Oranje niet erg gelukkig met Tschenscher ais scheidsrechter HET GAAT NIET ZO GOED MET DE COMMERCIE Boulevard-pers stort zich op Oranje IAIM74 EEN MINUUT STILTE VOOR JUAN PERON KISSINGER KOMT KIJKEN Duitser Hirt vooraan bij EK Draken Leo Horn: Onbegrijpelijk dat men een Duitser laat fluiten Johan Cruijff met tien blote vrouwen in bad9 WOENSDAG 3 JULI 1974 PAGINA 9 FRANKFURT Met vanavond 20.000 Nederlanders dat tenminste hopen de organisatoren in de West- falenhalle van Dortmund om zich met bier en worst op het duel tegen de Brazilianen voor te bereiden, dan wel daarna de zege te vieren, rijst licht Door Rob Vente Duitsland zelf is immers be- lanThebbende bij de ontmoeting in het Westfalen-stadion. Als Tschenscher de fluit aan de lippen brengt, weet hij zelfs al of lim landgenoten, die een paar uur tevoren tegen de Polen hebben ge streden, zich in de eindstrijd of in de ontmoeting om de derde en vier de plaats hebben gemanoeuvreerd. Leo Horn, die op het ogenblik ook door het Oranjekamp in Hiltrup rondbanjert, noemt het zelfs een „onverteerbare zaak", dat Kurt Tschenscher vanavond de touwtjes in handen heeft. De vroegere internationale toparbd- ter van Nederland, die nog zo in tens graag zijn mening ventileert: „Dit had nooit mogen gebeuren. Nadat de eerste ronde was afge werkt, had men niet onmiddellijk alle scheidsrechters voor de tweede ronde mogen aanwijzen. Toen was nog niet bekend of de wedstrijden ven vandaag belangrijk zouden zijn of niet. Waarom maakt men niet steeds twee dagen voor een wed strijddag de arbiters bekend? Dat had gemakkelijk gekund en moei lijkheden voorkomen." „Ik vind het verder onbegrijpelijk dat men vanavond een Duitser laat fluiten. Stel dat het andersom was geweest, dat bijvoorbeeld vandaag een Braziliaan de partij tussen West-Duitsland en Polen had ge kregen. Wel. dan had de hele Bun- desrepubliek op zün kop gestaan. Maar het in dit geval kleine Neder land doet niets, accepteert het ge dwee. Trouwens, Nederland heeft op het ogenblik helemaal geen figuren in de FIFA, die in staat zün om te protesteren; die bij machte zijn om hun standpunt te verdedigen." En daarna nogmaals: „Waarom in vredesnaam een Duitser? Ze hadden die wedstrijd aan een Brit moeten geven. Aan Davindson bijvoorbeeld of Taylor. En nu de DDR geen kans meer op München maakt, had men ook Rudi Glöckner kunnen kiezen." „Mijn opvatting is: laat je beste scheidsrechters zoveel mogelijk in actie komen. Ik floot destijds bij de wereldkampioenschappen in Chili, in '62 ook drie. viermaal, waarom kan zoiets nu niet?" Telefoontjes Leo Horn beweert dat hy in het Wald-hotel in Hiltrup al vele tele foontjes uit Nederland heeft gehad vsn .verontruste mensen". H „Maar wat kan ik eraan doen? Ik antwoord die lui alleen maar, dai ik ook niet gecharmeerd ben Ida. ik ook niet gecharmerd ben over de gang van zaken. Al wil ik natuurlijk niet beweren dat Tschen scher zo dadelijk partijdig gaat fluiten. Trouwens, een goed scheidsrechter laat zyn sympathieën voor een elftal nóóit blijken. Ik heb zelf 33 Jaar gefloten, maar niemand heeft ooit in de gaten gekregen wat mijn „pro's en contra's" waren. Maar oia alle schijn te voorkomen de vraag of zo'n massaal evenement nu ook al de Marken doet binnenrol len in de gigantische kassa van Her mann Neuberger, de voorzitter van het WK-organisatiecomité. Dat nu is niet het geval: de Dortmunder or ganisatoren „vangen" bedragen van de standhouders bij dit evenement, en de verkopers van voedsel en spiritua liën. ze zullen daar als plaatselijk co mité wellicht een paar steentjes vah "iet nagelnieuwe stadion van kunnen Door Fred Racké