Nixon en Russen sluiten akkoord Klacht tegen Gestapo-chef 5 LEIDSE SPAARBANK Beperking raketten niet geregeld Koeneitra een ruine CIA betrokken bij W atergate-inbraak cVer2ekQiên The Troopjaagt op zwarte dominees Onrust in Sikkim houdt aan MOSKOU (UP/AP) President Nixon en partijleider Rrezjnew hebben overeen stemming bereikt over verscheidene kernakkoorden. Dit heeft de Russische leider gister avond bekendgemaakt na een diner dat hem door Nixon was aangeboden in de Ameri kaanse ambassade in Moskou. De akkoorden hebben betrekking op het beperken van raketverdedigingsstelsels, over het beperken van ondergrondse kernproeven en over an dere problemen betreffende de strategische bewapening. Ze zullen vandaag, de laatste dag van Nixons verblijf in de Sowjet-Unie, worden ondertekend. Brezjnew zei dat de akkoorden ,,de zaak van de vrede in de wereld aanzienlijk zullen versterken", "De resultaten van deze ontmoe- tooid. ting kunnen al worden omschreven Begin dit Jaar hadden Ameri- als constructief en belangrijk", zei kaanse functionarissen de hoop uit- Brezjnew in een korte toespraak na gesproken dat deze z.g. Salt II on- het diner. "Het pakket akkoorden had derhandelingen nog op tijd voor de waarschijnlijk nog groter kunnen derde Brezjnew-Nixon top zouden zijn, maar datgene waarover tot op kunnen worden afgerond. Beide par- dit moment overeenstemming is be- tijen hebben zich overduidelijk met reikt, versterkt aanzienlijk de zaak minder moeten verzoenen. Daarop van de vrede in de gehele wereld". zinspelend zei Brezjnew: "Dit com- President Nixon had nauwelijks plex (akkoorden) had nog veelom drie uur eerder in een televisietoe spraak vanuit het Kremlin gezegd, dat er weliswaar een "enorme ver andering" was opgetreden in de ondertekening Russisch-Amerikaanse betrekkin- langrijke akkoorden gen, maar dat "nog veel moeilijk heden moesten worden overwonnen' bij het beperken bewapening. Richard Nixon Russische censuur op VS. - t.v. MOSKOU (Reuter) Rus sische autoriteiten hebben van ochtend vroeg censuur uitge oefend toen Amerikaanse om- roepmaatschappij voor de tele visie beelden uitzonden over dis sidente activiteit. De uitzendin gen via een satelliet werden ver broken. Een woordvoerder van 't Wit te Huis deelde mee dat 'n klacht bij de autoriteiten in Mos kou zou worden ingediend. De correspondenten van ABC, NBC en CBS zijn in Moskou in ver band met het bezoek van presi dent Nixon aan de Sowjet-Unie. Maandagavond had een verte genwoordiger van de staats commissie voor radio en televisie gewaarschuwd dat geen tegen de Sowjet-Unie gerichte verhalen die niets met het bezoek van de president te maken hadden, mochten worden uitgezonden. Een producer van ABC zei dat zijn ploeg Juist was begonnen met het uitzenden van een film over de geleerde Sacharow die in zijn flat in Moskou in honger staking is gegaan, toen de ge luid- en beeldverbinding verbro ken werd. Bijdrage Brezjnew richtte zich in zijn toe spraak tot Nixon en zei: "We waar deren de bijdrage die u hebt gele verd ft*" deze resultaten en we wen sen u en de regering en het Congres van de Verenigde Staten alle succes to bij het effectueren van de ak koorden die tijdens deze ontmoeting zijn bereikt. De leiders van de Sow jet-Unie, volledig gesteund door het Russische volk, zullen alles doen wat "in hun macht ligt deze resultaten te voltooien". Zonder in details te treden zei Brezjnew dat de akkoorden betrek king hebben op "nieuwe beperkin gen op anti-ballistische raketten. ondergrondse kernproevenen nieuwe pogingen om de strategische bewapening te beperken". Het kernpunt van de Ameri kaans-Russische betrekkingen, zo zei Brezjnew, is "het risico van oor log te verminderen en de wapen wedloop in te tomen". Daarna hief hij zijn glas met Californische wijn en de genodigden sloten zich bij hem aan in een dronk op wat is be reikt sinds Nixon vorige week don derdag in Moskou aankwam. De Amerikaanse president had in zijn toast, enkele minuten eerder, nog eens het thema van zijn televi sie-toespraak onderstreept dat ontmoetingen met Brezjnew niet hadden geleid tot oplossingen voor veel van de problemen die tussen de twee grote mogendheden bestaan. "Ons doel kan niet