DDR: PURE ANGST VOOR ORANJE VROLIJK AFSCHEID VAN HET LEGIOEN 'Een enorme opluchting' SPORT Als kaarten voor Truus niet klaar liggen ga ik naar huis'' FSEfl ZET CRUIJFF BIJ ONS... IAIM74 MICHELS BEGINT AL TE WENNEN AAN KLAPZOENEN Juschner: Onzin, we wilden heus wel winnen..." MAANDAG 1 JULI 1974 Johan Cruyff tegen Truus van Hanegem: .Micheis? Die is toch veel te goed voor Jul- Fel Polen is nog steeds zon der puntenverlies. PAGINA II Duitse bondscoach Schön: „Dat doelpunt van Edström was een enorm koude dou che". PAGINA 12 Gees Priem heeft by een vail tydens de derde etappe van de Tour de France een breuk in het bekken opgelopen. PAGINA 13 Daverende verrassing van Thung op Wimbledon. PAGINA 14 Jojo Buitenzorg stelt teleur met een vierde plaats tydens de Grote Prys de Lage Lau den. PAGINA 15 GELSENK IRCHEN Jürgen Sparwasser, die in het Parksta dion bij Wim Rijsbergen, als hij eens over de middellijn kwam en bij Wim Jansen, als hij achter bleef hangen, weinig kans kreeg, na de wedstrijd: „Ik heb net te gen 'n paar Westiduitse journaCiis- ten vriendelijk gezegd dat ik de Bundesrepubliek wel wereldkam pioen zie worden. Maar dat deed ik omdat die heren eigenlijk al leen maar naar me toekwamen om dkt te horen. Eerlijk gezegd sla ik Nederland hoger aan. Al moet je de kracht van het elftal natuurlijk niet te erg overdrijven. Eén man maakt immers erg veel uit. Want wees reëel: had Johan Cruijff vandaag bij de DDR laten En daarna: „Maar ach, dat we hebben verloren zal ons in de DDR wel niet zo zwaar worden aangerekend. We hebben immers van de Bundesrepubliek gewonnen Op dat succes kunnen we nog een tijdje teren". GELS ENK IRCHEN Ondanks de waarschuwingen dat 't Parkstadion in Gelsenkirohen to taal was uitverkocht, hebben ve le voetbalfans toch de reis naar de Duitse Roerstad gemaakt in d> hoop nog een kaartje te kunnen bemachtigen. Maar de Westduit- se voetballiefhebbers zijn te zeer verrukt van het Nederland se voetbal, dat zij zich de kans om Nederland tegen de DDR in ac tie te zien, niet wilden laten ont nemen. Er was nog wel een zwar te markt, maar niet op grote schaal. De prijzen van de kaar ten varieerden van 80 tot 100 mark. De vele honderden die nu geen kaartje meer kregen verdrongen zich voor de gesloten hekken en bleven daar tot de rust in de felle regen staan. Daarna zocht en vond men onderdak in de café's van Gelsenkirohen, waar via het televisiescherm althans nog een helft te volgen was. CELSENKIRCHEN Ook ditmaal drukte de uitgelaten Frantisek Fadrhonc een klap zoen op de wang van ,,der Rinus". Het was weer gelukt: Rinus Micheis opnieuw de win- Inende trainer. En al was de zege op de hard nekkig verdedigende, taaie Oostduitsers be slist niet met zoveel glans omgeven als de vorige triomfen in dit WK-toernooi, de vreugde was er niet minder om. jjan Jongbloed, die ook gisteren zijn doel attent verdedigde: ,,Je moet deze wedstrijd realistisch zien. Die lui verdedigden als bezetenen, maar gaven daarbij toch twee kansjes iweg. Wel, die benutten we prompt. Nou, ails je daartoe in staat bent, heb je het goed ge- Idaan. En trouwens, voor mooi voetbal kregen we ditmaail de gelegenheid niet". Vanaf het aanvangssiagnaal van de Switser Scheurer trok de DDR een nuur op voor de veste van doelman Jürgen Croy. En aangezien de Oost duitsers het is bekend uiterst consciëntieus plegen te handelen bij dergelijk bouwwerk, leek er 'Oranje geen doorkomen aan. Maar ai schijnt een muur op