jekostigen. De centrale organisa tie haalt zijn geld ergens anders van-, daan. In de eerste plaats natuurlijk uit de entreebewijzen. Men wil er 35 miljoen Mark voor hebben, voor de had men vanavond nimmer een Duitser mogen aanwijzen." „Overigens mag ik de manier waar op Tschenscher een wedstrijd pleegt te leiden, ook helemaal niet. Die Door Pim Stoel De nummer veertien onschuldig glimlachend terwijl het felle schijn sel van tv-lampen zijn haardos om lijst met een stralenkrans: „Wat 'n onzin. Ze schrijven maar raak te genwoordig. Laatst las ik zelfs dat ik de sex nooit op zondag bedrijf. Nee, het stuk in Bild heb ik niet gelezen. Tien vrouwen waren erbU? Dat mjet heel wat pret hebben ge geven »n het zwembad." Robbit Rensenbrink, vandaag 27 Jaar geworden: „Ja, ik wordt ook ge- 38 wedstrijden die er in totaal wor den gespeeld, en tot dusverre ziet het er naar uit dat dat streefbedrag wordt gehaald. Klap Tenminste: dat zegt de organisatie, want het is uiteraard een flinke klap. dat zowel de Italianen als de Joegoslaven zijn uitgeschakeld. Bij Joegoslavië-Zweden staat bijvoor beeld vanavond niets meer op het spel en het is maar de vraag of zelfs maar een zeer klein deel van de 600000 Joegoslavische gastarbei ders, die hier leven, de wedstrijd nog wil zien, nu men allerwege zo teleur gesteld is geraakt over de verrichtin gen van Dzajic en de zijnen. Radio en televisie' betalen samen 18 miljoen Mark aan rechten en dat bedrag staat vast. Overigens kos- man ga&t zo volgens het boekje te werk; denkt alleen aan de instruc ties die hij heeft meegekregen. Zo in de trant van: Befehl 1st Befehl. En daardoor strooit hij met gele noemd. Maar ik lag om één uur in bed. Alleen? Nee. met twaalf vrou wen, nou goed." Jan Jongbloed: „Je leest nog eens wat op die manier. Wat een waan zin. Alsof we nu zo ver gekomen z\jn„ het allemaal zo zouden willen vergooien." Niet alleen Bild werkt aan een nieuw image van Oranje. De West- duitse tv doet ook haar best. Laat Cruijff minutenlang zien. de ene fout na de andere makend, meet al zijn slechte momenten uit de diver se wedstrijden breed uit. In een ko misch aandoende poging om de ei gen Mannschaft de angst voor het ten die uitzendingen „de omroep" nog heel wat meer, want voor alle dien sten, die de Duitsers op omroeptech- nisch gebied verlenen moet worden betaald. Voor een met de juiste uit rusting beklede commentaarpositie bijvoorbeeld, maar ook voor het ge bruik van een al dan niet geïmpro viseerde studio. En de Duitse PTT berekent fikse bedragen door aan lijnkosten. Ook in de kassa van de omroep zal binnenkomen dan was verwacht, want bijvoorbeeld weer de Italianen hadden een enorm aan tal commentatoren gestuurd en erg veel ruimte gehuurd. Die nu voor een deel onbenut blijft en is afge zegd. Hoe is het trouwens verder met de commercie? Voor vijfeneenhalfmil joen aan inkomsten uit het verhan delen van de 'officiële" WK-mascot- kaarten. Omdat het móét van ho gerhand. Hij heeft die kaarten op zak met de bedoeling om ze uiit te delen, en niet om ze alleen in geval van nood te gebruiken. En dat is Spaans-Hollandse fenomeen te laten verliezen. Hetze Supervisor Rinus Michels. verstrooid een brief van Dennis Neville opvou wend, waarin zijn voorganger hem good-lucb toewenst en een foto van Oranje voor zijn pub vraagt (alweer de drank)„Ach, het een hetze. Een koude oorlog moet je maar rekenen. Eerst heeft Bild ons op een voet stuk .geplaatst, nu moeten we eraf. Het valt me mee dat ze niet eerder begonnen z(jn. Het doet een beetje Spaans aan en vertrouwd is het dus wel. Het doel heiligt alle middelen te- tes Tip en Tap en het officiële em