Okker: gebrek aan professionele trots Bosnegerkunst niet te maar geld moet er komen UW DAGBLAD mee op vakantie Ook Nastase uitgeschakeld op Wimbledon 7 p* I SPORT AGENDA KOERSEN IN HILVERSUM Moord op weduwe opgelost SCHIETPARTIJ VOOR HAAGSE RECHTBANK HISTORISCHE BOERDERIJ DOOR BRAND VERWOEST Archeologische monumenten in deze regio Marathon-partij van Bijen en Jan Wolters Tweede Kamerlid in Leids museum voor Volkenkunde: WOENSDAG 3 JULI 1974 LONDEN Tom Okker niet bij de laatste acht van Wimble don. Miezerige regen, spekglad gras en een gebrekkige bewa king van de lijnen vormden op de achtste Wimbledondag de detonerende entourage voor de spelers, die het moeten hebben van snelheid van handelen meer dan van slagenkracht. Orantes eruit tegen El Shafei, Okker, die in vier sets verloor van Ale xander Metreveli (8—9, 63, 46, 26) en de als tweede ge plaatste Ilie Nastase, die het niet bolwerkte tegen de Ameri kaanse nummer dertien Dick Stockton. Ismael el Shafei bezig Orantes uit te schakelen. Uw dagblad wil gaarne mee met vakanti® als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte formulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden Als brief verzenden, frankeren met 40 cent. Ons HUISADRES is: Naam: Straat: No. woonplaats: doorhalen wat niet van toepassing is. Postabonnement Ons VAKANTIEADRES is: van tot straat no olaatsnaam: S.v.p. in blokletters KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland en België gratis. De overige Europese ïanden uitsluitend per luchtpost. Kosten f 1,— per dag. De praktijk heeft ons geleerd dat de bezorging van kranten in de Zuid- europese en noordafrikaanse landen nog al eens te wensen overlaat. Wy kunnen daarom geen verantwuorunig nemen voor kranten die niet tijdig op het vakantieadres worden ontvangen. Wimbledon is gisteren meer kwijt- geraakt dan alleen maar wat ge plaatste spelers. Er is een stuk in ventiviteit verloren gegaan. Maar er is één troost: de straklijnigheid van de hardhitters zal het toernooi niet totaal bepalen. Ken Rosewell is overgebleven. De 39-Jarige "kam pioen zonder titel" bestond het om onder deze abominabele omstandig heden het serveergeweld van Roscoe Tanner te pareren en het centre- court urenlang te vullen met de ma gie van zijn totaal-tennis. Hoewel het op deze miezerige dins dag in de loop van de dingen lag, dat Okker verloor, hing er toch rond baan twee waar hij optrad, een wolk van frustratie. Nastase en Orantes verzetten zich tot de laatste slag te gen hun uitschakeling, Okker niet. Hij was vol goede moed begonnen, maar met de eerste regendruppels kwam de irritatie, die zich ontlaad de, toen hij eenmaal de tiebreak van de eerste set met 86 had verloren, in een nijdig geslagen bal, die hoog over de heining uit het zicht ver dween. Vanaf dat moment bewoog Okker zich uiterst omzichtig langs de achterlijn, wilde een keer zijn bullen pakken, toen de druppels zich verdichtten en maakte de indruk overal liever te zijn dan op Wimble don. Iet leek een typisch voorbeeld van gebrek aan professionele trots. Metreveli Jagend op alles wat bin nen zijn bereik kwam, Okker laco niek aan zijn plaats genageld. Met wat meer mobiliteit zou er geen twij» fel over de uitslag zijn geweest, maar het kwam er niet van. Okker vertrok als een colporteur, die ergens bot heeft gevangen. Volgende keer be ter, er -esten nog vele met tennis ge vulde dagen. Te beginnen maandag in Buffalo en dinsdag in Toronto. "Ach", sprak hij: 'Tk had een beetje last van mijn benen in de tweede set. Misschien was de conditie niet hele- Cricket EERSTE KLASSE VOC HCC ra: VRA De Kre kels. Honkbal HOOFDKLASSE poule a Sparta Raak Nicols (6/7) Lott- gering Schoten ADO (6/7); ADO Lottgering Schoten; Raak Nicols Sparta. poule b OVVO Feyenoord (6/7); Luycks Giants Or wo/HC AW (6/7); Fey enoord OVVO; Orwo/HCAW Luycks Giants. Amsel-prijs (2440 m) autostart: 1. L.