LEIDSCH ft. DAGBLAD mijnders Geen bonus voor gast arbeiders Twee Russen in de ruimte Verkiezingen in Noord-Ierland LEIDSCH DAGBLAD Italianen verzenden post via Vaticaan DONDERDAG 4 JULI 1974 OPGERICHT I MAART I860 34363 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN W lar-i inri r-M MEUBELEN Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521-14642 Eigen parkeerterrein. LEIDEN (4000 m-) Lange Gracht b^aan de City-Ring). Tel. 0171 bij.molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 c haven binnen ROTTERDAM Het kabinet heeft, kort na het begin van de olie boycot, Rotterdam toestemming ge geven in Europoort tankers te ont vangen met een diepgang boven de 65 voet: de maximale maat voor de oliegoul. De regering besloot hiertoe om zoveel mogelijk olie in ons land te krijgen. Tot op dit mo ment zijn er ongeveer 30 tankers met een diepgang tot 67 voet bin nengekomen en elke week komen daar enkele schepen bij- Bronzen Laura- insignes zoek ALPHEN AAN DEN RIJN Ongeveer vierhonderd bron zen Laura-insignes (waarde zestienhonderd gulden) zijn zoek. Voor eenzelfde aantal fietsers betekent dit, dat het tijdens de intocht (morgen middag) zijn decoratie moet missen. Over het zoekraken tast men nog volledig in het duis ter. De leverancier van de medailles, Kempen en Begeer In Voorschoten, stelt hier naar thans een onderzoek in. Bij het bedrijf kon men van morgen niet vertellen op wel ke wijze de insignes precies zijn verzonden. Men wacht nog even met het inschake len van de postrecherche. Laurianen, die van buiten Alphen komen, krijgen in eerste instantie het kleinood uitgereikt. Blijven de me dailles zoek, dan duurt het minstens een maand voor er nieuwe zijn geslqgen. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 19 juli 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) 6turen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Dit biykt uit het eindverslag van de commissie over de nota buiten landse werknemers. Half september zal in de Tweede Kamer de discus sie over het beleid ten aanzien van de buitenlandse werknemers worden gehouden. De commissieleden hebben tal van kritische vragen gesteld over de ver- Sojoez gekoppeld aan Saljoet MOSKOU Sinds gisteravond wen telen twee Russische kosmonauten om de aarde. Zij werden in de So joez14 gisteravond om 19.53 uur gelanceerd van de basis Baikonoer. korte tijd nadat Nixon Moskou had verlaten. In een baan om de aarde hebben zij hedenochtend hun Sojoez met succes gekoppeld aan het 25 Juni J.l. gelanceerde onbemande, ruimtelaboratorium Saljoet—3, al dus is in Moskou medegedeeld. De kosmonauten zijn ruimtevete raan kolonel Pavel Popowitsj en de ruimtedebutant luitenant-kolonel Joe ri Atsjoechin. Eerstgenoemde is com mandant van de vlucht, zijn colle ga is technicus. De lancering van de Sojoez werd door het persbureau Tass bekend ge maakt. de koppeling aan de Saljoet door de woordvoerder Jack Reilly, van de negen Amerikaanse astronau ten. die in Rusland vertoeven als voorbereiding van de voorgenomen, gecombineerde Apollo-Sojoezvluch* volgende zomer. In het Jongste verleden zijn nogal wat veranderingen aan de Sojoez aan gebracht, vooral na het verongeluk ken van drie kosmonauten in de Sojoez-11 in juni 1971 na een vlucht van ruim drie weken waarin koppe ling aan en bemanning van Saljoet- 1 aanvankelijk een groot succes le ken. Maar na die ramp werden ook volgende Sojoez-vluohten geen onver deeld succes. Er is de Russen veel aan gelegen om