Bevolking Leiden groeit langzaam Laura start met 1100 deelnemers Laura van dag tot dag Na jaren van teruggang 'l sport j Kaagweek met van :i alles en nog wat Kraak en diefstal Leidse agent gebeten Fietsers uit Frankrijk, Engeland, Denemarken en Zweden LEIDEN Na jaren van teruggang vertoon t het bevolkingsaantal sinds maart van dit jaar een langzame groei. Begin vorige maand bedroeg het 96975. Sinds het begin van het jaar betekent dat een toeneming met 153. Aldus blijkt uit een vandaag versche nen publicatie van het bureau statistiek van de gemeente. Na tot en met 1967 te ü]n toe- genomen het maximum werd in november van dat jaar met 103.084 bereikt gaf het inwonertal sinds dien een voortdurende daling te zien. Het minimum lag met 96.771 in fe bruari van dit jaar. Aantal dalingen per jaar: in 1970 450, 1971: 787, 1972 743, 1073 412. Gelet op wat er in de komende van circa 20 pet. van zelfstandig wo nenden en kamerbewoners op het totaal van de bevolking. Het nega tieve migratiesaldo komt geheel voor rekening van de categorie gezinshuis- houdingen. In de loop van zeven Jaar verlie ten niet minder dan 46.525 personen Leiden. Er vestigden zich 36.509 per- Het aantal gezinnen vermin ben vooral wat betreft het vertrek een groot aandeel. Met name Leider dorp, waaraan Leiden in zeven Jaar 3100 inwoners verloor. Leiden ver vult een bescheiden overloopfunctie de Haagse agglomeratie. maanden en latere jaren aan wonin- derde en het aantal alleenstaanden gen zal worden opgeleverd, mag vol- nam duidelijk toe. De migratiebeweging voltrekt zich bijna 60 pet. binnen de provin- Ahengel 1 MAANDAG 1 JULI 1974 Schoolhoofd vraagt ontslag po zal voortzetten. De ontwikkeling van de laatste Ja ren kwam vooral tot stand onder in vloed van de migratie en wel ge zien de betrekkelijke constantheid van het aantal vestigingen meer in. het bijzonder door het sterk opge lopen vertrek. Sinds 1966 is het aan deel van de z.g. alleentrekkenden met rond 70 pet. bij de vestigingen en 50 pet. bij het vertrek relatief hoog, zeker gezien tegenover het aandeel m^nteb^tuür"' z^T ontzag* ~"inge- diend. Hij zal in het nieuwe school jaar een functie bekleden op een school in Gouda. Het ligt overigens in de bedoeling dat Van der Lecq, wiens echtgenote met ingang van 3 september voor de PvdA een zetel in de gemeenteraad zal bekleden, in Ha- zerswoude blijft wonen. Wie Van der Lecq als hoofd van De Springplank zal opvolgen, is nog niet bekend. LEIDEN Op het Bevrijdings plein is in het afgelopen weekeinde een sigarettenautomaat gekraakt. Ontvreemd werden 125 pakjes siga retten met een gezamenlijke waarde van f250,-. Aan de automaat ont stond een schade v^n f 500,-. Viscollege HSV viste de 2e wedstrijd van dit seizoen in het Noord-Hol- lands-kanaal. De vangst redelijk: 19.230 «ram 99 stuks. Uitslag: 1. K. Laterveer 4430 gr. 17 st., 2. Laterveer sr. 3545 gr. 16 st. (gr. bliek), 3. B. Laterveer 3420 gr. 14 st.. 4. G. C. Bontje 1830 gr. 6 st.. 5 H Onderwa ter 1425 gr 13 st. (gr. voorn), 6. A. Doesburg 1200 gr., 5 st., 7. J. Leu- Nieuwe hoog leraar Latijn in Leiden LEIDEN De directeur-oprichter van de Leidse Wolspinnerij n.v., de heer A. .4. Verhoefheeft vanochtend uit handen van burgemeester Vis de versierselen ontvangen, die behoren bij het