-na Axkit II <A. Suykerbuyk) 3.27.5 1.25.0" 2. Iiuccie Carbonari; 3. Leone Be Winnend" 2i.30. pL 5.- 3.60 4.20, *opp. 00.30 trio 237850 Alouette-prijs (eerste afdeling, 2000 m. autostart)1. Leanne Fortuna (M. Bouwhuis) 2.48.0 154.0; 2. Musketie; 3. Lentebode. Winnend 2.10, pl. 150 1.5") 4.80 kopp. 4.00 deola-prijs (2000 m met auto- st.v.-u)1. Michael Spender (P. Se- gersi 2.43.5 1.21.8; 2. Karla Pluto; 3. Lathi. Winnend; 6.40, pl. 2.90 1.80 2.00 ko;;p. 20.20, trio 264.00. Criterium der amateurrijders V (2000 m met autostart)1. Karlof B G v. d. Wal 2.45.1 1.22.6 2. Kobalt; 3 s-alida II. Winnend 1.80. pl. 1.50 5 16.40, kopp. 43.60 Anthus-prijs (eerste afdeling. 1600 m met autostart)1. Ivanovna Hea ther (R. Pools) 2.07.8 1.195: 2. Inalco Leron; 3. Ike Buitenzorg. Winnend 33.10, pl. 5.90 350 2.10, kopp. 111.50. trii 3409.10 Ardea-prijs (200 m): 1. Victorious II -G. v. d. Wal) 2.43.7 150.8; 2. Inez: 3. .facky Spencer. Winnend 5.50, pl. 2.20 2.90. kopp. 12.80. Aquila-prys (2040 m): 1. Larens Trots (P. Smit) 2.49.1 1.22.9 2. Jupi ter D; 3. Lord Axkit. Winnend 350 pl. 1.50 1.70 1.30. kopp. 10.70, trio 85.50. Alouette-priJs (tweede afdeling 2000 m met autostart): 1. Lord Six (J. DUs) 2.52.1.26.4; 2. La Vitesse; 3. Loyaal v. Liante. Winnend 4.40, pl. 1.90 2.60 3.80, kopp. 67.80. Anthus-prijs (tweede afdeling) met autostart 1600 m): 1. Iwan Mac (H. J. Duivenvoorden) 2.08.3 1.20.3. 2. Gregor M; 3. Hovi Lady. Winnend .40 pl. 2.40 1.50 150. kopp. 11.10, trio 126.30. Alk-prijs (1540 m) 1. Nanette (F. Eerenberg) 2.12.0 1.25; 2. Norton P; 3. Nora Princes. Winnend 2.90, pl. 150 150 1.80, kopp. 5.50. XoUle omzet: i 338.450.—. Het Nederlandse duo Jan Hordijk en Elly Appel werd in de tweede ronde van het gemengd dubbelspel in drie sets uitgeschakeld door de Japanse combinatie Kuli/Miyashlta. De cij fers waren: 2—6, 6-4, 6—3. maal goed. In het stedentennis speel je per slot van rekening niet langer dan twintig minuten achter elkaar. Ik serveerde niet best. Hij kon om de tweede bal heenlopen. Ik heb het eigenlijk verprutst bij 4—3 en 4—0 in de derde set. Als ik toen had doorgezet, had ik dit partijtje nog wel gewonnen". Dat is wel waarschijnlijk, want Metreveli is wel een ijverig en be kwaam tennisser, die niet veel fou ten maakt, maar hij is behept met het onvermogen de belangrijke pun ten goed te spelen. Hij liet heel wat kansen voor open doel liggen, miste bijvoorbeeld bij 8—7 in de eerste set niet minder dan vijf setpunten waarvan de vierde zelfs door een kind zou zijn benut. Voor de derde set had hij ook weer vier setpoints nodig en in de vierde, toen Okker de strijd eigenlyk al had gestaakt, miste hy nog 2 matchpoints. Imponerend nog twee matchpoints. Imponerend was het dus allemaal niet, maar het was genoeg tegen een Okker, die niet durfde te lopen. Okker en Wimbledon liggen elkaar niet zo goed. Okker heeft er enkele magistrale partijen gespeeld, maar veertien dagen uitputtend toernooi- tennis onder de meest uiteenlopende omstandigheden, is in zijn geheel al tijd te zwaar voor hem gebleken. Ook in de