in een of twee of zelfs drie ontmoetingen worden be reikt, zei Nixon. Brezjnew's verwijzing naar een akkoord over nieuwe inspanningen tot een verdere inkrimping van de offensieve kernwapens lijkt te pre- ludieren op een gezamenlijke ver klaring over de wijze waarop de derhandelingen gingswapens kunnen worden vattender kunnen zijn, maar draagt toch bij tot een vermindering van de spanningen in de wereld". "De aantal be- iran het ge zamenlijke communiqué over de besprekingen tussen de leiders van de strategische de USSR en de Verenigde Staten moet nog plaats vinden", aldus de Russische partijleider. WOENSDAG 3 JULI 1074 Diplomaten veroordelen Israël KOENITRA (AP) Een —aantal tra. Nayef Nofal, Israël heeft be- buitenlandse diplomaten heeft na schuldigd van "een opzettelijke een bezoek aan de volledig verwoes- schanddaad door de stad voor de te- deze vernieti- te Syrische Golan-hoofdstad Koenei- ruggave systematisch met de grond tra. zijn diepe afschuw uitgesproken gelijk te maken", en de Israëlische oorlogsmethoden Volgens Amerikaanse senator "Verschrikkelijk, ze hebben de hele de kaak gesteld. Koeneitra werd stad in een puinhoop veranderd. Er week geleden door het is-' bestaat zeker geen rechtvaardiging voor wat Israël hier heeft gedaan", zo reageerde de Britse ambassadeur in Damascus. David Roberts. 'Afschuwelijk. Wat de Israëli's raëlische bezettingsleger in het ka der van de troepenscheiding aan het Golanfront teruggegeven aan Syrië. Een groep van 30 diplomaten uit verschillende landen was door de Sy- hier hebben gedaan is tegen elk be- rische regering uitgenodigd om met ginsel van menselijk fatsoen en tart eigen ogen te komen zien waarom de de verbeelding", merkte zijn Griekse gouverneur van het district Koenei- ambtgenoot Jean Tsaousis op. HAAI BIJT KIND DOOD De Amerikaan Edward Home met zijn vrouw en kin deren op de boot waarmee zij gisteren schipbreuk leden in de Golf van Mexico. Met zijn zevenen hebben zij der tien uur aan een reddingsboei gehangen tot een reddings vliegtuig arriveerde op het moment dat de tien-jarige Billy (tweede van links) een arm werd afgebeten door een haai. Het kind bloedde dood. Het driejarig zoontje Edward (links van zijn vader) kwam ook om het leven. De ouders en de overlevende kinderen zijn met een shock en uitput tingsverschijnselen opgeno men in een ziekenhuis. ADVERTENTIE Elisabeth Taylor is gesignaleerd in het vorstendom Monaco, waar zij zich na haar scheiding van Richard Burton met haar Nederlandse vriend Henry Wijnberg vermaakt. Een fotograaf slaagde er in deze foto te maken op het moment dat het paar in de haven van Monte Carlo de loopplank betreedt van een jacht dat toebehoort aan een van de kennissen van Liz Taylor. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor Na moord moeder King blijkt: DAYTON (AP) Marcus Wayne Chenault, de moordenaar van me vrouw Martin Luther King sr.. was lid van een kleine groep, die van me ning is dat zwarte predikanten ge straft moeten worden omdat zij hun volk misleiden, schrijft de Dayton Journal Herald. Het blad is op de hoogte van het bestaan van deze organisatie, „The Troop", gekomen door een vraagge sprek met een goede vriend van Che nault. Behalve deze vriend, die ano niem wenste te blijven, en Chenault zijn in het gebied van Dayton nog vijf personen lid van „The Troop". Er zijn ook leden in Cincinnati. Co lumbus en Youngstown. De vriend van Chenault noemde al le zwarte predikanten „politieke sou teneurs" en zei: „De zwarte predi kant is een van de grootste krachten in de zwarte gemeenschap omdat hij in staat is mensen onder de duim te houden. Toch is het voornamelijk aan deze predikanten te wijten dat wij nog ghetto's kennen". De vriend beschreef „The Troop" als „hebreeërs die in god geloven maar niet in Jezus Christus." "Zij zijn alle negers. De vriend van Chenault liet zich speciaal bitter uit over de familie King. ..De familie King is vervloekt sinds het moment dat al die zwarten werden gedood in het zui den omdat zij de leerstellingen van Martin Jr. volgden, op het hoogte punt van de relletjes in 1960" ,zo zou hij volgens het blad hebben gezegd j - I oo— NEW DELHI (AP) De belangrijk- HiT'beschuldigde dê Yamilie