officiersschap van Oranje Nassau. De heer Verhoef kreeg de onderscheiding ter gelegenheid van het 40-jarige bestaan van de Wolspinnerij. (Foto Jan Holvast) Veertig jaar huishoudster KOUDEKERK AAN DEN RIJN In de nacht van vrijdag op zaterdag juffrouw S. K. Lekx is 2 augustus s een in de Diamantlaan gepar- veertig Jaar in dienst als huishoud- gestolen. De eige- ster bij de familie Oppelaar. Zij trad LEIDEN Dr. P. G. van der Nat, sinds 1963 gewoon lector in de latijn- se taal- en letterkunde van .de latere oudheid aan de Leidse universiteit, is aan deze universiteit benoemd tot ge woon hoogleraar in de latijnse taai en letterkunde. Hij' volgt in deze functie prof. dr. J. H. Waszink op, die er in het begin van dit jaar met eme- |ritaat is gegaan. Prof. Van der Nat (50) promoveerde in 1960 bij prof. dr. J. H. Waszink cum laude tot doc- nu tor in de letteren op een proefschrift Tertullianus 'de Idololatria'. LEIDEN Bij moeilijkheden rond sluitingstijd van café Van Meizen aan de Nieuwe Beestenmarkt in de nacht van vrijdag op zaterdag is een Leidse agent van politie door een herdershond in het linker bovenbeen gebeten. De moeilijkheden ontstonden op het moment dat een aantal agenten tijdens een controle op de sluitings tijd tegen de 28-jarige beheerder van het café proces-verbaal wilden opmaken. De kastelein weigerde vol gens >de politie zijn naam op te ge ven, waarop de agenten hem dreig den mee te zullen nemen naar het bu reau. De café-beheerder zou daarop een agressieve houding hebben aan genomen. Op het moment dat hij werd aangehouden verscheen de her dershond, die een van de agenten in het bovenbeen beet. De agenten be sloten daarop "uit tactische overwe gingen" het etablissement te verla ten. Een van de agenten werd ech ter door de kastelein belemmerd om buiten te gaan. Zijn collega's, die hem wilden ontzetten, zagen zich genoodzaakt om de toegangsdeur van het café in te trappen. De opgeslo ten agent werd op dat moment ech ter door een zwager van de café-be heerder op straat gegooid. De agressieve kastelein is nadat er van het politie-bureau assistentie was ge komen toch aangehouden. Hij zag daarbij nog kans om het overhemd van de dienstdoende politie-in- specteur stuk te scheuren. KRENTENBOL LEIDEN Het kindertheater Krent en Bol treedt morgenavond in dis McrspoortJkaeerne op. Het be gint om half zeven en zal één tot an derhalf uur duren. Iedereen is wel kom. ALPHEN AAN DEN RIJN Op het moment dat burgemees ter Gallas vanavond even na acht uur zijn openingsrede op het Raadhuisplein afsteekt en het Wilhelmus weerklinkt, weet de 27ste LAURA zich verzekerd van de deelname van tien Engelsen, vier Fransen, een Zweedse en een Deen. Dit jaar doen er weer zo'n elfhonderd liefhebbers uit binnen- en bui tenland mee aan het fietsspektakel dat Alphen vier dagen lang 7anVl vZ in zijn ban 2al houden. (Foto Will Dijkman) Naast de traditionele belangstelling vanuit Engeland is er nu dus ook- animo uit de Scandinavische landen voor het evenement dat van 2 tot 5 Juli door Hollands midden toert. De ze buitenlandse deelnemers zullen, evenals Hollandse fietsers die van ver re komen, in de loop van vandaag arriveren en onderdak vinden bij particulieren in Alphen. Mevrouw Van der Steen, die voor deze huisves ting van de