jaren, toen hij derde op de wereldranglijst stond, kwam hij op Wimbledon niet verder dan de laat ste acht. Ditmaal was de loting gunstiger dan ooit: drie tegen de dertigers op een rij: Ralston, Baranyi en Drys- dale. dan Metreveli, die bij andere gelegenheden geen echte kans zou maken en vervolgens niet eens de altijd gevaarlijke Nastase, maar de tamelijk eenzijdige Dick Stockton. Het heeft niet zo mogen zijn. Maar om te zeggen dat Okker er kapot van is zou overdreven zijn. Wimbledon is bezig zijn magische klank te ver liezen. Elders kan met minder in spanning hetzelfde worden ver diend. De tijd dat Wimbledon als enige de marktwaarde van de pro fessionals bepaalde, is voorbij. Voor Okker in ieder geval wel: "Je vraagt Je soms af waarom Je hier naar toe vliegt. Je weet op dat gras niet hoe een bal op Je afkomt. Hij stuit nooit twee keer op dezelfde ma nier, het is gewoon f rasterend spe len". En in het geval van Okker le vert het niet eens voldoende op. Vierduizend gulden. Niet genoeg om de overtocht en verblijf van vrouw en kind te betalen", aldus de snel rekende Canadese Nederlander. Wimbledon gaat verder zonder Ok ker. Maar wel met de finalisten van vorig jaar: Jan Kodes en Metreve li. De Tsjech, die nooit erkend is als een waardig Wimbledonkampioen en als reactie daarop zich nogal re calcitrant opstelt, gaf tegen Gorman een demonstratie, wat wilskracht en doorzettingsvermogen vermag. De verloren eerste en tweede set dwon gen hem voor de derde achtereen volgende maal tot de martelgang over de volle vijf sets. Hij volbracht dat winnend, maar men begint zich nu toch wel af te vragen waar de grenzen van zijn uithoudingsvermo gen liggen. Jim Connors zal waar schijnlijk voor hem een te zware op gave betekenen. De andere kwartfi nales gaan tussen Newcombe en Ro- sewall (een herhaling van de gedenk waardige vijfsetter in de finale van 1970), Stan Smith tegen El Shafei en Metreveli tegen Stockton. Bij de da mes is het aantal verrassingen tot één beperkt: Rosy Casals moest het ruimschoots afleggen tegen de geta lenteerde 17-Jarige Zuidafrikaanse Linky Boshof f. Hier is de indeling: King—Morozova, Boshoff—Wade, Melville—Goolagong en Masthoff— Evert. Uitslagen HEREN-ENKELSPEL vierde ron de: Connors (VS)— Fillol (Chi) 6-3, 57, 6—0, 6—1, El Shafei (Egyp)— Orantes (Spa) 6-4, 3—6, 6—3 7—5. Newcombe (Aus)—Van Dillen (VS) 7—5, 6—3, 6—4, Smith (VS)—Do- mlnguez (Fra) 6-3, 6—4, 7—5, Ko des (Tsj.-Sl.) -Oorman (VS) 6-8 2—6 9—7, 6—4, Metreveli (Rus)—Okker (Ned) 5-8, 3—6, 6—4, 6—2, Stock ton (VS)—Nastase (Roem) 5—7, 6— 4. 6—3, 9—8, Rosewall (Aus)—Tan ner (VS) 2—6, 9—7, 6-3, 7—5. DAM ESENKELSPEL, vierde ron de: Olga Morozova (Karen Krantzcke (Austr) 9—7, 64, Evon- ne Goolagong (Aus)—K. Kemper (VS) 6—1 6—4, Virginia Wade (Eng) Patti Hogan (VS) 6—3, 6-1, Ker ry Melville (Aus)—Tory Fretz (VS) 51, Fretz teruggetrokken, Billie Jean King (VS)—L. Charles (VS) 6 —3. 6-0, Chris Evert (VS)—Monika Schallau (VS) 75, 61, Laura Bos- LEIDEN Maar liefst veertig partyen konden gisteren op de ba nen van „de Leidsche Hout", dankzy de formidabele weersomstandigheden verspeeld worden. Het hadden er waarschijnlijk méér kunnen zijn als Willem Byen en Jan Wolters wat meer aan elkaar hadden toegegeven. Maair geen van beiden wist van op- gevena Na ruim tweeëneenhalf uur tennis, waarin in het totaal maar liefst 44 games werden verspeeld, toonden deze twee volhouders van het gravel stappen. Dankzij veel spreiding en weinig risico nemen slaagde