het eerste oog nóg zo solide in elkaar te zitten, nóg zo'n onoverkomelijk ob- itakel te zijn, werkelijke doorzetters laten zich er toch niet door weer- louden. En Oranje had in Gelsen- ürchen weer een onweerstaanbare loorzetter, fenomenale doordouwer n de gelederen. Zijn naam, natuur lik. Johan Neeskens, die in zijn veertje (regen) in zijn element eas. Hij was ook de eerste die be speurde. dat er een poreuze plek ln tuur zat. In de negende minuut :ag hij een gaatje en haalde on- niddellijk verwoestend uit. Jürgen Droy was volstrekt kansloos: 1—0 het geïnspireerde Oranje. Wim Rijsbergen die in »«én adem Neeskens moet worden ge- ïoemd, want ook hij leverde giste ren ware topprestatie: „En toe lachten we: de DDR zal nu wel aanvallen, maar nee hoor, ze >leven Hardnekkig verdedigen. Er gens onbegrijpelijk in hun situatie. En als ze eens naar voren trokken, werden ze doorgaans al afgestopt voor ze bij de middenlijn waren". Arie Haan, die na afloop met Ruud Krol by de lopingscontrole moest verschijnen: „Door constant de bal in de breedte te spelen, probeerden wij de Oostduitsers uit hun tent te lokken. Het lukte niet. Ze gingen er gewoon niet op ln. En op het laatst ging ik me zelf afvragen: zouden ze nou niét willen of niet kunnen? Maar iaat ik het er maar op hou den, dat ze uit pure angst zo'n de fensief concept bleven uitvoeren". Slechts eenmaal kreeg Jan Jong bloed het gisteren even lastig. Bij een /er schot van Martin Hoff mann. De Amsterdamse „vliegende kiep" had er twee handelingen voor cm de inzet onder controle te krijgen. Aangezien Oranje er ook weinig voor voelde om risico te ne men, ontstond er tenslotte een voor het publiek weinig boeiend schouw spel, tussen de domme werkpaarden van Georg Buschner en de ras- paar dj es van Rinus Micheis, die er ook niet voor voelden om overdre ven vlot in galop te gaan. Zelfs toen Oranje na rust tot 2—0 was uitgelopen, veranderde er wei nig aan het spelbeeld. De discipelen van Georg Buschner weigerden per tinent om uit hun schulp te krui- Energi ;ie Johan Cruijff: „Ik begreep de DDR niet. Ze moeten over een fantasti sche conditie beschikken. Maar waarom benutten ze dan hun uit houdingsvermogen niet? Het enige wat ze nu met hun energie deden, was tevergeefs achter onze breedte- passes aanhollen. Voor hetzelfde geld hadden ze hun energie kunnen gebruiken voor een offensief. Ze hadden immers niets meer te ver liezen". Maar al gooide George Buschner er uiteindelijk nog wat verse krachten in, de DDR bleef volharden in risi coloos robot-voetbal. En daardoor haalde het team van maestro Johan Cruijff, die weer enkele malen aan toonde dat hij niet voor niets mil joenen op zijn bankrekening heeft staan, zonder veel moeite zegevie rend de eindstreep. De eerste opzet was gelukt: de elf van Rinus Micheis naar München. En dus kon Fadrhonc de supervisor een spontane pakkerd geven. Rinus Micheis trok ditmaal niet eens een vies gezicht, toen ook Frantisek hem met kussen overlaadde. Hij be gint er kennelijk al aan Terwijl scheidsrechter Schreuer naar de middenstipt wijst, probeert Johan Cruijff (14) doel puntenmaker Johan Neeskens te pakken te krijgen voor de "huldiging": Nederland leidt met 10 WIM VAN HANEGEM: GELSENKIRCHEN Met een weinig gerust hart stapt Wim van Hanegem gisteren voor het duel tegen de DDR de door natte grasmat op. De Feyenoorder: "Ik was er immers bang voor dat het ineens een keer mis zou lopen. En daar kwam nog bij dat Rinus