Moeder Ds. King vermoord VROUW PERON TIJDELIJK PRESIDENT TOESTAND ETHIOPIE NOG ZEER VERWARD Nixon en Brezjnew op de Krim Booreiland doelwit van terroristen In Argentinië Missie Bhoetto in Bangla-Desj mislukt Aardverschuiving in Colombia: 250 doden Geen vooruitgang bij lange besprekingen BIJ BRAND IN AMERIKAANSE DISCOBAR: 24 DODEN MAANDAG 1 JULI 1974 LONDEN In een Nederlandse haven, vermoedelijk Rotterdam, ligt een schip gereed dat door Arabische terroristen gebruikt zal worden om één of meer Brit se booreilanden in de Noordzee op te blazen. Aldus een geheim rapport dat de speciale afdeling van Scot land Yard van één van haar agenten in het Midden-Oosten heeft ontvangen. In het rapport staat dat een Palestijnse com mando-eenheid van een niet bij name genoemde Arabische olie- staat ongeveer 12 miljoen gul den heeft gekregen om het kar wei uit te voeren. Het zou de bedoeling van de terroristen zijn op volle zee een bevoorradingsschip te kapen om geen argwaan te wekken bij de bemanning van het booreiland. Eenmaal op het eiland zouden de terroristen voldoende tijd hebben hun explosieven aan te brengen en weg te komen voor dat de Britse marine ter plaat se kan zijn. Een helikopter zou de terroristen vervolgens van het booreiland oppikken, zy zouden via een Westeuropese luchthaven naar Algerije wor den vervoerd. Het rapport, dat vorige week in Londen werd ontvangen, werd aanvankeiyk door de Yard als minder serieus geacht. Dit ver anderde toen een onbekend schip zich verdacht lang in de buurt van een van de boor eilanden ophield. De aandacht van de Britse marine werd voor namelijk getrokken door het feit dat dit onbekende schip zich op korter dan 30 meter van het eiland bevond, terwyi de maxi maal toegestane afstand 450 meter is. Aangenomen wordt dat het on bekende schip, dat yiings ver dween toen een Brits marine- vaartuig verscheen, een verken ningsschip is geweest met ter roristen aan boord voor het ma ken van foto's van het boor eiland. Vanaf dat moment zyn alle booreilanden onder strikte be waking gekomen. Ook de Britse havens worden nauwlettend in het oog gehouden, alsmede de kleinere luchthavens. Op de booreilanden zelf heerst een toe stand van verhoogde waak zaamheid. Alle scheepsverkeer met boor eilanden, in het byzonder de be voorradingsschepen, worden ge controleerd. Op de booreilanden staan bovendien scherpschutters op strategische punten. ATLANTA (UPI/Reuter/AP) De moeder van de ver moorde negerleider Martin Luther King is gisteren in een kerk in Atlanta doodgeschoten. De dader is een jonge ne ger, die volgens ooggetuigen kennelijk buiten zijn zinnen •was. Hij had een pistool in elke hand en vuurde op de kerk gangers. Een 50-jarige man werd eveneens dodelijk getrof fen. MevrouW King overleed kort na aankomst in het zie kenhuis. Ze had een kogelwond in het hoofd. BUENOS AIRES Maria Estela. Peron heelt hut presidentschap van Argentinië op zich genomen totdat haar zieke echtgenoot, generaal Juan Peron, zodanig hersteld is dat hij zich wederom met het president schap zou kunnen belasten, zo is uit parlementaire kringen in Argentinië De 43-Jarige vice-president Ar- De schietpartij speelde zich af in de Ebenezer Baptisen-kerk in At lanta, waar Martin Luther King sr. dominee is. Een geestelijke van deze kerk, Calvin Morris, zei dat de man die schoot een onbekende was, die nog nooit eerder in deze kerk was ge zien. Tijdens het bidden van het on ze vader stond de onbekende