Wol ters na veel moeite erin de eerste set met 7—5 op zijn naam te schrijven. Maar Bijen kwam in de tweede set goed terug en de stand liep zelfs op tot 7—7. Toen vermeed Byen op de kritieke momenten het risico en drukte op het nippertje door naar 5—7. De derde en beslissende set had voor Jan Wolters aanvankelijk een BAARN (ANP) De 24-Jarige inwoner van Baarn J. van R., die verdacht werd van het plegen van de wurgmoord, het afgelopen weekend op de 71-jarige weduwe A. Bax-Seip in haar woning in de Karei Door manlaan in Baarn en aanvankelijk had ontkend, heeft gisteren tegen over de politie een volledige beken tenis afgelegd. De man was zater dag in de buurt rondgegaan zich voordoende als Inner van de honden belasting. Hij had ook bij de wedu we, die hem kende, aangebeld en zij had hem toegelaten. Van R. had haar een paar keer om geld ge vraagd, maar niets gekregen. De Jongeman verklaarde dat hij bang was geworden dat de vrouw hem zou verraden. Daarom had hij haar doodgemaakt. Dit deelde gis termiddag de korpschef van de Baarnse politie, hoofdinspecteur G. E. R. Amelung mee. In de woning van de vrouw waren sporen gevon den die erop duidden, dat Van R. de dader moest zijn. De 38 gulden die hij uit de woning had meegenomen, werden op hem gevonden. De 37-Jarige huisvriend van de vrouw J. E., die ook was gearres teerd, werd gistermiddag vrijgela ten. De aanhouding van de dader ge schiedde op een tip van een buurt bewoner die hem zaterdag aan de huizen had zien aanbellen. Dank zij de samenwerking tussen de politie Baarn en Soest en de medewerking van twee technische rechercheurs uit Utrecht, is de zaak zo snel kun nen worden opgelost, zei hoofdin specteur Amelung. LEIDEN Aan de Rijksuniversi teit van Utrecht is R. de Meyer te Bodegraven geslaagd voor het doc toraalexamen rechtsgeleerdheid. Aan de Technische Hogeschool in Delft is T. Gerbrands te Wassenaar geslaagd voor het doctoraal examen werk tuigkundig ingenieur. hoff (Z.-Afrika)—Rosemary Casals (VS) 6—2. 6—3, Masthof (Wdl)—Gis- cafre (Arg) 6—2, 6—4. gunstig verloop, want binnen de'kort ste keren kwaan hy met maar liefst 4—0 voor te staan. Toch lukte het hem niet om deze voorsprong uit te bouwen, want Bijen kwam terug en maakte 4—3. Wéér kwam Wolters voor. Vooral dankzij zijn onbereken bare, met ontzettend veel spin ge slagen backhand, wist hij op 5—3 te komen. Tooh lukte het hem weer niet om door te breken en deze set werd dan ook een ware slijtageslag. Uit- eimdeflij'k moest Jan Wolters met 9—7 de set en dus de partij uit handen geven. Heel walt gemakkelijker had Paul Theunissen het in zijn party tegen clubgenoot Beckwith. In de eerste set moest Theunissen nog wel verscheidene malen op zijn vastheid terug vallen. Maar zonder al te veel moeite haalde hij deze set met 6—4 binnen. In de tweede set was het ver zet van de technfisch begaafde Beck with echter gebroken. In sneltrein vaart pikte Theunissen de tweede set met 6—1. Leo Links, die eergisteren al van zich liet spreken door een set van Dennis de Water te verliezen, kon het gisteravond tegen de goed op dreef zijnde Hans van Tongeren niet bolwerken. In twee korte sets werd Links, die toch wel van alles pro beerde, met 6—2, 6—3 aan de kant gezet. De oud -Roomburgspeelster Mar- greet Prager, die op het ogenblik bij Unicum spoelt, won wij gemakkelijk haar partij in het D.E.C. van mevr. W. Tombrok. Margreet Prager, die al eerder dit seizoen van zich deed spreken door een goede prestatie te