Micheis zondagochtend uit Spanje was terugge keerd met de mededeling dat zijn Barcelona met 40 van Real (Madrid had verloren. Ik dacht meteen: "Allemachtig, als dat Imaar geen slecht voorteken voor ons is." Rensenbrink over doelpunt: ïiltrup De meest tevreden Mi- chels-pupil in het Waldhotel van Ïiltrup, waar de Volendammer Cats Tisteravond Oranje overlaadden met uitbundige beatmuziek, heette Rob Door Rob Vente vroege goal van Nees haalde echsei wat uit mijn pessimisti-' ;he hm. Maar ik ging toch pas 100 i een overwinning geloven, Robbie er na de rust nog een- inschopte. Toeü pwas dacht ik: krijger het weer voor elkaar". r Hanegem over Robbie Lensenbrimk: .Hy speelde vandaag Vooral nadat hij dat doelpunt tad gemaakt. En weet je dat ik be- list nooit iets tegen die Jonger heb tad? voor mij mag hij heus elke wedstrijd spelen. Dat praatje dat ik steeds op zou hebben gehamerd Piet Keizer erin moest, is niet beer dan een gemene roddel' be inwoner van H.I.A. over de spe- •ers van de DDR: „Het spijt me dat ik het moet zeggen, maar ik vond het ontstellend laffe knapen. Al kwamen ze achter, ze bleven maar verdedigen. En maar hopen dat wij bij een dieptepass een fou tje zouden maken, zodat zij konden counteren. Maar gelukkig bleven we efficiënt breedte-voetbal spelen; na men we geen overbodig risico. Het was zo weliswaar waardeloos voetbal voor ons en voor het publiek maar net moest ditmaal". Wim van Hanegem over het ko mende duel tegen Brazilië: „Een Knieval geiykspel is voldoende. Maar daar moeten we het niet op aansturen. We moeten niet op 0—0 spelen. We Wim van Hanegem in een duel op het middenveld gewikkeld met de Oostduitser Krische. Over de schouder van Van Hane- gem kijkt Johnnie Rep mee. dienen gewoon ons eigen spel te spelen en winnen. Al kunnen we nu tenminste gelukkig niet meer af gaan. Want bij de laatste vier zit ten we .n elk geval en dat is zon dermeer een prestatie". die kaarten voor woensdag tegen Brazilië niet. Ik neb er al zoveel keer om ge vraagd. Maar ik geloof dat ik er een knieval voor moet maken". Het antwoord van Willem: "Ik heb ln Hiltrup tegen de heren van de bond gezegd: "Als de kaarten voor m'n vrouw er maandag niet liggen, ga ik meteen naar huis. Wat denken Rensenbrink. Want de Anderlecht- vedetbe had eindelijk zijn doel be reikt: een doelpunt! Even kalm als altijd, maar niette min zichtbaar voldaan, vertelde Rob Rensenbrink de story van zyn treffer". De linkerspits: „Voor de wedstrijd had Rinus Micheis het in de kleed kamer tegen me gezegd: „Robbie vandaag ben jij aan de beurt. Schop jij er eentje in'. ..In het begin van de wedstrijd was het me bijna al gelukt. Bij die kop- kans bedoel ik. Maar toen werkte verdorie nog een Oostduitser de bal van de doellijn af. Eigenlijk was het overigens een klein beetje m'n eigen schuld. Ik had de bal niet vol in moeten koppen, maar hem beter wat van m'n hoofd af kunnen laten schampen. Maar Neeskens maakte onmiddellijk daarna gelukkig alles goed door keihard raak te schieten. Het was een geweldige goal van Jo han". Knagen Een klein kwartier na de rust schreef de Nederlandse voetballer in Belgische loondienst, die in dit toernooi weinig overtuigend uit de startblokken ging, maar nu steeds vlotter gaat draaien, toch eindeiyfc een persoonlijk succes op zijn naam. Via Neeskens en Rep kreeg hij de bal in een riante positie toe gespeeld. Een beheerste inzet en Rob Rensenbrink had het nu wel teg<"> de DDR beslist: 