WRAAK VAN KARSTENS 'Herman, Koen en Theo zijn niet zo slecht' Tour in cijfers Eddy Merckx: "Mag ik misschien boos zijn?" APPIE HAPPIE In eerste gele trui naar de dopingcontrole WOENSDAG 3 JULI 197# Een modeverschijnsel dat al zo'n jaar of tien standhoudt, is het verguisen, vervloeken, verket teren belasteren en belachelijk maken van de tv-commenitatoren van Studio Sport bij de voetbal wedstrijden. Iedere keer weer moeten zij "spitsroeden lopen", dat wil zeggen dat zij "een vroeger veel toegepaste militaire strafoe fening moeten ondergaan waar bij de gestrafte met ontblote rug door een dubbele rij met spits- Door Nico Scheepmaker roeden gewapende soldaten moest lopen". Van Dale zegt er niet bij, dat het slachtoffer dan met die spitsroeden ("striemende lange en dunne roede als tuchtigings middel" verklaart zij frivool) bont en blauw geslagen werd, maar dat had u natuurlijk al begrepen. In werkelijkheid zijn Herman Kuiphof, Theo Reitsma en Koen Verhoef niet zo slecht of abomi nabel of niet te pruimen als hun critici het willen doen voorko men. Natuurlijk is iedere keer de tailkritiek mogelijk, bijvoorbeeld omdat ze iets niet opmerkten dat ze hadden moeten zien, of omdat ze een verkeerde speler of een verkeerde overtreding signaleer den, maar laten we niet vergeten dat het soms bijzonder moeilijk is om ogenblikkelijk de juiste man die de voorzet gaf, de juiste man die de bal doorkopte, de Juiste man die het schot blokkeerde en de Juiste man die alsnog inschoot te identificeren, als zoiets zich binnen enkele seconden afspeelt. Ik merk het zelf op de perstri bune. waar we er toch nog altijd rustiger en meer op ons gemak bijzitten dan de tv- en radiover slaggevers (die meestal ook nog verder van het veld afzitten). Na elkebelangrijke gebeurtenis voor het 'doel, en zeker na elk doel punt, is het doorgaans een heen en weer gevraag van: "Was het nu Rep of Neeskens? En van wie kwam die voorzet? en toen schoot Rensenbrink toch op doel, of wie was dat? en wie, maakte nu eigenlijk eerst die overtreding te gen Jansen? Wat u in de krant te lezen krijgt is ook maar de grootste ge mene deler van wat alle Journa listen er van dachten. Meestal benadert die gemene delder na tuurlijk de werkelijkheid zeer dicht, maar toch zitten wij ook dikwijls te aarzelen. Het verschil tussen ons en Her man, Koen en Theo is, dat wij nog even de tijd hebben voor overleg, en zij niet. In het perscentrum in Gelsen- kirohen heb ik via de televisie de wedstrijd West-Duitsland— Zweden gevolgd, en in de eerste helft (na de rust viel ik uitgeput uit) heb !k uit nieuwsgierigheid geturfd hoe vaak de Duitse com mentator de namen van de spe lers noemde. U weet, die Duitse commentatoren hebben een ande re opvatting van hun taak dan de Nederlanders,. Ze zwijgen soms minuten lang als vissen in een aquarium, en als er een doelpunt valt (aan welke kant ook), dan reageren zij daar even ingetogen op als een grensrechter. Ik heb een verschrikkelijke hekel aan dit soort verslaggeving, om dat het hetzelfde effect heeft als een natte deken waarmee je een oplaaiend binnenbrandje smoort. U moet goed begrijpen wat er bij de televisie gebeurt. Je ziet maar een klein deel van wat er zich op het veld afspeelt, namelijk dat deel dat zich rondom de bal beweegt. Als Cruijff Rensenbrink aanspeelt voor een een-twee dan volgt de camera de bal richting Rensenbrink, hij krijgt die bal, speelt hem meteen weer af, en on dertussen