de fouten uit hun sy stemen te halen en een grotere perfectie te krijgen, want dit hebben de Amerikanen als voorwaarde ge steld voor het doorgaan van de ge zamenlijke Apollo-Sojoez vlucht. Popowitsj heeft inmiddels uit de ruimte laten weten, dat alle instru menten aan boord goed functione ren en dat hij en zijn collega het goed maken. Popowitsj, 44 Jaar oud, is een ruim te-veteraan van het eerste uur. Hij maakte in augustus 1962 een vlucht van 70 uur en 57 min. in de Wos- tok-4 waarbij hij 48 omwentelingen om de aarde maakte. Het was de eerste tweelingvlucht, want hij nader de de Wostok3 met Nikolajew in de ruimte tot op 5 kilometer. Dat was ruim een Jaar ua de primeurvlucht, van Gagarin. Zijn vrouw Marina is kolonel bij de luchtmacht en testpi- lote. Zij hebben twee dochters van 18 en 6 jaar. Atsjoechin is eveneens 44 Jaar. Hij is technicus bij de lucht macht. Zijn vrouw Nina werkt bij een uitgeverij Zij hebben twee zoons van 19 en 10 Jaar. De vorige keer dat er Russen in de ruimte waren was afgelopen decem ber. toen twee kosmonauten (zonder aan een Saljoet te koppelen) bijna acht dagen in de ruimte bleven met de Sojoez—13. Nu en dan regen Veel bewolking en perioden met regen. Matige tot krachtige af en toe harde zuldwesteltlke wind. Minimum tempe raturen omstreeks 13 graden. Maxima morgen ongeveer 18 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 JULI Zon op: 4.27 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 21.19 uur; onder: 5.27 uur. Hoogwater te KatwUk te 3.41 en 16.07 uur, laagwater te 11.57 uur. Rep, Suurbier en Haan groe \en het Oranje-legioen dat ook Brazilië weer als een man achter zijn Nederlands elftal stond. KLAP KWAM BEU ffifiRHr hard aan i IN BRAZILIË jisteren in de wedstrijd tegen Grote bezwaren kamercommissie DEN HAAG De bijzondere tweede-kamer-commissie voor het voorbereidend onderzoek van de nota buiten landse werknemers heeft grote bezwairen tegen de gedachte Van het kabinet-Den Uyl een blijvende vestiging van gast arbeiders in ons land af te komen met een bonuspremie van f 5.000.—. De 2—0 overwinning, i Nederland een einde maakte aan de Braziliaanse voetbal- heerschappy is door het Brazi liaanse thuisfront als een ramp ervaren. Na voorgaande, succesvollere wedstrijden ver keerden de niet naar West- Duitsand afgereisde suppor ters in carnavalsstemming, gis teravond waren de straten in Rio de Janeiro lange tijd vrij wel uitgestorven. Alleen voor het huis van trainer Mario Zagalo, waar momenteel zijn echtgenote en vier kinderen verblijven, waren boze suppor ters bezig aan een onheilspel lende „warming ud". De poli tie moest er aan te pas komen om de verhitte fans af te koe len. Elders in de stad werd Zagalo symbolisch ten grave gedragen. Velen balden de vuisten in machteloze woede en knarsetandden: „Wacht maar tot 1978. Dan komen we terug". Eén meisje weigerde het echter somber in te zien: „Laten we allemaal vrolijk zijn en zingen en dansen voor Ne derland, laten we Nederlanders worden en hopen dat zjj zon dag de finale winnen". In de reeds bij voorbaat voor een hernieuwd kampioenschap versierde straten vond zü ech ter bepaald geen weerklank. De kritiek op Zagalo was en bleef ongenadig. De trainer en de technische commissie van de Braziliaanse voetbalbond werd verweten ruim anderhalf miljoen gulden te hebben uit- regeven voor de voorbereiding van een ploeg die geen doel punten kon maken. Een groot aantal mensen verklaarde in het geheel niet meer geïnteres seerd