leveren tegen Karin Braakman, had tegen mew. Tombrok Slechts twee maal 6—3 nodig om zich voor de vol gende ronde te kunnen plaatsen. LEIDEN "Bosnegerkunst uit Su riname is niet te koop. Maar het geld voor het project van de houtsnijders- federatie moet er komen. Ik ga weer naar Suriname en als de centen er niet voor op tafel liggen, pak ik de kwestie opnieuw op en begin weer te drammen". Het Tweedekamerlid mevrouw Dr. Rie de Boois verklaarde dit gisteren in het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden. Met veel plech tigheid had Juist tevoren de bosne ger René M. Vaarnold, directeur van de Woodcarves Association in Para maribo, 37 kunstvoorwerpen over gedragen aan het museum. Dr. G. D. van Wengen, conservator en hoofd van educatieve dienst van het mu seum, aanvaardde ze in bruikleen. De heer Vaarnold had bij zijn be de tot de stamvaders en alle voorva ders van de twaalf clans bosnegers, twaalf flesjes bier bij de geheiligde voorwerpen geplaatst. Deze gaan mee terug naar Suriname om in de hei ligdommen te worden bijgezet ten bewijze, dat de dierbare voorwerpen met religieuze en traditionele waar den nog van hen zijn. In kleurrijk ge waad had de heer Vaarnold gebeden en gezongen, op een trom begeleid, Ruzie in Leids woonwagenkamp DEN HAAG Een 28-jarige koop man uit Leiden, die sinds zijn trouw dag in het woonwagenkamp verbleef, werd door de gemeenschap welwil lend ontvangen, met uitzondering van één familie. Sinds jaar en dag zyn er moeilykheden en de kampbe woners verklaarden vrywel een drachtig, dat de koopman uitputtend werd gesard en bedreigd. Dat leidde op 2 april van dit jaar tot een explosie. De dag tevoren had het tweetal elkaar ontmoet op het strand in Scheveningen en ook toen werden allerlei bedreigingen geuit en tot vechten uitgedaagd. De volgende dag begaf de koopman zich naar een café aan de Paul Kragerlaan in Den Haag. waar hy wist, dat de ander er vaak was te vinden. De koopman had een pistool by zich gestoken en hy loste vier schoten. De tegenstan der werd door vier kogels getroffen en zwaar gewond. Wegens poging tot doodslag, subs, zware mishandeling, eiste de officier van Justitie by de Haagse rechtbank tegen de koopman zes maanden ge vangenisstraf waarvan vijf maanden voorwaardelyk met proeftyd van 2 Jaar. Verdachte vertelde het verhaal van zyn moeilykheden. Hy had het Leid se kamp verlaten, teneinde wat tot rust te komen, omdat hy overspan nen raakte. De verdediger, mr. Schaper, vond de eis van de officier wel redelyk, doch wees erop, dat verdachte de narigheden van maanden heeft op gekropt en in het wilde weg heeft geschoten. Hy vroeg te volstaan met een geheel voorwaardelyke gevange nisstraf. Vonnis op 16 juli. na arden (anp) De kapitale historische boerderij „Qud Bussum", op de grens van Naarden en Huizen, is gisteren door brand nagenoeg ge heel verwoest. De schade wordt ge raamd op rond de f 1 miljoen JDe oorzaak van de brand is niet bekend, maar het wordt niet uitgesloten dat zij is ontstaan door kortsluiting. De boerderij behoort tot complex „Oud Bussum" dat uit de zeventiende eeuw dateert. De brand werd ontdekt door een van de bewoners van hiet complex dat drie gezinnen huisvest. Het grootste gedeelte van de inboedel kon worden gered, maar in totaal ging ongeveer 85 ton hooi verloren, 25 ton op de hooizolder en 60 ton in een aangrenzende hooiberg. De brandweer van Huizen, Naarden en Bussum bestreden het vuur met groot materieel. De boerderij was nog