bleem in alle soorten en maten, staat op de balans. De handelaren moeten - op een klei ne provisie na - hun inkomsten uit die bronnen aan de organisatie af dragen en het vervelende voor bei de partijen is dat die twee bijna ten- deloze jongetjes Tip en Tap bij lan ge na niet zo zijn aangeslagen als was verwacht. Een verkoper van al le soorten snuisterijen bij het Wald- stadion in Frankfurt: "Deze dingen zyn lang niet zo leuk als bijvoorbeeld Juanito vier Jaar geleden in Mexico of World Cup Wlllie in '66 in Enge land". In ieder geval niet zo leuk voor de Duitsers zelf die erg weigerachtig blijken om ze te kopen. Het gaat trouwens toch niet zo goed met de handel in prullaria, want ook op dat punt heeft het sportieve ver een groot verschil. Maar daardoor toont hij zich bepaald geen grote persoonlijkheid. Trouwens, bijna alle scheidsrechters fluiten hier niet zoaOs zU het zelf zouden willen doen, maar exact volgens de in structies. En daardoor kan het ge beuren dat er tot oo heden al 71 van die gele dingen zijn uitgedeeld. Een belachelijk, waanzinnig hoog aantal." Strafschop Zoals gezegd, zijn ook de meeste Ajacieden en Feyenoorders weinig gecharmeerd van de heer Tschen scher. Wim Suurbier: „Ik kan me nog goed herinneren dat Ajax destijds door Dukla Praag uit de Europa Cup werd gewipt omdat Tschen scher ons een ontzettend rotte pe nalty tegen gaf. Het was helemaal niet nodig geweest om die straf schop te geven. En Pietje Keizer heeft het ook altijd met hem aan de stok gehad. Tschenscher heeft hem zelfs een het veld uitgestuurd. In een interland tegen Joegoslavië Omdat Pietje toen een beetje pittig tegen Holzer uithaalde. Ergens vind ik het een griezelig idee dat Tschenscher nu fluit. Hij zal je maar een paar vrije trappen op de rand van het strafschopgebied tegen geven. En de Brazilianan zijn juist, meesters in het nemen van dat soort vrije trappen. Maar daar moeit ik niet aan denken. Als je voetbalt mejt in je achterhoofd de gedachte van „de scheidsrechter wil je mis schien pakken", word je gek. Laken we gewoon goed voetballen, dan genwoordig blijkbaar. We laten ons niet uit onze concentratie brengen. Brazilië weerstaan, daar gaat het om. Trouwens, als we ooit tegen West-Duitsland in de finale komen, dan zullen we het in de boulevard pers van tevoren nog wel heel wat zwaarder te verduren krijgen. Er is niets gebeurd die bewuste avond. Na de tfinst op de DDR hebben we een feestje gehad. De zenuwen moeten afgereageerd worden. En om één uur, ach toen lag iedereen in bed." Vermoeid Hij toont wat vermoeid momenteel, de supevisor, mompelt in een onbe waakt ogenblik: nog vijf dagen en dan is het allemaal achter de rug. Zag gisteren zijn trouwe assistent Cor van der Hart afreizen. Officieel omdat die zich bij zijn nieuwe werkgever Standard Luid moest ver voegen. Maar geruchten ontstaan snel daar in die kleine gemeenschap temid den van de lichtgoud getinte koren loop van het WK de handel parten gespeeld. De beurs is „lauw" zo be weert men. en dat komt ook al weer voornamelijk doordat de legioenen, uitgezonderd dat van de Nederlan ders. niet meer opdraven. De Italia nen bleken tijdens de eerste ronde alle mogelijke spullen die maar eventjes in de nationale kleuren wa ren opgemaakt, grif te kopen, maar - alweer - Italië voetbalt niet meer mee. En datzelfde geldt voor de Joe goslaven: wie vlaggen, wimpels, va nen. toeters en kussens met een spe cifiek Joegoslavisch tintje had inge slagen. blijft er mee zitten. Eetwaar Het derde onderdeel van de "sta- dionhandel" is uiteraard ook de ver koop van allerlei eetwaar. Daarmee ging het allemaal wel - al had