op en riep „Hou op met dat gedoe. Ik heb er genoeg van". Toen begon hij te schieten, met een pistool in elke hand, aldus het relaas van Morris. De onbekende die de schoten los te, werd snel overmeesterd door de kerkgangers. Hij rolde over de vloer, en riep „sla me niet, alstublieft, sla me niet. Dat hebben ze me in de oor log gedaan, dat hebben ze me in de oorlog gedaan", zo vertelde een oog getuige. Dominee Morris meende dat de man gericht schoot op mevrouw King, maar het was niet duidelijk of hij dat deed omdat hij haar kende of omdat dichtbij hem zat. Een archieffoto uit 1958 van Nobelprijswinnaar ds. Martin Luther King met zijn vrouw Corletta (rechts) en zijn moeder (links). De foto werd gemaakt in het ziekenhuis waar King toen herstelde van een messteek die hem door een negervrouw werd toegebracht. King werd zelf in 1968 dood geschoten; zijn moeder gisteren in de kerk. ADDIS ABEBA (AFP/AP) De Ethiopische regering heeft een ministerscomité ingesteld om met leger, politie en militie de jongste situatie in het land te bespreken, zo is in een com muniqué meegedeeld na kabinetsberaad over het optreden van het leger. Het comité moet zo spoedig mogelijk over zijn be raad verslag doen aan de regering, aldus het comité. De 43-Jarige mevrouw Perón heeft nu feitelijk het landsbestuur over- genomen, daartoe gemachtigd tij dens een speciale vergadering van 't Argentijnse kabinet. Mevrouw Perón is er ondanks alle twijfels In ge slaagd om zich enige reputatie te verwerven als staatsvrouw, speciaal na haar recente officiële bezoeken aan Italië en .Spanje en haar toe spraak tot de internationale vakor ganisatie in Genève. Toch herinneren velen haar zich in de eerste plaats als de nachtclub danseres die Perón tijdens zijn eer ste Jaren in ballingschap in Panama wist in te palmen en die sindsdien vruchteloos heeft geprobeerd de her innering aan zijn tweede vrouw Evi- ta te doen verbleken. President Juan Perón lijdt aan bronchitus, hetgeen tot complicaties heeft gevoerd in verband met NAVO in Brunssum De opper bevelhebber van de NAVO-strijd- hT^rder heeft krachten ta geheel Europa generaal gehad, zo hebben zijn doktoren vrij- Andrew J. Ooodpaster. heeft dagavond bekend gemaakt. De 78-Ja- OP _t.ng rige president heeft absolute rust medisoüe verzorging offi- nleuw NAVO-commando bekend gemaakt, geallieerde lucht- alle eventualiteiten te zijn voorbereid, strijdkrachten ln centraal-EuroDa. i werd in een medisch bulletin ge- Dit nieuwe commando zal, zoals al zegd. De president vooruit- eerder bekend werd, in Nederland in Brunssum gevestigd worden. Het wordt echter tijdelijk in Ramstein in Maria Estela is Perons derde Zij is de eerste vrouw op het weste- Duitsland ondergebracht, lijk halfrond, die president is gewor den. Afscheiding In de enclave Ca- blnda is dit weekeinde een hoofd kwartier geopend van een af scheidingsbeweging, die Cabinda, een De hoofdstad van Ethiopië, Ad dis Abeoa, biedt het beeld van een rustige stad. Vele inwoners waren het weekeinde de stad uitge- De trokken macht was nog in de straten Is overgebracht naar een dl» Abeba zichtbaar. inrichting voor geesteszieken, hij door politiemannen en psychia- ters wordt ondervraagd. Behalve de steeds stren8 d00r militairen be- waakt, die bekendgemaakt hebben, c dat zij uitsluitend voortaan 66-lariee informatiemedium gebruik zullen melron nm hun etonHnnntow halrar schoten in Memphis, Tennessee, was samen met zijn vader dominee DACCA (Reuter) De eerste top- de kerk waar de oude mevrouw King conferentie tussen Pakistan gla DesJ is zaterdag in een misluk king geëindigd. Er is geen voortgang vrede kreeg, was de grote leider gemaakt aangaande de belangrijke de geweldloze beweging voor gelijke vraagstukken, die de twee landen burgerrechten, die onder r twee dodelijke slachtoffers, de 70-Ja rige mevrouw King en de 69-Jarige Edard Boykin, werd vrouw ernstig gewond, Martin Luther King Jr. die in 1968 De situatie is in feite nog erg on duidelijk. De woordvoerder van het Etiopische ministerie van Voorlich ting heeft tegengesproken dat het geen enkele militaire leger premier Endalkachew Ma- Ad- konnen zou hebben gearresteerd, maar het Amerikaanse persbureau Associated Press meldt dat eenhe den van de Ethiopische stijdkrach- ten de gehele hoofdstad hebben bezet en premier Endalkach Endalkachew Makonnen, andere ministers en top functionarissen gevangen hebben ge- maken om hun standpunten bekend te maken. In de buitenlandse kolonie in Ad- "Er bestaat het duidelijke gevoel dat er zich een militaire staatsgreep voltrekt, maar dit is voorlopig nog zuiver speculatief", zo verklaarde 'n Westerse diplomaat. "Aan Ban- zondag dodelijk werd getroffen. King Jr, die in 1964 de Nobelprijs de hond is ongevaarlijk". wie verscheidene blanken. BOGOTA (AP) Reddingsploegen ramp van vrijdag, die zich 150 km ten verklaarden gisteren dat meer dan oosten van Bogota voordeed. 250 mensen om het leven zijn geko- De stoffelijke overschotten van men door de enorme aardverschui- 50 slachtoffers zijn inmiddels gebor- ving, die zich uitstortte over een Co- gen. zo verklaarde de directeur-ge- lombiaanse verkeersweg. Door de neraal \an de rampenbestrijdings- miljoenen ton aarde en gesteente, dienst Jose Jaiem Rodriguez. "WIJ werden automobielen, vrachtwagens zullen het Juiste aantal slachtoffers, autobussen verpletterd. Keizer Haile Selassi DesJ, dr. Kamal Hoessain, in Dacca verklaard. Op een persconferentie kort na het vertrek van de Pakistaanse premier Zoelfikar Ali Bhoetto. die een bezoek van drie dagen aan Bangla Desj heeft gebracht, zei Hoessain, dat Pa kistan geweigerd had het beginsel te aanvaarden, dat het de activa van het voormalige verenigde Pakistan dient te delen met Bangla DesJ. Volgens dr. Kamal is Pakistan ook niet bereid nog meer niet-Bengalen toe te laten uit Bangla DesJ, die naar Pakistan willen gaan. De Pakistaan se minister zei nog, dat er geen re gelingen getroffen zijm, de onderhan delingen te hervatten, hoewel premier Moedjiboer Rachman een uitnodi ging heeft aangenomen voor een be zoek aan Pakistan. Busongeluk Bij een busongeluk in de omgeving van Mexico City zyn zaterdag 29 passagiers om het leven gekomen en meer dan 40 ge wond. Door nog onbekende oorzaak verloor de chauffeur de macht over de schouder, trokken zich samen rond de luchthaven Bole, even bui- ten Addis Abeba, en beletten alle werkte medewerker van AFP. Over het lot Ethiopiërs het land per vliegtuig te volgens schema opereren, terwijl op de de keizer is inmiddels niet veel verlaten. De internationale lucht- buitenlanders niets in de weg werd weg", vaartmaatschappijen konden wel gelegd, is de aanwezigheid van de keizer 'n waarborg voor "elke werkelijke om wenteling in Ethiopië", zo meldt bekend. MOSKOU/OREANDA (Reuter/UPI/AFP/DPA) Presi- verwacht dat dit akkoord morgen of dent Nixon en de Russische partijleider Leonid Brezjnew heb- bekendgemaakt zal wor- ben