steeds eigendom van de erven Flo- ris Vos, de 17e eeuwse erfgooier, tol- bestormer en kamerlid. Begin de ze eeuw werd de boerderij verbouwd en uitgebreid met een modelboerde rij. Deze laatste kon geheel worden behouden. De brand is ontstaan op de hooi zolder. Men sluit uit dat hooibroei de oorzaak is van de brand, omdat het hooi dat op de zolder lag pas de laatste dagen is aangevoerd De verwoeste boerderij was wel ver zekerd, maar niet voor herbouw in de historische staat. Tito Indonesië De Joegosla vische nresident Tito heeft gisteren de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken Malik ontvangen. Malik overhandigde hem een per soonlijke boodschap van president Soeharto. De inhoud van de bood schap is niet bekendgemaakt. door zijn landgenoot Eric Vrede. Achtergesteld Mevr. De Boois woonde de over dracht bij in gezelschap van de voor zitter van de kamercommissie voor Surinaamse en Antilliaanse zaken, drs. H. M. Fransen, enkele adviseurs van de Woodcarves Association, de le raren W. N. Kramer en F. Hische- möller alsmede de heer J. W. Ben- nebroek Gravenhorst van de Sticu- sa. Mevr. De Boois legde er de na-- druk op, dat de bosnegers in grote moeilijkheden zijn komen te verke ren en dat de Woodcarves Associa tion niet alleen de houtsnijkunst op een hoog peil heeft weten te handha ven, maar ook ongeveer 7000 bosne gers werkgelegenheid biedt. De bos neger wordt door de Surinaamse overheid achtergesteld en de hout snijdersfederatie wordt tegenge werkt, omdat het geld, dat ermee verdiend wordt binnen de bosneger gemeenschap blijft en volledig aan haar ten goede komt, aldus de heer Vaarnold. Het kamerlid oordeelde, dat het plan om kunstvoorwerpen te gelde te maken een noodsprong Is. Om de Mafia-moord Een van de be langrijkste sigarettensmokkelaars in Italië, de 42-jarige Leonello Grilli, is gisteren vermoord in de omgeving van Livorno aangetroffen met zijn 39-jarige vrouw Giordanna, zijn oudste zoon (18) en een van zijn me dewerkers. de 39-Jarige Sergio Bac- ci. Volgens de eerste conclusie van de politie betreft het een wraakne ming van de Mafia. Explosie Bij een explosie in 'n munitiefabriek in Galdacano. bij Bilbao, zijn veertien personen om gekomen. Tien personen werden zwaar gewond en een honderdtal werd licht gewond. Volgens deskun digen kan de explosie zijn veroor zaakt door de hoge temperatuur die op het ogenblik in dit gebied heerst, 36 graden. Daardoor zou een hoeveel heid kruit ontbrand kunnen zijn. Regering naar Beira De Rege ring van Mozambique zal haar zetel tijdelijk verplaatsen van de hoofd stad Lourenco Marques naar de ha venstad Beira. Waarnemers menen dat deze maatregel een symbolische betekenis heeft. Beira, 600 km. ten noorden van Lourenco Marques, ligt bij het strijdtoneel van de guerrilla in het midden van Mozambique. Het Portugese bestuur wil met de over plaatsing van het bestuurscentrum uit het veilige Lourenco Marques naar Beira kennelijk de verontruste blanken demonstreren dat "ze niet in de steek gelaten zullen worden". O De Russische violist David Ois- trach heeft meegedeeld dat geen van de 12 finalisten in de afdeling viool van het vijfde internationale Tsjai- kowski-concours in aanmerking kwam voor een eerste prijs. De Amerikaanse violist Eugene Fo- dor deelt de tweede prjijs met twee Russische musici en de Franse Ma rie-Annique Nicola met haar 18 jaar de Jongste mededingster deelt de derde plaats met een Bulgaar. bosnegers te helpen, dient er geld