blijkt er gefloten te zijn. Waarvoor? Voor het vast houden van Cruijff die de "dub- belpass" van Rensenbrink wilde gaan incasseren maar daar de kans niet toe kreeg. Dat incident je heeft u dan niet te zien gekre gen omdat het zich buiten het ge zichtsveld van de bal afspeelde, hoewel het toch een zeer wezen lijk onderdeel was van het spel op dat ogenblik. Met andere woorden: de com mentator moet veel aanvullen, voor de kijkers, en dat doen die Duitse dooievisjesvreters maar in beperkte mate. Bovendien smoren zij het zinderende geluid in zo'n stadion (het geluidsvolu me van de microfoons is uiter aard afgedempt omdat de com mentator verstaanbaar moet blij ven), wat zij niet compenseren, door een enthousiast, levendig, commentaar, dat mede als ver vangingsmiddel van het stadion- lawaai dienst doet. Bij zo'n Duitse commentator zit je dus, gevoelsmatig, in een hailf leeg stadion. En ook afge zien daarvan zijn die Duitsers helemaal niet zo briljant. Bij West-DuitslandZweden bijvoor beeld riep de verslaggever dat Hölzenbein 2—0 had gemaakt ter wijl het voor ons toch vrij duide lijk was dat het Overath was. La ter rectificeerde hij het, na het zien van de herhaling. Verder be perkte hij zich voornamelijk tot iemand aan de bal was, waarbij hij een opmerkelijke voorkeur voor de Duitsers ten toon spreid de. hoewel de Duitse kijkers hun eigen spelers toch wel het beste zullen herkennen en hem niet no dig hebben. keer een Zweedse. En de gemak kelijkst herkenbare spelers (Beckenbauer enerzijds, Ed- ström anderzijds) noemde hij dan ook het vaakst: allebei tien keer. Minder makkelijk herkenbare spe Iers (spelers dus waar ook de kij kers moeite mee hebben) noemde hij zelden: Bonhoff twee keer, Herzog drie keer, Olsson één keer en Tapper twee keer. En de wat kleurloze Nordqvist, die toch heel wat wegwerkte bij die eindeloze stroom van Duitse aanvallen, noemde hij in die eerste helft in totaal.nul keer: Ik ging op den duur zelfs twijfelen of hij wel meespeelde. Maar hij was het wel degelijk, alleen werd hij door de T)uitse commentator gemakshalve steeds overgeslagen. In de KRO-voetbalkwis moes ten de mensen gisteren raden of de getoonde voetbalbenen van James Onedin, Johan Cruijff of Thijs Glorieus ftaren. De werke lijke keuze ging alleen tussen Onedin en Glorieus, want de be treffende benen droegen de Adi- das-schoenen met de 3 strepen, eh Cruijff zou nog liever voetschim mel krijgen dan op de foto te gaan met Adidasschoenen, terwijl hy by Puma (met de bananen schil) gecontracteerd staat. Het viel me trouwens op dat al die voetbalbenen die Je raden moest in Adidasschoenen gestoken wa ren. Ik heb nog geen Puma of Quick of Power of welk ander werk ook gezien. Wordt die voetbalkwis mis schien door Adidas gesponsored? Nee hoor, het ligt veel simpeler. De produktie-assistente van de KRO heeft de KNVB om schoe nen in verschillende maten, shir tjes en broekjes gevraagd, en ook om ballen om weg te ge ven. en daar wist de KNVB uiter aard wel raad op. Want de KNVB heeft een contract met Adidas. Adidas leverde dus gratis voor niks niemendal al die spul len. en krijgt nu gratis voor niks niemendal alle tv-reclame voor terug. Vermoedelijk de goedkoop ste reclamespot sinds de Griekse goden vanaf de Olympus rondba zuinden dat nektar een goden drank was. DIEPPE In een kleine vijf uur is Eddy Merckx van een be minnelijke aanvoerder van het klassement veranderd in een boze onttroonde leider. De revolutie die hem, tijdelijk zonder twijfel, van zijn troon stootte, had hem ge ïrriteerd. Niet omdat hy verloren had, wel omdat hy tevergeefs een beroep had gedaan op de vazallen op wie hy meende te kunnen re kenen. 