2—0. Rob Rensenbrink: „Dat doelpunt betekende een enorme opluchting voor me. Eindelijk wist ik weer dat ik het nog kon. Ergens was het na melijk toch wel een beetje aan me gaan knagen dat het me nog maar steeds niet was gelukt. Die goal kwam als een bevrijding". Beter Rob Rensenbrink over de wedstrijd die Oranje gisteren in het natte Gelsenkircher Parkstadion afwerkte: „Qua voetbal deden we het afgelo pen woensdag tegen Argentinië na tuurlijk allemaal veel mooier. Maar de prestatie die we nu leverden was in mijn ogen toch beter. Want van dit Oost-Duitsland, dat doodsbang van ons leek, was het ont zettend moeilijk winnen". En dan tot slot: „Ik heb voor het toernooi gezegd: Ik maak nog eens een keer tje een beslissende goal. Nu ik er een tje heb ingeschopt, kun je waar- schyniyk nog meer van me verwach- Gelsenkirchen Arme Georg Busohner. Hij wordt werkelijk nij dig wanneer hij wordt geconfron teerd met de MiöheOs-uRspnaak dat It-aflië,vergeleken met Oost-Duils- land, aanvallend voetbal speelt Wil eerst weten of collega Micheis lat voor of na de wedstrijd gisteren heeft gezegd. Erna. Bitter: „Heren, de tv-beelden hebben uitgewezen dat Oranje heus niet zoveel kansen •neer heeft gehad dan Oost-Duits land. Kijk er nog eens naar van avond en oordeel zelf". Maar het feit dat Oost-Duitsland zegge en schrijve één gericht schot 3p Jan Jongbloed afvuurde, dat de spelers zelfs bij een 1—0 achter stand tijd gingen rekken bij het aittrappen en bij het ingooien, dat vijst er toch op dat de B-^hner- formatie er uitsluitend op uit was de schade zo beperkt mogelijk te houden? Buschner (grimmig): „On zin. We wilden heus wel winnen. Alleen, het ging niet. Die ongeluk kige vroege goal, die haalde ons uit het spel. We moesten ineens ons concept veranderen, moesten ko men". Maar waaarom kwamen ze dan niet? Buschner, uiteindelijk toch capitulerend: „Omdat we tegen Ne derland speelden. Omdat Nederland in de finale komt en daar recht op heeft- Omdat het de sterkste ploeg is". Ineens ziet hy dan toch nog een lichtpuntje. „Technisch en taktisch zijn we volledig overtroefd. Maar het tempo, dat konden we toch aardig bijbenen". Wat voor een ploeg met een conditie als die van de Oostduitsers toch maar een schrale troost moet zijn.' En wat nu met de Oostduitse ploeg? Buschner: „We gaan nu op voor de derde plaats in de poule. Ook dat is een ereplaats en we zullen ervoor vechten tegen Argentinië". Woorden die de organisatie van het wereld- kampioenschapstoernooi uit het hart gegrepen moeten zijn. Maar of ze tot gevolg zullen hebben dat da wedstrijd DDR—Argentinië in Gel senkirchen woensdag uitverkocht zal zijn, valt natuurlijk te betwijfelen. Omdat er op dezelfde dag twee top pers zijn. Omdat Nederland en Bra zilië en West-Duitsland en Polen dan uitmaken wie er zondag in het Olympisch Stadion mag aantreden voor de finale van deze WK-happe- nihg. Mini-carnaval RIO DE JANEIRO Het Brazi liaanse thuisfront heeft de overwin ning van het nationale voetbalelftal op Argentinië gisteravond met groot enthousiasme gevierd. De vreugde uitingen deden een soort spontaan minicarnaval ontstaan in ie straten van de grote steden. Overal daalden miljoenen papiersnippers uit de ra men neer op de feestvierenden. Na het laatste fluitsignaal van de Belgi sche arbiter Loraux vielen wild vreemde mensen elkaar om de hals, waarby vreugdetranen de vrye loop werden gelaten.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9