Laurianen zorgdraagt, vertelde gisteren dat de opvang dit Jaar weinig problemen geeft. Terwijl er in voorgaande Jaren gemiddeld zo'n 50 tot 60 slaapplaatsen gezocht moesten worden is de vraag naar lo gies deze keer sterk afgenomen. Tot op heden heeft de vrouw van Laura-arts Van der Steen 25 aanvra gen afgehandeld. Dat er niet meer verzoeken zijn binnengekomen wijt zij vooral aan het feit dat deelnemers die in het verleden al een privé- adres van haar ontvingen, nu weer naar datzelfde adres gaan. „Het zijn er ontzettend weinig. Dat komt om dat deelnemers vrijwel ieder Jaar naar hetzelfde adres gaan. Dat gaat verder buiten ons om en deze aan vragen betreffen dan ook vooral nieu we deelnemers. Maar daarnaast valt de Laura nu niet in de bouwvakantie en zijn er meer deelnemers uit Al phen en omgeving," aldus mevrouw Van der Steen die al 13 jaar in de Laura meedraait. De grote intocht van Laura-klan- ten komt vandaag pas goed op gang. De Engelsen zijn met de nachtboot ln Hoek van Holland aangekomen en zij worden in de loop van de middag verwacht. Zo ook de anderen die van Ver al komen. Camping Op de Laura-camping sloeg het echtpaar Verkade zaterdagmiddag de tenten al op. Dezelfde dag meldden zich de eerste kampeergasten van „vader en moeder" Cock en Gerry Verkade. Ook daar, op het terrein aan de Nieuwe Sloot, zal de drukte nog moeten komen want zondag avond was er met drie tenten nog ruimte genoeg. Die ruimte zal echter snel benut worden want Laura-secre- taris Piet Koren rekent op 100 kam peerders tijdens de Laura-dagen. Dat zijn er weer twintig meer dan ver leden Jaar. Een van de redenen waarom het Laura-bestuur op het laatste moment heeft besloten de tenten niet op het sportpark De Bijlen op te slaan, zoals eigenlijk de bidoeling was. maar op het vertrouwde veld aan de Nieuwe Sloot. Zaterdag bleek dat de Lauria nen op De Bijlen een te beperkte be wegingsvrijheid zouden hebben. 'Het terrein bleek r.iet geschikt omdat er te weinig kon," zegt Koren. "Het veld mocht bij voorbeeld niet gebruikt worden om een partijtje te voetbal len of zo. En je weet net hoe dat gaat. die Jongelui willen echt wel even met een bal ravotten. Zij willen zich na 'n dag fietsen allemaal een beetje uitle ven. Toen hennen we besloten om toch maar weer naar het oude terrein uit te wijken." De sanitaire voorzieningen zijn daar wel minder maar het Laura-bestuur geeft toch de voorkeur aan de vrij heid van de deelnemers. Hoogtepunten De Laurianeo gaan morgenochtend MAANDAG 19.30 uur: marsmuziek bij het raadhuis 20.00 uur: officiële opening 27e Laura. Rede Laura-voorzit ter P. Groenhart en burge meester R. M. Gallas; 20.30 uur: wielerwedstrijd rond het Raadhuisplein, georga niseerd door Avanti. DINSDAG 15.30 uur: show op Raadhuis plein van de Edmonton All Girl Drum en Bugle Band; 20.00 uur: dansen in Nabij met het duo Slingerland; 20.00 uur; muzikale rondgang door Alphen van de Edmon ton All Girl Drum and Bugle Band; 20 30 uur: einde van boven staande straatparade met een show op het Lauraplein; 19.45 uur: bridgen voor de liefhebbers in hotel Centraal, Hooftstraat. WOENSDAG DONDERDAG 20.30 uurdansen in Avifauna met The Melody Mixers en bekendmaking Miss Laura 1974: 20.00 uur: gongwedstrijd voor schaakliefhebbers in de Op standing