je, volgens insiders uit die branche, na- kan die man niet eens lastig wór den. Rinus Israel: „Feyenoord heeft eens in een vriendschappelijke wedstrijd in Frankfurt veel ellende met Tschenscher gehad. Vooral Wim van Hanegem kon toen geen góed bij hem doen. Ernst Happel haalde Willem er toen maar uit, voordat Tschenscher hem eruit kon sturen Maar eerlijk gezegd vind ik dat die man goed kan fluiten." Wim van Hanegem: „Ja, vroeger mocht ik die Tschenscher niet en hij mij helemaal niet. Maar nu zijn we weer vriendjes. Hij is namelijk in dit toernooi all tweemaal grens rechter bij ons geweest. Tegen Zwe den en tegen Argentinië. Beide ma len heb ik hem vriendelijk gedag gezegd. En toen in die partij tegen Argentinië Rijsbergen op een gege ven ogenblik een tikje onbesuisd met Y a zal de omsprong. vroeg Tschenscher me of i!k Rysbergen evon wilde waarschuwen dat hy zich koest moest houden. Dat heb ik toen gedaan. Als beloning kreeg ik daarcp van Tschenscher een goedkeurend glimlachje. Dus tussen ons zit het wel weer goed,, Rinus Michels: „De scheidsrechter die je aangewezen krijgt, heb je maar te accepteren, dus voel ik er nu niets voor om over meneer Tsöhensoher te gaan zeuren. En voor mij mag hij dadelijk ontzettend streng optreden. Als hij dat dan tenminste ook maar aan de andere kant doet." Tenslotte Rob Rensenbrink: „Tschenscher? Wie is dat? Ik heb nog nooit onder die man gevoet bald." velden. „Cor is weggestuurd". Het wordt eerst gefluisterd, daarna hard op gezegd, „Cor heeft zich volgela den met drank, weer eens vergeten, In de war. Liet wat champagnefles sen door het vertrek suizen. Schop te een zware ruzie met een Duitser. Politie erbij, de KNVB erbij, dag Cor." En dat is Jammer voor Van der Hart, want zijn werk als spion voor Oranje heeft hij uitstekend gedaan. Spijtige stemmen binnen net team dat in tegestelling tot indertijd Ajax lacht om de aantij ging drank en vrouwen. Maar toch ook een nuchtere reactie: „Hij was gewaarschuwd, Van der Hart, door de „buil", in Zeist al een paar keer dus hij had beter moeten weten. Van der HartOp een terras /raagt een Deense verslaggever wat er met hem aan de hand is. Schudt het hoofd. Meldt dat hij in de ja ren vijftig nog eens als midvoor van het Deense team in Amsterdam tegen Van der Hart gespeeld heeft. .Een magnifieke stopper. Het werd toen wel 1—1." HU putte diep in zUn geheugen. „Toen speelden bU u tuurlijk wel weer te maken met de verschillende aanvangstijden. Bij de 'avondwedstrijden - al begonnen ze dan ook al om half acht - werd aan merkelijk minder verkocht dan voor en tijdens de middagpartijen. En ook viel een belangrijke steunpilaar weg. De Schotten 'ïamelijk bleken maar niet genoeg bier en worst op te kun nen en de aanrichters van die een voudige gelagen zijn ook allemaal naar huis gevlogen. Nee, met het particuliere "drum und dran" schijnt het tot dusverre allemaal niet zo flo rissant te zijn gegaan. Maar tot besluit van deze econo mische berichten - het organisatie comité blikt nog blU de wereld in, tot het naar alle waarschijnlijkheid financieel gunstige einde van wat - alweer -de duurste wereldkampioen schappen voetbal in de geschiedenis zullen blijken te zijn. FRANKFORT Argentinië zal zyn wedstrijd tegen Ooet-Duitsland de laatste in de tweede finaleronde van groep A, toch vandaag moeten spelen. De Zuidamerikanen hadden de FIFA gevraagd het duel naar don derdag te verschuiven, omdat van daag hun overleden president Juan Peron wordt begraven. Gisteren heeft de FIFA laten weten, dat het on mogelijk is die wedstryd één dr» te verplaatsen. Harry Cavan, lid van het organisatie-comité, zei: „WU kunnen