King fe politieke leiders van Sikkim heb ben geweigerd te luisteren naar een toespraak van de koning van het land en hebben geëist dat de regering van India een grondwet dient af te kon digen waarbij de koning van Sikkim van zijn macht wordt ontdaan. De Sikkim Congres Partij, die 31 van de 32 zetels in het kortgeleden gekozen parlement heeft, maakte be kend dat hij de spoedbijeenkomst van het parlement zou bocyotten, die door de chogjal (koning) werd uitgeroepen. Eerder was verwacht dat de con stitutionele crisis die reeds twee we ken duurt zou worden beëindigd met to'«8keer van de koning Palden China heeft Thondup Namgyal naar Sikkim, het zeerecht, maar volgens berichten is de toe- Stand in feite verslechterd. Chinese aanval op VS en Moskou tijdens zee rechtconferentie CARACAS (UPI) op de conferentie c die in Caracas wordt gehouden. De V.S. en de Sowjet-Unie er van be schuldigd te trachten de rijkdommen van de zee te plunderen. De Chinese woordvoerder. Chai Sjoe-Pan, drong er ook op aan een economische 200- mijlszone te erkennen om de super- mogendheden uit die gebieden weg te houden. „In hun streven naar wereldhegemo nie en het plunderen van de hulp bronnen van de zee hebben de V.S. en de Sowjet-Unie het gevecht om de zee een onderdeel gemaakt van hun wereldstrategie' Premier IJsland afgetreden REYKJAVIK (AP) De premier van IJsland, Olaur Johannesson, is afgetreden nadat zijn minderheidsre- uit gering zondag in de algemene verkie- ï*"kiëtoe tanden hebben de boeien S"8™ een nederlaag had geleden. Het besluit werd bekend gemaakt na een bijeenkomst van de raad van state. wi#_w Men gelooft in Reykjavik dat pre- die de" b^er 7an~r^Sisme vöert «H"* Krist'an Eldjarn de voorzitter het verouderde wettelijke regiem van de zee verbroken, aldus de Chi nese woordvoerder. Hij zei dat de Sowjet-Unie „de supermogendheid vuige tactiek toepast schaamteloos is dat zij pocht met de tsaristische ambities leden". WASHINGTON (AP) In een pe riode van drie maanden voor de in- Dit is gisteren bekend gemaakt in rapport van Howard Baker, vi- braak in het Watergate-gebouw heeft ce-voorzitter van de senaatscommis- in^eker Howard Hunt zijn voorma- sie voor de zaak Watergate. Hij zou lig- werkgevers bij de Amerikaanse deze informatie hebben gekregen lnl5 "htingendienst (CIA) gevraagd orr gepensioneerde agenten, die er varing hadden met het openmaken va sloten en inbreken. Volgen» Israël: RUSSISCHE OFFICIEREN VOCHTEN IN M.-OOSTEN JERUZALEM (DPA) Tijdens de oktober-oorlog zijn aan het Sy rische front verscheidene hoge Rus sische officieren gedood of gewond. Dit heeft de Israëlische minister van Defensie SJimon Peres gisteren in 't parlement in Jeruzalem verklaard. Nadere bijzonderheden gaf hij hier- r niet. een gepensioneerde CIA-func- tionaris. Baker wil in het rapport aantonen dat de getuigenverklaringen die CIA- functionarissen hebben afgelegd in verband met Watergate door de ver klaring van de gepensioneerde agent worden tegengesproken. De CIA- functionarissen hadden namelijk ge zegd dat Hunt na 21 augustus 1971 geen contact meer met de CIA heeft gehad. Op die datum had de CIA, vol gens haar functionarissen, verder de assistentie aan Hunt geweigerd. Een beschuldiging drie Jaar" geleden met t ander doet Baker vermoeden dat een aantal Franse verzetsstrijders KEULEN Het maandag na groot tumult onderbroken pro ces tegen de Nazi-vervolgster Beate Klarsfeld is gisteren voor de Keulse rechtbank in alle rust voortgezet. Wat in naam een proces tegen de in Parijs wonende Duitse journaliste heet te zijn, werd in feite een voortdurende aanklacht tegen de in Keu len wonende vroegere Gestapo-chef van Parijs Kurt Lischka. Door Ewout Janse nog de CIA heeft afgeweten van zowel de cte jodenmoordenaar te hebben wil- inbraak in het Watergate gebouw op 17 Juni 1972 als in het kantoor vai heeft de ratificatie van deze eenkomst door het parlement steeds niet plaatsgehad. De Israëlische verdediger had Bea te Klarsfeld onderwierp de "zeer ge- Beate Klarsfeld staat terecht op heer obersturmmanführer vanochtend aan een venijnig ver hoor over het feit dat Lischka een pistool draagt en daarmee eenmaal bij hem binnengedrongen *en on^voeren naar