te zijn in de wedstrijd om de derde plaats tussen Po len en Brazilië. Een banket bakker in Cuiaba. een stad in de Matto Grosso, was al „aan gebrand" nadat Neeskens voor 10 had gezorgd. Hjj pakte zjjn televisietoestel en wierp dat in blinde woede door een ruit. Nog bruiner bakte hij het nadat ook nog eens Crujjff had toegeslagen. Lusitano Ma nuel kon zich toen helemaal niet meer inhouden en ging zijn vrouw te lijf. Ook hier moest de politie met de „rode kaart" wapperen. In dezelfde stad werd een amateur-astro loog, die een kleine overwin ning voor Brazilië had voor speld ter verantwoording ge roepen door een woedende menigte. De man werd gemo lesteerd en kon zich alleen door een politiebureau binnen te vluchten in veiligheid bren gen. De oorzaak van de neder laag werd door velen in de schoenen geschoven van de Westduitse scheidsrechter Tschencher. Radio-commenta ren waren van mening dat de scheidsrechter het tweede doelpunt nooit had mogen goedkeuren, omdat Cruijff vol gens hen buitenspel had ge staan. In Rio de, Janeiro was de op winding over die en andere voorvallen zo groot dat negen voetbalfans een hartaanval kregen. Ook moest een man met spoed in een ziekenhuis worden opgenomen, die om zich te troosten, achter elkaar twee liter rum had opgedron ken t Karstens was gele trui even kwjjt. Dit en nog veel meer sport op PAGINA 914 Peter Gilmore (James Onedin) maakt een plaat In Nederland maar hoopt dat die zwarte schqf niet in Engeland wordt uitgebracht PAGINA 5 1 Stop van kernwapens voorlo pig nog onmogelijk. PAGINA 6 Henry Kissinger Garage Kamsteeg „doet" Europa trekpremie, die algemeen wordt afge wezen. „Deze bonus zal de zwervers van Europa creëren", zo wordt ge zegd. De liberale leden van de com missie hebben voorgesteld om in- plaats van een vertrekpremie de gastarbeiders bjj vertrek binnen een bepaalde periode de reeds betaalde AOW-premie terug te geven of die over te maken aan pensioenfondsen in het land van herkomst. Gevecht in gerechtsgebouw Weer rel bij occasioncentrum Oegstgeest, biedt aan VW Passat 1973,16.000 km, kleur rood met schulfdak f 10.300,— Renault R16 1972 49.000 km f 6.950,— VW bestel met ramen, kieur oranje, 1973, 36.000 km f 8.350,— Opel Ascona 1972, kleur bruin metallic, 32.000 km f 7.250 Peugeot 204 1972, kleur groen, 48.000 km f 5.950,— VW 1200 1970, kleur blauw, 48.000 km f 3.200,— VW 1300, kleur wit, 1971, 56.000 km f 4.600,— VW K 70 1972, kleur wit, 32.000 km f 8.650,— VW K 70 1971, kleur beige, 60.000 km f 7.100,— Ford Capri 1600 GT bruin metallic met vinyl dak, 23.000 km aug. 1973 f 10.500,— GEVERSSTR. 30 - OEGSTGEEST Telefoon tijdens kantooruren 51940, daarna 52661. BRUSSEL (AP) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger heeft vandaag over leg gepleegd met de Belgische pre mier Leo Tindemans. In de loop van de dag «al hij nog korte besprekin gen voeren met de Westeuropese bondgenoten over de uitkomsten van de besprekingen tussen Nixon en Brezjnew in Moskou. Gisteravond voerden Kissinger en Tindemans reeds besprekingen in het vliegtuig naar Brussel nadat zij de wedstrijd tussen Brazilië er Ne derland hadden bijgewoond Na zijn besprekingen ln Brussel, vertrekt Kissinger naar Parijs waar hij de Franse minister van Buiten landse Zaken Jean Sauvagnargues en president Giscard d*Estaing zal ontmoeten. In de loop van de week zal Kissin ger nog besprekingen voeren met paus Paulus, de Italiaanse leiders, bondskanselier Schmidt en minister van Buitenlandse