echt niet anders. Wel zullen vandaag bU de vier wedstrijden de vlaggen halfstok hangen en er zal voor de aftrap één minuut stilte In acht worden genomen ter nagedach tenis aan de ArgentUnse president". De FIFA heeft de Argentyqge rege ring een condoleanoe>telegram ge stuurd. BONN De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, zal de wedstryd Nederland Brazilië bijwonen. Zyn Westduitse ambtgenoot Hans-Dietrich Genscher is even eens aanwezig. MEDEMBLIK Gisteren is op het IJsselmeer bU Medemblik het toer nooi om het Europees kampioen schap zeilen in de Drakenklasse voortgezet. De weersomstandigheden waren voortreffelijk en er stond een goede wind. De uitslag is: 1. Hirt (W.-Dld.)2. Visser (Ned.)3. Bak ker (Ned.); 4. Manset (Fra.): 5. Krogh (Den.); 6. Boerensen (Den.); 7. Ross (W.-Dld)8. Müller von Is- sem (W.-Dld); 9. Funder-Nielssen (Den.); 10. Glas (W.-Dld). Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Hirt 15 punten; 2. Man set 19,4; 3. Sence 43; 4. Funderniels- sen 44.7: 5. Müller van Issem 46,7; 6. Visser 47.7; 12. Bakker 60.7. ATLETIEK Op de tweede -dag van de z.g. Juli-spelen in Stockholm heeft de Zweed Anders Gaerderud het Europese record op de 3000 me ter steeple chase verbeterd en ge bracht op 8 minuten en 15.2 secon den. Het oude record stond met 8.18.4 reeds op zyn naam en die van de Westduitser Michael Karst net voor het eerst weer die profs mee, Wilkes, Lenstra, Var» der Hart." Tevreden: „Maar wij verlo ren niet." De wereldpers geniet. Zuigt alle fantasieverhalen gretig in zich op, verdringt zich likkebaardend om de Oranje-vedetten. In Hiltrup in het Waldhotel, daar ligt het nieuws voor het oprapen, daar moet men Haas Maar n:et alleen de Nederlanders zijn het doelwit van kolkende fanta sieën en laffe aantijgingen. Zagalo, coach van Brazilië, moet horen dat zijn voorganger Joao Saldanha, die tien dagen voor de wereldkampioen schappen in Mexico opvolgde, nu pas zijn kans schoon ziet. Want die roept: "Zagalo, dat is aen bange haas, die ons voetbal vermoordt. Pas wanneer de doelen vijftien meter breed worden zal ons nationale team weer kunnen scoren". Gelukkig voor Oranje nebben ze vanavond in het Westfalen-stadion in Dortmund nog de normale breed te van 7 meter en 32 centimeter. DORTMUND De tweekamp Tussen wereldkampioen Brazilië en de formatie van Ri nus Michels wondt vanavond in Dortmund geleid door Kurt Tschenscher. In het Oranje- kamp is men er bepaald niet gelukkig mee dat juist hij de wedstrijd fluit. De spelers van Ajax en Feyenoord bewaren immers nare herinneringen aan de doorgaans overdreven strenge Tschenscher. Bovendien wekt het verbazing, dat uitgerekend een Duitser van avond dfe scheidsrechter is bij het topduel, da't beslist wie er in de finale belandt. Het hotel Bachmair in Rottach-Egau bij München, waar het Nederlands elftal wordt gehuis vest. Het heeft gelukkig een zwembad, zodat de Duitse sensatiepers Cruijff weer met blote vrou wen kan laten zwemmen Nog even ontspannen vóór de wedstrijd tegen Brazilië. Jan Jongbloed en Johan Cruijff zien het wel zitten, HILTRUP Een „Wald-hotel in opspraak" suddert in een plotseling felle zomerzon. Voor de deur pogen een rij vrouwelijke belangstellenden een glimp van de Oranje vedetten op te vangen. Ze zijn gelakt door het het sensatieblad Bild waarvan de „groot ste sportredactie van het continent", zoals het elke dag opnieuw snorkerig wordt aan gekondigd, zijn lezers verrast met de kop: Cruijff, sekt, nakte madchen und ein kuhles Bad. Onder leiding van Cruijff last man die Korken knallen en die Kleidern fallen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9