's Middags voor de start had hy nog vriendeiyk met Karstens staan te praten. Karstens tenslot te was publiciteit en Merckx kent de waarde ervan. Medokx toonde begrip voor de situatie van Kars tens in de volgende dialoog: Karstens: in je opwinding kun Je toch wat vergeten. Merckx: Maar Je had Je dienen te melden. Karstens: Ik ben ge weest, ik was alleen te laat om dat wy niet tqdig van het hotel naar de start konden komen". Merckx: „Ik vindt het Juist dat de Jury is teruggekomen op zyn beslissing. Ik sta op dit punt achter Je". V«f uur later was er geen dia loog met Merckx mogelijk. Hy plaatste zich onmiddeliyk na aankomst in de eenzaamheid die hy de tien minuten daarvoor had gevoeld. Hy had maar net tyd om zyn woede te uiten: „Zeven kilometer heb ik alleen gejaagd op De Witte. Er was niemand die wilde overnemen. Geen ploegmaat heb ik in die Jacht gezien. Ieder een liet my het werk alleen op- in de Ronde van Frankrijk heeft zyn protest tegen de strafmaatre gelen van maandag gegrond ver klaard en hem zijn straffen kwyt- gescholden. .Omdat", stelde de Jury, „rekening gehouden kan worden met de afstand tussen hotel en de plaats van de doping controle en de enorme ver keersintensiteit in Caen op het moment dat Karstens zich naar de dopingscontrole wilde bege ven". De directie van de Tour liet dezelfde bewoordingen uit. Levi- tan zei: .Karstens kan aanspraak maken op enige consideratie aan gezien hy op weg naar de do pingscontrole onverwachte moei- lykheden tegenkwam. Rekening houdend met het feit dat hy naar de controle is gegaan, te laat wel iswaar, heeft de Jury de arts be last met de doping-controle en de inspecteur van de UCI, verzocht het onderzoek dat gisteren niet heeft kunnen plaatsvinden, als nog op dinsdagavond te willen verrichten. Dat verzoek is inge willigd. Er dient echter geen misver stand te bestaan. De genomen maatregel zal door niemand als precedent kunnen worden be schouwd. In de toekomst zal het te laat op de controle verschijnen van een renner niet gepardon neerd worden. In het uitzonder- iyk3 geval van Karstens echter heeft de Jury besloten de tegen hem genomen maatregelen onge daan te maken". 'Iedereen liet mij het werk alleen opknappen' knappen. Mag ik misschien boos zyn?" Het mocht. Zoals ook de woede van Roger Pingeon begrypelyk was. Na zyn overwinningen in de ronden van Frankryk (1967) en Spanje (1969) was Pingeon gelei- delyk teruggevallen tot het ni veau van de veteraan die het suc ces alleen nog maar als een vage herinnering heeft. De triomfen uit het eind van de zestiger Jaren waren vervaagd, maar op 2 Juli 1974 lag de glorie weer eens voor hem. Met Roland de Witte was hy twintig kilometer voor Dieppe weggesprongen. Zy werkten voor- treffelyk samen. Pingeon omdat hy nog een keer groot wilde zyn, De Witte omdat hy een sensatio nele coupe voor ogen had. De Witte: „Ik stond een minuut zes seconden op Merckx achter. Wy hadden vyftdg seconden genomen. Als ik die zou houden en de sprint van Pingeon winnen, was ik lei der in het klassement. Dat zou toch een sensatie zyn". Op minder dan vyf kilometer voor Dieppe liep de lucht uit de voorband van Pingeon. De Frans man vroeg zijn ploegleider een andere fiets. Hy kreeg