skerk, Prinse Marij- kestraat. VRIJDAG 16.15 uur: intocht Laura-deel- nemers. Route: Zoutman straat, Witte de Withstraat, Tolstraat, Emmalaan, Wïl- helminalaan, Burg. Visser park, Raadhuisplein. Burg. Visserpark, Wilhelminalaan Julianastraat, Pieter Doel manstraat Van Boetselaer- straat Toussaintstraat, Van Lennepstraat, Lauraplein. van start voor de eerste dagtocht. Het vertrek is van zeven tot achtuur vanaf het Lauracentrum (gebouw Nabij) en dat betekent dus een vroegertje. Traditiegetrouw kunnen degenen die na een tocht van ruim 80 kilometer nog puf hebben zich 's- avonds vermaken aan activiteiten die gedurende de Laura plaatsvinden. Uit het programma (dat elders op deze pagina staat afgedrukt) lichten wij een paar hoogtepunten. Natuurlijk verzamelt iedereen zich vanavond op het Raadhuisplein waar de officiële opening plaatsvindt. Om half negen wordt daar een mini- wielerronde van Alphen verreden van Avanti (Alphen) en UWTC (Uithoorn) - aan de start verschijnen Een uur lang zullen amateurs, nieuwelingen, junio ren en liefhebbers van deze twee wie lerclubs strijden om de eerste plaats Miss Laura in de 'Laura-ronde'. menigeen in verrukking Een grote attractie is ook het op treden van The Edmonton All Girl Drum and Bugle Band op dinsdag. Ruim honderd meisjes uit Canada - in Nederland vanwege een muziek concours in Kerkrade - zullen op het Lauraplein en Raadhuisplein een wervelende show verzorgen. Boven dien staat er een streetparade op het programma. Deze showband zal on getwijfeld een imposant schouwspel Tot slot is ook de Miss Laura verkie zing een spannende aangelegenheid. Welke mooie, sportieve, lieve deel neemster zal er dit jaar gekroond worden?. In tegenstelling tot de af gelopen Jaren, toen het Laura-be- stüur zich met de verkiezing belastte, ligt het Miss-lot nu weer in handen van een neutrale commissie van pers vertegenwoordigers. De bekendma- king van Miss Laura '74 vindt don derdagavond in Avifauna plaats. BUuwpoortsbrug/Kort Galgewater. Leken. 10.15 uur voorm vertrek salon- en Braassem tocht Inlichtingen tel. WARMOND Van morgen tot en met zondag 7 Juli wordt de Jaarlijk se Kaagweek gehouden. Het pro gramma ziet er als volgt uit: Dinsdag. Om half zeven 's avonds, opent "St. Matthias" de week met een rondgang door het dorp. Om acht uur zijn er op de speelweide touwtrekwedstrijden, waarvoor groepen van zes zich kunnen laten inschrijven. Om half negen treedt troubadour Jan van Rheenen op op het pleintje bij de Pomp. Woensdag. Om twee uur kermis op de baan, kunstmarkt op het pleintje (met o.a. schilderijen, kantklossen, kaarsenmaken). Kaartmiddag voor bejaarden in 't Trefpunt. Om half drie poppentheater in "Ut Sloepie". 's Avonds om zeven uur: tobbetje steken voor dames en heren. In Ut Sloepie om half acht optreden van de popgroep Left Side. Donderdag. Om tien uur knutsel en-KLiederfeest op het parkeerterrein achter de oude gymzaal voor kinde ren van vijf tot en met twaalf jaar. De hele dag is er kermis. Later is er een wielerwedstrijd op ge- handicaDte fietsen. De wedstrijd, start in de Van Duivenvoordestraat, en de inschrijving staat open voor iedereen vanaf 16 Jaar, in sportzaal "Klim-op"- In de avonduren treedt de soul- groep "Liberation of Man" op in "Ut Sloepie". De entree