gisteren zeer uitvoerige besprekingen gevoerd over een deze nationale ramp nooit kun nen vaststellen", zo voegde hij er aan toe. Meer dan 800 meter autoweg lag bedolven onder tonnen modder en rotsblokken. De regering heeft het gebied tot rampgebied verklaard en honderd man reddlngspersoneel gestuurd, waaronder militairen, politieagenten en vrijwilligers van de rampendienst u v - van het Rode Kruis beschrijving van de reddingsploegen groeven zich za- terdag moeizaam een weg door de duizenden tonnen aarde op zoek naar overlevenden. Omdat er nog steeds aarde en rotsblokken naar beneden kwamen was het reddingswerk een hachelijke onderneming. De Colombiaanse minister van Openbare Werken Angelini Duran Quintero begaf zich per helicopter naar het terrein van de ramp om de reddingswerkzaamheden persoonlijk De aardverschuiving stortte zich uit over de voertuigen en slachtoffers, die in een lange rij stonden te wach ten op de opruiming van een kleine aardverschuiving, die zich eerder had voorgedaan "De oerg spleet in tweeën en viel nsen en voertuigen op de de eerwaarde Miguel An gel Ruiz in te leiden. stuur en boorde het afgeladen ge- vervolgens werden de besprekingen vaarte zich in de flank van een berg. voortgezet tijdens een drie uur du- - - - Bij het overleg over offensieve beperking van strategische wapens en over de Europese Veilig- kernwapens liggen de moeilijkheden heidsconferentie. In totaal duurde het overleg formeel en infor- vooral bij de Mirvss, de interconu- meel, ruim zeven uur. Nixon en Brezjnew overlegden eerst nentale raketten met kernlading ln viereneenhalf uur in Brezjnews datsja (buitenhuis) aan de Zwarte Zee lil Oreanda. kunnen treffen. De Verenigde Sta- nog maar anderhalve ten hebben al een aanzienlijk aantal raketten met dit systeem uitgerust. Minister Kissinger deelde onlangs mee dat de Sowjet-Unie op het punt ÜTdagast zal zijn stond deze kernwapens ook operatio- De eerste uren waren ze alleen, la- In feite is ;r namen ook adviseurs van beide staatslieden aan het gesprek deel. Schapenstapel Australië had op rende boottocht op de Zwarte Zee. Si maart Jl. 148411.000 schapen, dag beschikbaar voor verder top- overleg. Vandaag vertrekt Nixon uit Yalta naar Minsk, van de regering van Wit-Rusland Daar werd ook de lang uitgestelde Brezjnew reist vandaag, vergezeld 31155.000 stuks rundvee Gro- 2.510.000 lunch gebruikt, varkens aldus de Australische staats- Er is geen melding gemaakt van «uw, urri dL^oor sTatisttek. enige vooruitgang in de besprekin- vanavond weer m Moskou njn. dienst voor sta isu Ben. Wat betreft de kwestie van de Russische en Amerikaanse woord- Luchtaanvallen zuidvietnamese beperking van de strategische bewa- voerdere zeiden dat wel overeenstem- vliegtuigen hebben zondag aanvallen pening had minister Kissinger in rohig is bereikt over de kwestie van kamp op 40 km ten Brussel al voorspeld dat een akkoord de beperking noorden van Saigon dat in Noord- Vietnamese handen is. aldus het mi- neel te maken. Ook over een beperking van de on- dergrondse kernproeven valt geen Moskóm *Nixon zal akkoord te verwachten, zo meent men in Amerikaanse kringen. Het partijdagblad „Prawda" schreef gis teren over de ontwapeningsgesprek ken: „ontspanning enerzijds en de bewapeningswedloop anderzijds kun- niert tot in het oneindige naast LUK was systemen (ABM's). Een in 1972 ge- Vietnamese nanoen a.uus oe woorovocruer van het Witte aioten akkoord stond toe dat de