een nieuw wiel. In de haast om hem weer op weg te zetten werd het wiel slecht gemonteerd. Pingeon moest opnieuw afstappen en wist op dat moment dat zyn hoop'een illu sie was geworden. Aan de streep smeet hy zyn fiets op de grond. Razend, duivels, ontgoocheld. „Dat. noemt zich ploegleider me canicien. Zy kunnen er niet van, zy begrypen er niets van". Zyn ontgoocheling was een schrille tegenstelling tot de vol doening van Karstens. „Ik heb bereikt wat ik wilde. Ik heb kei hard gewerkt om de trui te kry- gen, ik zal het ook doen om hem te houden. Zoals De Muer zich heeft ingezet om die dopingszaak op te lossen, zo zal ik het doen om de trui te houden. Wy zyn eigenlyk hetzelfde. Vechters. Na dat die zaak van maandag ge regeld was, heb ik er niet meer aan gedacht af te stappen of te stoppen. Nu zeker niet. Dat is toch geweldig. Alles is opgelost. Ik ben tevreden en ik geloof het te mogen zyn. Ik heb vandaag ontdekt dat myn ploeg achter my staat en dat het Merckx heel wat moeite zal kosten om my er in de vlakke ritten af te ryden". De affaire Karstens van maan dag is elegant opgelost. De Jury Uitslag vijfde etappe is: 1. De Wit te (Belg, Schotte) 4 uur, 15 minuten en 34 seconden, met tijdsvergoeding 4.15.14, 2. Patrick Sercu (Belg, Cri- biori) 4.15.43, met tijdsvergoeding 4.15.28, 3. Guimard (Fra, Cadiou) 4.15.43, met tijdsvergoeding 4.15.33, 4. Gualazzini (It. Cribiori) 415.43, met tijdsvergoeding 4.15.38, 5. Hoban (Eng, Copuit) 4.15.43, 6. Escilassan (Fra, Plaud) 4.15.43, 7. Lasa (Spa, Barrutia) 4.15.43, 8. De Meyer (Belg, Schotte), 9. Pollentier (Belg, Schot- te), 10. Wezemael (Belg, Van Vaeren- bergh), 11. Aja (Spa, Barrutia), 12. Van Springel (Belg, Van Vaeren- bergh), 13. Gerard Vianen (Ned. Ca put), 14. Henk Poppe (Ned. Lie- bregts), 15. Teirlink (Belg, Sfcablins- ki), 21. Merckx (Belg, Albani), 24. Gerben Karstens (Ned. De Muer), 28. Huizebosch (Ned. Liebregts)30. Fedor den Hertog (Ned. Liebregts), allen in de tijd van 4.15.43, 62. Ger- rie Knetemann (Ned. Caput), 4.15.53, 72. Kees Bal (Ned. Caput), z.t. 100. Wim Prinsen (Ned. Liebregts) 4.16.31 103. Henk Prinsen (Ned. Liebregts) z.t. 113. Piet van Katwijk (Ned. Lie bregts) 4.17.31, 121. Wü de Vlam (Ned. Liebregts) 4.19.10. Algemeen klassement: 1. Karstens (Ned. De Muer) 21 uur, 18 minuten en 26 seconden, 2. Merckx (Belg, Al bani) op 2 sec., 3. Sercu (Belg, Cri biori), op 9 sec, 4. Gualazzini (It. Cribiori) op 10 sec, 5. Bruyere (Belg, Albani) op 10 sec, 6. Van Springel (Belg, Van Vaerenbergh) op 28 sec, 7. De Witte (Belg, Schotte) op 43 sec, 8. Manzaneque (Spa, Barrutia) op 44 sec, 9. Hoban (Eng. Caput) op 49 sec, 10. Agostinho (Port, De Muer) op 51 sec, 11. Danguillaume (Fra, Plaud) op 58 sec, 12. Thevenet (Fra, Plaud) op 1.01, 13. Pollentier (Belg. Schotte) op 1.01, 14. Fedor den Her tog (Ned. Liebregts) op 103, 15. Lasa (Spa, Barrutia) op 1.04, 16. Gerrie Knetemann (Ned. Caput) op 1.04, 20. Henk Poppe (Ned, Liebregts) op 1.09, 27. Kees Bal (Ned. Caput) op 1.13, 59. Piet van Katwijk (Ned. Lie bregts) op 1.29, 90. Henk Prinsen (Ned. Liebregts) op 2.21, 104. Ge rard Vianen (Ned. Caput) op 8.50. 