bedraagt een rijksdaalder. Zij. die niet zo van de ze muziek kunnen genieten, kunnen gaan kruis- en klaverjassen en sjoe len in "De Zon". De "Saloon 82V1>" is vanaf woensdag geopend van 19.00 tot 03.00 uur. De openingstijden gelden tot en met zondag. Vrijdag. Gedurende de gehele dag is er kennis, ook is er weer het grote klieder- en knutselfeest. vanaf 10 uur. Om twee uur 's middags kun nen jongens en meisjes van 12 tot en met 15 jaar ringsteken per fiets in de Dorpsstraat. Later is er ook voor ouderen (vanaf 17 Jaar) de mogeliIk heid dat te doen maar dan in auto's. Vanuit België komt de groep 't Kliekske" met oude liedjes en volks dansen in "Ut Sloep ie". In Groot Leerust wordt de uitslag bekend ee- maakt van de door winkeliers geor ganiseerde karikatuurwedstrijd. Er is een optreden van de Lois-Dixle- landband in de grote feesttent. 's Avonds is het al Jaren bekende tuinfeest in boerderij Meerrust. De muzitoaflie programma's beginnen om en nabij half negen. Zaterdag. Om 10 uur is er een optreden van de Harlekino's ach ter de oude gymzaal. Om 14 uur1 is er Zeskamp in het park Groot Lee rust. De toegang daarvoor is gratis. Nadere bijzonderheden zullen nog worden bekend gemaakt. De zes deel nemende ploegen zullen door de fan fare worden opgehaald en met ziek begeleid worden. Om 19.00 vindt er een stratenloop plaats door Endepoel II. Men kan inschrijven in De Klimop. 's Avonds weer in Ut Sloepie is er een optreden van de "All style Swing Society". Met medewerking van "De Bier- kauwers" komt er in park Leerust het Billenprikkersfeest en nog meer andere attracties. En ook deze avond bestaat er weer de mogeli Ik heid om te dansen in boerderij Meerrust. Zondag. Om 9 uur start een groot concours-hippique op het terrein van de manege Pagasus. De toegang is vrij en men kan parkeren in Ende poel n en op de gemeentehaven. Om 15 uur is er een middag lang amusementsfeest in het park Lee rust. Na een enorm succesvol optro- den vorig Jaar, komt de groep "Diz zy Man's Band" weer spelen in Ut Sloepie. De entree bedraagt f3.50. In Leerust vindt een drive-in-optre- den plaats en boerderij Meerrust, heeft h^t beroemde Kaagconcours in huis. Rectificaties LEIDEN In hot burgerleven ga Je gewoonlijk met pensioen als je 65 Jaar bent. Wanneer Je militair bent en van Je rust mag gaan genieten, is de leeftijdsgrens lager. Vandaar dat we de (oud) kazer ne-adjudant van de Doelenkazerne, Cor van der Hoogt, ten onrechte de leeftijd van 65 hebben gegeven. Hij is 56 Jaar en eigenlijk één jaar te laat weggegaan.- Hoewel, velen zullen de indruk hebben dat hij veel te vroeg as vertrokken. In het onderschrift bij de foto van de receptie tg.v. het afscheid van zr. Vogelpoel van de Lidwtnaschool is weggevallen, dat de scheidende lera res is onderscheiden met de ereme daille in goud van de orde van Oranje Nassau. Rondweg om Stompwijk in 1976 klaar LEIDEN De secundaire weg van Leiden over Zoeterwoude naar Zoe- termeer zal wat de rondweg om Stompwijk betreft begin 1976 gereed zijn. De rondweg wordt 750 meter lang en krijgt twee rijstroken en een rijwielpad. Voor de Stompwijkers be tekent deze rondweg een grote ont lasting van het doorgaande verkeer. 