Zaken Hans-Die- trich Genscher. Voordat hij naar huis gaat doet de Amerikaanse mi nister Spanje en Groot-Brittannië proces-KIarsfeld (Van onze correspondent) BONN Opnieuw is gisteren in Keulen het proces tegen de Frans- Duitse journaliste Beate Klarsfeld (35) onderbroken, nadat in het ge bouw van de rechtbank Duitse poli tieagenten en parketwachters op uiterst hardhandige wijze een drietal Franse oud-verzetsstrijders in con- centratiekampkleding te lijf waren gegaan. Deze drie Fransen waren aanvan kelijk door de verdediging opgeroe pen om te getuigen in de zaak- Klarsfeld. Zij staat terecht op be schuldiging drie jaar geleden met een aantal verzetsstrijders de onge stoord in Duitsland levende Kurt. Lischka. ex-Gestapo-chef in Parijs, en daar bij verstek tot levenslang veroordeeld, te hebben willen ontvoe ren. Maar de rechtbankpresident had van hun getuigenis afgezien, nadat een vierde Franse getuige tegen de zin van de rechtbank op de politie ke achtergronden van het proces had gewezen en met sarcastisch ver toon de Hitler-groet had gebracht. Als Londen zijn zin krijgt LONDEN (AFP) De Britse re gering wil binnenkort in Noord-Ier land nieuwe verkiezingen laten hou den voor een nieuw vertegenwoordi gend lichaam, dat „Constitutionele Conventie" genoemd zal worden. Dat staat in een vandaag gepubliceerd witboek van de Britse regering. De datum van de nieuwe verkie zingen is nog niet vastgesteld. De „Constitutionele Conventie" krijgt tot opdracht een rapport op te stellen dat het parlement in Westminster zal gebruiken als grondslag voor het organiseren van nieuwe bestuursin stellingen in Noord-Ierland. De Constitutionele Conventie komt in de plaats van de vorig Jaar gekozen as semblee, waarin de samenwerking tussen katholieken en protestanten is mislukt. Grote tankers mogen toch de Dit oer-Hollandse tafereeltje Is te zien in het Poolse plaatsje Olsztynek, waar een openlucht museum is geopend. Vele soorten karakteristieke gebouwen zijn samengevoegd tot het museum 9Skansen Driekwart is tevreden met zijn inkomen DEN HAAG (ANP) Driekwart (74 pet) van de bevolking is tevre den met het eigen inkomen. Zes pro cent zegt echt te kort te komen. De ze cijfers zijn naar voren gekomen uit een enquete van het Nederlands Instituut voor de publieke opinie (NIPO) onder 912 personen. 39 pet heeft geantwoord net aan te kunnen rondkomen en 44 procent zei ge makkelijk met het inkomen te kun nen rondkomen. Zeven procent van de ondervraagden zei van hun Inko men over te houden. ROME (DPA) De enorme ach terstand bij de Italiaanse posterijen, waardoor gewone en aangetekende brieven en zelfs expressestukken vaak maandenlang onderweg zijn, heeft ertoe geleid dat steeds meer Italianen hun post naar het buiten land via Vatikaan-stad gaan verzen den. De kleine Vatikaanse postdienst kan het vooral uit Rome komende aanbod nauwelijks meer verwerken. De op de verzending van grote hoe veelheden poststukken niet berekende posterijen van de „Heilige Stad" vre zen dat als deze hausse aanhoudt hun dienst binnenkort totaal ineen zal storten. De inwoners van Rome, waar nog een kleine 200.000 kilo onuitgezochte post opgeslagen ligt, zullen het dan weer met hun eigen PTT moeten doen. In Noord-Italië, waar de bestelling van poststukken vrijwel stil ligt, la ten bedrijven hun voor het buiten land bestemde post door koeries voor doorzending naar Zwitserland, Oos tenrijk en Frankrijk brengen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1