Ver- g£-J»g- ^^SSa^Sl litaire opperbevel ln Saigon. Volgens Huis. Ziegler. zei dat .zeer intensief volgen hebben. Aan deze situatie de vliegers zijn twee luchtafweerka- en extensief' nonnen uitgeschakeld en werden beperking tien ontploffingen waargenomen Noordvietnamese troepen hadden het gesproken kernwapens en de be trekkingen tussen Oost en West. honderd raketten installeren. Nu is moet een elnd tomen Hij karakteriseerde het overleg als elk f,én zullen stellen. Raketten moet worden verwacht inzake het af- de bewapeningswedloop. afgesproken dat de twee landen zich kamp, nr. 82, en het kamp Rach Bap „opbouwend en zakelijk" en herhaal- op 3 km ten zuiden daarvan op de verklaring dat geen doorbraak 16 mei veroverd. Rampgebied De Chileense rege ring heeft zondag dertien provincies van het land tot rampgebied ver klaard (Chili telt 25 provincies). Het betrokken gebied is nu een week lang der Zamjatin gaf de voorkeur Vorderingen Wat betreft de Europese veilig- 'n systeem tevreden heidsconferentie zei Zamjatin dat de standpunten van Washington en Moskou hier 'tamelijk dicht bij el kaar' liggen en dat er nu een middel nogaltheoreti- moet worden gevonden om het ritme de onderhandelingen in Geneve De Europese Vellig- Dat is echter sche vooruitgang. Beide landen had den pas één zo'n systeem geïnstal leerd en aangekondigd dat een twee- heidsconferentie is vastgelopen op geteisterd door hevige sneeuwval, gen en storm, waardoor zeker De Russische regeringswoordvoer- de ABM-systeem niet op het pro- de kwestie van vrijere uitwisseling van mensen, ideeën en informatie, waar de Sowjet-Unie afwijzend te genover staat. gramma stond vanwege de hoge kos- omdat de doelmatigheid er- gezien de ontwikkeling wat optimistischer klank en her- Kcii cix «««UZ, 25 innerde eraan dat Brezjnew zondag- personen het leven hebben verloren morgen had gezegd dat sinds het be- steeds nieuwe offensieve raketten, de woningen van naar schatting gin van de besprekingen vorderin- ernstig wordt betwijfeld. Er is dus be- gen zijn gemaakt en dat er nog drie slechts sprake van de formalisering dagen resteren voor verder overleg, van een stilzwijgend akkoord. Men 20.000 mensen zijn vernield of schadigd. De besprekingen tussen Nixon zn Brezjnew verlopen volgens waarnemers in goed* iJsm. PORT CHESTER, NEW YORK (Reuter/DPA) - Bij een brand in een discobar in het Amerikaanse plaatsje Port Chester zijn in dè nacht van zaterdag op zondag 24 Jonge mensen om het leven gekomen. Veel slachtoffers werden doodge trapt in het gedrang van de ongeveer 200 bezoekers, die in de dichte rook vertwijfeld een goed heenkomen zoch ten. Anderen werden getroffen door stukken van de airconditioning die neervielen toen de brand om zich heen greep. Alle bezoekers verdrongen rich om door de hoofdingang haar buiten te komen, hoewel er verscheidene zij ingangen waren. Volgens de brand weer van Port Chester, een welvaren de forenzenplaats in het noorden an de staat New York, was de brandveiligheid van de discobar in orde. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. Behalve de discobar gingen ook een kapperszaak, een confectiewinkel en een kegelbaan in vlammen op. De brandweer had vijf uur nodig om de brand te blussen. Zeker 20 mensen worden wegens rookvergiftiging in een ziekenhuis behandeld. Tientallen andere bezoekers werden ter plaatse behandeld voor rookvergiftiging, «afwonden en kneuzingen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6