te komen om een project te financie ren. Ze zag daartoe wel mogelijkhe den, maar besefte, dat daarvoor de medewerking van de Surinaamse regering nodig is, waarvan zij vrees de, dat die zich niets van de bosne gers aantrekt. Uiteengezet werd, dat er naar schatting zo'n 80.000 bosnegers in Suriname zijn, wier bossen door roof bouw zijn uitgeput, zodat ze op het punt staan om te komen. Een deel van de bosnegers trekt naar de stad. Ze worden er als onvolwaardige bur gers beschouwd en behandeld. Me vrouw De Boois was er zich van be wust geen prioriteiten te kunnen aangeven voor de Surinaamse rege ring, maar zei wel alle mogeiyke middelen te willen hanteren om prioriteit te krijgn voor het ontwik kelingsproject van de Woodcarvers Association. Ze had haar hoop ge vestigd op de nieuwe Surinaamse re gering. Medische hulp De heer Vaarnold lichtte toe, dat de houtsnijdersfederatie zich niet alleen inzet om de cultuur van de bosnegers te beschermn, maar ook DEN HAAG Op de ontwerplyst van beschermde archeologische mo numenten is een aantal terreinen ge plaatst in verband met hun belang voor de wetenschap. Het gaat om een gebied in Zoe- terwoude, waarin overblyfselen zyn gevonden van het uit de late middel eeuwen daterende huis Zwieten, dat tot 1805 heeft bestaan. In Leiderdorp werd by het riviertje de Does in de dertiende eeuw een rond waterkasteel gebouwd, waarvan de resten in 1952 en 1953 archeolo gisch werden onderzocht. Deze over blyfselen zyn na dat onderzoek toe gedekt en de rykscommissie voor het oudheidkundig bodemonderzoek acht het van belang, dat het terrein voor toekomstig onderzoek wettelyk wordt beschermd. In Koudekerk aan den Ryn zyn sporen gevonden van begraving uit de vroege middeleeuwen. Ook dit ter rein is op de lyst geplaatst, evenals een boerderij (17e eeuw) in Wou- brugge en een negentiende-eeuwse boerdery in Hoofddorp. Wilson naar Parijs Premier Wilson van Engeland zal 19 Juli in Parijs besprekmgen voeren met pre sident Valery Giscard d'Estadng. Het zal hun eerste ontmoeting zijn se dert d'Estaing president is gewor den. Men verwacht dat de twee lei ders o.m. zullen spreken over de Brits-Franse supersonische Concor de, de Britse voorwaarden voor het lidmaatschap van de Europese ge meenschap, het Kanaaltunnel-pro- jeot, de Europese veiligheid en het Midden-Oosten. aan de in kommervolle omstandighe den verkerende bosnegers in en rond de stad Paramaribo. De kunst voorwerpen waren volgens hem niet langer veilig in Suriname. Hij had wel het idee gehad ze te verkopen, maar stemde er mee in, dat ze in bruikleen zyn in Leiden. Het liefst zou de heer Vaarnold de beelden en andere voorwerpen weer mee terug willen nemen, maar hy zag dit niet als een goede zaak D® Surinaamse overheid beheert al een museum, met onder andere de col- lectie-Abbenhuis, maar van beheer kan niet worden gesproken, een me ning die anderen deelden. Dit werd geïllustreerd met de mededeling, dat een deel van de collectie van het Su rinaams museum spoorloos is ver dwenen. Belangrijker vond de heer Vaar nold het evenwel om geld te krijgen voor sociaal werk onder de bosne gers. Het ontwikkelingsproject van de Woodcarvers Association /ergt "n bedrag van ongeveer 130.000 of 80.000 Surinaamse guldens. En dat seld moet er komen, oordeelden mevr. De Boois en de Nederlandse adviseurs van de houtsnijdersfederatie, die allen in Suriname hebben gewoond. Toernooi Leidse Hout

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13