Frankrijk, oen-neoi-oiauetigearougcn vei- j ht) 1950 bU verst£k tot levensIan" zetsman onder bedwang heeft ge- de psychiater ge dwangarbeid is veroordeeld. Daniel Ellsberg op 2 september Thans werkt Lischka ongestoord als procuratiehouder bij een in- en ex- 1971POT In het rapport stond verder dat portbedrijf. het onderzoek-team van Baker geen toegang van de CIA had gekregen tot Ongehoord tientallen belangrijke documenten. Een aantel politici, onder wie houden, als in de goede oude tijden", aldus advocaat Malinscy uit Tel Aviv een opmerking, die recht bank-president als niet terzake doen de afwees. IJver Overigens geeft de president de volgens PeresjSJn de afgelopen wordt de CJA drie maanden 90 Arabieren aange- te doen hwft Kehad met de inbraken houden onder verdenking van sabo- of het verhullen tageactiviteit. Peres^die enkele da- Watergat€ de senaatscommissie Sam geieid dat Lischka in West-Duits- getuigen alle ruimte. De Parijse Ervin, vindt dat in Baker's rapport land niet kan worden vervolgd voor historicus dr. Joseph Billig, directeur oorlogsmisdaden die hem in een an- van het Joods documentatiecentrum der land al een rechtskrachtig von- in de Franse hoofdstad, schetste in de zaak nis heeft opgeleverd. Enkele Jaren gen geleden uit de Verenigde Staten terugkeerde waar hij wapens voor Israël aankocht, zei van mening te protest Een groep Franse ge- nvh zijn dat de Syrische en Egyptische leerden die had zullen deelnemen £"*22! ÜSJLÜnVÏÏI een seminarium uitvoerig betoog met i geleden is een aanvullend Frans- stikte stem de vooraanstaande rol Duitse overeenkomst gesloten, door die Lieschka bij de deportatie strijdkrachten inmiddels zijn uitge rust met de modernste Russische Joodse geleerden in Moskou nog in de bondsrepubliek ter luchtdoelraketten van het type Sam- tot 5 Juli heeft gisteren scherp ge- antwoording worden geroepen. Maar 9. Tijdens de oktoberoorlog werd de protesteerd tegen het onmogelijk ma- door tegenwerking van |jjjm| jjj Israëlische luchtmacht zware verlie- ken van het seminarium door. de geestverwanten in de zen toegebracht met de Sam-6. Sowjetrussische overheid. honderdduizenden Joden uit Frank rijk heeft gespeeld. "Zijn ijver bracht zelfs Adolf Eichmann in ver legenheid". Doel van de verklaringen der ge- stoorde figuur is, maar terecht strijdt voormalige tuigen charge is de rechtbank dui- tegen wat een andere Franse Westduitse delijk te maken dat Beate Klarsfel volstrekt ondraaglijke kringen van de CDU en de FDP, geen maniakale of geestelijk ge- noemde; het feit dat Lischka de Conservatieve onafhankelij- ken, Geir Hallgrimsson zal ver- ge zoeken te proberen een regering te vormen. De partij is als overwinnaar uit de verkiezingen te voorschijn ge- komen, met 42.7 procent van de stemmen. Als de onafhankelijkheids-partij ver zocht zal worden een nieuwe minder heidscoalitie te vormen zou dit kun nen betekenen dat de betrekkingen tussen IJsland en de Verenigde Sta ten en de overige bondgenoten in de Noord-Atlantische verdragsorgani satie zouden verbeteren. Koerscorrectie van Mariner-10 PASADENA (AP) Een korte stoot van de boordraketjes heeft de koers van de ruimtesonde Mariner 10 gis teren zodanig gewijzigd dat de ca mera's op 21 september betere beel den van de planeet Mercurius naar de aarde kunnen seinen. De raketjes werkten 18,8 seconden. Op die datum scheert Mariner 10 voor de tweede maal langs Mercurius, waarbij volgens plan opnamen zul len worden gemaakt van de zuidelij ke pool. Vertrouwen De Italiaanse re gering van premier Mariano Rumor heeft gisteren met 176 tegen 111 een vertrouwensvotum verkregen in de senaat, waannee de parlementaire goedkeuring is gehecht aan de ver soberingsmaatregelen die door de regering ziin voorgesteld. Gedetineerd De voormalige op perbevelhebber van de Chileense zee- striidkrachten. admiraal Raul Mon- tero Corvejo, is gearresteerd en ge detineerd op het eiland Quirquino in de Stille Oceaan. Dit omdat hij geen genoegen zou hebben genomen met de aanwijzing van juntaleider toestand eigen zeggen in Keulen een rustig le- generaal Pinochet tot "hoogste lei- - Beate Klarsfeld ven kan leiden", der 1 de natie".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6