017 lC-21095-43655 Apotheken De a/ond-, nacht- en zondagsdienst der apetheken in de regio Leiden, wordt waargenomen door: Apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21760. Apotheek Beker. LiJt- weg 4, Oeg:tgeest,'tel. 55482 Tevens op zaterdag tot 1 uur nam. Apotheek Voorschoten Leidseweg 66, tel. 017172525. Wijkverpleging Leiden Zr. S. H. M. GoddiJn. Ti- boel Siegenbeekstraat 6, tel. 40280. Zr. Blok, Kanaalstraat 68. tel. 32129. Leiderdorp Geen opgave. Oegstgeest Interkruis, Hjtweg 7, tel. 54500. Voorschoten Gezondheidscen trum, v. d. Waalslaan 25, tel. 4641. Warmond Zr. H. Tiel-Groene- stege, Friezenhorst 27, Sassenheim, tel. 02522—11643. Begijntje Sexueel voorlichtingscentrum. Begijn, hof 2 (Rapenburg) Dl. 7.30—10.30 uur nam en wo 7.30—8.30 uur nam l- Koordstudio intermenselijk be- --jmoetlngsrulmte voor iO-Jarigen Oude Rijp 88, llchamelilk gehandl- Gespreksavonden Gespreksavonden Baha-l gemeen schap Wo 8 uur nam. Kennedvlaan 11. Oegstgeest. vr 8.15 uur nam Fred Hendrikplantsoen 25 Leiderdorp Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlngs- en informatiedienst gemeenschap Zuidwest tel 64115 33921 en 61944 SOS-dienst hulpdienst. den verkeren dag Dierenhulpdienst. Anna Paulownastraat 15. Leiden Voor gewonde honden, katten, vogels e.d. Dag en nacht bereikbaar, tel 34687 Dierenambulance Tel. 01710-34616 Info-sentrum In het Kreatiet Sentrum ts het Info-sentrum op de volgende tijden voor iedereen geopend: donderdag avond van 20.30 uur tot 22.30 uur en zaterdagmiddag van 14.00 uur tot 16.00. uur. Moeders voor moeders Mevr. Zr. E. JansenNlemeyer, Hof- dUck 32, Oegstgeest. tel. 01710—53652. Release I zijn de openlngstyden t eind augustus gewijzigd In ma, woe. do. van 2—5 uur nam., ma. en do. S 10 uur nam. Release is gesloten van Twentwel Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau voor gratis rechtskundige bijstand Adres Leidse Volkshuls Aputhekersdljk 33 Ope ningstijden dlnsd woensd dond 10—1 uur. do V—9 uur nam Dienstencen trum Hogendorpstraat 3f rry 7—9 x Dienstencentrum NoortelnplMn Sb. tel «0483. slem.- na Infnvmafla - Q |J informatie, dag. Architecten Architecten-Informatie Rijnland. Op werkdagen tel. bereik baar onder 26385 Zitting op wo avond van 7.30—0.30 uur op het adres Mid delweg 4 (bij Hooglandse kerk.) Maatschappelijk werk Stichting Bureau Maatschappelijk Werk Leiden, Oude Riln 44c. tel. 01710 20931. Spreekuur dagelllks van 2 tot .3 uur. maandagavond van 78 uur en woensdagochtend van 9.3010.30 uur. Kinderopvang irkgemeenschap. Welzljnsraad. Stationsweg 28. tel 46861 Geopend dl. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging, Lelden. Aanvragen hulp bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging, 45, t ragen hulp bejaarden deken en gezlnsverzo tel. 49441 (ma t/m vrij. 9—10 voorm). Sociale raadsvrouw Gerecht 10, spreekuur Sociale RaadB- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldscü Dagblad B.V Witte Singel l - Leiden Postbus 54 - Giro 67055 Maandabonnement f 10.77 Kwartaalabonnement f31.80 Per Post f34 20 Jaarabonnement f 116.20 Losse nummers f 0.45 A:» >;iuenieuwgelden Dy vooruit betaling te voldoen Bij automa tische overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten Nabezorglng van 18.0020.00 u Zaterdag van 16 00—18.00 a Telefoon 01710—30500

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2