel tegen de DDR hebben mijn mannen zich voorge nomen er alles aan te doen om het nimmer meer zo ver te laten ko men. Welnu, ze hebben woord ge houden". Hij is aanvankelijk de bedeesdheid zelve. Zegt dat hij nimmer voor speld heeft dat West-Duitsland de titel zou gaan pakken. Schön: „Ik kan het niet ontkennen, de eerste helft was onzerzijds beter dan de tweede. In die tweede gebruikten de Hollanders een koevoet om door onze muur heen te breken, maar ze slaagden er dankzij de krachtige afweer gelukkig nit in. Was het allemaal mooi vanmiddag? Nee, het was niet allemaal mooi. Maar wel vol spanning, sensatie, geladen met dat wat het moderne voetbal zo aantrekkelijk maakt". De overwinnaar heeft gesproken. Laai zich achterover in een stoel zakken, terwijl de tolken zijn rede trachten te vertalen. Begint vervol gens spontaan aan deel twee. Schön „Nogmaals, het was niet de mooiste finale uit de geschiedenis. Maar bedenk dan mijne heren, wat er geëist is van onze mannen. Ik moet u nu al zeggen. Ik houd mijn hart vast voor Argentinië 1978, wanneer er misschien twintig ploe gen aan de start verschijnen, laten we toch normaal blijven. Laten we toch aan de gezondheid van de spe lers denken, bitt-meine Herren. Maar de heren denken meer aan de net achter ons liggende finale, zo blijkt. Vragen wat er toch met Jo han Cruijff was. Schön voor het eerst vol triomf: „Cruijff, Cruijff, gelukkig deed die niet mee, anders had Bertie Vogts het nog lastig ge kregen ook Veel geschater. Een vervelend vraagje dan. Denkt Schön werkelijk dat het beste team vandaag heeft gewonnen? Dat denkt hij. Hooghar tig gefrons van de wenkbrauwen. „Het is toch 21 voor ons gewor den. Als de Hollanders beter zijn dan wij hadden zij wel met 21 gewonnen". Opnieuw een akelige interruptie. Dus Oost-Duitsland is ook beter dan West-Duitsland, gezien de 1—0 winst van de DDR? Schön, afgeme ten: „Kwatsch. Wij zijn wereldkam pioen". Hij gaat op de valreep overstag Roemt Oranje. Schön: „Die Hollan ders waren na rust natuurlijk ge weldig. Ze hebben de partij volledü beheerst toen. Ze hebben getrach ons te slopen met hun tempo-voet bal. Maar we hielden stand. E: Cruijff, ach, misschien ben ik ne wel ietsje te hard geweest voo* hem. Natuurlijk is het een grot voetballer. Alleen, het kwam er vanmiddag niet uit en dat is toch de verdienste van Bertie Voftte". liep te oreren? Michels, stoïcijns: „Tja, het is nu eenmaal zo dat de aanvoerder het meest praat en dus de meeste kans heeft een kaart te krijgen. Wat natuurlijk op zich niet in het voordeel van het team is. Toch zou ik er niet gelukkig mee zijn wanneer in dit wereldkam pioenschap geen Nederlander een gele kaart gekregen zou hezben. Dat zou betekend hébben dat ze zich te weinig hadden gegeven". En wat was er aan de hand met Rensenbrnik? Mich eis: „Een moei lijk geval. Vanmorgen om acht uur, u ziet hoe zwaar het werk van trai ner is, om acht uur heb ik hp*n nog op het veld uitgeprobeerd. To ui had hij geen last meer van die spierblessure. Maar in de wedstrijd schijnt het toch terug te zijn geko men. In de rust zei hij me dat het niet lekker ging. Daarop heb ik hem natuurlijk vervangen." Vol vreugde heeft doelman Sepp Maier zich op Berti Vogts gestort nadat scheidsrechter Taylor voor de laatste maal heeft gefloten. MÜNCHEN Ze hoefden niet met gebogen hoofden het imposante Olympia-stadion te verlaten. De Michels-discipelen hadden immers zander meer prachtig strijd gele verd: zich zelfs meer kansen ge creëerd dan de Duitsers, als ware leeuwen gevochten. Niettemin „slechts' 'het zilver voor dit sterke Nederlands elftal. En daardoor omt- stondek er na de overigens zeld zaam boeiende finale vragen. Vele vragen. Waarom drukte Oranje bijvoor beeld na de vlug verkregen voor sprong niet door? Waarom zette het geen fel offensief in? Duitsland leek immers aangeslagen. Maar Oranje trok zich aarzelend rond de middenlijn terug; ging la coniek breedte-voetbal brengen en hoopte dat het daarmee de Schön- elf uit zijn tent zou lokken. De Oranje-vlieger ging niet op. Inte gendeel. De Duitsers werden door Nederlands afwachtende houding slechts geïrriteerd en dat gaf hen vleugels. Wim van Hanegem maakte daarbij ook de fout om met Gerd Müller te gaan dollen. De Schöm-formatie raakte er nóg meer door geprikkeld en ging er nóg feller tegenaan. De gevcCgen bleven niet uit; 21 met de rust. Maar als Oranje na die 1-0 nu eens zelf het initiatief had genomen? Als- begin de excellerende Jansen op de gevaarlijkste middenvelder van de Schön-brigade had gezet? Als.... Een andere vraag: waarom plaatste Rinus Michels de amper herstelde Rob Rensenbrink in de basisopstelling? Rensenbrink, die zonder een greintje zelfvertrouwen speelde, was in de eerste helft een zielige figurant in het spektakel stuk. Na de rust liet Rinus Michels die falende Anderlecht-vedette te recht in de kleedkamer achter. In valler René van de Kerkhof bete kende onmiddellijk een grote ver sterking. Maar als René van de Kerkhof nu eens vanaf het aanvangssignaal had meegedaan? Als... Vragen, vragen. Vragen die onge twijfeld niet gesteld zouden worden als Oranje voor de rust via een counter nogmaals had gescoord (Rep kreeg er bijvoorbeeld de kans toe); als Uli Höness in de eerste helft minder sterk had geacteerd: als Rob Rensenbrink toen redelijk had gevoetbald. En vooral zou er na afloop vrijwel niet gespeurd worden naar negatieve punten, als Oranje uit die handvol kansen in de twee de helft er een paar had benut. Als

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 10