108. Albert Huizebosch (Ned. Lie bregts) op 9.10, 115. Wil de Vlam (Ned. Liebregts) op 12.53, 119. Wim Prinsen (Ned. Liebregts) op 14.45. Puntenklassement: 1. Sercu 109 punten, 2. Karstens 75, 3. Gualazzini 65, 4. Van Katwijk 47. Algemeen ploegenklassement: 1. Cribiori 63.56,37, 2. Albani 63.57.22, 3. De Muer 63.57.30, 1. Liebregts 63.58.27. Beéote uit... 4 JULI _7e ETAPPE 221 km ^Haretoeke ^GIVRY -ufkBEAUMONT OfcRANCE flCHIMAY 56k Vh i^ROZOY -v WR-PORCIEN ^JUNMLLE iNauroyA^^LE i - (Tgr. loges CHALONS DIEPPE Felix Levitan leidde Gerben Karstens gister avond persoonlijk naar de doping controle. De Tourdirec teur wilde geen enkel risico meer nemen. Na de moeilijk heden van maandagavond wenste hij er absoluut zeker van te zijn dat Karstens zijn waterwerk op tijd afleverde, te meer omdat de renner geslaagd was. De gele trui, die hem sinds Brest obsedeerde, kreeg hij in Dieppe om de schou ders gehangen. Gerben Karstens en niet Eddy Merckx zal vandaag het meest begeerde shirt van de Ronde van Frank rijk naar België rijden. De Leidenaars doen deze weken goed in de topsport. Terwijl Wim Rijsbergen schittert in West- Duitsland, greep Gerben Karstens in Frankrijk de gele trui in "le Grande Bouclé". Op de foto laat het Swift-lid sich graag kussen door een schone uit Dieppe. tig kilometer, worstelde hij zich met al zyn macht en inzet voorby Merckx om twee seconden meer tij dsvergoe ding te veroveren dan de almachtige Belg. Karstens en Merckx stonden gelijk aan de top van het klassement. Er volgden weinig betekenende schermutselingen, maar kortstondi ge perioden daargelaten, bleef de groep bij elkaar. Van tijd tot tijd waren er wat vluchters, soms waren er wat achterblijvers en onder hen Wil de Vlam en Piet van Katwijk, die de inspanningen van de afgelo pen dagen voelden. Ruim dertig kilometer voor Diep pe lagen er weer zes-, vier-, en twee seconden te wachten op de beste drie uit de premiesprint. Het werd weer een gevecht dat met veel zwaarder materieel werd uitgevechten dan de ze - als koersprikkels bedoelde - sprints eigenlijk waard zijn. Het leek schieten op een mug met een stuk geschut. Merckx en Guaelazzini mo biliseerden de Molteni's en de Brook- lyns, Karstens vond zijn BIC's tot helpen bereid. Agostinho, de leider van de ploeg nu Ocana uit het beeld is verdwenen, wierp zich op als voor naamste assistent van de gretige Ne derlander. Dank zij de heilige wil om de leiderstrui te pakken, slaagde Karstens. Hij kwam weer als twee de, weer achter Gualazzini, maar voor Merckx, over de kalklijn. Op dat moment was de gele trui hem. Maar zekerheid had hy nog niet. Indien Merckx bij de eerste vier zou eindi gen, en hy achter Merckx binnen kwam, waren zyn twee seconden winst niet genoeg. Grimmig Het vertrek van Uingeon en De Witte uit het peloton kwam Karstens zeker niet ongelegen. Als zij uit het oog bleven, was er slechts bonifica tie voor twee mensen uit het pelo ton. Na de laatste helling voor Diep pe toonde Merckx dat hij een van die twee wilde zijn. Hij stortte zich in de afdaling. Hij wierp zich met al zijn kracht en durf in de Jacht op Pin geon en De Witte. Ruim vijf kilom- ter voerde hij de meute aan. Pin geon, die een lekke band had gekre gen, werd teruggepakt. De Witte ver loor zijn winst, die bijna een minuut had bedragen, met handenvol secon den tegelijk. Als Merckx in het offen sief gaat, smeken de kleineren. In het zicht van wat waarschijnlijk zijn laatste illusie als wielrenner is, wilde Karstens niet buigen. Toen Merckx goed 2000 meter voor de eindstreep eindelijk het gat gemaakt had, dat hem de trui zou doen behouden, toonde de oud-Leidenaar nog een keer al zijn grimmigheid. Meter voor meter vocht hij zich naar de gele trui, die op enkele tientallen meters voor hem in de avondzon schitterde. Hij kreeg hem te pakken op minder dan 400 meter voor de streep. Op dat moment vlogen sprinters die Kars tens gewoonlyk met een hautain ge baar van zich zou hebben afgeschud, langs hem en Merckx heen. Kars tens zag het met een flimlach aan. Ieder die hem en Merckx voorbij kwam, zou Merckx van de ereplaat sen kunnen houden. Twintig man vlogen hem nog voorbij in het laat ste stukje. Het deerde hem niet. Ger ben Karstens had zijn doel bereikt. Hy had niet alleen het onrecht ge wroken dat hij meende hem in Ply mouth aangedaan te zijn ,hij had zijn revanche voor de fout die hij maandag in zijn opwinding had ge maakt. Hij zou bovendien op 32-Ja- rige leeftijd, in de avond van zijn carrière, tydens zyn zevende Ronde van Frankrijk voor het eerst de gele trui om zi.^# schouders voelen. Het was een heer 14k gMP** Aan de greep naar de macht v%p Karstens was gisteren wel het een en ander voorafgegaan. Maandag avond al begon Maurice de Muer op zijn indringend wijze te lobbyen bij de koersdirecteuren. Hij had het geluk dat zijn ploeg een begrip in Frankrijk is, en Karstens bovendien een vedette. Wat een ander niet ge lukt zou zyn, lukte de Muer wel. Wat een kleintje niet mag, werd Karstens toegestaan, zyn fout werd hem ver geven. De directie van de Tour maakte de beslissing van de inter nationale Jury ongedaan. Dinsdag morgen hoorde Karstens het, geen straftijd, handhaving van zijn plaats in de etappe van maandag, geen boete, geen voorlopige schorsing. De Ronde van Frankrijk boog. De reglementen werden opzij gezet. De dreiging van een staking van de ren ners was afgewend. De geest van het anti-doping reglement werd gesteld boven de letter van de wet, en het leek niet onredelijk. Het is eigenlijk ook niet onrechtvaardig, al dacht Jacques Goddet, de oude baas van de Ronde, er enigszins anders over. Voor de start kwam hij Karstens de hand schudden. Hij bekende Kars tens dat Levitan en hij achter de Ne derlandse renner stonden, maar hij voegde er gelijk aan toe: "Je bent fout geweest. De dopingcontrole is een noodzaak. De renners hebben het zelf gewild, niemand wenst nog eens een affaire-Simpson mee te maken. Er zijn regels, en die dienen te worden gehandhaafd". Karstens antwoordde met: 'Teder mens kan toch iets vergeten mijnheer Goddet. Zelfs u". Goddet bleef glimlachen, maar gaf onmiddellijk keihard lik op stuk: "Inderdaad Karstens, alles. Behalve dit". Geladen Het was net de extra-stimulans die Karstens nodig had. De toch al enigszins geprikkelde renner was ge laden. Maurice de Muer, zijn slimme en bekwame ploegleider had het be grepen. Hij wist, beter dan wie ook, dat Karstens zich de laatste dagen had geërgerd aan de betrekkelyk ge ringe steun die hij van zijn ploegma ten had gekregen. De Muer nam zijn maatregelen. Karstens kreeg de hulp die het hem mogelijk maakte om de revanche compleet te doen zyn. Gis teren werd Karstens niet beschouwd al de man die BIC aan incidentele successen kan heipon. In de vijfde rit stond de ploeg op last van de baas achter de man die met alle inzet een doel wilde bereiken. Karstens heeft de macht die hem werd gegeven gebruikt. Hij heeft er voor gezorgd dat een etappe die bij na 140 kilometer niets om het lijf had, een spannende rit werd. Bij de eerste premiesprint al, na net der- De Belg Ronald de Witte passeert triomferend de eind- streep in Dieppe.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11